Jacht op papieren in Frankrijk PZC Dubbelgangers onder het mes Ouderwetse stellen Commotie in VVD ook schuld Rutte P7r Afrikaanse illegalen in hongerstaking tegen beleid minister Sarkozy 3 1 september 1956 vrijdag 1 september 2006 In Limoges zijn 44 illegale Afri kanen in hongerstaking. Ze wil len papieren. De kans dat ze daarin slagen is klein, want streng optreden tegen illegalen is een van de speerpunten van de invloedrijke minister Nicolas Sarkozy. door Olivier van Beemen Aboubacar Savane is wiskun dige. Althans, dat was hij in het West-Afrikaanse Guinee. In de Franse provinciestad Li moges is hij sinds 1999 een werkloze illegaal. Met 43 lotge noten, onder wie drie vrouwen, is hij ruim drie weken in honger staking om een verblijfsvergun ning af te dwingen. De gemeen te steunt de stakers niet, maar heeft wel een ruimte beschik baar gesteld, omdat ze dreigden de bibliotheek te gebruiken voor hun actie. Saïd Bakache uit Algerije ziet er nog gezond uit, met bolle wan gen, maar bij anderen laat het gebrek aan voedsel en vitami nen duidelijke sporen na. Dat is het geval bij Mama Fofana, pas negentien jaar. Ze ontvluchtte Guinee, omdat ze niet uitgehu welijkt wilde worden. „Ik ben ziek en moe", zegt ze. „Ik heb weinig hoop meer." De honger stakers uit Algerije, Marokko, Guinee en Senegal vormen een bont gezelschap. Sommigen zoeken asiel om poli tieke redenen, anderen om eco nomische. Seckou Diaby uit Se negal stak met gevaar voor zijn eigen leven de Middellandse Zee over op een van de beruchte bootjes, anderen kwamen met het vliegtuig. Een van de speerpunten van het beleid van de rechtse minister Nicolas Sarkozy van Binnen landse Zaken is strenger optre den tegen de naar schatting 400.000 illegale buitenlanders in Frankrijk. Steeds vaker wor den zij op een vliegtuig naar huis gezet. Eerder deze maand liet Sarkozy in een voorstad van Parijs het grootste kraakpand van het land ontruimen, waar duizend il legalen woonden. De minister, die volgend jaar president van Frankrijk wil worden, maakt zich daarmee populair bij een groot deel van de Fransen, ook bij het electoraat van rechts-ex- tremist Jean-Marie Le Pen. Sar kozy hoopt veel van diens kie zers achter zich te scharen. Een uitzondering op de strenge regel wordt gemaakt voor fami lies met schoolgaande kinderen. Die krijgen papieren wanneer de kinderen aan een aantal crite ria voldoen: ze moeten geboren zijn in Frankrijk of op zeer jon ge leeftijd geaniveerd zijn, op school zitten in Frankrijk, niet de taal spreken van hun land van herkomst en geen enkele band hebben met dat land. Het zou daarbij om zo'n achthon derd families gaan. Felle kritiek leidde tot een kleine versoepe ling, waardoor nu ongeveer zes duizend illegalen voor uitzon derlijke regularisatie in aanmer king komen. Savane vindt dat niet genoeg. Hij heeft een kind van een jaar oud en maakt geen kans op een verblijfsvergunning. In Guinee steunde hij de oppositie tegen het autoritaire bewind, wat hem op tien maanden gevangenis straf kwam te staan. „Als ze me terugsturen, ga ik opnieuw de cel in", zegt hij. Zijn huidige le ven heeft overigens ook veel weg van een gevangenis, zonder werk en onder constante drei ging uitgezet te worden. Als hij een jaar zou mogen blijven, kan hij een baan zoeken om zich te bewijzen. Houssni el Rherabi uit Marokko is woordvoerder van de stakers en bepleit een generaal pardon, zoals recentelijk plaatsvond in Spanje en Italië. „Sarkozy wil nieuwe immigranten voortaan uitkiezen op economisch nut", zegt hij. „Hij kan beter de illega len in Frankrijk papieren geven, zodat we een baan kunnen zoe ken. We wonen hier vaak al lang, kennen de cultuur en de taal. Die moeten de nieuwko mers allemaal nog leren", vindt El Rherabi. In Parijs gingen afgelopen week end enige duizenden demon stranten de straat op om te pro testeren tegen de strenge wetge ving. Zij herdachten tegelijker tijd de bezetting door driehon derd illegalen van de Sint-Ber- nardkerk in Parijs, precies tien jaar geleden. Een tiental hield destijds een hongerstaking van anderhalve maand. Het merendeel van de driehonderd kreeg een jaar la ter, toen links aan de macht was gekomen, een verblijfsvergun ning. Bij de verkiezingen van volgend jaar hopen de hongerstakers van Limoges op eenzelfde scena rio. GPD Afrikaanse hongerstakers in Limoges hopen met hun actie een ver blijfsvergunning af te dwingen. Links zit Seckou Diaby. foto Olivier van Beemen door Ap van den Berg De VVD stond dinsdag in het brandpunt van de be langstelling, door een hoop gedoe over de rangschikking van de concept-kandidaten lijst voor de Kamerverkiezin gen. De partijtop had die oer- slechte publiciteit gemakke lijk kunnen voorkomen. Een paar tellen nadat de lijst volgorde was uitgelekt, meld de nummer 24 dat hij de moti vatie niet meer kon opbren gen. En dus stopt Arno Visser na 22 november als Kamerlid voor de WD. Nummer 36 (Ed van der Sande) en num mer 38 (Eske van Egerschot) volgen zijn voorbeeld, ook vanwege een lage klassering. Nummer 39 (Anton van Schijndel) leek zijn lot als een grote kerel te dragen. Maar kort na het uitlekken van de kandidatenlijst wer den Van Schijndel en Joost Eerdmans (LPF/Lijst EénNL van Marco Pastors) samen aan de lunchtafel gezien. Pra tend over een transfer van de liberaal naar EénNL. Het grote nieuws bestond die dag uit het bedankbriefje van Arthur Docters van Leeu wen. De baas van de beurs- waakhond AFM haalde zijn neus op voor een mooie tien de plek. Het zat hem dwars dat officier van justitie Fred Teeven - eerder als middelma tig Kamerlid actief voor Leef baar Nederland - op een prachtige vijfde plek was ge zet. Docters van Leeuwen concludeerde dat de WD met die 'crimefighter' (en met Rita Verdonk op twee) op de opportunistische toer gaat. Een doorzichtig smoesje van een gekwetst ego. Van onge breideld opportunisme is in het verkiezingsprogram even min veel sprake. Toegegeven, de liberalen pleiten daarin voor een verdrievoudiging van de straffen voor geweld tegen politieagenten, bus chauffeurs en trambestuur ders en dat is misschien wat overdreven veel. Maar voor de rest staan er 'echte^ WD-punten in, zoals nieuwl ingrepen in de sociale zekerl heid, schrappen van het eige-L narendeel van de onroerend- zaakbelasting en belasting voordeeltjes voor (startende*? ondernemers. De AOW-leef- tijd blijft op 65 jaar en aatl' de hypotheekrenteaftrek^ wordt in geen geval getornd!1 Een van oorsprong echt3 'rechts' onderwerp als hel?1 asielbeleid wordt nauwelijks* aangeroerd. Het gedoe rond3 de kandidatenlijst is een na-11 sleep van een turbulente lei derschapscrisis, die volgde^ op de verloren gemeente-® raadsverkiezingen. Grote na-''< men verdwenen, zoals Gerritj* Zalm en Jozias van Aartsen, naast mindere goden als Bibi?' de Vries, Fadime Örgü en>' Eric Balemans. Opmerkelijk3' genoeg zorgde ook de groot-f6 ste winnaar op de kandida-3' tenlijst, Brigitte van der? Burg, voor commotie. Deze to-_ taal onbekende ondernemer belandde tot ontzetting vanjf velen op de vierde plek. „Who the hell is she?", klonk[< het overal in de WD-vleugel van de Kamer. Naschok e Door onhandig/naïef opere-n ren van de kandidatenlijst-3 commissie was de 'naschok'3 van de leiderschapscrisis hef-'g tiger dan gedacht. De com-1'1 missie zette nieuwkomers op te hoge plekken en2 desavoueerde hardwerkende'4 Kamerleden met te lage klas-ic seringen. Docters van Leeu wen is een geval apart. De onrust in de VVD mag1' met name partijvoorzitter3 Van Zanen, als kapitein van?1 de kandidatenlijstcommissie, zich sterk aantrekken. Maar® ook partijleider Mark Rutte1] gaat niet vrijuit. Hij sloeg"6 waarschuwingen over het ka-1' rakter van Docters van Leeu-®: wen en andere kandidaten in?' de wind. Zijn onervarenheid?! zal hem daarbij parten heb-e ben gespeeld. GPD Een gezicht als Arnold Schwar zenegger? Of toch liever het ui terlijk van Katja Schuurman? Plastisch chirurgen draaien hun hand niet meer om voor totale metamorfoses. Maar je gezicht pimpen tot lookalike van een be roemdheid is niet zonder juridi sche risico's. „De rechter kan in het ergste geval zeggen: die nieu we neus moet er weer vanaf", zegt juriste Manon van der Hoek. door Sandra Donker Tien jaar geleden was hij een voorloper. Amsterdammer Djowin Zschuschen liet in Bel gië zijn neus ombouwen om meer te lijken op Michael Jackson. Hij verdiende zijn brood als lookalike van de Ame rikaanse King of Pop en nam zijn werk serieus. „Ze vonden mij toen niet goed wijs, maar nu blijk ik een trendsetter. Er wordt heel wat ingespoten en weggesneden." Tegenwoordig is knutselen aan je uiterlijk al lang niet meer voorbehouden aan de Gooise eli te a la Vanessa of Patty Brard. Televisieprogramma's als Per fect (Veronica) en Extreme ma keover (RLT5) laten zien dat ie deréén er uit kan zien als een ster. Kandidaten van MTV's I want a famous Face namen dat wel heel letterlijk, zij lieten zich via in tensief snij- en plakwerk ombou wen tot dubbelgangers van Brit ney Spears, Brad Pitt, Kate Win- slet en nog een handjevol su persterren. Zo rigoureus als bij MTV gaat het er in Nederland niet aan toe, maar ook hier gaan wanna-be artiesten aan de slag met hun lichaam. Een Neder landse Arnold Schwarzenegger liet haar bijplanten bij een La serkliniek in Haarlem. Een reser- ve-Inge de Bruin onderging een buikwandcorrectie om net zo'n strak lijf te krijgen als de popu laire zwemster. Klinieken voor plastische chirurgie zeggen 'inci denteel' dei'gelijke verzoeken binnen te krijgen. „Het komt on getwijfeld voor", zegt Elsa Jur- gens van Aesthetic Team in Vlij men. „Wij zijn daar zeer terug houdend in. Maar als iemand na een operatie meer op een be roemdheid lijkt, kan dat voor sommige mensen mooi meegeno men zijn. Maar we doen niet in feestartikelen." Bescherming Volgens juriste Manon van der Hoek is het oppassen geblazen met extreme make-overs. Wie zich laat omtoveren tot de per fecte dubbelganger van Gerard Joling of Georgina Verbaan loopt het risico nogmaals op de operatietafel te belanden, maar dan om alle verfraaiingen weer weg te laten snijden. Van der Hoek deed onderzoek naar de ju ridische risico's die lookalikes lopen, en kwam tot de conclusie dat de Nederlandse rechter de rechtmatige eigenaar van ge zicht en lijf verregaand be schermt. „Beroemdheden kunnen imita ties verbieden op basis van het portretrecht", zegt Van der Hoek. „Zeker wanneer de dub belganger er geld mee verdient, of iemands geloofwaardigheid in het geding is." Zo stelde de rechter Sylvia Mil- lecam in 1994 in het gelijk toen zij procedeerde tegen computer bedrijf Escom. Dat bedrijf ad verteerde met een model dat sprekend op haar leek. Negen jaar later ging de rechter nog verder door zelfs de achterkant van Katja Schuurman te be schermen. „Wanneer een lookali ke plastische chirurgie laat toe passen om nog meer op een ster te lijken, is de inbreuk nog gro ter", zegt Van der Hoek. „Die in breuk is alleen weg te nemen door de uiterlijke kenmerken te veranderen." De angst dat imitatie-artiesten voor de rechter worden gedaagd door de 'echte' beroemdheden, is reëel, weet Patrick Schmidt, directeur van artistenbureau Boek Mij Entertainments. Te gen betaling van zo'n vijfhon derd tot tweeduizend euro zijn bij hem tientallen lookalikes te bestellen voor vrijgezellenfeest- jes, bedrijfsuitjes en andere fees telijkheden. 'Zijn' Michael Schumacher werd twee jaar lang onder vuur genomen door de echte, omdat de Duitse coureur niet gediend was van de imitatie. Uiteinde lijk mocht Frank Saasen onder de neutrale titel 'Formule-1 cou reur' de boer op. Ook Bassie van Bassie Adriaan houdt niet van imitato ren, werd Schmidt duidelijk. „Bassie vindt alles broodroof. Wij hebben onze Bassie toen maar uit het assortiment ge haald", zegt Schmidt. Lookalikes die hier Amerikaan se artiesten nadoen, hebben het makkelijker, zegt Schmidt. „Wij kunnen zonder problemen de Dutch Cher verkopen, want de kans is klein dat de echte Cher daar tegen protesteert. Amerika nen gaan echt niet kijken naar wat wij hier allemaal aan het doen zijn." Ook Djowin Zschus chen heeft nooit een telefoontje uit Los Angeles gehad van Mi chael Jackson met de vraag of hij wilde stoppen. Sinds de straf zaak in 2005 tegen Wacko Jacko is de belangstelling voor zijn act sowieso afgenomen. Achteraf heeft hij spijt van zijn 'nosejob'. „Ik kon niet goed meer door mijn neus ademhalen, en ben nog twee keer geopereerd om dat te herstellen. Bovendien weet ik nu dat je niet als twee druppels water op je held hoeft te lijken om een succes te zijn. De beste act is nu van de Neder landse Diana Ross, en dat is een man." GPD Michael Jackson-lookalike Djowin Zschuschen uit Amsterdam. Lookalikes lopen grote juridische risico's. Zschuschen heeft inmid dels spijt van zijn neusoperatie. foto Maartje Blijdenstein/GPD De sluis van Veere ligt vol met bo ten, allemaal zeiljachten, wach tend tot de sluisdeuren opengaan. Ik sta ook te wachten, maar dan boven aan de sluis, omdat ik het openen van de deuren en het vertrekken van de bo ten wil meemaken. Als dat eindelijk gebeurt, speelt zich daar onder mij een opmerkelijk schouwspel af. Op alle boten zonder uit zondering, ik tel er twaalf, is de man de stuurman en de vrouw het bootsmaat je. Zij houdt de boot van de kant, met hand of met pikhaak, haalt de stootkus sens in en maakt de touwen los. 'Beve len' komen uitsluitend vanachter het stuurwiel vandaan. Als een boot, een maal los, door de sluis vaart, is zij er gens op het dek spullen aan het opber gen, hij koerst. Ik kijk de kleine arma da, op weg naar het Veerse Meer, na en vraag me af of ze het zelf nog zien, die volledig geslachtsbepaalde arbeidsver deling aan boord van hun schepen. En of ze een verklaring hebben voor het waarom. Kan hij beter sturen en zij be ter afhouden en opruimen? Natuurlijk niet. Want net zoals zij minstens zo goed autorijdt als hij, zo kan zij ook minstens zo goed een schip besturen. Is het dan ómdat zij banger is dan hij en daarom bezorgder dat ze ergens tegen aan zal varen? Dat zou goed kunnen, maar daarmee is hun rolverdeling niet afdoende verklaard. Want niet iedere vrouw is angstiger dan haar man. Bo vendien, als zij vaker aan het roer zou staan, zou haar angst navenant vermin deren. Is het dan omdat hij liever aan het stuur zit en zij hem daar ook liever ziet? Op de terugweg naar Middelburg word ik wat die vraag betreft op mijn wenken bediend. Ik kom verscheidene auto's tegen, waarin twee mannen en twee vrouwen zitten. En verdomd, in elk van die auto's zitten de mannen voorin en de vrouwen achterin, te klet sen zo te zien. Als ik in Middelburg aan kom en over de Dam rijd, staat op het parkeerterrein daar een aantal moto ren op het punt van vertrekken. Man nen in zwarte, bespijkerde leren kle ding, strak voor zich uitkijkend, lijken te wachten op het signaal voor vertrek. Naast de meeste glanzend gepoetste en door het chroom fel in het zonlicht schitterende machines staan jonge vrou wen, ook in lederen kleding, helm nog in de hand, met elkaar te praten. Ter wijl ik om het plein heenrijd, zie ik een motorrijder die, komend van een ter ras, schuin de straat oversteekt, bij een wachtende dame vóór op de motor klimt, 'm start en langzaam begint te rijden. Dat is blijkbaar het signaal. Hoewel ik van rechts kom, geef ik met een handgebaar te kennen dat ze voor mogen gaan, het parkeerterrein af. Het is een fraai gezicht, zo'n twintig diep brommende monsters, die zich heel be heerst in beweging zetten. Met één uit zondering zitten op elk daarvan twee personen. In al die gevallen zit hij aan het stuur, zij achterop. 'Ridders met hun jonkvrouwen', denk ik met een blik op het schouwspel vóór me. Ik realiseer me meteen dat die gedachte niet toevallig is. Ze suggereert dat het gaat om een eeuwenoud patroon tussen mannen en vrouwen. Hoewel, eeuwen oud is nog een flinke 'understatement'. Wat er zich in auto's, op motoren, in sluizen en eigenlijk overal afspeelt, is zo oud als de mensheid zelf. Mannetjes die dominant, sturend, directief gedrag vertonen en vrouwtjes die zorgen, ver binding leggen, communiceren. De evolutie heeft het zo gewild en zo gaat het heel dikwijls nog. Kortom, we verbeelden ons heel wat, maar op de ke per beschouwd, is het vaak zo dat ons gedrag niet door ons maar voor ons is gekozen. Rene F.W. Diekstra DE RUYTER - De gemeente raad van Vlissingen heeft be sloten dat in 1957 op grootse wijze wordt gevierd dat Michiel de Ruyter 350 jaar ge leden werd geboren. Voorberei dingen worden getroffen voor de opvoering van een open luchtspel, een historische lan ding, een cantate en een ten toonstelling. De kosten voor de festiviteiten worden op on geveer 50.000 gulden geschat. SUEZKANAAL - De Ameri kaanse president Eisenhower blijft aandringen op een vreed zame oplossing voor de crisis over het Suezkanaal. Ondertus sen is Frankrijk bezig troepei te stationeren op Cyprus, oiij eventueel snel te kunnen optre den in Egypte. EREDIVISIE - Morgen beginl de eredivisie in Nederland. To* nu toe waren er diverse top- klasses in het land, maar voor2 taan is er nog maar één. Acht tien clubs vormen de eredivif sie, waarvan er tien uit het zi# den van Nederland komen. Vo-1 rig jaar was al duidelijk gewoïj den dat de zuidelijke clubs df. toon aangaven in het betaald voetbal. Tegelijk met de eredi'1 visie zijn ook een eerste ei} tweede divisie ingesteld. l> Internet: www.pzc.nl Internetredactie: r #JVJ Postbus 31 c__J 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: Dick Bosscher (adjunct) 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, Centrale redactie: zaterdags tot 12.00 uur. Stalionspark 28 Postbus 31 Abonnementen: 4460 AA Goes 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax-(0113)315669 per maand 20,55 n.v.t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 59.75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Lezersredacteur: A. J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax: (0113)315609 einde van de betaalperiode. E-mail: lezersredacteur® pzc.nl PZC.ta.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Middelburg: Losse nummers per stuk: Buitenruststraat18 maandag t/m vrijdag 1,25 Postbus 8070 zaterdag: 1,80 4330 EB Middelburg Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 Bankrelaties: E-mail: redwalch@pzc.nl ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Goes: Stationspark 28 Postbus 31 Advertenties: 4460 AA Goes Alle advertentie orders worden uitgevoerd Tel. (0113)315670 overeenkomstig de Algemene Fax, (0113)315669 Voorwaarden van Wegener NV en volgens E-mail: redgoes@pzc.nl de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Overlijdensadvertenties: Willem Alexanderlaan 45 maandag t/m vrijdag: Postbus 145 tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Baudeloo 16 Tel: (076)5312240 Postbus 62 Fax: (076)5312340 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)372771 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord-en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (01111454651 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail redzzee@pzc.nl Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax:(076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/servlce/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is oen onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie gee n prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij" PZC. le- ce. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4