Wonen en recreëren in Britannia PZC Van stieren met uiers en appelmoes Ov0 /^v^t Slechts een vlekje en een snoeppapiertje Waterschap verhoogt parkeertarieven fvdA-fractie Vlissingen pleit voor verruiming bestemmingsplan OP OP Giant herenfiets Open dag Open Hof 11 finnr Friith Ramakers VLISSINGEN - Het maakt de PvdA-fractie van Vlissingen ei genlijk niet meer uit wat er met het voormalige hotel Britannia aan de boulevard gebeurt, als er maar iets gebeurt. „De ergernis over de kotelruïne groeit met de dag", schrijft H. de Haas, na mens de PvdA. 0e PvdA stelt de voortgang van Britannia aan de kaak met schriftelijke vragen aan het col lege van B en W. De partij wil dat er alles aan gedaan moet worden om van de 'ruïne af te komen'. Daarvoor kan, wat de fractie betreft, het bestemmings plan verruimd worden. Woonbestemming Britannia heeft nu een hotel- ftmctie en de bestemming recrea tie, Die zou uitgebreid moeten worden met een woonbestem ming om de ontwikkeling van het bouwplan mogelijk te ma- (Advertentie) éDen Dekker ^Muziek KAPELLb 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) met 7 versnellingen, Nexus naafdynamo, verende zadelpen, aluminium frame van 699,- voor 499,- C7 PROFIL' A A_DF r'F'^ zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 www.proflle-vandendriest.nl agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw jende Kerkrïng, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; Galerie De Osseberg, 20.00 uur: Optreden kleinkunstenaar Adrie Ooster ling; MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Oostkerk, 12.30 uur: Orgelconcert Bram 3eekman; Koorkerk, 15.00 uur: Miniconcert Stefan Knuyt, piano; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- lismuzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- ieplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 5S+yoga. bij nader inzien In aanvulling op het artikel over het 60-jarige huwelijk van het echtpaar Van Slooten-Joosse uit Sint Laurens (PZC 29augustus), dient nog vermeld te wor den dat uit het huwelijk een zoon, Mari- nus Joosse, geboren is. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE 1 WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 j 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken. Ruim zeven jaar geleden zijn de eerste plannen voor Bri tannia gepresenteerd en nog steeds staat het er verpauperd bij. De PvdA schrijft dat het niet meevalt om trots op je stad te zijn, met een bouwval op zo'n prominente locatie. De partij ziet een doemscenario voor zich, waarin de hotelruïne een historische ruïne wordt met een monumentenstatus. door Ronald Verstraten BRESKENS - Er wordt heel wat gesuggereerd over de veer dienst Breskens-Vlissingen. Dat het op het voet-fietsveer een zootje zou zijn, onvriendelijke bemanning, vieze toiletten, rot zooi op de veerpleinen, bijvoor beeld. Maar is het echt zo erg? Dat weten we pas als we er zelf eens een kijkje gaan nemen. „Drie kinderen, twee volwasse nen en één vijfenzestig plus!", herhaalt een vrouw haar vraag om kaartjes bij de vertrekhal van het voet-fietsveer in Bres kens. De intercom is kapot, maar de verkoopster is goed te verstaan. Het duurt even, maar ze komen er naar tevredenheid uit. Met zichtbare voet- en wielspo ren schiet het glad bedoelde zwarte vloeroppervlak de pro perheid voorbij. Fietsende kin deren willen weten hoe alles werkt en met het geduld van een peuterspeelzaalleidster legt een behulpzame medewerker het uit. 'Thirsty?', schreeuwt de tekst op een frisdrankenauto maat en verschillend gekleurde stoelen proberen de wachtruim te verder op te leuken. Overal rookverboden. Geen vuiltje aan de lucht. Buiten alleen wat siga rettenpeuken tussen de klin kers. De fractie wil weten of het colle ge bereid is medewerking te ver lenen aan de bestemmingsplan- wijziging en hoe lang die proce dure duurt. Invulling De fractie vindt dat de onderste bouwlagen een toeristische-re- creatieve invulling moeten krij gen, maar op de andere lagen zou een permanente bewoning De Prinses Maxima vertrekt pre cies op tijd. De smaakvol bekle de stoelen blijken vooral aan de raamkanten populair. Alles ziet er een stuk schoner uit dan op die 'tupperware-boten' uit het verleden. Dan maar eens naar de wc. 'Gents toilet' heet die aan boord. Niet per se bestemd voor mogelijk moeten zijn. Het valt niet mee om exploitanten te vin den voor Hotel Britannia. Het bouwplan van projecontwikke- laar Loostad gaat uit van 156 ho telkamers, -suites, congreszalen en ruimte voor een café/restau rant. Onlangs werd bekend dat de onderhandelingen tussen Loostad en Amadore, de keten waaronder ook Hotel Arion valt en van de Vlissingse zakenpart- inwoners van de Belgische stad, maar voor plassers in het Engels in een opnieuw propere omge ving. Die worden nadrukkelijk gevraagd 'Door te Spoelen'. Na het handenwassen blijken de pa pieren handdoekjes op, maar de warme luchtblazer doet het pri ma. Terug in het salon kun je niet ners Joost van Damme en Jerry van Zuijlen is,' stuk waren gelo pen op financiën. Problemen De PvdA betreurt dat en voor ziet meer problemen. „Als het al niet lukt om met ondernemers die een goed gevoel bij Vlissingen en de boulevards hebben tot oveeenstemming te komen, dan lukt dat zeker niet ontkomen aan de brandblussers en zwemvesten. Alles staat per fect aangegeven. Neutraal grijze vloeren houden het zicht schoon en zijn volgehouden tot in de fietsruimte en de achterdekken. Daar kun je ook zitten, maar om dat ze buiten staan, kunnen ze vuil worden en doe je dat op ei gen risico, waarschuwt een bord met partijen van elders." Als het bestemmingsplan minder be perkend is, dan zou het onderne mingsrisico minder groot zijn en zou er eindelijk begonnen kun nen worden aan de herontwikke ling van Britannia. Wethouder Verhage wilde giste ren niet reageren. Ze doet dat vanavond in de gemeenteraads vergadering van Vlissingen, aan vang 19.30 uur. je. Ze zijn trouwens schoon. De grijze trappen beginnen telkens met een gele, veilige en zichtba re trede. Aantrekkelijker Valt er dan niks te klagen? Nee, nauwelijks. Slechts een enkele vlek op een mat. Of toch, jawel, daar ligt een snoeppapiertje! De aankomst in Vlissingen ziet er aantrekkelijker uit dan het ver trek uit Breskens. Vriendelijk verontschuldigend zegt de loket- tiste dat de ingelaste tussenboot terug niet vaart, vanwege de te sterke wind. Aan de aankomsthal zit cafeta ria met een rijk assortiment vast. Zonnige terrasjes buiten, Jan Fliers en zijn hele familie binnen. Zijn zaak is flink verbe terd. Fliers is ooit begonnen met een blauwgrijze, rijdende fri tuur en heeft jarenlang met een keet langs de oprijdende auto's gestaan. Maar hij moet het niet alleen van de veerpassagiers hebben. „Vijftig procent van mijn klanten komt van bedrij ven en uit de Vlissingse binnen stad. Anders had ik het ook nooit gedaan." Hij heeft wel eens overwogen om ook zoiets te beginnen in Breskens. „Maar ik heb ervan af gezien. Er is daar niets." Terug gekeerd op het desolate verkeersplein aldaar, kun je hem alleen maar gelijk geven. door Selma Osman MIDDELBURG - Het betaald parkeren op terreinen van het waterschap wordt volgend jaar duurder. Waterschap Zeeuwse Eilanden voert tegelijk een ver lenging van het seizoen in. Par keerders moeten tot 1 november betalen. Dat is een maand lan ger dan nu het geval is. Zeeuwse Eilanden probeerde al eerder het betaald parkeren te verlengen. Vorig jaar mislukte dat. De proef werd na een maand beëindigd. Het experi ment bleek juridisch niet water dicht. Bovendien was op de par keerterreinen niet duidelijk aan gegeven dat er nog betaald moest worden. B. van de Hoef, dagelijks be stuurder van het waterschap, denkt dat het volgend jaar beter gaat. „Het ging mis omdat de verlenging te snel werd inge voerd. Nu hebben we alles op tijd in orde. De borden worden aangepast en we hebben overleg gevoerd met de gemeenten Veere en Noord-Beveland." Het betaald parkeren op de ter reinen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden begint vol gend jaar op 1 april en duurt tot 1 november. Het uurtarief gaat omhoog van 0,60 naar 0,70 euro cent. Een dagkaart kost 4 euro (nu 3,50 euro) en voor 60 euro verstrekt het waterschap een vergunning voor het hele sei zoen. Een seizoenskaart kost nu nog 52,50 euro. De opbrengsten van het parkeer- VLISSINGEN - Open Hof, het wijkcentrum van Paauwenburg, houdt zaterdag 9 september een open dag. Tussen 14.00 en 17.00 uur zijn alle ruimten van het ge bouw aan de Alexander Gogel- weg open voor publiek. De Hobby Computer Club en Palladium laten zien wat zij er zoal doen. Er zijn gratis yo ga-lessen, reiki-behandelingen en een demonstratie in kantklos sen. Verder staat er een antieke brandweerwagen en laat de vere niging Boluz oldtimer-brom mers zien. Vanaf 17.00 uur is er muziek van de band Anytime. geld verdwijnen voor een deel in nieuwe investeringen aan de par keerterreinen langs de Walcher- se kust, rond het Veerse Meer en bij de Banjaard. Zo wordt de be planting op en rond de parkeer plaatsen aangepast en komen er betere prullenbakken en toilet ten. Verder wil het schap langs de wegen verwijzingsborden plaatsen, zodat de parkeerplaat sen beter worden aangegeven. Het vorig jaar ingevoerde uurta rief levert het waterschap min der op 'dan het oude systeem waarbij per dagdeel moest wor den betaald. „De parkeerop- brengst is iets lager geworden", zegt Van de Hoef. Hij geeft aan dat het moeilijk is om de op brengsten te analyseren. Ook weersinvloeden spelen een rol. „Juli was voor ons een buitengewoon goede maand van wege de hoge temperaturen. Maar in augustus, de natste maand ooit, waren de opbreng sten extreem laag. Die twee sa men maken van 2006 een nor maal jaar." Rock by the Sea en motorraces op Veerplein VLISSINGEN - De eerste editie van Rock by the Sea wordt zater dag gehouden op het voormalige veerplein van de PSD in Vlissin gen. Het festival wordt gecombi neerd met de Supermotard-ra- ces. Zaterdag zijn er vanaf half twee 's middags trainingen en kwalifi catiewedstrijden voor de cros smotoren en vierwielers. De mo torwedstrijd maakt deel uit van het Open Nederlandse kam pioenschap. Op zondag begint de titelstrijd om een uur 's mid dags. Het muziekevenement begint za- termiddag om half vijf en is voor iedereen toegankelijk. De bands die er optreden zijn Uni ted Forces (Engelstalige rock), Backlash (Engelstalige covers), Big Chief Sugar (Vlissingse rock- coverband), String Riot (Bra bantse band brengt Engelstalige covers) en Surrender (Zeeuwsta- lige rockband). Op beide dagen kan er in de buurt gratis geparkeerd wor den. De muziekoptredens zijn gratis. donderdag 31 augustus 2006 Kanderen maken zelf appelmoes. Kinderboerderij De Klepperhoeve wil vaker educatieve activiteiten organiseren. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Nee, de appelschillen verdwijnen niet in de biobak. Rooie Roos en Zwarte Bella (een Blaarkop en een Lakenvelder), én het kleinvee van kinderboerderij de Klepperhoeve in Middelburg kauwen erop. Ze krijgen de schillen van Ines en Bram en de andere kinderen, die allemaal voor de eerste keer in hun leven zelf appelmoes heb ben gemaakt. „Met botte messen hebben ze de Jona- golds geschild, de appels gekookt, de moes gezoet en fijngemalen", zegt Mie- ke Huurman, educatief medewerkster van de Klepperhoeve. „Lekkerder dan uit een potje", vindt Ines (8 jaar). „Ik denk dat ik het lekker der vind, omdat ik de appelmoes zelf ge maakt heb." De Kinderboerderij wil steeds meer edu catieve activiteiten organiseren voor kinderen. Ook een pannenkoekenfeest staat in de steigers. Het graan zal zelf gemalen worden, de kinderen moe ten de eieren zelf rapen, het beslag ma ken en de pannenkoeken bakken. „Kinderen vinden het leuk om bezig te zijn en om iets te maken. Ze kunnen zien hoe bijvoorbeeld meel gemaakt wordt en waar het vandaan komt", zegt Annemarie Koppelaar van de Klepper hoeve. Tegelijkertijd word je er wijzer van. „Laatst wist een meisje zeker dat melk van de bloemen kwam. Want op de pakken stonden witte bloemetjes", merkt Annemarie op. Stieren Veel vragen worden er gesteld op de Klepperhoeve. „We zijn er soms ver baasd over hoe weinig mensen nog afwe ten van de dieren- of boerenwereld." Rooie Roos en Zwarte Bella bijvoor beeld worden maar al te vaak uitge maakt voor stieren. Niet omdat ze ste vig zijn, maar omdat ze hoorns hebben. Annemarie: „Koeien in de wei hebben geen hoorns meer. Bezoekers zien de hoorns en ze zien de uiers, die vol met melk zitten, toch over het hoofd." Bij de Klepperhoeve willen ze maar al te graag praten over dieren, hun eigen aardigheden en de bijna verloren gega- ne gebruiken en gewoontes. „Daar zijn we voor. Het is noodzaak geworden om met kinderen naar de kinderboerderij te gaan. Dat vind ik tenminste", zegt Annemarie. Op de boerderij lopen negen diergroe- pen rond. Bij elkaar ongeveer 120 stuks. Van geiten, schapen, paarden, ezels, koeien, varkens, konijnen, cavia's tot pluimvee. De ganzen en kippen zijn rijk vertegenwoordigd. „Maar we hadden nog meer pluimvee. De eenden hebben we vorig jaar weggedaan, vanwege de ophokplicht." De Klepperhoeve moest wel uitdunnen. De beheerster voorzag dat er een nieu we ophokplicht aan zou komen voor pluimvee en er moest ruimte in de hok- foto Ruben Oreel ken gemaakt worden. „Want we willen de beesten die we hebben een waardig bestaan geven. Daar hoort bewegings ruimte bij." De kippen scharrelen nu nog rond op het erf. Groepjes met een haan, hen en kuikentjes. „Onze boerderij straalt een soort hoerigheid uit. Daar horen loslo pende kippen bij en inderdaad een poes die ligt te slapen op een hooibaal." Vrijdag 1 september is het weer voor een paar maanden voorbij met de vrij heid voor het pluimvee. De kippen en ganzen moeten dan weer opgehokt wor den. „Dat is tegen mijn wens. De kip pen genieten ervan om te scharrelen en ze zijn het gewend. Ze geven bovendien sfeer aan het erf." De Klepperhoeve ent de kippen niet in. „Dat is erg duur en we krijgen vaak te maken met 'afstandskippen'." En als mensen hun kippen weer over de omhei ning hebben gezet, dan zou de dieren arts weer een bezoek aan de boerderij moeten brengen. „Daar komt nog bij dat de kippen, ook al zijn ze ingeënt, toch geruimd worden als er vogelgriep uitbreekt. Daarvoor ent je niet in." Woning uitgebrand in Hengstdijk HENGSTDIJK - Een woning op het Vogelfort in Hengst dijk is gistermiddag geheel uitgebrand. De brand ont stond rond het middaguur.. Het bluswerk werd verricht door de brandweer uit Hulst, Kloosterzande en Vogelwaarde. In verband met de grote rookontwikkeling werd de Vogel weg afgesloten. In de wo ning was op dat moment niemand aanwezig. Lazy Sundays krijgt vervolg NIEUWVLIET - De Stichting Wakkere Winters West- Zeeuws-Vlaanderen geeft komende maanden meerdere malen een vervolg aan het thema Lazy Sundays. Vorige winter hield de stichting al eens een luie zondag met een optreden van zangeres Marike Jager in paviljoen De Zeeuwse Kust in Nieuwvliet. Die proef viel in de smaak'en dus breidt Wakkere Winters het thema uit. In de winterperiode wordt er elke maand op verschillende lo caties een lazy sundaysconcert gehouden. Daarbij ligt het accent op akoestische muziek. Bands die normaal gespro ken elektrisch spelen, mogen het tijdens een lazy Sunday eens zonder zwaar gitaargeluid proberen. Achterliggende gedachte is immers: lekker achterover leunen, drankje er bij en luisteren naar relaxte muziek. Geïnteresseerde bands en muzikanten kunnen voor meer informatie te recht op www.wakkerewinters.nl. Wakkere Winters is twee jaar geleden opgericht door een aantal jongvolwassen West-Zeeuws-Vlamingen, die vin den dat er voor hun leeftijdsgenoten in de wintermaan den te weinig te doen is in de gemeente Sluis. Inbraak in Tholen THOLEN - Bij een inbraak in een schuur op de Gareelma- kersdreef in Tholen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag visspullen, elektrisch gereedschap en een snor fiets gestolen. De waarde van de goederen is onbekend. Mosselhengst naar België STAVENISSE - De bijna honderdjarige mosselhengst Jan Korneel wordt gerestaureerd. Het schip vertrekt morgen richting Rupelmonde aan de Schelde. Hier ondergaat het schip zijn opknapbeurt. De Jan Korneel heeft als thuishaven Stavenisse. Eigenaar is de Duitser Rolf Bringmann die een woning in Stavenis se bezit. Hij liet de Mosselhengst al eerder restaureren. „Tussen 1997 en 2000 was Jan Korneel op een werf in Hoorn te vinden waar ze onder meer de spanten hebben vervangen. Het was allemaal handarbeid, vandaar dat het drie jaar duurde. Het laatste deel van de opknapbeurt begint volgende week in het Belgische Rupelmonde. Op de gemeentewerf gaan ze de kajuit eraf halen. Die kajuit dateert uit de jaren zestig en is dus niet authentiek. Het is de bedoeling dat het oorspronkelijke ontwerp, het schip is in 1908 gebouwd, terugkomt", aldus Bringmann. De Duitser kocht de Mosselhengst in 1980. Daarvoor ver richtte de Jan Korneel zijn visserstaken voor de familie Schot en voer hij onder de naam Tholen 5. Het zeilschip is een van de vijf overgebleven Mosselheng- sten. Drie daarvan worden gerestaureerd of wachten er op. De Tholen 49 is al opgeknapt en behoort toe aan de Stichting Behoud Hoogaars. De Jan Korneel is de enige Mosselhengst die de gemeente Tholen nog als thuishaven heeft. Over de omstandigheden op het voet-fietsveer tussen Breskens en Vlissingen valt nagenoeg niets aan te merken. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11