Voorjaarsnota geeft meer inzicht PZC Plannen met respect voor polder Alleen aandacht is soms al genoeg Vragenlijst ozb gaat raadsleden te ver ,13 Ixtra raadsvergadering Veere over stand van zaken van projecten Vlissingen praat volgende week weer over HKPD Vlissingen laat clubhuizen voorlopig met rust zaterdag 2 september 2006 tor Edith Ramakers OMBURG - De voorjaarsnota de gemeente Veere is beter en de gemeenteraad zijn controlerende taak be- uitvoeren. Dat vindt wethou- W. van Tatenhove. In juni t jaar stelde de gemeenteraad behandeling van de voorjaars- uit, omdat de raadsleden meer een termijnplanning de projecten misten. voorjaarsnota krijgt een her- Wethouder W. van Ta- ialerie Caesuur i Middelburg luit project af IDDELBURG - De Middel- ïrgse galerie/presentatieruim- Caesuur sluit morgen haar •oject 'Terloops Middelburg - adslijnen en stadsgezichten' Dat gebeurt vanaf 14.00 uur de Vismarkt in Middelburg. et project is opgezet ter gele- van het tienjarig be- aan van Caesuur. Zestien kun- enaar hebben hun persoonlij- routes en 'loopjes' door de ad uitgezet. Beelden daarvan aren in het najaar van 2005 te en in Caesuur. 'orgen is de afsluiting. De kun- enaars laten hun projecten en in de vorm van banieren aarop het werk is geprint. Ook ordt een catalogus met dvd ge- :esenteerd. Aan het eind van middag worden de banieren ïschonken aan de gemeente ïddelburg. Met het voordra- in van een gedicht door Koos alstra is het project formeel sëindigd, deelnemende kunstenaars Terloops waren: Barbara Caroline Passenier, Dou- Eisenga, Plans Bommeljé, •ans O vervliet, Harry Vande- Jan J.B. Kuipers, Jan Ha Ko de Jonge, Machteld van Wijst, Peter Hamer, Peter Peter Steutel, Philip Veu- Ramon de Nennie en Sela. Lxpositie toont verk De Kroon [IDDELBURG - Werk van de roese kunstenaar Denz de iroon is morgen te zien bij Ex- 0 170, gevestigd aan de Noord- .ngel 170 in Middelburg. Kroon toont schilderijen in een object en fotoprints Goese sferen. is zijn elektronische mu- te horen. expositie is geopend van 3.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) Den Dekker i\ Muziek ;APELLE 0113-330330 /ww. dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tenhove kon eind juni niet an ders doen dan beterschap belo ven aan de raad en de conclusie trekken dat de voorjaarsnota on volledig was. De raad was onte vreden en vond dat er op basis van de voorjaarsnota geen be leidskeuze gemaakt konden wor den. In de nieuwe versie is een ter mijnagenda, een globale tijds planning en financiële verant woording toegevoegd. Voor de grote projecten is een beginda tum vermeld en ze zijn opge deeld in onderdelen. Met het Singelgebied Domburg wordt in de zomer van 2007 begonnen. Dat gebeurt met de bouw van de basisschool de Golfslag. In 2008/2009 kan de school in ge bruik worden genomen. Het begin van de sanering van het gebied aan de Nijverheids- weg, ook onderdeel van het Singelgebied, is in 2008 ge pland. „Beschouw de opsomming maar als een spoorboekje", legt Van Tatenhove uit. „We willen ons aan deze data houden en als we daarin niet slagen, zullen we een verklaring aan de raad moe ten geven. Er is inhoudelijk weinig veran derd aan de voorjaarsnota. „We hebben het alleen wat logischer bij elkaar en naast elkaar ge- zet." Kostendekking De gemeente stelt een verhoging van de afvalstoffenheffing van vier procent per jaar voor en een verhoging van de rioolbelasting met drie procent. Dat gebeurt tot 2009 wanneer volledige kos tendekking, oftewel een even wicht tussen kosten en inkom sten, is bereikt. Reden voor deze lastenverhoging voor de burgers is de kortingen op de algemene uitkering van het Rijk. Volgend jaar en in 2008 moet er 300.000 euro bezuinigd worden. In een extra raadsvergadering, woensdag 6 september, aanvang 19.30 uur, oordeelt de raad over de aangevulde voorjaarsnota 2006. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hartverscheurend vindt Yvonne de Graaff uit Vlissingen het, dat er in de verzorgingssector geen aandacht is voor intiem contact van li chamelijk gehandicapten. „Het is een basale behoefte die onderdrukt wordt." De Graaff wil het tij keren en begint sa men met Ans Vader 'Hot Item', een be middelingsbureau voor intieme dienst verlening in Zeeland. Al anderhalf jaar liep.Yvonne met het idee rond. „Ik werkte met lichamelijk gehandicapten. Daar zag ik dat de men sen een grote behoefte hebben aan sek suele beleving. Omdat de zorgsector er geen aandacht aan besteedt, ontstaat er soms ongewenst gedrag zoals handtaste lijkheden. Ik heb het wel een paar keer aangekaart op mijn werk, maar daar kwam nauwelijks een reactie op. Blijk baar rust hier nog steeds een taboe op." Niet alleen gehandicapten in zorginstel lingen of speciale woongroepen hebben behoefte aan intimiteit, ook mensen die bij hun ouders of zelfstandig wonen wil len wel eens de warmte van een lichaam voelen of een arm om hen heen. „Soms schakelen deze mensen een escortbe drijf in, maar die hebben toch een ande re doelstelling. Daar draait het vooral om geld. Harde business. Er zijn ook es cortbureaus en prostituees die niet eens beginnen aan gehandicapten. Ze wor den afgeschrikt door de lichamelijke be perkingen of door de apparaten die vast zitten aan de cliënten. Wij hebben een hele andere doelstelling. Bij ons staan gevoel en persoonlijke aandacht voor de cliënt centraal. Er hoeft niet eens seks aan te pas te komen. Als een cliënt gewoon eens tegen iemand anders aan wil slapen, kan dat ook." Yvonne en Ans, die collega's waren bij de woonbegeleiding, beginnen nu met het werven van seksverzorgenden. „We zoeken niet alleen vrouwen. Ook man nen zijn nodig. Want gehandicapte vrou wen hebben eveneens behoefte aan fy siek contact", zegt Yvonne. „Laatst sprak ik met een jonge meid in een rol stoel. Ze zuchtte dat ze waarschijnlijk nooit een leuke jongen in haar bed zou krijgen. Dat is toch erg! Hart voor de zaak De medewerkers die voor Hot Item ge zocht worden, moeten zich goed in de cliënten kunnen verplaatsen en levens ervaring hebben. „Het hoeven niet de foto Ruben Oreel jongste, knapste en slankste mensen te zijn", zegt Ans. „Als ze maar hart heb ben voor de zaak. Natuurlijk moeten ze er wel verzorgd uitzien en een gezond heidsverklaring overleggen. En elk half jaar moeten ze naar de dokter voor con trole." Koude dagen Het liefste willen de twee dames dat er in december met de dienstverlening be gonnen kan worden. „Dat is de maand met de donkere, koude dagen waarin veel mensen zich eenzaam voelen." Klanten kunnen zich al wel inschrijven bij Hot Item. „Wij sturen niet zomaar na een telefoontje een medewerker af op een klant", zegt Yvonne. „We voeren eerst zelf het intakegesprek. We moeten weten wat de klant wil en wat zijn be perkingen zijn. Dan kunnen we pas een goede match maken." Meer informatie: ydegraaff@zeelandnet.nl of 06-41434448 of 06-18375062. Personenauto van de weg gereden VLISSINGEN - Een personenauto is gistermiddag rond half zes tot tweemaal toe van de weg gereden op de Sloe- weg in Vlisingen. De 29-jarige bestuurder van een personenauto moest de vluchtstrook op rijden om een aanrijding te voorkomen omdat een bestuurder van een Renault hem van de weg drukte. Beide bestuurders vervolgden daarna hun weg. De Renault, reed voorop. De bestuurder van de Renault zette op een gegeven mo ment zijn auto schuin voor die van de 29-jarige zodat de ze moest stoppen. Hierop stapte de bestuurder van de Renault uit, liep naar de 29-jarige en probeerde het auto portier te openen. Doordat die vergrendeld was lukte dit niet. Daarna trapte de bestuurder van de Renault enkele deuken in de auto van de 29-jarige. Wat de aanleiding voor het rijgedrag en het vernielen van de auto is, is niet bekend. Leescafé Live in bibliotheek MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Middel burg wordt donderdag, 7 september, de eerste opname ge maakt van Leescafé Live. Het radioprogramma is een samenwerking van de Zeeuw se bieb en Cool FM. Het programma wordt opgenomen in het leescafé. De semi-live opname duurt een uur en be gint om 16.00 uur. Dit keer is voor het thema cultuur ge kozen. De tweede uitzending wordt gehouden op de eer ste donderdag van de volgende maand. Elke maand wordt voor een ander thema gekozen. Voor de eerste editie is Nuff Said uitgenodigd. De band treedt op om 15.00 uur. De uitzending is vrijdag, 8 september, op Cool FM, aan vang 19.00 uur, te horen. Hulst zoekt registratiesysteem afval HULST - De gemeente Hulst studeert op een registratie systeem voor het ophalen van vuilnis. Volgens wethouder C. de Kraker zijn er nu nogal wat mensen die twee contai ners hebben. „En dat betekent meer afval en uiteindelijk meer kosten voor de gemeente Hulst." Om mensen te ver hinderen twee klilco's aan de straat te zetten denkt De Kraker er over om de containers te voorzien van een sticker. Ieder huishouden heeft recht op een sticker en kan dus maar één grijze of groene kliko aanbieden. Con tainers zonder sticker worden immers niet, meer door cle Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) ingenomen. „Het nieu we systeem is zowel voor de gemeente als voor de ZRD voordelig", legt De Kraker uit. „Wij hebben minder kos ten en de ZRD heeft minder containers te legen." De gemeente Hulst staat ook open voor de mogelijkheid om een chip in de container in te bouwen. Die geeft pre cies aan hoe zwaar de kliko is. Hiermee zou de gemeente ook precies kunnen bijhouden hoeveel afval iemand inle vert en hem daarvoor laten betalen. „Maar dat is hele maal niet de bedoeling", zegt De Kraker. „We hebben op dit moment helemaal geen plannen om mensen aan te slaan voor iedere kilo afval die ze inleveren." Toch acht De Kraker het niet uitgesloten dat de gemeente Hulst dit systeem over pakweg tien jaar invoert. Maar ligt hier geen fraude op de loer? Immers, het is vrij makkelijk om je afval in de kliko van de buurman te gooien. Zit hij met meer kosten en weegt je eigen container weinig. De Kra ker beaamt dat gevaar aanwezig is. „Voordat we dat sys teem invoeren, is het zaak dat eerst eens allemaal op een rijtje te zetten." door Frank Balkenende KAMPERLAND - In de polder zijn best nieuwe vormen van re creatie en bedrijvigheid moge lijk zonder het landschap aan te tasten. Zo heeft kunstenaar Dan ny van Rijt uit Geersdijk een plan voor een kunstpark aan de Goudplaat. Simon de Koning uit Kamperland wil van een te restaureren boerenschuur een in novatief bedrijfsverzamelge bouw maken. Van Rijt en De Koning hebben elkaar gevonden in hun streven naar vernieuwing van de platte landseconomie. Allebei hebben ze genoeg van recreatieve uit wassen, zoals eenvormige en qua architectuur gebiedsvreem- de vakantieparken, waar verder niets anders gebeurt dan luieren en consumeren. „We zien de boel volgroeien met caravans en vakantiehuizen zonder dat er re kening wordt gehouden met het landschap." Dat het anders kan, bewijzen de plannen van Van Rijt en De Ko ning. Neem nou het Kunstpark Zeeland dat wat betreft Van Rijt het best bij Kamperland aan de Goudplaat kan komen. „In mijn plan bepaalt het land schap de invulling. Laat dus na tuur- en landschapsbeheerders de voorwaarden voor de inrich ting bepalen en vervolgens archi tecten laten onderzoeken hoe ze het landschap, zeker ook De Goudplaat aan het Veerse Meer, Simon de Koning (links) en Danny van Rijt willen in hun plannen voor een kunstpark bij de Goudplaat (foto) en bedrijvenunits in een boerenschuur respect tonen voor het Noord-Bevelandse landschap. foto Ronald den Dekker kunnen versterken." Het kunst park moet een alternatief recrea tiepark worden, waai- kunst, vormgeving, architectuur, we tenschap en natuur 'een span nend spel' spelen. „Het wordt in feite een natuurgebied met ver- blijfsrecreatie. Er komen dus ge bouwen op, maar wel met eigen tijdse, soms vernieuwende archi tectuur. Een centraal gebouw voor congressen en exposities, bijzondere vakantieverblijven, een camping voor fietsers, een sauna, land-art, een informatie centrum van bijvoorbeeld Staatsbosbeheer en ga zo maar door." Proeftuin Van Rijt ziet talloze mogelijkhe den voor projecten en uitwisse lingen: een ecobouw-expositie, werkvakanties voor studenten van technische universiteiten, een proeftuin voor biologen en natuurontwikkelaars en presen taties van ontworpen produc ten. Verder kunnen er evenemen ten plaatsvinden zoals een wa tersporttentoonstelling en work shops. Van Rijt wil de 'proeftuin voor nieuwe vormen van recreatie' opzetten in samenwerking met overheden, instellingen, archi tecten en biologen. Het idee is goed ontvangen bij de gemeente Noord-Beveland. ZIERIKZEE - De Schou- wen-Duivelandse CDA-fractie vindt dat de vragenlijsten die ge bruikt worden voor ozb-taxa- ties veel te ver gaan. Het college van B en W legt de kritiek naast zich neer. De ge meente wil, zo stelt raadslid B. Flach-de Geus, vooral van be drijven nogal wat weten. Zij vraagt zich af of het nou echt no dig is dat een bedrijf in het kar der van OZB-taxatie bedrijfsge gevens, zoals een winst- en ver liesrekening, moet overleggen. Dat past naar haar idee niet in het streven naar het terugdrin gen van allerlei ambtelijke rompslomp. Volgens wethouder W. Renden is er niets mis met de vragenlijsten. „Bedrijven zijn niet verplicht alle vragen te be antwoorden maar er zijn wel be paalde kerngetallen noodzake lijk om de waarde van onroe rend goed te kunnen bepalen." Aanvullende informatie als ge noemde verlies- en winstreke ning kan volgens Renden nodig zijn om de waarde te kunnen verfijnen. Hij stelde ook dat de vragenlijst niet van de gemeente Schouwen-Duiveland komt, maar is opgesteld door de Vere niging Nederlandse Gemeenten. Op een steenworp afstand, aan dezelfde Sint Felixweg, wil com ponist Simon de Koning de mo numentale boerenschuur van hoeve Land- en Zeezicht (fami liebezit) restaureren in oude stijl. Althans het exterieur. Bin nen gaat hij de schuur omtove ren in wat hij een 'creatieve in dustriële cluster' noemt. „Er ko men bedrijfsunits in die ik wil verhuren aan bijvoorbeeld recla memakers, ict'ers, een edelsmid of een jurist. Zo'n tien units ko men er, waarbij we gebruikma ken van oude zeecontainers in combinatie met glaswanden, en een gastatelier voor bedrijven die zoeken naar inspiratie." De Koning is ook van plan de ooit afgebroken oude bakkeet terug te bouwen en in te richten als gastenverblijf. Voor zijn plan ligt er al een posi tief advies van de toetsingscom missie voor nieuwe economische dragers. Als de monumentensub sidie afkomt en vergunningen zijn verstrekt, verwacht De Ko ning in 2009 het project te vol tooien. Van Rijt durft nog geen tijdpad te noemen. Beiden denken dat de twee ini tiatieven elkaar versterken. „Er is uitwisseling en samenwer king mogelijk. Dit is een brede impuls voor het platteland, die vrijwel zeker ook jonge mensen aantrekt. Nieuwe vormen van werken en recreëren. We ont moeten veel enthousiaste reac ties op onze plannen, al moet er nog veel werk worden verzet." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse raadscommissie praat volgende week verder over het Huis kamerproject voor Drugs verslaafden (HKPD) en het centrum voor verslavingszorg. Een motie over dat het HKPD zou moeten samengaan met Emergis, heeft het donderdag avond niet gehaald. De stem men staakten bij veertien tegen veertien. De Lokale Partij Vlissingen, CDA, ChristenUnie, WD en de Partij Souburg Ritthem dron gen via de motie aan op een fu sie tussen het huiskamerproject en en Emergis, het centrum voor geestelijke gezondheidszorg. De PvdA was van mening dat de motie onuitvoerbaar was. De ge meenteraad kan uitsluitend aan het college een opdracht geven, niet aan externe organisaties zo als het HKPD. Door afwezig heid van een PvdA-raadslid bleef het na stemming veertien tegen veertien. Volgende week donderdag buigt de commissie zich inhoudelijk over het voorstel van het college om de komst van een centrum voor verslavingszorg uit te stel len. B en W willen eerst meer in zicht krijgen in de laatste ont wikkelingen rond de behande ling en begeleiding van verslaaf den voordat er verdere beslissin gen worden genomen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Er gebeurt voor lopig helemaal niks met de club- en buurthuizen in Vlissin gen. Dat heeft de Vlissingse ge meenteraad donderdagavond be sloten. In eerste instantie leek het erop dat de fracties de beleidsnota Welzijnsaccommodaties zouden afkeuren. Het grote bezwaar was dat er concreet in het voor stel stond dat een aantal club huizen zou worden afgestoten. Andere accommodaties zouden worden overgedragen aan een nieuwe organisatie die het be heer voor haar rekening moet gaan nemen. Wethouder T. Verhage legde de raad nogmaals uit dat de nota slechts bedoeld is als eerste stap op weg naar een helder accom- modatiebeleid. Ze benadrukte dat ze van de raad alleen toe stemming wilde om de ideeën en plannen verder te mogen onder zoeken. Die toestemming heeft ze uiteindelijk gekregen. De pun ten over het afstoten en overdra gen van gebouwen, zijn voorlo pig geschrapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13