Minister wil hogere jonen voor leraren >ZC AIVD mag onder voorwaarden wel afluisteren Eindelijk weer gevoel in de penis Koningin Beatrix gaat paar jaar door Maatregelen tegen blauwtong weer versoepeld Getraumatiseerden brand Schiphol mogen blijven fan der Hoeven houdt beurs gesloten Ayaan houdt van Nederland Lelijkste plek in Nederland )or John Hermse EN HAAG - De salarissen van raren moeten de komende ja- n omhoog. Als door de aan- ekkende economie in andere ctorcn betere cao's worden af floten, dan kan het onderwijs et achterblijven. Dat stelt mi- ster Van der Hoeven (Onder- iis>- haar woordvoerster zij niet zelf meteen met leer' geld voor de lerarensalaris- In over de brug, maar gaat het jer de periode van het volgen- kabinet. PvdA-Kamerhd Ha- er noemt de opmerkingen van der Hoeven 'erg goedkoop'. zegt er al jaren bij de minis- r op aan te dringen het onder ijs uit te zonderen van rijksbre- bezuinigingen, maar nul op It rekest te hebben gekregen. TDA'er De Vries zegt dat de lo- gn van leraren niet achter mo- ïii blijven bij andere collectie- sectoren. Voorzitter M. Barth in de Onderwijsbond CNV is dat de minister het opneemt de leraren, maar tekent er- Ij aan dat Van der Hoeven de iatste jaren de leraren niets jrtra's heeft gegeven en hen iet heeft gecompenseerd voor gevolgen van het nieuwe stel- >1 voor ziektekosten. Volgens bond heeft de nieuwe zorgver- jkering het onderwijs extra getroffen. 'cholen in het voortgezet onder lijs en met ingang van dit Chooljaar ook het basisonder- ijs, hebben de vrijheid zelf te epalen waar zij hun geld aan itgeven. Ook praten werkne- lers en werkgevers straks zelf ver de nieuwe cao's. Als de mi- ïster het onderwijs meer geld heft voor de salarissen, dan loet zij dus met bonden en terkgevers afspreken dat dit pk daadwerkelijk naar de lo- gaat, vindt Barth. vindt dat het geld gestoken leen extra geld oor welzijnswet HAAG - De vier grote ste hoeven niet te rekenen op geld voor de invoering van nieuwe welzijnswet WMO. taatssecretaris Ross van Volks- jzondlieid heeft dat gisteren ge- igd in de Tweede Kamer. grote steden sloegen deze alarm. Volgens hen krij- gemeenten te weinig geld in voering van de wet die in ingaat. Gemeenten worden an verantwoordelijk voor de dishoudelijke zorg aan zieken ouderen die zelfstandig wo- sn, zorg die nu valt onder de Awbz. ANP Sander Kuypers Rennie Rijpma EN HAAG - De Algemene In- :htingen- en Veiligheidsdienst IVD) mag in beginsel journa- afluisteren. De dienst oet daar echter wel terughou- mee zijn. Dat heeft het ge- chtshol' in Den Haag gisteren 3t hof kwam tot deze conclu- nadat minister Remkes van nnenlandse Zaken in beroep gegaan tegen een uitspraak de rechtbank in Den Haag juni. Dit rechtscollege had de verboden om twee Tele- aaf-journalisten af te luiste- n en te observeren in een on- rzoek naar het lekken van ge- dme informatie van de BVD aorganger van de AIVD) naar medewerkers van de krant. verslaggevers J. de Haas en Mos schreven begin dit jaar staatsgeheime dossiers van BVD over crimineel Mink K. handen van criminelen waren vallen. De journalisten had- n de documenten zelf ook in n bezit ge langen. Voordat ze ergingen tot publicatie, meld- n de verslaggevers dat aan de De inlichtingendienst is een onderzoek naar het lek- p van deze gevoelige informa- begonnen, jlgens het gerechtshof had de (VD in deze kwestie de moge- om bijzondere bevoegd- aan te wenden. De dienst dit geval het gebruik van moet worden in hogere functies voor docenten. Nu zijn het voor al de managers binnen de scho len die in de hoogste schalen te rechtkomen. Barth onder schrijft het advies van de Onder wijsraad, dat gisteren uitkwam, om leraren die zich blijven bij scholen, daarvoor te belonen. Dat zou echter niet moeten met een diplomabonus, maar met extra periodieken. Volgens Van der Hoeven hebben scholen nog voldoende ruimte om goede lera- de bevoegdheden echter moeten staken, toen andere personen dan journalisten in het vizier verschenen. Vanaf dat moment was er niet meer voldoende noodzaak de bij zondere bevoegdheden op de journalisten toe te passen, meent het hof. De hoofdredactie van De Tele graaf is blij met de uitspraak. „Daarin blijft het verbod tot af ren een extraatje te geven. Het idee van de raad om leraren die lesgeven in vakken waarvoor te weinig docenten zijn, meer loon te geven, vindt Barth heel slecht. „Dat zou betekenen dat een slechte leraar economie meer gaat verdienen dan een goede docent Nederlands. Dat richt binnen onderwijsteams een ravage aan." Ook in extra geld voor regio's met te weinig leraren, ziet Barth niet veel. Een goed personeelsbe- luisteren van twee van onze jour nalisten overeind." Het blijkt nu dat de AIVD, met instemming van Remkes, de be trokken journalisten van janua ri tot juni, dus maandenlang ten onrechte heeft afgeluisterd en geobserveerd. „De Staat is daar mee te ver gegaan", stelt de krant. Deze beraadt zich nog op het claimen van schadevergoe ding. leid van scholen is veel belang rijker om leerkrachten aan te trekken. Over een parlementair onder zoek naar de positie van de le raar is ze niet enthousiast. De oorzaken van de dreigende te korten zijn door een stortvloed van rapporten genoegzaam be kend, denkt ze. De Tweede Ka mer kan zijn energie beter ste ken in het verbeteren van de ar beidsvoorwaarden van de le raar. ANP De journalistenvakbond NVJ vindt de uitspraak 'niet hele maal bevredigend'. De bond is bezorgd dat 'onvoldoende duide lijk is dat afluisteren alleen in zeer uitzonderlijke, levensbe dreigende situaties toegepast mag worden. Hierdoor lopen journalisten gevaar minder toe gang te krijgen tot relevante bronnen. Dat kan een beperking opleveren van de vrije nieuwsga ring", aldus de NVJ gisteren. Omstreden De rechtbank had de AIVD in juni nog gesommeerd dat de dienst intern alle informatie moest verwijderen die hij in de ze zaak over de twee journalis ten zou hebben vergaard. De ver gaarde gegevens moesten bin nen zes maanden worden vernie tigd. Het hof vindt dat het oor deel over wat er met deze om streden informatie moet gebeu ren, moet worden overgelaten aan de commissie van toezicht, op de AIVD. Het hof: Die com missie heeft toegang tot alle in formatie en kan verantwoord be oordelen wat wel en wat niet rechtmatig is verkregen. De ver kregen gegevens hoeven niet te worden vernietigd, zoals de rechtbank had bepaald. Het gerechtshof heeft de AIVD nu wel verboden om de omstre den informatie aan het Open baar Ministerie te geven voor het gebruik in een strafzaak, al thans zolang de commissie ze niet als rechtmatig verkregen heeft beoordeeld. ANP door Chris Bakker DEN HAAG - Overlevenden van de brand in het cellencom plex op Schiphol die nog medi sche klachten hebben, mogen in Nederland blijven. Minister Ver donk (Vreemdelingenzaken) heeft besloten dat zij op medi sche en humanitaire gronden een permanente verblijfsvergun ning kunnen krijgen. Het gaat om 39 slachtoffers van de brand, waarbij eind oktober vo rig jaar elf doden vielen. De betrokkenen zelf, hun advo caten, ai'tsen en Tweede Kamer leden reageerden verheugd op het besluit van Verdonk. De or ganisatie voor geestelijke ge zondheidszorg (GGZ) in Gronin gen liet weten nu eindelijk te kunnen beginnen met gerichte DEN HAAG - Het Gevers Dey- nootplein voor het Kurhaus in Scheveningen is de lelijkste plek van Nederland. Dat vinden althans tv-kijkers die via inter net hebben gestemd op een van de vier plekken en gebouwen die bekende Nederlanders had den genomineerd in de actuali teitenrubriek Nova. Het tv-programma liet in de se rie 'De beuk erin' in totaal ruim twintig Nederlanders aan het woord over de in hun ogen lelijk ste plek van Nederland. Er kon gestemd worden op vier week- winnaars. Een derde van de zes- traumabehandeling van de slachtoffers. De onzekerheid over hun lot belemmerde die langdurige behandeling. Zeven slachtoffers van de brand krij gen geen verblijfsvergunning, omdat zij zijn veroordeeld voor ernstige drugs- of geweldsdelic ten. Ook de man die ervan wordt verdacht de brand in zijn cel te hebben gesticht, komt vooralsnog niet voor een ver blijfsvergunning in aanmerking. Bij een ander wacht Verdonk de uitspraak af in een drugszaak die nog tegen hem loopt. De regeringspartijen CDA en WD, maar ook oppositiepartij SP vinden dat Verdonk een ver standig besluit heeft genomen. Dat geldt ook voor advocaat A. Westerhuis, die twaalf slacht offers bijstaat die nu mogen blij ven. ANP duizend stemmers koos voor het plein voor het Kurhaus, genomi neerd door tv-kok Pierre Wind. Dertig procent was het eens met kunstenaar Wim Schippers, die het gebouw van De Nederland- sche Bank in Amsterdam had ge nomineerd. De Betuwelijn, ge noemd door presentatrice Floor- tje Dessing, kreeg 26 procent van de stemmen. Een snackbar in natuurgebied De Kaag, op de lijst gezet door oud-politicus en voorzitter van Bouwend Neder land Elco Brinkman, kreeg 11 procent. foto Jasper Juinen/ANP door Anne Boer ZWOLLE - Plastisch chirurg M. Overgooi' (41) uit Zwolle is erin geslaagd het gevoel terug te brengen in de penis van mannen met een dwarslaesie of een open rug. Samen met artsen van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht ontwikkelde hij hier voor een baanbrekende metho de, waarvoor ook in het buiten land belangstelling bestaat. De methode is ogenschijnlijk even simpel als doeltreffend. Overgooi' verbindt een zenuw die normaal naar de lies loopt met een zenuwuiteinde dat uit komt in de eikel. De operatie is vooralsnog alleen mogelijk bij jonge mannen met een dwarslaesie of open rug on der het niveau van de borstkas. Zowel bij een dwarslaesie als bij een open rug kan het gevoel van de penis verdwijnen of afwe zig zijn. „Deze mannen hebben wel erecties en kunnen klaarko- DEN HAAG - Minister Veer man (Landbouw) heeft gisteren de maatregelen tegen de blauw- tongziekte verder versoepeld, waardoor grote delen van Zee land en Zuid-Holland nu buiten de beperkingen vallen. Koeien, schapen en runderen mogen hierdoor weer door het gebied worden vervoerd. Het zelfde geldt, voor sperma, eicel len en embryo's van na 1 mei 2006, zo maakte het ministerie gisteren bekend. Ook is het nu toegestaan om schapen, geiten en koeien uit het 20-kilometerge- bied rond de besmette bedrijven naar het slachthuis te brengen. Bedrijven waar de blauwtong ziekte is vastgesteld of die on der verdenking staan, mogen geen dieren naar de slachthui zen brengen. Een week geleden versoepelde Veerman het landelijke export verbod voor koeien, schapen en geiten en de handel in sperma. men, maar het is frustrerend dat zij er meestal niets van voelen", aldus kinderuroloog T. de Jong van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht. Hij begon het onderzoek. De Jong begeleidt veel kinderen die op later leeftijd problemen kre gen omdat hun penis gevoelloos blijft. Na aanhoudende vragen van ouders vroeg hij Overgoor - destijds in opleiding in Utrecht - mee te denken. Overgoor slaag de er binnen enkele maanden in een oplossing te vinden. Hij heeft daarmee een regelrechte wereldprimeur. Artsen van over de hele wei'eld staan in de rij om meer te weten te komen over de Zwolse methode. Overigens biedt de operatie niet voor iedereen soelaas. „De ze nuw uit de penis gaat recht streeks naar het ruggenmerg. Dat geldt ook voor de zenuw uit de lies. Die komt iets hoger uit in het ruggenmerg. Als de dwars laesie boven dat punt zit, werkt onze methode dus niet." GPD Het exportverbod werd medio augustus ingesteld toen de blauwtongziekte voor het eerst opdook in Limburg. Gisteren meldde een woordvoerster van het ministerie van Landbouw dat de ziekte is vastgesteld op 31 bedrijven in Limburg. Tegen twee bedrijven elders in het land bestaan verdenkingen. Een daarvan is een exportverzamel plaats in Woerden. Overigens heeft de blauwtongziekte zich verspreid naar Frankrijk. Dat maakte een woordvoerder van de Europese Commissie gister bekend. Het virus is vastgesteld in de Ardennenregio, vlak bij de grens met België. De Franse au toriteiten hebben een 20-kilome- terzone ingesteld met een ver- voersverbod voor alle herkau wers. Vandaag komen veterinai re experts van Nederland, Frankrijk, België, Duitsland en Luxemburg in Brussel bijeen om zich over de blauwtongcrisis te buigen.AlVP door Hans Jacobs TALLINN - Koningin Bea trix is voorlopig niet van plan af te treden. Dat valt op te ma ken uit het onderhoud dat de vorstin eerder deze week had met de nieuwe ambassadeur van Estland, Gita Kalmet. Het Estse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Tallinn meldde gisteren dat Beatrix de toezegging heeft gedaan 'een van de komende jaren' op staatsbezoek te gaan naar Estland. Dat betekent dat de koningin nog even blijft zit ten. Koningin Beatrix bezocht eer der dit jaar Letland, De andere twee Baltische sta ten Litouwen en Estland kun nen volgens het internationa le protocol pas aan bod ko men nadat hun staatshoofden op bezoek zijn geweest in Ne derland. Volgens de spelre gels moet het kortst zittende staatshoofd als eerste op visi te. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst zijn er echter nog geen plannen over een staatsbe zoek van de Estse president Arnold Ruutel, die verant woordelijk is voor de uitnodi ging aan koningin Beatrix. Het is overigens niet de bedoe ling dat aan ambassadeur uit de school klapt over een ge sprek met de koningin. GPD vrijdag 1 september 2006 DEN HAAG - Ayaan Hirshi Ali begroet minister Zalm van Financiën op haar af scheidsreceptie in Den Haag. „Ik ben dankbaar voor dit fantastische land, dat mij zoveel kansen heeft gegeven. En waarvan ik altijd zal blijven houden." Met deze woorden nam Ayaan Hirsi Ali gistermiddag in de oude zaal van de Tweede Kamer officieel afscheid van de WD. Zij verliet de Kamer na geruzie met minister Ver donk over haar paspoort en zal binnenkort in Amerika werken in een conservatie ve denktank van president Bush. Hirsi Ali was vier jaar volksvertegenwoordiger. „Wat mij altijd heeft verwonderd in Nederland - dat ik nu voor een poosje ga verla ten - is de grote waarde die men hecht aan gevoelens en emoties, terwijl de mensen zich aan de andere kant vooral laten voorstaan op hun nuchterheid." Hirsi Ali werd door voormalig VVD-leider Bolkestein en andere prominente gasten gepre zen om haar gedrevenheid en doorzettingsvermogen. Toussaint Kluiters/RTR Proef tegen files A2 mislukt DEN BOSCH - Een lagere maximumsnelheid leidt op de A2 tussen Oudenrijn en Vught niet tot minder files. Op de drukste momenten is de vertraging zelfs groter dan nor maal. Rijkswaterstaat en het Korps Landelijke Politie diensten hebben dat gisteren gezegd over een proef die in juni werd gehouden. Tussen de knooppunten Oudenrijn en Deil werd de snel heid verlaagd naar 70 kilometer per uur, tussen Deil en Vught was de maximumsnelheid 90 kilometer per uur. Bij Zaltbommel werd weggebruikers gevraagd eerder in te voegen. Met politiewagens werden automobilisten tot blokrijden gedwongen. ANP Nigeriaan loopt op coke BREDA - Drugstransporteurs proberen van alles om hun waar de grens over te krijgen. Plet viel de Koninklijke Ma rechaussee dinsdagavond op bij een controle naar ver blijfsdocumenten dat een 38-jarige Nigeriaan er wat vreemd bij stond. De man wilde Nederland verlaten. Om dat zijn verblijfsdocument niet klopte, kon hij ook verder gecontroleerd worden. Toen bleek dat in de uitgeholde zo len en hakken van zijn schoenen 1030 gram cocaïne zat. De marechaussee deed zijn bijzondere vangst bij de grens post Hazeldonk op de Al6. ANP OM vervolgt Defensie niet ARNHEM - Het Openbaar Ministerie stelt geen vervol ging in na het overlijden van een 19-jarige deelnemer aan het project voor probleemjongeren De Uitdaging van De fensie op 14 januari. De jongen deed op de kazerne in Soesterberg mee aan het leerervaringsproject van drie maanden. Tijdens een bivak voelde hij zich niet lekker en bezocht een arts. I-Iij keerde hierna terug naar het bivak. Toen de klachten aanhielden ging hij slapen op de kazerne. Bij controle door een kader lid aan het begin van de nacht bleek de cursist te zijn over leden. Uit onderzoek bleek dat hij een natuurlijke dood is gestorven. ANP Wijn zet in op Europese nummers DEN HAAG - Gestrande reizigers, mensen die hun bank pas willen blokkeren en anderen die snel hulp nodig heb ben, moeten in de toekomst in heel Eui'opa terechtkunnen op hetzelfde telefoonnummer, dat begint met 116. Minister Wijn van Economische Zaken juicht dat voorstel van de Europese Commissie toe en moedigt instellingen en bedrijven aan hun belangstelling voor zo'n 116-num- mer kenbaar te maken bij zijn ministerie. ANP Bliksem zorgt later voor schade KOLLUM - Ingeslagen bliksem kan nog maanden later tot schade leiden. Beeldbuizen van televisies en compu ters kunnen in november kapot gaan door een bliksemin slag in augustus. Dat komt doordat de isolatie rond elek trische leidingen langzaam wegbrandt. Is de isolatie door gebrand, dan kan schade ontstaan. Dat zegt directeur bliksembeveiliging G. van Marie van bliksembeveiliger Van der Heide in Kollum. Bij een indirecte inslag slaat de spanning bijvoorbeeld neer in een weiland, waai'na een spanningsveld op de grond ontstaat. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3