au Over en sluiten voor Goese gokhal Wegbeplanting wordt vernieuwd De beweging van een paard ontspant PZC PZC 4f Super lichte BATAVUS damesfiets Rijden met een handicap jemeente en waterschap betalen elk kwart van de kosten Model: Oihylono Ni^onfcvrv tofcafie: Maritiem Mvz&em itmf na Reijmersd3l watstraat 197 vtissingeri tel. 0118-417377 sportief model met 24 versnellingen slot met chip batterijverlichting verstelbaar stuur van 599,- voor€ 399y" C7 7 PROFILE A fl DE FIETSSgEGIAt!ISWIM zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 mvw.prodle-vandendriest.nl - .vi? T r- -f l&Lifeiiit'e tduaeioddcid li'&ri'LtiLU&d Lia Smalheer rijdt in Stal Balans rond op de rug' van Palmbier. door Esme Soesman DREISCHOR - Mensen die nooit pra ten, komen na een ritje op een paard he lemaal los. Door spasmen geplaagde le dematen ontspannen. Wonderlijke ver halen, die zich in de praktijk daadwer kelijk voltrekken'. Daar weten de be trokkenen bi j de kersvers opgerichte Stichting Paardrijden Gehandicapten Schouwen-Duiveland alles van. De stichting heeft Stal Balans in Dreischor als thuishaven. In de kan line .van die manege rolt het ene na het andere verhaal over tafel. Over mensen met een breed scala aan beperkingen; van lichamelijke, verstan delijke, zintuiglijke of meervoudige aard. De één zegt nooit wat, maar be gint - eenmaal hoog op de rug van een paard gezeten - ongedwongen te rate len. De ander heeft, na een ongeval, last van woede-uitbarstingen. En wat blijkt: rijden op een paard kalmeert. „Het is de beweging en de warmte die ontspant", is de ervaring van Lutina Wattel, gediplomeerd instructeur via de Federatie Paardrijden Gehandicap- ten(FPG). De beweging van het paard maakt zelfs, zo is op een video van de federatie te zien, dat mensen met spasmen zodanig ontspannen dat hun ledematen tot rust komen. Ook mentaal werkt dat effect door, heeft manege-eigenaar Jaco Groe nendijk in de praktijk ervaren. Neem die vrouwen gisteren, die zo gespannen aan de les begonnen. Die waanden zich in de zevende hemel toen ze van hun paard afkwamen. Lia Smalheer uit Brouwershaven klimt vanaf een speciaal doof- Stal Balans ont wikkeld opstapperron op het goudkleu rige paardje Palmbier. Zij heeft een aan doening aan haar rechtervoet, waar door ze sinds medio jaren negentig niet meer kan lopen. Wattel instrueert. Jan- nie van de Werve, met man Kor oprich ter van de stichting, stapt naast Smal heer en Palmbier de bak rond. De bege leiding is intens. Elke ruiter vergt twee, in sommige gevallen zelfs drie vrijwilli gers die begeleiden'. De stichting zit te springen om meer. begeleiders, om de ac tiviteiten verder te kunnen uitbouwen, zegt Van de Werve over de vorige week officieel opgerichte stichting. Ook 'vrienden' die geld willen doneren, zijn van harte welkom. Rijden met beperkingen vraagt om spe ciale voorzieningen, zoals bijvoorbeeld met klittenband uitgeruste zadels. Dankzij schenkingen is inmiddels al 't Vriendenpad gerealiseerd: een ruiter pad dat binnendoor richting voetbal veld voert, zodat de ruiters niet over de .weg of los door de wei hoeven te rijden. Doelgroep Geen overbodige luxe, weet drijvende kracht Van de Werve te vertellen. Ten westen van de lijn Den Plaag, Rotter dam, Roosendaal zijn er nauwelijks faci liteiten voor ruiters met een beperking. Terwijl alleen al op Schouwen-Duive land de doelgroep groot genoeg moet zijn. Dat blijkt als landelijke cijfers over aantallen mensen met beperkingen naar deze regio worden vertaald. Uit gaande van landelijke gemiddelden telt Schouwen-Duiveland onder meer 3220 personen met een lichamelijke beper- foto Marijke Folkertsma king, 260 mensen met chronische psy chische problemen, 55 personen met een verstandelijke beperking en 215 mensen met meervoudige problematiek. Mensen met en zonder beperking trek ken in het paardrijwereldje samen op. In die integratie is Nederland uniek, zegt Wattel. In Amerika bijvoorbeeld wordt er veel meer met 'etiketjes' ge werkt: daar heb je bijvoorbeeld paard rijden specifiek voor mensen met een dwarslaesie. Lia Smalheer, lid van de stichting en sinds een maand of vier (herontdekt) ruiter, weet als geen ander het belang' van integx'atie. Via haar schoondochter, die een paard op stal heeft bij Stal Balans, heeft ze na dertig jaar haar vroegere hobby weer opgepakt. Schoorvoetend in eerste in stantie, maar inmiddels dolgelukkig'. „Ben ik wezen rijden, dan voelt dat 's avonds alsof ik een massage heb ge had." Maar meer nog: „Het sociale aspect is van belang. Gewoon weer on der de mensen zijn. Meedoen in de 'nor male wereld'." Want ondanks haar mo biliteit (ze rijdt auto en heeft een elektri sche rolstoel) heeft haar handicap aar dig aan haar zelfvertrouwen geknaagd. „Nee echt. Ik wou dat ik tien jaar eer der met paardrijden was begonnen 8arbecuefeest jij jarige lacobuskerk tENESSE - De viering van het ij f honderd jarig bestaan van de acobuskerk in Renesse wordt aterdag 23 september afgeslo- en met een barbecue voor alle mvoners van het dorp. Iet feest wordt gehouden op iet terrein rondom de kerk. De rganisatie is een nauwe samen werking tussen horeca en kerk- lestuur. Het afgelopen seizoen 5 op verschillende manieren andacht gevraagd voor de jari- ;e kerk. De hele zomer heeft een oto-expositie van het gebouw n haar gebruikers in de kerk ge- iangen. Hoogtepunt was de oorstelling 'Sjaak', over een nan die een pelgrimstocht naar Santiago de Compostella maakt. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@'pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl oor Piet Kleemans iCHARENDI.TKE - Een aantal iolderwegen in de omgeving ;an Brouwershaven en Scharen- gjke wordt voorzien van nieu we wegbeplanting. Het gaat om en gezamenlijk project van Wa- erschap Zeeuwse Eilanden, de )ienst Landelijk Gebied en de ;emeente Schouwen-Duive- and. De kosten zijn geraamd op len ton. Iet vervangen van de wegbe- jlanting is onderdeel van landin- ichtingsproject Schouwen- lost. Het project is opgenomen h de zogeheten eerste uitvoe- Ingsmodule. In het kader daar- lan zijn eerder bomen geplant angs onder meer de Klooster- Weg en de Weelweg bij Scharen- lijke. Inmiddels is de tijd aange- n-oken om verder te gaan met [et project. Dat houdt in dat de wegbeplanting langs de Elker- [eeseweg (Scharendijke), Ring- Ijlc (Brijdorpe), Nieuwe Kerk- weg (Looperskapelle), Duiven- Ijkseweg, Zuidemieuwlandsc- Ireg (Brouwershaven) en Zand weg' (Kerkwerve), Schelpweg Ellemeet) en Bouwmansweg' Haamstede) wordt aangepakt, langs de Zandweg, Duivendijk- eweg en Ringdijk wordt eerst Ie bestaande beplanting ge- poid. Daarna wordt nieuwe be- (Advertentie) vrijdag 1 september 2006 (Advertentie) ColhcMe van;: Tr'tcof Chic- door Rob Paardekam sultaat. „Ik ben te oud. Ze wil len me nergens meer hebben. Schipper zegt .zijn best gedaan te hebben om cle sfeer de laatste maanden goed te houden. „Op zich is dat aardig gelukt", vindt hij. „Ook omdat we allemaal een instelling hebben van: we worden nog gewoon betaald en de klanten kunnen er ook niets aan doen." Achter een fagade van gelaten heid is Schipper eigenlijk nog best boos over de verplichte slui ting. Hij benadnxkt nog eens dat elf gezinnen in de problemen ko men. Maar waarvoor? De men sen die nu bij Merkur een gokje komen wagen, gaan daar vol gens de bedrijfsleider echt niet ineens mee stoppen. Bovendien deden ze er in de automatenhal alles aan om te voorkomen dat mensen verslaafd zouden raken. „Daar gingen we zelfs voor op cursus", aldus Schipper. „Zo leerden we de signalen her kennen, Als mensen erg zenuw achtig gingen doen, tegen de automaat gingen praten of heel eigen filosofieën bedachten over hoe die dingen werkten, knoop ten wij een gesprek met ze aan." Alle argumenten ten spijt ging de deur vannacht óm twaalf uur voor het laatst op slot. eye wish Gisrgio Armani Airfield Angels Marani m Woman Tricot Chic Diktere fcfertvisser Tem Gard Frank Usher Annette G®rfz Marina Riraldi Lange Vorststraat 18 4461 JP Goes TeJ. (0113) - 21 19 35 vmw.monlekmode.nl planting aangebracht. Langs de Elkerzeeseweg worden vijftien essen geplant en langs de Ring dijk komen 260 populieren te staan. Langs de Nieuwe Kerk- weg, Duivendijkseweg, Zuider- nieuwlandweg, Zandweg, Bouw mansweg en Schelpweg worden struiken geplant. De kosten van het plantwerk zijn geraamd op 87.000 euro; daar komt nog eens 9000 euro bij voor voorbereiding, toezicht en directie. Volgens de planning komt de helft van de totale kos ten voor rekening van de DLG. Het waterschap en de gemeente dienen elk nog een kwart ton op tafel te leggen. De gemeente Schouwen-Duiveland hoopt en verwacht dat de uiteindelijke kosten lager zullen' uitvallen. Met DLG is afgesproken dat de werkelijk gemaakte kosten bepa lend zijn. Laatste fase Het beplantingswerk aan de pol derwegen is de laatste fase van de realisering van wegbeplan ting binnen project Landinrich ting Sehouwen-Oost. Het kar wei moet voor 1 januari 2007 zijn afgerond, omdat de aanleg van wegbeplanting in verband met gewijzigde prioriteiten bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwali teit niet meer in aanmerking komt voor subsidie. De bijdrage van DLG is echter al in een eer der stadium goedgekeurd. Het wegbeplantingsproject is de laatste mogelijkheid van het wa terschap om tegen geringe kos ten, een kwart van de werkelij ke kosten, wegbeplanting aan te brengen. Het is de bedoeling dat het rooi- en plantwerk in de tweede helft van oktober begint. Volgende week worden de bewo ners van de wegen via een brief op de hoogte gesteld van wat er precies bi j hen in de buurt staat te gebeuren. GOES - „Ik voel me klote." An gelique de Pan, al twaalf jaar werkzaam in automatenhal Mer kur Casino aan de Goese Bees tenmarkt, wónd er gisteren geen doekjes om. De hal was voor het laatst open, dus zit Angelique vanaf vandaag zonder werk. Merkur Casino (voorheen Las Vegas) moet dicht op last van de gemeente Goes. Die denkt het aantal gokverslaafden terug te dringen door het aantal automa tenhallen in de stad tot één te be perken. Toen Las Vegas in 2004 werd overgenomen door Merkur Games Holding BV zagen ze in het stadskantoor hun kans schoon om dat doel te verwezen lijken. Want, zo was bepaald, zo dra een hal een andere eigenaar kreeg, kon hi j gesloten worden. Alle protesten van het bedrijf ten spijt was de zaak gisteren voor het laatst open. Dan hebben ze nog respijt gekre gen, want eigenlijk moest de boel al in maart dicht. De ge meente besloot tot het uitstel om de werknemers de kans te ge ven ander werk te vinden. Daar is niets van terecht geko men. „Van de twaalf werkne- John Schipper en Angelique de Pan in de automatenhal die nu dicht is. mers heeft er nog maar één an der werk gevonden", zegt be drijfsleider John Schipper, die zelf ook op straat komt te staan. Ook Angelique de Pan zit vanaf vandaag zonder werk. Daar heeft ze behoorlijk de pee over in. „Ik baal een beetje dat ik vandaag moest werken", zei ze gisteren. „Er heerst toch een foto Ronald den Dekker beetje een bedrukte sfeer op zo'n laatste dag." De Pan (37 jaar) zegt de afgelopen maanden wel dertig tot veertig keer gesol liciteerd te hebben. Zonder re- -.,4313 215604.. O.a.: Gattino Brakkies Bunnies Renata Pinocchio Bobell Compagnucci Nu gratis merkmonturen.' Eye wish... summersale! per stuk 32,- 2 jeans 50,- m 6 kleurei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37