PZC Comité in actie voor gratis tunnel Volop privacy in Moermontstede Het is over en sluiten voor Goese automatenhal ■li Handtekeningen voor verkiezingen moeten landelijke partijen overtuigen Concert in Thoolse kerk Gospelconcert in Tholen-stad Baarland weet weer uit welke hoek het waait Oude operatiekamers van Lievensberg gemoderniseerd weekenddiensten Eis celstraf tegen beroepsoplichter vrijdag 1 september 2006 door Ronald Verstraten WESTDORPE - Het comité Tun- neltolvrij.nl denkt de kans op een succesvolle handtekenin genactie te vergroten, door die juist in de aanloop naar de ver kiezingen te houden. „Dan ver wachten we toch een gewilliger oor bij de landelijke partijen", verwachten leden van het comi té. Het comité deed daarom giste ren een oproep aan alle politie ke partijen en gemeenteraads fracties in de regio. Op 23 sep tember begint Tuxmeltolvrij.nl met een gezamenlijke handteke ningactie. Het doel is het af schaffen van tolgelden die voor het gebruik van de Westerschel- detunnel moeten worden be taald. Maar voorzichtigheidshal ve wordt daaraan toegevoegd: 'of ten minste het drastisch ver minderen van de toltarieven'. „Het comité komt weliswaar voort uit de Socialistische Par tij, maar wordt gesteund door een verschillende politieke groe peringen. De WD bijvoorbeeld, en de partij Nieuw West uit Sluis. Die zijn bang dat we het doel 'tolvrij' niet kunnen halen. Als de verwachting te hoog ge spannen is, krijg je gemakke lijk teleurstelling. Vandaar die toevoeging," zegt woordvoerder J. Dees uit Westdorpe. Publiek De actie die het comité voor ogen heeft, moet beginnen op pu blieke plaatsen, zoals voor het belfort in Sluis en de markten in Temeuzen in Hulst. Dees en de zijnen willen dat zoveel moge lijk plaatselijke vertegenwoordi gers van politieke partijen op de uitgekozen, drukbezochte loca ties handtekeningen verzamelen onder voorbijgangers. Boven dien wordt gevraagd of ze op de website van de partij een verwij zing opnemen, zodat signaturen ook digitaal worden verzameld. „Zo'n link is er op 23 september in elk geval op de site van het co mité (www.tunneltolvrij.nl)" verzekert Dees. De groep wil laten zien dat er THOLEN - Daniëlle van Laar en Peter Wildeman geven op zater dag 23 september een concert in de Hervormde kerk in Tholen. Van Laar speelt op de dwars fluit en Wildeman bedient het orgel. Het concert heeft een Is- raëlisch tintje: het duo speelt verschillende bekende He breeuwse liederen. De aanvang van het concert is om 20.00 uur. THOLEN - Het blackgospel- koor Inside-Out treedt op zater dag 16 september op in gemeen schapscentrum Meulvliet in Tho- len-stad. Inside-Out bestaat uit 25 jonge vocalisten en muzikanten uit het hele land. Het koor maakt moderne black gospel. De aan vang van het concert is 19.45 uur. brede onvrede is bij de Zeeuws- Vlaamse bevolking over het feit dat ze voor het gebruik van de verbinding extra moeten beta len, terwijl ze via de (wegenbe lasting al meebetalen voor de in- frastructuur in het hele land. Het comité hoopt de landelijke partijen te laten inzien dat tol heffing bijzonder onrechtvaar dig is voor Zeeuws-Vlamingen. Het comité, dat volgens Dees ac tie voert namens de hele Zeeuws-Vlaamse bevolking, liet dit voorjaar al van zich horen. Behalve tegen tolheffing zijn de leden ook tegen privatisering van de tunnel. Dat de verkoop aan particulieren inmiddels is geschrapt, schrijft het comité bij op zijn palmares. „Er is in middels ook al een succes ge boekt, het niet doorgaan van de privatisering van de tunnel." Naar analogie van de vrije- veren-actie van een halve eeuw geleden, wil het comité met de handtekeningen tezij- nertijd een mars op Den Haag houden. door Harmen van der Werf BAARLAND - Inwoners van Baarland weten weer uit welke hoek de wind waait. De haan is gistermorgen in alle vroegte als windvaan teruggekeerd op de toren van de dorpskerk. Het massief stalen kruis - 'een kleintje', volgens Alfred Poppe van loodgietersbe- drijf Jobse uit Middelburg - wordt als eerste omhoog getakeld. De pijl in het kruis wordt naar het noorden gericht en dan kan het kruis worden vastgezet op zo'n dertig meter hoogte. De haan en ook een met bladgoud belegde bol - als versiersel onderaan het kruis - worden tevoorschijn gehaald. Ze zijn goed ver pakt. Alfred Poppe en zijn collega doen handschoenen aan. „Anders zie je straks allemaal vingers op dat blad goud." Het is een 'karweitje van niks', het terug plaatsen van de haan en de bol. J. Nieuw- dorp, bouwkundig medewerker van de gemeente Borsele, vindt het wel zo aar dig dat de toren van Baarland nu af is. Waarom? Omdat Baarland vanavond en morgen het Beren feest viert. Het is vol gende week zaterdag ook nog open monu mentendag. Wie de kerk in Baarland bezoekt, kan dan ook het opnieuw opgetrokken re genbakhuisje bij de ingang bewonde ren. De telescoopkraan kan weg, Alfred Poppe en zijn collega ook. Op naar de hervormde kerk in 's-Gravenpolder om ook daar de windwijzer terug te zetten. Geen haan, maar een vis. Nieuwdorp: „De enige kerk in Borsele met een vis als windwijzer. Waarom? Ik weet het niet. 's-Gravenpolder was toch geen vissers dorp." foto Ronald den Dekker Bijzondere woonaccommodatie voor 61 psychiatrische patiënten in Halsteren door Paulus Smits HALSTEREN - Als een psychia trisch patiënt op zichzelf gaat wonen, laat hij de veilige omge ving van een instelling achter zich. Dat gaat gepaard met risi co's. Bij GGZ West en Noord Brabant hebben ze daarom de instelling naar de rand van de samenleving opgeschoven. Moermontstede opent vandaag de deuren. Waar eens de ver pleegkundigen van het toen nog Vrederust hetende psychiatrisch ziekenhuis in Halsteren intern werden gehuisvest, staat nu een kapitaal pand voor 61 bewo ners, die allemaal een langduri ge begeleiding nodig hebben. Moermontstede is een juweeltje, niet alleen door de verschijnings vorm - vanaf de noordelijke randweg is het al een interessan te verschijning. Het is ook bij zonder omdat alle bewoners er over een uitgebreide woonac commodatie beschikken. Zeer privé, het complex bestaat uit complete flats met woonkeu kens, fraaie badkamers en een slaapkamer. Veel flats hebben een ruim balkon, er zijn ook en kele penthouses. Tegelijk zijn er gemeenschappe lijke ruimtes en is de noodzake lijke begeleiding aanwezig. „Want", zegt afdelingsmanager Tren Blom, „veel van onze bewo ners kunnen nog niet geheel zelf standig functioneren." Vandaag is de opening, begin volgende week betrekken de eer ste bewoners hun nieuwe behui zing. „De meeste wonen nu ook al hier op het terrein, maar er zijn enkele bewoners die van el ders naar hier komen. Er zijn zes appartementen geschikt voor bewoning door twee perso nen", zegt Blom. Zenuwachtig De meeste mensen die zijn gese lecteerd om op Moermontstede te gaan leven, functioneren nu al redelijk zelfstandig. „Ze zijn toe aan het wonen op zichzelf, maar nog niet klaar voor de grote stap naar de maatschappij. We mer ken ook dat sommige mensen wat zenuwachtig worden nu de grote dag van het zelfstandig wo nen nadert. Anderen kijken er echter helemaal naar uit." Het team van medewerkers van onder meer de afdeling Zoom/Lindenzicht dat hier gaat werken, is zorgvuldig samenge steld en heeft een aparte trai ning gehad. „Al onze patiënten - die in leeftijd uiteenlopen van twintig tot tachtig jaar - hebben een behandelplan. Ze kennen dat en weten hoe wij daarmee omgaan. Maar in een setting met zoveel privacy voor de be woners hebben wij ook nog niet veel ervaring. Daarvoor is een speciaal plan van aanpak opge steld." Een van de doelstellingen van Moermontstede is het trainen van de zelfstandigheid. „Ze moeten bij voorbeeld hun pri- vé-vertrekken zelf schoonhou den. Dat is vastgelegd en dat door Rob Paardekam GOES - „Ik voel me klote." An- gelique de Pan, al twaalf jaar werkzaam in automatenhal Mer- kur Casino aan de Goese Bees tenmarkt, wond er gisteren geen doekjes om. De hal was voor het laatst open, dus zit Angelique vanaf vandaag zonder werk. Merkur Casino (voorheen Las Vegas) moet dicht op last van de gemeente Goes. Die denkt het aantal gokverslaafden terug te dringen door het aantal automa tenhallen in de stad tot één te be perken. Toen Las Vegas in 2004 werd overgenomen door Merkur Games Holding BV zagen ze in het stadskantoor hun kans schoon om dat doel te verwezen lijken. Want, zo was bepaald, zo dra een hal een andere eigenaar kreeg, kon hij gesloten worden. Alle protesten van het bedrijf ten spijt was de zaak gisteren voor het laatst open. Dan hebben ze nog respijt gekre gen, want eigenlijk moest de boel al in maart dicht. De ge meente besloot tot het uitstel om de werknemers de kans te ge ven ander werk te vinden. Daar is niets van terecht geko men. „Van de twaalf werkne mers heeft er nog maar één an der werk gevonden", zegt be drijfsleider John Schipper, die zelf ook op straat komt te staan. „Die persoon gaat werken bij de andere automatenhal." De mensen werk aanbieden in één van de drie andere vesti gingen van Merkur was nauwe lijks een optie, omdat die in Rot terdam, Amsterdam en Hoofd dorp zitten. „Dat is gewoon te ver weg", aldus Schipper. „Bo vendien hebben ze daar hun mensen. Er is niet zomaar plaats voor een aantal medewer kers die hier hun baan verlie zen." Iemand die vanaf vandaag zon der werk zit, is Angelique de Pan. Daar heeft ze behoorlijk de pee over in. „Ik baal een beetje dat ik vandaag moest werken", zei ze gisteren. „Er heerst toch een beetje een bedrukte sfeer op zo'n laatste dag." De Pan - 37 jaar oud - zegt de afgelopen maanden wel dertig tot veertig keer gesolliciteerd te hebben. Zonder resultaat. „Ik ben te oud. Ze willen me nergens meer hebben." Sfeer Schipper zegt zijn best gedaan te hebben om de sfeer de laatste maanden goed te houden. „Op zich is dat aardig gelukt", vindt hij. „Ook omdat we allemaal een instelling hebben van: we John Schipper en Angelique de Pan zitten vanaf vandaag zonder werk, omdat de automatenhal waar door Niels Herijgens BERGEN OP ZOOM - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom heeft gisteren de oude ope ratieafdeling weer in gebruik ge nomen. Die is daartoe wel gron dig verbouwd. Dat het hospitaal in de vorig jaar september opgeleverde vleu gel - met zes nieuwe operatiekamers - niet genoeg ruimte zou hebben, wist het bij voorbaat. Daarom gingen de bouwers na die oplevering met een aan de slag met het oude deel. Aannemers en leveranciers dragen de afdeling nu weer offi cieel over aan het ziekenhuis. Vier van de zes oude operatie kamers zijn opslagruimte gewor den, de andere twee zijn na een renovatie weer te gebruiken. „We hebben ze nu nog niet no dig maar binnen afzienbare tijd wel", zegt William Minderhoud, hoofd van het OK-complex. Tijdens een korte rondleiding legt hij betrokkenen van alles uit: waar patiënten op een opera- tiebed terechtkomen en wan neer ze hun verdoving krijgen ('je rijdt het liefst met een wakkere patiënt'), waarom alle deuren via een touwtje uit het plafond opengaan ('dan hoeft niemand te remmen') en hoe de luchtstromen in de hypermoder ne OK's werken ('62 keer per uur wordt alle lucht ververst'). Niet alleen de 'snijiuimtes' zelf, ook de uitslaapkamer is veran derd. Daar is meer plaats voor patiënten die net onder het mes zijn geweest. Alle metingen aan juist geopereerden worden digi taal geregistreerd. „Net als in de black box van een vliegtuig." De opslagruimte voor steriele materialen is eveneens uitge bloeid. Maar liefst zes keer zo groot is die geworden, en ook dat was hard nodig, vindt Min derhoud. „Vroeger kon je met een mes en een schaar zowat al le operaties doen. Nu heb je veel meer gespecialiseerde instru menten." Lievensberg heeft sinds 1999 al behoorlijk wat stenen gesta peld. Behalve de genoemde ope ratiekamers zijn ook nog twee poliklinieken, een hartfunctieaf- deling en een centrale sterilisa tieafdeling (een soort schoon- maakafdeling voor instrumen ten) bijgekomen. Intussen were ook nog de parkeercapacitei: fors uitgebreid. En nog is het met verbouwen niet gedaan: aan de achterkant van het ziekenhuis verrijst de nieuwe psychiatrische afdeling (PAAZ), die vermoedelijk in no vember klaar is. De oude PAAZ wordt polikliniek voor psychia trie, reumatologie en geriatrie. Misschien moet daarna wéé wel worden geschoven, zegt di recteur beheer Hans Ensing. „Dat kun je niet uitsluiten Maar zo omvangrijk als de afge lopen zeven jaar zal dat zeker niet meer zijn." Muziek en zang in kerk Kapelle KAPELLE - Organist Martin Mans en panfluitiste Noortjt van Middelkoop geven morgena vond in de Nederlandse her vormde kerk van Kapelle een concert. Ook christelijk gemengd kooi Sursum Corda uit Middelburg onder leiding van dirigent Ton- ny Nijsse treedt op. De activiteit begint om 19.30 uur. De entree is vijf euro per persoon en éér euro voor kinderen tot twaali jaar. Brassband in Manhuistuin GOES - In de serie Manhuistuin- concerten speelt zondag 10 sep tember brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke onder lei ding van Gert Blom. Het con cert wordt tussen 12.30 en 13.3d uur gehouden op het pleintje achter het poortje naast Zuster straat 11. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de katholieke kerk. controleren we ook. Lukt het niet, dan kunnen we natuurlijk hulp bieden, maar in principe doen ze het zelf. Dat kan ook gelden voor het koken van de maaltijden, maar een meerder heid heeft er tot nu toe voor ge kozen die te laten bezorgen. We bieden verder een boodschap pendienst aan, maar daarvan ziet een meerderheid weer af. Die mensen gaan liever naar de supermarkt, hier vijf minuten fietsen of een kwartiertje lopen vandaan." Overdag zijn voortdurend vier tot vijf begeleiders aanwezig, 's nachts is er een beveiliger in het pand. In totaal werken in Moermontstede straks circa 35 personeelsleden, van wie een aantal op parttime basis. zaterdag 2 en zondag 3 september 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland A. P. v.d. Dorpel, Ericalaan 31, Yer- seke, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233 of j (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel. (0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren. L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, - Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge- zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur Poortvliet, Kalfsdamse- weg 2, zat. van 8.30-9.00 uur en Tho len, Botermarkt 10, zat. van 11.00-12.00 Wijkverpleging tel. (0113) 249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Zorgstroom De Bevelanden tel. (0113) 273636 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19.30-zon. 19.30 uur: W. Diteweg, tel 0113 2240991. van Zut- phen, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. ze werkten dicht moet. worden nog gewoon betaald en de klanten kunnen er ook niets aan doen." Toch is de nakende sluiting de medewerkers niet in de koude kleren gaan zitten. Geen nieuw werk kunnen vinden en de slui ting steeds dichterbij zien ko- foto Ronald den Dekker men, heeft enkele van hen be hoorlijk in de put doen belan den. Schipper: „Ik heb de afgelo pen tijd nog een paar mensen moeten aannemen, omdat een paar vaste medewerkers het geestelijk niet meer aankon den." Achter een fagade van gelaten heid is Schipper eigerdijk nog best boos over de verplichte slui ting. Hij benadrukt nog eens dat elf gezinnen in de problemen ko men. Maar waarvoor? De mensen die nu bij Merkur een gokje komen wagen, gaan daar volgens de bedrijfsleider echt niet ineens mee stoppen. Bovendien deden ze er in de au tomatenhal alles aan om te voor komen dat mensen verslaafd zouden raken. „Daar gingen we zelfs voor op cursus", aldus Schipper, „Zo leerden we de sig nalen herkennen. Als mensen erg zenuwachtig gingen doen, te gen de automaat gingen praten of heel eigen filosofieën bedach ten over hoe die dingen werk ten, knoopten wij een gesprek met ze aan." Alle argumenten ten spijt ging de deur vannacht om twaalf uur voor het laatst op slot. Gister avond werd voor het personeel en de vaste klanten nog een buf fet gehouden. „Noem het maar geen feestje", zegt Schipper. „Want er valt niets te vieren. Het leek ons gewoon een aardi ge manier om afscheid van el kaar te nemen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een oplichter uit Hoedekenskerke heeft ondernemers in Dirksland en Middelhamis voor 340.000 euro gedupeerd. Officier van jus titie J. Valente eiste gisteren te gen de 49-jarige man tweeën half jaar gevangenisstraf, waar van zes maanden voorwaarde lijk. In zijn eis nam de officier ook het stalken en bedreigen van een vrouw uit Zierikzee mee. De verdachte deed zich in 2004 en vorig jaar bij een onderne mer in Dirksland voor als een bonafide zakenman, die kera- mieke vazen, potten, tuinmeube len en huishoudelijke artikelen voor een 'zacht prijsje' te koop aanbood. De winst zouden ze sa men delen. Met een vlotte bab bel wist hij bij de ondernemer in totaal 285.000 euro af te trogge len. De Bevelander maakte val se facturen op en ondertekende schuldbekentenissen. De beloof de goederen werden echter nooit geleverd. Een winkelier in Middelharnis werd eind 2003 en in 2004 op identieke wijze de du pe van oplichting. De onderne mer kreeg partijen mobiele tele foons voor 55.000 euro te koop aangeboden. Het slachtoffer leende het geld aan de verdach te, maar zag er niets voor terug. De man heeft een fors strafblad met veroordelingen voor oplich ting en flessentrekkerij. De officier tilde ook zwaar aan de belaging van een vr-ouw uit Zierikzee, met wie hij via inter net in contact was gekomen. Zij werd een jaar lang bedreigd en gestalkt met sms-jes, brieven en e-mails. Ook wist de man in haar computer in te breken. Raadsman A. Bals zag geen be wijs voor de oplichting. Hij plaatste vraagtekens bij de (gro te) bedragen. „Waarom hebben de slachtoffers geen schade claims ingediend? Ze zagen dol lartekens in de ogen." De rechtbank doet 13 septembei uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32