pzc Nieuwe auto's zijn nog te vies Libië eist doodstraf tegen Brussel helpt EU-landen aan meer lege cellen Europese Commissie dreigt fabrikanten met strengere normen López Obrador dreigt met vormen eigen regering Mexico Marokko staat op scherp Dinosaurus-soort ontdekt Vrijlating verdachte van moord op kindster schokt VS Kinderhandel heeft vrij spel in zuidoosten Europa woensdag 30 augustus 2006 BRUSSEL - Wie in een ander EU land in voorarrest zit, kan mogelijk straks thuis wachten l0t hij voor de rechter moet ver schijnen. Europees Commissaris Frattini (Justitie) heeft de EU landen voorgesteld om zo geld te besparen en meer cellen leeg te krijgen. De maatregel zal niet gelden voor recidivisten en harde crimi nelen, maar uitsluitend voor mensen van wie mag worden aangenomen dat zij zich aan de afspraken houden. Volgens een onderzoek van de Europese Commissie zitten er tienduizend burgers in een an der EU-land in de cel te wach ten op hun proces. Een groot deel van hen is volgens de com missie 'routinematig' vastgezet. „In veel gevallen gaat het om mensen die in hun eigen land ge woon aan het werk zouden zijn, wachtend op een oproep om voor de rechter te verschijnen", aldus een woordvoerder van Frattini. Als de ministers van Justitie met het voorstel instem men, dan kan iemand die in het buitenland in voorarrest zit de rechter via zijn advocaat verzoe ken om naar huis te mogen. Voor het proces zou hij dan vrij willig terug moeten komen. Frat tini schat dat 80 procent van de burgers, die in een ander EU-land in voorarrest zitten, voor de procedure in aanmer king komen. Het blijkt dat Nederland bij de EU-landen hoort die het meeste geld uitgeven aan voorarrest. In Nederland kost het 5750 euro per maand om iemand in voorar rest te houden. In Litouwen is dat 332 euro, in Ierland 6344 euro. Van alle men sen die in Nederland in voorar rest zitten, komt 4 procent uit een ander EU-land. GPD rfnnrHarls Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie wil (lat autofabrikanten in Europa, Japan en Zuid-Ko- reameer haast maken met het te rugdringen van de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide door nieuwe auto's. Als de fabrikanten er niet snel inslagen om nieuwe auto's aan zienlijk schoner te maken, dan rest het dagelijks bestuur van de EU niets anders dan met wet- oeving en verplichte, strenge normen te komen, zo waar schuwde een woordvoerder van de Europese Commissie giste ren. De Europese, Japanse en Zuid-Koreaanse fabrikanten hebben enkele jaren geleden toegezegd dat zij de kooldioxi de-uitstoot in 2008 (Europa) en 2009 (Japan en Korea) terug brengen tot maximaal 140 gram per gereden kilometer. Nieuwe auto's zijn de afgelopen jaren in derdaad schoner geworden, ge middeld zo'n 12 procent tussen 1995 en 2004. Maar dat is vol gens de commissie onvoldoende om.de doelstellingen te halen. In 2012 zouden nieuwe auto's zelfs nog maar 120 gram kooldioxide per kilometer mogen uitstoten. „In dit tempo halen wij dat niet. Gemiddeld zijn nieuwe auto's de afgelopen jaren 1,2 procent minder kooldioxide gaan uitsto ten. Om in 2008 op maximaal 140 gram per kilometer uit te ko men, moeten de reducties vanaf nu met minstens 3 procent per jaar omlaag", aldus een woord voerder van Europees Commis saris Verheugen (Industriebe leid). Het terugdringen van de kooldi oxide-uitstoot is van groot be lang in verband met de Kyo- to-normen. Met dat internatio nale klimaatverdrag hebben de vijftien oude EU-lidstaten zich vastgelegd op een aanzienlijke reductie van de uitstoot van broeikasgas. In 2012 moet de to tale uitstoot in de EU-15 ten minste 8 procent lager zijn dan in 1990. Personenauto's zijn goed voor meer dan 10 procent van de tota le kooldioxide-uitstoot in Euro pa. Ondanks de schonere auto motoren is de totale uitstoot door het wegverkeer sinds 1990 met 22 procent gestegen. Dat komt vooral door het sterk toegenomen aantal auto's en het eveneens gestegen aantal verre den kilometers per auto. GPD Koerdische TAK claimt aanslag in Antalya ANTALYA - Een groep extre mistische Koerden in Turkije heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de bom aanslag maandag in de bad plaats Antalya. Drie mensen kwamen daarbij om en zeker twintig mensen raakten ge wond. De Koerdistan Vrijheidsvalken (TAK) laat op een internetpagi na weten dat de aanslag een ver gelding is voor de mishandeüng n de Koerden in Turkije. De TAK claimde maandag de verantwoordelijkheid voor de bomaanslagen van zondag in Marmaris en Istanboel, waarbij in totaal 27 gewonden vielen. De Koerdistan Vrijheidsvalken is een afsplitsing van de in Tur- kije verboden Koerdische Arbei derspartij. ANP/DPA/RTR Fietspomp leidt tot terreuralarm OSLO - Een verdacht voorwerp - dat later een fietspomp bleek te zijn - heeft de alarmbellen in de Noorse hoofdstad Oslo giste ren hevig doen rinkelen. De politie en de veiligheidsdien sten kwamen massaal in actie, nadat iemand had gebeld met een tip over een vreemd voor werp dat hij in een bij de Israëli sche ambassade geparkeerde au to had zien liggen. Bomexperts en snuffelhonden rukten uit en de politie zette de buurt af. Buurtbewoners moch ten niet naar buiten en moesten uit de buurt van de ramen blij ven, Toen na enige tijd duidelijk werd dat het om een fietspomp werden alle maatregelen ingetrokken. ANP/DPA MEXICO-STAD - Aanhangers van de linkse politicus López Obrador betogen in Mexico-Stad. López Obra dor wil een regering vormen die een alternatief is voor een toekomstige ministersploeg van de conservatief Cal- derón. Calderón wordt zeer waarschijnlijk tot winnaar van (1e presidentsverkiezingen in Mexico uitgeroepen. Cal derón won de stembusgang nipt met een verschil van 0,58 procent. Het Electorale Hof heeft geen bewijs ge vonden dat er fraude is gepleegd. López Obrador en zijn partijgenoten beslissen half september definitief over de vorming van een alternatieve regering. Het Electorale Hof moet uiterlijk 6 september een winnaar uitroepen. Op 1 december neemt het huidige staatshoofd, Fox, een partijgenoot van Calderón, na zes jaar afscheid en wordt de nieuwe president geïnstalleerd. foto Tomas Bravo/RTR Vlamvertrager BulgaaTSC VCrplCCgStCrS in zwaardvis C A o in zwaardvis aangetroffen BRUSSEL - Zwaardvissen in de Middellandse Zee bevatten res tanten van chemicaliën uit lv-toestellen en computers. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) heeft voor het eerst hardnekkige broomstoffen om brand te ver tragen vastgesteld in zwaardvis sen voor de Italiaanse kust. De lange vis met zijn puntige neus eet veel andere vissen. Hij is daarom een goede indicator van chemische vervuiling van de Middellandse Zee, aldus de natuurorganisatie. Mensen eten de vissoort als delicatesse. „DeEU-politici moeten een veel voorzichtiger beleid voeren voor chemicaliën, vooral de stoffen 3 ons hormoonsysteem beïn vloeden", aldus E. Alessi van het WNF gisteren. De Europese Unie werkt aan een wet om onveilige chemische stoffen te vervangen. Het WNF vindt de beoogde regels niet streng genoeg. ANP van onze redactie buitenland TRIPOLI - Vijf Bulgaarse ver pleegsters en een Palestijnse arts verdienen volgens de open bare aanklager in Libië de dood straf, omdat zij 426 Libische kin deren bewust met hiv besmet zouden hebben. Procureur O. Abdulkhalcq zei gisteren in zijn slotpleidooi in het proces te gen de zes, dat al 53 kinderen aan hun infectie zijn overleden. Zijn eis was dezelfde als die in de eerste rechtszaak tegen de aangeklaagden, die al sinds 1999 in Libië vastzitten. De zes werden in eerste instantie ver oordeeld tot de doodstraf, maar het hooggerechtshof vernietigde dat vonnis eind vorig jaar en be sliste dat het proces moest wor den overgedaan. Die nieuwe zaak loopt al sinds maart. De procureur baseert zich onder meer op de getuigenis van een nu 15-jarig meisje. Zij wees een van de verpleegsters aan als de gene die haar in 1997 - zij was toen zes jaar oud - een bloed- RABAT - Marokko heeft de vei ligheidsmaatregelen op zijn luchthavens aangescherpt. Dat is gisteren bekendgemaakt. 3 stap werd genomen, nadat was ontdekt dat de echtgenotes van twee piloten van de nationa le luchtvaartmaatschappij Royal Air Maroc radicale islami tische cellen hadden onder steund. Volgens een verklaring van het ministerie van Binnenlandse Za ken waren in totaal drie vrou wen betrokken bij 'de terroris tische onderneming geleid door Ansar el Mehdi'. De groep werd onlangs opgerold door de veilig heidsdienst. ANP/RTR transfusie had gegeven. In het eerste proces noemde het meisje een datum waarop de verdachte helemaal niet werkte. Nu ver klaarde zij dat het op een ande re dag' was voorgevallen toen de verpleegster wél dienst had. De kinderen zouden hiv-besmet bloed toegediend hebben gekre gen. De zes verdachten zeggen on schuldig te zijn. Zij hebben eer der verklaard dat zij werden ge marteld om bekentenissen af te leggen. De hiv-besmettting van de kinderen was volgens hen toe te schrijven aan de slechte hygië ne in het staatsziekenhuis van Benghazi waar zij werkten. De advocaat van de Bulgaarse ver pleegsters had een oud-minister van Volksgezondheid in Libië willen horen als getuige, maar die verscheen niet voor de recht bank. Ook een hoge Libische functionaris die eerder stelde dat in Benghazi al vijftienhon derd mensen hiv-besmet waren voordat de ziekenhuis-affaire begon, kwam niet opdagen. Volgens de procureur hebben ook twintig moeders hiv gekre gen, omdat zij hun besmette kin deren borstvoeding gaven. Daar naast; stelde hij dat de zes zich ook aan andere misdaden schul dig hebben gemaakt, zoals de koop en verkoop van alcohol, seks buiten het huwelijk en valu tatransacties. Fonds De zaak wordt op 5 september voortgezet. De Bulgaarse mi nister van Buitenlandse Zaken, Chaushev, zei er van overtuigd te zijn dat de zaak zonder doodstraffen zal eindigen. De Libische regering eiste eerder een schadevergoeding van Bulgarije voor de besmette kinderen en hun families van 4,4 miljard euro. Bulgarije heeft dat afgewezen. Samen met de VS, de EU en Libië wil het land wel een speciaal fonds opzetten om de slachtoffers te helpen. GPD Bosbranden in Griekenland ATHENE - In Griekenland pro beren honderden brandweerlie den zes bosbranden te bedwin gen. Door het zeer warme weer en de aanwakkerende wind is het vuur gisteren opgelaaid. De grootste brandhaard woedt in het zuiden van het Griekse schiereiland Peloponnesos. ANP/DPA RIO DE JANEIRO - Braziliaanse paleontolo gen hebben een dinosaurus-soort ontdekt en er een reconstructie van gemaakt (foto). Het enor me dier van zo'n 13 meter lang leefde ongeveer 80 miljoen jaar geleden. Fossiele resten van de Maxakalisaurus topai, behorend tot de groep Titanosaurussen, zijn ge vonden in de zuidelijke Braziliaane staat Miuas Gerais. De nieuwe dino is genoemd naar de indianen stam Maxakali, die nu nog in het gebied leeft. De planteneter had een fors lichaam, een lange staart en nek, en een relatief klein hoofd. foto Marcelo Sayao/EPA Juppe wil terug in Franse politiek BORDEAUX - De Franse oud-premier Alain Juppe, in 2004 veroordeeld wegens corruptie, probeert terug te ke ren in de politiek. De in ongenade gevallen politicus maakte gisteren bekend dat hij zich in een kiesdistrict in Bordeaux kandidaat stelt voor de parlementsverkiezin gen volgend jaar. Het centrumrechtse stadsbestuur trad maandag al af om verkiezingen mogelijk te maken zodat Juppe weer burge meester van Bordeaux kan worden. Hij legde dat ambt neer nadat hij in 2004 definitief was veroordeeld. Een rechtbank veroordeelde Juppe toen tot veertien maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. ANP/DPA Vrouw met auto op startbaan TOKIO - De beveiliging van het vliegveld Tokachi-Obihi- ro in het Japanse Hokkaido blijkt niet waterdicht te zijn. Terwijl grotere luchthavens in de wereld nog geen flesje drinken in de handbagage toestaan, slaagde een vrouw er gisterochtend in met haar auto de startbaan van Toka- chi-Obihiro op te rijden. De bewakingsdienst die had moeten zien hoe de vrouw via de ingang voor goederen het vliegveld opkwam, hiel den haar aan toen ze al op de enige startbaan rondreed. Het vliegveld werd een half uur gesloten voor alle ver keer. ANP Beter geheugen door minder tv CANBERRA - Wie zijn geheugen snel wil verbeteren, hoeft niets ingewikkelds te doen. Minder of geen televisie kijken, meer vis eten, kruiswoordpuzzels maken en min der alcohol gebruiken helpt een heleboel, ontdekten Au stralische wetenschappers. Uit hun onderzoek onder dertigduizend mensen haalden ze ook nog dat mensen die fictie lezen, een beter geheugen hebben dan mensen die dat niet doen en dat mensen die veel drinken, meer moeite hebben met het onthouden van namen, meldden Australische media gisteren. ANP Tsunami-alarm op Molukken JAKARTA - De Molukken zijn gisteren getroffen door een zeebeving met een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. De aardschok kan een vloedgolf tot gevolg heb ben, waarschuwde de Indonesische meteorologische dienst. „Er is een mogelijkheid voor een tsunami, maar tot nog toe hebben we geen bericht gekregen dat dat is ge beurd", liet een functionaris weten. ANP/RTR Vetzucht hindert uitvaartbranche SYDNEY - I-Iet toegenomen overgewicht van Australiërs stelt de uitvaartbranche op het continent voor proble men. De organisatie van uitvaartondernemingen heeft le den aangeraden kisten niet meer op de schouders te dra gen. Ook gebruikt zij steeds vaker hulpmiddelen als wa gentjes en hef apparatuur om doodskisten te vervoeren en in graven neer te leggen. Australische deskundigen hebben onlangs nog gewaar schuwd dat in vijf jaar tijd 88 procent van de tussen 1966 en 1970 geboren mannen duidelijk te zwaar zal zijn. Dat zelfde geldt voor 61 procent van de in die tijd geboren vrouwen. ANP/DPA door Max Steenberqhe BOULDER - Het Amerikaanse publiek heeft met verbijstering gereageerd op de vrijspraak voor de van kindermoord ver dachte J. Karr. De rechtbank in Boulder, Colordao, besloot giste ren bij gebrek aan bewijs hem niet te vervolgen voor de moord in 1996 op het toen 6-jarige schoonheidskoninginnetje Jon- bennet Ramsey. Het nieuws zorgde gisteren voor extra nieuwsuitzendingen op al le belangrijke tv-zenders in Amerika. Commentatoren spron gen uit hun vel over de roeke loosheid van de rechtbank om 'een zo duidelijk perverse, ge vaarlijke misdadiger los te laten op de maatschappij'. De arrestatie plus de uitlevering van Karr door Thailand, waar hij werd opgepakt, hield de be volking de afgelopen dagen in een bijna hystexische greep. Geen nieuwsuitzending of talk show, of Karr was onderwerp van heftige debatten. Iedereen die hem kende werd aan het woord gelaten, buui'jongetjes ge tuigden dat Karr hun schouders aaiden, zijn ouders kwamen ver tellen wat voor een goede, maar verkeei'd begrepen man him zoon was, zijn ex kwam met te genstrijdige verhalen. Jeugd films en schoolfoto's zorgden voor extra edities. Karr zelf be kende dat hij heel zijn leven al voor kleine meisjes was geval len. Zij vielen echter uit de gra tie bij hem als zij ouder waren dan negen. Hij zou naar Thai land zijn gegaan om daar een ge slachtsoperatie te ondergaan, om naar eigen zeggen 'dichter bij de kleintjes te kunnen zijn'. Karr laadde de verdenking op zich door contact te zoeken met de onderzoekers van de moord en later de familie van Jonb en- net. In e-mails meldde hij de tails over de moord die alleen de dader zou hebben geweten. Ook die getuigenissen, onderbouwd met e-mails aan vrienden en be kenden, zorgden voor golven van verontwaardiging. Ondubbelzinnig is al gesugge reerd dat burgers bij vrijlating van Karr het recht in eigen hand zullen nemen om 'dit ge vaar uit de samenleving te ver wijderen'. Voorlopig zit de man nog vast omdat hij vervolgd wordt voor het bezit van kinder porno. GPD kinderhandel daadwerkelijk te stoppen", zegt C. Hafner, vi ce-president van Terre des Hom mes. „Men moet zich nu vooral gaan richten op het voorkomen van deze handel." Daarom moe ten preventiecampagnes dras tisch worden gewijzigd. Het geschetste beeld van de han delaar klopt vaak niet. Meestal gaat het namelijk niet om duiste re mannen die in donkere straat jes toeslaan, maar om vrienden of familie. Ook doen mensen vaak een oogje dicht als kinde ren niet voor seksuele uitbuiting worden opgepakt, maar voor huishoudelijk werk, roofoverval len of bedelen. Bovendien rich ten de meeste campagnes zich op volwassenen, in plaats van kinderen duidelijk te maken hoe zij zich kunnen bescheimen en waar zij terecht kunnen voor hulp. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Kinderen in het zuidoosten van Europa zijn een gemakkelijke prooi voor men senhandelaren, omdat regerin gen falen in hun aanpak van mensenhandel. Zij doen te wei nig, wat zij doen komt te laat en zij richten zich veel te eenzijdig op vervolging van de daders. Dat stellen de kinderorganisa ties Unicef en Terre des Hom mes in een vandaag gepubli ceerd rappoid. Het onderzoek naar de handel in kinderen werd uitgevoerd in Albanië, Mol davië, Roemenië en Kosovo. „Hoewel de vervolging van de daders en het redden van kinde- ren die al slachtoffer zijn een be langrijk onderdeel zijn van de strijd tegen deze vorm van crimi naliteit, is het onvoldoende om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5