Propos weer op PZC Weg met de stadse surrogaatkennis Spookverhalen W 3 ONDER DE PANNEN Stijlvol badderen Stomen en hete lucht zaterdag 2 september 2006 Met Propos 3 hoeven de elementen niet noodzakelijk recht op el kaar te staan. Het systeem Propos 1 kent verschillende opstellingen. Meubelen voor morgen. Met die slogan tim merde het Nederlandse meu- belmerk Propos jarenlang aan de weg. Bijna een kwart eeuw later verschijnt Propos opnieuw op de markt. Afgestoft en aange past aan deze tijd. Maar nog altijd met meubelen voor morgen, aldus eigena ren Johan Vaessen en Trudy Bakker. Zo'n vijftien jaar is Johan Vaessen actief in de meubel wereld. Hij heeft de gouden ja ren meegemaakt, maar weet ook dat het minder kan. Evenals ont werper Trudy Bakker, die in 1997 een studie industriële pro ductontwikkeling afrondde aan de Haagse Hogeschool en tot 2003 bij kastenproducent Pas toe werkte. Toch nam het tweetal, dat onder meer samenwerkte bij Pastoe, vorig jaar vol vertrouwen meu belfabriek Dreumel in Dreumel 'over. Een fabriek die gespeciali seerd is in de productie van de gelijk opbergmeubilair in het zo genaamde middensegment. Niet al te duur dus, maar zeker ook niet goedkoop. Het is dit bedrijf dat de basis vormt voor Propos, een nieuw merk dat vooral de liefhebber van design wil bedienen. De col lectie bestaat voorlopig uit de kastsystemen Propos 1 en 3. Bei de zijn opgebouwd uit elemen ten die handig aan elkaar zijn te koppelen. Zo ontstaat een meu bel dat volledig is afgestemd op de ruimte. Daarin schuilt volgens Vaessen de kracht van het merk. „We we ten dat er veel vraag is naar op bergruimte, maar de meeste con currenten bieden uitsluitend standaardoplossingen. Wij bie den juist maatwerk." En daarin wil Propos ver gaan. Zo is iede re kast in alle standaardkleuren verkrijgbaar. Maar wil de klant zijn meubel uitgevoerd hebben in een bepaalde houtsoort, dan kan dat ook. Historisch De meubelliefhebber met histo risch besef zal het bekend in de oren klinken. De in 1983 van de markt verdwenen meubelprodu cent Hulmefa uit Nieuwe Pekela bracht halverwege vorige eeuw onder de naam Propos ook al een collectie op de markt. Ook •daarbij draaide het hoofdzake lijk om maatwerk. Het bedrijf profileerde zich met de slogan 'meubelen voor morgen'. „Het idee kwam van Ton Slot boom van kastenproducent In- terstar", legt Vaessen uit. „Hij kende Propos nog uit z'n jonge jaren, maar had zelf niet de mo gelijkheid om er iets mee te doen. Daarom heeft hij ons ge tipt." Voor Slotboom vormt de samenwerking met het nieuwe Propos een prima aanvulling op de eigen collectie, terwijl Vaes sen en Bakker van de naam den ken te kunnen profiteren. „Het vroegere Propos staat voor inventieve oplossingen met een vernieuwend karakter. In die lijn willen we verder gaan"al dus Vaessen. Hij denkt ook dat de consument gecharmeerd zal zijn van het verhaal, omdat een merk met ge schiedenis nou eenmaal meer aanspreekt dan alweer het vol gende nieuwe merk. Het is de be doeling dat de collecties voor het eind van dit jaar in een be perkt aantal winkels verkrijg baar zullen zijn. Vaessen beseft dat de uitgangspunten van Pro pos ook iets van de detaillist ver gen. „Sommigen verkopen lie ver een standaard interieur." Maar degelijk advies is in dit ge val volgens hem pure noodzaak. „Je moet het kunnen visualise ren." Daarom wordt ook ge werkt aan een computerpro gramma, waarmee de klant een kastenwand alvast 'virtueel' in zijn eigen interieur kan opbou wen. Onderscheidend Bij de twee huidige collecties - verkrijgbaar vanaf ongeveer 2000 euro - zal het wat Vaessen betreft zeker niet blijven. Vanaf volgend jaar moet ook Propos 2 verkrijgbaar zijn. Daarna vol gen geregeld nieuwe opbergsys temen, maar eventueel ook ta fels en stoelen. „De enige voorwaarde is dat al le meubelen echt onderschei dend zijn", benadrukt Vaessen. Paul Geerts Meer informatie: www.proposmeubelen.nl Vijf jaar lang heb ik in Hum- melo in de Gelderse Achter hoek gewoond, het dorp waai de popgroep Normaal vandaan komt. De muziek van Normaal kan mij gestolen worden, maar voor het eerst in mijn leven voel ik nu iets van boerentrots, het gevoel waarmee de zanger van Normaal zich afzet tegen de stadse luu die neerkiek'n op het platteland en niets van het ech te boer'nleven begriep'n, het platteland, waar het leven nog echt is en tot zijn essentie is te ruggebracht, te weten: éten, zu- pen, en op de proeme krupen. Het begon zo: ik zocht een re cept voor gefrituurde courgette- bloemen. Wie weieens met va kantie naar Italië gaat - of uit eten gaat in een Italiaans restau rant in Nederland - kent onge twijfeld de gefrituurde artisjok ken en courgettebloemen die daar vaak als voorafje worden geserveerd. Voor het frituren van artisjokken zijn alleen de bloemknoppen van een artisjok kenras geschikt waarvan het zaad in Nederland niet te krij- gen is. En bovendien is de arti- sjokkenteelt in ons klimaat pro blematisch. Courgettebloemen Maar courgettebloemen kan ie dereen die een tuin heeft in over vloed produceren. Je hoeft eind-mei, als de grond is opge warmd, maar een paar zaden in de grond te drukken, en eind-juli heb je bloemen in over vloed. Bedenk wel dat één plant minstens een vierkante meter in beslag neemt. Heeft u een com- posthoop, dan is dat een ideale eton^tVlaa+c niant nnnvcfattoQ houden van goede grond. Goed, op zoek naar een goed recept voor gefrituurde courgettebloe men kwam ik allerlei elkaar te gensprekende adviezen tegen. Het ene kookboek had het over lauw water voor het beslag, maar volgens een andere autori teit moest dat water juist ijs koud zijn. Dan weer werd mij aangeraden om alleen eierdooiers te gebrui ken, maar sommige kookgoe- roes adviseerden juist eiwitten. Ik had behoefte aan een gezag hebbend boek en pakte de Dik ke Van Dam, een standaard werk volgens de uitgever. Als ik een kookboek in handen heb, vergeet ik steevast waar naar ik op zoek ben. Ik begin te bladeren. Al bladerend in de Dikke Van Dam viel mijn oog eerst op een stukje over lamsoor, een groente die in Zee land op de schorren wordt geoogst. De illustratie was er een van zeevenkel, iets heel an ders. Nu ja, kan gebeuren. Ook in een standaardwerk. Daarna las ik een stukje waarin de grootste flauwekul over tijm werd gedebiteerd, bijvoorbeeld dat ze in Engeland geen wilde tijm hebben. Met stijgende ergernis bladerde iV v Fn ia hn zin - over kwetsen en over het binnenshuis telen van peentjes. En over de mispel, één van mijn favorieten. De meeste mispels zouden scherpe doornen heb ben, volgens de auteur, en de vrucht zou in ons land klein blij ven terwijl hij in Italië aan de boom rijpt, waarna 'een aantal dieren zich niets van de stekels aantrekt en zich met liefde op de vruchten stort'. Grachtengordelnitwits Tja dat komt ervan, als je alleen maar boekenwijsheid opschrijft en nooit een voet buiten de stad zet. Als grachtengordelnitwits ons vertellen over kwetsen ter wijl ze nooit aan een kwetsen- böom hebben geschud. Als stan daardwerken worden geschre ven door pedante stedelingen die het verschil tussen zeekool en boerenkool niet weten. Als iemands enige ervaring leeserva ring is. Zo mopperend liep ik naar bui ten om mijn hand langs de glad de stam van mijn mispelboom pje te laten glijden. Ach lezer, luister toch niet naar die zelfbe noemde profeten, en wantrouw al die gerecyclede boekenwijs heid. Plant gerust een mispel en kies het ras 'Bredase Reus' als u grote vruchten wilt. Ik ken geen leuker boompje voor de kleine tuin en in het voorjaar is er geen mooiere bloem dan de mispel- bloem. Of mispelblomme, zoals wij plattelanders zeggen. Weg met de surrogaatkennis van de stadsman! Leve de boeren! Een goed recept voor gefrituurde courgettebloemen heb ik overi gens nog steeds niet. Rrme van de Kaa Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jef frey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. We doen niet mee aan het nationale verbeterpun- ten-spel. Hoewel veel gespeeld, zien wij er de lol niet van in. Niet dat we het niet snappen, want de spelregels zijn kinder lijk eenvoudig: bouw een huis en laat vlak voor de oplevering een deskundige op het kot los. De wedstrijd begint als hij de verschillen gaat zoeken tussen wat er had moeten staan en wat er daadwerkelijk is neergezet. Hoe meer punten, hoe groter de verschillen. In tegenstelling tot veel andere spelletjes is het zaak zo min mo gelijk punten te scoren. Heb je geluk dan blijf je onder de twin tig. Maar dat is er weinig gege ven. De middenmoters halen niet meer dan 100. De losers ha len op hun dooie gemak 130. Dan is het tijd voor opname op de eerste hulp. We doen het maar met een gein tje af, maar de verhalen zijn sorhs schrijnend. Wij hoorden van een echtpaar met een twee-onder-een kap-woning waarvan de woonkamer bij ople vering een meter smaller bleek te zijn. Sorry, muurtje verkeerd geplaatst. Er viel niets meer aan te doen. Geld en een excuusje konden ze er hooguit voor krij gen. Dat compenseert niet wat het vergalt: het plezier van die nieuwe woning waar je al meer dan een jaar naar uitkijkt. Waar mensen werken worden fouten gemaakt. Maar in de bouw is het soms wel heel erg. Huizenbouw is big-business; de tijdsdruk hoog, fouten snel ge maakt en soms bewust over het hoofd gezien. Slordigheid? Deels. Ongeïnteresseerdheid is het zeker ook. Telkens weer ho ren we de spookverhalen. Ze hebben allemaal één ding ge meen: ze zijn altijd achteraf met alle narigheid van dien. Nog voor de bouw kregen we het ad vies een bouwkundige de bouw te laten begeleiden. Juist om al dat gedoe voor te zijn. Degene die het advies gaf, heeft er zelf goede ervaringen mee en woont naar genoegen in zijn nieuw bouwhuis. Nu al blijkt het een waardevol advies te zijn. Hoewel voor de bouwkundige het echte werk nog moet beginnen, is hij nu al een klankbord. Weet als je dit doet, dat je daar even op moet letten. Stukje bij beetje spreken we alles met hem door. En dat geeft nu al veel rust. Met een ge rust hart kunnen we kijken naai de bouw van het huis, zonder ons zorgen te hoeven maken over bouwkundige zaken. We zullen heus nog wel zien of een muur .scheef staat. Maar of alles gebeurt zoals het eigenlijk op de technische tekeningen staat, kunnen we niet beoorde len. We zijn leken en dit is de eerste keer dat we een nieuw huis laten bouwen. Eén keer heeft hij ons al laten schrikken. Als je dat doet moet er wel bewapening in de vloer aanwezig zijn. We keken elkaar aan en dachten: oh ja? Geen ide< of dat zo is. Bij navraag bleek e: niets aan de hand. Maar toch, beter nu schrikken dan vlak voor de oplevering. Want we zijn niet uit op een hoge score ir het nationale verbeter-pun- ten-spel. Sterker: we willen er niet aan meedoen. Sanitairproducent Ideal Stan dard presenteert onder de naam Moments een nieuw bad kamerconcept op de Nederland se markt. Moments is ontworpen door de Duitse studio Artefakt en bevat onder meer sanitair, meubilair en accessoires. De uitstraling van de verschillende elementen is eigentijds met een bijna mini malistische uitstraling. Voordeel is volgens Ideal Stan dard dat alle ontwerpen op el kaar zijn afgestemd. De prijzer lopen uiteen van ruim 20 euro (vazenset) tot 6000 euro (vrij staand bad). Informatie: www.idealstandan nederland.nl Volgens producenten wint stomen in de keuken dage lijks aan populariteit. Lastig is wel dat daarvoor een nieuw, vaak duur apparaat moet worden gekocht. Althans, tot voor kort. AEG komt nu met oven die stomen combineert ra et hete lucht. Een aparte wateraansluiting i: daarvoor niet nodig omdat de Competence B 9820 werkt mei reservoir. De oven is verkrijg baar vanaf 2379 euro. Het voo deel van koken met stoom is o\ rigens dat smaak, vitaminen e mineralen behouden blijven. Informatie: www.aeg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33