Werving donors via zee ano Theater dat meer zegt dan een terreurdaad Drumsolo op de draaitafel Quatre-mains gaat op het gevoel initiatief van ministerie Festival gooit Titanic-stuk ingrijpend om na première zaterdag 2 september 2006 oorMartijn de Koning - Wie in Zeeland een pas- of identiteitsbewijs aan- krijgt voortaan automa- de vraag voorgelegd of hij f zij orgaandonor wil worden, die Zeeuwse gemeenten doen lee met dit initiatief van het mi- isterie van Volksgezondheid en JIGZ-Donorvoorlichting. lamen met hun pas lcrijgen bur ners een donorformulier mee Bijeenkomst voor mensen met beroerte MIDDELBURG - In het Gasthuis in Middelburg is op 16 september weer een C-V A-trefpunt, een bijeen komst voor mensen die een beroerte hebben gehad of iemand uit hun familie. Tijdens de bijeenkomst la innen mensen in een onge dwongen sfeer ervaringen uitwissselen, informatie krijgen en lotgenoten ont moeten. CVA staat voor ce- rebrovasculair accident, be ter bekend als beroerte, her senbloeding of hersenin farct. Tijdens de bijeen komst spreekt R. Oostinga over kleinschalig wonen op Walcheren. Hij is manager behandeling, onderzoek en advies bij 't Gasthuis en de Vliedberg. De bijeen komst begint om 14.30 urn- in 't Gasthuis aan het Noordpoortplein in Middel burg. Iedereen is welkom. naar huis. Daarop kunnen ze aangeven of ze hun organen na hun dood al dan niet willen af staan. Wie niks van zich laat horen, is geen donor. Het besluit volgt op een proef van het ministerie van Volksgezondheid in zestien ge meenten, waaronder Schou- wen-Duiveland. Acht Zeeuwse gemeenten ken den de maatregel al of voerden die gisteren in: Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland, Sluis, Terneuzen, Tholen en Veere. In november volgen Borsele, Goes, Middel burg en "Vlissingen. Reimers- waal begint in januari. Gemeente nemen geen positie voor of tegen registratie in, be nadrukt H. Heuvelink van de ge meente Schouwen-Duiveland. „We gaan aan de balie niet dis cussiëren over het nut of de noodzaak ervan." Nederland kent een groot tekort aan donoren. Van vijf miljoen Nederlanders ligt de keuze vast in het Donorregister. Ruim de helft van hen laat zonder voor waarden alle organen na. Van de overigen zeggen de meesten nee. Een kleine groep laat ie mand anders beslissen of stelt voorwaarden (het ene orgaan wel, het andere niet). Voorstellen de situatie om te draaien (je bent donor, behalve als je aangeeft dat 'je dat niet wilt), haalden het nooit. De nieuwe maatregel levert bijna 100.000 extra registraties op, verwacht het ministerie -van Volksgezondheid. Dan moeten wel alle gemeenten meewerken. Volgens NIGZ-Donorvoorlich- ting geldt dat voor minstens 404 van de 458 Nederlandse gemeen ten. Negen weigerden, 45 had den gisteren nog niets laten we ten. door Rolf Bosboom VEERE - Quatre-mains is de moeilijkste vorm van samenspel, verzekeren Janine Da- costa en Leen de Broekert. De pianisten zit ten weliswaar naast elkaar, maar kunnen geen oogcontact hebben. Ze moeten vertrou wen op eikaars muzikale intuïtie. „Het is een feeling", zegt De Broekert. „Het moet direct klikken. Als je eerst dingen gaat afspreken, duurt het allemaal veel te lang." Tussen hem en Dacosta klikt het zonder ..meerr-Het'xs twee handen op één buik, vier handen op één klavier. Morgen treden ze sa men op in Veere, waar ze ook een cd presen teren met vierhandige pianomuziek van Schubert. Dacosta, die in 1923 geboren-is in Frank- rijk, heeft een buitengewoon grote staat van dienst als pianiste. Sinds begin jaren zestig woont ze in Nederland, in Middelburg. Ze combineerde er het bestaan van concertpia niste met het docentschap aan het Koninklij ke Consexwatorium in Den Haag. Eind 2002 keerde ze na lange tijd terug op het podium, voor een quatre-mains-optre- den met de Middelburgse pianist Leen de Broekert, met wie zè al langere tijd samen speelde. In de Grote Kerk in Veere brachten ze toen een Schubert-programma. Nadien volgende ook een concert in Hulst. Die bijzondere optredens bracht Jakko van der Heijden van het Zeeuwse muzieklabel Zefir Records op het idee van een cd met vierhandige Schubert-muziek. Deze is vorig jaar juni opgenomen, in de Grote Kerk in Veere. De keuze voor Schubert ligt voor de hand, omdat hij een van de weinige componisten is die hoogwaardige vierhandige pianomu ziek hebben geschreven. „Het meeste op dat gebied is toch gelegenheidsmuziek", zegt De Broekert. „De quatre-mainswerken van Schubert zijn echter vaak verkapte orkest werken. Hij had blijkbaar aan twee handen niet genoeg, maar wilde er toch ook geen echt orkestwerk van maken." Gedurfd Schubert schreef op verzoek veel vierhandi ge Gebrauchsmusïk. In zijn laatste levens jaar (1828) voltooide hij enkele meesterlijke vierhandige stukken. Die staan op de cd: Rondo in a, Duo in a (Lebensstürme) en Fan tasie in „Het is vaak gedurfde, gewaagde muziek. Het is niet de Schubert van de pas telkleuren." De cd wordt afgesloten door het wat oudere Divertissement a la hong- roise, een driedelig werk dat ruim een half uur in beslag neemt. De Broekert noemt het 'een soort potpourri van Hongaarse volks muziek', waaiwan Schubert een sonate-ach- tige constructie heeft gemaakt. De Grote Kerk was een ideale plek voor de opname. „Een prachtige ruimte om te spe len. Dankzij de akoestiek krijg je ook een idee van de grootsheid van de muziek van Schubert. Die moet niet al te pietepeuterig klinken. Het orkestrale element erin komt nu juist goed over." Dacosta en De Broekert spelen morgen niet alleen werk van Schubert, maar laten ook vierhandig werk van andere componisten horen: Mozart, Debussy en Bizet. De beide pianisten veiwachten nog meer samen te on dernemen. „We kunnen ook wel wat doen met twee vleugels. Het repertoire op dat ge bied is groot genoeg." Concert en cd-presentatie Janine Dacosta en Leen de Broekert. morgen bij Muziekpodium Zeeland, Grote Kerk in Veere. Aanvang: 15.30 uur. De cd wordt uitgebracht door Zefir Re cords. Voor 3000 euro aan koper gestolen THOLEN - Aan de Schelde Rijnweg in Tholen is voor ruim drieduizend euro aan koperdraad gestolen. De dief stal betreft enkele tientallen meters koperdraad, van een bliksemafleider. De diefstal moet tussen mei en gisteren gebeurd zijn. Onder dieven is koper populair, omdat de prijs van koper erg hoog is. Verkeersmaatregelen Zwintriatlon RETRANCHEMENT - Verschillende locaties in Sluis en Retranchement zijn woensdag 6 september tijdelijk niet te bereiken in verband met de jaarlijkse Zwintriatlon. In Sluis is het traject vanaf het WV-kantoor aan de Sint An- nastraat tot aan de Sint Pieterstraat van twaalf uur tot half vier voor alle verkeer afgesloten. Het centrum van Sluis is bereikbaar via de provinciale weg N675. Het dorp Retranchement is volledig omgeven door het fietsparcours van de triatlon. Verkeer kan het dorp in en uit via de Braamdijk en de Kanaalweg. De doorgang van Cadzand-Bad en Cadzand-Dorp naar Retranchement is alleen mogelijk via Potjes exx de Braamdijk. Man gewond bij aanrijding OOLTGENSPLAAT - Een 46-jarige Rotterdammer is don derdagavond gewondgeraakt bij een ongeluk. De man reed in zijn auto over de N59 en moest ter hoogte van Oolt- gensplaat afremmen voor een file, veroorzaakt door een vrachtwagen met pech. Een achteropkomende vrachtwa genchauffeur merkte de file te laat en botste op de auto van de Rotterdammer die door de klap bekneld raakte in zijn auto. De man moest door de brandweer uit zijn benar de positie worden bevrijd waarna hij overgebracht werd naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Zijn hond, die acherin de auto zat, oveiieefde het ongeluk niet. Ophef over tasje pruimen VLISSINGEN - Een 66-jarige man is donderdagavond aangehouden voor het stelen van vijf kilo pruimen. De man vulde een tasje bij een boomgaard op de Bergweg in Vlissingen. Getuigen zagen hem bezig. Toen de man wilde wegfietsen, hielden de getuigen hem tegen. Omdat de man had aangegeven dat hij de pruimen wel wilde beta len, haalden ze de eigenaar van de boomgaard. Toen bleek dat de man was weggefietst, hebben de drie man nen in de auto de achtervolging ingezet. Ze hielden hem, volgens de man hardhandig, in bedwang tot de politie kwam. Hij is na verhoor weer vrijgelaten. De politie heeft de pruimen weggegooid, omdat de eigenaar ze niet meer terugwilde. Noord-Beveland regelt stacaravans WISSENKERKE - Het college van B en W van Noord-Be veland heeft regels vastgesteld voor het plaatsen van sta caravans op woningbouwlocaties. Officieel mogen men sen die huizen bouwen of verbouwen niet tijdelijk een ca ravan op het bouwterrein plaatsen. Omdat er vaak verzoe ken zijn die telkens apart moeten worden bekeken, regelt de gemeente het liever in een verordening. Een stacara van op een bouwkavel wordt voor ten hoogste een jaar toe gestaan. De recreatieterreinen en bungalowparken zijn van de regeling uitgezonderd. Daar mag het beslist niet. kunst Nazomerfestival vrouwen van Kamp Westkapel le', door Paul Pourveur, verteld ioor Nel Lekatompessy onder re- jie van Anis de Jong. Met zang yan Julia Loko en Maria Lekran- >y, muziek van Rudy Tuhusula en Wim Lohy. Een productie van Theatergroep Delta en Zeeland Na zomerfestival. Gezien: donderdag 31/8. Willem Nijssen Eigenlijk is het ongelooflijk dat ze er gewoon nog staan, gebouwtjes die ooit de barak hebben gevormd van Kamp Dat was al de eer schok. Zo vervallen en nooit Maar ook nooit 'in hersteld'. Dat is pas echt wat je noemt 'een sluimerend verleden'. Daar rond die paar vervallen ba rakken dwaalt een klein verle den (een opstand in dat Molukse kamp) en een groot verleden (het Nedeiiandse koloniale be wind), „Ik heb ergens gelezen dat het verleden altijd herschikt wordt", is een zin die me uit de voorstelling De vrouwen van Kamp Westkapelle heel indrin gend is bijgebleven. En dat is w.at die voorstelling bij mij heeft teweeggebracht, Een stuk je verleden-beeld is volledig her schikt. Dat effect - bijna méér dan je van een 'avondje theater' mag verwachten - had zó totaal op geen enkele andere plaats kun nen optreden. Dat is dus locatie theater in zijn zuiverste vorm: 29 augustus t/m 9september 1- nazomerfestival Dit weekeinde vertrekt zowel vanavond als morgen vanuit de Koopmanshaven in Vlissingen de salonboot De Hydro- graaf voor de voorstelling De onder gang van de Titanic (20.00 uur). In Westkapelle wordt voor de derde keer De vrouwen van Kamp Westkapelle opgevoerd (20.30 uur). Morgenavond is ook de derde voorstelling van Der flie- gende Hollander bij de sluizen van Terneuzen (20.30 uur). Op het Abdijplein in Middelburg treden vanavond de Belgische danee-act Ar senal (21.00 uur) en het Zeeuwse talent Nigel Brown (22.30 uur) op. Morgen middag is het traditionele IMazomerzin- gen onder leiding van Geert van Tijn (15.00 uur), 's Avonds geeft jazzzanger Wouter Hamel een concert (21.00 uur). De vrouwen van het Kamp Westkapelle, met (vlnr) Maria Lekransy, Nel Lekatompessy en Julia Loko. foto Lex de Meester alléén op die plaats kan dat stuk gespeeld worden. Zo zuiver heb ik het nog bijna nooit meege maakt. Voeg daarbij een tekst, die ge woon kan vertellen en met zijn eenvoudige woorden toch tel kens opnieuw even aan de kern kan raken. En een vertelster, van wie je zou zweren dat ze het daar en toen allemaal zélf be leefd heeft. Dat is al meer dan genoeg. De rest zou toegift kun nen zijn, maar was ook nog eens méér dan dat: door de tekst heen verweven een muzikale echo van wat er aan emotie in en onder het verhaal zit. Molukkers Het verhaal is kort (en zo dus ooit door de Nederlandse rege ring afgedaan): na de verzelf standiging van Indonesië zijn zo'n 10.000 inlandse militairen - voornamelijk Molukkers - naar Nederland overgebracht en daar eerst slecht verzorgd en la ter aan hun lot overgelaten. Een beter bewijs dat die Nederland se overheid nooit ook maar iets van de ziel van door hen over heerste volkei'en begrepen heeft, is er niet. Alles wat Moluk kers tot Molukkers maakt, en dan met name de trouw van dat volk, werd met voeten getreden. Dat had natuurlijk iedereen kun nen weten, als het in de geschie denisboekjes had gestaan. Dat had iedereen zelf kunnen beden ken, als hij een beetje beter had geluisterd of gekeken, of had in gevoeld. Zelfs een treinkaping heeft mij nooit zoveel geleerd als dit eenvoudige verhaal. Ik kan niet precies zeggen wat de klik tot stand brengt. Het moet de mix zijn. Plaats, verhaal, ver teller, muziek. De tekst vertelt het grote ver haal in de persoon van de tata, de vader van de vertelster en het kleine verhaal door de ogen van een klein meisje. Knap hoe toch tamelijk veel informatie wordt meegegeven in wat de persona ges beleven. De vader beleeft de onttakeling van zijn militair sta tuut: eerst geen uniform meer, tenslotte zelfs geen eten meer, dat tenslotte - ook al was het 'niet te vreten', of misschien juist wel daarom - soldatenvoed- sel was. Dat staat symbool voor het grote verhaal, het verhaal van kolonisatie. Het meisje be leeft het leven in het kamp, van uit een naïef standpunt naar het volle besef van de vrouw die uit haar groeit. Het leven in het kamp, dat is 'het kleine verhaal' van vernedering, die tot opstand leidt. Emotie De vertelster, dat is Nel Leka tompessy, een Molukse actrice, die in haar vertellen soms zo diep komt dat het een herbele ven wordt. Zeker voor ons, het overdonderd publiek (dat geldt dan toch tenminste voor mij), misschien zelfs voor haarzelf. Het is een heel gewoon vertel len, waarbij ze over heel het ter rein dwaalt en herinneringen op haalt. Opsommend bijna, zelfs de dood van haar broertje (moge lijk gewoon aan ondervoeding) blijft in schijn een nuchter feit. De emotie broeit onder de woor den. Die wordt wel zichtbaar in vage soldaten-gestalten die in het kampgebouwtje ronddwalen. En die wordt expliciet gemaakt - heel mooi verweven met die tekst - in de muziek, met de zan geressen Julia Loko en Maria Le kransy, begeleid door trommels en gitaar. Molukse muziek, die sterk beïnvloed schijnt door Por tugese fado en Braziliaanse rit mes. Het is natuurlijk niet de loutere mix van ingrediënten op zich. Het is het zorgvuldig afgewo gen evenwicht tussen al die in grediënten. Een knap staaltje re gie, naast goede casting, perfec te locatie. Een bijzondere pro ductie, die u zeker niet moet missen. 'De vrouwen van Kamp Westkapel le' is nog te zien op locatie in West kapelle op za 2 sept en van di 5 t/m za 9 sept. Geef ook uw mening over de voorstellingen en concerten tij dens het Zeeland Nazomerfesti val op het forum op de website van de PZC: www.pzc.nl. Grazzhoppa's DJ Bigband op het Middelburgse Abdijplein. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Een drumsolo op de draaitafel? Dat bet kan, werd gisteravond bewezen op het Abdijplein in Middelburg. DJ Grazzhoppa's DJ Bigband, met de Zeeuwen DJ Vindictiv en DJ Optimus in de gelederen, zette daar in meerdere opzich ten de toon. Je moet het zelf hebben gezien (en gehoord) hebben om het te kunnen geloven, wordt vaak over het internationale collec tief gezegd. Twaalf (of waren het er nu dertien?) dj's - turnta- blists moet je eigenlijk zeggen - staan op het podium achter hun draaitafels en gebruiken die als VLISSINGEN - Het Zeeland Na zomerfestival heeft de varende voorstelling De ondergang van de Titanic ingrijpend omge gooid. Dat was onvermijdelijk na de uiterst moeizaam verlopen première op woensdagavond. De voorstelling omvat drie mo nologen die op verschillende plaatsen worden gespeeld. Het pubhek trekt in groepen de boot ï'ond. Ook een maaltijd is onder- deel van de voorstelling. De première was rommelig en duurde vier uur, een uur langer dan voorzien. „We hadden grote circulatieproblemen aan boord, vooral doordat we niet hadden kunnen repeteren met de hore- volwaardig instrument. Een vet te bas, een schelle blazer, een strakke snare - het maakt niet uit. Zo vormen ze hun eigen big band. De groep, een initiatief van de Belgische DJ Grazzhoppa, speel de de afgelopen tijd al in diverse Europese landen. En met suc ces. Voor het eerst konden Vin dictiv (Chris Smith) en Optimus (Neels Smeekens) ook eens voor eigen publiek laten horen wat ze met hun draaitafelvrienden, afkomstig uit diverse landen, presteren. Op het Abdijplein speelde het gezelschap samen met Aka Moon, het jazztrio van saxofo nist Fabrizio Cassol, die ook be- ca", zegt Alex Mallems, artis tiek leider van het festival en nauw betrokken bij de voorstel ling. „De mensen moesten te lang wachten, waardoor de span ning bij het publiek wegliep en het spel van de acteurs niet tot zijn recht kwam. Daarom heb ben we radicaal ingegrepen." Grote verschillen zijn dat nu di rect aan het begin wordt gege ten. Daarna wordt er gevaren met twee monologen aan boord. Han Kerckhoffs houdt de derde monoloog aan de kade, bij terug keer in de haven. De eerste voor stelling in de gewijzigde opzet verliep donderdag volgens Mal lems naar tevredenheid van alle betrokkenen. trokken is bij DJ Grazzhoppa's DJ Bigband. De combinatie maakte het af, vooral dankzij het drumwerk van Stéphane Galland, die als smeerolie voor de kakofonie aan draaitafelge luiden diende en een stevige ba sis legde. Cassol fladderde daar met zijn saxpartijen heerlijk ovei'heen. Normaal neemt de big band ook nog een zangeres mee, maar die moest vanwege zwan gerschap verstek laten gaan. Nu leverde de Middelburgse rapper 111 Pro een gastbijdrage. De verzamelde draaitafel vhrtuo- zen bleven tijdens het optreden bescheiden op de achtergrond, maai- wisten niettemin indruk te maken met wat ze allemaal uit hun apparatuur toverden, maar nog meer met het mooi afgestem de, deels geïmproviseerde sa menspel. Geprojecteerde beelden, die af en toe leken te haperen, gaven een indruk van het werk dat werk geleverd. Diverse dj's kregen een solomo ment, met onder meer een uitge breide drumsolo die aanvanke lijk nauwelijks van echt was te onderscheiden, of Aka Moon-bassist Michel Hatzigeor- giou die in een mooi duet de plaatpartijen kopieerde. Zelfs het gebruikelijke bedankje tussen de nummers was gesam- peld. Het optreden van gisteravond luidde het Abdij plein-program ma van het Zeeland Nazomerfes tival in. De komende dagen zal er nog vaker een vol podium te zien zijn, want er worden meei grote gezelschappen verwacht zoals Flat Earth Society (donder dag) en Radio Lume (vrijdag). Janine Dacosta (voor) en Leen de Broekert presenteren morgen in Veere een cd met vierhandige pianomuziek van Schubert. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17