PZC Doorverbinden was serieus werk Eten zonder opsmuk bij De Goederenloods Pyjama's Krasvast Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 2 september 2006 Wandmodel met spreektrechter en schrijfplankje uit 1910. We bellen 125 jaar. We begonnen in de gang, kletsten in de jaren '60 ge zellig verder in de huiska mer en zijn alweer een jaar of tien overal op de aardbol bereikbaar. Reden voor KPN om met een truck het land door te reizen. Vroeger. Toen hing de tele foon in de gang naast de spiegel en stonden we te bellen. Tenminste als vader hem niet op slot had gedaan. Verder terug in de tijd kon je niet eens een num mer draaien, maar legde een te lefoniste het gewenste contact. „Ik ben van de oude garde", zegt de 75-jarige Jeanne Sits- koorn bij de start van KPN's 'roadshow'. „Doorverbinden was serieus werk, een beetje ner veus ook." In 1954 begon Jeanne op een te lefooncentrale in Den Haag. „Soms moesten de mensen een kwartier wachten, nadat ze een gesprek hadden' aangevraagd. Vooral als er veel binnenko mend verkeer was. Dan had je bijvoorbeeld uit Berlijn veel Haagse nummers nodig. Die gin gen voor." Het was geconcen treerd werk, de juiste pluggen inde juiste gaatjes steken. Ze denkt er met plezier aan terug. „Meiden onder mekaar, dat gaf een kostschoolsfeer. Het was best streng, hard werken ook maar veel saamhorigheid", her innert Jeanne Sitskoorn zich le vendig. Ook was er tijd voor een lolletje. „Dan verbond je een meneer Kip ongevraagd door met me- vrouw De Haan. Dat was la vijf jaar haalbaar zijn. KPN reist twee maanden met een truck het land door om te la ten zien wat ze te bieden heb ben. Digitale televisie bijvoorbeeld. Of beeldbellen, waarbij de ge sprekspartner levensgroot op een platte tv verschijnt al is het nog hakkelig. Straks kan het mo bieltje als super-afstandsbedie ning werken. Dan verschijnt man bij de voordeur op beeld- scherm. Op afstand kan de deur geopend, de zonwering naar be neden of de magnetron aan: In alle nieuwlichterij blijven sommige fenomenen stug over eind. Diensten als zoals 002 (tijd) en 008 (inlichtingen) be staan nog, al zijn de nummers omslachtiger geworden, resp. 0900-8002 en 0900-8008. Nog steeds wil per jaar vier miljoen keer iemand weten hoe laat het precies is. En een telefoonnum mer opvragen, dat gebeurt al lang volautomatisch. Vroeger, toen stelden bellers de gekste vragen, weet Jeanne Sitskoorn uit ervaring. Ze put uit de boek jes die ze destijds schreef: „Ik heb een sterfgeval. Hebt u het; nummer van de doe-het-zelf- zaak in hout op het Plein?" Maarten van de Rakt Informatie: Tentoonstelling 'We bellen!' loopt tot en met decem ber. Museum voor Communica tie, Zeestraat 82, Den Haag. Open di t/m vrij 10-17 uur, za en zo 12-17 uur. Toegang kost 6 euro, kinderen 3 euro. Informatie: www.muscom.nl De truck komt woensdag 11 okto- bernaar Middelburg en donder dag 12 oktober naar Goes Ten Cate breidt haar vooral o; ondermode gebaseerde assort: ment uit met slaapkleding vo( kinderen. De pyjama's en nac' japonnen zijn van aaibaar ma riaal als jersey en velours en o: daan van wasetiketten, om he draaggemak te vergroten. In c kleding zit wel een 'informati zegel', maar die prikt niet. De collectie is er voor tieners (ma ten 140 tot en met 3*70) en nog wat jonger (104 tot en met 13^ waarbij het onderscheid zit ir de prints. De prijzen liggen tu sen de 19,95 en 24,95 euro. foto's GPD/Museum voor Communicatie Rado maakt'horloges waar oo na lang dragen geen krasje op ontdekken valt. 'Hightech kei miek', is de verklaring. Het g£ niet om staal, maar om onder i treem hogè temperaturen geb; ken keramiek. Ook de Sintra I ture, het nieuwste dameshorh ge, is krasvrij. Dat geldt uiter aard ook voor de tientallen di mantjes die zijn verwerkt op horlogekast. Het horloge is er in drie uitvo ringen, met een bruine, rode c groene band van roggenhuid. Afhankelijk van het aantal di mantjes (40 of 48) variëren de prijzen van 2495 tot 3595 euri In de centrales knoopten de telefonistes letterlijk de eindjes aan elkaar. 1$eooi-delin4 1. De geserveerde maaltijd 2. Entourage 3. Bediening aan tafel 4. Helderheid van de kaart 5. Horen, zien en ruiken: Bijzon der gebouw met "veel sfeer. Conclusie: De Goederenloods heeft alles in zich om een eetge legenheid te worden, waar veel mensen een stukje voor om rij den. De kaart is daar niet op be rekend. Jammer, want de ruim te nodigt uit tot stijlvol dineren. onvoldoende matig voldoende De Goederenloods in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema De Smaak van Edith en Raymond is een nieuwe wekelijkse culinaire ru briek die vanaf vandaag in de bijlage Trends Jong van de PZC verschijnt. Redacteuren Edith Ramakers en Ray mond de Frel beschrijven in de serie hun ervaringen in Zeeuwse eetgelegen- heden. Iedere maand staat een thema centraal. De komende vier weken wor den 'bijzondere locaties' bezocht. In de eerste aflevering De Goederenloods te Goes. Het is fijn dat we de lakschoenen en pumps al jaren terug in de vuilnis bak hebben gegooid. Op nette schoenen en met hoge hakken zou het namelijk een helletocht zijn geworden naar De Goederenloods. Maar zodra we de kui len in de bar slecht onderhouden par keerplaats en het pad met de kinder kopjes zijn gepasseerd, weten we weer waarom we naar de Stephensonweg in Goes zijn gegaan. In het karakteristie ke gebouw, dat tot enkele jaren geleden in Middelburg nog dienst deed als thuis basis voor Dansschool Janvier, kun jé prima eten. twee met de oude stoomtrein van Goes naar Borsele vertrekken. De Aertssens hebben daar zelfs een aparte toeristen- kaart voor bedacht. Gasten kunnen kiezen uit een pistolet je, gebak (heerlijk gebak, volgens de kaart) of een schaal met tien hartige hapjes, de treinmix, Binnenkort wordt die kaart uitgebreid met typische óp de locatie afgestemde gerechten. Dan wor den de broodjes biels (dat is een brood je met een frikadel) en een broodje stootblok (een tosti) aan de kaart toege voegd,. De Goederenloods is pretentieloos, of zoals de medewerkers zelf zeggen: 'we doen gewoon in eten'. Je kan hier de maag vullen, maar verlang niet te veel poespas. Eten zonder veel opsmuk, dat willen we wel uitproberen. Met een lunch. We kiezen voor de dagsoep van 3,75 euro, kippensoep dit keer, gevolgd door kaaskroketten (5,00 euro, Edith). Raymond vraagt om een uitsmijter met Zeeuws spek. Helaas, het spek is op. Dan maar een uitsmijter ham (4,75 eu ro). De stoomtrein vertrekt intussen met fa milies en kinderen achter de ramen. Terwijl machinisten in uniformen van weleer uit de locomotief Bison 3 han gen en oude tijden doen herleven, wordt de soep opgediend. Verrassend is die echter niet. Gewoon een soepje, al had er best wat minder peper in gemo gen. Hij smaakt in elk geval niet zoa grootmoeders soep, de versgetrokkei kippenbouillon, die in het weekeind vaak op tafel kwam. Maar goed, dat wisten we vooraf: vo luxe moeten we ergens anders zijn. En daarna de kaaskroketten; simpel maar.smaakvol. Harde korsten zacl romig van binnen. De uitsmijter mei drie eieren van Raymond is ook al e( voudig. Maar wel lekker en doeltref fend. Uitspanning De Goederenloods Stephensonweg 9 4462GM Goes tel: 0113-323015 www.degoederenloods.nl In trek bij gezelschappen voor feest< en partijen. Officiële trouwlocatie. I is een rookgedeelte. Rolstoeltoegankelijk. Ouderen en m sen die moeilijk ter been zijn, mogen vendien tot aan de voordeur rijden, geldt ook voor bruidsparen en hun g zeischap. Pinnen is mogelijk ])e maalt S( In het restaurant hangt de sfeer 'ver trékken en thuiskomen'. Een logische keuze, het etablissement van de familie Aertssen grenst aan het openlucht spoorwegmuseum. In een hoek staan oude, leren reiskoffers. En de deurbel maakt zo'n geluid dat we als bijna van zelfsprekend onze oren spitsen om me dedelingen over vertragingen en ver trektijden op te vangen. Veel bezoekers gebruiken De Goederen loods als wachtlokaal, voordat ze, zoals deze woensdagmiddag rond een uur of Quote om be ta[d „Je kan hier de maag vullen, maar verlang niet te veel poespas" Optimale bereikbaarheid bood vanaf 1993 het gsm-netwerk. Het mobieltje burgerde rap in. Dat werd een alleskunner. Sms' en, spelletjes spelen, e-mail ont vangen, surfen op internet, fo to's maken en versturen, alles was mogelijk. Gaandeweg werd de telefoon een stukje lifestyle, een ding om mee te pronken. Laatste trend in telefonie is in ternetbellen. Klanten stappen in groten getale over. KPN kreunt ervan. In korte tijd zijn er 160.000 bellers overgestapt. De-invoering gaat sneller dan adsl. Naar schatting zijn er bij de verschillende aanbieders sa men in totaal al 7 a 800.000 'in- ternetbellers'. Over een tijdje heeft niemand meer een 'ouderwets' abonne ment. Dat aparte telefoon abonnement gaan ze bij KPN geleidelijk uitbannen. Over vier, vijf jaar is het ermee gedaan. Op de web site verkondigt KPN al: U heeft geen apart tele foonabonnement meer nodig. Wie binnen een paar maanden verhuist, krijgt het advies van KPN om intemetplusbel- len (bellen en surfen) te nemen. Samengaan Aan een logisch volgen de stap wordt in binnen- en buitenland gewerkt: het samengaan van vas te en mobiele telefonie. Simpel gezegd, als je met je mobieltje naar bin nenloopt, schakelt-ie over via het draadloze wifi-huisnetwerk op inter netbellen. Dat moet binnen chen." De laatste telefonistes in Nederland ruimden het veld in 1962. Toen werd Warffum als laatste plaats aan het geautoma tiseerde netwerk geknoopt. De 1760 telefonistes kregen ander werk. Draadloos Eigenlijk bestaat de telefoon 130 jaar. Want in 1876 werd de vinding van Graham Bell gepa tenteerd door zijn slagvaardige schoonvader - nota bene énkele uren voor concurrent Elisha Gray zich meldde. De telefoon bestond eerst nog uit een losse microfoon en een luidspreker. In de microfoon zit een metalen schijf die trilt als je ertegen spreekt. Deze trillingen verande ren de sterkte van een elektri sche stroom. Het elektrisch sig naal bereikt via centrales een an der telefoontoestel. Daar wordt het signaal omgezet naar geluidstrillingen De eerste centrale in Nederland dateert uit 1881, vandaar die 125 jaar. Amsterdam had de pri meur met 49 abonnees. Middels een slinger aan de zijkant van de telefoon kregen ze de telefo niste aan de lijn. Die legde de ge waagde verbinding. Aanvankelijk was het een deftig apparaat.voor rijkelui, dat door bediendes in de gang werd opge nomen. Pas in 1958 werden er huizen ge bouwd met een telefoonaanslui ting. Tussen I960 en 1970 arri veerde de telefoon, inmiddels beter be taalbaar geworden, ging de-telefoon in 1931 de straat op. De telefooncel zag er uit als een glazen zuil. Na 1965 kwamen de bekende PTT-groe- ne exemplaren, gevolgd door driehoekige in 1983. De opmars van het mobieltje deed de tele fooncel de das om. Binnenshuis werd. de telefoon steeds .minder plaatsgebonden. Hij kwam ongeveer in 1990 los van zijn hoekje in de huiskamer. De draadloze modellen, middels een radiofrequentie verbonden met een basisstation, rukten op. in het doorsnee huisgezin. De PTT, de voorloper van KPN, kon het allemaal amper bij be nen. Soms moesten mensen een jaar wachten. Het standaardmodel was de grij ze T6 5, die later ook in hippe kleurtjes verkrijgbaar werd. De slinger had allang-plaatsge- maakt voor een kiesschijf. Een nummer kiezen was draaien. Tot 1974, toen we op toetsen konden drukken. De behoefte en noodzaak om te bellen hielden niet op bij de voordeur. Dus -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37