>zc Heibel over God in grondwet EU Israël vertrekt eerder lit zuiden van Libanon Spanning loopt op tussen Litouwen en Wit-Rusland Duitsland stookt vuurtje weer op Brussel is bezorgd over partij rijst in Rotterdam Russen willen over vijf jaar naar maan U-Merkel VN-Veiligheidsraad voor vredesmacht in Darfoer Stop direct waar je mee bezig bent... vrijdag 1 september 2006 or Kees Bos tUSSEL - Europese politici egen elkaar opnieuw in de ha- ii over drie ontbrekende woor- n in de Europese ont- >rp-grondwet. De vraag is of t voorwoord moet verwijzen ar 'de christelijke traditie' n Europa. >t idee was in het ontwerp ge- euveld, omdat een meerder- id de toetreding van het isla- tische Turkije tot de Europe- Unie niet wilde bemoeilijken, itholieke landen als Italië en len waren teleurgesteld. Uit- ïdehjk werd het ontwerp bij 'erenda in Frankrijk en Neder- rd weggestemd. Duitse bondskanselier Mer- [ederlander oodgevroren i de Alpen ÏNEVE - Een 46-jarige Neder- ïder is woensdag doodgevro- r in de Alpen. Dat heeft de ratselijke politie gisteren ge- *d. De man en een wandel- iend daalden aan de Italiaan- kant de 4048 meter hoge berg s Bernina af, toen zij werden ervallen door mist en een eeuwstorm. i mannen, van wie de identi- t verder niet bekend is ge takt, moesten de nacht op de rg doorbrengen zonder be- ïutting in het slechte weer. i 46-jarige man overleed ter- jl zijn vriend na een tocht van m door het slechte weer een bijgelegen berghut bereikte, n reddingshelikopter vond m gisteren toen het weer was geklaard. 1 vriend is met bevriezingsver- ïijnselen naar een ziekenhuis aracht. ANP/AFP kei heropende deze week de dis cussie bij haar bezoek aan de paus. Merkel moet begin vol gend jaar de discussie leiden over aanpassing van de afgewe zen grondwet. Zij vindt de ver wijzing naar het christendom 'een wezenlijk onderdeel van de tekst'. Frankrijk en België bestreden Merkels idee direct. Europarlementslid In 't Veld (D66) vindt het idee absoluut verkeerd. „Met de grondwet zit ten wij al zo in de problemen. Is dit nu werkelijk de eerste priori teit van Merkel? Besluiten over de procedures voor terrorisme bestrijding lijken me belangrij ker", aldus In 't Veld. Zij is voor zitter van een werkgroep in het Europarlement voor scheiding van kerk en staat. De socialistenleider Schulz in het Europees Parlement diende dinsdag een persoonlijk protest in bij Merkel. „Het compromis over het huidige ontwerp was al moeilijk genoeg", zei Schulz. „Een nieuwe discussie over God in de grondwet is een onnodige last." Denkperiode De Europese Commissie staat echter open voor suggesties, zei een woordvoerder gisteren: „De EU-landen hebben immers tot begin volgend jaar een denkpe riode ingelast over de grondwet. Daarna kijken wij voor welke ideeën er een meerderheid is." Christendemocratische partijge noten van Merkel vinden het wel een goed idee. Voorzitter Martens van de Europese Volks Partij, waarbij het CDA is aan gesloten, vermoedt dat zo katho lieke landen als Polen voor de grondwet gaan stemmen. Fractieleider Pottering in het Europees Parlement is niet zo hoopvol. Zijn eigen pogingen zijn eerder gesneuveld. „Als het Merkel wel lukt, dan kan ik haar alleen maar gelukwensen. Het is haar goed recht dat te vra gen." ANP rijst te testen op sporen van de niet toegestane variant. Totdat er een certificaat is dat de partij rijst geen sporen van de gene tisch gemanipuleerde variant be vat, mag, het schip niet worden - gelbst en kan de rijst niet wor den verhandeld. De partij rijst komt volgens Brussel uit New Orleans en is be stemd voor Duitsland en Groot-Brittannië. De informatie dat er in de partij rijst mogelijk sporen van LL Rice 601 zouden zitten, is volgens een woordvoer der van de commissie afkomstig uit het bedrijfsleven. Het is nog onduidelijk of het om een een malig incident gaat of dat dit al vaker is;gebeurd. GPD door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie is bezorgd over een partij van 20.000 ton Amerikaanse rijst op een schip in de Rotter damse haven. De partij bevat mogelijk sporen van de gene tisch gemanipuleerde rijstva- riant LL Rice 601. Die variant is in Europa niet toe gestaan, omdat de gevolgen voor mens en milieu nog onvol doende zijn onderzocht. De douane in Rotterdam houdt de partij rijst vast. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie riep Nederland gisteren dringend op de partij van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland zal in 2011 of 2012 een bemand ruim teschip naar de maan sturen. Het is voor het eerst dat de Russen dat doen. De vlucht is onderdeel van een onderzoeksprogramma voor de maan en omgeving, aldus N. Sevastyanov, directeur van de 'Energia Rocket and Space Corporation'. Behalve de bemande vlucht naar de maan met een ge moderniseerd Sojoez-ruim- teschip wil Rusland tussen 2010 en 2025 een permanente basis op de maan inrichten. Daarnaast wil men begin nen met een industrieel onder zoek van de ruimte rond de maan. Volgens Sevastyanov wordt niet alleen het oppervlak van de maan bekeken. Ook wordt onderzocht of milieuschadelij ke industrie van de aarde naar de maan verplaatst kan wor den en of er grondstoffen zoals helium-3 te winnen zijn ten be hoeve van de energievoorzie ning op aarde. Helium-3 wordt onder meer gebruikt in kerncentrales. Het Russische ruimtevaart agentschap en ESA, de Europe se tegenhanger, staan achter het plan, aldus Sevastyanov. Lanceringen vinden plaats vanaf het Bajkonoer-centrum in Kazachstan en de basis Kou- rou in Frans-Gyana. De VS zijn tot nu toe de eni gen die mensen (in totaal twaalf) op de maan hebben ge bracht. Dat gebeurde voor het eerst in 1969. In 1972 werd met het programma gestopt. Sevastyanov kondigde aan dat Rusland na 2025 mensen naai de planeet Mars wil brengen. GPD Tientallen doden door geweld in Bagdad BAGDAD - Een reeks raketaan- vallen heeft gisteravond in de Iraakse hoofdstad Bagdad bijna vijftig mensen het leven gekost. Meer dan honderd mensen zijn gewond geraakt, aldus de poli tie. Doelwit was een voorname lijk door sjiieten bewoonde zone in het oosten van de hoofdstad. De raketten troffen woonhuizen op een moment dat gezinnen net aan tafel gingen om te eten. Het is niet duidelijk waar de raket ten, naar verluidt katjoesja's van Russische makelij, vandaan kwamen en wie ze heeft afge vuurd. Eerder op de dag vielen veertien doden door een aanslag met een autobom op een populaire markt in Al Amil, een overwe gend sjiitische wijk in Bagdad. Ongeveer veertig mensen raak ten gewond. Een soennitische verzetsorgani satie die in verband wordt ge bracht met Al Qaeda, riep giste ren in een boodschap op inter net op tot meer aanslagen op sjiieten. Soennieten verzetten zich tegen de regering van premier Nuri al Maliki, waarin de sjiitische be volkingsgroep het best vertegen woordigd is. Dit jaar zijn al dui zenden inwoners van Bagdad omgekomen door geweld tussen de verschillende bevolkingsgroe pen. ANP/AFP/RTR Recordaantal abortussen in België BRUSSEL - ITet aantal abortussen in België is gestegen naar het hoogste aantal ooit. Vorig jaar lieten 17.314 vrou wen hun zwangerschap afbreken, aldus een Nationale Evaluatiecommissie gisteren. Een op de acht zwangerschappen in België eindigt tegen woordig in een abortus. Vrouwen tussen 20 en 24 jaar zijn de grootste en groeiende groep vrouwen die voor abortus kiest. Ook het aantal tieners dat de ongeboren baby laat verwijderen, neemt toe. ANP Paus wil geen popconcert meer VATICAANSTAD - Paus Benedictus XVI heeft na twaalf jaar een popconcert afgeschaft dat rond kerst in het 'Pau lus VI Auditorium' in het Vaticaan werd gehouden. Itali aanse media meldden gisteren dat paus Benedictus niet dezelfde voorkeuren voor moderne muziek heeft als zijn Poolse voorganger Johannes Paulus II. Toen die paus was begonnen de popconcerten in het Vati caan in 1993 waarmee geld werd ingezameld voor goede doelen. Paus Johannes Paulus II ontving elk jaar artiesten of stuurde een videoboodschap naar deze optredens. Maar klassieke muziekminnaar Benedictus XVI moet niets van de moderne popconcerten hebben. ANP/AFP Indiër sluit vrouw drie jaar lang op HYDERABAD - Een Indiër heeft zijn vrouw drie jaar lang opgesloten, omdat zij niet toestond dat hij met een tweede vrouw zou trouwen. De vrouw wist onlangs te ont snappen en alarmeerde de Indiase politie, die de man gis teren arresteerde. Opzichter M. Shadulla bracht in februa ri 2003 een nieuwe vrouw mee naar huis, waartegen zijn vrouw, A. Begum, fel protesteerde. Haar man sloot haar vervolgens op. Drie jaar zat zij vastgeketend in een kamer tje in hun huis in een buitenwijk van Hyderabad. „Ik zat opgesloten in een kamer zonder ramen en wc", aldus de bleke, magere Begum. GPD/RTR Boze oude man krijgt minder lucht LONDEN - De longen van mannen van middelbare leef tijd die zich vaak boos maken en vijandelijke gevoelens koesteren gaan in de loop van cle tijd sneller achteruit dan die van rustigere types. Hoe groter de woede, des te slechter de longfunctie, zo blijkt uit een onderzoek aan de universiteit van het Amerikaanse Harvard. De wetenschappers testten in 1986 een groep van 670 mannen tussen de 45 en 82 jaar oud. ANP/RTR/AFP Grass blijft ereburger Gdansk GDANSK - De Duitse schrijver Günter Grass mag zijn ereburgerschap van de Poolse stad Gdansk houden. Een voorstel om hem dat af te pakken, werd gisteren niet in stemming gebracht omdat duidelijk werd dat het in de ge meenteraad geen meerderheid zou halen. Enkele gemeenteraadsleden hadden het voorstel inge diend nadat Nobelprijswinnaar Grass had opgebiecht dat hij aan het einde van de Tweede Wereldoorlog lid was van de Waffen-SS, het eliteleger van Hitler. Grass heeft inmiddels in een brief aan de gemeenteraad van Gdansk uitgelegd dat hij nu pas de juiste woorden heeft gevonden om zijn verleden te verklaren. ANP/DPA/RTR 3 x 3 2591,- gegarandeerde besparing 3 x 3 3026,- gegarandeerde besparing Filmster Glenn Ford overleden LOS ANGELES - In zijn huis in Beverly Hills is woensdag de Amerikaanse acteur Glenn Ford overleden. Hij is negentig jaar geworden. De acteur wist nooit de status van superster te bereiken, maar drukte met zijn verschijning in meer dan tweehonderd films een stempel op de Hol- lywood-producties in de jaren veertig, vijftig en zestig van de vorige eeuw. Ford maakte zijn debuut als acteur in 1938, maar maakte pas echt carrière na de Tweede Wereldoorlog. Hij speel de in 1946 met Rita Hayworth in de film Gilda en had Bette Da- vis als tegenspeelster in A Sto len Life uit hetzelfde jaar. Zijn grootste successen volgden met onder meer The Big Heat uit 1953 en The Blackboard Jungle uit 1955. ANP/RTR/AFP door Thomas Verfuss NEW YORK - Ondanks verzet van Soedan heeft de VN-Veilig- heidsraad zich gisteren uitge sproken voor de stationering van een VN-vredesmacht in de Soedanese regio Darfoer. De VN-macht, die het vaandel moet overnemen van een vredes macht van de Afrikaanse Unie, wordt echter pas gestationeerd, als de regering in Khartoem er mee instemt. Twaalf landen stemden voor de resolutie. Rusland, China en Qa tar, het enige Arabische land in de raad, onthielden zich van stemming. De tekst was opge steld door de Amerikanen en de Britten. De VS hadden de situa tie in Darfoer eerder omschre ven als genocide (volkenmoord). Ondanks een bestand dat in mei werd gesloten, wordt in Darfoer nog steeds gevochten. Slechts één van de rebellengroepen te kende het staakt-het-vuren. Het Soedanese leger wil meer dan tienduizend extra troepen naar Darfoer sturen om ook de overi ge opstandelingen te dwingen de wapens neer te leggen. Wes terse waarnemers vrezen voor een bloedbad. In Darfoer zijn de afgelopen ja ren al tienduizenden mensen ge dood en miljoenen op de vlucht geslagen voor het geweld. Met name de Janjaweed, Arabische milities die door de regering zou den worden gesteund, maken zich schuldig aan misdaden te gen de zwarte burgerbevolking, die het slachtoffer wordt van moord, verkrachting en plunde ring. Het Internationaal Strafhof in Den Haag doet onderzoek naar oorlogsmisdaden in de Soedane se regio, ANP/RTR/AFP Advertentie Vindt u het moeilijk om een keuze te maken tussen al die aanbiedingen als u nu een auto gaat kopen? Bij Opel hoeft u niet te kiezen. Wij bieden tijdelijk 3 jaar lang een gratis financiering aan plus 3 jaar garantie én ook nog een gratis set winterhanden bij aanschaf van een nieuwe Opel*. Een uniek aanbod dat u veel geld bespaart. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl .en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3 aanbod. or Liesbeth Buitink 1MASCUS - De Israëlische re- ring ziet af van haar eis dat al- vijl'tienduizend blauwhelmen Libanon moeten zijn gearri- jrd, voordat alle Israëlische litairen het buurland verla- Jeruzalem heeft secreta- -generaal Annan van de Vere- »'de Naties gisteren laten we- dat een macht van vijfdui- id VN-troepen en zestiendui- ïd Libanese militairen vol- ende is. t Israëlische leger heeft al eederde van het gebied dat i had veroverd in het zuiden n Libanon overgedragen aan I-troepen en de Libanese ijdkrachten, meldde het Israë- :he leger gisteren, inan haalde gisteren fel uit ar Israël, omdat het land tij- ns de oorlog clusterbommen -ft' afgeworpen op Libanon, j heeft Israël gevraagd aan te /en waar de bommen zijn af- vorpen. 1 VN-noodhulpcoördinator Egeland noemde woensdag al het gebruik van clusterbommen 'compleet immoreel' en beschul digde de Israëlische strijdkrach ten ervan 90 procent van de clus terbommen in de laatste drie da gen van de oorlog te hebben af geworpen. Clusterbommen zijn projectie len die tijdens de val ontploffen, waardoor een groter aantal klei nere bommen vrijkomt. In Liba non zijn meer dan honderddui zend niet-geëxplodeerde cluster bommetjes gevonden op 390 plaatsen. Wederopbouw Zweden trad gisteren op als gastheer van een internationale conferentie over de wederop bouw van Libanon, dat door de Israëlische bombardementen grote schade heeft opgelopen. Vertegenwoordigers van meer dan zestig landen en internatio nale organisaties waren in Stockholm. Zweden en de VN hoopten op 400 miljoen euro voor de eerste noden, maar zij sloten de conferentie af met een opbrengst van 734 miljoen euro. De Libanese premier Siniora zei liet geëxplodeerde bommen in Zuid-Libanon van onze redactie buitenland VILNIUS - De autoriteiten in Litouwen eisen opheldering van de regering in Wit-Rusland over de mysterieuze dood van een Li touwse diplomaat op 23 augus tus. De man, veiligheidsofficier Vy- tautas Pociunas (48), is volgens de Wit-Russen uit het raam gevallen van zijn kamer op de negende verdieping van Hotel Inturist in Brest. Hij was mede werker van het consulaat in Grodno. Volgens de Litouwers is de diplomaat vermoord door de Wit-Russische geheime dienst. Gestoken De autoriteiten in Wit-Rusland hebben het lichaam van Pociu nas op 25 augustus naar Litou wen over laten brengen. In Li touwen gaan geruchten dat de officier eerst is gestoken voor dat hij uit het raam viel. Vol gens een andere lezing werd hij vergiftigd, Premier Kirkilas heeft de hele zaak inmiddels gebombardeerd tot 'nationale affaire'. Hij houdt persoonlijk toezicht op het on derzoek naar de exacte doods oorzaak van de diplomaat. De relatie tussen Litouwen en Wit-Rusland is slecht. Litouwen werkt actief mee aan de demo cratisering van Wit-Rusland dat nu dictatoriaal geleid wordt door president Loekasjenko en zijn kliek. Volgens de VS gaat het om 'de laatste dictatuur' in Europa. Poolse diplomaat Eerder dit jaar werd een Poolse diplomaat in Grodno gevonden, in elkaar geslagen in zijn eigen flat. Hij overleed later aan zijn verwondingen. Wit-Rusland rondde een onderzoek naar het geval nooit af. Deze zomer drongen Wit-Russi sche veiligheidsmensen de flat van een Litouwse diplomaat in Minsk binnen. De man zou por nografisch materiaal hebben verspreid. Volgens de Wit-Rus- sen had Pociunas bij zijn dood 1,9 promille alcohol in zijn bloed. Een desbetreffend rap port kregen de autoriteiten in Vilnius echter niet. GPD tijdens de conferentie dat de bombardementen het Libanese herstel na de burgeroorlog 'bin nen enkele dagen ongedaan heb ben gemaakt'. Volgens de inter nationale hulporganisatie Ox- fam is de landbouw in het land volledig geruïneerd. Israël zou inmiddels toch bereid zijn om te praten over de vrijla ten van Libanese gevangenen in ruil voor twee Israëlische mili tairen die worden vastgehouden door de sjiitische verzetsbewe ging Hezbollah. Dat meldde een hooggeplaatste Isaëlische poli tiek bron, De ontvoering van de militairen vormde de aanleiding voor Is raël om het grootscheeps offen sief tegen Hezbollah te begin nen. ANP/AFP/RTR ROSTOCK - De Duitse bondskanselier Angela Merkel liet zich giste ren in de marinehaven Rostock uitgebreid informeren over de staat waarin de Duitse marine verkeert. De regeringsleider wilde niet al leen feiten en cijfers horen. Zij wilde ook aan boord van de schepen een kijkje nemen. Zeven uur vertoefde zij aan boord van het fregat Saksen, om daarna onder te duiken in een onderzeeboot (U-Boot) van het type 212. foto Jens Buettner/EPA Niet ontplofte granaten van clusterbommen Boobytraps Mijnenvelden MID. ZEE situatie augustus 2006 Clusterbom M483A1 Tijdens vlucht worden granaten in een cirkel-vormig patroon boven het doelgebied De granaten moeten bij aanraking met de grond Q exploderen, Ongeveer 10 tot 15% van de granaten ontploft echter niet. M42-granaat Ontstekingsmechanisme Stalen omhulsel (versplintert bij inslag en verspreidt dodelijke schervenregen) Pantserdoorborende kegelvormige lading anp bron: afp vn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5