Comité in actie voor gratis tunnel PZC Die actrices zijn net zo onzeker als ik Ophef over Afrika-reis college Goes Gemeente sommeert sloop bouwvallige strandkerk Renesse Handtekeningen voor verkiezingen moeten landelijke partijen overtuigen Niets te vieren bij automatenhal V rij willigersmarkt in Middelburg weekenddiensten vrijdag 1 september 2006w 1 (j door Piet Kleemans RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft Proverko Ontwikkeling BV gesommeerd de voormalige toeristenkerk De Ark in Re- nesse voor 25 september te slopen. Blijft Proverko in ge breke, dan wordt een dwang som van vijfduizend euro per dag opgelegd. Proverko be raadt zich nog op de situatie, maar overweegt een gang naar de rechter. Het zwaar verpauperde ge bouw aan de Hoogenboom- laan - pal naast driesterrenho tel Hampshire Inn - is de Ren- essenaren al jaren een doorn in het oog. De voormalige toe ristenkerk staat inmiddels al ruim negen jaar leeg en dat heeft zijn sporen nagelaten. Om de haverklap worden er brandjes gesticht en nemen jongeren alvast een voorschot je op de uiteindelijk onont koombare sloop. De desolate toestand van De Ark was vorig jaar voor de WD-fractie binnen de Schou- wen-Duivelandse gemeente raad aanleiding om vragen te stellen. De liberalen zeiden zich ernstig zorgen te maken en drongen bij burgemeester en wethouders aan op ingrij pen. Destijds oordeelde het college dat het vroegere gods huis er weliswaar niet al te florissant bijstond, maar dat er nog geen sprake was van een gevaarlijke bouwval. En, stelde het college, zo lang er geen sprake is van gevaar voor de omgeving kan de ge meente niets doen. Nu, een jaar later, hangt de vlag er anders bij. In de ogen van het college is nu wel spra ke van een gevaarlijke situa tie waaraan zo snel mogelijk een einde moet komen. Er zijn weliswaar voorzieningen getroffen om ongewenst be zoek buiten te houden, maar die blijken in de praktijk niet voldoende. Eén van de bouw- 1 inspecteurs constateerde en- kele maanden geleden dat de strandkerk weer opengebro- i ken was en dat verschillende groepen jongeren het pand in gebruik hadden genomen. 1 Volgens de gemeente zou er t zelfs met brommers in het ge- E bouw en op het omliggende f terrein worden gereden. Ver- f der worden door jongeren ook vernielingen aangericht, onder andere aan de asbestbe- plating van het gebouw. Eigenaar Proverko, die wonin gen wil bouwen op de plaats waar nu nog de vervallen toe ristenkerk staat, werd aange schreven en gesommeerd De Ark te slopen. De projectont wikkelaar tekende daartegen bezwaar aan. Totdat duide lijk is wat wel en niet kan met de voormalige strand kerk, wil Proverko niet slo pen. Het pand zou volgens Proverko afdoende be schermd worden tegen onge wenst bezoek. Volgens de ge meente is dat echter tech nisch onmogelijk en is sloop de enige oplossing. Dwangsom De gemeente wil dat Prover ko het kerkgebouw voor 25 september sloopt. Elke dag die het langer duurt kost Proverko vijfduizend euro, tot een maximum van een ton. Proverko/Bouwfonds Mab is niet blij met de actie van de gemeente, zegt woordvoerder J. Littooij. De mening van de gemeente dat het gebouw niet te beveiligen is, wordt door Littooij niet gedeeld. Proverko/Bouwfonds Mab hoopt sloop te voorkomen. „Het gebouw heeft nog steeds economische waarde. Wij wil len het graag instandhouden tot er een concreet plan ligt waar we verder mee kunnen. Wij overwegen naar de voor- zieningenrechter te stappen om sloop tegen te houden. door Ronald Verstraten WESTDORPE - Het comité Tun- neltolvrij.nl denkt de kans op een succesvolle handtekeningen actie te vergroten, door die juist in de aanloop naar de verkiezin gen te houden. „Dan verwach ten we toch een gewilliger oor bij de landelijke partijen", ver wachten leden van het comité. Het comité deed daarom giste ren een oproep aan alle politie ke partijen en gemeenteraads fracties in de regio. Op 23 sep tember begint Tunneltolvrij.nl met een gezamenlijke handteke ningactie. Het doel is het af schaffen van tolgelden die voor het gebruik van de Westerschel- detunnel moeten worden be taald. Maar voorzichtigheidshal ve wordt daaraan toegevoegd: 'of ten minste het drastisch ver minderen van de toltarieven'. „Het comité komt weliswaar voort uit de Socialistische Par tij, maar wordt gesteund door een verschillende politieke groe peringen. De WD bijvoorbeeld, en de partij Nieuw West uit Sluis. Die zijn bang dat we het doel 'tolvrij' niet kunnen halen. Als de verwachting te hoog ge spannen is, krijg je gemakke lijk teleurstelling. Vandaar die toevoeging," zegt woordvoerder J. Dees uit Westdorpe. De actie die het comité voor ogen heeft, moet beginnen op pu blieke plaatsen, zoals voor het belfort in Sluis en de markten in Terneuzen in Hulst. Dees en de zijnen willen dat zoveel moge lijk plaatselijke vertegenwoordi gers van politieke partijen op de uitgekozen, drukbezochte loca ties handtekeningen verzame len. Bovendien wordt gevraagd of ze op de website van de partij een verwijzing opnemen, zodat signaturen ook digitaal worden verzameld. „Zo'n link is er op 23 september in elk geval op de site van het comité (www.tunnel- tolvrij.nl)"verzekert Dees. De groep wil laten zien dat er brede onvrede is bij de Zeeuws- Vlaamse bevolking over het feit dat ze voor het gebruik van de verbinding extra moeten beta len, terwijl ze via de (wegenbe lasting al meebetalen voor de in frastructuur in het hele land. Het comité hoopt de landelijke partijen te laten inzien dat tol heffing bijzonder onrechtvaar dig is voor Zeeuws-Vlamingen. Het comité, dat volgens Dees ac tie voert namens de hele Zeeuws-Vlaamse bevolking, liet dit voorjaar al van zich horen. Behalve tegen tolheffing zijn ze ook tegen privatisering van de tunnel. Dat de verkoop aan par ticulieren inmiddels is ge schrapt, schrijft het comité bij op zijn palmares. „Er is inmid dels ook al een succes geboekt, het niet doorgaan van de privati sering van de tunnel." Naar ana logie van de vrije-veren-actie van een halve eeuw geleden, wil het comité met de handtekenin gen tezijnertijd een mars in Den Haag houden. doorCornelleke Blok GOES - Strakke bruine lijven, glanzende blonde haren en huidjes als satijn: als je vaak naar de films en videoclips kijkt, zou je denken dat er op de hele wereld geen vetrolletje of puistje te bekennen is. Uit onderzoek van de Amerikaanse Har vard University en het huidverzorgings- merk Dove bleek onlangs dat jonge mei den erg gevoelig zijn voor het schoonheidsideaal dat we zo vaak gepre senteerd krijgen op televisie. Ze hebben moeite om naar school te gaan, uit onvre- deover hun uiterlijk. Van dat laatste heb ben Michaëla, Kristie en Natasja, die in de derde klas vmbo op het Goese Lyceum zitten, geen last, maar onzeker zijn ze best vaak. Michaëla van de Pas (14) uit Hansweert „Mijn uiterlijk houdt me heel erg bezig'. Met m'n lichaam ben ik nog wel tevre den, maar met m'n gezicht helemaal niet. Ik heb altijd zó veel puistjes. Daarom pro beer ik nu minder chocola te eten. Ik heb ook statisch haar dat altijd recht naar be neden hangt. Ja, ik laat me wel beïnvloe den door televisieprogramma's. Ik volg de modetips een beetje. Als ze dan bij voorbeeld zeggen dat bruine oogscha duw mooi staat bij blond haar en blauwe ogen, dan ga ik dat toch testen. Van die programma's als America's Next Top Mo del trek ik me zeker wel wat aan. Dat doet ieder meisje denk ik wel. Het liefst zou ik er zo uitzien als actrice Hilary Duff. Zij is echt mijn voorbeeld. Als ik er zo toch uit zou kunnen zien... Maar ja, te vreden ben ik toch nooit." Kristie Heikens (14) uit Wemeldinge „Ik vind m'n voeten te groot en ik ben niet tevreden met m'n haar. Het vet mag op sommige plaatsen wei wat minder. Ik vind mijn heupen echt te breed. Iedereen zegt dat het allemaal wel meevalt, maar toch blijf ik onze ker. Dan ga ik toch minder eten, ook al zeggen mensen dat ik niet te dik ben. Als iemand een opmerking maakt over m'n mascara, dan word ik onzeker en stuif ik meteen de wc in om in de spie gel te kijken. In de stad wil ik ook al tijd van iedereen weten of een truitje wel leuk staat. Als ik een complimentje krijg over bepaalde kleren, dan doe ik die meteen heel vaak aan. Als ik Chris tina Aguilera in een clip zie, dan denk ik: wow, zo zou ik er ook wel uit willen zien." Natasja de Looff (14) uit Colijnsplaat „Ach, ik zou best wel een mixje willen zijn van een paar heel mooie actrices of modellen. Ik ben op zich wel een beetje tevreden met mezelf, maar er is altijd wel iets. Mijn bril bijvoorbeeld. De één zegt dat lenzen leuker zijn en de ander vindt een bril beter staan. Dus dan sta ik steeds voor de spiegel te kijken. En als mijn moeder voor de grap zegt dat ik een buikje begin te krijgen, dan neem ik dat toch serieus. Dan ga ik joggen en minder snoe- pen. Toch weet ik er altijd wel weer een posi tieve draai aan te geven. Als ik bijvoor beeld naar zo'n televisieprogramma kijk, dan denk ik altijd: die actices zijn net zo onzeker als ik, want anders zou den ze niet naar de plastisch chirurg gaan." Natasja de Looff foto's Ronald den Dekker Kristie Heikens Michaëla van de Pas John Schipper en Angelique de Pan in de automatenhal die nu dicht is. foto Ronald den Dekker GroenLinks en PvdA Goes willen opheldering over bezoek aan Mozambique door Selma Osman MIDDELBURG - Meer dan der tig vrijwilligersorganisaties pre senteren zich zaterdag op de Markt in Middelburg. Zij laten zien wat zij allemaal doen en welke vacatures zij in de aanbie ding hebben. De vrijwilligersmarkt wordt voor de zevende keer gehouden. De deelnemende organisaties lo pen sterk uiteen. Zorg en sport zijn goed vertegenwoordigd, maar er zijn ook vrijwilligers die zich inzetten met reddings honden of voor het behoud van het Walcherse landschap. Het Vrijwilligersteunpunt Mid delburg hoopt met de markt mensen die nog wat vrije uur tjes over hebben op een idee te brengen. Vorig jaar kon de Stichting Werkt voor Ouderen bijvoorbeeld zeven nieuwe vrij willigers noteren. Het steun punt zelf is nu anderhalf jaar open en heeft een keus uit bijna tweehonderd vacatures. Het aan tal ingeschreven organisaties is zelfs groter, maar sommige heb ben een vacaturestop. Vorig jaar de Kousteensedijk. werden zeventig mensen aan een vrijwilligersplek geholpen. Bij het steunpunt in het winkel centrum Dauwendaele wordt drie keer per week een inloop spreekuur gehouden. De vrijwilligersmarkt wordt za terdag om elf uur 's ochtends ge opend door burgemeester Schou- wenaar van Middelburg. De kraampjes blijven tot vier uur staan. De interculturele werk groep Walcheren Mozaïek - ook vrijwilligers - zorgt voor de op tredens. Taxatiedag munten en zegels MIDDELBURG - Veilinghuis MPO houdt op donderdag 14 september in Middelburg een taxatiedag voor postzegels, munten, bankbiljetten en an sichtkaarten. Deskundigen wer pen van 12 tot 16 uur gratis een blik op verzamelingen en losse stukken. De taxatiedag wordt gehouden in de Zeeuwse Bibliotheek aan door Rob Paardekam GOES - „Ik voel me klote." Angelique de Pan, al twaalf jaar werkzaam in automatenhal Merkur Casino aan de Goese Beestenmarkt, wond er gisteren geen doekjes om. De hal was voor het laatst open, dus zit An gelique vanaf vandaag zonder werk. Merkur Casino (voorheen Las Vegas) moet dicht op last van de gemeente Goes. Die denkt het aantal gokverslaafden terug te dringen door het aantal automa tenhallen in de stad tot één te be perken. Toen Las Vegas in 2004 werd overgenomen door Merkur Games Holding bv zagen ze in het stadskantoor hun kans schoon om dat doel te verwezen lijken. Want, zo was bepaald, zo dra een hal een andere eigenaar kreeg, kon hij gesloten worden. Alle protesten van het bedrijf ten spijt was de zaak gisteren voor het laatst open. Respijt Dan hebben ze nog respijt gekre gen, want eigenlijk moest de boel al in maart dicht. De ge meente besloot tot het uitstel om de werknemers de kans te ge ven ander werk te vinden. Daar is niets van terecht geko men. „Van de twaalf werkne mers heeft er nog maar één an der werk gevonden", zegt be drijfsleider John Schipper, die zelf ook op straat komt te staan. „Die persoon gaat werken bij de andere automatenhal." De men sen werk aanbieden in één van de drie andere vestigingen van Merkur was nauwelijks een op tie, omdat die in Rotterdam, Am sterdam en Hoofddorp zitten. „Dat is gewoon te ver weg", al dus Schipper. „Bovendien heb ben ze daar hun mensen. Er is niet zomaar plaats voor een aan tal medewerkers dat hier hun baan verliest." Bedrukte sfeer Iemand die vanaf vandaag zon der werk zit, is Angelique de Pan. Daar heeft ze behoorlijk de pee over in. „Ik baal een beetje dat ik vandaag moest werken", zei ze gisteren. „Er heerst toch een beetje een bedrukte sfeer op zo'n laatste dag." De Pan - 37 jaar oud - zegt de afgelopen maanden wel dertig tot veertig keer gesolliciteerd te hebben. Zonder resultaat. „Ik ben te oud. Ze willen me nergens meer hebben." Schipper zegt zijn best gedaan te hebben om de sfeer de laatste maanden goed te houden. „Op zich is dat aardig gelukt", vindt hij. „Ook omdat we allemaal een instelling hebben van: we worden nog gewoon betaald en de klanten kunnen er ook niets aan doen." Toch is de nakende sluiting de medewerkers niet in de koude kleren gaan zitten. Geen nieuw werk kunnen vinden en de slui ting steeds dichterbij zien ko men, heeft enkele van hen be hoorlijk in de put doen belan den. Schipper: „Ik heb de afgelo pen tijd nog een paar mensen moeten aannemen, omdat een paar vaste medewerkers het geestelijk niet meer aankon den." Achter een fagade van gelaten heid is Schipper eigenlijk nog best boos over de verplichte slui ting. Hij benadrukt nog eens dat elf gezinnen in de problemen ko men. Maar waarvoor? De men sen die nu bij Merkur een gokje komen wagen, gaan daar vol- door Frank Balkenende GOES - De Goese fracties van GroenLinks en PvdA wensen op heldering over een bezoek dat een Goese delegatie, onder wie de burgemeester, een wethouder en een ambtenaar, begin okto ber aan het Afrikaanse land Mo zambique wil brengen. Zij vragen zich af of de reis moet worden betaald met ge meenschapsgeld en of het mo reel verantwoord is er op kosten van de Mozambiquanen te ver blijven. „Het is tenslotte één van de armste landen ter we reld", zegt fractievoorzitter C. Bruring van GroenLinks, die de kwestie in een extra raadsver gadering aan de orde wil stel len. Het Goese college van burge meester en wethouders wil zich in Mozambique oriënteren op een bestaand internationaal cul tureel en onderwijskundig pro ject, dat de basis kan vormen voor een Goes' Afrika jaar in 2009. Gedacht wordt aan een groot openluchtspektakel, internatio nale uitwisselingen en school projecten die al in 2007/2008 be- gens de bedrijfsleider echt niet ineens mee stoppen. Bovendien deden ze er in de automatenhal alles aan om te voorkomen dat mensen verslaafd zouden raken. „Daar gingen we zelfs voor op cursus", aldus Schipper. „Zo leerden we de signalen her kennen. Als mensen erg zenuw achtig gingen doen, tegen de au tomaat gingen praten of heel ei gen filosofieën bedachten over hoe die dingen werkten, knoopten wij een gesprek met ze aan." Op slot Alle argumenten ten spijt ging de deur vannacht om twaalf uur voor het laatst op slot. Gister avond werd voor het personeel en de vaste klanten nog een buf fet gehouden. „Noem het maar geen feestje", zegt Schipper. „Want er valt niets te vieren. Het leek ons gewoon een aardige manier om afscheid van elkaar te ne men." ginnen. Die kans is aangedragen door regisseur Koen Sehyvens, die vorig jaar de spin in het web was tijdens het jubileumjaar Goes 600 en als regisseur betrok ken is bij het uitwisselingspro ject tussen drie Afrikaanse lan den (Mozambique, Zimbabwe en Zuid-Afrika) en Noorwegen, het zogeheten Umoja Cultural Flying Carpets. Dat project wil de Goese delega tie begin oktober in Mozambi que onderzoeken. In de hoofd stad Maputu is dan een open luchtmanifestatie, waarvoor het Mozambiquaanse ministerie van Onderwijs (op aanraden van Sehyvens) het Goese college van burgemeester en wethou ders heeft uitgenodigd. Het college geeft gehoor aan die invitatie. De beoogde delegatie bestaat uit burgemeester D. van der Zaag, wethouder S. van 't Westeinde (cultuur), een amb tenaar en vertegenwoordigers van dansscholen en de Goese af deling van de Zeeuwse Muziek school. De fracties zijn niet gepolst over de reis. GroenLinks en PvdA willen opheldering over de kos ten en het doel van het bezoek. Daarnaast heeft de SGP/ Chris tenunie schriftelijke vragen ge steld. Overigens is ook SGP/CU-wethouder J. Adriaan- se het oneens met de reis naar Afrika, Op welke gronden is niet duidelijk. Adriaanse is met vakantie en onbereikbaar. Onkies Hoewel de reiskosten voor reke ning van de gemeente Goes ko men - dat is tenminste het uit gangspunt van het college - vindt Bruring van GroenLinks het onkies dat de Goesenaren in Maputu verblijven op kosten van de Mozambiquaanse over heid. „We praten over een straat arm land met een gemiddeld in komen per inwoner van 276 dol lar per jaar, Betaal dan je ver blijf zelf." Overigens is hij er niet van over tuigd dat de reis naar Afrika noodzakelijk is. „Daarvoor mis ik te veel informatie, die ik in de extra raadsvergadering hoop te krijgen. Op zich is het een prima idee Afrika, een vergeten conti nent, als thema voor 2009 te ne men, maar het moet geen zin loos reisje op kosten van de ge meenschap worden." PvdA-frac- tievoorzitter H. Hoogerland sluit zich daarbij aan. „Wij heb ben bedenkingen. Het nut en doel van de reis is vaag. We we ten alleen dat het college naar Mozambique gaat om zich te oriënteren op een project. De vraag is of je daar per se fysiek aanwezig moet zijn en of dat dan uit de gemeentekas moet worden betaald. Als je werke lijk iets wil doen voor Afrika, be taal dan alle reiskosten uit je-ei- gen zak en besteedt het gemeen telijk bedrag aan een project in Mozambique." Hoogerland wil het woord 'snoepreisje' niet in de mond ne men. „We wachten de uitleg van het college in de raad af. Mis schien worden we van nut en noodzaak overtuigd." WD en CDA, die allebei niet tot nauwelijks op de hoogte zijn van het voornemen van het colle ge, hebben nog geen mening. Ze wachten de raadsvergadering (een datum wordt nog bepaald) af. De SGP/CU wil weten wat de toegevoegde waarde van het be zoek is, of het project meer doe len heeft dan dans en zang, of de delegatie representatief is voor artistiek Goes en of je met Zimbabwaanse instellingen cul turele betrekkingen moet aan gaan, omdat dat land een dicta tuur is. Het college wil voor zeven perso nen reiskosten vergoeden. Dat komt neer op 12.600 euro. Vol gens burgemeester Van der Zaag moet die uitgave worden beschouwd als voorbereidings- kosten. Hij erkent dat pas na het bezoek aan Maputu het colle ge besluit of het Airika-project doorgaat. De reis kan dus ver geefse moeite zijn. „Maar het idee spreekt ons echter zeer aan en we willen er serieus naar kij ken. Uiteraard speelt mee of de muziekschool en de dansscholen zo'n multicultureel project zien zitten." Noorwegen Aan de verblijfskosten die de gastheer draagt, wil hij weinig woorden vuil maken. „Wij zijn uitgenodigd. Als ik iemand te eten vraag, presenteer ik hem achteraf toch ook niet de reke ning? Bovendien zijn de ver blijfskosten laag in Mozambi que." Van der Zaag wijst erop dat een deel van die kosten wordt gedragen door het Umo- ja-project, dat voor een belang rijk deel wordt gefinancierd door Noorwegen. zaterdag 2 en zondag 3 september 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-zon. 22.30 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. zon. 22.30-ma 08.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen Walcheren A.A. Paul, Doornenburg 31, Vlissingen, tel. (0118)478811. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: M. Snoep, tel.(0118)471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: M. de Jonge, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: E. v. d. Akker en M. de Bruijn, Kanaal straat 3, Oost-Souburg, tel. (0118) 460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel-en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10.00-17,00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, Middelburg, tel. (0118) 612538. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, Oost-Souburg, tel. (0118) 461593. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16