Doe! duurzaamheid onder druk Commandoboot op de Westerschelde 20% KORTING Lubbers: ecologie belangrijker dan economie Peijs belooft zich sterk te maken voor bedreigde stations LaBan frovincie ongelukkig met stopzetten milieusubsidie door minister Wijn 13 Zeeuwse brandweer bekijkt of alle uitrukposten op goede plaats staan donderdag 31 augustus 2006 ^rFrnst Jan Rozendaal HAAG - Zeeland haalt jjn doelstellingen op het gebied [windenergie niet als minis- jVijn (CDA, Eonomische Za- vasthoudt aan zijn besluit a de MEP-subsidie (Milieu Ibtriciteitsproduetie) stop te tlten. Dat zegt gedeputeerde J. jiiarniond (VVD, energiebe- Üd). „Wij zijn hier heel onge- iikkig mee." 3; provincie heeft met het Rijk ji afspraak gemaakt om in 2010 ia minste 205 megawatt aan fioom uit windenergie te produ- „Als de MEP-subsidie nu Boer en zoon liet schuldig aan fataal ongeval i]|DDELBURG - Een 61-jarige toer en zijn 30-jarige zoon uit Vrouwenpolder hebben geen [huid aan het tragische onge- nlrnet een tractor waarbij een li-jarige jongen om het leven team. Selvond gisteren de rechtbank 3 Middelburg bewezen dat ze arbeidstijdenwet hadden «afreden, maar daarvoor kre- pa vader en zoon geen straf op- legd. vijftienjarige Koen van Stra- jaui Steenbergen had gezien jeugdige leeftijd niet op een lictor mogen rijden. Het slacht- èr vierde elk jaar met zijn nders vakantie op de mini-cam- mg van het akkerbouwbedrijf, ïijn passie was het werk op de «derij, met name de tracto- su hadden zijn aandacht. Toen ïjongen 26 augustus 2004 te- in het verbod van de boer en jjn zoon buiten het boerendrijf iel detector de weg opging ge- feurde het fatale ongeval. De rekker kantelde. De jongen lam onder de tractor in de |ot terecht en verdronk. L' vallen jaarlijks gemiddeld ja doden bij ongevallen met p tractor. Dow-medewerker van Seters nieuwe voorzitter milieufederatie - J. van Seters, nu nog telewerker van chemiegigant tav Chemical, wordt voorzitter im de Zeeuwse Milieu Federa- lie(ZMF). Hij volgt eind novem- ler oud-burgemeester J. van der Poef op, die ruim zes jaar voor- n'ller van de belangenvereni- iing was. facteur M. van Mierlo van de ÏjIF ontkent dat sprake is van 'knieval' richting bedrijfsle ren werkgevers. Hij zegt dat prima past in de aan licht die de ZMF geeft aan mi- la economie en duurzame ont- ng. „Van Seters is wat M betreft inhoudelijk heel lat." Ie! de benoeming wil de milieu- 'sieratie ook onderstrepen dat fel belang wordt gehecht aan aede contacten met de indus- e willen niet meer alleen snsen zoeken uit de bestuurlij- hoek of van de natuur- en ffidschapsbescherming", aldus fan Mierlo. Seters, sinds enige tijd ge- rorene van het waterschap 3-Vlaanderen, neemt mor- pnabijna dertig jaar afscheid ra Dow. Tot 1991 werkte hij er ja de productie, daarna als mi- aii functionaris en tenslotte F hij belast met het onderhou- p van de contacten tussen pen overheid. Ook was hij jdief in de Kamer van Koop- Mel en de Brabants-Zeeuwse fekgeversvereniging. olgens de nieuwe voorzitter ft hij in zijn werk ervaren belangrijk een goede com plicatie tussen bedrijfsleven pijds en politiek, overheid, ponenden en milieubewe- |Dg anderzijds is. Van Seters vast dat het bedrijfsleven Ie zich meer open te stellen "W de samenleving. „Dat leer- is voor mij erg belangrijk 3t." Achtergrond I toont zich zowel verrast als vereerd door het verzoek van de om voorzitter te worden. Meters ziet zichzelf nadruk- pjkniet als uitvoerende, maar als man op de achter- fond. Directeur Van Mierlo geeft aan de medewerkers blij zijn de nieuwe voorzitter. „Met 'uze continueert de ZMF P r°f als overlegpartner en 'Hggenbouwer. wordt afgekapt, gaan we dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet halen", stelt Suurmond. „We hebben een convenant met het Rijk, we hebben allebei onze handteke ning gezet, dan vinden wij het op zijn zachtst gezegd niet net jes dat in gang gezette ontwikke lingen in de kiem worden ge smoord." De provincie heeft geïnven tariseerd dat zonder MEP-sub sidie drie windmolenprojecten op Tholen, twee op de storm vloedkering, een bij Kreek rak, een in het Sloegebied en een bij de Zeelandbrug (samen 203 megawatt) onder druk staan. Overgangsregeling Vandaag debatteert de Tweede Kamer over het voornemen van Wijn. Suurmond hoopt dat daar tenminste een overgangsrege ling uitrolt, zodat in gang gezet te projecten doorgang kunnen vinden. Het dagelijks provincie bestuur heeft een brief klaarlig gen die aan het kabinet wordt gestuurd als de uitkomst van het debat tegenvalt. Daarin wordt ook aandacht ge vraagd voor tal van andere pro jecten voor een duurzame op wekking van energie. De provin cie heeft er bij een eerste inven tarisatie vijf geteld, bij elkaar goed voor ruim 80 megawatt. Maar ook onder het gezag van gemeenten worden plannen ont wikkeld, zoals drie pure plant aardige oliecentrales - elk goed voor 10 megawatt - in Vlissin- gen, Middelburg en Terneuzen. „De stopzetting van de subsi dies is een flinke schadepost voor de initiatiefnemers", schat Suurmond in. Een van de getroffen bedrijven is Heros in Sluiskil. Dat wil in april beginnen met de bouw van een biomassacentrale. Zonder MEP-subsidie is dat niet meteen onmogelijk, verklaart directeur A. de Bode, maar hij moet reke ning houden met een opbrengst- vermindering' van 1,5 miljoen eu ro per jaar. „We zijn nu aan het kijken hoe we dat kunnen op vangen." Net als Biox in Vlissin- gen en Colsen Milieutechniek in Hulst heeft Héros zijn naam ge zet onder een brandbrief aan de Tweede Kamer. Ook Van Hijf'te Greenpowei- uit IJzendijke, dat biogas wil produceren door de vergisting van onder meer mais en mest, komt door stopzetting van de MEP-subsidie in de pro blemen. „We zijn er al drie jaar mee bezig", vertelt J. van ITijfte. „Het is een innovatief project waarmee we een ren dabele poot onder het be drijf willen zetten, omdat met de akkerbouw tegenwoordig niet meer structureel geld valt te verdienen. Het is toch niet voor te stellen dat ze zul ke projecten die in de pijp lijn zitten zomaar onderuit ha len?" Ruud Lubbers bij de opening van het academisch jaar in Middelburg: „Toen ik in de jaren zestig in de politiek terechtkwam, was mijn woonplaats Rotterdam geen leuke plek om te leven. De economie had voorrang, voor het milieu was geen plaats." foto Ramon Mangold/GPD door Martijn de Koning MIDDELBURG - Ze hadden te weinig programmaboekjes en konden de stoelen letterlijk niet aangesleept krijgen. De organi satoren van de opening van het academisch jaar hadden duide lijk niet op zoveel belangstelling gerekend. Des te spijtiger was het dat de speech van hoofdspre ker Ruud Lubbers af en toe on verstaanbaar was. De Nieuwe Kerk in Middelburg is een prachtige locatie om de opening van een nieuw jaar aan de Roosevelt Academy te vieren. De kledij van de hoogleraren, ge stoken in een zwarte toga, past uitstekend bij de plechtige sfeer die het gebouw uitstraalt. Bovendien is het functioneel: er passen vele honderden mensen in. De kerk heeft één nadeel: het galmt er enorm. Eén van de hon derden aanwezigen hoefde maar even te kuchen of zijn stoel te verzetten en de spreker was voor de naaste omgeving enkele ogenblikken niet te volgen. Het gold voor alle inleiders, maar bo venal voor oud-premier Lub bers. Door zijn zware stem klon ken zijn woorden soms secon- denlang na. Het maakte hem bij momenten onverstaanbaar. Jammer, want Lubbers is een ge boren spreker. De aantekenin gen die hij had meegenomen, hoefde hij niet eenmaal in te zien: alles ging uit het hoofd. Uitgangspunt van zijn speech waren de vier vrijheden: vrij heid van meningsuiting en gods dienst en vrijwaring van vrees en gebrek. Volgens Lubbers, in 1995 win naar van één van de Four Freedoms Awards, zijn het dé handvatten voor iedereen die streeft naar een duurzame en leefbare wereld. In zo'n omgeving moet het strij den voor 'de goede zaak' voorop blijven staan, betoogde hij. Lub bers gebruikte die term bewust. „Strijders voor mensenrechten en milieu gaan steeds vaker sa men. Goede doelen komen sa men in één pakket." De oud-pre mier hield zijn gehoor voor dat vechten voor een betere wereld niet van alle tijden is. „Toen ik in de jaren zestig in de politiek terechtkwam, was mijn woon plaats Rotterdam geen leuke plek om te leven. De economie had voorrang, voor het milieu was geen plaats." Dat veranderde in de jaren er na, totdat rond 1990 het commu nisme uit Oost-Europa ver dween. „Opeens had iedereen hetzelfde ideaal: kapitalisme. De economie leek alles te kun nen redden." Sinds een paar jaar gaat het weer de goede kant op, sprak Lubbers. Hij gaf daarbij een pluim aan zijn oud-werkgever Verenigde Naties (Lubbers was er tot vorig jaar Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen). „Mede dankzij de inspanningen van de VN be ginnen we weer te beseffen dat ecologie belangrijker is dan eco nomie." door Emile Calon VLISSINGEN - De Zeeuwse hulpdiensten moeten een snelle commandoboot krijgen voor het coördineren van de rampenbe strijding op de Westerschelde. Voor de daadwerkelijke bestrij ding willen de overheden een overeenkomst aangaan met de commerciële bergers die nu ook al actief zijn op de Westerschel de, aldus burgemeester J. Lo- nink van Terneuzen. Tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse Veiligheidsregio liet voorzitter Lonink gisteren we ten dat bovenstaande wensen staan in het conceptrapport dat over twee maanden wordt aange boden aan minister J. Remkes (Binnenlandse Zaken). Dat rap port bevat voorstellen om de vei ligheid op de Westerschelde en de aangrenzende wateren te ver beteren. Volgens Lonink kan die com mandoboot op rustige mo menten ook ingezet worden voor andere taken. Het maakt hem niet uit of de politie te water, Rijkswaterstaat of de douane vaart met die boot. „Zo lang die boot bij een calamiteit snel ingezet kan worden om de rampenbestrijding te coördine ren." Het rapport is een uitwerking van een eerder onderzoek, dat vorig jaar aan Remkes werd aan geboden. Daarin stond precies vermeld hoe het met de rampen bestrijding op de Zeeuwse wate ren was gesteld en welke geva ren er kleven aan de transpor ten over water. De conclusie was dat de Zeeuwse hulpverle ningsdiensten niet zijn toege rust om een echte calamiteit op de Westerschelde aan te pak ken. In opdracht van Remkes wordt nu gekeken wat elke over heid moet doen om dat pro bleem op te lossen. Tijdens twee grote incidenten op de Westerschelde, de stran ding en het plooien vorig jaar van de Fowairet, en de aanva ring en stranding drie jaar gele den van de Pelican I, bleek dat de commerciële bergers in staat zijn dat soort klussen te klaren. Om die reden willen de autoritei ten een pact met hen sluiten dat ze beloven bij volgende inciden ten weer klaar staan om te hel pen. De voorzitter van de Veilig heidsregio liet echter wel horen dat er onder de Zeeuwse autori teiten ook een wens leeft om zelf één sleep- en bergingsschip te hebben. Lonink merkte verder op dat Rijkswaterstaat zo goed als ze ker een oplossing heeft voor het probleem van de ladinggege- vens. Bij verschillende inciden ten op de Westerschelde bleek dat de hulpdiensten niet tijdig de juiste ladinggegevens van met name containerschepen kon den inzien. Tunnel Een ander probleem, de onwil van het Rijk om mee te betalen aan de veiligheid in de Wester- scheldetunnel, is nog steeds niet opgelost. Volgens Remkes zijn de gemeenten Terneuzen en Bor- sele verantwoordelijk voor de extra kosten voor de brandweer als gevolg van de komst van die tunnel. In opdracht van de mi nister overleggen die twee ge meenten nu met de NV Wester- scheldetunnel over een oplos sing. door Emile Calon VLISSINGEN - De Zeeuwse brandweer werkt aan een sys teem waarmee de korpsen kun nen zien of de uitrukposten op de juiste plaats staan. Het moet eind dit jaar operationeel zijn, zei de Goese brandweercomman dant P. van Dijk gisteren tijdens een bijeenkomst van het dage lijks bestuur van de Veiligheids- regio in Vlissingen. Het systeem is volgens hem no dig om te kunnen zien of brand weerkazernes verplaatst moeten worden, versterkt of gesloten kunnen worden. Elke verande ring kan in het systeem worden ingevoerd. Bijvoorbeeld een nieuwe rondweg, de bouw van een nieuwe wijk of de aanleg van een bedrijventerrein. Tel kens kan met behulp van dat nieuwe systeem gekeken worden of vanuit bestaande kazernes de brandweer tijdig ter plaatse kan zijn tijdens een calamiteit. Vervolgens is het aan het be- iiliilifiiliiïiiiiiimm, Celstraf poging afpersing MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg achtte gis teren bewezen dat een 22-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad heeft geprobeerd een man af te persen. De Mid delburger werd voor poging tot afpersing veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en verplicht reclasseringscontact. Ook kreeg hij 180 uur werkstraf opgelegd, omdat hij ten tijde van het delict nog in een proeftijd zat van een eerdere ver oordeling voor een geweldsmisdrijf. De Middelburger besloot de man voor 1500 euro af te per sen, omdat hij dat bedrag nog tegoed zou hebben van zijn vriend. Die werd vorig jaar echter vermoord in Middel burg. „Ik vond het niet gepast om het geld niet bij zijn fa milie te halen", had hij gezegd. Het slachtoffer zou anderhalf jaar lang door zijn (ver moorde) vriend zijn afgeperst tot een bedrag van dertig duizend euro. Toen de Middelburger hem daarmee con fronteerde, werd hij bang. Het slachtoffer schakelde 15 maart de politie in toen de afperser hem ertoe dwong het geld bij Mc Donald's in Middelburg in een auto achter te laten. Bosman blij met plek VVD-lijst DEN HAAG - Middelburger André Bosman is 'helemaal gelukkig' met de 29ste plaats op de kandidatenlijst van de WD voor de Tweede Kamer. Hoewel dat iets lager is dan waar de afdeling Zeeland van de VVD op had ingezet en de huidige Kamerfractie 27 zetels heeft, denkt hij toch dat het Kamerlidmaatschap binnen bereik is. „De WD heeft een goed programma, we hebben een goede, even wichtige kandidatenlijst, ik denk dat we bij de verkiezin gen dertig zetels moeten kunnen halen." Aanvankelijk stond Bosman op 31, maar door het afhaken van Arthur Docters van Leeuwen en Arno Visser is hij twee plaatsen opgeschoven. Hij benadrukt dat hij zich niet heeft zitten verkneukelen toen zij zich terugtrokken. „Maar ik vind wel dat je op de lijst staat voor de VVD en niet voor jezelf, welke plek je ook krijgt toebedeeld." Rolluikenbedrijf failliet HEINKENSZAND - EMG Rolluiken BV gevestigd aan de Schouwersweg in Heinkenszand is failliet verklaard. De onderneming telde zeven werknemers. Met drie van hen was de arbeidsovereenkomst al opgezegd. Ten tijde van het faillissement waren nog vier werknemers in dienst. De door de rechtbank in Middelburg aangewezen curator E. Sandijck gaat hen ontslag aanzeggen. Over de oorzaak van de teloorgang van het bedrijf kon Sandijck gisteren nog niet veel meedelen. Hij sprak van 'teruglopende bedrijfseconomische resultaten'. Het faillis sement is aangevraagd door de eigenaar. Volgens San dijck zal er geen sprake zijn van een doorstart van EMG Rolluiken BV. Snorfietser aangereden GOES - Op het Stationspark in Goes is gisteren een 54-ja- rige snorfietser uit de gemeente Kapelle aangereden door een auto. Het ongeval gebeurde toen een 41-jarige auto mobilist uit de gemeente Goes op de parkeerplaats achter uit reed en de achter hem rijdende snorfietser niet zag. De snorfietser raakte gewond aan zijn gezicht en klaagde over pijn in zijn borst. De brandweerpost in Schoondijke. foto Camile Schelstraete stuur om te bepalen of een kazer ne verplaatst moet worden of versterkt of dat er een nieuwe moet komèn. Ook kan blijken dat het mogelijk is een brand weerpost op te heffen omdat van uit andere kazernes het gebied van die ene post volledig gedekt kan worden. Volgens Van Dijk is het straks ook mogelijk dat systeem te kop pelen aan de centrale meldka mer zodat de centralisten aldaar kimnen zien welke eenheden snel bij een ongeval kunnen zijn. Van Dijk werd gisteren aan het eind van de vergadering be noemd tot de nieuwe regionale brandweercommandant. Hij be kleedt die functie tot 1 januari 2008. Hij volgt F. Captijn op die sinds juni de directeur is van de Veilig heidsregio. Bij zijn komst, twee jaar geleden, was al duidelijk dat Captijn die functie zou krij gen. Van Dijk blijft voorlopig nog twee dagen in de week actief als commandant van het Goese korps tot er een vervanger is ge vonden. Hij verwacht, zo liet hij gisteren weten, dat zijn opvolger binnen de Zeeuwse brandweer is te vinden. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) gaat zich sterk maken voor de bedreigde NS-stations in Zeeland. De Tweede Kamer toonde zich gisteren tevreden met die toezegging. „Dat is meer dan ik staatssecretaris Schultz ooit heb horen zeggen", aldus CDA-Kamerlid Van Hijum. De Kamer debatteerde gisteren over het spoorboekje van de NS voor 2007. Staatssecretaris Schultz van Haegen (WD, Ver keer en Waterstaat) heeft dat twee weken geleden goedge keurd, zonder met de Kamer te overleggen. Peijs moest zich daarover verantwoorden, omdat Schultz inmiddels met zwanger schapsverlof is. De minister maakte duidelijk dat voor 2007 alleen nog mi nieme veranderingen in de dienstregeling mogelijk zijn. Wel zegde ze de Kamer toe in december met een overzicht te komen waaruit blijkt hoe in 2008 eventuele nadelen weer uit de nieuwe dienstrege ling kunnen worden wegge poetst. Daarbij gaat het vooral om de bereikbaarheid van het noorden en het oosten van Ne derland. De Kamer wilde meteen ook za ken doen over Zeeland, omdat de sluiting van de stations Arne- muiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendijke is voorzien in 2008. „Het is zaak dat het zwaard van Damocles nu einde lijk eens verdwijnt boven de Zeeuwse stations". vond SGP-Kamerlid Van der Staaij. Van Hijum eiste op dit punt 'daadkracht' van het kabinet. PvdA-Kamerlid Dijksma wilde de garantie dat de moties die de Kamer over het openhouden van de Zeeuwse stations heeft aangenomen 'niet net zo hard ge negeerd worden als andere af spraken.' Onderling overleg Peijs beloofde 'zich sterk te maken' voor de Zeeuwse sta tions. „Ik wacht wel het overleg van de NS met de regio af. Ik wil zien of ze er onderling zelf goed uitkomen. Zo niet, dan moet de NS altijd aan mij toe stemming vragen om stations te sluiten." Die opstelling leverde haar een compliment van Van Hijum op. „Woorden als 'Ik ga me hier sterk voor maken' hebben we hier lange tijd niet gehoord." De Kamer had duidelijk de indruk dat Peijs zich, anders dan Schultz, inleeft in de negatieve gevolgen die de nieuwe dienstre geling voor veel reizigers kan hebben. „Peijs wil de Zeeuwse stations openhouden", concludeerde Ka merlid Slob (ChristenUnie) na afloop van het debat. (Advertentie) OP ALLE AANKOPEN voor Client-Card-houders aktie loopt t/m 2 september PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-613401

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13