Het klikte weer meteen PZC z26 Overleven als muzikant is altijd een strijd Werner van de Vrede wil overleven alsmuzikant, [maar wel de muziek maken waar hij volledig achter staat. „Het is een voortdurende jstrijd", zegt de in Terneuzen ge- boren en getogen zanger-gita rist. Sinds lang staat hij weer in Zeeland achter de microfoon, za- terdag in de Drukkery in Mid- delburg. woensdag 30 augustus 2006 jWernervan de Vrede Zijn muzikale loopbaan begon toen hij op zijn vijftiende ver jaardag een gitaar kreeg. Met vrienden van het Zeldenrustcol- lege begon hij voor de Bonte Avonden op deze school de for matie Maagneurose. Tijdens de landelijke finale van de Kunst bende in 1993 werd de derde i prijs veroverd. Ook namen ze deel aan de Zeeuwse Belofte, sa men met Blof. Na twee tot drie jaar viel de groep echter uiteen. Werner besloot filosofie te stu.de- i ren in Amsterdam om levens- wijsheid te vergaren. Voor de bijverdiensten werkte hij als ver- i zorger voor mensen met verstan- i delijke handicap. Zo leerde hij i meer van het leven dan op de universiteit. Hij vertrok naai' Ier land, trad in 1998 en 1999 op in kroegen en straten van Dublin en Galway. „Je speelt enkele bedjes en kunt weer een brood kopen of de huur betalen." i Na een verblijf van een jaar in i Wales keerde hij in 2004 terug i naar Nederland, vastbesloten al- leen nog liedjes te schrijven en te spelen. Dat resulteerde vorig jaar in zijn eerste twee solo ep's: Stem en Snaren versie0.2 en i Stem en Snaren versie 0.3. In april volgde zijn derde solo ep: Oog van mijn Orkaan. Deze herfst wil hij met meerdere mu- zikanten een cd opnemen, deels nieuw werk en deels bestaande nummers in uitgewerkt arrange- ment. I „Ik heb vele bedjes. Die moeten i er uit. Dat doe ik nu solo. Ik zit wel aan een band te denken, maar goede muzikanten hebben het druk." HansTabbers Werner van de Vrede zingt en speelt i zaterdag in de Drukkery in Middel burg. De aanvang is 15.00 uur. inds de Nederlandse jazzbassist Hein van de Geyn en de Ameri kaanse gitarist John Aber- crombie elkaar begin jaren tachtig ontmoetten, is er het gevoel van nauwe verwant schap. Hun wegen scheidden zich nadien regelmatig, maar kruisten elkaar ook telkens weer. Komend weekeinde ma ken ze een driedaagse mini- tournee door Nederland, met het slotconcert in Porgy en Bess in Terneuzen. Onlangs hebben ze nog in Ita lië samengewerkt. „Ik ver baasde me erover hoe die klik er weer meteen was", zegt Van de Geyn. „Pas toen realiseerde ik me welke enorme invloed John op mijn beleving van muziek heeft gehad, zonder dat ik dat eigenlijk in de gaten had. We zit ten muzikaal helemaal op één lijn. Het klopt gewoon." Als jonge jazzmuzikant pakte Van de Geyn (1956) begin jaren tachtig zijn spullen, vloog naar de Verenigde Staten en streek neer in San Francisco. „Ik speel de dertig keer per maand, had elke avond een gig." Abercrombie, toen al een gita rist van naam, vernam van de ambitieuze Hollander. „Hij was bezig een nieuwe band te vor men en vroeg mij erbij. Dat was erg leerzaam. Het klikte meteen, omdat hij dezelfde muzikale out look heeft als ik: sterk melodi eus gericht, terwijl er in die tijd juist vooral straight ahead, jazz was." Ze verloren elkaar uit het oog toen Van de Geyn in 1983 zijn heil in New York wilde zoeken, maar zich uiteindelijk toch weer in Nederland vestigde. Pas hal verwege de jaren negentig von den Abercrombie en Van de Geyn elkaar terug. „Ik had ja renlang Dee Dee Bridgewater begeleid. Met alle respect, maar ik vond dat er iets meer moest gebeuren. Het was té comforta bel. Aan de buitenkant had ik een geweldig leven, waardoor ik aan de binnenkant iets aan het verliezen was. In die tijd had ik zo'n zestig eigen stukken op de plank liggen. Dat was een ei dat uitgebroed móest worden." Hij begon een jazzlabel, Challen ge Records, en vormde zijn ei gen band: Baseline, samen met drummer Joe LaBarbera én Ab ercrombie. Voor het eerst trad Van de Geyn nadrukkelijk op de voorgrond. „Veel bassisten zijn tevreden met hun plaats in de schaduw, maar ik vond het heel fijn om die anderhalve meter naar voren te kunnen stappen. Dat komt ook doordat ik altijd heel melodieus heb gespeeld. Niet voor niets ben ik ooit met viool begonnen." Overleg Baseline maakte met Abercrom bie in de gelederen drie cd's in drie jaar tijd. Het vergde veel overleg om te kunnen optreden. „Het was een enorme puzzel om de agenda's op elkaar af te stem men. Daarbij deden we meestal één keer per jaar een grote toer." Om wat praktischer te kunnen werken, richtte Van de Geyn eind jaren negentig een tweede Baseline op, met Hans van Oos terhout op drums en Ed Ver- hoeff op gitaar. In 2000 ver scheen Deja Vu, tot dusverre het enige album in de Nederlandse bezetting. Toen onlangs de kans zich voor deed ook Abercrombie er weer eens bij te halen, greep Van de Geyn die met beide handen aan. Dat leidt de komende dagen tot optredens in het Bimhuis in Am sterdam (vrijdag), de Wereld Jazzdagen in Dordrecht (zater dag) en in Porgy en Bess (zon- dag). Dat twee gitaristen op het po dium staan, is zeker geen luxe, vindt Van de Geyn. „De muziek die ik schrijf, is nogal complex. Het is harmonie en melodie tege lijk. Voor één gitarist is dat erg moeilijk." „Bovendien heb je nu twee echt fantastische gitaristen samen. Ed is tien jaar jonger dan ik. Hij is langzaam naar mijn wereld toegegroeid, zoals ik destijds naar Johns wereld - die weer tien jaar ouder is dan ik - toe groeide." Na de korte serie optredens gaat het viertal direct de studio in. „Ik ben volop nieuwe muziek aan het schrijven en ik heb nog wat oude nummers liggen die nooit op plaat zijn verschenen. Het is goed om de beste dingen die tijdens die drie dagen van op treden gebeuren aan de band toe te vertrouwen, zodat er weer een nieuwe Baseline-cd komt. Dat wordt ook wel tijd." Rolf Bosboom Baseline John Abercrombie, zon dag 3 september in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 16.00 uur. 30 augustus t/m 5 september WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus presenteert Joris en Reuzeneus. Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Circus Circus Althol' heeft zijn tenten opgeslagen. Directeur Alberto Althoff presenteert zes gedresseerde koeien, verder optredens van kracht jongleur Yoessouf Mus-' tafaev, de muzikale clowns Harizanov family, acrobatisch Duo Lagroni, cle Troupe Casablanca (piramidebouwers uit Kenia), paardendressuur, Claudia Bremlov jongleert met haar voeten en motoren draaien rondjes in een metalen bol Stadspark Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 19.30 uur Orgelconcert De Engelse concertorganiste Gillian Ward Russell zal het vijfde en laatste orgelconcert van deze zomer geven. Het programma bestaat uit wei'k van Byrd (Fantasia), Swee- linck, Tomkins, Pachelbel (Ciacona in D), Bach, Mozart (An dante in F), William Russell (VoluntaryBeethoven en Ro nald Watson (Three pieces from In the Mode). Grote of Nicolaaskerk, Brouwershaven, 20.00 uur DONDERDAG Orgelconcert Bram Beekman uit Middelburg verzorgt een orgelconcert. Het programma: Praeludium und Fuge d-moll (D. Buxtehu- de), Schmiicke dich, o liebe Seele, BWV 639 (J.S. Bach), Fan tasie f-moll KV 594 (W.A. Mozai't), Scherzo uit 4e Symp- honie (Ch. M. Widor) en Toccata (F.C-.Th. Dubois). Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Miniconcert Stefan Knuyt (piano) geeft een miniconcert. Het programma: Song Without Words (F. Mendelssohn), Old Joe Clark's Boogie (G. Martin), Three Landler (F. Schubert), My Heart Will Go On (J. Horner), Get Out of Here(Kid Ory-Bud Scott), Emotions (Stefan Knuijt), Meet Franky and Johnny (G. Martin), Romance (F. Mendelssohn), Honky-Ton- ky (G. Martin), Can You Feel the Love Tonight (E. John) Koorkerk middelburg, 15.00 uur Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 16.30 en 19.30 uur Orgelconcert Freek Bakker verzorgt een orgelconcert. Het programma: Pastorale Variée Adagio en Fantasie in d van Mozart, Mon réve, Suite de Valses (E. Waldteufel), Ver- schmahte Liebe (P. Lincke), Herzlieb (C. GanschalsInter mezzo molto capriccioso (E. Uten) en Ballade (J. Rottiers). Grote- of Maria Magdalena kerk, Goes, 19.30 uur Voci Miste Voci Miste uit Middelburg geeft een Zomeravondconcert. Het vocaal ensemble onder leiding van Ineke Wijkhuis zingt, zowel geestelijke als wereldse muziek. Prot. Catharinakerk, Zoutelande, 20.30 uur VRIJDAG Orgelconcert Leen de Broekert verzorgt een orgelconcert. De organist Middelburg verzorgt het laatste een zogenoemd middagpauzeconcert van dit seisoen. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 16.30 en 19.30 uur ssist Hein van der Geyn maakt een driedaagse toernee door Nederland met gitarist John Abercrombie. Katrina - en de overstromin gen in New-Orleans is een ex positie in het Watersnoodmu seum van Ouwerkerkmet werk van van internationale fotogra fen: Thomas Dworzak, Stanley Greene, Kadir van Lohuizen en Paolo Pellegrin. Te zien t/m 5 november di t/m zondag van 13-17 uur. Atelier Uit de Kunst in Renes- se herbergt in september zelf ontworpen sieraden met een oesterschelp als basis. Gastex- posant Henny Post uit Ooster hout toont werken in acryl en aquarel. Open op afspraak en zondag 17 september 13-17 Simone de Knecht exposeert vanaf vrijdag tot 1 november kleurrijke schilderijen in Pan- nekoekenmolen de Graanhalm te Burgh-Haamstede. Ope ningstijden: dagelijks 12-20 Leerlingen van het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs en het Buys Ballot College ex poseren vanaf maandag t/'m eind oktober in het Centrum voor de Kunsten (ROC Zee land) in Goes. De kunstwerken zijn gemaakt voor het leespro- ject Bazar. Open: ma t/m do van 9.00-11.30 en van 13.30-17.30 uur. Met een expositie van schilde rijen van Anna Barthel opent 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk zondag het nieuwe seizoen. Haar schilderijen zijn gebaseerd op de liederen uit Winterreise van Schubert. Ze speelt ook piano en cello en geeft die middag een uitvoe ring, evenals de groep Celtic4. Johannes Milhous, kunstenaar uit Goes opent de expositie om 14.30 uur. Te zien t/m oktober bij activiteiten in 't Kerkje en tijdens open middagen op 9,10 en 23 september en op 21 okto ber van 13.30 - 16.00 uur. Diny de Kok exposeert schilde rijen in olieverf, acryl en aqua rel in dorpshuis de Meiboom in Krabbendijke. Te bezichtigen t/m 31 oktober, elke werkdag 13.30-17.00 uur. Mariken de Goede (woord en beeldend kunstenaar) en Riek Westerhof (componiste klank- kunstenaar) werken t/m 10 sep tember dagelijks in en om de kapel van Hoogelande aan woord, beeld en klank. Riek werkt aan haar compositie en speelt op het Heiligers orgel. Mariken legt de laatste hand aan een serie stoelkasten, geïn spireerd op de ouderwetse strandstoel en een kapel. Bewo ners van een verzorgingshuis in Middelburg werken aan si- kuli's, een weefwerkje dat zijn oorsprong vind in Zuid-Ameri ka. Deze werken krijgen een plek in een van de stoelkasten. Jeanne van Assen-IJpelaar ex poseert tot eind dit jaar schilde rijen in Badhotel Domburg. Ze wisselt vaak van materialen; aquarel, kleurpotlood, acryl en pastelkrijt. Haar favoriete on derwerpen zijn strand en de zee. Dagelijks te bezichtigen. Wim Hofman exposeert stille vens in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dom burg. Te bezichtigen vanaf za terdag tot 6 november, di t/m zo 13-17 uur. Het Straatbeeld van Zanzibar is een foto-expositie op het Bin nenplein van de Drvkkery in Middelburg. De tentoonstel ling is een initiatief van de pro jectgroep Xploration of the Is lands. Tien Zeeuwse jongeren maakten in het kader van dit uitwisselingsproject een reis naar het eiland Zanzibar. Te bezichtigen van vandaag t/m 30 september tijdens winkel- Werk in uitvoering is een instal latie van beeldend kunstenaar Erik Buijs in Borneo te Middel burg. De opening is zondag om 15 uur. Te zien tot 27 oktober, elke werkdag 9-17 uur, zondag tijdens de kunst- en cultuurrou te 13-17 uur. Ramon de Nennie en Hans Overvliet tonen het resultaat van hun project 1/1 Almost Genuine in het Centrum Beel dende Kunst in Middelburg. Het werk in wording is dage lijks te bezichtigen van 9-17 uur. De fixatie is vrijdag 10-17 uur, zaterdag van 13-17 uur en zondag 13.00-18.30 uur. Galerie T in Middelburg toont werk van Vera Pouw (schilde rijen acryl op canvas), Bert van Steen (schilderijen olieverf op doek), Hans van Tilburg (bron zen beelden). De opening is zon dag van 13- 17 uur. Te bezichti gen vanaf vandaag t/m 23 sep tember, do t/m za 11-16 uur. Leden van Fotoclub De Draad ontspanner te Oost-Souburg to nen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan eigen werk. De expositie is vanaf zaterdag t/m 29 oktober te zien in Best Western Grand Hotel Arion in Vlissingen, dagelijks 10-20 In G achttien 88 te Baarland hangt vanaf zaterdag werk van Jacky Bongers (keramiek en fo tografie) en Anneke Schenk (ge mengde technieken). Te zien t/m 24 september, za en zo 12-17 uur. Pure Pleasure van ontwerper Ben Oostrum en het duo Pro per is de eerste expositie in ga lerie COSC in Bergen op Zoom. Proper is een samenwerking tussen Martine van der Horst en Anke Viersma en ontwerpt meubels, De opening is zater dag van 15-17 uur. Te zien t/m 28 oktober, vrij 10-21 en za 10-17 uur. Désiré Suijkerbuijk en Ine Kro nenburg exposeren schilde rijen tijdens het open atelier in de Cromwielstraat te Bergen op Zoom, za en zo 12-18 uur. ANTWERPEN K.M.S.K.: tot 3 september - Jan Fabre en de verzameling van het koninklijk museum. Middelheimmuseum: tot 3 sep tember: Lang leve Beeldhouw kunst: expositie rond het the ma troost van elf internatio naal bekende kunstenaars. Fotomuseum: tot 10 septem ber: Tim Dei-ven Yesterday's People; Chateau La Grange - Marc Lagrange Photograp hers 1990-2006; The Flipbook Show Een historisch over zicht. Etnografisch Museum: tot 1 ok tober - Marokko - Symbiose van culturen Levend erfgoed. Zilvermuseum Sterckshof: tot 1 oktober - Wedstrijd: Win een zilveren juweel; Züverzondag op 1 oktober. Museum Mayer van den Bergh: tot 29 oktober: Hollandse mees ters uit de Gouden Eeuw: Ne derlandse schilderkunst uit de 17 de en 18 de eeuw uit het mu seum en de collectie Schmidt van Gelder. GENT Museum Dr. Guislain: tot 3 sep tember: Arnulf Rainer: kunste naar en verzamelaar, Koen Broucke: Het kabinet van Dok ter Hahneman, Zwart-wit: beel dend werk uit de gevangenis sen van Gent en Ruiselede. S.M.A.K.: tot 17 september: René Heyvaert; Klaus Pobit- zer, grafiek en Pensen-Bête van Marcel Broodthaers, beeld houwer, schilder, curator en fil mer; tot 24 september Georg Herold; tot 1 oktober Salla Tyk- kia, films. Museum voor Schone Kun sten-Museumpaviljoen: tot 1 oktober - Kunst Nu/Ensor tot Magritte, moderne meesterwer ken uit de verzameling. Design Museum Gent: tot 24 september - Boris, Sipek: glas, design, architectuur; tot okto ber - De Collectie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement; tot 26 november - Communicatie: Van ganzen veer tot computer, MIAT: tot 30 september - Amu- seeVous Actie; tot 29 oktober - Reclame-geluk: vroeger en nu. BRUGGE Oude dorpscentrum Lissewe- ge: tot 10 september - Beelden in het witte dorp: open lucht-tentoonstelling moderne kunstwerken.. Groeningemuseum: tot 17 sep tember - Brangwyns Wereld, kunst en design op zoek naar het modernisme: herdenking 50ste verjaardag van Brug-Brit- se kunstenaar Frank Brang- wyn. Museum voor Volkskunde: tot 24 september - Niet getekend, wel geschetst, schetsboekjes van kunstenaar Flori Van Acker uit de verzameling van. het Steinmetzkabinet. Arentshof: tot 30 september - Kunstetalage met moeder Vera Demonie en dochter Ibele Lf baert. Gezellemuseum: tot 8 oktober - Verbeelde poëzie IV: Verwon dering thematische tentoon stelling met foto's van Jan Breyne en teksten van kardi naal Godfried Danneels. Bruggemuseum - Gentpoort: tot 15 oktober - Tentoonstel ling Op het randje van de stad Tuin Groeningemuseum Fo rum Concertgebouw: tol 31 oktober - Sculpturen van Car- raramarmer van de Umgua- yaan Pablo Atchugarry. KNOKKE Lagunahal: tot 3 september - Internationaal Cartoonfestival Zwart Huis: tot 17 september- Karl Meersman Op de korrel cartoons spotprenten i.v.m. cai'toonfestival Langs de Vlaamse Kust: tot 1 oktober Beaufort /'Hedendaag se kunst aan zee- kunstpar- cours met Beaufort C het PMMK Oostende. ANTWERPEN Zomer van Antwerpen Het Theatei'festival in de Sin gel, Monty, Bourla, HetPaleis, De Roma e.a. locaties Openingsfestival met het beste van het afgelopen theatersei zoen: Selectie volwassenen: Fimosis/Jan Sobrie Peter Monsaert. Theater Antigone, wo. rode zaal De Singel 20uur; Wunderbaum met de Rollende Roadshow, wo. do. en vr. Stads- magazijn Marnex 20 uur; Ope ning Night, toneelstuk van Ivo van Hove door Toneelgroep Amsterdan NTGent, vr. en za. De Singel, rode zaal, 20 uur; Nederlandse Selectie: U bent mijn moeder van Stefan Perce val, wo. do. en vr. HetPaleis 20.15 uur; Bagdad Blues van Willibrord Keesen door Keesen Co., vr. Monty 20 uur; Festivalgast Jan Decleir: Droom van een zomernacht met retrospectief programma en interviews door Ivan De Vadder, beeldfragmenten en tangoprogramma met Dora Schwarzberg, viool, Jorge Bos- so, cello en Alexander Gur- ning, piano, do. De Roma 20.30 uur; Dubbelprogramma met Under (de)construction van Lotte Do- dion en Madame Fataal, audio- preformance van Tuning Peop le, wo. en do. De Singel 20 uur; Loverboy, theater van Chris Van Camp/KC nOna, wo. en do. zwarte zaal De Singel 2 3 uur; Groeten uit Oostende door Winnaars Theater Aan Zee 2006, vr. en za. de Singel, zwarte zaal, 20 uur. Openluchttheater Rivierenhof: Kapitien Winokio gaat bees ten: kindertheaterconcert, wo. 14.00 15.30 uur; Joost Zwee- gers Solo, concert door sin ger-songwriter op piano en gi taar, wo. 20.30 uur; Steve Earl Solo special guest Allison Moorer, altcountry concert door Earl en echtgenote Moor- er, za. 20.30 uur; Walk the Li ne, film over Johnny Cash, zo. 22.00 uur Opening Muziekmuseum op vrijdag: Opening van het muziekmu seum Klank aan de stad en voormalig Museum Vleeshuis met stadsmuziek van opera tot kerkmuziek,de café-chantants in de 20ste eeuw en verschillen de stijlen dansmuziek. Jaune Toujours Radio Tran sit. Afsluiting van Anvers Di vers. Wereldmuziekconeert met muziek uit Erithrea, van reggae uit Afrika, tot hiphop uit Angola, vr. Zuiderpershuis 20.30 uur. Laundry Day. Dansfestival met dj's en randanimatie. za. het Eilandje 11-24 uur. Antwerpen Cultuurniarkt. Voorbodes van nieuwe voorstel lingen, gebracht in binnen- en buitenlocaties in de stad. zo. 11-18 uur. Zie www.cultuur- markt.be DeFilharmonie buiten. Open luchtconcert met het koor van de Vlaamse Opera in kader van de bevrijdingsfeesten, zo. St. Jansplein 19.00 uur. Concerten in de Roma en Rata plan: Los Logos di Tango, za. Rata plan 20.30 uur; Freddy Sunder Big Band, zo. Roma 15 uur GENT City Parade Gent. Dancefeest met de meester uit Engeland en zijn muzikale vrienden: Carl Cox and Friends, dj's and live-acts. vr. ICC (Internatio naal Congrescentrum Gent). Concert V-Tax voor Gent. Con cert door Dust, Sam Gooris, Steve Ryckier, Bieze Baane, Magical en Flying Thunder- birds. vr. Sint-Baafsplein 19.30 uur. Frans Joseph Goof. Concert door singer-songwriter, pianist en gitarist, Goof. vr. en za. Theater Tinnenpot 20.00 uur. Orgelfestival aan de Lieve. Or gelconcert door Joost Vermei - ren en Paul Hoste, aan de 2 or gels van de Stefanuskerk: geva rieerd programma met orgel werk uit de 16de tot 20ste eeuw en met werk van Guami, Pachelbel, Scheidemann, Fetis, Lemmens, Bonelli, Walther, Mendelssohn-Bartholdy, Du bois, Durufle en Cherubin. ma. St. Stefanuskerk 20.00 uur. IPEM-concert: All Numbers Language. Wereldpremière compositie Rene Mogensen. een abstract verhaal, geïnspi reerd door sculpturen, in een originele visuele en sonore we reld, gebracht door één cellist, Nicolas Deletaille, gelardeerd met videobeelden, di. De Ther- minal 21.00 uur. KNOKKE Orgelplusconcert. Concert in concertenfestival door Erwin Neve (orgel) en Sabine de Groote (fluit), zo. Sint-Antho- niuskerk Ileist 16 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44