Zondag geopend PZC Plannee met respect voor polder Botsende karakters in themapark R B Wonen wil 'vuiltje' in Lewedorp helpen wegwerken KOOPZONDAG BOEKENMARKT Krantje Verzekeringen Pensioenen lunstpark en bedrijfsverzamelgebouw aan Veerse Meer (Advertentie) Zondag 3 September a.s. Centrum Middelburg... Is gezellig winkelen.. zeeuwse almanak Centraliseren, da's meer en meer een toverwoord aan het worden. Zo kan het dus ook dat je als inwoner van Aar denburg bij een centrale in Breda uitkomt om door te ge ven dat je krantje 's ochtends niet op de mat lag. En dus babbelde de West- Zeeuws-Vlaming met een tele foniste. Alleen zei ze niets te rug, simpelweg omdat ze hem niet verstond. Dus werd de man maar doorverbonden naar een collega uit Axel. Die bleek beter met 'zijn buiten landse taal' uit de voeten te kunnen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes ie weld op de weg LISSINGEN - Een 29-jarige jstuurder van een personen- -ito is is gistermiddag rond Üf zes tot tweemaal toe van de eg gereden op de Sloeweg in ^isingen. De man moest de luchtstrook op rijden omdat jn bestuurder van een Renault :?m van de weg drukte. Beide annen vervolgden daarna hun eg. De bestuurder van de enault zette toen zijn auto ihuin voor die van de 29-jari- zodat deze moest stoppen, ierop stapte de bestuurder van Renault uit, liep naar de |-jarige en probeerde tever- ïefs het portier te openen, .aarna trapte de Renault-bes- arder deuken in de auto van de |Ljarige. Advertentie Simon de Koning (links) en Danny van Rijt willen in hun plannen voor een kunstpark bij de Goudplaat (foto) en bedrijvenunits in een boerenschuur respect tonen voor het Noord-Bevelandse landschap. foto Ronald den Dekker Ruis in de communicatie, we derzijds wantrouwen en wel licht onverenigbaarheid van ka rakters, hebben het plan om een themapark over verdronken dor pen bij Wissenkerke erg onzeker gemaakt. De gemeenteraad van Noord-Beveland wilde donder dag niet akkoord gaan zonder aanvullende informatie. De ini tiatiefnemer, projectontwikke laar P. van Haperen uit Vlissin- gen, vindt dat hij voldoende in formatie heeft verstrekt. door Mieke van der Jaqt Van Haperen sloeg vanaf het be gin van de operatie 'themapark' een toon aan die de gemeente raad niet beviel. De projectontwikkelaar presen teerde in juni het plan in de raad: een onderneming van veer tien miljoen euro met levende Advertentie www.woonboulevardbreda.nl 11.00 tot 17.00 uur Alles voor in en om het huis De grootste openlucht-boulevard voor een gezellig dagje uit. Ruim 40 winkels voor wonen, zitten, slapen, opbergen, verlichten, eten, koken, kijken en luisteren, inrichten, kinderen, stoffering en nog veel meer. Afslag Breda West (naast IKEA) Gratis parkeren! middeleeuwse dorpen, het Noord-Bevelandse landschap van het jaar 1500 opnieuw aan gelegd en een uitgebreide simu- analyse latie van de stormvloeden die aan dat alles een droevig einde maakten. Mooi plan, vond de raad, maar niet erg realistisch zonder onder liggend cijfermateriaal. De raad vroeg zich af of de aanname van 400.000 tot 700.000 bezoekers per jaar wel op degelijk onder zoek berustte en of Van Hape ren het benodigde geld ook er gens vandaan kon halen. Van Haperen schermde met tien mil joen euro aan durfkapitaal en met grote projecten die hij in het verleden in de Randstad zou hebben ontwikkeld. De raad toonde zich niet onder de indruk en vroeg cijfers op pa pier. De reactie van de project ontwikkelaar deed weinig goed aan de voortgang. Hij schermde met concurrentie; Schouwen en Vlaanderen zouden graag aan zijn plan meewerken, en sugge reerde zijn eigen superioriteit op juridisch gebied. De raad zou hem helemaal niet om die cijfers mógen vragen. Onderzoek zou hem immers een halve ton kos ten en ook anderen, bijvoor beeld huizenbouwers, hoeven niet voorafgaand aan procedure om het bestemmingsplan te ver anderen, uitgewerkte plannen met financiële paragrafen in te dienen: Tussen de presentatie in juni en de raadsvergadering van eergiste ren, bleef de vraag van Van Hape ren overeind, en die van de raad onbeantwoord. Een meerderheid van CDA, WD en PvdA voelde zich daarom niet in het minst ver plicht om een besluit te nemen. Alleen de SGP zei duidelijk nee en de NBB vond dat de deur in principe open moet blijven. De meerderheid gooit de deur niet dicht, maar blijft Van Hape ren de kans gunnen om met een nadere onderbouwing te komen. Waar de raad bang voor is, is een constructie die al vaker is vertoond: Een projectontwikke laar begint iets groots met geld van anderen. Als het klaar is, of nog voordien, wordt de zaak doorgeschoven naar een betrok ken partij. Van Haperen heeft voor de uitvoering Koop- Tjuchem in de arm genomen. Ais alles bij nader inzien toch niet loopt zoals verwacht, gaat de boel failliet en zit de gemeen te met de gebakken peren. Bo vendien werd zonneklaar dat een meederheid van de raad het niet ziet zitten om zakelijke rela ties aan te gaan met Van Hape ren, precies vanwege de weinig zakelijke ondertoon in diens be- toog. Die manifesteerde zich luid en duidelijk in de reactie van de projectontwikkelaar op het her haalde verzoek van de raad. Van Haperen stelde meteen naar de commissie bezwaar en beroep te zullen stappen, en anders naar de bestuursrechter. Ook dat maakte weinig indruk want er is geen sprake van een besluit. De commisse en de bestuursrechter kunnen alleen besluiten tegen het licht houden. Hetzelfde geldt voor de Raad van State, waar heen Van Haperen zijn ultime gang aankondigde. door Harmen van der Werf LEWEDORP - Woningstichting R B Wonen wil in Lewedorp helpen het 'vuiltje', voormalige oliehandel Van den Dries, weg te werken. „Er moet een keer een knoop worden doorgehakt", aldus directeur P. van Luijk van de in Reimerswaal en Borsele ac tieve ontwikkelaar en sociale verhuurder. Al enkele jaren is de bebouwing van de verdwenen oliehandel Van den Dries - of wat ervan over is - een schandvlek in hart je Lewedorp, langs de hoofdweg van het dorp, de Postweg, Aannemingsbedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek is de eigenaar. R B Wonen is erbij betrok ken als ontwikkelaar. „We trekken samen op", laat Van Luijk van de woningstichting weten, „maar het wil niet echt vlotten." Hij heeft daarom de gemeente Borsele onlangs voorgesteld in 'werkgroepver band' spijkers met koppen te slaan, „Om een goede oplossing te vinden voor de inrichting van de te brede Postweg én zeker ook voor de locatie Van den Dries." R B Wonen wil woningen en een gebouw met appartementen en mogelijk een winkel op de plek van Van den Dries realise ren. „Het is allemaal nog heel vaag", probeert Van Luijk aan te geven dat er nog weinig con creets is. Bij eigenaar A. Hoek van de enige supermarkt in Le wedorp is al wel gepeild of hij interesse heeft te verkassen naar nieuwbouw. Hij reageert voorzichtig. Hoek heeft pas mei vorig jaar de Attent-winkel over genomen, toen de vorige eige naar, K. Verbeek uit Kwaden- damme, er geen brood meer in zag. Hoek, vuilniswagenchauf feur bij de gemeente Borsele, wilde wat anders, een eigen zaak. Hij zegt zich 'goed te kun nen redden'. Meeste uren Hoek verklaart dit vrij eenvou dig. Zijn personeelskosten zijn veel lager dan die van zijn voor ganger Verbeek. „Verbeeks eer ste zaak is die in Kwadendam- me. In Lewedorp moest hij per soneel hebben. Hij had per week honderd personeelsuren, ik zo'n veertien. Mijn vrouw en ik ma ken de meeste uren." Al met al is Hoek 'positief' ge stemd, maar verhuizen naar een nieuw winkelpand op de locatie Van den Dries? „Ik zit daar nü niet op te wachten, maar van de andere kant, ik kan hier niet meer uitbreiden. Als ik op die andere plek voorlopig dezelfde ruimte zou kunnen huren met een mogelijkheid tot uitbrei ding, dan zou ik dat wel willen, maar ik moet reëel zijn. Ik heb ook een gezin." Redelijke prijs R B Wonen heeft in Hans- weert een appartementencom plex laten bouwen met een win kel eronder die wordt verhuurd tegen een redelijke, niet-com- merciële prijs. Of deze opzet in Lewedorp voor herhaling vat baar is, laat hij in het midden. Het moet nu eerst duidelijk wor den wat in Lewedorp kan en wat bewoners willen. Het Bor- sels college van B en W is dins dag vanaf 20.00 uur in het dorps huis aan de Zandkreekstraat om dat te horen. editie Bevelanden-Tholen GRATIS MONTAGE OF AMERIKAANSE KOELKAST Morgen koopzondag 13.00 - 17,00 uur. Buitenruststraat 20, Middelburg, tel. 0118-643558. In Woonplaza, boven Trendhopper idactie: 0113-315649 ivw.pzc.nl 7iail:redactie@ pzc.nl istbus 31, 4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: >ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. iterdag 2 september 2006 Nieuw parkeerterrein Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland gaat een parkeerterrein aanleggen aan de Westzeedijk in Co lijnsplaat. Het terrein is bedoeld om de problemen op te lossen die in het toeristenseizoen bij de havens ontstaan. De gemeenteraad heeft 65.000 euro beschikbaar gesteld om de 66 plaatsen te realiseren. Voorwaarde is wel dat de watersportvereniging de toegezegde 86 bewaakte plaat sen aanlegt op een terrein in de Paardekuup. Het water schap heeft daarvoor toestemming gegeven. Harde baan vliegveld in zicht ARNEMUIDEN - Als Vliegveld Midden-Zeeland een ver gunning aanvraagt voor het verharden van de landings baan zal Middelburg daaraan meewerken. Dat zegt wet houder H. van Klinken (SGP). „Al zullen we nadrukkelijk stellen dat het vliegveld zich aan de afspraken moet hou den die gemaakt zijn. Het vliegveld ligt in een kwetsbare omgeving, maar daar is men zich ook van bewust." Direc teur P. Geysen van het vliegveld zegt binnenkort de bouw vergunning voor de verharding te willen aanvragen. Gey sen verwacht niet al te veel weerstand tegen de plannen, zegt hij. „De provincie heeft al jaren geleden ingestemd. We hebben met de gemeente gesproken, die vindt het best." Van omwonenden verwacht hij ook niet veel weer stand. Het vliegveld is gebonden aan regels. Het vliegveld zal zich daaraan houden, zegt Geysen. Waterschap krijgt pluim GROOT ABEELE - Drieduizend fietsers rijden elke dag over de Oude Vlissingseweg tussen Middelburg en Groot Abeele. Tegen zevenhonderd auto's. Het is niet voor niets een fiets weg geworden. Fietsers krijgen er nog net geen voorrang, maar het scheelt niet veel. In het midden van de weg ligt een soort verhoogde berm. Die dwingt automobi listen om af te remmen of om in een grote bocht om de fietsers heen te rijden. Het waterschap Zeeuwse eilanden kreeg gisteren een compliment van de Fietsersbond voor de inrichting van de weg. „Deze weg is in de eerste plaats voor fietsers. Auto's zijn hier te gast", zei Tamme Seijn- stra van de Vlissingse fietsersbond. Eigenlijk, zei water schapsbestuurder Bert van de Hoef, heeft het waterschap alleen maar fietswegen. Het vervelende is dat veel van die wegen nu niet veilig zijn voor fietsers. Dat komt vooral omdat er vaak hard gereden wordt op de wegen buiten de bebouwde kom. Verlagen van de snelheid tot dertig kilo meter per uur, een wens van de fietsersbond, is vaak niet mogelijk. „De politie vindt dat de inrichting van de we gen veranderd moet worden voordat ze gaan handhaven", zei Van de Hoef. „Dat is hier nu gedaan. Daarom houden we de komende tijd metingen." (Advertentie) Thuis in Hypotheken RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 011 8 - 1 51 51 >or Frank Balkenende AMPERLAND - In de polder jn best nieuwe vormen van re latie en bedrijvigheid moge- jk zonder het landschap ge- eld aan te doen. Zo heeft kun- enaar Danny van Rijt uit eersdijk een plan voor een mstpark aan de Goudplaat. Si- on de Koning uit Kamperland il van een te restaureren boe- nschuur een innovatief be- rijfsverzamelgebouw maken. in Rijt en De Koning hebben el- iar gevonden in hun streven lar vernieuwing van de platte- ndseconomie. Allebei hebben tgenoeg van recreatieve uitwas- ai, zoals eenvormige en qua ar- iitectuur gebiedsvreemde va- jntieparken, waar verder niets iders gebeurt dan luieren en nsumeren. „We zien de boel lgroeien 'met caravans en va- intiehuizen zonder dat er reke- ng wordt gehouden met het hdschap." at het anders kan, bewijzen de annen van Van Rijt en De Ko ng. Neem nou het Kunstpark Beland dat wat betreft Van Rijt ;t best bij Kamperland aan de pudplaat kan komen. „In mijn an bepaalt het landschap de in- illing. Laat dus natuur- en ndschapsbeheerders de voor aarden voor de inrichting bepa- n en laat vervolgens architec- n onderzoeken hoe ze het land- ihap, zeker ook De Goudplaat in het Veerse Meer, kunnen ver- Brken." ét kunstpark moet een altema- ïf recreatiepark worden, waar inst, vormgeving, architec- iir, wetenschap en natuur- 'een [annend spel' spelen. „Het ordt in feite een natuurgebied iV.'- met verblijfsrecreatie. Er komen dus gebouwen op, maar wel met eigentijdse, soms vernieuwende architectuur. Een centraal ge bouw voor congressen en exposi ties, bijzondere vakantieverblij ven, een camping voor fietsers, een saima, land-art, een informa tiecentrum van bijvoorbeeld Staatsbosbeheer en ga zo maar door." Van Rijt ziet talloze mogelijkhe den voor projecten en uitwisse lingen: een ecobouw-expositie, werkvakanties voor studenten van technische universiteiten, een proeftuin voor biologen en natuurontwikkelaars en presen taties van ontworpen producten. Verder kunnen er evenementen plaatsvinden, zoals een water sporttentoonstelling en work shops. Van Rijt wil de 'proeftuin voor nieuwe vormen van recreatie' op zetten in samenwerking met overheden, instellingen, architec ten en biologen. Het idee is goed ontvangen bij de gemeente Noord-Beveland. Op een steenworp afstand, aan dezelfde Sint Felixweg, wil com ponist Simon de Koning de mo numentale boerenschuur van hoeve Land- en Zeezicht (fami liebezit) restaureren in oude stijl. Althans het exterieur. Bin nen gaat hij de schuur omtove ren in wat hij een 'creatieve in dustriële cluster' noemt. „Er ko men bedrijfsunits in die ik wil verhuren aan bijvoorbeeld recla memakers, ict'ers, een edelsmid of een jurist die zich speciali seert in intellectuele eigendom men. Zo'n tien units komen er, waarbij we gebruik maken van oude zeecontainers in combina tie met glaswanden, en een gast- atelier voor bedrijven die zoeken naar inspiratie." De Koning is ook van plan de ooit afgebroken oude bakkeet terug te bouwen en in te richten als gastenver blijf. Voor zijn plan ligt er al een posi tief advies van de toetsingscom missie voor nieuwe economische dragers op het platteland. Als de monumentensubsidie afkomt en vergunningen zijn verstrekt, ver wacht De Koning in 2009 het project te voltooien. Van Rijt durft nog geen tijdpad te noe men. Beiden denken dat de twee initiatieven elkaar versterken. „Er is uitwisseling en samenwer king mogelijk. Dit is een brede impuls voor het platteland, die vrijwel zeker ook jonge mensen aantrekt. Nieuwe vormen van werken en recreëren. We ontmoe ten veel enthousiaste reacties op onze plannen, al moet er nog veel werk worden verzet." (Advertentie Voetballiefhebbers opgelet! Het Eredivisiespel komt er weer aan! Inschrijven kan vanaf maandag 4 september t/m vrijdag l -8 september 19.00 uur het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55