Kamer eist behoud stations mm PZC Minder belasting lagere inkomens Grootse opening Nazomerfestival ©ndernemer debat met minister Peijs Waterhoos boven Westerschelde Een dikke 9, met dank aan het prachtige decor Ro theater speelt Shakespeare Nieuwe auto's moeten nog schoner Autofabrikanten moeten meer haast maken met het terug dringen van de uitstoot van kooldioxide door nieuwe au to's. Dat vindt de Europese Commissie, die nu dreigt met strengere wetgeving. Gemiddeld zijn nieuwe au to's de afgelopen jaren 1,2 procent minder gaan uitstoten, maar dat moet 3 procent worden. Geluidsoverlast opstarten Yara Omwonenden van Yara in Sluiskil hebben flink wat ge luidsoverlast van de ammoniakfabriek ondervonden. Oor zaak waren opstartproblemen bij de fabriek. Volgens de provincie was de herrie onvermijdelijk. Grote hoeveelheden stoom en perslucht werden uitge stoten om het opstarten veilig te laten verlopen. De Zeeuw opgeroepen voor Oranje AZ-middenvelder Demy de Zeeuw is opgeroepen voor het Nederlands elftal. Hij geldt als vervanger van de geblesseerde Rafael van der Vaart en Wesley Sneij- der, die vanwege verschil lende omstan digheden af- (ffc haakten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22 en 23; Uit: 26 en 27. (Advertentie) Vooral vanmiddag een paar buien. Tussendoor ook zon en maxima van 18 a19graden.WNW-wind,kracht4a 5. 248e jaargang no. 204 »oensdag 30 augustus 2006 nummer €1,25 internet: www.pzc.nl itoor Ernst Jan Rozendaal utn HAAG - De Tweede Kamer gaat vandaag van mi nister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) eisen dat zij zich sterk maakt voor het openhouden van de NS-sta- tions Arnemuiden, Kapel- le-Biezelinge en Krabbendij- De Kamer debatteert vandaag óver de dienstregeling 2007 van Je NS. Sluiting van de drie Zeeuwse stations is daarin nog Diet aan de orde, want die is voorzien in 2008. CDA-Kamer- lid Van Hijum kondigt aan dat |j de kwestie desondanks gaat aankaarten. De Kamer is woedend dat staats secretaris Schultz van Haegen (WD, Verkeer en Waterstaat) [wee weken geleden zonder over leg het spoorboekje voor 2007 heeft goedgekeurd. Vooral het noorden en het oosten van het land zouden daardoor slechter bereikbaar worden. Daarover wordt vandaag met Peijs gede batteerd, omdat Schultz met zwangerschapsverlof is. Het ziet ernaar uit dat eventuele correcties die de Kamer wil, pas in 2008 kunnen worden aange bracht. „Dat betekent dat we het totale pakket moeten her overwegen", zegt Van Hijum. „Dus gaan we ook van de minis ter eisen dat ze zich hard maakt voor de Zeeuwse stations. Schultz heeft dat op een schan dalige manier laten lopen." De PvdA laat zich in dezelfde be woordingen uit. „De beloften van de staatssecretaris over de dienstregeling zijn stuk voor stuk loos gebleken", aldus PvdA-Kamerlid Dijksma. Beide partijen willen voorkomen dat ze opnieuw voor het blok wor den gezet. Dijksma: „Als we niet oppassen, dreigen we met de kwestie van de Zeeuwse stations ook in een fuik te zwemmen. We moeten voorkomen dat we straks weer geconfronteerd worden met een besluit dat we niet willen. We zullen dus extra alert zijn en nu de garantie eisen dat de motie wordt uitgevoerd die wij heb ben aangenomen over het open houden van de stations in Zee-— land." pagina 3 Kamer wil uitleg Peijs Middelburg, 't Zand m VLISSINGEN - Tussen Vlissingen en Breskens trok gisteravond rond zes uur een waterhoos over de Westerschelde. Het niet alle daagse natuurverschijnsel was tot op grote afstand te zien. J. van Aalst was op de Boulevard Bankert in Vlissingen (grote foto) toen het natuurverschijnsel zich voordeed. Hij was er snel bij om een fo- Middelburg, Veersche Poort to te maken en hem naar de PZC te sturen. Ook vanuit onder meer Breskens (Paul Geernaert), de Middelburgse wijken 't Zand (Rick Konijnenburg en Veersche Poort (Sjors Goedbloed) en Aagtekerke (Albert Maljaars) stuurden lezers een plaatje van de waterhoos naar de krant. t i I 5 door Raymond de Frel TERNEUZEN - Na afloop van de première van het Zeeland Nazomerfestival reageer den bezoekers enthousiast. Een cijfer? Een dikke 9 en dat heeft alles te maken met het prachtige decor", zegt Mi chel de Vos uit Sas van Gent na afloop van de Der fliegende Hollander. De Vos is allesbehalve een kenner. Sterker nog, hij is nog nooit naar een opera geweest. Datzelfde gold voor Jolijn Heslenfeld uit Naarden die op uitnodiging kwam. Zij waar deerde het optreden met een dikke acht. Jacques Steyaert uit Graauw deed daar nog een schepje bovenop. „Ik vond het buitenge woon en had nog nooit zoiets gezien. Ik be zoek een enkele keer een opera en zie er wel eens een op tv. Maar ik durf te stellen dat de ze opera qua sfeer en uitvoering zeldzaam was. Vlissinger Kees Izeboud genoot vooral van het totale plaatje. „Ik hou eigenlijk hele maal niet van opera. Maar vanwege het mooie beeld geef ik ze een acht." De PZC is nieuwsgierig naar de mening van de bezoekers aan het Zeeland Nazomerfesti val. Op www.pzc.nl is hiervoor een speciaal forum geopend. (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 iij éénmalig toestemming voor per jaar met automatische incasso If 229,20)*. met gratis PZC-paraplu 8"71 1688"555530m het alfabet van Zeeland een lofzang op het festival en vooral de wijze waarop het met de historie en het landschap van de provincie omgaat. „Het festi val houdt het verleden levend en belicht dat vanuit zijn heden daagse, artistieke perspectief." Dat het festival ook financieel wordt gesteund door de rijks overheid, noemde de bewinds vrouw 'heel terecht', gezien het grote belang voor Zeeland en wijde omgeving. „Het festival mogen we als de Deltawerken binnen de culturele infrastruc tuur van dit landsdeel beschou wen." Festivaldirecteur Ruud van Meijel memoreerde de recen te omvorming van zijn stichting tot Theaterproductiehuis Zee- landia. Dat gaat, naast de vier voorstellingen voor het festival, vanaf eind dit jaar ook twee pro ducties voor het reguliere thea terseizoen maken. Zeelandia krijgt binnenkort een eigen on derkomen in wat nu nog het kerkje en de officierswoning van het Leger des Heils in Mid delburg is. De organisatie be schikt zo ook over een eigen theatertje. Der fliegende Hollander wordt nog vrijdag, zondag en volgende week woensdag en zaterdag op gevoerd. Vanavond gaat in Zie- rikzee de tweede locatievoorstel ling in première: De ondergang van de Titanicmorgen volgt De vrouwen van Kamp Westkapel- le. Vanaf vrijdag zijn er ook da gelijks optredens op het Abdij- plein in Middelburg. Handtekening; PZC hv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over. Kijk op vmw.p/c.nl/abonneren. bel gratis 0800 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,1400 WB Goes door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Met de premiè re van de opera Der fliegende Hollander is gisteravond op in drukwekkende wijze de zesde editie van het Zeeland Nazomer festival ingeluid. De duizend toeschouwers zagen bij de slui zen van Terneuzen, terwijl het scheepvaartverkeer onvermin derd doorging, een in vele op zichten grootse uitvoering van Wagners opera over schuld en boete, doem en verlossing. Alles is imposant aan Der flie gende Hollander: een immens podium, het grote orkest eron der verborgen, drie koren, zes so listen, een weids uitzicht, een af gemeerd schip en als apotheose een heuse driemaster als varend decorstuk. Toch is het geen mo ment massaal, want alles draait om het drama van de Hollander (John Bröcheler) en Senta (Tu- rid Karlsen). Drama per musica in optima forma. Het weer bleek uiteindelijk geen bedreiging te zijn voor de pre mière. Eerder op de avond werd het Nazomerfestival in het Scheldetheater officieel ge opend door Maria van der Hoe ven, na het vertrek van staatsse cretaris Medy van der Laan ook minister van Cultuur. Zij hield nazomerfestival Als apotheose verschijnt een heuse driemaster als varend decorstuk. foto Lex de Meester door Maurice Wilbrink enJames McGoniqal DEN HAAG - De belasting op lage inkomens moet omlaag. Daardoor gaan meer mensen aan de slag. En als zij al een deeltijdbaan hebben, dan zullen zij meer willen werken. Dit is goed voor bedrijven en perso neel. Ook de middeninkomens moeten een korting krijgen. Dat is een hoofdpunt uit het ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) aan de poli tiek, dat SER-voorzitter A. Rin- nooyKan vandaag presenteert. De SER beveelt het kabinet ook aan om zo snel mogelijk een be gin te maken met de omstreden fiscalisering van de AOW. Dat betekent dat ook mensen met ten AOW-uitkering daarover be- (Advertentie) HARflGLAZEN DÏÜREN Vakkundige montage lM Glashandel I jW MELIESTE i Showroom geopend ma t/m vr 7.30-17.30 uur l tivingstoneweg 20, GOES. Tel. (Ot 13) 227854 j lasting betalen. De werkgevers, vakbonden en onafhankelijke kroonleden binnen de SER wil len een geleidelijke invoering hiervan, waarbij lagere inko mens worden ontzien. Zo kan de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar in stand blijven. Ten slotte bepleit de SER dat het kabinet zo snel mogelijk een brede studie begint over het woonbeleid in Nederland. „Al leen een discussie over houd baarheid van de hypotheekren te-aftrek volstaat niet. Er moet ook worden gekeken naar huur subsidie en andere overheidsuit gaven en -inkomsten die met wo nen te maken hebben." De SER gaat er van uit dat de lasten van de vergrijzing in Ne derland de komende decennia zonder al te grote problemen kunnen worden gedragen, voor al als meer mensen langer gaan en blijven werken. Maar, waar schuwt het advies, 'hogere ar beidsparticipatie' alleen lost het probleem niet op. „De pijn moet worden verdeeld, waarbij geen grote sector kan worden ont zien." Er zijn dus ook ingrepen nodig in de (hypotheek-)woning- markt, bij de AOW en in de zorg. Er is ook een financiële spitsbestrijding nodig, wil Ne derland niet vastlopen. GPD Advertentie Voetballiefhebbers opgelet! Het Eredivisiespel komt er weer aan! Inschrijven kan vanaf maandag 4 september t/m vrijdag 8 september 19.00 uur Vrouwen op de basis in Uruzgan Het eerste lijk, de angst van de ouders thuis en vrou welijke charmes in de woes tijn. Drie vrouwelijke mili tairen vertellen over hun verblijf op de Nederlandse legerbasis in Uruzgan. „Ma- ke-up en zo, dat past hier toch niet?" INFOW1ATÊ6l>\OVOOROM>tRMEMfKSlN^U.OWïS|.N£DtPlANO WeGeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1