eindelijk naar goud Kadal met moeite Veranderen om te verbeteren floor op US Open Habraken killer op de Masters Bondscoach houdt de boot af Ajacied Charisteas naar Feyenoord 21 7oor het eerst in historie pakt Nederland wereldtitel voor landenteams vrijdag 1 september 2006 >or Giel Hendrix - Toen gisteravond even elf uur de kruitdampen wa ll opgetrokken op het slagveld het ruiterstadion van Aken, ond de Nederlandse leeuw nog overeind. Honderden Oran- juichten Piet Raij- akers, Jeroen Dubbeldam, Al- ;rt Zoer en Gerco Schroder toe. Zwaaiend de Nederlandse driekleur, het eerst in de geschiede- pakte Nederland de wereldti- 1 voor landenteams. dertig jaar geleden had- de springruiters al eens een gewonnen op een WK. liver achter Groot-Brittannie. ok toen, in 1978, werd de titel- rijd gehouden in het ruitersta- van Aken. |ooi' bondscoach Rob Ehrens ïrote vreugde KEN - De Nederlandse jringruiters konden na de gou- en medaille op het werelkam- joenschap in Aken van vreug- e bijna niet meer uit hun woor- en komen. sroen Dubbeldam uitte met én verhit hoofd zijn bewonde- (ng voor collega Gerco Schro ei', die als laatste voor Neder- [nd moest rijden. „Hoe koel (erco hier is... Hij is echt een üitenaards wezentje." je olympisch kampioen was pk tevreden over zijn eigen ron- „Het was goed voor de moti- atie dat ik na Piet Raij makers én nulrondje neerzette." Raij- ïakers ging tijdens zijn ope- ingsrit in de fout. }erco Schroder was na afloop an zijn gouden rit niet meer zo bel'. „Ongelooflijk. Abnor- iaal dat dit gelukt is. We heb- ;en er samen super voor gevoch- pn. We hadden gezegd: als we en medaille kunnen halen, is pt geweldig. Maar dat het zo indigt..." Alle ruiters prezen iun paarden. „Ze waren op het igste moment in vorm", aldus ilbert Zoer met een brede glim- ich. GPD was het het tweede succes bin nen een jaar, want vorige zomer in San Patrignano leidde hij de ploeg (met onder anderen Dub beldam en Gerco Schroder) naar de bronzen medaille op de Europese titelstrijd. En net als een jaar geleden had niemand daar rekening mee gehouden. Gehoopt natuurlijk wel, want anders hoef je niet eens te begin nen aan een titelstrijd. Die hoop was gebouwd op een flinterdun ne ondergrond. Op een derde (Hickstead) en tweede plaats (Dublin) in de lan- denwedstrijden om de Super League amper een maand gele den. De Duitsers, die iedere dag massaal naar het' stadion stro men en vorige week al Anky van Grunsven met een gouden me daille terug de grens over zagen verdwijnen, rekenden op hun ei gen ruiters. Die hadden immers dit jaar al vier landen wedstrijden gewon nen. En met de steun van het ei gen publiek en parkoersen die uitgezet waren door een landge noot (Frank Rothenberger) kon het gewoon niet mis gaan. Dat pakte echter toch even anders uit. Onbevangen De eerste twee dagen had de jon ge Nederlandse ploeg onbevan gen kunnen strijden. Met vete raan Piet Raijmakers (49) voor op als spoorzoeker. Hij offerde een deel van zijn eigen kansen op door de juiste lijnen uit te proberen en die kennis over te brengen op Dubbeldam (33), Zoer (31) en Schroder (28). Maar gisteren kwam het er op aan, kon de ploeg zich niet meer verstoppen. Als koploper in het tussenklasse- ment mag je elke ronde als laat ste starten en weet je wat de con currentie gedaan heeft. Dat kan bevrijdend werken als die fou ten gemaakt heeft, als die uitblij ven wordt de verantwoordelijk heid met elke ruiter echter gro ter. Zeker toen ook nog eens de oude 'indiaan' als startruiter in de fout ging en het volle gewicht van de wedstrijd op de jongeren terecht kwam. Maar de nuchtere 'zandhazen' uit het oosten van het land raak ten er niet van onder de indruk. In ieder geval wisten ze dat goed te verbergen voor de bui tenwacht. Toen de titel eenmaal binnen was, zocht de opgekrop te spanning zich echter een uit weg via een aantal vreugdekre ten en pasjes die niet zouden hebben misstaan in 'Dancing with the stars'. Jeroen Dubbeldam is blij na zijn foutloze rit. foto Robin Utrecht Vreugdetranen biggelden over de wangen bij KNHS-voorzitter George de Jong. Uit alle hoeken en gaten kwamen Nederlandse ruiters tevoorschijn, die de wed strijd ergens op de tribune had den gevolgd. Aan de felicitaties kwam geen einde, de gsm's van ruiters en begeleiders maakten overuren. Ze waren nauwelijks in staat tot een doordachte ana lyse, maar dat verwachtte ook niemand meer van hen. 'Groots, fantastisch, ongelooflijk, buiten aards', het waren woorden die hen te binnen schoten om de prestaties van hun makkers en paarden te omschrijven. Vakmanschap Zeker is in ieder geval dat de rui ters in de afgelopen anderhalf jaar hun vakmanschap ruim schoots hebben bewezen, met als ultieme beloning de wereldti tel van 2006. Piet Raijmakers heeft Curtis pas sinds vorig jaar onder zijn zadel. Jeroen Dubbeldam kocht BMC Up and Down anderhalf jaar ge leden in Spanje en stoomde het paard binnen enkele maanden klaar voor het grote werk, toen bleek dat Nassau in een dip te recht kwam. Albert Zoer heeft Okidold zelf opgeleid tot wereld niveau. Gerco Schroder nam Eu- rocommerce Berlin pas in de herfst van 2005 over van zijn broer Wim. Afgelopen winter besloten de ei genaren de commerciële belan gen even aan de kant te schui ven ten faveure van het WK. Ber lin hoefde niet aan te treden voor zijn vermoeiende bijver dienste als dekhengst, hoewel daarmee meer te verdienen valt als met springen. Maar als we reldkampioen kan hij dat gemis aan dekgeld de komende tijd ruimschoots goed maken. In de halve finale (met de beste 25 individuele ruiters) kunnen zaterdag nog Dubbeldam, Zoer en Schroder aantreden. Zij mo gen proberen zich te plaatsen voor de paardenwissel van zon dag (met vier deelnemers) waar uit de individuele wereldkampi oen uiteindelijk tevoorschijn moet komen. GPD Moser: doping beter vrijgeven MILAAN - Met een provocerend voorstel heeft oud-wiel renner Francesco Moser opschudding veroorzaakt in Ita lië. De voorzitter van de internationale rennersvakbond CPA stelde voor dopingmiddelen bij wielerwedstrijden voortaan toe te staan. „Als de controles voor iedereen gel den, dan is het goed ze uit te voeren. Maar als dat niet zo is, kun je profwielrenners doping beter toestaan", citeer den Italiaanse media de voormalig houder van het wereld uurrecord. „Maar zelfs als alle middelen worden vrijgege ven, zouden renners beter matig zijn met gebruik", voeg de hij er wel aan toe. ANP/DPA Chardon houdt schade beperkt AKEN - IJsbrand Chardon behaalde in het eerste onder deel van het vierspannen bij de Wereldruiterspelen in Aken niet de score die hij al maanden in zijn hoofd had. Toch was de menner uit Schipluiden na de dressuur niet ontevreden. „Ik heb het optimale eruit gehaaid, gezien de omstandigheden. Door de hevige regen was het terrein loodzwaar. Ik moest daardoor mijn paarden ontzien." Alleen de Amerikaan Chester Weber was beter dan Char don. ANP Brandt is weer bij bewustzijn BRLTSSEL - De Belgische wielrenner Christophe Brandt is uit zijn kunstmatige coma gehaald. Hij kwam dinsdag zwaar ten val tijdens de wielerkoers Schaal Schels. Daar bij brak hij vier ribben, scheurde hij zijn milt en werd zijn nier dusdanig beschadigd dat het orgaan moest wor den verwijderd. De behandelend arts besliste om Brandt vervroegd te laten ontwaken. „Hij kon al praten met zijn vrouw en heeft weinig pijn"aldus een woordvoerder van zijn ploeg. ANP/Belga Ljungskog leidt in Ladies Tour RODEN - De wielerploeg Buitenpoort-Flexpoint heeft in de Holland Ladies Tour het initiatief naar zich toegetrok ken. Na de winst in de ploegentijdrit rond Roden bezet de formatie van Jean-Paul van Poppel de eerste vier plaat sen in het klassement. De Zweedse Susanne Ljungskog is de nieuwe draagster van de oranje leiderstrui. Met Linda Villumsen en Loes Gunnewijk heeft ze in het klassement twee ploeggenotes op vijf seconden. Buiten poort won de ploegentijdrit met groot machtsvertoon. De Nurnberger-ploeg van Regina Schleicher werd op 43 se conden tweede, AA Drink met Suzanne de Goede nog eens twee tellen later derde. Schleicher schreef wel de ochtendetappe op haar naam. ANP Selectie Wales maakt noodlanding LONDEN - De voetbalploeg van Wales heeft gisteren op weg naar Praag een noodlanding gemaakt. Een voorruit van de Boeing 737 die de spelersgroep en media vervoer de, werd na 20 minuten in de lucht geraakt door een niet nader omschreven object. De piloot maakte bekend naar Bournemouth uit te wijken. Daar zette hij het toestel aan de grond en moest de ploeg wachten op nieuw vervoer. Wales speelt morgen tegen Tsjechië een EK-kwalificatie- wedstrijd. Er waren 73 personen aan boord. Toen de voor ruit brak, verloor het toestel hoogte. ANP i;oor Peter van Leeuwen EW YORK - De Spaanse ten- isser Rafael Nadal heeft zich iet de nodige moeite geplaatst oor de derde ronde van de US pen. De nummer twee van de Plaatsingslijst versloeg de Peru- an Luis Horna in vier sets: 6-4 J-6 6-4 6-2. adal, die daarmee voor het irst de derde ronde bereikte in Sjarapova in een uur klaar met Krajicek NEW YORK - Het optre den van Michaella Kraji- ceks op de US Open heeft niet langer geduurd dan een schamele 59 minuten. Maria Sjarapova was gis ternacht in New York op permachtig: 6-3 6-0. Voor Krajicek (17) was er geen beginnen aan tegen de tennisster uit Rusland. Sja rapova, gekleed in zwart, sloeg tien aces en sloeg 82 procent van haar eerste ser vices in. „Ik serveerde ei genlijk niet eens zo hard, maar plaatste de bal wel goed." Krajicek sloeg één ace en vier dubbele fouten, speel de niet eens zwak, maar kon geen gelijke tred hou den met haar krachtige te genstander. Sjarapova, als derde geplaatst, speelt in de volgende ronde tegen de Frangaise Emilie Loit. Ook Amélie Mauresmo, Martina Hingis en Serena Williams wonnen hun par tijen in de eerste ronde. New York, had tegen een geïn spireerde Horna 2 uur 43 minu ten nodig. „Het was een zware partij", erkende hij na afloop. Nadal leek nochtans een eenvou dige middag te hebben na set winst en een break voor in de tweede set. Horna, de nummer 61 van de wereld, rechtte de rug en brak twee keer terug, genoeg voor setwinst. Ook in het derde bedrijf werd Nadal flink op de proef gesteld om de partij uitein delijk sneller dan verwacht als nog naar zich toe te trekken Bij de vrouwen maakte Justine Henin-Hardenne indruk. De als tweede geplaatste Belgische had iets meer dan een uur nodig om de Amerikaanse teenager Vania King te verslaan: 6-1 6-2. Davenport Voormalig nummer één van de wereld Lindsay Davenport was nog overtuigender tegen de Kroatische Jelena Kostanic. In de veertig minuten dat de Ameri kaanse op de baan stond bleek niets van een schouderblessure die haar vorige week nog deed opgeven in New Haven: 6-0 6-0. ANP/RTR Nieuwe mijlpaal Van der Sar NOORDWIJK - Edwin van der Sar heeft een nieuw record bin nen handbereik. De doelman van het Nederlands elftal is al recordinternational (114 interlands) en staat nu ook op het punt om als eerste de grens van 10.000 speelminuten in Oranje te passeren. De teller staat op dit moment op 9994 minuten. Morgen verde digt Van der Sar het doel tegen Luxemburg, de eerste kwalifica tiewedstrijd van het Nederlands elftal voor het EK 2008. GPD door Dick Sintenie NOORDWIJK - Zeg niet dat Marco van Basten het Neder lands elftal een verjongingskuur laat ondergaan, want dat is vol gens de bondscoach niet zijn uit gangspunt. „We veranderen din gen om beter te worden." Dat de gemiddelde leeftijd van de spelersgroep sinds het WK in Duitsland drastisch is gedaald, is volgens Van Basten puur toe val. Phillip Goeu (35) zwaaide af als international en Ruud van Nistelrooij (30) en Mark van Bommel (29) komen niet langer voor in de plannen van de bonds coach. In hun plaats maken nu jongens als Klaas-Jan Huntelaar (23), Stijn Schaars (22), Demy de Zeeuw (23) en Urby Ema- nuelson (20) zich op voor het eer ste EK-kwalificatieduel, mor gen tegen Luxemburg. Subjectief Van Basten noemde de door hem uitverkoren voetballers stuk voor stuk verstandige jon gens. Ervaring is in zijn ogen een subjectief begrip. „Als ie mand op zijn achttiende al het vermogen heeft om de juiste din gen te doen in het veld, wat is dan ervaring?" Bovendien, stelde de bonds coach, kan de huidige selectie te rugvallen op de dertigers Edwin van der Sar, André Ooijer en Giovanni van Bronckhorst. „Ter wijl Joris Mathijsen, Khalid Boulahrouz en Denny Landzaat ook al het een en ander hebben meegemaakt de afgelopen twee jaar." Van Basten houdt vast aan het systeem (4-3-3) en hoopt dat en kele aanstormende talenten voor een betere uitvoering zul len zorgen, Dat moet kunnen te gen een voetbaldwerg als Luxemburg, maar het is veel in teressanter te zien hoe het Ne derlands elftal zich woensdag in Eindhoven houdt tegen het fy siek sterke Wit-Rusland. Op het WK verschoot Oranje van kleur zodra de tegenstander de spier ballen liet rollen. Vooral het middenveld, meestal bezet door Cocu, Van Bommel en Sneijder, bleek in Duitsland de achilleshiel van het elftal. Morgen vormen naar alle waar schijnlijkheid Landzaat (Wigan Athletic), Schaars (AZ) en Theo Janssen (Vitesse) de middelste li nie. Zondag, na terugkeer uit Luxemburg, buigt de technische staf zich over de vraag of de se lectie voor de tweede kwalifica tiewedstrijd moet worden aange past. Van Basten heeft dan weer de beschikking over Van Bronck horst en Boulahrouz (beiden zijn geschorst tegen Luxem burg) en er bestaat een kans dat Sneijder, de man in vorm, over vijf dagen wel inzetbaar is. De vrouw van de Ajacied staat op punt van bevallen. Vermoedelijke opstelling van Oranje tegen Luxemburg: Van der Sar, Heitinga, Ooijer, Mat hijsen, De Cler' Landzaat, Schaars, Janssen' Kuijt, Huntel aar, Van Persie. GPD door Jochem Lippmann NOORDWIJK - Marco van Basten wil zijn con tract als bondscoach van het Nederlands elftal niet tussentijds verlengen. Directeur Henk Kesler van de KNVB maakte na het WK duidelijk dat hij de trainer van Oranje graag tot 2010 wil vastleg gen. Van Basten legt dit aanbod voorlopig naast zich neer. „Ik ben twee jaar geleden aan deze klus begonnen en heb een contract tot en met het EK van 2008 getekend. Die verbintenis wil ik uitdie nen. Ik vind het nu niet zinvol om al voor langere tijd bij te tekenen." Toch sluit hij niet uit dat hij dat na het Europees kampioenschap van 2008 wel zal doen, zo ver klaarde de bondscoach. ANP oor Frits Bakker T2GHEL - Tot de beste biljar- ers onder de driebanders wordt ij niet meer gerekend. Toch an Henk Habraken af en toe og razend gevaarlijk zijn voor e topspelers. Op de Masters in eghel, dat officieel als NK eldt, speelt hij deze dagen voor iller. 'e Brabantse routinier, uit het vlakbij gelegen Sint Oedenrode, speelde op dag één clubgenoot Jean Paul de Bruijn naar een nederlaag, gisteravond moest ook Raimond Burgman eraan ge loven. Daardoor zijn niet de twee favorieten in de poule al zeker van een plaats bij de laat ste acht. Habraken heeft zich met zijn twee zeges wel al ge plaatst. Jean Paul de Bruijn herstelde zich in zijn tweede optreden van de knoeipartij op de eerste dag. „Het ging een stuk beter", verze kerde de Hulstenaar na de 3-0-winst op Wim van Crom- voirt. „Ik heb degelijk gespeeld, veel moeilijke punten gemaakt en niet veel makkelijke laten lig gen." De winst in de partij kwam geen moment in gevaar. De Bruijn won de eerste set met 15-11 in negen beurten en dwong zijn te genstander daarna op zijn stoel met ruime cijfers: 15-3 en 15-5. Over het moyenne (1.666) kon De Bruijn ook meer dan tevre den zijn. „En nu Habraken heeft gewonnen van Burgman, hoef ik mijn derde partij alleen maar te winnen." Vanmiddag treffen Burgman en De Bruijn el kaar. De winnaar gaat met Ha braken naar de kwartfinale. Dick Jaspers verschafte zichzelf ook al een doorgang naar de vol gende ronde. De regerend kam pioen won het Brabantse onder onsje met Jan Arnouts, die na een 2-0-achterstand terugkwam tot 2-2, maar in de beslissende set tekort kwam. van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord heeft in Angelos Charisteas de beoogde opvolger gevonden voor Dirk Kuijt, die twee weken terug naar Liverpool vertrok. De 26-jarige Griek tekent een driejarig contract bij de Rotter damse club. Het werd voor technisch mana ger Peter Bosz een race tegen de klok. Met een substantieel deel van de transfersom van Kuijt in de knip, werden twee verdedi gers (Philip Leonard en Dwight Tiendalli) en een middenvelder (Danny Buijs) gehaald, maar het uitblijven van een spits dreef de Rotterdamse club en achterban bijna tot wanhoop. „Het was ze ker niet makkelijk", aldus Bosz. Volgens Bosz is Charisteas, die in anderhalf seizoen in Amster damse dienst tot 12 goals in 31 competitieduels kwam, de beste oplossing onder de gegeven om standigheden. PSV trok gisteren op het laatste moment Jan Kromkamp aan. De verdediger bereikte in Eindho ven overeenstemming over een contract voor vijf jaar. Krom kamp komt over van het Engel se Liverpool. Eerder op de dag PSV en aanvaller werden Pa trick Kluivert (30) en PSV het eens een verbintenis van één sei zoen. De transfermarkt sloot vannacht om twaalf uur. Voor die tijd roerden clubs in binnen en buitenland zich nog stevig. Een overzicht: Nederland PSV Nieuw: Patrick Kluivert (Valen cia), Jan Kromkamp (Liver pool), Diego Tardelli (gehuui'd van Sao Paulo). Vertrokken: DaMarcus Beasley (verhuurd aan Manchester Ci ty), Michael Ball (Blackburn Rovers). AZ Nieuw: Ryan Donk (RKC). Vertrokken: Pius ikedia (ver huurd aan RKC). Feyenoord Nieuw: Angelos Charisteas (Ajax). Vertrokken: Pascal Bosschaart (ADO Den Haag). ADO Den Haag Nieuw: Pascal Bosschaart (Feye noord), Richard Knopper (Vites se). Vertrokken: Geert den Ouden (Willem II). NAC Nieuw: Brian Pinas (Cercle Brugge). NEC Nieuw: Chris Eagles (gehuurd van Manchester United). RKC Waalwijk Nieuw: Pius Ikedia (gehuurd van AZ). Sparta Nieuw: Joost Terol (gehuurd van FC Utrecht). FC Twente Nieuw: Orlando Engelaar (RC Genk). FC Utrecht Vertrokken: Samir El Gaaoui- ri (verhuurd aan Haarlem), Joost Terol (verhuurd aan Sparta) Vitesse Vertrokken: Richard Knopper (ADO Den Haag). Willem II Nieuw: Geert den Ouden (ADO Den Haag), Edwin Hermans (Fortuna Sittard). Engeland Arsenal Nieuw: Julio Baptista (Real Ma drid). Tottenham Hotspur Nieuw: Steed Malbranque (Ful- ham), Pascal Chimbonda (Wigan). Portsmouth Nieuw: Andy Cole (Manchester City), Niko Kranjcar (Hadjuk Split). Fulham: Nieuw: Wayne Routledge (Tot tenham Hotspur). West Ham United Nieuw: Carlos Tevez (Co rinthians), Javier Mascherano (Corinthians). Charlton Athletic Nieuw: Omar Pouso (Penarol). Newcastle United Nieuw: Giuseppe Rossi (Man chester United). Blackburn Rovers Nieuw: Shabani Nonda (AS Ro ma). Michael Ball (PSV). Wigan Nieuw: Kevin Kilbane (Ever- ton). Spanje Real Madrid Nieuw: Jose Antonio Reyes (Ar senal). Levante Nieuw: José Molina (Deportivo la Coruna), Peguy Luyindula (Olympique Marseille). Real Betis Nieuw: Johann Vogel (AC Mi lan). - Marco van Basten, observerend tijdens de training van Oranje, kijkt nog niet verder vooruit dan het EK van 2008. foto Vincent Jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21