Verslavingscentrum van de baan Hé verplegende Zin in een werkvakantie? Zorgwoningen bij imkerij in Poppendamme Vaste buren op de markt de Zonnebloem® Tussen wilOOtll en werkelijkheid Drankrijder komt goed weg Verhuisplannen huiskamerproject Vlissingen in de koelkast door nieuwe inzichten Ypsylon-avond ■dhtVücken Meer informatie? woensdag 30 augustus 2006 door Selma Osman POPPENDAMME - Imkerij Pop pendamme wordt de komende jaren geleidelijk omgebouwd tot een woon-werkvoorziening voor verstandelijk gehandicapten. Het echtpaar De Meester, eige naar van de Walcherse dagat tractie, is daarover in gesprek met de Zuid-Hollands/Zeeuwse zorgorganisatie Zuidwester. Over zeven jaar wil het echt paar stoppen met de zaak. Maar er is geen geschikte opvolger. De twee zonen willen het be drijf niet overnemen en aan een commerciële partij willen Piet en Toos de Meester hun levens werk niet overdoen. „We willen hier geen fastfood en een hoop drukte en gedoe", verklaart De Meester. „Imkerij Poppendam me moet blijven zoals het nu is: een laagdrempelig recreatief be drijf met een educatieve onder toon. Je mag hier gratis naar bin nen." Een zorginstelling kan de be staande formule beter in stand houden, denkt De Meester. „Die hoeven niet super-commercieel te werken." Hij wil zijn bedrijf verkopen aan Zuidwester. Die zorginstelling toonde eind 2004 al interesse in de imkerij. Een voorwaarde van Zuidwester is wel dat er een woonvoorziening bij komt voor twaalf tot veer tien cliënten. „Anders kunnen we het financieel niet trekken", geeft regiomanager Leen van Westen aan. Zuidwester nam in 2000 Huize Den Berg in Goes over en probeert sindsdien ovei"- al in Zeeland kleine voorzienin gen op te zetten die een meer waarde hebben voor de omge ving. De imkerij aan de Poppen- damseweg past prima in dat kleine-kernenbeleid, vindt Van Westen. Ongeschonden erf B en W van Veere staan positief tegenover de overname van de imkerij door Zuidwester. Ze vin den de boerderij met het nog on geschonden erf en de klassieke boerentuin een sieraad voor de omgeving. Om boerderij en erf te behouden, is het college be reid de bestemming van de schuur te wijzigen, zodat er wo ningen in kunnen komen. Op het terrein van de imkerij werken overigens al mensen met een beperking via de stichting Het Gors. Zij onderhouden de boerenhoftuin en runnen de vo rig jaar geopende kweekkas Daarin hoeft volgens De Mees ter geen verandering te komen. „Het Gors krijgt een nieuwe huisbaas." De imkerij is in een eerder stadium ook aan Het Gors aangeboden. Die instelling had volgens De Meester echter niet genoeg cliënten beschik baar om de zaak bijna volledig te kunnen runnen. MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo kwam gis teren in Middelburg een negen tienjarige drankrijder uit Scho- re zeer tegemoet. De beginnend bestuurder hoorde zes maanden voorwaardelijke rijontzegging en 870 euro boete tegen zich ei sen. Daardoor behield de jonge man het rijbewijs, dat hij hard nodig heeft voor zijn werk. Politierechter N. van Spronssen vroeg zich af of de verdachte het rijbewijs wel verdiende. „U bent nog jong en het is niet de eerste keer dat u voor rijden on der invloed bent betrapt." De politierechter veroordeelde hem tot zes maanden voorwaar delijke rijontzegging en milder de de boete tot 650 euro. De offi cier had het doorrijden nadat hij tegen een verkeersbord was gereden in zijn eis meegenomen: de jonge bestuurder werd vlak na de botsing aangehouden door de politie. De verdachte meende dat zijn al coholgebruik niet van invloed was geweest. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Donderdag nog léék het nieuwe verslavingscen trum verder weg dan ooit; die angst is nu bewaarheid. Het col lege van Vlissingen wil opnieuw praten met deskundigen over nieuwe inzichten binnen versla vingszorg. Het HKPD blijft voor lopig in de Coosje Buskenstraat. De verhuizing van het Huiska merproject voor Drugsverslaaf den (HKPD) in Vlissingen kent een langslepende geschiedenis. Het college maakte maart 2004 bekend dat het centrum zou ver huizen. Voor mei 2006, beloofde toenmalig wethouder L. Poppe. Die datum werd echter niet ge haald. Omwonenden, raadsle den en het HKPD voelden zich aan het lijntje gehouden. In het beoogde pand aan de President Rooseveltlaan gebeurde niets. Het bleef bij een dure optie. Anders Tot op de dag van vandaag. Het college heeft lucht gekregen van recente onderzoeken naar versla vingszorg. Daarin staat dat het helemaal anders moet. Het colle ge grijpt dat aan om de verhui zing nog maar eens uit te stel len. Ze zegt eerst de nieuwe in zichten te willen bespreken met haar gesprekspartners. „Je ziet de aanpak van drugsver slaving veranderen", legt wet houder E. Walrave uit. „Het probleem wordt gemedicali- 's-H HENDRIKSKINDEREN - In het 's-Heer Hendrikhuis aan de Werfstraat 18 in 's-Heer Hen drikskinderen wordt dinsdag om 19.30 uur een bijeenkomst van Ypsilon gehouden. Ypsilon is een vereniging voor familiele den, partners en of vrienden van mensen die lijden aan schizofre nie. Die avond zijn de oprich ters van stichting 'Zeeuwse Gronden' uit Temeuzen uitgeno digd, die een nieuwe woonvorm heeft gerealiseerd voor mensen met schizofrenie. seerd. In Zeeuws-Vlaanderen zie je bijvoorbeeld dat zieken huizen methadon verstrekken. Als dat de nieuwe aanpak is, hoeven wij er geen ruimte voor in te richten. Hetzelfde geldt voor dagbesteding en leerwerk plaatsen. Alles verandert. Je spreekt niet meer van dé ver slaafden, maar er zijn voortaan categoriën. De nieuwe inzichten kunnen van invloed zijn op de behoeften voor huisvesting. Dat wil ik binnenkort bespreken met Emergis, het HKPD en mis schien ook wel Stichting Door en het Witte Huis." Walrave ontkent dat ze daarmee terug bij af is; ze wil het niet ho ren. „Dat klinkt zo negatief. Als je doof en blind bent en niet om je heen hebt gekeken, dan ben je terug bij af. Het werk dat we tot nu toe hebben gedaan, komt mis schien nog van pas. Inderdaad, voorbereidende kosten die we al hebben gemaakt, gaan af van de daadwerkelijke zorg. Maar dat is nu eenmaal het risico." Ook de vertraging neemt de wet houder voor lief. „Ik wil best toe geven dat we iets van vertraging oplopen, maar het is heus niet vertraging op vertraging. Boven dien is deze vertraging beter on derbouwd. Het college toont nu juist voortschrijdend inzicht." Dat ziet het HKPD toch anders. „Nieuwe inzichten, wat moet ik daar nou weer mee?", moppert voorzitter D. Bruinooge hardop. „Ze doet net of iets spannends is gebeurd, maar die zogenaamd nieuwe inzichten zijn al lang be kend binnen de verslavingszorg. Ze hebben echt niets met een lo catiekeuze te maken." Volgens Bruinooge is het HKPD wel degelijk terug bij af. „Alles waar wij ons anderhalf jaar mee hebben bezighouden, was kenne lijk voor niets. Het huidige pand houdt niet lang meer. Sinds fe bruari is niet met ons gesproken en op onze brandbrief, waarin we helderheid vroegen, hebben we nooit antwoord gekregen. Wat heeft het college anderhalf jaar zitten doen? Geen steek zijn ze verder gekomen. Ja, een nieu we praatclub. Die weer van vo ren af aan kan beginnen." John de Langen verkoopt worsten op toeristische en historische markten. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VEERE - John de Langen ver koopt al weer heel wat jaartjes worst. „Heerlijke worst en mooie praatjes", zegt Kees Schroevers, ook alweer veel ja ren Johns vaste buurman bij de historische markt van Veere. „Hij weet dus intussen wel wie het zegt", vindt Schroevers. Marktkooplieden treffen elkaar elke zomer weer op de toeris tische of historische markten. Gisteren was het dan wel de laatste historische markt dit sei zoen van het stadje Veere, maar van 14 tot en met 17 september staan veel venters weer op de Zeeuwse nazomer Fair in Oost- kapelle. „Wij zien elkaar daar weer en staan vlakbij elkaar", zegt Schroevers, venter van de Zeeuwse Streken. „We verko pen Zeeuwse producten", zegt de Oost-Souburger. Veere was afgelopen seizoen ne gen keer historisch gekleurd. Ambachten herleefden: zoals wol spinnen en weven. Maar ook werden schapen geschoren, werd een klederdrachtenmode show gelopen en stonden men sen in dracht model voor een schilder. Smakelijke streekproducten werden goed verkocht. Ook de worsten van Bredanaar De Lan gen. „Ik heb niets te klagen. Ik ben jaren terug met vijf verschil lende worstsoorten begonnen en nu zijn het er zestien." Hij draait ze zelf en hij heeft ple zier in het vak. „Ik ben altijd sla ger geweest. Mijn vader was al slager. Maar ik heb de zaak moe ten verkopen, want ik had geen broodwinning meer." De wijk waarin hij woonde ver anderde van samenstelling. „Er kwamen veel etnische minderhe den in de wijk wonen. Die wil den mijn vlees niet, gingen naar hun eigen slager. Dan is het snel gedaan met de handel." Hij moest een alternatief zoe ken. „Ik ben me op de worsten gaan concentreren. Het is me goed gelukt." „Of ik nu gelukkiger ben dan toen ik een eigen slagerij had? Nee, ik was liever slager geble ven. Dat was ik al vanaf mijn veertiende. Ik neem nu nog steeds een kijkje in alle slage rijen die ik waar dan ook zie." ',efceW°* Wil jij de Zonnebloem helpen om 7.200 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons enthousiaste en supergemotiveerde team van ruim 7.000 vrijwilligers, waaronder een groot aantal verpleegkundigen en zieken verzorgenden. Het kostje een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem nl lnternetwww.zonnebloem.nl •;\X Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. papieren karton Bel (076) 564 63 65 of kijk op www.zonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32