Ploegen door het water Gilgamesj krijgt eigentijdse sfeer Wil GEB0ERT I Bob Dylan straalt rust uit Beatrice vond haar stem BeabRice Paolo Nutini is groot talent Generaties vinden elkaar Jessica Simpson heeft een nieuwe vlam zaterdag 2 september 2006 Drie kilometer. Voor. een wandelaar een fluitje van een cent. Voor een fietser een lachertje. Maar 3000 meter ploegen door het water van een ka naal of meer, dat is andere koek. Als je aan deze klus begint, zorg dan dat je over een ijzeren conditie be schikt. Bovendien moet je als zwemmer tot het selecte gezelschap behoren, dat in open water wil zwemmen. Veel zwemmers zwemmen volgens Judith Stap (13) al leen binnen. „Zij zien het niet zitten om buiten te zwemmen," vertelt ze. „Dat vinden zij te vies of te koud. Tuurlijk, ik kom ook wel eens een plastic zak te gen onderweg of een plak zee- wier.Maar de waterkwaliteit is altijd dik in orde. Die,wordt vooraf altijd gekeurd en als het water niet o.k is, gaat de wed strijd niet door." Vanmiddag komt de zwemster van zwemclub de Stormvogel aan de start tijdens de Ganze- trek in Wilhelminadorp en mor gen start de Middelburgse als favoriete bij de kanaalrace in Vlissingen. Die favorietenrol heeft ze onder meer te danken aan haar nationale titel op de 3000 meter bij de junioren, die ze eind juli veroverde in Iioorn. Op de 1000 meter werd ze - op tweehonderste seconde - twee de, achter clubgenote Manon Minneboo. Judith: „Die titel was een echte verrassing. Je zwemt in een ijzer- sterk veld en moet dan maar zien hoe de wedstrijd verloopt. Ik start nooit met een bepaald plan. Ik probeer een goeie start positie te krijgen en dan ga ik er zo snel mogelijk vandoor. Ik zie wel wie me kan volgen. Eigen lijk was het voor mij een wed strijd als alle andere. Als je aan tikt, dan besef je, dat je de titel heb veroverd. Toch had ik daar niet echt een apart gevoel bij. Ik kreeg in Hoorn ook de Edith van Dijk stimuleringsprijs. Dat was wel tóf. Winnen is altijd leuk, maar eigenlijk staat het plezier voorop. Het Open Water Zwemmen is één grote happe ning. Een vaste groep clubzwem mers, die met begeleiders elk weekend het land intrekt om er gens een wedstrijd te zwemmen. Publiek, dat lekker langs de kant mee kan wandelen. Beetje kletsen voor en na de wedstrijd en lekker in het gras Zitten kij ken naar de andere deelnemers. Datsfeertje is echt bijzonder." De zonnebloem, gekregen tij dens de uitreiking van de me dailles bij het Open Nederlands kampioenschap, staat nog fier in de vensterbank. Dit weekend kan er een aardig bosje bloemen bij komen als Judith voor het tweede achtereenvolgende jaar de Zeelandbeker verovert. En anders volgende week. Dan wordt in Roermond de laatste wedstrijd van dit Open Water seizoen gezwommen. Judith: „In het landelijk klasse ment sta ik op de eerste plaats. Plet gat tussen mij en nummer twee - Joy Tramper - is voor haar niet meer te overbruggen." Na dit weekend zitten de buiten trainingen bij het botenhuis in Vlissingen er voor dit seizoen weer op. Geen 'achtjes' meer zwemmen of zigzaggend naar de overkant. De afstandmarkerin gen op het talud en het jaagpad zullen de komende maanden langzaam verbleken. Het zal wennen worden voor de liefheb bers van het Open Water Zwem men. Geen wind, geen regen, geen zeewier. Maar het comfort van een binnenbad met een con stante watertemperatuur en een lekkere douche na afloop van de training is een aantrekkelijk al ternatief. „De lol van het zwem men staat bij mij bovenaan. Bui ten èn binnen," aldus Judith. Hans Segboer Judith Stap: „Het Open Water Zwemmen is één grote happening". foto Ruben Oreel Duizenden jaren lang was het een verhaal te mooi om waar te zijn. Maar Gilga mesj, die koning van Oeroek was, die de verschrikkelijke Hoembaba een kopje kleiner maakte en die het geheim van het eeuwige leven kende, heeft echt bestaan. In een ver verleden, toen de go den van tijd tot tijd vanuit de hemel naar de aarde afzakten om eens met iets anders bezig te zijn, wilde het weieens gebeu ren dat eentje het stevig te pak ken kreeg van een mooi mensen meisje. Uit zo'n verzetje werd Gilgamesj geboren: 'In het be gin zag-ie er niet bepaald godde lijk uit, hoor. Een grote lompe baby, een reusachtige kleuter. Maar toen-ie eenmaal over die pukkelige puberteit heen was, groeide-ie uit tot een prachtke rel. Een lange stoere vent met een prachtige kop met haar en een edel profiel.zeg maar zo iemand als ik, snap je?' Die ik in de vorige zin is Frank Groothof die we kennen van Se samstraat en Het Klokhuis. En van opera's met hemzelf in de hoofdrol. Wie de verteller, zan ger, acteur en danser in die ope rabewerkingen wil bewonderen moet daarvoor naar de schouw burg. Sinds kort kun je het ver haal van twee voorstellingen thuis op de bank met hem meele zen. In De toverfluit (de opera van W.A. Mozart) het verhaal over de liefde, die sterker is dan macht en geld. In Gilgamesj zijn muzikale navertelling van het oudste geschreven verhaal ter wereld. Kort samengevat komt de ge- 1 schiedenis van Gilgamesj hier op neer. Om de hardvochtige ko ning van Oeroek te temmen stu ren de goden de wildeman Enki- doe op hem af. Hun plannetje pakt echter anders uit, want de twee worden na een partijtje knokken eikaars beste vrien den. Samen gaan ze op pad, gro te heldendaden verrichtend. Ze verslaan Hoemaba de wachter van het Cederwoud, maar roe pen daarmee de wraak van de goden over zich af. Na de dood van zijn vriend besluit Gilga mesj op zoek te gaan naar 'het, eeuwige bestaan/ Ik vlucht voor bij het rijk der doden/ 'k Ga wo nen in het paradijs, net als de goden.' Je kunt Gilgamesj lezen zoals elk ander boek. In je eentje,ge nietend van het spannende ver haal en met al die tekeningen van Karst-Janneke Rogaar, niet wetend waar eerst te kijken. Doe je het liever met het boek voor je en de bijgevoegde cd in de cd-speler? Niets dat je tegen houdt. Wel moet je in dat geval weten dat je 75 minuten en 13 seconden compleet van de we reld zult zijn. Het plezier en de branie waarmee Frank Groot hof vertelt, maken met daarbij de muziek, dat je je onmiddel lijk gewonnen geeft en met inge houden adem blijft luisteren. Geestig in dit luisterleest zijn de knipoogjes die het eeuwenou de verhaal een eigentijdse sfeer geven. Zo karakteriseert hij Gil gamesj als een echte ADHD'er' trekt hij hem voor een survival- tocht gympies aan; laat hij hem bungeejumpen, stunten op een bmx-je, raften en meer ge durfds. En o wat kan die Karst-Janneke Rogaar tekenen. Pagina's een al strooigoed om je ogen op uit te kijken. Jan Smeekens Frank Groothof: Gilgamesj. Liedteksten Marjet Huiberts, il lustraties Karst-Janneke Rog aar en een inleiding van Jan Paul Schutten. Nieuw Amster dam Uitgevers; 80 pag.; vanaf 7 jaar. Boek met cd €19,95. In dezelfde uitvoering ver scheen De Toverfluit, naar Mo- zarts Die Zauberflöte. /SA A R K u DAT WAS EENS, AA AAR NOOIT AAEER I De hogepriester van de pop muziek, Bob Dylan, laat op zijn 65ste horen dat hij niets meer te bewijzen heeft. Voorgan gers Time Out Of Mind (1997) en Love And Theft (2001) be- hoorden al tot zijn betere pla ten, maar met Modern Times toont Robert Allen Zimmerman zich op imponerende wijze de grote spirituele meester. De levende legende laat zich bij staan do'or de band waarmee hij tourde, terwijl wordt teruggegre pen naar de rijke folktraditie. Daarin gaan blues, jazz, rocka billy en western swing gebroe derlijk hand in hand, zoals lief de en sterfelijkheid terugkeren de thema's blijven. De bijna hyp notiserende en zelfverzekerde rust die Dylan na meer dan der tig studioplaten uitstraalt, is de rust van iemand die het leven ge leefd heeft en er het zijne van dénkt. Peter van der Heide Bob Dylan 'Modern Times' (Columbia/Sony BMG) Speel- duur: 62.46 min. Dit Is Wat Ik Wil heette de bluesplaat die André Ha- zes eind jaren tachtig opnam. Dit Is Wat Ik Wil had ook prima de titel kunnen zijn van het Ne- derlandstalige debuut van Bea trice van der Poel. De zangeres, enigszins bekend van de band jes Beeswamp en Fish Hospital en onder haar alter ego Miss Bee, heeft eindelijk haar stem gevonden. Haar overstap naar het Nederlandse luisterlied dankt ze aan Maarten van Roozendaal, met wie ze onder meer het prachtduet Langzaam Los zingt. De vergelijking met Frédérique Spigt dringt zich meermalen op, maar de stem van Beatrice is stukken minder rauw. Vaak is dat jammer, soms (zoals in het sterke Slechte Wijneen voordeel. Het is te ho- van oeR pee: pen dat Beatrice van der Poel niet, zoals André Hazes, op haar schreden terugkeert. Martin Groenewold Beatrice van der Poel 'Lang zaam Los' (Sweet Home Wall- boomers) Speelduur: 53.09 min. De negentienjarige Paolo Nu tini uit Paisley, Schotland is een snel rijzende ster in Groot-Brittannië. In Nederland is de vonk nog niet echt overge slagen, hoewel zijn debuut The se Streets hier deze maand ver scheen, gesteund door een aan tal optredens. Toch lijkt het een kwestie van tijd. These Streets is een romantisch popalbum van een mooie jongen met een rauwe soulvolle stem die zeer toegankelijke maar zel den platte liedjes schrijft. Nuti ni is meer dan de zoveelste ge zichtsloze Jack Johnson, of een in de markt gezet tieneridool; hij is een groot talent. Helaas na dert hij in zijn vroege professio naliteit de middle of the road soms gevaarlijk dicht, door iets te snel te kiezen voor het goedko pe effectbejag. Maar zijn ver bluffende stem en subtiele lied jes hebben veel meer in zich, zo als het huiveringwekkend kale Autumn aantoont. Maaike Borst Paolo Nutini 'These Streets' (Warner) Speelduur: 47.34 min. Na het lovend ontvangen de buut Melancholia (2005) komen saxofonist Heinz Sauer en pianist Michael Wollny met een ijzersterk vervolg. Er zitten twee generaties tussen de veteraan van de Duitse jazz, Sauer (1932), en de grote ontdek king van de afgelopen jaren, Wollny (1978). Maar van een kloof is absoluut geen sprake. Zonder drums en in een vloeien de, organische dialoog ontleden ze zowel jazzstandards als Chel sea Bridge en Lush Life als pop- nummers van Prince Nothing Compares 2 U)en Björk Where Is The Line). Sauer legt met een hartverscheurende, krassende en schurende toon de thema's bloot, terwijl Wollny met zijn afwisselend subtiele en explosie ve begeleiding telkens nieuwe speldenprikken uitdeelt. Cer tain Beauty is tegelijk krachtig en teer, pijnlijk en vol bezieling en daarmee van een grote schoonheid. Illand Pietersma Heinz Sauer Michael Wollny 'Certain Beauty' (ACT/Pink Re cords) Speelduur: 49.35 min. Jessica Simpson (26) heeft een nieuwe vlam. De zangeres, actrice en ster van MTV reality- serie Newlyweds scheidde vorig jaar van zanger en acteur Nick Lachey, maar is nu onder de pannen bij Amerikaanse zanger en songschrijver John Mayer (28). Dat meldt het Amerikaan se weekblad People. Het blad is zo zeker van zijn zaak dat het nieuws gebracht wordt als een klinkend feit. „Jes sica waagt zich langzaamaan weer in de wereld van het da ten", aldus een insider tegen Pe ople. „Ze bevindt zich in de eer ste fase van een relatie, maar ze is nog nooit gelukkiger ge weest." Op dit moment promoot Jessica in de V.S. haar nieuwe album Public Affair. Vervelend genoeg mag ze daarbij niet zingen. Vorige week werd ze namelijk schor, wat volgens haar mana ger duidt op een beschadigde stemband. Jessica kan haar ziek bed delen met liefje John. De muzikant, die op dit moment een tournee met Sheryl Crow doet, moest een concert afzeg gen wegens keelontsteking. Na haar scheiding van Nick, werd Jessica's naam genoemd in verband met onder meer Ma roon 5 zanger Adam Levine, ac teur Jared Leto en Dane Cook, haar co-ster in de hier nog te verschijnen comedy Employee of the Month. Volgens berichten in de Amerikaanse media is ook Hilary Swank niet langer single. De Million Dollar Baby-actrice, die dit jaar scheidde van acteur Chad Lowe, zou verliefd zijn op John Campisi, een bekende ma nager van Hollywoodsterren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41