Het onbekende land van de olifant PZC Steeds meer 'tickets to the tropics' Beleef nu de magie van Disney al vanaf 129,- op www.pelikaanreizen.nl ReisMoeken Sicilië Mexico zaterdag 2 september 2006 W1 Bangkok kennen we, de vele prachtige stranden eveneens, en ook in en rond Chiang Mai (in het noorden) zijn al veel Nederlanders geweest. Is er dan geen onbekend stukje Thailand meer? Jawel, I-San in het noord-oosten van het land. Het armste deel van Thailand maar rijk aan geschiedenis, tradities en kleurrijke festivals. door ROB DE VRIES I I-San Bestaat bijna helemaal uit één grote hoogvlakte. Qua. na tuur is het er schitterend, de we gen zijn van behoorlijke kwali teit en het is er niet zo bloedheet als vaak in andere delen van Thailand. Maar er een beetje de kost verdienen valt voor de meeste Thai niet mee. Ze leven praktisch allemaal van land bouw; meer dan één rijstoogst per jaar levert de arme grond echter niet op. Kortom: het is armoe geblazen in I-San. Eén van de grootste attracties met toe- risme-potentie is het Khao Yai Natio nale Park, een kleine 2200 vierkante kilometer groot en daarmee het groot ste van heel zuid-oost Azië. Via vrij steile bergwegen is het park goed be reikbaar. Door het park slingert een 65 kilometer lange weg. Je ziet er tal van apen. In het park leven verder wil de olifanten, herten en tijgers. Er stro men wildbruisende beekjes en rivier tjes (je kunt er wildwater-raften op de Kaeng Hin Peung-rivier), een ideaal ge bied om lekker te wandelen. Hoe uitgebreid en gevarieerd de fau na er ook is, I-San is toch vooral het land van de olifant. De streek heeft een reputatie op het gebied van het trainen van olifanten. Waar deze grij ze kolossen allemaal toe in staat zijn, laten ze zien op een mega-olifanten- festival dat jaarlijks, in november, in het stadje Surin wordt gehouden. Dat is (in een stadion met een enorm gras veld), één groot volksfeest waar jong en oud op afkomt. Voetballers Aan het Elephant Round Up-festival doen zo'n 300 olifanten en hun 'rui ters' mee. Het feest wordt 's ochtends gehouden want 's middags is het gras veld onder de brandende zon te heet geworden voor de ongekend tere oli fantenvoetjes. Het festival begint met een grote parade van de oudere olifan ten met hun kleine, pasgeboren 'Jum bo's'. 1 i Daarna komen de kunstjes: olifanten blijken te kunnen voetballen en bas ketballen, maar met hun slurf en wat verfkwasten beschilderen ze ook wit te T-shirts, die voor 300 Baht (6 euro) aan de toeristen verkocht worden. Een stuk goedkoper (40 cent) is een zakje fruit dat je kunt voeren aan de olifanten. Die klimmen tot over de omheining van het grasveld om deze tractatie te scoren; ze eten uit Je hand. Het festival wordt gepresen teerd als een soort dankbetuiging van het I-San-volk aan dit dier, een eerbe toon aan de olifant als 'vriend en hel per'. Maar om de olifanten te laten doen waar de bezoekers voor gekomen zijn, treden sommige berijders soms niet al te zachtzinnig op. Om het an ders te zeggen: het is soms geen schouwspel voor leden van de Dieren bescherming. Dan gaat het er op de braderie buiten de stadionmuren heel wat vreedza mer aan toe: een,bonte mengeling, van vrolijke mensen, kleuren en geu ren, kraampjes, optredende artiesten, t&S1Sk£S£r. 5£SfèsfS!!Bx<! terrasjes. Een vermakelijke, zinderen de ervaring. En een leuk souvenir te pakken krijgen is geen probleem. Voor 50 cent -en dan hoefje niet eens af te dingen- koop je al een shirtje. Klim I-San behoorde ooit tot het machtige Khmer-rijk. En daar zijn nog tal van overblijfselen van te vinden, vooral tempels. Zoals die van Phanom Rung, die nog maar acht jaar geleden voor bezoekers opengesteld werd. De tem pel ligt bovenop een niet meer wer kende vulkaan. Het is een hele klim om er te komen maar die inspanning wordt beloond. De tempel is indruk wekkend en je hebt uitzicht over de Thaise hoogvlakte èn Cambodja. Van Phanom Rung is het 125 lcilome- ter rijden naar Khorat, een van de leukste steden van de regio waar je lekker in de openlucht kunt eten, waar je prima kunt shoppen en waar je 's_avonds beslist een ritje, met een samlor (een fietstaxi) door de gezellig drukke binnenstad moet maken. Olifanten, groot en klein, in volle draf. foto's GPD 'v I-San ligt in het noord-oosten van Thailand. Vanuit de hoofdstad Bangkok is het uitstekend met een huurauto of per openbaar vervoer (trein of bus) bereikbaar. Het klimaat in I-San.is prettig: koeler dan in andere delen van Thailand en veel minder vochtig. Om het land binnen te komen heb je een pas poort nodig dat bij vertrek nog minimaal 6 maanden geldig is. Voor Thailand zijn geen vaccinaties verplicht, maar die tegen DTP en hepatitis A worden aangeraden. Voor meer info: huisarts, GGD of kijk op www.lcr.nl Aangeraden wordt verder om muggenolie met DEET mee te nemen en om geen water uit de kraan te drinken. De Thaise munt is de Baht (100 Bath is onge veer 2 euro Baths kun je bijna overal uit pinautomaten krijgen, creditcards worden in hotels, restaurants en grotere winkels vrijwel altijd geaccepteerd. Meer informatie: het Thais Verkeersbureau in Gouda, tel. 0900 - 04 00 222; www.thaisverkeersbureau.nl door RENS ULIJN Het aantal vakantiegan gers dat in de Iconde win termaanden de zon op zoekt neemt gestaag toe. En om zeker te zijn van zon,reizen ze steeds ver der. Dit ten koste van de traditionele bestemmin gen rond de Middellandse zee. Zoals de wintersporter een sneeuwzekere bestemming zoekt, eist de liefhebber van winterzon vandaag de dag gega randeerd strandweer. Op Gran Canaria kom je in januari niet verder dan een gemiddelde maximumtemperatuur van twintig graden. En aan de Costa del Sol: wordt het in die maand zelden warmer dan zeventien graden. Vergeleken met Nederland, is dat natuurlijk lekker weer. Maar voor een weekje bivakke ren op het strand, kun je beter een paar uur langer in het vlieg tuig blijven zitten. Zo ligt de ge middelde maximumtempera tuur öp Curasao in januari op 29 graden celsius en komt het kwik op de Indiase stranden van Goa 's winters niet onder Gemiddelde maximum Vanafprijs voor Bestemming temperatuur Duur vlucht 9-daagse vliegreis januari vanaf Schiphol met verblijf Costa del Sol (Spanje) 17° C 3 uur a 235 euro p.p. Turkse zuidkust 15° C 3,5 uur v.a. 238 euro p.p. Gran Canaria (Spanje) 20° C 4 uur 15 min v.a. 342 euro p.p Fortaleza (Brazilië) 30° C 8 uur v.a. 399 euro p.p. Goa (India) 30° C 8 uur v.a. 499 euro p.p Curacao 29° C 9 uur 45 min v.a. 499 euro p.p De prijsverschillen tussen mediterrane en tropische winterzonbestemmingen worden kleiner. Hoge belastingen op verre bestemmingen kunnen de verschillen echter weer groter maken^ j de dertig graden. Bovendien hoeft die tropische winterzon niet eens zo gek veel meer te kosten. Betaal je voor een 9-daagse vliegreis naar Gran Ca naria rond de 350 euro per per soon, voor vijftig euro meer zit je ook een week in Brazilië on der de palmbomen. Een weekje naar de Indische stranden van Goa kan al voor 500 euro. SteirSce toeraame Volgens het ContinuVakantie- onderzoelc van NIPO, verkoch ten de Nederlandse reisorgani saties vier jaar geleden 46.680 strandvakanties naar tropische bestemmingen ip Zuid -en Mid- den-Amerika. Vorig jaar lag dit aantal op 75.150, een toename van dik zestig procent. Reisorga nisaties spelen in op die trend door op steeds riteer tropische bestemmingen strandvakan ties aan te bieden. Zo vliegt reis organisatie TUI komend winter seizoen wekelijks op Brazilië, India en Bonaire. Volgens Ste ven van der Heijden, bestuurs voorzitter van TUI, zal de popu lariteit van verre zonbestem- mingen de komende jaren nog verder toenemen. 'Consumen ten schrikken niet terug van een lange vliegreis. Bovendien worden de gebieden door ons steeds beter ontsloten. Natuur lijk speelt de sterke euro ook een rol. Hierdoor zijn de reizen relatief goedkoop.' Tropische zonbestemmingen worden volgens Van der Heij den ook steeds later geboekt. 'Vaak zelfs één of twee weken voor vertrek.' Gerard Helming, bestuursvoor zitter van het concurrerende Thomas Coolc Nederland, signa leert dezelfde trend. De markt voor vliegvakanties in het win terseizoen is volgens hem vrij stabiel. 'De groei halen we voor al op verre, inspirerende zonbe stemmingen. Daarom hebben we vanaf deze winter Costa Ri ca, Vietnam en het Afrikaanse Zanzibar bij Tanzania aan onze winterzonbestemmingen toege voegd.' Wat de prijsverschillen tussen bijvoorbeeld de Canarische ei landen en tropische bestem mingen waarschuwt Helming wel voor de belastingen. 'Voor een 8-daagse reis naar Spanje liggen die op veertig euro, voor de Dominicaanse Republiek op 215 euro. Het prijsverschil kan zo toch nog behoorlijk op lopen.' Zowel Helming als Van der Heij den geloven niet dat de mediter rane landen hun positie als marktleider voor de winterzon snel zullen verhezen. Van der Heijden: 'Hun marktaandeel kalft wel wat af. De Canarische eilanden waren jarenlang al leenheerser. Nu is het aanbod voor een betaalbare zonvakan tie diverser.' Voorsprong Concurrent Helming verwacht dat de mediterrane landen ge noeg eigen kracht hebben om te overleven. Zijn verwachting wordt ondersteund door de meest recente cijfers van het Continu vakantieonderzoek van NIPO. Hieruit blijkt dat Spanje vorig winterseizoen nog steeds een grote voorsprong had op de verre zonbestemmin gen. Met 183.700 vakanties naar Spanje, waarvan 175.000 naar de Canarische eilanden, had het land een marktaandeel van 32 procent. Turkije staat met 19 procent en 108.505 va kanties al jaren op nummer twee. Vier jaar geleden lagen de marktaandelen voor Spanje en Turkije nog op 42 en 22 pro cent. In totaal boekten vorig jaar 559.450 mensen een reis naar de winterzon. Dat is tien procent meer dan vier jaar gele den. Dit aantal komt echter nog niet in de buurt van de 1,1 miljoen wintersportvakanties die vorig jaar geboekt werden. Disney's Halloween Festival Het is Halloween in Disneyland^ Resort Paris tijdens de herfstvakantie en Mickey en zijn vriendjes hebben veel verrassingen voor jou in petto. Bekijk de weerzinwekkende Disney Schurken Parade. En zet vervolgens samen met de Pompoenmannen Main Street U.S.A. op stelten! We garanderen je, het wordt een gezellig zooitje! Trakteer jezelf op een onvergetelijke vakantie vol bizarre bezigheden. Dit moet je echt meemaken! Vertrekdata op: 13,20 en 27 okt 2006 Disney's Kerstseizoen Sluit je ogen en doe een wens. Plotseling sta je midden in een Sprookje! Het is Kerst in Disneyland^, Resort Paris! Sneeuwvlokken dwarrelen uit de lucht op Main Street U.S.A. In Disneyland^, Resort Paris is het Kerstseizoen zonder twijfel de gezelligste tijd van het jaar! Dit Kerstsprookje vergeet je je hele leven niet meer. Dus kom naar Disneyland^ Resort Paris en beleef de meest Magische Kerst ooit. Vertrekdata op: 8 en 15 dec 2006 Kinderen Gratis Periode Neem je kinderen gratis mee naar Disneyland^ Resort Paris. Dit is de periode om voordelig te genieten van de magische Disney wereld. Boek je het ontbijt met Disney figuren of de Buffalo Bill's Wild West Show uit onze Magische Extra's, dan profiteer je extra! Per betalende volwassene mag één kind t/m II jaar gratis gebruik maken van het zelfde arrangement (verblijf in hotel en toegang tot de Disney,10 Parken). Kinderen maken ook gratis gebruik van de geboekte extra's. Vertrekdata op: 12 en 26 jan 18,20 en 23 feb i 9,16,23 en 29 mrt 2007 Musis/ail 3 liO,- '■'"'Jwiflii' S HO, Mililsiïii aruil inbegrepen: 2 overnachtingen in één van de Disneye Hotels Santa Fé, Cheyenne, Sequoia Lodge, Newport Bay) o.b.v. logies 81 ontbijt én een Hopper Ticket waarmee u 3 dagen onbeperkt toegang heeft tot beide Disneys Parken, met eigen vervoer. U wilt liever met de bus? Voor 5CV extra p.p. wondt u met een comfortabele touringcar van Pelikaan Reizen naar Disneyland^ Resort Paris gebracht. Boek nu en bel: 0168 - 329633 of kijk op onze website! Winterzon, nou ja in ieder geval minder koud dan hier en met zelfs in november en december nog aange name watertempera turen vind je onder meer in Sicilië. Op een paar uur vliegen van Amsterdam. In de National Geographic Reisgids bracht Kos mos een fraai ogende gids uit over dit Itali aanse eiland, dat een redelijke autonomy kent, maar bij ons toch vooral het imago heeft van elkaar beschietende maffiosi. En dus telt het hoofdstuk over hoofdstad Paler mo twee pagina's over de maffia. Als thema, zo als in bijna elk hoofdstuk er wel iets lokaals ol regionaals wordt uitgelicht. Verluchtigd mei kaartjes en plattegronden gidst het boekje om over het eiland en meldt ons. en passant diver se bezienswaardigheden. En natuurlijk een I gen hoofdstukje voor de Etna. Voor een weekje naar het eiland kom je met deze gids een heel end - al richt het boekje zich (terecht) toch voor al op de zomertoerist. Sicilië, uitgegeven door National Geographic/Kosmos. 190 blz., 16,95 euro, ISBN 90-215-8088-8, www.kosmosreisqidsen.nl Zomer of winter maakt voor een be zoek aan Mexico niet uit. Onlangs liet de ANWB in de vernieuw de GEOgidsen drie nieuwe titels het le venslicht zien: Kroa tië, Noord-Italië en Mexico. Deze laatste kregen wij ter recen sie. Negen - toeris tisch gezien - belang rijke regio's worden belicht. Het gebied ten noorden van Zaca- tecas tot de Rio Grande wordt, met uitzonde ring van de Sierra Tarahumara, niet behan deld. Aan de hand van vijf thema-hoofdstukken (GEOscoop, GEOreizen, GEOpraktisch, GEO- streken eri GEOnaslag) banen we ons lezend een weg door onder meer Yucatan, Baja Califor nia, Midden .Mexico, Chiapas en Mexico-stad, Achtergrondinformatie en praktische toeris; tische info gaan hand-in-hand en dat maakt de gids handig in het gebruik. Makkelijk is ook dat per onderwerp bezienswaardigheden of bij zonderheden zijn gebundeld zodat je in één oogopslag ziet watje zoekt. Mexico, in de GE0- gids-sene een uitgave van de ANWB. 520 blz., 12,95 euro, ISBN 90-774-9416-2, www.anwb.nl GERARD CHEL Luxe hotel in Paramaribo Met het slaan van de eerste paal is in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo de bouw van een nieuw luxueus hotel begonnen: Royal Tora- rica. Het nieuwe viersterrenhotel komt tussen het huidige tophotel Torarica en de Palmen tuin aan de Surinamerivier te liggen op het ter rein waar vroeger de Geologisch Mijnbouwkun- dige Dienst (GMD) was gehuisvest. Volgens de Torarica Hotelgroup, eigenaar van onder meer het Torarica Hotel en Eco Resort, beschikt Suri name gezien de groeiende economie over on- voldoende representatieve hotelcapaciteit. Het nieuwe Royal Torarica Hotel moet aan de be hoefte gaan voldoen van bijvoorbeeld zaken mensen en toeristen die 'meer internationaal gerelateerd comfort en luxe' wensen. Het toe komstige 'vlaggenschip' gaat 110 kamers tel len en is ontworpen in een 'monumentaal ar chitectonische' boiiwstijl. Dat betekent dat er bij het ontwerp rekening is gehouden met het j karakter van de oude binnenstad van Paramari bo. Ideale vakantie op bureaublad Vakantie Discounter presenteert aanbiedingen op maat op bureaublad van je eigen PC, zon der eerst naar de website van de aanbieder te gaan. Wie gebruik wil malcen van deze service, installeert een programmaatje op zijn of haar PC, en geeft vervolgens aan waaraan de reis moet voldoen: in welke periode je vakantie hebt, hoeveel dagen je in die periode op vakan tie wilt, naar welke landen (maximaal twee) je voorkeur uitgaat en wat het bedrag is dat je daarvoor maximaal wilt uitgeven. Als dat een maal gedaan is hoeft er verder alleen nog maar te gewacht te worden tot de ideale reis op het scherm van je eigen pc verschijnt binnen een Vakantie Discounter venster. Dat kan binnen enkele uren of dagen zijn, maar ook na enkele weken of maanden. www.VakantieDiscounter.nl Afrikadag in Almere Almere wordt (voor een deel) op zondag 17 sep tember omgetoverd in een stukje Afrika. Op stadslandgoed De Kemphaan wordt dan een Afrikadag gehouden. De Kemphaan wordt 'Klein Afrika' met een Afrikaanse markt, een tentendorp, er is muziek uit onder meer Nige ria, workshops voor jong en oud, en natuurlijk is Afrikaans eten. Er worden 8000 bezoekers verwacht, de entree kost 2 euro. www.afrikadaqalmere.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44