Het klikte weer meteen PZC 26 Dverleven als nuzikant is iltijd een strijd woensdag 30 augustus 2006 swb /erner van de Vrede TTTerner van de Vrede wil VV overleven als muzikant, ïaar wel de muziek maken /aar hij volledig achter staat. Het is een voortdurende trijd", zegt de in Terneuzen ge boren en getogen zanger-gita- ist. Sinds lang staat hij weer in leeland achter de microfoon, za- erdag in de Drukkery in Mid- elburg. 'ijn muzikale loopbaan begon oen hij op zijn vijftiende ver- aardag een gitaar kreeg. Met xienden van het Zeldenrustcol- age begon hij voor de Bonte ivonden op deze school de for- natie Maagneurose. Tijdens de andelijke finale van de Kunst- tende in 1993 werd de derde j irijs veroverd. Ook namen ze leel aan de Zeeuwse Belofte, sa- nen met Blof. Na twee tot drie aar viel de groep echter uiteen. Verner besloot filosofie te stude ert in Amsterdam om levens- vijsheid te vergaren. Voor de •ijverdiensten werkte hij als ver- orger voor mensen met verstan- lelijke handicap. Zo leerde hij neer van het leven dan op de iniversiteit. Hij vertrok naar Ier and, trad in 1998 en 1999 op in :roegen en straten van Dublin n Galway. „Je speelt enkele iedjes en kunt weer een brood :open of de huur betalen." •la een verblijf van een jaar in Vales keerde hij in 2004 terug ïaar Nederland, vastbesloten al- een nog liedjes te schrijven en e spelen. Dat resulteerde vorig aar in zijn eerste twee solo ep's: item en Snaren versie0.2 en item en Snaren versie 0.3. In pril volgde zijn derde solo ep: )og van mijn Orkaan. Deze ierfst wil hij met meerdere mu- ;ikanten een cd opnemen, deels ïieuw werk en deels bestaande ïummers in uitgewerkt arrange- nent. ,Ik heb vele liedjes. Die moeten ;r uit. Dat doe ik nu solo. Ik zit vel aan een band te denken, naar goede muzikanten hebben iet druk." Hans Tabbers Verner van de Vrede zingt en speelt aterdag in de Drukkery in Middel- •urg. De aanvang is 15.00 uur. inds de Nederlandse jazzbassist Hein van de Geyn en de Ameri kaanse gitarist John Aber- crombie elkaar begin jaren tachtig ontmoetten, is er het gevoel van nauwe verwant schap. Hun wegen scheidden zich nadien regelmatig, maar kruisten elkaar ook telkens weer. Komend weekeinde ma ken ze een driedaagse mini- tournee door Nederland, met het slotconcert in Porgy en Bess in Terneuzen. Onlangs hebben ze nog in Ita lië samengewerkt. „Ik ver baasde me erover hoe die klik er weer meteen was", zegt Van de Geyn. „Pas toen realiseerde ik me welke enorme invloed John op mijn beleving van muziek heeft gehad, zonder dat ik dat eigenlijk in de gaten had. We zit ten muzikaal helemaal op één lijn. Het klopt gewoon." Als jonge jazzmuzikant pakte Van de Geyn (1956) begin jaren tachtig zijn spullen, vloog naar de Verenigde Staten en streek neer in San Francisco. „Ik speel de dertig keer per maand, had elke avond een gig." Abercrombie, toen al een gita rist van naam, vernam van de ambitieuze Hollander. „Hij was bezig een nieuwe band te vor men en vroeg mij erbij. Dat was erg leerzaam. Het klikte meteen, omdat hij dezelfde muzikale out look heeft als ik: sterk melodi eus gericht, terwijl er in die tijd juist vooral straight ahead jazz was." Ze verloren elkaar uit het oog toen Van de Geyn in 1983 zijn heil in New York wilde zoeken, maar zich uiteindelijk toch weer in Nederland vestigde. Pas hal verwege de jaren negentig von den Abercrombie en Van de Geyn elkaar terug. „Ik had ja renlang Dee Dee Bridgewater begeleid. Met alle respect, maar ik vond dat er iets meer moest gebeuren. Het was té comforta bel. Aan de buitenkant had ik een geweldig leven, waardoor ik aan de binnenkant iets aan het verliezen was. In die tijd had ik zo'n zestig eigen stukken op de plank liggen. Dat was een ei dat uitgebroed móest worden." Hij begon een jazzlabel, Challen ge Records, en vormde zijn ei gen band: Baseline, samen met drummer Joe LaBarbera én Ab ercrombie. Voor het eerst trad Van de Geyn nadrukkelijk op de voorgrond. „Veel bassisten zijn tevreden met hun plaats in de schaduw, maar ik vond het heel fijn om die anderhalve meter naar voren te kunnen stappen. Dat komt ook doordat ik altijd heel melodieus heb gespeeld. Niet voor niets ben ik ooit met viool begonnen." Overleg Baseline maakte met Abercrom bie in de gelederen drie cd's in drie jaar tijd. Het vergde veel overleg om te kunnen optreden. „Het was een enorme puzzel om de agenda's op elkaar af te stem men. Daarbij deden we meestal één keer per jaar een grote toer." Om wat praktischer te kunnen werken, richtte Van de Geyn eind jaren negentig een tweede Baseline op, met Hans van Oos terhout op drums en Ed Ver- hoeff op gitaar. In 2000 ver scheen Deja Vu, tot dusverre het enige album in de Nederlandse bezetting. Toen onlangs de kans zich voor deed ook Abercrombie er weer eens bij te halen, greep Van de Geyn die met beide handen aan. Dat leidt de komende dagen tot optredens in het Bimhuis in Am sterdam (wijdag), de Wereld Jazzdagen in Dordrecht (zater dag) en in Porgy en Bess (zon dag). Dat twee gitaristen op het po dium staan, is zeker geen luxe, vindt Van de Geyn. „De muziek die ik schrijf, is nogal complex. Het is harmonie en melodie tege lijk. Voor één gitarist is dat erg moeilijk." „Bovendien heb je nu twee echt fantastische gitaristen samen. Ed is tien jaar jonger dan ik. Hij is langzaam naar mijn wereld toegegroeid, zoals ik destijds naar Johns wereld - die weer tien jaar ouder is dan ik - toe- Na de korte serie optredens gaat het viertal direct de studio in. „Ik ben volop nieuwe muziek aan het schrijven en ik heb nog wat oude nummers liggen die nooit op plaat zijn verschenen. Het is goed om de beste dingen die tijdens die drie dagen van op treden gebeuren aan de band toe te vertrouwen, zodat er weer een nieuwe Baseline-cd komt. Dat wordt ook wel tijd." Rolf Bosboom Baseline John Abercrombie, zon dag 3 september in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 16.00 uur. 30 augustus t/m 5 september' WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Sim Bolus presenteert Joris en Reuzeneus Joris gaat naar zijn tante om te logeren. De tocht voert door het Grote Bomen Bos, waar hij enkele dieren ontmoet die doodsbang zijn voor Reuzeneus. Joris zoekt de reus op. Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Directeur Alberto Althoff presenteert zes gedresseerde koeien, verder optredens van kracht jongleur Yoessouf Mus- tafaev, de muzikale clowns Harizanov family, acrobatisch Duo Lagroni, de Troupe Casablanca (piramidebouwers uit Kenia), paardendressuur, Claudia Bremlóv jongleert met haar voeten en motoren draaien rondjes in een metalen bol. Stadspark Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 19.30 uur Orgelconcert De Engelse concertorganiste Gillian Ward Russell zal het vijfde en laatste orgelconcert van deze zomer geven. Het programma bestaat uit werk van Byrd (Fantasia), Swee- linck, Tomkins. Pachelbel (Ciacona in D), Bach, Mozart (An dante in F), William Russell (Voluntary Beethoven en Ro nald Watson (Three pieces from In the Mode). Grote of Nicolaaskerk, Brouwershaven. 20.00 uur DONDERDAG Orgelconcert Bram Beekman uit Middelburg verzorgt een orgelconcert. Het programma: Praeludium und Fuge cl-moll (D. Buxtehu- de), Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 639 (J S. Bach), Fan tasie f-moll KV 594 (W.A. Mozart), Scherzo uit 4e Symp- honie (Ch. M. Widor) en Toccata (F.C.Th. Dubois). Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur Miniconcert Stefan Knuyt (piano) geeft een miniconcert. Het programma: Song Without Words (F. Mendelssohn), Old Joe Clark's Boogie (G. Martin), Three Landler (F. Schubert). My Heart Will Go On (J Horner), Get Out of Here(Kid Ory-Bucl Scott), Emotions (Stefan Knuijt), Meet Frankyand Johnny (G. Martin), Romance (F. Mendelssohn), Honky'-Ton- ky (G. Martin), Can You Feel the Love Tonight (E. John) Koorkerk middelburg, 15.00 uur Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 16.30 en 19.30 uur Orgelconcert Freek Bakker verzorgt een orgelconcert. Het programma: Pastorale Variée Adagio en Fantasie in d van Mozart. Mon réve. Suite de Valses (E. Waldteufel), Ver- schmahte Liebe (P. Lincke), Herzlieb (C. GanschalsInter mezzo molto capriccioso (E. Uten) en Ballade (J. Rottiers), Grote- of Maria Magdalena kerk, Goes, 19.30 uur Voci Miste Voci Miste uit Middelburg geeft een Zomeravondconcert. Het vocaal ensemble onder leiding van Ineke Wijkhuis zingt zowel geestelijke als wereldse muziek. Prot. Catharinakerk, Zoutclandc, 20.30 uur VRIJDAG Orgelconcert Leen de Broekert verzorgt een orgelconcert. De organist Middelburg verzorgt het laatste een zogenoemd middagpauzeconcert van dit seisoen. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Circus Circus Althof heeft zijn tenten opgeslagen. Zie woensdag Kijk in de Pot, Bergen op Zoom, 16.30 en 19.30 uur Jazzbassist Hein van der Geyn maakt een driedaagse toernee door Nederland met gitarist John Abercrombie. Katrina - en de overstromin gen in New-Orleans is een ex positie in het Watersnoodmu seum van Ouwerkerkmet werk van van internationale fotogra fen: Thomas Dworzak, Stanley Greene, Kadir van Lohuizen en Paolo Pellegrin. Te zien t/m 5 november di t/m zondag van 13-17 uur. Atelier Uit de Kunst in Renes- se herbergt in september zelf ontworpen sieraden met een oesterschelp als basis. Gastex- posant, Henny Post uit Ooster hout toont werken in acryl en aquarel. Open op afspraak en zondag 17 september 13-17 uur. Simone de Knecht exposeert vanaf vrijdag tot 1 november kleurrijke schilderijen in Pan- nekoekenmolen de Graanhalm te Burgh-Haamstede. Ope ningstijden: dagelijks 12-20 Leerlingen van het Goese Ly ceum voor beroepsonderwijs en het Buys Ballot College ex poseren vanaf maandag t/m eind oktober in het Centrum voor de Kunsten (ROC Zee land) in Goes. De kunstwerken zijn gemaakt voor het leespro- ject Bazar. Open: ma t/m do van 9.00-11.30 en van 13.30-17.30 uur. Met een expositie van schilde rijen van Anna Barthel opent 't Kerkje van Ellesdiek in Elle- woutsdijk zondag het nieuwe seizoen. Haar schilderijen zijn gebaseerd op de liederen uit Winterreise van Schubert. Ze speelt ook piano en cello en geeft die middag een uitvoe ring, evenals de groep Celtic4. Johannes Milhous, kunstenaar uit Goes opent de expositie om 14.30 uur. Te zien t/m oktober bij activi teiten in 't Kerkje en tijdens open middagen op 9, 10 en 23 september en op 21 oktober van 13.30 - 16.00 uur. Diny de Kok exposeert schilde rijen in olieverf, acryl en aqua rel in dorpshuis de Meiboom in Krabbendijke. Te bezichtigen t/m 31 oktober, elke werkdag 13.30-17.00 uur. Mariken de Goede (woord en beeldend kunstenaar) en Riek Westerhof (componiste klank kunstenaar) werken t/m 10 sep tember dagelijks in en om de kapel van Hoogelande aan woord, beeld en klank. Riek werkt aan haar compositie en speelt op het Heiligers orgel. Mariken legt de laatste hand aan een serie stoelkasten, geïn spireerd op de ouderwetse strandstoel en een kapel. Bewo ners van een verzorgingshuis in Middelburg werken aan si- kuli's, een weefwerkje dat zijn oorsprong vind in Zuid-Ameri- ka. Deze werken krijgen een plek in een van de stoelkasten. Jeanne van Assen-IJpelaar ex poseert tot eind dit jaar schilde rijen in Badhotel Domburg. Ze wisselt vaak van materialen; aquarel, kleurpotlood, acryl en pastelkrijt. Haar favoriete on derwerpen zijn strand en de zee. Dagelijks te bezichtigen. Wim Hofman exposeert stille vens in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dom burg. Te bezichtigen vanaf za terdag tot 6 november, di t/m zo 13-17 uur. Het Straatbeeld van Zanzibar is een foto-expositie op het Bin nenplein van de Drvkkery in Middelburg. De tentoonstel ling is een initiatief van de pro jectgroep Xploration of the Is lands. Tien Zeeuwse jongeren maakten in het kader van dit uitwisselingsproject een reis naar het eiland Zanzibar. Te bezichtigen van vandaag t/m 30 september tijdens winkel- Werk in uitvoering is een instal latie van beeldend kunstenaar Erik Buijs in Borneo te Middel burg. De opening is zondag om 15 uur. Te zien tot 27 oktober, elke werkdag 9-17 uur, zondag tijdens de kunst- en cultuurrou te 13-17 uur. Ramon de Nennie en Hans Overvliet tonen het resultaat van hun project 1/1 Almost Genuine in het Centrum Beel dende Kunst in Middelburg. Het werk in wording is dage lijks te bezichtigen van 9-17 uur. De fixatie is vrijdag 10-17 uur, zaterdag van 13-17 uur en zondag 13.00-18.30 uur. Galerie T in Middelburg toont werk van Vera Pouw (schilde rijen acryl op canvas), Bert van Steen (schilderijen olieverf op doek), Hans van Tilburg (bron zen beelden). De opening is zon dag van 13- 17 uur. Te bezichti gen vanaf vandaag t/m 23 sep tember, do t/m za 11-16 uur. mengde technieken). Te zien t/m 24 september, za en zo 12-17 uur. Pure Pleasure van ontwerpei- Ben Oostrum en het duo Pro per is de eerste expositie in de nieuwe galerie COSC in Ber gen op Zoom. Proper is een samenwerking tussen Martine van der Horst en Anke Viersma en ontwerpt meubels, De opening is zater dag van 15-17 uur. Te zien t/m 28 oktober, vrij 10-21 en za 10-17 uur. Leden van Fotoclub De Draad ontspanner te Oost-Souburg to nen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan eigen werk. De expositie is vanaf zaterdag t/m 29 oktober te zien in Best ROTTERDAM Western Grand Hotel Arion in Vlissingen, dagelijks 10-20 Désiré Suijkerbuijk en Ine Kro nenburg exposeren schilde rijen tijdens het open atelier in de Cromwielstraat te Bergen op Zoom, za en zo 12-18 uur. In G achttien 88 te Baarland hangt vanaf zaterdag werk van Jacky Bongers (keramiek en fo tografie) en Anneke Schenk (ge Kunsthal Rotterdam, t/m 10 ok tober Eddy Posthuma de Boer, 75 jaar. Ter gelegenheid van zijn 75e verjaardag eert de Kunsthal fotograaf Eddy Post huma de Boer; t/m 1 oktober Hoera voor de haringkar, foto expositie; t/m 19 september. M.H. Maxy, Roemeense avant-gardist; t/'m 3 september Toon Hermans. Honderd schil derijen - Het geluk en de zon; t/m 3 september Neel Korte- weg: Uit de diepte van de zee. Maritiem Museum Rotterdam t/m 31 december Binnenvaart, leven, werken en wonen van de binnenschipper en zijn gezin, vroeger en nu; t/m 31 decem ber Holland-Amerika Lijn; t/m 3 september Kop kont, scheepssier van boeg tot spie gel; t/m 1 oktober Over een an dere boeg - veranderende stads- havens:l/m 31 december, Schat ten van Nedlloyd. Museum Boijmans Van Beunin- gen t/m 24 september Piranesi, Ca- naletto, Tiepolo. Prenten uit de collectie Bierens de Haan; t/m 3 sept Bless, doorlopend samen werkingsproject van Desiree Heiss en Ines Kaag. t/'m 5 no vember Bas Jan Ader. t/m 5 no vember Presentatie Daan van Golden. Van zaterdag 2 septem ber t/m 3 december: Voici Mag- ritte. Schilderijen, studies en werken op papier. Museum Het Schielaiidshuis t/m 7 januari Beschuit met spruitjes, de wereld van een op groeiend kind; t/m wijdag V september Atlas van Stolk: Lo- dewijk Napoleon, prenten en tekeningen; t/m 27 mei 2007 Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhul ling en nieuwsgierigheid. Natuurhistorisch Museum Rot terdam. t/m 29 oktober Werk paarden en Troeteldieren; t/m 31 december Ramon. Het ske let van een Rotterdamse oli fant Ned. Architectuurinstituut t/m 3 september China: Archi tectuur. Nederlands Fotomuseum t/m 3 september China Contem porary - Beeldcultuur Wereldmuseum Rotterdam t/m 1 8 september, Tibet en de 14 Dalai Lama's. Wie is de Da lai Lama? Wie waren de der tien andere Dalai Lama's?; t/m 7 januari 2007 Wilde haren: kle ding van veren, huid en bont. ROTTERDAM Lunagua. Openluchttheater aan het water. De voorstelling van The Lunatics speelt zich af op een eiland waar de mens nog in harmonie leeft met de natuur. Op grasveld naast Nieuwe Luxor Theater wo, do en vrij 21.30 uur. El Pino The Volunteers. De Alt-countryhelden presenteren hun debuutalbum op Excel sior. Rotown do 21.00 uur. Internationaal Shantyfestival Rotterdam. Mannenstemmen zingen aloude werkliederen op het 4e internationale shantyfes tival Rotterdam. Oude Haven vr. 20 uur, za. en zo. 12-18 uur. Wereldhavendagen. Scheepsbe- zichtigingen, excursies, demon straties, muziek en vuurwerk tot slot. Havengebied, vrij, za en zo. Bharati. Show vol dans, mu ziek en Indiase traditie, uitge voerd door raim honderd dan sers, musici, acteurs en acroba ten. Nieuwe Luxor Theater vrij en za 20.00; zo. 14.00 uur. Da Bounce comedy night. Naast stand-up comedians uit Amerika en Engeland zijn er dance acts en muziek- dj-per- formances. oude Luxor Thea ter vrij 20.00 uur. Het Havenfestival 2006. Oude ambachten, kinderactiviteiten en zeewaardige shantykoren. Leuvehaven, Wijnhaven en Oude Haven, za en zo 11-17 uur. BOA (Baroeg Open Air) 2006. Festival ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. Met op tredens van Discharge (punk/hardcore) en Das Ich electro). Baroeg za 17.00-2.00 Shantykorenfestival. Het Zee manshuis Rotterdam bestaat 150 jaar en houdt een shantyko renfestival. Hotel Rotterdam za en zo 12.30 uur. The Spades. Live. Support: Bobby Kingsize. Waterfront za 20.00 uur. Trancesetterz. Trance, Hardt- rance, Trance classics. Met: 4 Strings, Ron van den Beuken, Cosmic Gate, Bas Ram en The Freak. Outland, za 23 uur. Zooi. Dansgroep Krisztina de Chatel gaat aan de slag met de mannen en vrouwen van de Ro- teb uit Rotterdam. Zooi speelt zich af op de gigantische haven terreinen van de RDM in stads deel Heijplaat; toeschouwers gaan er per boot naar toe. I.h.k.v. De (internationale) keu ze. Rotterdamse Schouwburg, op locatie zo, ma en di 20.15 uur. De (internationale) Keuze van de Rotterdamse Schouwburg. Voorstellingen die een ant woord zoeken op maatschappe lijke vraagstukken. In premiè res, reprises, (co-)producties van het Productiehuis Rotter dam, binnen en buiten de Rot terdamse Schouwburg. Rotter damse Schouwburg zo en ma. Jazz in Delfshaven. Rotterdam se Jazzmusici en ensembles spe len op terrassen. Delfshaven zo 12.30 uur. Nationale Operabeurs Rotter dam. Onderdeel van de R'Uit- markt, met stands eninforma- tiemarkt. Concert- en congres gebouw de Doelen, zo 11-18 uur. R'Uitmarkt De Culturele Af trap. Het nieuwe culturele sei zoen met optredens van Ellen ten Damme, Ivo Niehe's thea tershow, Scapino Ballet, voor proefjes van de musicals Grea se, Chess, Namia, Oebele, Wat zien ik en de Nationale Opera- beurs. Schouwburgplein zo. Bottle Rockets (USA). Live. Waterfront, zo 21.00 uur. Moordwijven (try-outs). In het door Jules Deelder vertaalde Moordwijven speelt. Loes Luca zes vrouwen die kampen met de stress van het moderne le ven. Theater Lantaren/Venster ma en di 20.30 uur. Boudewijn de Groot - Tref punt. Boudewijn de Groot en het Limburgs Symphonie Or kest. In Trefpunt worden klas sieke composities afgewisseld met een keuze uit het repertoi re van De Groot. Nieuwe Luxor Theater di 20.00 uur. Dash!. Eerste concert nieuwe seizoen met eigentijdse funk- band Dash! Zonder accoordin- strument, maar met vier voca listen. Dizzy di 22.00 uur. ANTWERPEN Zomer van Antwerpen Het Theaterfestival in de Sin gel, Monty, Bouria, HetPaleis, De Roma e.a. locaties. Opening Muziekmuseum op vrijdag: Met stadsmuziek van opera tot kerkmuziek, ca- fé-chantants en dansmuziek. Jaune Toujours Radio Tran sit. Feestelijke Afsluiting van An- vers Divers.Wereldmuziekcon- cert met muziek uit Erithrea, van reggae uit Afrika, tot hip hop uit Angola, vr. Zuiderpers- huis 20.30 uur. Laundry Day. Dansfestival met dj's en randanimatie. za. het Eilandje 11-24 uur. Antwerpen Cultuurmarkt. Voorbodes van nieuwe voorstel lingen, in binnen- en buitenlo caties in de stad. zo. 11-18 uur. Zie www.cultuurmarkt.be DeFilharmonie buiten. Open luchtconcert met het koor van de Vlaamse Opera in het kader van de bevrijdingsfeesten, zo. St. Jansplein 19.00 uur. Concerten Roma en Rataplan: Los Logos di Tango, za. Rata plan 20.30 uur; Freddy Sunder Big Band, zo. Roma 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26