hekelt plotse subsidiestop Vertrouwde trojka voert Zeeuwse CDA-lijst aan Landbouw mag hier niet professioneel zijn Groene maand in teken van water Colijnsplaat haalt met leuke dingen geld op voor Eurobus Provincie teleurgesteld na Kamerdebat over einde subisidie groene stroom 17 Ernst Jan Rozendaal )EN HAAG - Er komt een scha deloosstelling voor boeren en uinders die de dupe zijn van de stop op subsidies voor stroom. Dat zegde minis Wijn (CDA, Economische Za- en) gisteren toe aan de Tweede tamer, maar die vindt dat niet [enoeg. }l0f-bassist treft ^an der Linden n boekhandel 30ES - Frénk van der Linden, uterviewer, presentator en pu- ilicist, laat zich woensdaga- ond 13 september in de Goese loekkandel De Koperen Tuin in- erviewen door Blof-bassist (en md-medewerker van Omroep ieeland) Peter Slager. 'an der Linden heeft Slager in iet verleden geïntei*viewd. In De Koperen Tuin worden de rol- en eens omgedraaid. Van der binden komt mede naar Goes im zijn eerste roman 'De Steni- jing' te promoten. Het boek iver een onmogelijke liefde tus- en Precilla en de ongelovige Marokkaanse neerlandicus Ka lm komt deze maand uit en peelt zich deels in Kapelle af. De interviewsessie begint om 9.30 uur. De toegang is 7,50 eu- o, inclusief pauzedrankje. Re- ërveren: 0113-231 072. üchelde-expositie IRUININGEN - In de hal van iet gemeentehuis in Kruiningen s vanaf vandaag een tentoon stelling te zien over de Wester- scheldc. De expositie, ingericht door het Schelde Informatie Centrum in Vliddelburg, laat een beeld zien 'an de Westerschelde en wat er n de toekomst gaat veranderen. Dok is er een informatiemarkt vaar bezoekers brochures en toi lers mee kunnen nemen. De ten toonstelling blijft tot en met 27 iktober. Ineke Otte houdt atelierexpositie in eigen huis GOES - De Goese kunstenares Otte houdt vanaf vandaag drie weekeinden achtereen ate- in haar huis aan de (s-Heer Elsdorpweg 39. 'i %e toont haar beelden, multip sieraden, glasobjecten en is een nieuwe serie "van 21 beelden van glas, die zijn gebaseerd op de vorm van pago- 'fies. Een aantal van de beelden pas eerder te zien in de Street- in Middelburg. Nu toont Otte de serie compleet. Het atelier van de Goese kunste nares is tot em met 17 septem ber op vrijdag en zondag ge- ppend van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 17.00 door Rinus Antonisse GOES - De vereniging voor na tuur- en milieueducatie IVN roept september uit tot Groene Maand. Samen met andere orga nisaties zorgt het IVN voor een groot aantal activiteiten. Die hebben zoveel mogelijk als the ma 'Nederland Waterland'. Ook in Zeeland is er het een en ander te doen. '[September geldt als een van de mooiste maanden in de natuur. Afscheid van de zomer, verwel komen van de herfst. Prima gele genheid om eropuit te trekken, aldus het IVN. In het program ma ligt de nadruk op wandelen en fietsen. Een verbinding met het water is dan snel gelegd. Het heeft, zeker in Zeeland, een gro te invloed op het landschap. De Groene Maand begint zater dag 2 september met de Wal- cherse molendag. Tussen 10.00 l- en 16.00 uur zijn alle molens op het eiland open en in bedrijf. Ui teraard zijn de molenaars aan wezig om te vertellen over het werk en de molens. Eén week later, 9 september, is er een excursie naar de piasber men in Middelburg (van 11.00 tot 13.00 uur, start Boassonlaan 4). Langs de Veerse Watergang zijn zogenaamde piasbermen aangelegd, natuurvriendelijke 'oevers. In de watergang zelf kan Een meerderheid wil dat ver ge vorderde plannen voor installa ties die maximaal 1 megawatt groene stroom leveren door kun nen gaan. Zeker is dat plannen voor grotere biomassacentrales en voor windmolens op land geen MEP-subsidie (Milieu Ee- lektriciteitsproduetie) krijgen als de aanvraag niet vóór 18 au gustus is ingediend. „Het is sympathiek dat de Ka mer aan de kleine ondernemers denkt, maar dat zet geen zoden aan de dijk voor de ambities die zodoende meer water opgevan gen worden. Ook op 9 september kan in Vlis- singen deelgenomen worden aan een wandeling langs de vloedlijn. Die begint om 10.00 uur en eindigt om 11.30 uur (ver trek Arsenaalplein). Plet is dan laag water. Een zeebioloog geeft een toelichting en er wordt een kijkje genomen in het zee-aqua rium in het Arsenaal. Vanaf het fort Ellewoutsclijk ver trekt zaterdag 23 september een gids voor een wandeling door het buitendijkse natuurgebied Zuidgors. Daar is te zien hoe het Zeeuwse landschap is ontstaan. Start 09.30 uur, einde twee uur later. Zondag 24 september organi seert stichting Plet Zeeuwse Landschap enkele wandelingen. Door natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder (voormalig waterwingebied), start vanaf Koningin Emmaweg 24; in het Verdronken Land van Saeftinge (vanwege springvloed over het plankier aan de rand het het ge bied), start vanaf bezoekerscen trum Emmadorp; door natuurge bied Het Zwin en dan met name het Nederlandse deel, vanaf het bezoekerscentrum bij Retranche- ment. De wandelingen worden gelopen tussen 14.00 en 15.30 uur. zie ook www.groenemaand.nl wij hebben", reageerde gedepu teerde Suurmond (WD, energie beleid) teleurgesteld. Doelstelling Volgens hem kan de doelstelling om in 2010 in Zeeland zeker 205 megawatt aan windenergie te produceren niet worden gehaald. Verder valt de finan ciële bodem weg onder enkele initiatieven voor biomassacen- trales. Een gebaar naar boeren en tuin ders die op kleine schaal groene door Ben Jansen MIDDELBURG - Het CDA-Zee- land wil met de vertrouwde troj ka aan de kop van de kandida tenlijst volgend jaar de Staten verkiezingen in. Gedeputeerde A. Poppelaars als lijstrekker, zijn collega H. van Waveren op de tweede plaats en fractievoor zitter C. van Beveren op plaats drie. Deze kopstukken gaan na de ver kiezingen op 7 maart 2007 in principe ook weer de functies be kleden die ze nu vervullen. Grootste verandering op de gis teren gepresenteerde voorlopige kandidatenlijst vergeleken met de huidige fractie is het toegeno men aantal vrouwen. Het der tien personen sterke CDA-smal- deel in de Statenzaal telt nu één vrouw: A. Koppejan-Elsen. „Daar hebben we de afgelopen jaren terecht veel kritiek op ge kregen", zegt voorzitter L. Cop- poolse van het CDA-Zeeland en van de kandidaatstellingscom missie. „Nu staan drie vrouwen op verkiesbare plaatsen." Aan de prolongatie van Poppe laars als lijsttrekker/politiek lei der zijn weinig woorden vuil ge maakt. Coppoolse: „Hij heeft een aantal eigenschappen die stroom opwekken, bleek giste ren het maximaal haalbare. Wijn wilde daar nog niet aan, maar een motie van die strek king krijgt waarschijnlijk steun van CDA, PvdA, SGP en D66. Zo wordt voorkomen dat boeren en tuinders die al veel geld heb ben uitgegeven over de kop gaan omdat ze niet binnen een half jaar met de uitvoering van hun plannen kunnen beginnen. Wijn wilde het houden bij een te gemoetkoming in alleen die kos ten die ondernemers hebben ge- hem daar zeer geschikt voor ma ken. Poppelaars is competent en betrouwbaar, hij communiceert goed en hij weet op de juiste ma nier verbanden te leggen tussen politieke activiteiten en het CD A-gedachtegoed. Poppelaars kan zich opmaken voor een derde - en wat zijn par tij betreft laatste - periode als gedeputeerde. Coppoolse: „We gaan ervan uit dat hij voor de volle vier jaar beschikbaar is, maar we zijn natuurlijk wel zo reëel te begrijpen dat hij op den duur uit gaat kijken naar moge lijkheden om zijn carrière voort te zetten." Goed overleg Vier leden van de huidige CDA-Statenfractie staan niet meer op de kandidatenlijst: J. van de Merbel uit Tholen, E. Wijffels uit Aardenburg, M. Faasse uit Kamperland en W. Audenaert uit Sas van Gent. Volgens Coppoolse waren zij niet in voor een nieuwe termijn in de Staten. K. Martinet uit Hei kant (vier jaar geleden zesde) staat nu op de vijftiende plek. „In goed overleg", verzekert Co ppoolse. „Martinet zit in het da gelijks bestuur van het water schap Zeeuws-Vlaanderen. We proberen te voorkomen dat Sta- maakt om een vergunning te kunnen aanvragen. Hij heeft het loket voor MEP-subsidies 'we gens succes gèsloten', omdat het doel van 9 procent duurzame energie in 2010 al is bereikt. De linkse oppositie twijfelde daar aan, en vrijwel de hele Kamer vond dat de plotselinge maatre gel niet bijdraagt aan een sta biel investeringsklimaat. Volgens Wijn kosten de MEP-subsidies per jaar 600 tot 700 miljoen euro en heeft hij daar tot 2010 nog eens 250 mil- A. Poppelaars tenleden te veel petten op heb ben." Opmerkelijk is de terugkeer van B. Pauwels uit Kloosterzande, die van 1999 tot 2003 al in de Staten zat. Ook valt de lage klas sering op van J. van Plarn uit Biervliet. ITij is nu de eerste die aanspraak kan maken op een vrij komende CDA-zetel. In die hoedanigheid fungeert hij in een aantal commissies als hulp-Sta tenlid. Van Harn staat zevenüen- joen moeten bijleggen. Hij vond het niet verantwoord dat een minderheidskabinet nog meer van deze tien jaar lopende subsi dies toekent. Overleg Suurmond wil dinsdag in Gede puteerde Staten overleggen over een Zeeuwse reactie. „Ik vind dat we aan minister en Kamer een signaal moeten afgeven dat dit niet goed is voor het streven naar meer duurzame energie in Zeeland." de op de ontweip-lijst. Jongste kandidaat bij de eerste vijftien is M. Migo uit Vlissingen (26 jaar). De eerste vijftien op de CDA-lijst zijn: A. Poppelaars, Veere; li. van Waveren, Goes; C. van Beveren, Middelburg; A. Saman, Terneuzen; A. Koppe jan-Elsen, Zoutelande; P. Millia- no-van den Hemel, Oostburg; J. Meulenberg-op 't Plof, Wissen- kerke; B, Feijtel, Wemeldinge; B. Pauwels, Kloosterzande; F. Babijn, Zierikzee; J. Bergen, Oost-Souburg; A. Lijmbach, Le- wedorp; M. Ganzeman, Zierik zee, M. Migo, Vlissingen en K. Martinet, Heikant. Staten Bij de verkiezingen van volgend jaar gaat het aantal leden in de Zeeuwse Staten terug van 47 naar 39. Dat betekent dat het huidige aantal van dertien ze tels voor het CDA in de nieuwe situatie goed is voor krap elf. Er- vanuit gaand dat Poppelaars en Van Waveren weer gedeputeer de worden, kunnen - bij een met 2003 vergelijkbare uitslag - de eerste dertien kandidaten op de CDA-lijst (weer) aan de slag. Het CDA-Zeeland stelt de kandi datenlijst en het verkiezingspro gramma 6 december vast. door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - Breng alle leuke dingen die je te bieden hebt bij elkaar, en je zult zien dat het elkaar versterkt. In Co- lijnsplaat hebben ze door hoe goed dat werkt. De streekproductenmarkt werd dit jaar voor het eerst verbon den met 'de vismijn. Gewone mensen mochten Noord-Beve- landse producten mijnen op de klok. De opbrengst was voor de stichting Eurobus, die gisteren een ehecque van 600 euro kreeg. Alle kramen op de streekproduc tenmarkt, die al voor het tweede jaar in Colijnsplaat werd gehou den, stelden wekelijks groenten, fruit en ander lekkers van Noord-Beveland beschikbaar. Elf donderdagochtenden wer den de spullen op de klok afge slagen, met in de stoelen van de handelaren toeristen en andere belangstellenden. Een rondlei ding op de vismijn en een hapje in de kantine, waren bij de fee- telijkheden inbegrepen. Het werd een doorslaand suc ces. Elke week zat de mijn vol en elke week leerden gewone burgers na een korte uitleg hoe Cultuuroute in Middelburg MIDDELBURG - Op de Vis markt in Middelburg zijn zon dag extra activiteiten. Net als elke eerste zondag van de maand zijn nu ook een groot aantal galeries en ateliers open voor publiek. Aanstaande zon dag is er extra aandacht voor de Vismarkt. Dat pleintje ontstond halverwege de zestiende eeuw. Het kwam in de plaats van de brouwerij van de heren van Sint Jan. Vooral Arnemuidse visvrou wen verkochten er hun spullen. Tot aan de oorlog werd er vis verkocht op de Vismarkt. Vanaf de jaren zestig zijn er alleen nog rommelmarkten, folkloristische markten en kunstmarkten. Zon dag is om 14.30 uur een demon stratie Tai-chi. Daarna kunnen bezoekers zelf meedoen. Vooraf gaand hieraan geven Marijke Holzer en Piet Minaard een le zing over de kastanjeziekte. het in de praktijk werkt. Een halfuurtje fantiek drukken, en naderhand afrekenen. De op brengst werd in een pot gestopt voor iets anders leuks op Noord-Beveland: de Eurobus. De Eurobus, een rood busje dat is betaald met Europees, provin ciaal en gemeentelijk geld, aan gevuld met sponsor geld, is ook een enorm succes. Begeleid en gechauffeerd door vrijwilligers, kunnen ouderen en gehandicap ten zich voor de lol laten vervoe ren. Een ritje over het eiland, een uitapje naar een ander ei land, een nieuwe jurk kopen in Goes: het kan allemaal en het kost bijna niks. De ouderen en gehandicapten zijn dolenthousi ast, maar de Eurobus moet ook worden onderhouden en er moe ten afschrijvingen worden ge daan. De 600 euro die deze zo mer werd verdiend, bedekt de maagdelijke bodem van de spaarpot. Rouw en verstandelijke handicap GOES - Dood, sterven, verlies en rouw; hoe gaan mensen met een verstandelijke beperking daarmee om? Om deze vraag draaien drie gespreksavonden die stichting GeeVer in Zeeland houdt. Mensen rond een verstandelijk gehandicapte worden vaak onze ker bij een overlijden van een dierbare, stelt GeeVer. Vreemde reacties, de beleving van de uitvaartdienst en twijfel over het juiste begrip komen aan de orde. GeeVer hoopt op deelname van familieleden, pas tores of pastoraal huisbezoe kers, begeleiders, vrijwilligers en uitvaartbegeleiders. Ina Bra- ber en Anneloes Steglich van GeeVer leiden de gesprekken. Die vinden plaats: woensdag 20 sptember De Vuurvogel, Sta tionspark 45 te Goes; dinsdag 3 oktober Opstandingskerk, Bel- lamystraat 74 in Terneuzen; dinsdag 10 oktober De Schaaps kooi, Papegaaienburg 1, Vlissin gen. Steeds van 19.30 tot 22.00 uur. Aanmelden via tel. 0113- 246370. vrijdag 1 september 2006 Jeroen van Hijfte: „We zien de boer hier nog het liefst met klompen aan en een scheve pet op, niet als een ondernemer die 's morgens met een laptop onder zijn arm naar zijn kantoor gaat." foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal IJZENDIJKE - Hij heeft wel eens over wogen zijn boeltje te pakken en in het buitenland verder te gaan. Als landbou wer in Nederland word je niet gestimu leerd om nieuwe dingen te doen, vindt Jeroen van Hijfte uit IJzendijke. „Je wordt juist gedemotiveerd." De gebroeders Alex en Jeroen van Hijfte willen hun akkerbouwbedrijf rendabel maken door duurzame energie te gaan produceren. Het idee is om mais en mest te vergisten tot biogas en dat om te zet ten in warmte en elektriciteit. Daarnaast zou een bio-ethanolinstallatie de land bouwmachines van milieuvriendelijke brandstof kunnen voorzien. Begin augustus is een milieu-aanvraag in gediend bij de provincie, nodig om bij het Rijk een MEP-subsidie (Milieu Elek triciteitsproductie) aan te vragen. Een week later besloot minister Wijn (CDA, Economische Zaken) geen nieuwe aan vragen voor MEP-subsidies meer te ac cepteren. Nederland heeft namelijk de doelstelling van 9 procent duurzame energie in 2010 gehaald. Zo ging voor Van Hijfte bijna drie jaar voorbereiding verloren, plus een fikse investering in haalbaarheidsstu dies en vergunningen. Dinsdag was hij nog in Den Haag om voor zijn zaak te pleiten. Gisteren moest hij constateren dat dit niets heeft uitge haald. De Tweede Kamer wil zich nog wel sterk maken voor boeren en tuinders die installaties van maximaal 1 mega watt op poten willen zetten. „Mijn project is 1,7 tot 2 megawatt", ver telt Van Hijfte. „Als je het te klein aan pakt, heeft het geen zin. De kosten voor een gebouw, wai'mte-kraehtkoppeling en een silo, die maak je toch. Natuurlijk heb je bij 2 megawatt hogere kosten, maar niet zoveel meer. En schaalvergroting is juist cruciaal, omdat ik hiermee een ren dabele poot onder ons akkerbouwbedrijf wilde steken." Onderuit Van Hijfte vindt het typerend voor het Nederlandse overheidsbeleid. „Als je in de landbouw je nek uitsteekt, word je on deruit gehaald. Landbouw mag hier ken nelijk geen professioneel karakter heb ben. We zien de boer hier nog het liefst met klompen aan en een scheve pet op, niet als een ondernemer die 's morgens met een laptop onder zijn arm naar zijn kantoor gaat." De overgangsregeling waar de Kamer op aandringt heeft voor Van Hijfte geen zin. En op de eventuele tegemoetkoming van minister Wijn zit hij niet echt te wachten. Hij twijfelt oprecht of hij nog wel door moet gaan met zijn innovatieve plannen. „Ik weet niet wat ik er nu mee aanmoet. En met mij waarschijnlijk velen, want de meest gangbare projecten hebben een om vang van ongeveer 2 megawatt. Natuur lijk kunnen we nieuwe regelingen voor duurzame energie afwachten, maar pro bleem is dat we te maken hebben met een wispelturige overheid. Investeerders kunnen daar niet op vertrouwen. Voor mijn project heb ik arbeidsplaatsen no dig, ik moet investeren in producten die ik moet oogsten, en daarvoor moet ik nieuwe machines kopen. Het is een keten van investeringen. Je praat over miljoe nen euro's. Je moet goed overwegen wat je dan doet. Waarom zal ik al die romp slomp op mijn nek halen als ik nu zo door de overheid met een kluitje in het riet word gestuurd?" Staten schorten WCT-besluit op MIDDELBURG - Een beslissing over de voorbereiding- voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) laat langer op zich wachten. Een meerderheid van de Staten van Zeeland staat erop dat alle stukken op grond waarvan zo'n besluit moet worden genomen, be schikbaar zijn. Behandeling deze maand van het milieueffectrapport en later van de maatschappelijke kosten-baten analyse wordt ongewenst geacht. Het dagelijks provinciebestuur had op bespreking van de WCT-rapporten in twee stap pen aangedrongen nu het commentaar van het Centraal Plan Bureau nog niet binnen is. De Staten hechten er evenwel aan dat ze het hele pakket in één keer aan de or de kunnen stellen. Stremming scheepvaart op kanaal VLISSINGEN - Het Kanaal door Walcheren is zondag tussen de Keersluisbrug in Vlissingen en de Schroebrug in Middelburg beperkt toegankelijk voor het scheepvaart verkeer. In verband met een internationaal zwemevenement is er vrijwel geen scheepvaartverkeer mogelijk tussen 10.15 en 16.00 uur. Alleen omstreeks 13.30 uur gaan de bruggen een keer open. Van 14.00 tot 16.00 uur wordt het kanaal opnieuw afgesloten. Waterschap houdt plantronde MIDDELBURG - Het waterschap Zeeuwse eilanden plant de komende tijd op Walcheren en Schouwen-Duive- land nieuwe bomen en struiken. Op Walcheren worden langs de Schellachseweg struiken geplant. Op dit moment staan daar nog bomen. Die worden gerooid omdat ze ziek zijn. Langs de Noorddijk en de Vroondijk worden nieuwe knotwilgen gezet. Daarnaast wordt er op Walceren zes ki lometer struiken geplant. Gratis parkeren TERNEUZEN - Wegens een technische storing kan er in de parkeergarage Oostkolk in Terneuzen voorlopig gratis geparkeerd. worden. De hoofdcomputer van de parkeergarage is kapot en daar om staat de slagboom voorlopig open. Tussen maandag 4 en vrijdag 8 september wordt het euvel gerepareerd. Als dit volgens planning verloopt zijn zaterdag 9 september de problemen vei'holpen en moet er weer betaald worden in de parkeergarage Na de kermis wordt op dinsdag 26 september gestart met de plaatsing van de speedgatedeuren. De garage is dan van dinsdag 26 tot en met donderdag 28 september geslo ten. Vanaf vrijdag 29 september is de parkeergarage Oost- kolk, net als de parkeergarage Theaterplein, 24 uur per dag en 7 dagen per week uitrijdbaar. Boekendief betrapt in bibliotheek MIDDELBURG - Een negentienjarige Middelburger is gisteren betrapt op diefstal van een boek in de Zeeuwse Bibliotheek in zijn woonplaats. Hij had de identificatieco de van het boek afgehaald en wilde de bibliotheek verla ten toen hij werd betrapt. Het boek heeft een waarde van enkele tientallen euro's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17