PZC Van Haperen dreigt met rechter Ophef over Afrika-reis college Goes Die actrices zijn net zo onzeker als ik Raad Noord-Beveland en initiatiefnemer plan themapark maken elkaar verwijten Goes te§en poorten stationstunnel zeeland nazomerfestival.nl 'over een gebeurtenis die Nederland schokte' -Redactie: 0113-315649 iwww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 1 september 2006 editie Bevelanden-Tholen Van Poelje doet ervaring op bij Ajax De vrouuuen von Kamp UUestkapelle Paul Pourveur muziektheater in een voormalig tuoonoord ELKAAR ONTMOETEN DOE JE IN DE BUURT Oranje Fonds P Op zaterdag 16 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u in de buurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten te ontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt. Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt op www.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? zeeuwse almanak Gestuntel De boot was groot en van het type dat sommige waterspor ters omschrijven als 'model Tupperware'. De schipper was misschien te kwalificeren als 'nieuw geld'. En de twee matrozen waren hoogblond, welgevormd en schaars ge kleed. De Zierikzeese haven meester volgde met stijgende verbazing de pogingen tot het afmeren van dit schip. Dat le verde behalve veel ge schreeuw ook lichte schade op. Met een meewarige blik op zijn bemanning veront schuldigde de schipper zich voor hun gestuntel. „Ach, overdag heb je niks aan ze. Maar 's nachts Osman op stranden - Bij het Institu for Marine Resources en Eco Studies (Imares) op Texel worden deze maand vijf tig dode bruinvissen onder- tocht. De tandwalvissen zijn tangespoeld op de stranden. Het onderzoek moet uitwijzen ioeveel bruinvissen als bij langst in netten van vissers be landen en in welk vistuig de die om het leven komen. is het ministerie Landbouw, Natuur en Voed Minister Veerman iets doen aan de forse toena- ne van strandingen van bruin- fissen. De onderzoekers van pares werken samen met die /an het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der £ee (Nioz). Verder wordt het eam aangevuld met een Bel- expert. K. Camphuysen het Nioz spreekt van een Het aantal neemt de laatste ja- drastisch toe. Dit jaar spoel- al meer dan driehonderd iruinvissen aan. In de jaren ne- jentig noteerde het Nioz nog ge- niddeld 44 strandingen per aar. Volgens de onderzoeker :ijn lang niet alle dode bruinvis- en slachtoffer van de visserij de Nederlandse en de Bel- kust. „Een deel komt uit Deze dieren zijn rot en Ze komen duidelijk ver aandrijven." van der Hiele van het Zeeuw- e team van Eerste Hulp Bij Zee- oogdieren (EHBZ) onder- chrijft de bevindingen van het boz. „We hebben er nu al tegen Ie negentig. Vorig jaar haalden /e in totaal zeventig dode bruin issen op." Na een druk week- inde haalde hij woensdag nog ens zeven dode exemplaren an het strand. „Ik heb in de der- ien jaar dat ik deze dieren op- ang nooit eerder zoiets meege- De dieren spoelden aan Dombiu'g, Westkapelle, Vrou- /enpolder, Burgh-Haamstede, lllemeet en de Brouwersdam. Ie waren in te slechte staat om e worden onderzocht. 'ussen de slachtoffers ontdekt ran der Hiele regelmatig dieren ie in een vissersnet zijn gestor en. „Dat zie je meteen. „Ze zijn ompleet opengereten of de kop en zijn recht afgesneden." Het nderzoek op Texel start half De uitkomst wordt november bekendgemaakt. GOES - De gemeente Goes protesteert tegen het voorne men van de NS om het voetgangerstunneltje bij station Goes af te sluiten met ticketpoorten. Alleen reizigers met een geldig treinkaartje kunnen de poortjes passeren. De Nederlandse Spoorwegen willen die maatregel invoeren om perrons beter te beveiligen. Mensen clïe er niks te zoe ken hebben, worden zo geweerd. De gemeente komt in het geweer omdat de voetgangerstunnel een belangrijke verbinding is tussen het centrum en de wijken ten zuiden van de spoorlijn. Bovendien is het voor voetgangers veili ger de tunnel te nemen dan een gelijkvloerse spoorweg overgang te passeren. Burgemeester D. van der Zaag wijst erop dat de gemeente Goes indertijd de aanleg van het tunneltje voor de helft heeft betaald. De andere helft nam het Rijk voor zijn reke ning. Juridisch gezien kan de gemeente daar weinig mee, omdat de voetgangerstunnel direct na de oplevering is overgedragen aan NS. Van der Zaag heeft er geen problemen mee als de tunnel 's nachts wordt afgesloten. „Bijvoorbeeld na aankomst van de laatste trein." Als de NS index-daad poortjes plaatsen, zullen de ticketau tomaten van het perron naar de stationshal en/of naar de zuidkant van het spoor moeten worden verplaatst. An- dei-s kunnen i-eizigers geen treinkaartje halen, omdat ze niet door pooi-tjes kunnen. Brandje bij Kamperlandse schuur KAMPERLAND - De brandweer in Noord-Beveland kon gisteravond rond half zes ternauwernood voorkomen dat een schuur aan de Ruijterplaatweg bij Kamperland in vlammen opging. Het brandje ontstond door onvoorzichtigheid van enkele spelende kinderen in een naast gelegen boomhut. Door- dat de brandweer snel aanwezig was, kon het vuur op tijd geblust worden. „De schuur is eigendom van een hobbyist die oude tracto- i-en houdt. Gelukkig is alles behouden gebleven. De scha de is nihil", meldt officier van dienst P. Kesteloo. Snorfietser komt ten val LEWEDORP - Een 72-jarige man is gistermorgen met zijn snorfiets op de Vroonweg in Lewedorp ten val geko men. De politie vermoedt dat de man, afkomstig in Hein- kenszand, onwel is geworden. Hij is met een verwonding boven zijn linkeroog naar het ziekenhuis vervoerd. (Advertentie) 29 aug t/m 9 sept 2006 Michaëla van de Pas doorCornelleke Blok GOES - Strakke bruine lijven, glanzende blonde haren en huid jes als satijn: als je vaak naar de films en videoclips kijkt, zou je denken dat er op de hele wereld geen vetrolletje of puistje te be kennen is. Uit onderzoek van de Ameri kaanse Harvard University en het huidverzorgingsmerk Dove bleek onlangs dat jonge meiden erg gevoelig zijn voor het schoonheidsideaal dat we zo vaak gepresenteerd krijgen op televisie. Ze hebben moeite om naar school te gaan, uit onvrede- over hun uiterlijk. Van dat laat ste hebben Miclxaëla, Kristie en Natasja, die in de derde klas vmbo op het Goese Lyceum zit ten, geen last, maar onzeker zijn ze best vaak. Michaëla van de Pas (14) uit Hahsweert „Mijn uiterlijk houdt me heel erg bezig. Met m'n lichaam ben ik nog wel tevreden, maar met m'n gezicht helemaal niet. Ik heb altijd zó veel puistjes. Daar om probeer ik nu minder choco la te eten. Ik heb ook statisch haar dat altijd recht naar bene den hangt. Ja, ik laat me wel beïnvloeden door televisiepro gramma's. Ik volg de modetips een beetje. Als ze dan bijvoor beeld zeggen dat bruine oogscha duw mooi staat bij blond haar en blauwe ogen, dan ga ik dat toch testen. Van die program ma's als Ameiïca's Next Top Mo del trek ik me zeker wel wat aan. Dat doet ieder meisje denk ik wel. Het liefst zou ik er zo uit zien als actrice Hilary Duff. Zij is echt mijn vooi'beeld. Als ik er zo toch uit zou kunnen zien- Maar ja, tevreden ben ik toch nooit." Kristie Heikens (14) uit Wemel- dinge „Ik vind m'n voeten te groot en ik ben niet tevreden met m'n haar. Het vet mag op sommige plaatsen wel wat minder. Ik vind mijn heupen echt te breed. Iedereen zegt dat het allemaal wel meevalt, maar toch blijf ik Kristie Heikens onzeker. Dan ga ik toch minder eten, ook al zeggen mensen dat ik niet te dik ben. Als iemand een opmerking maakt over m'n mascara, dan woi-d ik onzeker en stuif ik meteen de wc in om in de spiegel te kijken. In de stad wil ik ook altijd van ieder een weten of een truitje wel leuk staat. Als ik een complimentje krijg over bepaalde kleren, dan doe ik die meteen heel vaak aan. Als ik Christina Aguilera in een clip zie, dan denk ik: wow, zo zou ik er ook wel uit willen zien." Natasja de Looff (14) uit Colijns- plaat „Ach, ik zou best wel een mixje willen zijn van een paar heel GroenLinks en PvdA Goes willen opheldering over bezoek aan Mozambique Onderzoek naar dode bruinvissen foto's Ronald den Dekker mooie actrices of modellen. Ik ben op zich wel een beetje tevre den met mezelf, maar er is altijd wel iets. Mijn bril bijvoorbeeld. De één zegt dat lenzen leuker zijn en de ander vindt een bril beter staan. Dus dan sta ik steeds voor de spiegel te kijken. En als mijn moeder voor de grap zegt dat ik een buikje begin te krijgen, dan neem ik dat toch se rieus. Dan ga ik joggen en min der snoepen. Toch weet ik er al tijd wel weer een positieve draai aan te geven. Als ik bijvoor beeld naar zo'n televisiepro gramma kijk, dan denk ik altijd: die actices zijn net zo onzeker als ik, want anders zouden ze niet naar de plastisch chirurg gaan." regie flnis de Jong spel Nel Lekotompessp zang Julia loko en Maria lekransy muziek Rudy Tuhusula en LUim lohy productie Theatergroep Delta en Zeeland Nazomerfestival kaarten info gratis brochure zie nazomerfestival.nl of bel 090 0 3 3 000 33 (0.45 p/g) (Advertentie) door Frank Balkenende GOES - De Goese fracties van GroenLinks en PvdA wensen op heldering over een bezoek dat een Goese delegatie, onder wie de burgemeester, een wethouder en een ambtenaar, begin okto ber aan het Afrikaanse land Mo zambique wil brengen. Zij vragen zich af of de reis moet worden betaald met gemeenschapsgeld en of het moreel verantwoord is er op kosten van de Mozambiqua- nen te verblijven. „Het is één van de armste landen ter we reld", zegt fractievoorzitter C. Bruring van GroenLinks, die de kwestie in een extra raadsverga dering aan cle orde wil stellen. Het college van burgemeester en wethouders wil zich in Mozam bique oriënteren op een be staand internationaal cultureel en onderwijskundig project, dat de basis kan vormen voor een Goes' Afrikajaar in 2009. Gedacht wordt aan een groot openluchtspektakel, internatio nale uitwisselingen en school projecten die al in 2007/2008 be ginnen. Die kans is aangedragen door Koen Schyvens, die vorig jaar de spin in het web was tij dens het jubileumjaar Goes 600 en als regisseur betrokken is bij het uitwisselingsproject tussen drie Afrikaanse landen (Mozam bique, Zimbabwe en Zuid-Afri- ka) en Noorwegen, het Umoja Cultural Flying Carpets. Dat project wil de Goese delega tie begin oktober in Mozambi que onderzoeken. In de hoofd stad Maputu is dan een open luchtmanifestatie, waarvoor het Mozambiquaanse ministerie van Onderwijs (op aanraden van Schyvens) het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft uitgenodigd. Het college geeft gehoor aan die invitatie. De beoogde delegatie bestaat uit burgemeester D. van der Zaag, wethouder S. van 't Westeinde (cultuur), een ambte naar en vertegenwoordigers van dansscholen en de Goese afde ling van de Zeeuwse Muziek school. De fracties zijn niet gepolst over de reis. GroenLinks en PvdA willen opheldering over de kos ten en het doel van het bezoek. Daarnaast heeft de SGP/ Chris tenunie schriftelijke vragen ge steld. Overigens is ook SGP/CU-wethouder J. Adriaan- se het oneens met de reis naar Afrika. Op welke gronden is niet duidelijk. Adriaanse is met vakantie en onbereikbaar. Hoewel de reiskosten voor reke ning van de gemeente Goes ko men - dat is tenminste het uit gangspunt van het college - vindt Bruring van GroenLinks het onkies dat de Goesenaren in Maputu verblijven op kosten van de Mozambiquaanse over heid. „We praten over een straat- arm land met een gemiddeld in komen per inwoner van 276 dol lar per jaar. Betaal dan je ver blijf zelf." Overigens is hij er niet van over tuigd dat de reis naar Afrika noodzakelijk is. „Daan/oor mis ik te veel informatie, die ik in de extra raadsvergadering hoop te krijgen. Op zich is het een prima idee Afrika, een vergeten conti nent, als thema voor 2009 te ne men, maar het moet geen zin loos reisje op kosten van de ge meenschap worden." PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogexiand sluit zich daarbij aan. Hij wil het woord 'snoepreisje' niet in de mond nemen. „We wachten de uitleg van het college in de raad af. VVD en CDA wachten de raads vergadering af. De SGP/CU wil (Advertentie) door Mieke van der Jaqt VVISSENKERKE - De gemeente raad van Noord-Beveland heeft gisteravond geen besluit geno men over het plan om een thema park over verdronken dorpen te vestigen in de Onrustpolder. Slechts twee fracties hadden een antwoord op de vraag van initiatiefnemer P. van Haperen of het plan binnen het bestem mingsplan past. Noord-Beve- lands Belang (NBB) zei ja en SGP zei nee. De andere fracties hielden een paar forse slagen om de arm. de bestuursrechter. „Krijg ik daar geen bevredigend ant woord, ga ik naar de Raad van State." Het heeft er alle schijn van dat de reactie van Van Haperen de goodwill aan het verspelen is. De drie fracties waren al hele maal niet geporteeerd van de toon die Van Haperen in zijn brieven aansloeg. De SGP-frac- tie repte niet over de toon maar oordeelde dat het plan in strijd is met het bestemmingsplan, dat in de Onrustpolder extensieve (natuurgerichte) recreatie toe laat. Volgens de SGP is dat een goede bestemming, die niet hoeft te veranderen. Voor de NBB geldt het tegen- overgestelde. Die fractie zou voor het themapark graag het bestemingplan willen ver anderen. A. Oudshoorn: „We beginnen aan de lopende band planologische procedures om zaken mogelijk te maken, dan vragen we toch ook niet naar de financiering en de tekenin gen." Hetzelfde argument brengt Van Haperen te berde. „Als ik vraag of ik ergens een huis mag bou wen, hoef ik niets anders te doen dan de vraag te stellen." Maar de raad vindt een thema park van veertien miljoen euro toch van een iets andere orde. Van de meerderheid krijgt Van Haperen overigens de kans om alsnog met de gevraagde infor matie te komen, maar de project ontwikkelaar lijkt niet van plan die weg in te slaan. In tegenstel ling tot zijn aanvankelijke stel ling dat hij op Schouwen en in Vlaanderen ook terecht zou kun nen, blijft hij vasthouden aan Noord-Beveland. „Maar dan via de rechtspraak." De raad heeft, volgens WD, CDA en PvdA, geen antwoord gehad op aanvullende vragen over het plan. Van Haperen was na afloop van de vergadering boos op de raad. „Ik wil alleen maar weten of het plan binnen het bestemmingsplan past en binnen de toeristische visie. Met andere woorden of Noord-Beve land bereid is een planologische procedure te begiixnen. Ik heb geen antwoord gekregen op die de meerderheid van de verwijt Van Haperen pre cies hetzelfde. Zijn presentatie van het plan, in juni, bood de onvoldoende garanties. De is bang dat het project pinnen een paar jaar failliet j»aat en dat Noord-Beveland dan met de gebakken peren zit. VVD, CDA en PvdA hebben Van Haperen daarom naar aanvul lende financiële informatie ge Van Haperen op zijn is van mening dat de ge daar helemaal niet om vragen. Hij meldt naar de bezwaar en beroep te stappen of meteen naar weten wat de toegevoegde waar de van het bezoek is, of het pro ject meer doelen heeft dan dans en zang, of de delegatie repre sentatief is voor artistiek Goes en of je met Zimbabwaanse in stellingen culturele betrekkin gen moet aangaan, omdat dat land een dictatuur is. Voorbereidingskosten Het college wil voor zeven perso nen reiskosten vergoeden. Dat komt neer op 12.600 euro. Vol gens burgemeester Van der Zaag moet die uitgave worden beschouwd als voorbereidings kosten. Hij erkent dat pas na het bezoek aan Maputu het colle ge besluit of het Afrika-project doorgaat. De reis kan dus ver geefse moeite zijn. Aan de ver blijfskosten die de gastheer draagt, wil hij weinig woorden vuil maken. „Wij zijn uitgeno digd. Als ik iemand te eten vraag, presenteer ik hem achter af toch ook niet de rekening? Bo vendien zijn de verblijfskosten laag in Mozambique."Van der Zaag wijst erop dat een deel van die kosten wordt gedragen door het Umoja-project, dat voor een belangrijk deel wordt gefinan cierd door Noorwegen. Natasja de Looff Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29