s Comité in actie voor gratis tunnel PZC Die actrices zijn net zo onzeker als ik Het is eigenlijk niet verstandig een oud houten schip te hebben Raad vraagt aandach voor strikt handhavei van bouwregels Ophef over reis Goese delegatie naar Mozambique Eis celstraf tegen beroepsoplichter Handtekeningen voor verkiezingen moeten landelijke partijen overtuigen Nog geen besluit over park verdronken dorpen Gamer blijkt kansloos weekenddiensten vrijdag 1 september 2006 door Ronald Verstraten WESTDORPE - Het comité Tun- neltolvrij.nl denkt de kans op een succesvolle handtekeningen actie te vergroten, door die juist in de aanloop naar de verkiezin gen te houden. „Dan verwach ten we toch een gewilliger oor bij de landelijke partijen", ver wachten leden van het comité. Het comité deed daarom giste ren een oproep aan alle politie ke partijen en gemeenteraads fracties in de regio. Op 23 september begint Tunneltol vrij. nl met een gezamenlijke handtekeningactie. Het doel is het afschaffen van tolgelden die voor het gebruik van de Wester- scheldetunnel moeten worden betaald. Maar voorzichtigheids halve wordt daaraan toege voegd: 'of ten minste het dras tisch verminderen van de tolta rieven'. „Het comité komt weliswaar voort uit de Socialistische Par tij, maar wordt gesteund door een verschillende politieke groe peringen. De WD bijvoorbeeld, en de partij Nieuw West uit Sluis. Die zijn bang dat we het doel 'tolvrij' niet kunnen halen. Als de verwachting te hoog spannen is, krijg je gemakke lijk teleurstelling. Vandaar die toevoeging," zegt woordvoerder J. Dees uit Westdorpe. Publiek De actie die het comité voor ogen heeft, moet beginnen op pu blieke plaatsen, zoals voor het belfort in Sluis en de markten in Terneuzen in Hulst. Dees en de zijnen willen dat zoveel moge lijk plaatselijke vertegenwoordi gers van politieke partijen op de uitgekozen, drukbezochte loca ties handtekeningen verzamelen onder voorbijgangers. Boven dien wordt gevraagd of ze op de website van de partij een verwij zing opnemen, zodat signaturen ook digitaal worden verzameld. „Zo'n link is er op 23 september in elk geval op de site van het co mité [www.tunneltolvrij.nl)" verzekert Dees. De groep wil laten zien dat er brede onvrede is bij de Zeeuws- Vlaamse bevolking over het feit dat ze voor het gebruik van de verbinding extra moeten beta len, terwijl ze via de (wegenbe lasting al meebetalen voor de in frastructuur in het hele land. Het comité hoopt de landelijke partijen te laten inzien dat tolheffing bijzonder onrecht vaardig is voor Zeeuws-Vlamin gen. Het comité, dat volgens Dees ac tie voert namens de hele Zeeuws-Vlaamse bevolking, liet dit voorjaar al van zich horen. Behalve tegen tolheffing zijn de leden ook tegen privatisering van de tunnel. Dat de verkoop aan particulieren inmiddels is geschrapt, schrijft het comité bij op zijn palmares. „Er is in middels ook al een succes ge boekt, het niet doorgaan van de privatisering van de tunnel." Naar analogie van de vrije-ve- ren-actie van een halve eeuw ge leden, wil het comité met de handtekeningen tezijnertijd een mars op Den Haag houden. ge- Michaëla van de Pas Kristie Heikens Natasja de Looff door Cornelleke Blok GOES - Strakke bruine lijven, glanzende blonde haren en huidjes als satijn: als je vaak naar de films en videoclips kijkt, zou je denken dat er op de hele wereld geen vetrolletje of puistje te bekennen is. Uit onderzoek van de Amerikaanse Har vard University en het huidverzorgings- merk Dove bleek onlangs dat jonge mei den erg gevoelig zijn voor het schoonheidsideaal dat we zo vaak gepre senteerd krijgen op televisie. Ze hebben moeite om naar school te gaan, uit onvre- deover hun uiterlijk. Van dat laatste heb ben Michaëla, Kristie en Natasja, die in de derde klas vmbo op het Goese Lyceum zitten, geen last, maar onzeker zijn ze best vaak. Michaëla van de Pas (14) uit Hansweert „Mijn uiterlijk houdt me heel erg bezig. Met m'n lichaam ben ik nog wel tevre den, maar met m'n gezicht helemaal niet. Ik heb altijd zó veel puistjes. Daarom pro beer ik nu minder chocola te eten. Ik heb ook statisch haar dat altijd recht naar be neden hangt. Ja, ik laat me wel beïnvloe den door televisieprogramma's. Ik volg de modetips een beetje. Als ze dan bij voorbeeld zeggen dat bruine oogscha duw mooi staat bij blond haar en blauwe ogen, dan ga ik dat toch testen. Van die programma's als America's Next Top Mo del trek ik me zeker wel wat aan. Dat doet ieder meisje denk ik wel. Het liefst zou ik er zo uitzien als actrice Hilary Duff. Zij is echt mijn voorbeeld. Als ik er zo toch uit zou kunnen zien... Maar ja, te vreden ben ik toch nooit." Kristie Heikens (14) uit Wemeldinge „Ik vind m'n voeten te groot en ik ben niet tevreden met m'n haar. Het vet mag op sommige plaatsen wel wat minder. Ik vind mijn heupen echt te breed. Iedereen zegt dat het allemaal wel meevalt, maar toch blijf ik onze ker. Dan ga ik toch minder eten, ook al zeggen mensen dat ik niet te dik ben. Als iemand een opmerking maakt over m'n mascara, dan word ik onzeker en stuif ik meteen de wc in om in de spie gel te kijken. In de stad wil ik ook al tijd van iedereen weten of een truitje wel leuk staat. Als ik een complimentje krijg over bepaalde kleren, dan doe ik die meteen heel vaak aan. Als ik Chris tina Aguilera in een clip zie, dan denk ik: wow, zo zou ik er ook wel uit willen Natasja de Looff (14) uit Colijnsplaat „Ach, ik zou best wel een mixje willen zijn van een paar heel mooie actrices of modellen. Ik ben op zich wel een beetje tevreden met mezelf, maar er is altijd wel iets. Mijn bril bijvoorbeeld. De één zegt dat lenzen leuker zijn en de ander vindt een bril beter staan. Dus dan sta ik steeds voor de spiegel te kijken. En als mijn moeder voor de grap zegt dat ik een buikje begin te krijgen, dan neem ik dat toch serieus. Dan ga ik joggen en minder snoe pen. Toch weet ik er altijd wel weer een positieve draai aan te geven. Als ik bij voorbeeld naar zo'n televisieprogramma kijk, dan denk ik altijd: die actices zijn net zo onzeker als ik, want anders zou den ze niet naar de plastisch chirurg door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Strikt de hand houden aan de regels voor bou wen en bouwwerken en die re gels meer onder de aandacht van de Schouwen-Duivelanders brengen. Dat is de strekking van een motie die GroenLinks gisteren indiende tijdens de ge meenteraadsvergadering. De mo tie kreeg de steun van de over grote meerderheid van de raad. Indiener van de motie T. de Gel der was al in juni met een soort gelijke motie op de proppen ge komen, tijdens een discussie over een illegaal bouwsel in Re- nesse. Aan die motie kleefden echter wat juridische haken en ogen, hetgeen De Gelder ertoe bracht de motie in te trekken en zich nog eens over de materie te buigen. Die inspanningen resulteerden in een nieuwe motie, waarin vastgesteld wordt dat met enige regelmaat op het grondgebied van de gemeente Schouwen-Dui- veland illegaal gebouwd woi en dat dat niet alleen te mak heeft met het bewust overtrec van regels, maar ook met om tendheid. De motie dringt s op een strikte handhaving v de regels en het meer en be: onder de aandacht brengen v die regels bij een breed publiel Volgens de meeste raadsfracti is de motie feitelijk niets me of minder dan het nog eens n drukkelijk aandacht vrag voor wat mag en niet mag i het gebied van bouwen en boui werken op Schouwen-Dui\ land. Op één na alle fracti steunden de motie, omdat 1 een duidelijk signaal richtii burgemeester en wethouders om de teugels op dit vlak sta te houden. Alleen Leefba Schouwen-Duiveland stemde t gen: „Dit voegt niets toe. Ik z het nut van deze motie niet ii zei LSD-woordvoerder W. Sta ten. Burgemeester J. Asselbergs li weten dat het college geen enk le moeite heeft met de motie. i.t foto's Ronald den Dekker door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - De gemeente raad van Noord-Beveland heeft gisteravond geen besluit geno men over het plan om een thema park over verdronken dorpen te vestigen in de Onrustpolder. Slechts twee fracties hadden een antwoord op de vraag van initiatiefnemer P. van Haperen of het plan binnen het bestem mingsplan past. Noord-Beve- lands Belang (NBB) zei ja en SGP zei nee. De andere fracties hielden een paar forse slagen om de arm. De raad heeft, vol gens WD, CDA en PvdA, geen antwoord gehad op aanvullende vragen over het plan. Van Haperen was na de vergade ring boos op de raad. „Ik wil al leen maar weten of het plan bin nen het bestemmingsplan pa en binnen de toeristische visi Met andere woorden Noord-Beveland bereid is et planologische procedure te b ginnen. Ik heb geen antwoo: gekregen op die vraag." Maar de meerderheid van raad verwijt Van Haperen pr cies hetzelfde. De presentat van het plan door Van Hapen in juni, bood de raad onvoldoe de garanties. De gemeente bang dat het project binnen a paar jaar failliet gaat. W. CDA en Pvttóiiebben Van Hap ren daarom aanvullende fina: ciële informatie gevraagd. V; Haperen is van mening dat t gemeente daar helemaal niet o mag vragen. Hij meldt naar t commissie bezwaar en beroep' zullen stappen of meteen na de bestuursrechter. door Frank Balkenende GOES - De Goese fracties van GroenLinks en PvdA wensen op heldering over een bezoek dat een Goese delegatie, onder wie de burgemeester, een wethouder en een ambtenaar, begin okto ber aan het Afrikaanse land Mo zambique wil brengen. Zij vragen zich af of de reis moet worden betaald met ge meenschapsgeld en of het mo reel verantwoord is er op kosten van de Mozambiquanen te ver blijven. „Het is tenslotte één van de armste landen ter we reld", zegt fractievoorzitter C. Bruring van GroenLinks, die de kwestie in een extra raadsver gadering aan de orde wil stel len. Het Goese college van bur gemeester en wethouders wil zich in Mozambique oriënteren op een bestaand internationaal cultureel en onderwijskundig project, dat de basis kan vor men voor een Goes' Afrikajaar in 2009. Gedacht wordt aan een groot openluchtspektakel, inter nationale uitwisselingen en schoolprojecten die al in 2007/2008 beginnen. Die kans is aangedragen door regisseur Koen Schyvens, die vorig jaar de spin in het web was tijdens het jubileumjaar Goes 600 en als regisseur betrokken is bij het uitwisselingsproject tussen drie Afrikaanse landen (Mozam bique, Zimbabwe en Zuid-Afri- ka) en Noorwegen, het zogehe ten Umoja Cultural Flying Car pets. Dat project wil de Goese delega tie begin oktober in Mozambi que onderzoeken. In de hoofd stad Maputu is dan een open luchtmanifestatie, waarvoor het Mozambiquaanse ministerie van Onderwijs (op aanraden van Schyvens) het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft uitgenodigd. Het col lege geeft gehoor aan die invita tie. De beoogde delegatie be staat uit burgemeester D. van der Zaag, wethouder S. van 't Westeinde (cultuur), een amb tenaar en vertegenwoordigers van dansscholen en de Goese af deling van de Zeeuwse Muziek school. De fracties zijn niet ge polst over de reis. GroenLinks en PvdA willen opheldering over de kosten en het doel van het bezoek. Daarnaast heeft de SGP/ ChristenUnie schriftelijke vragen gesteld. Overigens is ook SGP/CU-wethouder J. Adriaan- se het oneens met de reis naar Afrika. Op welke gronden is niet duidelijk. Adriaanse is met vakantie en onbereikbaar. Hoewel de reiskosten voor reke ning van de gemeente Goes ko men vindt Bruring van Groen Links het onkies dat de Goesena- ren in Maputu verblijven op kos ten van de Mozambiquaanse overheid. „We praten over een straatarm land met een gemid deld inkomen per inwoner van 276 dollar per jaar. Betaal dan je verblijf zelf." Overigens is hij er niet van overtuigd dat de reis naar Afrika noodzakelijk is. „Daarvoor mis ik te veel infor matie. Op zich is het een prima idee Afrika, een vergeten conti nent, als thema voor 2009 te ne men, maar het moet geen zin loos reisje op kosten van de ge meenschap worden." PvdA-fractievoorzitter H. Hoo- gerland sluit zich daarbij aan. „Het nut en doel van de reis is vaag. We weten alleen dat het college naar Mozambique gaat om zich te oriënteren op een pro ject. De vraag is of je daar per se fysiek aanwezig moet zijn en of dat dan uit de gemeentekas moet worden betaald." Reiskosten vergoeden Het college wil voor zeven perso nen reiskosten vergoeden. Dat komt neer op 12.600 euro. Vol gens burgemeester Van der Zaag moet die uitgave worden beschouwd als voorbereidings- kosten. Hij erkent dat het colle ge pas na het bezoek aan Mapu tu besluit of het Afrika-project doorgaat. De reis kan dus ver geefse moeite zijn. „Maar het idee spreekt ons zeer aan en we willen er serieus naar kijken. Aan de verblijfskosten die de gastheer draagt, wil hij weinig woorden vuil maken. „Wij zijn uitgenodigd. Als ik iemand te eten vraag, presenteer ik hem achteraf toch ook niet de reke ning? Bovendien zijn de ver blijfskosten laag in Mozambi que." Van der Zaag wijst erop dat een deel van die kosten wordt gedra gen door het Umoja-project, dat voor een belangrijk deel wordt gefinancierd door Noorwegen. Rolf Bringmann op zijn 'houten werkpaard' Jan Komeel, die een laatste restauratie wacht in België. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf STAVENISSE - Hij is een echte liefhebber van oude houten schepen, Rolf Bringmann uit Keulen. Dat moet ook wel, want de Duit ser die een tweede huis heeft in Stavenisse, is één van de weinige particuliere eigenaren van een authentiek vissersschip. En hij zorgt goed voor zijn hengst Jan Kor- neel, een oud type vissersvaartuig dat voor al in OostZeeuws-Vlaanderen voorkwam. Vandaag gaat Bringmann met zijn schip richting de CNR-werf in het Belgische Ru- pelmonde om het tienjarenplan voor de res tauratie van het voormalige 'houten werk paard' te voltooien. „Twintig, dertig jaar moet ze dan weer mee kunnen." Ja, hij weet het, een houten schip is een last, zeker een oud houten schip. Bringmann, werkzaam bij de Westdeutsche Rundfunk (WDR), maakt er een grapje van. „In het Duits be staat een gezegde", vertelt hij in perfect Ne derlands met een licht Zeeuws accent, „twee 'dingen' kunnen een man financieel ruïneren, een jonge vrouw én een oud schip." Bringmann heeft geen jonge vrouw, wel de Jan Komeel, een oud schip, en dat be zit heeft hem niet geruïneerd. „Maar", er kent hij, „je moet wel een beetje verslaafd zijn. Het is voor een particulier eigenlijk niet verstandig een houten schip uit 1908 te hebben en te moeten onderhouden." In de achterkamer van zijn statige woning aan de Voorstraat in Stavenisse - 'nog ge kocht in de goedkope tijd, in 1974' - liggen twee mappen over de Jan Korneel op tafel. Op één blaadje staat wat hem het tienja ren-restauratieplan bij aanvang in 1997 zou gaan kosten: afgerond 250.000 gulden. Ofte wel ruim 100.000 euro. Gelukkig is de stich ting Federatie Oud-Nederlandse Vaartui gen nog met een subsidie bijgesprongen. Ook zonder bijdrage was Bringmann de on derneming aangegaan. Waarom? „Houten schepen leven, je kunt ze ruiken, ze bewe gen altijd én er is constant iets aan te doen. Voor de Jan Komeel geldt ook: het is een schip met geschiedenis, het is een werkboot geweest, geen jacht. Er is mee gevist. Vis sers gingen er in weer en wind mee het wa ter op." M. Schot (80) uit Tholen weet nog als de dag van gisteren dat zijn vader op - wat toen heette - de Tholen 5 voer. „Hij heeft het schip gekocht toen ik zelf tien jaar was", weet Schot. „Hij heeft de hengst uit Clinge gehaald, dacht ik. Hij heeft er jaren en jaren met veel plezier op gevaren." Vader J.J. Schot met de bijnaam 'de Knoeste' had een oesterkweekbedrijf met percelen op de Oosterschelde. „Hij had altijd een hoogaars, een ranker Zeeuws schip, maar die hengst was beter geschikt voor het vervoer van oes ters, want iets ruimer en een beetje breder." Zoon Schot heeft de oesterzaak niet overge nomen. Hij werd kruidenier in de winkel van zijn moeder. „Ik hield niet zo van va ren. En mijn vader had een neef, ook een J.J. Schot, die het bedrijf wel wilde overne men." Na de strenge winter van 1963 moet dat geweest zijn, toen in Zeeland alle oes ters kapotvroren en het einde van de sector in zicht leek. Lang heeft neef Schot niet van de hengst genoten. De met een kleine Krom hout-motor uitgeruste hengst had als vis sersvaartuig zijn beste tijd gehad. Een bij Bergen op Zoom uitgekochte fruitte ler, J. Sitsen, ontfermde zich in 1965 over de Tholen 5 en zette er de naam Jan Komeel op. Hij liet het schip opknappen bij Tho- len-stad en werkte er met zijn zonen - zo wil het verhaal - ook op zondag aan. Zij wa ren zich als rechtgeaarde rooms-katholie- ken van geen kwaad bewust. Tot Thoolse ouderlingen kwamen kijken. De Bergenaren kozen eieren voor hun geld en trokken naar de recent in ere herstelde scheepswerf Meer man in Arnemuiden. Bezieling En wanneer komt de huidige eigenaar, Bringmann, om de hoek kijken? In 1979, als een vriend de Jan Korneel van Sitsen over neemt. Bringmanns vriend overlijdt al snel daarna. Bringmann gaat ermee varen voor de weduwe van zijn vriend en wordt in 1987 de eigenaar. Hij maakt er lange tochten mee, naar Hamburg, naar Berlijn. „Een schip moet varen én goed onderhouden wor den." Bringmann doet het allebei met bezie- ling. W. Nuis, burgemeester van Tholen, zwaait vanmorgen de Jan Komeel uit in Stavenis se, waarna Bringmann eerst naar Walsoor den gaat, naar scheepswerf Verras die voor de Deltadijkverhoging in De Paal was geves tigd, de geboortegrond van de Tholen 5. MIDDELBURG - Een beroeps oplichter uit Hoedekenskerke heeft ondernemers in Dirksland en Middelharnis voor 340.000 euro gedupeerd. Officier van jus titie J. Valente eiste gisteren te gen de 49-jarige man tweeën half jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaarde lijk. In zijn eis nam de officier ook het stalken en bedreigen van een vrouw uit Zierikzee mee. De verdachte deed zich in 2004 en vorig jaar bij een onderne mer in Dirksland voor als een bonafide zakenman, die kera- mieke vazen, potten, tuinmeube len en huishoudelijke artikelen voor een 'zacht prijsje' te koop aanbood. De winst zouden ze sa men delen. Met een vlotte bab bel wist hij bij de ondernemer in totaal 285.000 euro af te trogge len. De Bevelander maakte val se facturen op en ondertekende schuldbekentenissen. De beloof de goederen werden echter nooit geleverd. Een winkelier Middelharnis werd eind 20031 in 2004 op identieke wijze de di pe van oplichting. De ondemt mer kreeg partijen mobiele telf foons voor 55.000 euro te koo aangeboden. Het slachtoffi leende het geld aan de verdad te, maar zag er niets voor tent De man heeft een fors strafbk met veroordelingen voor oplid ting en flessentrekkerij. De officier tilde ook zwaar aa de belaging van een vrouw ir Zierikzee, met wie hij via intd net in contact was gekomen. Z werd een jaar lang bedreigd e gestalkt met sms-jes, brieven e e-mails. Ook wist de man i haar computer in te breken. Raadsman A. Bals zag geen bi wijs voor de oplichting. H plaatste vraagtekens bij de (grc te) bedragen. „Waarom hebbe de slachtoffers geen schaè claims ingediend? Ze zagen do' lartekens in de ogen." De rechtbank doet 13 septembf uitspraak. door Andrea Bolle Fifa-spelers mogen de nummer één en twee dit najaar naar hf wereldkampioenschap in Itali-: In de Rotterdamse club Off Cor was de Zeeuw de eerste verlie zer in zijn poule. „Het was ero: of eronder, maar mijn tegenstac der gaf me bijna geen ruimte e deed alles gewoon goed", aldu de teleurgestelde Nieuwerkei ker. De rest van de dag besteed de Renes aan het aanmoedige van teamgenoten. ROTTERDAM - Nieuwerkerker Gerard Renes gaat niet naar de World Cyber Games, oftewel het wereldkampioenschap com puterspelletjes spelen. Hij verloor gisteren in Rotter dam zijn eerste wedstrijd met Fi- fa 2006, het spel waarmee hij zich eerder dit jaar al kwalifi ceerde. Van de vier Nederlandse zaterdag 2 en zondag 3 september 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. var 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.3C uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen- Duiveland voor spoedgevallen bereik baar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschaps dieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38