?zc Gemeente sommeert sloop Ark Restauratie kerkvloer vertraagd Ondernemer Hoog aantal dode bruinvissen leidt tot onderzoek Snel duidelijkheid over Haringvlietplein bouwvallige strandkerk zorgt voor gevaarlijke situatie WSBm zeeland nazomerfestival.nl 'over een gebeurtenis die Nederland schokte' dactie: 0113-315649 5w.pzc.nl nail:redactie@ pzc.nl stbus 31,4460 AA Goes vertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. ijdag 1 September 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Van Poelje doet ervaring op bij Ajax orEsme Soesman ERIKZEE - Een studie naar centrumschil van Zierikzee iet binnen afzienbare tijd dui- lijkheid verschaffen over de (gelijkheden om het verpau- rde Haringvlietplein aan te kken. i gemeente Schouwen-Duive- land heeft tot dit onderzoek be sloten naar aanleiding van de ve le vragen van ondernemers naar het half leegstaande bedrijven terrein, meldde wethouder R. van der Wekken gisteravond aan de gemeenteraad. Dat deed hij naar aanleiding van vragen van A. Schouw (CDA), die vraag tekens zette bij de plotselinge haast achter dit onderzoek naar de 'optimalisatie van de cen trumschil'. Precies op een mo ment dat ook besloten wordt de rem te zetten op het actualise ren van bestemmingsplannen vanwege personeelskrapte, al dus de CDA'er. Terwijl niet echt duidelijk is wat er precies met de uitkomsten van het onder zoek wordt gedaan. „Ondernemers bespringen ons met vragen over het Haringvliet plein", gaf Van der Wekken tie aan. Een recent uitgevoerd on derzoekje naar de mogelijkhe den tot bedrijfsverplaatsing naar het nieuw te ontwikkelen Business Park en herontwikke ling van vrijkomende locaties in de centrumschil heeft te weinig duidelijkheid opgeleverd. Het gemeentebestuur wil echter niet wachten op de verdere ontwik keling van het bestemmings plan, omdat dat tot 'onverant woord' oponthoud voor de on dernemers zou leiden. De fracties, op Alert! na, onder strepen de noodzaak het Haring vlietplein aan te pakken en zijn bereid voor het onderzoek 40.000 euro neer te tellen. or Piet Kleemans INESSE - De gemeente Schou- m-Duiveland heeft Proverko itwikkeling BV gesommeerd voormalige toeristenkerk De k in Renesse voor 25 septem- r te slopen. Blijft Proverko in breke, dan wordt een dwang- n van vijfduizend euro per g opgelegd. Proverko beraadt h nog op de situatie, maar erweegt een gang naar de :hter. t zwaar verpauperde gebouw n de Hoogenboomlaan - pal ast driesterrenhotel Hamp- re Inn - is de Renessenaren al en een doorn in het oog. De ormalige toeristenkerk staat niddels al ruim negen jaar :g en dat heeft zijn sporen na laten. Om de haverklap wor- n er brandjes gesticht en ne- in jongeren alvast een voor- ïotje op de uiteindelijk onont- ombare sloop. desolate toestand van De k was vorig jaar voor de rD-fractie binnen de Schou- n-Duivelandse gemeenteraad nleiding om vragen te stellen. liberalen zeiden zich ernstig rgen te maken en drongen bij rgemeester en wethouders a op ingrijpen. Destijds oor- olitiek buigt ich niet over rfpachtkwestie ERIKZEE - Ze kregen geen 5t aan de grond gisteravond, t burgerinitiatief van de vere- ;ing van erfpachters De Mee- i in Renesse wordt niet op de snda van de gemeenteraad a Schouwen-Duiveland ge- latst. t grote teleurstelling van de tiatiefnemers, die zich op ver- igstappen zullen beraden. De "eniging trekt ten strijde te- i de in haar ogen oneerlijke pachtregeling van de Stich- g Renesse, eigenaar van de md. t als burgerinitiatief ingedien- verzoek om deze kwestie op agenda van de gemeenteraad plaatsen, werd door burge- lester Asselbergs uitvoerig ge ilst en negatief beoordeeld, meenteraad noch burgemees- 1 en wethouders hebben de be- egdheid zich te mengen in de ijd over erfpachtcanon, luid- zijn conclusie. e mening werd gisteravond, lens een vergadering van de neenteraad, door diverse frac- s onderstreept. „Ondanks het t dat we burgerinitiatieven larmen", aldus WD'er D. iulblok. „Hoe teleurstellend ook voor de initiatiefnemers •et zijn", gaf W. Stouten (Leef- ar Schouwen-Duiveland) deelde het college dat het vroe gere godshuis er weliswaar niet al te florissant bijstond, maar dat er nog geen sprake was van een gevaarlijke bouwval. En, stelde het college, zo lang er geen sprake is van gevaar voor de omgeving kan de gemeente niets doen. Nu, een jaar later, hangt de vlag er anders bij. In de ogen van het college is nu wel sprake van een gevaarlijke situatie waaraan zo snel mogelijk een einde moet ko men. Er zijn weliswaar voorzie ningen getroffen om ongewenst bezoek buiten ,te houden, maar die blijken in de praktijk niet voldoende. Eén van de bouwinspecteurs constateerde enkele maanden ge leden dat de strandkerk weer opengebroken was en dat ver schillende groepen jongeren het pand in gebruik hadden geno men. Volgens de gemeente zou er zelfs met brommers in het ge bouw en op het omliggende ter rein worden gereden. Verder worden door jongeren ook ver nielingen aangericht, onder an dere aan de asbestbeplating van het gebouw. Eigenaar Proverko, die wonin gen wil bouwen op de plaats waar nu nog de vervallen toeris tenkerk staat, werd aangeschre ven en gesommeerd De Ark te slopen. De projectontwikkelaar tekende daartegen bezwaar aan. Totdat duidelijk is wat wel en niet kan met de voormalige strandkerk, wil Proverko niet slopen. Het pand zou volgens Proverko afdoende beschermd worden tegen ongewenst be zoek. Volgens de gemeente is dat echter technisch onmogelijk en is sloop de enige oplossing. Dwangsom De gemeente wil dat Proverko het kerkgebouw voor 25 septem ber sloopt. Elke dag die het lan ger duurt kost Proverko vijfdui zend euro, tot een maximum van een ton. Proverko/Bouwfonds Mab is niet blij met de actie van de ge meente, zegt woordvoerder J. Littooij. De mening van de ge meente dat het gebouw niet te beveiligen is, wordt door Lit tooij niet gedeeld. Proverko/Bouwfonds Mab hoopt sloop te voorkomen. „Het gebouw heeft nog steeds econo mische waarde. Wij willen het graag instandhouden tot er een concreet plan ligt waar we ver der mee kunnen. Wij overwegen naar de voorzieningenrechter te stappen om sloop tegen te hou den. De voormalige toeristenkerk is een bouwval, waarin groepen jongeren rondhangen. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De res tauratie van de natuurstenen- vloer in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven is vertraagd. Het kerkbestuur wacht nog steeds op een beschik king van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDM). De vergunningsprocedure loopt al meer dan een jaar. Stichtingsvoorzitter J. Nieman- tsverdriet-Leenheer begrijpt niet waarom de aanvraag zo (Advertentie) lang moet duren. Ze wijt de op gelopen vertraging aan de werk wijze van de gemeente Schou wen-Duiveland. „We liggen, zo als ze bij koeien zeggen, aan de achterste speen." Niemantsver- driet zocht voor de zomer con tact met de Rijksdienst en kreeg in juni schriftelijk het antwoord dat de beschikkingsaanvraag van de gemeente nog niet bin nen was. „Dik een jaar na da to!" De vergunning is al wel in huis, maar de stichting heeft juist de beschikking nodig om fondsen te kunnen aanschrij ven, legt de oud-burgemeester van Westerschouwen uit. De beheersstichting kampt nog met een gat van 85.000 euro op een begroting van twee ton. Pas wanneer alle financiële eindjes aan elkaar zijn geknoopt, wordt een aannemer gezocht en kan de restauratie beginnen, zegt Nie- mantsverdriet. Door het aansle pen van de procedure gelooft de voorzitter er niet meer in dat nog dit jaar met de restauratie kan worden begonnen. De kerk gaat tussen oktober en mei dicht, omdat het bij gebrek aan verwarming binnen dan te koud wordt voor diensten en andere activiteiten. De bedoeling is dat de vloer in die periode wordt vernieuwd. Het streven om ook een straalverwarming te installe ren rond de preekstoel, heeft het bestuur voorlopig maar laten va ren, zegt Niemantsverdriet. Vergeven Volgens monumentenambte naar M. Verduijn is de trage be sluitvorming de gemeente niet volledig aan te rekenen, maar heeft het te maken met het op stellen van het uitvoeringspro gramma 2006-2011. Daarin wor den de projecten opgevoerd die in aanmerking komen voor sub sidies. Bij het binnenkomen van de aanvraag uit Brouwersha ven, was het beschikbare Rijks- budget voor Schouwen-Duive land over 2005 al vergeven, legt Verduijn uit. Pas in de loop van 2006 kon het nieuwe program ma worden opgesteld, wat vervolgens voor goedkeuring naar de Rijksdienst werd ge stuurd. Verduijn zegt recent van de RDM te hebben gehoord dat ze akkoord is met de Schouwse restauratieprojecten. „Dat die beschikking voor Brouwersha ven afkomt, gaat dus echt niet lang meer duren. Eerder een kwestie van weken dan maan den." Voor de kerkvloer komt dan 42.350 euro beschikbaar. De stichting had dat bedrag al inge calculeerd, op basis van eerdere berichten dat de verwachte 120.000 euro subsidie er niet zou inzitten. Het budget dat lan delijk beschikbaar is voor 2006 was binnen oude uitvoeringspro gramma's al grotendeels ver deeld, aldus Verduijn. De restauratiewerkzaamheden staan al wel vermeld in het ge meentelijk overzicht van be zienswaardigheden op de Natio nale Monumentendag, 9 septem ber. Behalve dat ze met eigen ogen kunnen constateren dat tweeder de van de vloer hard aan een op knapbeurt toe is, is er voor be zoekers echter niets te zien in de Nicolaaskerk. (Advertentie) (Advertentie) ELKAAR ONTMOETEN Oranje Fonds DOE JE IN DE BUURT WGGGNGR dagbladen Op zaterdag 16 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u in de buurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten te ontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt. Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt op www.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? 29 ciug t/m 9 sept 2006 De vrouwen van Kamp UUestkapelle Paul Pourveur muziektheater in een voormalig woonoord regie Rnis de Jong spel Nel lekatompsssy zang Julio loko en Maria lekransy muziek Rudy Tuhusula en Lüim Lohy productie Theatergroep Delta en Zeeland Nazomerfestival kaarten info gratis brochure zie nazomerfestlval.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) Geld voor onderhoud kerken RENESSE - De hervormde gemeente Renesse/Noord- welle kan rekenen op subsidie van de gemeente Schou wen-Duiveland voor het onderhoud aan haar kerkgebou wen in Renesse en Noordwelle. De gemeentelijke bijdrage voor Renesse is vastgesteld op 446,05 euro. Voor het on derhoud van de kerk in Noordwelle legt de gemee'nte 291,15 euro op tafel. Getuigen gezocht van aanrijding GRIJPSKERKE - De politie is op zoek naar getuigen van het ongeval op de Jacob Catsweg in Grijpskerke waarbij dinsdag een veertienjarig meisje ernstig gewond raakte. Het meisje werd vermoedelijk geraakt door een passeren de auto met aanhanger. Volgens de politie is er nog steeds onduidelijkheid over de toedracht van het ongeval. Wat er precies onduidelijk is, wil de politie niet zeggen. De automobilist heeft na het on geluk wel een verklaring afgelegd. Het meisje ligt nog steeds in het ziekenhuis in Antwerpen. Brandje bij Kamperlandse schuur KAMPERLAND - De brandweer in Noord-Beveland kon gisteravond rond half zes ternauwernood voorkomen dat een schuur aan de Ruijterplaatweg bij Kamperland in vlammen opging. Het brandje ontstond door onvoorzich tigheid van enkele spelende kinderen in een naastgelegen boomhut. Doordat de brandweer snel aanwezig was, kón het vuur op tijd geblust worden. „De schuur is eigendom van een hobbyist die oude tractoren houdt. Gelukkig is al les behouden gebleven. De schade is nihil", meldt officier van dienst P. Kesteloo. Sponsoractie voor langste bank VLISSINGEN - Komend voorjaar moet 'De Langste Bank van Europa' schitteren op de boulevard van Vlissin- gen. De initiatiefgroep die zich inzet voor de komst van de 122 meter lange bank op de glooiing, geeft vanavond het officiële startsein voor een grote sponsoractie. Dui zend euro per meter kost de bank, die ontwoi'pen is door de architecten H. Slemmer en H. Buys. De bank wordt van metaal en er komen lichtpunten in. Het is de bedoe ling dat de attractie opgehangen wordt tegen de kade muur, van de Gevangentoren tot aan het paalhoofd 'de Leugenaar'. „Begin dit jaar zijn we begonnen met de procedurele voor bereidingen", zegt J. Jakobs van de Stichting Vlissingen Promotie, die onderdeel uitmaakt van de initiatiefgroep. „Inmiddels is het plan goedgekeurd door het waterschap en hebben we bij de gemeente Vlissingen een bouwaan- vraag ingediend. Nu het geld nog." Ruim veertig meter is al binnen. Nog tachtig meter te gaan. door Selma Osman MIDDELBURG - Bij het Institu te for Marine Resources en Eco system Studies (Imares) op Texel worden deze maand vijf tig dode bruinvissen onder zocht. De dieren zijn aange spoeld op de stranden. Het on derzoek moet uitwijzen hoeveel bruinvissen als bijvangst in net ten van vissers belanden en in welk vistuig de dieren om het le ven komen. Opdrachtgever is het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit. Minister Veerman wil iets doen aan de forse toena me van strandingen van bruin vissen (kleine tandwalvissen). Het onderzoek moet uitwijzen welke actie het meest doeltref fend is. De onderzoekers van Imares werken samen met die van het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (Nioz). Verder wordt het team aangevuld met een Belgische ex pert. K. Camphuysen van het Nioz spreekt van een 'aanspoe- lingsgolf'. Het aantal strandin gen neemt de laatste jaren dras tisch toe. Dit jaar spoelden in acht maanden tijd al meer dan driehonderd bruinvissen aan. In de jaren negentig noteerde het Nioz nog gemiddeld 44 strandin gen per jaar. Op Texel liggen de vriezers vol dode dieren, zegt Camphuysen. De bruinvissen worden onderzocht op littekens en inwendige schade in de lon gen. Volgens de onderzoeker zijn lang niet alle dode bruinvis sen slachtoffer van de visserij langs de Nederlandse en de Bel gische kust. „Een deel komt uit het Kanaal. Deze dieren zijn rot en vergaan. Ze komen duidelijk van ver aandrijven." J. van der Hiele van het Zeeuw se team van Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren (EHBZ) onder schrijft de bevindingen van het Nioz. Ook op de Zeeuwse stran den valt volgens hem een forse toename van dode bruinvissen te bespeuren. „We hebben er nu al tegen de negentig. Vorig jaar haalden we in totaal zeventig do de bruinvissen op." Na een druk weekeinde haalde de EHBZ'er woensdag nog eens zeven dode exemplaren van het strand. „Dat was een extreme dag. II? heb in de dertien jaar dat ik deze dieren opvang, nooit eerder zoiets meegemaakt." De dieren spoelden aan bij Dom burg, Westkapelle, Vrouwenpol der, Burgh-Haamstede, Elle- meet en de Brouwersdam. Ze waren in te slechte staat om te worden onderzocht. Tussen de slachtoffers ontdekt Van der Hiele regelmatig bruin vissen die in een visnet zijn ge storven. „Dat zie je meteen. Ze zijn compleet opengereten of de koppen zijn recht afgesneden." Het onderzoek op Texel start half september. De uitkomst wordt in november bekendge maakt. zeeuwse almanak Gestuntel De boot ivas groot en van het type dat sommige waterspor ters omschrijven als 'model Tupperware'. De schipper was misschien te kwalificeren als 'nieuw geld'. En de twee matrozen waren hoogblond, welgevormd en schaars ge kleed. De Zierikzeese haven meester volgde met stijgende verbazing de pogingen tot het afmeren van dit schip. Dat le verde behalve veel ge schreeuw ook lichte schade op. Met een meewarige blik op zijn bemanning veront schuldigde de schipper zich voor hun gestuntel. „Ach, overdag heb je niks aan ze. Maar 's nachts..." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35