PZC Die bliksem had ieder van ons kunnen treffen Waar kijkt u naar op tv deze herfst? 27 Kloetinge 2-Wolf aartsdijk 2, een jaar na de fatale inslag Handelwijze scheidsrechter bij onweer bijlagen: 0113-315680 pzc.nl pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes advertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; leeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. :aterdag 2 september 2006 - *7 HJ na het overlijden van Frank Bouwmeester hebben vrienden van hem - en tevens ploeggenoten - als eerbetoon in Goes een graffiti-tekening laten zetten op een muurtje, dat op een parkeerplaats in Goes staat. foto Ronald den Dekker Ramon Beije voetbalt niet meer. Nadat vorig jaar op 25 augustus de bliksem insloeg tij dens het bekerduel Kloetinge 2-Wolfaartsdijk 2 en zijn teamge noot en beste vriend Frank Bouw meester dodelijk gewond raakte, is hij het plezier in de sport ge heel verloren. „Het één heeft on losmakelijk met het ander te ma ken", weet hij. Een jaar na de donkere donder dagavond praten Beije en enkele andere ooggetuigen over de blik seminslag en de uitwerking er van. „Zoiets vergeet je nooit en nooit meer." Het was die donderdag „redelijk goed weer", herinnert Ramon Be ije zich. „Het was zelfs zonnig. Pas tij dens onze warming-up - dus zo rond een uur of zes - begon het te regenen. En ik denk dat het drie minuten na aanvang van de wedstrijd ook begon te rommelen. Maar het was niets om ons echt ongerust over te maken." Serge Quinten, op dat moment aan voerder van de thuisploeg, attendeer de de scheidsrechter wel op het nade rende onweer en vroeg of het niet ver standig was om te stoppen. „Ik heb het meerdere keren gevraagd", vertelt de Kloetinger. „Ook aan de kant hoor de ik mensen roepen dat het gevaar lijk werd. Maar ja, er waren op dat mo ment drie wedstrijden op het sport park aan de gang en er liepen, denk ik, zo'n 200 mensen rond. Niemand haastte zich naar binnen en iedereen werd verrast. De scheidsrechter valt volgens mij niks te verwijten. Ik heb ook niemand ooit de schuldvraag ho ren stellen." Donkere wolken Jan Kloet, de verzorger van Kloetin ge, zag vanuit de dug-out de donkere wolken naderen. „De donkere lucht kwam van schuin achter ons. Maar je kon zien dat de dreiging met de wind meegevoerd werd richting Kapelle. Als er een flinke bui zou vallen, zou die Kloetinge hooguit schampen." Maar ineens, hooguit een kwartier la ter, was daar die flits, tegelijk met een enorme klap. Kloet: „Eerst zat het on weer ver achter ons, toen opeens pal voor ons. En de schicht kwam echt loodrecht omlaag. En de klap... dat was als het geluid van een granaatin slag, zoals je ze op televisie ziet." Voetballers uit beide elftallen vielen neer door de klap. Onder hen was ook Quinten, de centrale verdediger die luttele meters van Bouwmeester af stond. Hij herinnert zich hoe ineens het licht bij hem uitging. „Het was als of ik een klap in m'n nek kreeg. Het werd zwart voor mijn ogen en ik zakte in elkaar. Ik voelde nog hoe ik op het veld plofte, maar ben daarna een paar tellen weg geweest. Toen ik weer wak ker werd, hoorde ik de mensen om me heen schreeuwen dat iedereen naar binnen moest. Op dat moment reali seerde ik me dat het wel eens een blik seminslag zou kunnen zijn geweest." Groot gat Bij verzorger Kloet was onmiddellijk duidelijk dat Bouwmeester er het ern stigst aan toe was. „Ik werd als een magneet naar hem toegetrokken. Ik weet nog dat ik - zónder watertasje - naar hem toe rende en als eerste bij hem kwam." Hoe ernstig het met de getroffen speler was, zag Kloet direct. „Ik draaide hem om en zag dat er groot gat in zijn shirt zat. En ook zijn broekje, schoenen en kousen waren ka pot. Bij zijn sleutelbeen zat een grote wond." Reanimeren Kloet handelde in eerste instantie als verzorger („De emoties kwamen later pas") en begon met reanimeren. Pas na zo'n 25 minuten - toen de ambulan ce al gearriveerd was en er een besluit genomen moest worden over door gaan of stoppen - begon Bouwmeester weer te ademen. „Yes, dacht ik toen." Maar de pas twintigjarige voetballer bleek niet meer te redden. Hij over leed vijf dagen later in het ziekenhuis in Goes. Beije: „Nadat hij van de bea deming was afgehaald, heeft hij nog zo'n zeven uur zelf geademd. Dat geeft wel aan hoe sterk hij was." Ramon Beije kan goed over die don derdagavond praten. Hij herinnert zich nog alles. Maar hij zit een jaar na dato nog wel met een aantal vragen, waarop eigenlijk niemand ooit een antwoord zal kunnen geven. Waarom voetbalden de tweede elftal len van Kloetinge en Wolfaartsdijk die avond op het hoofdveld? „Nor maal speelden we met Kloetinge 2 al tijd op het naastgelegen kunstgras." Waarom begon de wedstrijd eerder? „We zouden om zeven uur beginnen, maar opeens was het een half uur eer der. En juist in dat eerste half uur was die inslag." En waarom stond Bouwmeester in het veld? „Onze trainer, John Ebert, had in de voorbespreking gezegd dat Frank en ik op de bank zouden zitten. Hij had ons in de voorbereiding op het seizoen al genoeg gezien. Maar toen bleek dat er iemand nog in de file stond, waarop de trainer vroeg of ik Vier slachtoffers in Zeeland in 25 jaar In Zeeland zijn in de afgelopen 25 jaar vier mensen overleden, nadat ze waren getroffen door de bliksem. In 1983 werd een zeventienjarige jongen uit Cuijk geraakt, toen hij aan het vis sen was in de Braakman. Elf jaar later kwam een negentienjarige jongen uit Kampen om, hij fietste bij Retranchement langs het kanaal. In 2005 eiste het onweer kort achter elkaar twee levens in Zeeland: op 19 augus tus trof de bliksem een veertigjarige vrouw uit het gehucht Noordstraat die haar hond uitliet en op 25 augustus sloeg de bliksem in tijdens een voetbalduel in Kloetinge, waarbij de twintigjarige Goesenaar Frank Bouwmeester dodelijk gewond raakte. wilde spelen. Maar ik was licht gebles seerd, dus liever niet. Vandaar dat-ie bij Frank terecht kwam, die dus eigen lijk derde keus was. En het frappante is dat Frank een aanvaller was, ter wijl hij nu op de positie van de links back kwam te staan." Toen de maand augustus naderde kwam alles weer boven. Beije: „Eerst leefde ik toe naar de 25e augustus, de dag dat het gebeurde. Daarna naar 30 augustus, de dag dat hij overleed. En nu ben ik op weg naar 3 september, de dag van de begrafenis. Ik haal alles weer terug van wat er toen gebeurde. En wat we samen nog in de week voor het ongeluk hebben gedaan." De Goesenaar wordt panisch als het weer begint te donderen. „Ik was laatst op de fiets ergens heen. Toen het vervolgens begon te onweren, wil de ik niet meer terug. Ik heb me echt met de auto laten ophalen." Quinten, inmiddels voetballer bij Oost- kapelle, herkent dat. „Laatst was de Borsele Sloepoort Cup, een toernooi in Nieuwdorp. Toen begon het ook licht te onweren. Nou, dan ben ik snel binnen, hoor. Ik ben daar nu heel alert op." Kloet neemt tegenwoordig ook het ze ker voor het onzekere. „Ik ben nooit bang uitgevallen geweest, maar trek wel een les uit deze gebeurtenis: wees geen stoere kerel als het begint te on weren. Natuurlijk gaat het duizend keer goed en wordt niemand getrof fen, maar ik ga dat niet meer afwach ten. Of de scheidsrechter nou besluit om af te fluiten of niet, ik ben dan al weg. Want wat er vorig jaar met Frank is gebeurd, vergeet je nooit en nooit meer." De blikseminslag van vorige week in het Gelderse Vorden, waarbij twee mensen op een begraafplaats omkwa men, heeft bij de voetbalvereniging Kloetinge ook het nodige los gemaakt. Te meer omdat het ook op 25 augustus was. „Luguber", noemt Kloet dat toe val. „Heel bizar", zegt Quinten. „Het lijkt wel alsof het zo heeft moeten zijn." Veel mensen die vorig jaar bij de be kerwedstrijd aanwezig waren, hebben een beroep kunnen doen op Slachtof ferhulp. Op de dag na de bliksemin slag kwamen er 's avonds al hulpverle ners naar de kantine voor Kloetinge. En leden van de club hebben ook daar na nog een beroep kunnen doen op de organisatie. Praat erover, praat erover Wolfaartsdijk koos ervoor om later ei gen praatsessies met Slachtofferhulp te houden. „Daarna is ons als bestuur gevraagd een vinger aan de pols te houden bij de spelers", vertelt voorzit ter Jan Blok, die het duel ook bijwoon de. „Maar ik geloof niet dat wij heb ben moeten ingrijpen bij iemand." Wel merkte Blok dat de avond veel im pact had gehad. „Het leefde het gehe le seizoen binnen de gehele vereni ging", stelt hij. „Het gevoel leefde, dat ieder van ons slachtoffer had kunnen zijn, maar dat het lot anders had be slist." Piet Hannewijk, trainer van Wolf aartsdijk 2: „M'n spelers hebben maanden achter elkaar niet meer goed gevoetbald. Het duurde wel even voor iedereen de klap te boven was. Van ons hebben er natuurlijk ook jongens op de grond gelegen. Maar ik heb ge zegd: 'praat erover, praat erover, praat erover, want dat helpt'. En ik weet zeker dat dat voor de meesten ook echt goed was." Roeland van Vliet De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft een handelwijze opgesteld voor scheidsrechters die voor of tijdens een wed strijd worden geconfronteerd met onweer. De ze wordt jaarlijks voor aanvang van het sei zoen opgenomen in het KNVB-bewaarnum- mer, dat naar alle arbiters en verenigingen wordt verstuurd. 1. Wanneer vooraf bekend is dat er onweer kan komen, dienen beide assistent-scheids rechters te worden gevraagd alert te zijn op eventuele onweerontwikkelingen. 2. Onweer wordt gevaarlijk voor zowel spelers als toeschouwers als de tijd die verloopt tus sen het zien van de bliksemflits en de daarop volgende donder minder is dan 10 seconden. Dat betekent dat het onweer zich globaal op 3 kilometer afstand bevindt. Aangezien onweer zich snel kan verplaatsen, is het dan tijd maat regelen te treffen en de wedstrijd onmiddellijk te staken. 3. Iedereen op het veld dient zich terug te trek ken in de kleedgebouwen. 4. De scheidsrechter meldt de reden van onder breking van de wedstrijd. Vervolgens moet door het bestuur van de ontvangende vereni ging via de geluidsinstallatie aan de toeschou wers worden verzocht een schuilplaats in de gebouwen, auto's of bussen te zoeken. Ook een overdekte tribune biedt een redelijke bescher ming. Voor andere buitensporten gaat deze handel wijze eveneens op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23