PZC Comité in actie voor gratis tunnel Onderzoek naar vijftig dode bruinvissen ©ndernemer Handtekeningen voor verkiezingen moeten landelijke partijen overtuigen Minicampings mogen van wethouder uitbreiden zeeland nazomerfestival.nl 'over een gebeurtenis die Nederland schokte' WSBÊ jZongedierte Gestuntel edactie: 0113-315649 ww.pzc.nl -mail:redactie@pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes ,dvertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. rijdag 1 september 2006 Van Poelje doet ervaring op bij Ajax editie Zeeuws-Vlaanderen oor Ronald Verstraten PESTDORPE - Het comité Tun- eltolvrij.nl denkt de kans op en succesvolle handtekeningen- ctie te vergroten, door die juist i de aanloop naar de verkiezin- en te houden. „Dan verwach- jn we toch een gewilliger oor ij de landelijke partijen", ver dachten leden van het comité. [et comité deed daarom giste- sn een oproep aan alle politie- e partijen en gemeen teraads- racties in de regio. Op 23 sep- ;mber begint Tunneltolvrij.nl iet een gezamenlijke handteke- ingactie. Het doel is het af- chaffen van tolgelden die voor et gebruik van de Westerschel- etunnel moeten worden be- lald. Maar voorzichtigheidshal- e wordt daaraan toegevoegd: >f ten minste het drastisch ver- ïinderen van de toltarieven'. Het comité komt weliswaar oort uit de Socialistische Par- j, maar wordt gesteund door en verschillende politieke groe- eringen. De WD bijvoorbeeld, n de partij Nieuw West uit luis. Die zijn bang dat we het oei 'tolvrij' niet kunnen halen. Js de verwachting te hoog ge- pannen is, krijg je gemakke- jk teleurstelling. Vandaar die levoeging," zegt woordvoerder Dees uit Westdorpe. 'ubliek >e actie die het comité voor gen heeft, moet beginnen op pu- lieke plaatsen, zoals voor het elfort in Sluis en de markten in 'erneuzen in Hulst. Dees en de ijnen willen dat zoveel moge- jk plaatselijke vertegenwoordi- ers van politieke partijen op de itgekozen, drukbezochte loca- Veelpleger ziet SD-maatregel liet zitten UDDELBURG - Een 49-jarige ïwoner van Vlissingen voelt iets voor een opname in een In- ichting voor Stelselmatige Da- ers. De Vlissinger had vemo- ïen dat de ISD-maatregel, be- temd voor veelplegers, zo'n slor- ige 150.000 euro kost. „Dat is weggegooid geld. Daar kan ik len jaar riant van leven", verze- erde hij gisteren in Middel- urg. ifficier van Justitie G. Ooster- eld zag de ISD-maatregel, die ïaximaal voor twee jaar kan worden opgelegd, nog als enige ptie voor de man om zijn leven i positieve zin te veranderen. >e veelpleger zit inmiddels acht laanden in voorarrest voor de iefstal van een tas met porte- ïonnee, gsm en bankpas, ge leegd op 4 januari in Vlissin- en. >e rechtbank doet 13 september itspraak. ties handtekeningen verzamelen onder voorbijgangers. Boven dien wordt gevraagd of ze op de website van de partij een verwij zing opnemen, zodat signaturen ook digitaal worden verzameld. „Zo'n link is er op 23 september in elk geval op de site van het co mité [www.tunneltolvrij.nl)" verzekert Dees. De groep wil laten zien dat er brede onvrede is bij de Zeeuws- Vlaamse bevolking over het feit dat ze voor het gebruik van de verbinding extra moeten beta len, terwijl ze via de (wegenbe lasting al meebetalen voor de in frastructuur in het hele land. Het comité hoopt de landelijke partijen te laten inzien dat tol heffing bijzonder onrechtvaar dig is voor Zeeuws-Vlamingen. Het comité, dat volgens Dees ac tie voert namens de hele Zeeuws-Vlaamse bevolking, liet dit voorjaar al van zich horen. Behalve tegen tolheffing zijn de leden ook tegen privatisering van de tunnel. Dat de verkoop aan particulieren inmiddels is geschrapt, schrijft het comité bij op zijn palmares. „Er is in middels ook al een succes ge boekt, het niet doorgaan van de privatisering van de tunnel." Naar analogie van de vrije-ve- ren-actie van een halve eeuw ge leden, wil het comité met de handtekeningen tezijnertijd een mars op Den Haag houden. Al zouden de plekken op minicampings uitgebreid mogen worden van vijftien naar 25, kleinschaligheid blijft voorop staan, zoals bij minicamping Buysse in Retranchement. foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht OOSTBURG - Als het aan wet houder P. Ploegaert van de ge meente Sluis ligt, moet het klein schalig kamperen uitgebreid kunnen worden van vijftien naar 25 eenheden. Later deze maand gaat hij om de tafel zit ten met belanghebbenden om een en ander te bespreken. „Maar", voegt hij eraan toe, „we moeten niet uit het oog ver liezen dat kamperen bij de boer wel kleinschalig moet blijven. Daar kiezen de toeristen bewust voor. En we moeten niet verge ten dat niet iedere mini-cam ping wil uitbreiden." De Vereniging van Kampeerboe- ren (Vekabo) heeft een verzoek bij de gemeente Sluis ingediend om het kleinschalig kamperen uit te breiden van vijftien naar 25 eenheden. De West-Zeeuws-Vlaamse afde ling van de Recron stelt dat er geen markt is voor deze uitbrei ding. Volgens de belangenvereni ging van recreatie-ondernemers is het niet meer zo druk aan de kust als een paar jaar geleden. Ploegaert, sinds een half jaar wethouder van toerisme en re creatie, heeft tijdens zijn rond gang langs kampeerboeren ge merkt dat er nogal wat vraag is naar extra plaatsen. Dat beaamt ook P. Buysse van boerderijcam ping De Couter in Retranche ment. „We hebben de afgelopen zomer heel vaak nee moeten ver kopen. Daar komt bij dat we de uitbreiding hard nodig hebben. De kosten stijgen steeds meer, zodat we meer omzet nodig heb ben." Niet klagen Ploegaert kijkt terug op een re delijk goed toeristisch seizoen in de gemeente Sluis. „Kijk, het is bekend dat het toerisme in Zeeland teruggelopen is. Dan mogen we hier in West-Zeeuws- Vlaanderen niet klagen." Maar hij wil er wel voor waken om achterover te leunen. „De af gelopen vijfentwintig jaar kon den we hier met de armen over elkaar zitten. De toerist kwam toch wel. Die tijd is voorbij. De mensen zijn verwend en het ver wachtingspatroon is steeds ho ger. We moeten een goed beeld krijgen van wat die toerist nu wil in de gemeente Sluis. Daar moeten we op inspelen. Ik ben er van overtuigd dat hij naar hier komt voor de rust en de ruimte, zeg maar de eigenheid van de streek. Dat moeten we dan ook zo houden. We moeten niet een badplaats als Knokke gaan ko piëren. Als de toerist dat wil, gaat hij wel naar Knokke." Een meerwaarde voor de ge meente Sluis. Daar gaat het Ploegaert om. Zoals fietsen met oorSelma Osman HDDELBURG - Bij het Institu- for Marine Resources en Eco- ystem Studies (Imares) op 'exel worden deze maand vijf tig dode bruinvissen onder zocht. De kleine tandwalvissen zijn aangespoeld op de stran den. Het onderzoek moet uitwij zen hoeveel bruinvissen als bij vangst in netten van vissers be- (Advertentie) 29 aug t/m 9 sspt 2006 De vrouuuen von Komp UUestkopelle Paul Pourveur muziektheater in een voormalig ujoonoord regie flnis de Jong spel Nel lekatompessy zong Julio Loko en Maria Lskransy muziek Rudy Tuhusula en UJim Lohy productie Theatergroep Delta en Zeeland. Nazomerfestivol kaarten info gratis brochure zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) landen en in welk vistuig de die ren om het leven komen. Opdrachtgever is het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV). Minister Veerman wil iets doen aan de forse toename van strandingen van bruinvissen. Het onderzoek moet uitwijzen welke actie het doeltreffendst is. De onderzoekers van Imares werken samen met die van het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (Nioz). Verder wordt het team aangevuld met een Belgische ex pert. K. Camphuysen van het Nioz spreekt van een 'aanspoelings- golf'. Het aantal strandingen neemt de laatste jaren drastisch toe. Dit jaar spoelden in Neder land in acht maanden tijd al meer dan driehonderd bruinvis sen aan. In de jaren negentig no teerde het Nioz nog gemiddeld 44 strandingen per jaar. Rot Op Texel liggen de vriezers vol dode dieren, zegt Camphuysen. De bruinvissen worden onder zocht op littekens en inwendige schade aan de longen. Volgens de onderzoeker zijn lang niet al le dode bruinvissen slachtoffer van de visserij langs de Neder landse en de Belgische kust. „Een deel komt uit het Kanaal. Deze dieren zijn rot en vergaan. Ze komen duidelijk van ver aan drijven." J. van der Hiele van het Zeeuw se team van Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren (EHBZ) onder schrijft de bevindingen van het Nioz. Ook op de Zeeuwse stran den valt volgens hem een forse toename van dode bruinvissen te bespeuren. „We hebben er nu al tegen de negentig. Vorig jaar haalden we in totaal zeventig do de bruinvissen op." Extreem Na een druk weekeinde haal de de EHBZ'er woensdag nog eens zeven dode exemplaren van het strand. „Dat was een Advertentie ELKAAR ONTMOETEN DOE JE IN DE BUURT Oranje FondsJ Op zaterdag i6 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u in de buurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten te ontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt. Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt op www.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? (Advertentie) wespen - Preventie en bestrijding van alle ong v ooien inspect;ie- en rapportagesyst kakkerlakken - Bedrijfsmatig en particulier vüegenGecertificeerd EVM Wageningen - HACCP hygiëneeodes UV lampen vogelwering 05.53 05 35 06_53 55 Qó 00 1 Ledenwerfactie KBO Hulst succes HULST - De ledenwerfactie, gericht op jonge senioren, van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) afdeling Hulst tijdens de Hulster Vestingdagen is een succes. Vol gens secretaris A. de Deckere hebben zich negentien nieu we jonge senioren (tussen 55 en 65 jaar) aangemeld. KBO Hulst telt 840 leden, maar de groep jonge senioren was on dervertegenwoordigd. De KBO wil deze specifieke doel groep bedienen met een eigen activiteitenaanbod. Kapellebrug in de prijzen KAPELLEBRUG - Inwoners van Kapellebrug met postco de 4565 ER die deelnemen aan de Nationale Postcodelote rij hebben gisteren de dagprijs van duizend euro gewon nen. De dagprijs werd gisteravond bekend gemaakt bij het tv-spelletje Lingo. J. van de Velde, één van de 22 prijs winnaars, was echter een paar weken terug al op de hoog te. „In het advertentieblad was toen al te lezen dat we prijs hadden. Ik heb toen nog met de postcodeloterij ge beld en die ontkenden het eerst. Even later kwamen ze er achter dat wij pas op 30 augustus prijs hadden. We heb ben drie loten, dus dat is toch mooi meegenomen." Buur vrouw M. Speksnijder - ook eigenaar van drie loten - denkt er precies hetzelfde over. Ze wil het echter nog niet geloven. „Ik ben net terug van vakantie. Pas als ik driedui zend euro op mijn rekening zie, geloof ik het." Sponsoractie voor langste bank VLISSINGEN - Komend voorjaar moet 'De Langste Bank van Europa' schitteren op de boulevard van Vlissin gen. De initiatiefgroep die zich inzet voor de komst van de 122 meter lange bank op de glooiing, geeft vanavond het officiële startsein voor een grote sponsoractie. Dui zend euro per meter kost de bank, die ontworpen is door de architecten H. Slemmer en H. Buys. De bank wordt van metaal en er komen lichtpunten in. Het is de bedoe ling dat de attractie, die het moet gaan worden, opgehan gen wordt tegen de kademuur, van de Gevangentoren tot aan het paalhoofd 'de Leugenaar'. „Begin dit jaar zijn we begonnen met de procedurele voorbereidingen", zegt J. Ja- kobs van de Stichting Vlissingen Promotie, die onderdeel uitmaakt van de initiatiefgroep. „Inmiddels is het plan goedgekeurd door het waterschap en hebben we bij de ge meente een bouwaanvraag ingediend. Nu het geld nog." Ruim veertig meter is al binnen. Nog tachtig te gaan. De aftrap van de grote sponsoractie begint vanavond tij dens de bijeenkomst van Voor Anker in Vlissingen. Deze club bestaat uit dertien Vlissingse bedrijven. Advertentie SkodaFabia Spirit GPS en de gratis bus voor toeris ten. Over de fietstochten, een fraai staaltje techniek, is hij te vreden. „Daar moeten we zeker mee doorgaan. Ik denk zelfs aan uitbreiding. Waarom niet met een GPS-systeem over de wal len van Sluis?" Over de resultaten van de gratis bus voor toeristen heeft hij nog geen evaluatierapport gezien. „Maar ik heb van ondernemers begrepen dat zijzelf tevreden zijn en dat ook de toeristen het waarderen. Ik hoop dat te conti nueren en daar een budget voor te vinden. Het is een inspan ningsverplichting die we op ons hebben genomen en die moeten we wel inlossen." SkodaFabia Spirit v.a. €13.390,- halfautomatische airconditioning centrale vergrendeling boordcomputer 15 inch wieldoppen Autohuis Terneuzen Mr. F.J. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600 Advertentie extreme dag. Ik heb in de dertien jaar dat ik deze die renopvang nooit eerder zoiets meegemaakt." De dieren spoel den aan bij Domburg, Westka- pelle, Vrouwenpolder, Burgh- Haamstede, Ellemeet en de Brouwersdam. Ze waren in te slechte staat om te worden on derzocht. Tussen de slachtoffers ontdekt Van der Hiele regelmatig bruin vissen die in een visnet zijn ge storven. „Dat zie je meteen. „Ze zijn compleet opengereten of de koppen zijn recht afgesneden." Het onderzoek op Texel start half september. De uitkomst wordt in november bekendge maakt. iNroflmratADVooRONOEmaiTCiNZuiowtswitotnLWD WeGeNeR dagbladen zeeuwse almanak De boot was groot en van het type dat sommige waterspor ters omschrijven als 'model Tupperware'. De schipper was misschien te kwalificeren als 'nieuw geld'. En de twee matrozen waren hoogblond, welgevormd en schaars ge kleed. De Zierikzeese haven meester volgde met stijgende verbazing de pogingen tot het afmeren van dit schip. Dat le verde behalve veel ge schreeuw ook lichte schade op. Met een meewarige blik op zijn bemanning veront schuldigde de schipper zich voor hun gestuntel. „Ach, overdag heb je niks aan ze. Maar 's nachts Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41