Stadshart moet fietsvriendeijker m Die seksfilms hielden het theater levend PZC Mulder roept op tot meer sociale controle Wethouder mikt op veel meer rijwielvoorzieningen in binnenstad Hulst •<r l® ÉÊk W u Wfffl j Super lichte BATAVUS damesfiets Terugblik 50 jaar Ledeltheater Theater viert verjaardag met twee open dagen 5y' vrijdag 1 september 2006 zl5 hor Sheila van Doorsselaer XJLST - De Hulster burgemees- ir J.F. Mulder roept zijn bur- »rs op tot meer sociale contro- De Hulstenaren moeten zich ïeller en vaker bij de politie lelden als ze zich onveilig voe- ln of dingen zien die niet door e beugel kunnen, vindt hij. ijdens de jaarvergadering van ijkraad Hulst Binnenstad [eek het eens te meer: mensen ergeren zich groen en geel aan automobilisten die plankgas door de straten racen. Sommige bewoners voelen zich onveilig door rondhangende jongeren of kijken vanuit de woonkamer op drugdeals vanuit auto's. Met familie en vrienden wordt hierover wel gepraat, op straat wordt er met buurtgenoten schande van gesproken, maar daar blijft het vaak bij. „Er kan pas iets aan de situatie veranderen als de politie weet heeft van wat er aan de hand is. Het is dus heel belangrijk een melding te doen", aldus Mulder. „Als auto's veel te hard door uw straat rijden, of er wordt vanuit een auto drugs gedeald, noteer dan het kenteken en geef dat door aan de politie, desnoods anoniem. De politie weet de per soon achter het kenteken wel te vinden." Het doen van een mel ding blijkt echter voor sommige bewoners een moeilijke horde te zijn. Ze zijn bang voor repre sailles van raddraaiers. Dat is volgens de Hulster politiechef E. Kint helemaal niet nodig. „Ik draai al heel wat jaren mee, maar represailles komen hier in de streek echt zéér zelden voor, men hoeft daar echt niet bang voor te zijn. Het is belangrijk dat wij weten wat in een straat aan de hand is, zodat we kun nen ingrijpen. Vaak helpt extra surveilleren al." De Hulster politie is tot veel be reid om burgers die bang zijn te gemoet te komen. Kint: „Er kan altijd anoniem een melding ge daan worden, maar we komen ook bij u langs om te praten, als u dat wilt. Vindt u het maar niks dat er dan een politiewa gen voor de deur staat, dan ko men we in een andere auto. En als u dat ook niet wilt, dan gaat een agent in burger gewoon een eindje samen met u over de wal len wandelen." (Advertentie) henk ingrid van der kooij iy y Hl watstraat 197 vlissingen tel. 0118-417377 sportief model met 24 versnellingen slot met chip batterijverlichting verstelbaar stuur van 599,- voor PROF/LI usterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 www.protile-vandendriesl.nl Huidig coördinator John Bolsius haalt met voormalig beheerder Joop Pont herinneringen op in het Ledeltheater. door Raymond de Frel OOSTBURG - Ja, het doet hem wat. Misschien wel meer dan hij uiterlijk en verbaal laat merken. Dit was dertig jaar lang zijn lust en zijn leven en eer lijk is eerlijk: hij heeft zijn werk een tijd ontzettend gemist. Zijn gezondheid laat hem niet toe om nog met regelmaat vanuit zijn woonplaats Terneuzen naar 'zijn' Ledeltheater in Oostburg te rei zen. Maar nu hij na lange tijd weer eens door het vijftig jaar oude theater wan delt, komen de herinneringen bij Joop Pont (72) stuk voor stuk weer boven. Pont kent het door architect B. Rosen- kranz ontworpen theater op zijn duim. Hoewel, er zijn toch wel wat dingen ver anderd. Zo staat de kleine zaal op de plek waar Pont jarenlang woonde. En het mengpaneel... ja, dat weet hij inmid dels maar al te goed; dat staat op een verhoginkje. Vier jaar geleden wilde Bolsius hem het nieuwe technisch ver nuft laten zien. „En toen ging ik tegen de vlakte, want op die verhoging was ik natuurlijk niet berekend. Gevolg? Een paar gebroken ribben. Sindsdien ben ik hier niet meer geweest. Er is het een en ander veranderd, maar er is ook heel veel intact gebleven. De stoelen bijvoor beeld, die zijn vijftig jaar oud. Eén keer heb ik overwogen om nieuwe aan te schaffen, maar de fabrikant zei dat hij ze nooit meer zo goed kon maken. Dus staan ze er nu nog", vertelt Pont. Die oude, karakteristieke zaal, dat was en is de grootste kracht van het Ledel theater, vindt Pont. Ondanks alle onge makken, ondanks de steeds weer terug kerende roep om geld voor het noodza kelijke onderhoud. Lekkages, gescheur de steunpilaren, een trekkeninstallatie (om doeken, lampen en decorstukken op te hijsen) die naar beneden kwam zei len... Pont had er zijn handen vol aan. De staat van het gebouw was ook met regelmaat stof voor de politiek. Wel in vesteren, toch maar niet doen... In 1986 besloot de gemeente het theater van John Standaert (Pont: „Die stak er nog geen dubbeltje in") over te nemen, twee jaar later kwam verkoop alweer aan de orde. Het college van burgemeester en wethouders wilde in zee met de Rabo bank, dat er 700.000 gulden voor over had om op de plek een bankgebouw te zetten. Voor propvolle tribunes nam Adri Rosendaal (nu wethouder voor Nieuw West) een minderheidsstand punt in zijn WD-fractie in, waardoor de verkoop met negen tegen acht stem men werd weggestemd. Zijn partijge noot Johan Provoost (nu VVD-wethou der) was in die tijd overigens wel voor stander van verkoop, omdat 'Bruin de investeringen niet langer kon trekken'. Met de overname door de gemeente kwam een einde aan het zogenaamde sekstoerisme, dat het theater jarenlang op de been had gehouden. Het begon in de jaren zeventig allemaal met Blue Mo vie, waarin Hugo Metsers en Carrie Tef- sen uitvoerig de liefde bedrijven. „Die film trok bussen vol met Belgen. Het was een regelrecht kassucces, Blue Movie heeft hier twee jaar onafgebro ken gedraaid. Echt, de seksfilms hiel den het theater in die tijd overeind. Toen de gemeente de regie kreeg, was dat allemaal over. Ja, toen kwamen er opeens popbands. En die maakten er juist veel vaker een grote rotzooi van! Die Belgische seksfilmkijkers kwamen een uur voor aanvangstijd (de horeca in Oostburg had er dus ook nog iets aan) en zorgden nooit voor problemen. Met die bands was het anders. We hebben hier zelfs nog eens een steekpartij ge had. Een beveiligingsbeambte had ie mand buitengezet, omdat hij een meisje lastigviel. Zag ik die bewaker even later heel raar in een stoel zitten. Bleek hij te zijn neergestoken." Dat was een absoluut dieptepunt, maar er waren ook zat mooie momenten. De befaamde opvoering Café Centraal van Bram Heijboer („Een uur voor aanvang stond er buiten al een rij tot bij de sla ger"), de uitverkochte voorstellingen foto Wim Kooyman van De Plattelanders... en eigenlijk was ook een blunder tijdens een uitvoering van de Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs (ZOMA) achteraf hi larisch. Pont: „Zij wilden een paard het toneel op laten draven. Dat dier stond eerst rustig op het toneel, maar toen het doek openging steigerde hij en viel ach terover." Gedonder Pont zakte in 1967 vanuit de Randstad af naar de Eenhoornstad, waar hij on der de paraplu van Standaert de verant woordelijkheid voor het theater kreeg. „Dat was heerlijk. Ik was eigen baas, kon mijn eigen gang gaan. Eerst was het in hoofdzaak een bioscoop, maar de zaal werd ook regelmatig voor voorstel lingen aan de Zeeuwse Volksuniversi teit verhuurd. Mijn eerste voorstelling? Ik weet het echt niet meer. Een van mijn laatste avonden herinner ik me nog wel. Een concert van Jaap van Zweeden, die violist, wat heb ik daar een gedonder mee gehad. Die wilde op eens niet meer komen, omdat er.te wei nig kaarten waren verkocht. Uiteinde lijk kwam ie toch, maar hij had van al les te klagen. En hij wilde per se de laat ste boot terug halen. Iets soortgelijks heb ik eens met Bram Vermeulen ge had. Die twijfelde eerst ook, omdat er maar twintig bezoekers waren. Kwam ie na afloop naar me toe om te zeggen dat hij nog nooit zo'n goede voorstelling had gehad!" Rommelmarkt Rode Kruis TERNEUZEN - Het Rode Kruis afdeling Terneuzen stelt zater dag 9 september tussen 13 en 18 uur in en rond het clubgebouw aan de Mr. F.J. Haarmanweg een rommelmarkt op. De opbrengst komt ten goede aan de clubkas. De computer club Op Eenvoudige Manier (O.E.M.) houdt daarnaast in het clubgebouw open middag. door Raymond de Frel OOSTBURG - Het Oostburgse Ledeltheater viert zijn vijftigja rig jubileum op zaterdag 9 en zondag 10 september met twee open dagen. Tal van regionale acts worden ten tonele ge bracht. Het jubileumprogramma wordt vrijdagavond afgetrapt met een gala-avond voor genodigden. Op zaterdag en zondag is het theater wel voor iedereen toe gankelijk. Dweilband 'Leute bo ven alles' uit Hoofdplaat blaast op de eerste open dag vanaf 13.30 uur deuntjes. Om 14.00 uur treedt de West- Zeeuws-Vlaamse band Rakelinx op. Rini Fenijn uit Nieuwvliet vermaakt vanaf 14.30 uur in de oude foyer kinderen van vier tot tien jaar met zijn marionetten theater De prinses en de heks. Jeugdorkest Excelsior uit Cad- zand speelt om 15.00 uur in de Rabozaal, rockband Beyond The Labyrinth treedt om 16.00 uur op in de grote theaterzaal. De eerste open dag wordt om 17.00 uur afgesloten door de Oostburgse coverband Van Al les. Op de tweede dag ligt het accent meer op vertier voor volwasse nen. Muziekkorps Oefening Baart Kunst bijt om 13.30 uur het spits af, waarna achtereen volgens het Hulster dialectgezel schap Ambras en Groedenaar Adrie Oosterling op de planken staan. Ook de Harmonie Oost burg, muziekvereniging Veroni ca uit Zuidzande en de Zeeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs laten zich van hun beste kant zien. De Oostburgse zanger Jacco Ricar- do zingt vanaf 16.40 uur. Van Al les sluit om 17.00 uur ook de slotdag af. Op beide open dagen worden er rondleidingen door het theater gegeven. (Advertentie) agenda STREEKACTIVITEITEN KEL - Gregoriuscentrum, 14.00 uur: ngo; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; -INGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO arten; Sterreterrein, 14.00 uur: Sterre esten; 19.00 uur: Dartstoernooi; 1AAUVU - Gemeenschapshuis, 13.45 ir: Koersbal; DEK - De Lovenhoek,13.30 uur: Volks- msen en solo dansen; 19.30 uur: Ge- Ischapsdansen; JLST - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym, jarten; 10.00 uur: Fysio gym; 13.30 ir: Bridge, jeu de boules, bingo; 14.00 ir: Internet café; DEWACHT - De Vlaschaard, 9.45 uur: ilksdansen; DSTBURG - Hervormd kerkcentrum, .00 uur: Guirlande mantra's zingen; \S VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur, ij biljarten en spelmiddag; De Regen- iog, 13.00 uur: ANBO biljarten; NT - JANSTEEN - De Warande, .30 uur: Bonte avond toneelvere- ging Camere van Rhetorica Sint Ja- el; ■RNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: ios voor mindervaliden Ons Verzetje; lorthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: iwls; Zeedijk nabij de Griete, 21.00 ir; Ballade aan de Schelde; ALSOORDEN - Feesttent, 19.30 uur: alsoordense feesten; Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel; 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax;(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl por Sheila van Doorsselaer ULST - De binnenstad van bist moet veel fietsvriendelij- ti worden. Dat zegt wethouder de Kraker (verkeer). Er moe- in veel meer fietsenstallingen amen en ook over fietsroutes i de stad moet eens goed wor- m nagedacht. fe gemeente Hulst heeft geen etsparkeerbeleid. Fietsen wor- sn her en der gestald en daar ordt niet tegen opgetreden. Op hoek van het Cornelis de Vos- [ein en de Lange Nieuwstraat seft de gemeente een mooie etsparkeergelegenheid ge- ■eëerd, maar dat is dan ook .eteen de enige en dat is abso- lut ontoereikend, aarom staan overal in de stad etsen gestald en dat ziet er niet alleen slordig uit, het zorgt soms ook voor gevaarlij ke en las tige situaties. „Kijk op een wille keurige dag maar eens naar de stoep bij de Hema in de Gentse straat", zegt De Kraker. „Je breekt er bij wijze van spreken je nek over de vele fietsen die daar altijd staan. Voor wande laars of mensen met kinderwa gens is dat niet handig en als de fietsen omvallen ligt de hele stoep bezaaid. Dat moet an ders." De Kraker wil geen voorbeeld nemen aan Terneuzen, waar aan de Herengracht een grote over dekte fietsenstalling is geves tigd. Hulst kan zo'n voorziening niet betalen, maar het is ook om een andere reden niet interes sant. De Kraker: „Voor Hulst is zo'n stalling niet functioneel. Onze binnenstad is verdeeld in diver se winkelgebieden en ik wil graag dat er op verschillende plaatsen een kleine fietsenstal ling komt. Een mooi plekje zou bijvoorbeeld de verhoogde stoep achter frituur Messagie op de Grote Markt zijn. Ook als we stadsvernieuwingsplan De Nieu we Bierkaai gaan inrichten, zal er veel aandacht voor fietsers zijn. Als er eenmaal fietsenstal lingen zijn, is het wel de bedoe ling dat de fietsen daar ook wor den geparkeerd en dat aan het wildparkeren een eind komt." Eenrichtingsverkeer Volgens De Kraker is de laatste jaren alle aandacht uitgegaan naar hoe om te gaan met auto verkeer in de binnenstad, maar was er voor fietsers te weinig aandacht. „Terwijl er enorm veel gefietst wordt in de binnen stad. We gaan nadenken over nieuwe fietsroutes. Het is zeker niet ondenkbaar dat in de Gent sestraat eenrichtingsverkeer voor fietsers wordt ingesteld. Over die routes moet dan wel goed worden nagedacht, want fietsers hebben altijd de neiging de kortste route te nemen, ook al is dat over de stoep en dat is natuurlijk niet de bedoeling." e wish Giorgio Annasi Angela Hars» Tries! Gés MarftasB E my vaa Reijmersdai Annefófiatz «ast 35 tin 52 Lange Vorststraat 18 4461 JP Goes TeL (0113) -21 19 35 www.mQniekmode.ni Lohsf'io: ApKitiew M od&l: Nitjonfajw Col\ocW\o van: Tvicof CM\c- nu gratis merkmonturen." Eye wish... summersale! O.a.: Gattino Brakkies Bunnies Renata Pinocchio Bobell Compagnucci Grote Mat kt 9 Qo&t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43