Weg met de luie ambtenaren! PZC__i t Veel Turkse en Marokkaanse ouderen kwijnen thuis weg Feiten en cijfers Europa's Smart-1 landt op de maan Trekvogel drijft kip het hok weer in Ambtenaar is overal Elke vier jaar roept politiek om het snijden in aantal beleidsmakers 2 september 1956 P# Ér Ruim een op de tien Ne derlanders (11,2 pro eent) werkt als ambtenaar. Ambtenaren hebben door gaans een baan op een van de Haagse ministeries, bij gemeenten en provincies. Maar ook de leraar, weten schapper, rechter, politie agent, brandweerman en de militair zijn formeel ambtenaar en in dienst van de overheid. De meeste ambtenaren zijn mannen (53 procent), ze werken veelal voltijd en zijn van middelbare leef tijd (44 jaar). De vrouwen werken grotendeels in deel tijd en zijn gemiddeld vier jaar jonger dan hun manne lijke collega's. GPD zaterdag 2 september 2006 j door Egbert Stoel Europa kan morgen einde lijk zeggen dat het een ap paraat op de maan heeft ge zet. Met een klap die moge lijk vanaf de aarde zichtbaar is, komt er 's ochtends een einde aan de eerste Europese maanmissie. De succesvolle Smart-1, die al anderhalf jaar de maan om cirkelde, stort dan met de snelheid van een geweerkogel gecontroleerd neer op de satel liet van de aarde. Een legertje astronomen zal rond 7.42 uur morgenochtend hun telescopen gericht hou den op de zuidwestelijke helft van de maan, in de hoop een glimp op te vangen van de ex plosie en de stofwolk die naar verwachting zal opwaaien. De toren van stof en gruis kan tien tot vijftig kilometer uitstijgen boven de krater die Smart-1 in het pokdalige maanoppervlak zal slaan. Geluk „Het is zal erom spannen of we iets zullen zien", zegt pro jectleider Gerhard Schwehm van de Europese ruimtevaart organisatie ESA. „We zullen er in ieder geval wel geluk voor nodig hebben." De kans om de explosie te zien gaat niet op voor liefhebbers in Ne derland, waar de zon dan al volop schijnt. Of het apparaat moet 's nachts tijdens de voor laatste omloop, als het al vlak over het maanoppervlak scheert, tegen een nog niet in kaart gebrachte heuvel bot sen. „We kennen het terrein niet heel goed, dus er is een kleine kans dat het ook vijf uur eerder is afgelopen", zegt de wetenschapper. Het einde van de in 2003 ge lanceerde maanverkenner, ter grootte van een wasmachine, wordt ook gevolgd door een netwerk van radiotelescopen, waaronder die in het Drentse Dwingeloo. „Die gaan tot aan de laatste seconde mee.Des kundigen proberen aan de hand van de stofwolk uit te maken uit welk materiaal de vlakte bestaat waarop de son de stort. Het apparaat heeft vooral ge diend om technologieën te tes ten die toekomstige missies goedkoop naar andere plane ten moeten brengen. Het be langrijkste was de aandrij ving door een zogenoemde io nenmotor. Vergeleken met het geweld van de chemische raketten die missies nu nog voortstuwen, lijkt deze elek trische motor een lachertje, Met behulp van zonne-ener- gie heeft het echter maar een fractie van de energie van ge wone motoren nodig en is daardoor veel lichter en goed koper. De ESA gelooft dat zo'n vernieuwende motor, die al langer voorkomt in science- fictionseries als Star Trek, ook in werkelijkheid de toe komst is voor verre ruimtemis sies. „De motor heeft heel goed gewerkt, dat was een heel groot succes", aldus Sch wehm. Smart bleef nu nog 'in de buurt', maar de ESA wil over een paar jaar met dezelfde techniek missies naar Mercu- rius en de zon sturen. j Goedkoop was een kern-j woord bij de missie. De 367 ki- lo zware Smart-1 heeft ruimi 100 miljoen euro gekost; nietj veel in een wereld waar hon derden miljoenen worden uit-' gegeven aan missies om ande re planeten te verkennen. Het handjevol betrokken mede werkers kreeg gegevens rechtsreeks door via hun mo bieltje - ook een novum. Han dig als het team maar klein is en niet elk moment van de dag het traject van Smart-1 kan volgen. Behalve het testen van nieu we technologieën heeft Smart ook tal van apparaten aan boord om de maan verder in kaart te brengen. De instru menten hebben onder meer ge-; gevens verzameld die weten-; schappers meer moeten vertel-1 len over het ontstaan van dej maan. ANP De roep om tienduizenden amb tenarenbanen te schrappen klinkt alom. Nederlanders zijn de vele regels vanuit Den Haag spuugzat. De overheidsdienaar zelf heeft het nakijken: „Wij staan in deze discussie volko men langs de zijlijn. door Maurice Wilbrink en Floor Liqtvoet Het is lunchpauze, maar met de dreigende onweersluch- ten waagt slechts een enkele ambtenaar zich buiten de mu ren van de Haagse ministeries. Lange regenjas aan, aktetas on der de arm en gewapend met pa raplu. Niet alleen de buiten lucht is somber. Voor tientallen beleidsambtenaren verschiet binnenkort eveneens hun baan- perspectief van kleur. Het is verkiezingstijd en dus buitelen de politieke partijen over elkaar met voorstellen om eens flink te snijden in de amb tenarij. Een populair onder werp dat altijd veel kiezers trekt. „Ja, dat schrappen van ambtenaren hoor je elke vier jaar", lacht Arjen van Witteloos tuijn, hoogleraar Internationale Economie aan de universiteit van Groningen. Miljardenbespa ringen worden door partijen zo alvast in hun begroting ge boekt. Door te snoeien in het aantal 'pennenlikkers', denken ze ander, nieuw beleid te kun nen bekostigen. „Maar wij bedenken die regels heus niet voor de lol", zegt amb tenaar Alain Krijnen. Hij werkt als beleidsmedewei'ker op het ministerie van Binnenlandse Za ken. Het is de politiek die be paalde zaken geregeld wil heb ben, zegt hij. Hij boog zich lan ge tijd over de wet op de lijkbe zorging. Deze wet moet zorgen dat gevallen van kindermishan deling met dodelijke afloop snel ler onderzocht worden. Het was een secuur werkje. En dus is het wel een 'beetje hypocriet' om de schuld van het soms trage pro ces in de schoenen van de amb tenaar te schuiven: „De Kamer wil zich immers wel over com plete en zorgvuldig ontworpen wetteksten buigen." „Het huidige politieke klimaat is rijp voor het saneren van amb telijke beleidsafdelingen", oor deelt Van Witteloostuijn die de regeldruk in ons land onder zocht. Hetzelfde schreef vorig jaar ook de invloedrijke Raad van Economische Adviseurs (REA), die de Tweede Kamer van advies dient. De REA wil met minder ambtenaren - het ontbureaucratiseren - bereiken dat de regeldruk vermindert. Het doel: een grotere economi sche dynamiek. Het verkleinen van de overheid wordt ook anders gemotiveerd. Want leiden meer ambtenaren namelijk wel tot zichtbaar bete re resultaten? Volgens organisa tie-adviesbureau Berenschot niet. Het bureau onderzocht het verband tussen de omvang van het aantal niet-uitvoerende ambtenaren, de overhead en de kwaliteit ervan. Van een zicht bare relatie was geen sprake, concludeerde Berenschot. Een afdeling met een kleine over- De roep om tienduizenden ambtenarenbanen te schrappen klinkt alom. foto Herman Wouters/GPD head kon net zulke goede resul taten opleveren als een grote. Dit leverde uiteraard krachtige munitie op voor de werkgevers organisaties VNO-NCW en MKB Nederland die het mes in de ambtenarij willen zetten. Wat hen betreft raakt Neder land zoveel mogelijk beleids ambtenaren kwijt: in ieder ge val 40.000 in de komende vier jaar. Vergrijzing De drastische bezuinigingsmaat regel moet het gewenste resul taat van minder regeltjes opleve ren. Maar voor de werkgevers spelen meer belangen mee: „We spelen zo heel veel goed opgelei de mensen vrij, die zó in de marktsector aan het werk kun nen, omdat daar de vergrijzing ook toeslaat", zegt VNO - NCW-voorzitter Bernard Wien- tjes. Eva Zielstra, voorzitter van Fu- tur, een landelijk netwerk van jonge ambtenaren, wil ook een kleinere overheid. Zielstra, zelf werkzaam bij het ministerie van Justitie, vindt dat ambtena ren afgerekend horen te worden op hun prestaties. Overheids diensten kunnen kleiner wor den, denkt zij, als hun kwaliteit maar toeneemt. „Dan moet er dus wel geïnvesteerd worden in ambtenaren. Ze moeten bij goed werk sneller op kunnen klimmen in de organisatie." Maar lang niet alle ambtenaren voelen de pleidooien voor een kleinere overheid als een aan moediging. „We werken nu al hard, hoor", zegt Isabel Kok, be leidsmedewerker politie bij het ministerie van Binnenlandse Za ken. „Van een negen tot vijf-mentaliteit is hier echt geen sprake." Ze is niet de eni ge die zich soms wil verdedigen tegen de vooroordelen van de luie ambtenaar. Econoom Van Witteloostuijn hield lezingen voor ambtenaren naar aanlei ding van het REA-advies over het schrappen in ambtelijke bu reaucratieën, 'waarbij ik de weerstanden letterlijk op me af zag komen', zo zegt hij. Maar zelfs in de vakbeweging, toch het bastion van de wat be houdende, vergrijsde werkne mers, heerst realiteitszin. Alf red Lohman, bestuurder bij de CNV-bond Publieke Zaak: „Als bond willen wij ook een efficiën te overheid. Maar ons valt op dat de politiek nooit toekomt aan een discussie over welke ta ken de overheid nou zou moe ten verrichten, en welke niet. Ook nu in die verkiezingspro gramma's ontbreekt dat." Dat is ook precies wat Krijnen dwarszit. „Ambtenaren staan in deze discussie volledig langs de zijlijn. Zomaar minder mensen hetzelf de werk laten doen, is volgens hem 'niet verstandig'. Dan slui pen er fouten in. „Maar de amb telijke leiding moet de minis ters wel duidelijk maken wat het ambtenarenapparaat na de bezuinigingen nog wel en niet kunnen doen." GPD Uit angst voor trekvogels met het vogelgriepvirus moeten kippen smds gisteren in hun hok blijven. Veel te voorba rig? door Rudi Buis Raar moment, als boer Jaap van Deelen om een uurtje of tien zijn stallen met 12.000 Silver Nicks inloopt. De witte biologische leghen nen zullen net als altijd reik halzend uitzien naar het ope nen van de houten luiken. Maar in plaats daarvan krij gen ze alleen wat extra graan en ruw voer. „Om ze bezig te houden. Als ze niet naar buiten kunnen, worden ze agressief en gaan ze veren pikken", zegt Van Deelen op zijn erf in het Gel derse dorpje De Glind. Hij zucht. „Een biologische kip hoort buiten te lopen. Dan kan dus niet meer. De komende maanden doen een paar miljoen trekvogels Nederland aan. Om te voorko men dat bijvoorbeeld een grauwe gans of knobbel zwaan het gevaarlijke vogel griepvirus H5N1 de hokken insleept, moet al het pluim vee dat niet is gevaccineerd binnen blijven of ten minste worden afschermd. Dat bete kent dat verreweg de meeste buitenkippen, eenden en gan zen voor onbepaalde tijd ach ter slot en grendel verdwij nen, want in Nederland zijn nog nauwelijks vogels in geënt. Prikje Van Deelen zou zijn kippen best een prikje willen geven. „Maar de supermarkten in het buitenland, met name in Duitsland, willen geen eitjes van gevaccineerde kippen hebben. Dan houdt het op, als je bedenkt dat 70 tot 80 procent van de eieren de grens over gaat." Nederland telt negentig reguliere en vijf tig kleinere biologische kip penboeren, die samen 800.000 dieren hebben. Slechts vijf bedrijven die we ten dat ze hun eieren aan na- tuurwinkels kunnen verko pen, hebben kippen gevacci neerd. Voor de overige rest de ophokplicht. Veel te voor barig. zegt Van Deelen als voorman namens de 'bioboe- ren'. „Je hoort geruchten uit Siberië. Dat ligt erg ver weg." Veel hobbydierhouders vin den dat ook, Zeker omdat in andere landen de ophok plicht (nog) niet geldt. Sommigen zien de maatregel zelfs als pressiemiddel van het ministerie om het pluim vee te laten inenten. Dat kost al snel tientallen euro's. De bond NHBD riep tevergeefs de Tweede Kamer op om in te grijpen. Veterinair epidemioloog Mart de Jong van Wagenin- gen Universiteit is niet onder de indruk van het verzet. Hij behoort tot de zogeheten Groep van Deskundigen. Die groep gaf minister Veerman van Landbouw het advies om vogels opnieuw op te hokken. „Terecht, want het zou een ramp zijn als H5N1 vaste voet aan wal zet in Europese stallen", aldus De Jong. „Het is simpel. Het virus is nog ac tief in Rusland en Siberië en die vogels komen hierheen. We hebben geen keus." Beperkte informatie Een groot probleem is de be perkte informatie, stelt pro fessor Arie van Noordwijk, verbonden aan het Neder lands Instituut voor Ecologie en een van de belangrijkste experts op het gebied van de vogeltrek. Als het virus zich vanuit Azië verspreidt rich ting Europa via trekvogels, gebeurt dat in de wateren in Rusland en Siberië waar de vogels broeden en voedsel zoeken. „We weten simpelweg niet of het virus in die broedgebie den aanwezig is." De kans dat trekvogels het virus over brengen op commercieel pluimvee acht Van Noord- wijk 'uiterst klein'. Versprei ding door transport van kip pen, eieren of mest is een veel groter gevaar, zo wezen stu dies in Azië en Afrika uit. Toch is hij niet tegen de op hokplicht. „Ik besef dat het een drastische maatregel is, maar als H5N1 in pluimvee terechtkomt, zijn de gevolgen niet te overzien." GPD door Mayke Calis De 73-jarige Ibrahim Alan kijkt naar zijn vrouw in de rolstoel en zegt: „Ze is net een klein kind." Haar mond hangt een beetje open terwijl ze apa- tisch voor zich uit staart. „Als ze iets niet lust, spuugt ze het zo weer uit." In zijn hand houdt hij een bakje met zelfgebrou- wen fijngemalen broccoli, aard appel en een kippenpoot. Lepel voor lepel voert hij haar maal tijd. Zijn vrouw smakt en ge niet. Ibrahim Alan woont nog op zich zelf in Den Haag, maar eigenlijk kan hij de zorg voor zijn vrouw niet alleen aan. Hij heeft hulp nodig maar heeft geen idee waar hij die moet zoeken. Van zijn enige zoon, de ander is over leden, hoeft hij niets te verwach ten. Zoals Ibrahim zijn er veel Turkse en Marokkaanse oude ren. In het land van herkomst werden zij, eenmaal oud en grijs, meestal in het huis van een van de kinderen opgeno men. In Nederland is dat niet langer het geval. Niet alleen zijn de Nederlandse huizen niet ge bouwd op uitgebreide gezinnen, de tweede generatie heeft ook steeds minder zin en tijd om per manent voor de (schoon)ouders te zorgen. Zij raken door het ge brek aan familiaire zorg in een isolement. Omdat ze vaak slecht Nederlands spreken zijn ze niet op de hoogte van instanties waar ze professionele hulp kun nen krijgen. Volgens Actiz, de branchevereniging van onder meer Thuiszorg Nederland, krij gen allochtone ouderen structu reel minder hulp dan autochto ne ouderen. Door de groei van het aantal ouderen neemt dit probleem de komende jaren al leen nog maar toe. Muizen Bij Ibrahim thuis ligt de bank bezaaid met wasgoed, op tafel stapels formulieren waar hij am per iets van begrijpt. Hij heeft last van muizen en moppert dat de vallen niet werken. Vertrou wenspersoon Mohammed Yil- maz, tevens consulent van Pri- mazorg, een zorgnetwerk spe ciaal voor allochtonen met filia len in Den Haag en Rotterdam, houdt een oogje in het zeil. „Wij helpen hem vooral met zijn for mulieren, maar eigenlijk zou ook iemand het huis moeten schoonmaken." Hij kent er ve len zoals Ibrahim. „Zonder hulp raken die volkomen de weg kwijt." Hun kinderen kunnen lang niet altijd de zorg leveren die nodig is. Ook Mellouki Ca- dat, adviseur diversiteit bij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW), herkent het beeld. Volgens hem lijkt de men taliteit van de tweede generatie steeds meer op die van autochto ne Nederlanders. Ze proberen hun ouders waar nodig wel te helpen, maar meestal is dat on voldoende. Cadat kent een veer tigjarige vrouw die met haar ge zin vanwege haar werk naar Al- mere is verhuisd. Haar oude moeder is in Amsterdam geble ven en heeft hulp nodig. Aanpas singen aan haar woning zouden welkom zijn. Hoe de dochter ook haar best doet om haar moe der elk weekeinde te bezoeken, het blijft onvoldoende. „Vaak weten allochtone oude ren niet eens dat ze bij de ge- door Mayke Calis In 2004 waren er 26.000 Turkse en 23.000 Marokkaanse 55-plus- sers. Volgens een schatting van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) zullen dat er in 2020 drie keer zo veel zijn. Bijna 65.000 Turkse en ruim 53.500 Marokkaanse. Het aantal allochtone ouderen zal zelfs sneller groeien dan het aan tal autochtone ouderen. De meeste allochtone ouderen wonen in de grote steden (ruim 40 procent). Volgens het SCP-rapport Gezond heid en Welzijn van allochtone ouderen uit 2004 gaan de meeste Turkse en Marokkaanse ouderen er vanuit dat hun kinderen voor hen zullen zorgen wanneer zij op leeftijd komen. De kinderen op hun beurt zijn volgens het SCP zeer bereid deze verzorging op zich te nemen. Toch spreken de onderzoekers hun angst uit voor de vraag of die bereidheid blijft wanneer de zorg intensiever wordt en meer tijd vergt. Bijvoorbeeld wanneer een van de ouders overlijdt. Volgens het SCP is de groep allochtone ouderen nu nog relatief jong, maar hebben zij wel veel gezondheidsproblemen. Veel voorko mende problemen zijn suikerziekte en een te hoge bloeddruk. GPD RASSENSCHEIDING - In de Amerikaanse stad Clinton, Tennessee, is de noodtoestand afgekondigd. Het is de hele af gelopen week onrustig geweest in de stad na de opheffing van de rassenscheiding op de plaat selijke middelbare school. De autoriteiten werden na een massale betoging van blanken bang dat ze de situatie niet meer konden beheersen, waar op ze de hulp van de Nationale Garde hebben ingeroepen. ATLETE - De Britse politie zoekt op vliegtuigen en boten die het land verlaten naar de Russische atlete Nina Ponoma- rewa. Zij is betrapt toen ze ii een Londensë winkel ënkeli hoedjes probeerde te stelen. Z> kwam vervolgens niet opdagei voor de rechtszaak en vermoei wordt dat de Russische autori teiten proberen haar het lam uit te smokkelen. BUS - De RTM heeft een nieu we snelbusdienst ingesteld tus sen Schouwen-Duiveland ei Rotterdam. Passagiers moetei bij Zijpe met een boot naar Nu mansdorp varen. Iemand dii om kwart voor zeven 's och tends in Haamstede op de bui stapt, is al om vijf over half el in Rotterdam. Allochtone ouderen verwachten verzorging van hun kinderen, maar jongeren willen niet meer 24 uur per dag voor hun bedlegerige ouders zorgen. foto Phil Nijhuis/GPD meente een rollator of aanpas singen aan hun woning kunnen krijgen", zegt Arif Potmis, direc teur van Primazorg en tevens verbonden aan de islamitische stichting SHIP. Taalproblemen spelen een rol, maar ook hebben ze vaak heel verkeerde ideeën van wat thuiszorg is. „Denken ze dat ze moeten accepteren dat er zomaar vreemden over de vloer komen door wie ze worden gewassen." Mistroostig In de tuin van verzorgingshuis De Schildershoek zit Kaya Ki- lic, een 58-jarige man, mistroos tig voor zich uit te kijken. Zijn vrouw kreeg drie jaar geleden een hersenbloeding, raakte ver lamd en woont nu in het verzor gingstehuis. Kaya spreekt geen Nederlands. Kaya heeft suiker ziekte en een te hoge bloeddruk. Plij kan het niet bolwerken. De zorg voor zichzelf, de bezoeken aan zijn zieke vrouw en de zorg voor zijn twee pubers van zeven tien en veertien jaar. Dat doet hij allemaal alleen. Officiële brieven zoals die van de Belas tingdienst of ziektekostenverze keringen begrijpen ook zijn kin deren niet. „Er moet iemand af en toe langs om de post te le zen", zegt Mohammed Yilmaz van Primazorg, „Maar ik moet dat, regelen, anders doet nie mand het." GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: J C JLÊ%V9 Postbus 31 Bom 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: Dick Bosscher (adjunct) 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden; Centrale redactie: zaterdags tot 12,00 uur. Stationspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een toeslag. Stationspark 28 Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax: (0113)315609 einde van de betaalperiode, E-mail: lezersredacteur@pzc.nl PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraatl 8 maandag t/m vrijdag: 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax. (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag; Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord-en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag ven 8,30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Coura t BV is een aan ons verstrekte gegevens hebben vi] opgenom en m een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adm(nistratle en om te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen va n Wegener of door ons zorgvuldig gesolccteer- de derden, Als u op deze informatie g een prijs ste zersservioe, Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4