Ook brede school in Dauwendaele r: up y n m\ PZC Gewoon aanbellen, dan valt het best mee Nog geen verruiming bestemming Britannia 0V0 Vlissingen trekt bezwaar over spoorbak in Goes tegen poorten bij stationstunnel fl Super lichte BATAVUS damesfiets Nu gratis merkmon turen." Vrijwillig buurtbemiddelaar Activiteiten voor kinderen en volwassenen in Middelburgse wijk 0 watstraat 197 vlissingen tel. 0118-417377 sportief model met 24 versnellingen slot met chip batterijverlichting verstelbaar stuur van 599,- voor a -» profil: A A 2E fIETSSPECIALIST zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 www.prolile-vandendrlest.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De buurtbemiddelaars: Roda Hassi, coördinator Toine van Pamelen, Gerda Straver en Koen de Bruin. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De twaalf vrijwilli gers zijn er klaar voor: vanaf volgende week helpen ze ruziënde buren in Mid delburg. Ze zijn geen politieagenten, be nadrukken ze. Ze helpen alleen bij het zoeken naar een oplossing. Het was helemaal niet moeilijk om de vrijwilligers te krijgen, zegt coördina tor Toine van Pamelen. Sterker nog: er staan er alweer vijf te trappelen om aan de training te beginnen. Volgende week krijgt de eerste groep mensen hun diplo ma, ze hebben met succes de training ge volgd. De eerste burenruzies liggen in middels al te wachten op een oplossing. Gerda Straver, Koen de Bruin en Roda Hassi horen bij de eerste lichting. „Sinds februari woon ik in Middel burg", vertelt Straver. „Na de verhui zing vond ik het weer tijd voor vrijwilli gerswerk." Ze heeft bewust voor dit pro ject gekozen. „Ik houd ervan om met mensen te werken, het liefst één op één. Ander vrijwilligerswerk is soms lastig omdat ik slechthorend ben. Dat brengt soms beperkingen met zich mee." Koen de Bruin houdt zich ook professio neel bezig met bemiddeling bij conflic- ten. „Maar dan bij zakelijke geschillen, tussen aandeelhouders bijvoorbeeld. Ik heb nog nooit tussen buren bemiddeld. Dat lijkt me interessant, ik denk ook dat het best moeilijk is. Maar het is mooi als je een conflict weet te sturen. Mensen moeten het zelf oplossen. Het is fantastisch als dat lukt." Roda Hassi heeft altijd al de neiging ge had om in te grijpen bij conflicten, zegt ze. „Dat hoort bij mijn cultuur. Ik kom uit Somalië. Als mensen daar ruzie heb ben, is de politie echt de laatste die er bij gehaald wordt. Het is een warm land hè. Mensen hebben er tempera ment. Als mensen ruzie maken, stappen we ertussen. Ik ben niet bang om het goed te maken tussen mensen." Ze lacht: „Mensen leven samen in Somalië. Het woordje bemoeien kende ik hele maal niet. Dat bestaat niet. Nu begrijp ik dat Nederlanders privacy belangrijk vinden." De Nederlands cultuur is misschien wel de oorzaak van veel conflicten, denkt De Bruin. „Mensen zitten binnen, met de gordijnen dicht. Ze ergeren zich, maar durven niets te zeggen." Straver: „Vroeger, toen mensen nog meer samen leefden, losten ze vaker dingen zelf op." Van Pamelen: „Toen leefden ze in de buurt, nu leven mensen in hun eigen huis." Hassi: „Misschien dat mensen bang zijn om even aan te bellen. Omdat de buren twee rottweilers hebben, of omdat de buurman er eng uitziet." „Ze denken dat er niet te praten valt, maar misschien merken ze dat het mee valt als ze gewoon een keer aanbellen." 'Van Pamelen: „Vaak blijkt een ruzie uit eindelijk helemaal geen groot conflict. Het is meer dat mensen niet met elkaar praten." Succes Ervaringen in andere gemeenten laten zien dat buurtbemiddeling succesvol kan zijn. Tweederde van de ruzies waar bij wordt bemiddeld, worden bijgelegd. De buurtbemiddelaars krijgen zaken doorgespeeld van woningbouwvereni gingen en de politie, maar mensen kun nen zichzelf ook aanmelden. Van Pame len verwacht gemiddeld drie aanmeldin gen in de week. „In het hoogseizoen wat meer. Als het mooi weer is, gaan men sen buiten leven. Dat brengt wat meer irritatie met zich mee." Het doel van buurtbemiddeling is om buren weer met elkaar in gesprek te brengen. Eerst wordt gesproken met de klager, vervolgens met de buren. Als ze allebei willen meewerken, volgt een be middelingsgesprek. De kunst daarbij is om mensen zelf een oplossing te laten aandragen. Dat is niet alleen beter om dat de bemiddelaars zich dan niet in de ruzie hoeven te mengen, de vrede blijft op die manier ook langer bewaard, denkt Van Pamelen. Er zijn zaken die de buurtbemiddelaars niet aanpakken, vertelt de coördinator. „Ruzies tussen twee echtelieden lossen we niet op. Zware drugs- en alcoholpro blemen lossen we niet op en we be moeien ons ook niet met zware crimina liteit." Aan de andere kant willen ze ook geen voorpost voor de politie zijn. Ze geven dan ook geen informatie door. „Dan verliezen we onze positie. We moe ten te allen tijde neutraal blijven." Stra ver: „We laten de wietplantjes in de ven sterbank gewoon staan." agenda STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Het Pallet, 19.00 uur: Disco voor kinderen tot groep zeven; 21.00-23.30 uur: Disco; VLISSiNGEIM - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Sint Jacobskerk, 12.00 - 12.30 uur: Mid dagpauze-orgelconcert. (Advertentie) vrijdag 1 september 2006 l iltraining voor mantelzorgers MIDDELBURG - Iedereen die thuis een zieke verzorgt en daar bij veel moet tillen, kan daar voor een training krijgen bij de - stichting Vrijwillige Thuiszorg Walcheren. Er komen technieken aan bod om mensen rechtop in bed te zet ten, uit bed naar een rolstoel of de wc te brengen zonder de rug te zwaar te belasten. Een tilspecilaist van zorgaanbie der Zorgstroom geeft uitleg over het juiste gebruik van tilhulp- middelen. De training is dinsdag 19 sep tember in Zorgcentrum De Haagbeuk, Adriaan Coorte- straat 1 te Middelburg van 13.30 tot 15.30 uur. Geïnteres seerden kunnen zich opgeven via 0118 - 55 35 30. Advertentie Model'. Oihyleno Nii-jonfcvrv Co\\&cA\& van:. Tr'icoï Ch \o L-okaïte: AjÖHtfew Mvz-&cwivi Eye wish... summersale! eye wish door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het Vlissingse college van B en W heeft zijn be zwaar over de bijdrage van twin tig miljoen euro van het Ha venschap Zeeland Seaports in een verdiept spoor in Goes, inge trokken. Dat heeft wethouder T. Verhage gisteravond aan de gemeenteraad meegedeeld. Het havenschap, waarin de pro vincie en de gemeenten Vlissin gen, Borsele en Terneuzen zit ten, wil met de investering in de spoorbak in Goes de overlast van een toenemend goederenver voer door de komst van de Wes- terschelde Container Terminal in Vlissingen-Oost beperken. Vlissingen had bezwaar aangete kend omdat ze zich niet kon vin den in de manier waarop het be sluit over de bijdrage tot stand was gekomen. Ook zat het de ge meente dwars dat het ha venschap twintig miljoen euro GOES - De gemeente Goes pro testeert tegen het voornemen van de NS om het voetgan gerstunneltje bij station Goes af te sluiten met ticketpoorten. Al leen reizigers met een geldig treinkaartje kunnen de poortjes passeren. De Nederlandse Spoorwegen willen die maatregel invoeren om perrons beter te beveiligen. Mensen die er niks te zoeken hebben, worden zo 'geweerd. De gemeente komt in het geweer omdat de voetgangerstunnel een belangrijke verbinding is tussen het centrum en de wijken ten zuiden van de spoorlijn. Boven dien is het voor voetgangers vei liger de tunnel te nemen dan een gelijkvloerse spoorwegovergang te passeren. Burgemeester D. van der Zaag wijst erop dat de gemeente Goes indertijd de aanleg van het tun neltje voor de helft heeft be taald. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Basisschool leerlingen van de wijken Dau wendaele en Mortiere kunnen vanaf september meedoen aan allerlei activiteiten na school. )Dan gaat de brede school van paft, Alle scholen in Dauwendaele doen mee: de openbare Vossen- burch, de katholieke Franciscus- school en de protestants-christe lijke Wilgenhof. Het initiatief is begonnen op de Vossenburch, vertelt directeur H. Satter. „We vilden wat betekenen voor kin deren na schooltijd, We zijn met de gemeente gaan praten over fi nanciering. Dat kon alleen on der de voorwaarde dat ook ande re scholen meededen." De activiteiten vinden wel al leen plaats op de Vossenburch. De school had een aantal loka len over. Eén lokaal is omge bouwd tot computerruimte. Verder wordt ook de hal aange past. Er zijn niet alleen activiteiten voor kinderen. Ook ouders en andere volwassenen kunnen meedoen. Er wordt bijvoorbeeld een cursus opvoedingsondersteu ning gegeven. Het begin is voorzichtig, vertelt Satter. Voorlopig zijn er alleen activiteiten op dinsdag-, woens dag- en wij dagmiddag. De scho len zijn in overleg met de ge meente over de mogelijkheden voor voor- en naschoolse op vang. „Maar voorlopig doen we niet aan naschoolse opvang. De activiteiten zijn daar ook niet voor bedoeld." De brede school in Dauwendaele hoeft niet in een nieuw en groot gebouw, zo als die er ook in de Magistraat- wijk en straks in de Stromen- wijk staan. „Het is een misvat ting dat een brede school een ge bouw is, vindt Satter. „Het gaat om de visie die je hebt over za ken die verder gaan dan alleen onderwijs. Wij willen graag de wijk in de school brengen." Netwerk De brede school heeft een eigen coördinator, die in dienst is van de Stichting Welzijn Middel burg. Verder is de afgelopen tijd gewerkt aan de opbouw van een netwerk. Een groot aantal verenigingen en organisaties zijn gevraagd om mee te den ken. Op 6 september is er, om de start te vieren, van 14.00 tot 16.00 uur een markt op het schoolplein. Er is een open les kinderdans en weerbaarheid, er zijn sportactiviteiten en demon straties sieraden maken en strip tekenen. Wijkbewoners kunnen zich inschrijven voor de cursus sen. kan investeren terwijl eerder een extra winst niet kon worden uitgekeerd aan de gemeente. Verder was Vlissingen bang dat ze via het havenschap in de toe komst vaker geld moet bijdra gen aan de infrastructuur bui ten het gebied van het ha venschap. De wethouder heeft over de bezwaren deze week een gesprek gevoerd met onder meer GS. Die hebben openlijk hun ex cuses aangeboden over de gang van zaken. „We zijn tot de af spraak gekomen dat in het ver volg altijd de betrokken partici panten op de hoogte worden ge steld", zei Verhage gisteravond. „Ook is toegezegd dat er in de toekomst rekening zal worden gehouden met onze financiële si tuatie." Verder nemen de par tijen binnen het havenschap bin nenkort een standpunt in over wanneer, in welke situaties en in welke gebieden het ha venschap moet investeren. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het Vlissingse college van B en W heeft nog geen standpunt ingenomen over een eventuele verruiming van het bestemmingsplan van hotel Britannia. Dat zei wethouder T. Verhage gisteren tijdens de raadsvergadering in antwoord op vragen van de PvdA. De fractie liet gisteren weten dat de toekomst van Britannia er zo somber uitziet dat het be stemmingsplan volgens de PvdA best verruimd mag worden. On langs maakte projectontwikke laar Loostad bekend dat onder handelingen over de verkoop en exploitatie van het hotel waren stukgelopen op financiën. De PvdA wil vurig dat het markan te pand opgeknapt wordt en be houden blijft voor de toekomst. Als dat een stuk eenvoudiger te realiseren is door de hotel-be stemming uit te breiden met per manente bewoning op de hogere etages, moet dat maar gedaan worden, meent de PvdA. Pas op de plaats De wethouder zei deze week pas een reactie te willen geven tij dens de raadsvergadering. Maar de beantwoording bracht gister avond geen nieuw licht op de zaak. „Op dit moment wordt er een pas op de plaats gemaakt. Alle betrokkenen, de projectont wikkelaar, de onderhandelings partners en de gemeente, bera den zich nu op de ontstane situa tie", zei Verhage. „Als daar standpunten over zijn ingeno men, komen we opnieuw bij el kaar om daarover te praten. Dat zal binnen een maand of twee zijn. Wat het college betreft kan ik al leen maar zeggen dat wij op dit moment nog geen standpunt hebben ingenomen." I Giorgio Annani Ar,ge!ö Slaranl TfisoiCWs fttertviiser Erey V3B Rwlmntel ArniBtJaGortz masl 38 l/n» 52 Lange Vofststraat 18 4461 SP Goes Tel. (0113) - 21 19 35 www.moniekfnode.nl O.a.: Gcrttino Brakkies Bunnies Renata Pinocchio Bobell Compagnucci

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15