Zeeuwse dames uit den vreemde Polderblues in Westdorpe Het lange wachten op de ander Sas' metalfestival Opblaaspop biedt veel afwisseling kunst woensdag 30 augustus 2006 I Interesse voor elektrisch vistuig COLIJNSPLAAT - Het in visserijkringen lange tijd met veel twijfels bekeken elektrisch vistuig van de firma Ver burg uit Colijnsplaat lijkt aan te gaan slaan. Acht visserij- j- ondernemers hebben belangstelling getoond voor het tuig waarmee met elektrische pulsen vis wordt gevangen. Van- daar ook wel de naam: pulsekor. De belangstelling is te danken aan de resultaten die met het vistuig zijn geboekt tijdens een langdurige praktijkproef op de Urker viskot- ter UK 153, én de hoge gasolieprijzen. Het trekken van de pulsekor kost minder energie. De UK 153 verbruikte ge- a, woonlijk in de week 38.000 liter, met de pulsekor 21.000 liter. Tongvangsten zijn er hoger mee, scholvangsten la ger. De firma Verburg is al sinds het begin van de jaren Q1 negentig bezig met de ontwikkeling van het elektrisch vis- tuig- w Kans op doorstart Meijers Sokken HEINKENSZAND - Plet onlangs failliet verklaarde be drijf Meijers Sokken BV in Heinkenszand maakt gerede kans een doorstart te maken, aldus de tot curator aang'e- c wezen Middelburgse advocaat S. van Boven. De zes vaste rs personeelsleden hebben inmiddels hun ontslag gekregen. Het bedrijf had volgens Van Boven ook 'een paar oproep- krachten'. Meijers Sokken, een handelsonderneming, le- )g vert sokken en panty's van het merk Twize aan - aldus 3e Van Boven - een vijfhonderd supermarkten. Het bedrijf houdt kantoor in Heinkenszand en heeft een opslag in Q 's-Gravenpolder. Stroomstoring in Graauw GRAAUW - Inwoners van Graauw en omgeving hebben |g. in de nacht van maandag op dinsdag anderhalf uur zon- der elektriciteit gezeten. Volgens woordvoerder J. Nelemans van energiebedrijf Delta in Middelburg was een defect aan de distributieka- bel in de omgeving van Kloosterzande de oorzaak voor de stroomuitval. De storing begon rond 1.30 uur en was even na 3.00 uur weer verholpen. Cliëntenraad Vlissingen is verhuisd a VLISSINGEN - Het steunpunt van de cliëntenraad in Vlissingen is verhuisd. Bezoekers zijn op dinsdagmidda- nl gen van 14.00 tot 16.00 uur welkom aan het Stadhuis- plein 16. De cliëntenraad is een organisatie die de belan- gen behartigt van mensen met een bijstandsuitkering en mensen met een minimuminkomen. Sinds de fusie van de sociale diensten op Walcheren zijn ook de cliëntenraden samengegaan. Er is nog wel in elke gemeente een steun punt. Politiehond Puma naar titelstrijd STEEN - Rudi Pardon uit Sint-Jansteen doet komend weekend met zijn Mechelse herder Puma mee aan het Ne- derlands kampioenschap voor politiehonden. Dat wordt a£ vrijdag, zaterdag en zondag gehouden in het stadion van -n de voetbalclub FC Den Bosch. Pardon, al 34 jaar lid van S£j de politiehondenvereniging Saeftinge, werd afgelopen voorjaar met Puma clubkampioen. Vervolgens won hij in juni het Zeeuws kampioenschap. Daarmee verdiende Par- don een ticket naar de nationale kampioenschappen. ir 'P In Fort Rammekens is de installatie Ben ik waar jij bent? van Irene Weug te zien. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom RITTHEM - Irene Weug maakt het de bezoe kers van Fort Rammekens niet makkelijk. Haar installatie Ben ik waar jij bent?, vanaf deze week te zien, roept in eerste instantie vooral vragen op. Bezoekers zien in het hoofdbastion een ledi kant staan met daarop en rondom een aan tal voorwerpen; rechts lijken kledingstuk ken aan een lijn te hangen. Wie doorloopt naar de drie kleinere ruimtes, stuit op een aantal opgezette tenten. Als er al een beteke nis in de lucht hangt, laat die zich in elk ge val niet meteen duiden. Wie wat langer de tijd neemt, merkt steeds meer details op. De twijfelaar in het hoofdbastion heeft een ver hard matras van tegels, met daarop streep jes, 667 in totaal. Ze zouden zuiver decora tief kunnen zijn, maar doen eerder denken aan iemand die de dagen turft. De mededeling dat de tentoonstelling 'het grote wachten' als thema heeft, doet het kwartje vallen. Hier wacht iemand op ie mand, telt de dagen sinds de ander vertrok ken is, kennelijk al bijna twee jaar geleden. De attributen op en rond het bed krijgen be tekenis: een troostbeeldje van Maria, par fumflesjes als symbool van geuren die herin neringen oproepen, een opgerolde slaapzak, een cactus, een postzegel uit Senegal als le vensteken. Aan weerszijden van een slang steken twee douchekoppen, als kennelijke verbeelding van een telefoonverbinding, het schaarse contact met de ander. Handdoekjes In een kastje ligt een verse voorraad hand doekjes, keurig opgevouwen en samengebon den. Dezelfde handdoekjes gebruikte Weug, die woont in Bergen op Zoom, vorig jaar voor haar bijdrage aan de expositie Zeeuw se lichting #05. Die was te zien bij CBK Zee land, het Centrum voor Beeldende Kunst in Middelburg. De zorgvuldig verpakte kledingstukken aan de 'waslijn' in het fort zijn allemaal broeken van mannenkostuums, maar dan kapot ge knipt met een nagelschaartje. Ze herinneren aan de persoon op wie wordt gewacht, een herinnering' die door de tijd vervormd, ver knipt raakt. De tekst 'Waar ben je?' keert steeds terug. Op de tenten in de andere ruim tes staan vergelijkbare bewoordingen. Eén ervan ligt volgestapeld met ingesnoerde handdoekjes. Het zijn er 667, net zoveel als het aantal streepjes op het bed. Weug verbeeldt het wachten in de breedste zin, de manier waarop de tijd wordt ver beid. Het is tevens een verwijzing naar de geschiedenis van het fort en naar de VOC-tijd, met de vrouwen van zeelui die thuisbleven. Het thema wordt ook een enke le keer gerelativeerd, met de tekst die op een van de tentdoeken is geborduurd: 'Was je handen, droog je tranen en ga wat doen'. De suppoost van Fort Rammekens heeft zijn eigen gedachten bij de installatie van Weug. „Ach, ik wacht hier ook de hele dag, op be zoekers." Expositie: 'Ben ik waar jij bent?', installatie van Irene Weug, t/m 29 oktober in Fort Ramme kens, Rammekensioeg, Rithem. Geopend: di.-zo., 13-17 uur. door Henk Postma Ooit werkten we in het net. Vooral op school. Als het kladblok vol was, schreven we alles nog eens keu rig over, met sierlijke letters in een schriftje. Tegenwoordig heeft net wer ken een geheel andere betekenis. We schrijven de twee woorden aan elkaar, en bedoelen ermee dat we contacten proberen te leggen met mensen die ons verder kunnen helpen. Een verre vriendin is soms beter dan een goede buurvrouw. Dus krijgt Zeeland er nu ook een netwerk bij voor 'internatio naal georiënteerde vrouwen'. Netwerken. Het zal zo'n vijftien jaar geleden zijn dat de term steeds vaker opdook, aanvankelijk vooral in D66 kringen. Zonder netwerk, luidde de boodschap, kom je nergens. De term doet al gauw denken aan vriendjespoli tiek, kruiwagens en vervelende bor rels waar je beleefd, en vooral ook vriendelijk conserveert met lieden die Netwerken je wellicht ooit een stapje verder de maatschappelijke ladder op kunnen duwen. Er is nu zelfs een boek over versche nen: 'Netwerken werkt. Op weg naar de baan die je wilt'. Een rasnetwerker onthult daarin: „Ik heb nooit hoeven te solliciteren." „Oei", reageert Anya Luscombe, werk zaam bij de Roosevelt Academy, enigs zins verschrikt, „Nee, zo'n netwerk willen we niet zijn. Wij willen er wel toe bijdragen dat mensen vooruit ko men, maar dan niet in hun carrière, maar in het sociale leven." Afgelopen weekend stuurde ze een bericht de we reld in. „Internationaal vrouwennet werk Zeeland van start", stond er in grote letters boven. En vervolgens: „Er komt een groep voor internatio naal georiënteerde vrouwen in Zee land: Women's International Group Zeeland oftewel WIGZ. Zulke interna tionale netwerken voor expats be staan in vele andere delen van Neder land, maar in Zeeland ontbrak nog zo iets." Anya Luscombe nam het initiatief, sa men met haar vriendin, Christine Lee- dy, een Amerikaanse die sinds 1992 in Zeeland woont. Zelf is Luscombe van Brits/Nederlandse komaf. Ze werkt als docente Engels en als communica tiemanager bij de Roosevelt Academy, waar ze al heel wat collega's voor het initiatief wist te winnen. Het moet een club worden van buiten landse vrouwen die in Zeeland zijn ko men wonen. Maar ook Nederlandse vrouwen die uit, het buitenland naar Zeeland terugkeerden, kunnen er te recht. Of gewoon vrouwen die graag praten met seksegenotes van buiten landse komaf. En zelfs als mannen aanschuiven, is dat geen probleem. Misschien dat die dan samen een golf club je beginnen, of met elkaar gaan vissen", zegt Carol Wattel, een Engelse die getrouwd is met een Nederlandse ingenieur. Ze huisden al op vele plekken in de we reld. Tot ze voor Zeeland kozen als ide aal oord voor het grootbrengen van hun kinderen. In Denemarken zat ze ook al eens in een internationaal vrouwennetwerk. De ervaring die ze daar opdeed, komt nu in Zeeland van pas. Women's Inter national Group Zeeland begint met een veertigtal deelneemsters: vriendin nen en vriendinnen van vriendinnen, die elkaar in de afgelopen anderhalf jaar wisten te vinden. Ze streven in de eerste plaats naar gezellige ontmoe tingsactiviteiten als etentjes, uitstap jes en uitwisseling van boeken, en wil len steunpilaar zijn voor nieuwelin gen. De WIGZ treedt nu voor het eerst naar buiten om meer vrouwen voor het initiatief te winnen. Komende zon dag kunnen belangstellenden terecht bij de Flying Angel Club van de Mis sion to Seamen in het havengebied Vlissingen-Oost. Om half tien 's och tends begint daar dan een familiekerk dienst in de kapel. Niet dat de vrou wen zich als een christelijk gezelschap willen profileren. Ze kiezen voor die dienst vanwege de internationale sfeer in het zeeliedenhuis. Na afloop vindt een pot luck picknick plaats. Het is de bedoeling dat iedere deel neemster daarvoor iets te eten mee neemt. Als het aan de kerngroepleden ligt, blijft de WIGZ een informele aan gelegenheid. Niet met bestuursverga deringen en statuten, maar met een missie: een 'vriendinnencirkel opbou wen', die nieuwkomers helpt zich een weg te banen door het woud van Ne derlandse regels en eigenaardigheden. door Ronald Verstraten WESTDORPE - Omdat Zeeuws-Vlaanderen nog te wei nig biedt op bluesgebied en het naast de Terneuzense bluesrou te tijd wordt voor iets nieuws, organiseren Fred van den Abee- le en Johnny Schelfaut een ei gen festival. Vrijdag begint in Westdorpe het eerste Polder- bluesfestival. Het programma was snel rond. Een mooi affiche voor Van den Abeele en Schelfaut zelf, want hun favoriete groepen staan er op. Schelfaut is fan van de Juke Joints, terwijl Van den Abeele de Engelse groep Danny Bryant's Red Eye Band nu eens een keer in eigen omgeving kan zien. Het bluestrio, dat als hoofdact van het festival is aangetrok ken, bestaat al sinds 1999. Er zit ten twee Bryants in, want behal ve gitarist, zanger en liedjes schrijver Danny speelt ook zijn vader Ken (basgitaar) mee. Met drummer Dave Raeburn (ex-Hoax) vormt hij een strak ritmesectie. Jammen Danny zelf geldt vooral als virtu oos gitarist en insiders weten van zijn vriendschap met Wal ter Trout. Sommigen hebben het geluk gehad om hen samen te zien jammen op een vanzijn con certen. Trout speelt trouwens als speciale gast mee op het titel nummer van hun recente, vierde cd, Days like this. Het repertoi re gaat van rauwe tot subtiele blues en rock, ondersteund door een opwindende liveact. Bij het op poten zetten van een bluesfestival komt natuurlijk nogal wat kijken, maar de orga- door Gino van de Broecke SAS VAN GENT - De organisa toren van het Sasse hardrock- en metalfestival Opblaaspop pakken het dit jaar anders aan. Na vijf avondedities begint het raetalgeweld zaterdag 2 septem ber al in de vroege middag. De zesde uitgave van het festi val wordt de eerste die een hele dag beslaat. In totaal verschij nen in Café Jeffrey's tien bands op het podium: een internatio naal gezelschap, want naast groepen uit Nederland en België komen er deze keer ook twee Anya Luscombe, Christine Leedy en Carol Wattel behoren tot de kern van WIGZ, een 'vriendinnencirkel' van Zeeuwse vrouwen uit het buitenland. Ze houden het graag informeel. „Zelfs als mannen aanschuiven, is dat geen probleem." foto Ruben Orêel nisatoren werden een handje ge holpen door het toeval en door RIA W. De Westdorpse voetbal club viert volgende Week zijn 75-jarig bestaan met een groot feest en het festival kon terecht in de feesttent die daar de hele week bij het sportterrein staat. De Juke Joints waren ook al snel geboekt. Zeelands befaamd- ste bluesrockers bestaan bijna 25 jaar en hebben al tien cd's op hun naam staan. Bekend bij ie dere liefhebber, treden ze vaak op in eigen regio. Maar ze speel den ook op talloze plekken in Europa en Amerika, waar ze het podium deelden met BB King, Dr. John en Little Feat. Ze na men ooit platen op in de legenda rische Amerikaanse Sunstudios en op verschillende locaties in Ierland. Voorafgaand aan beide grote namen, speelt de 'ouderen, jongeren' bluesband uit eigen streek, Shit Happens. „We dach ten hiermeé een leuke start te maken, met drie goeie en popu laire bluesbands", zegt Johnny Schelfaut. De vijfmansformatie speelt een mengeling van blues stijlen. Op het repertoire staat onder andere werk van de eer der genoemde BB King, John Lee Hooker, Muddy Waters en Stevie Ray Vaughn. Voordat het grote dampen begint, bijt de plaatselijke Ditch Divers het spits af. „Toen bekend werd dat we dit festival gingen houden, kwam hun gitarist, Wouter Verhelst ge lijk met de vraag of ze ook mee mochten doen. Ze zijn een begin- g nende bluesband, die mag je .g niet overslaan. Toen hadden we ai er ineens vier!", vertelt Schelfaut. De Ruffle up Blues J£j van de vier Divers is een mix met verschillende invloeden. £a Het is ook de titel van een eer- der cüt jaar opgenomen cd. Ze a spelen zowel covers als eigen U nummers. >n Hel Polderbluesfestival is vrijdag bij het sportpark van RIA Westdor- dl pe. Aanvang 18.30 uur. Er is gele- te genheid om te kamperen. Meer in- gr formatie over het festival staat op de website www.polderblues.nl. De Engelse groep Danny Bryant's Red Eye Band speelt op de eerste editie van het Polderbluesfestival J in Westdorpe. - bands uit Engeland. Samen staan ze garant voor een uiterst gevarieerd programma. Dr. Phil Needs Help uit Sas van Gent, opgericht door oud-leden van Smalltowncynics, speelt vooral skapunk en bijt om 14.00 uur op het Sasse podium aan de Noordweststraat het spits af. El- duderino uit Nederland brengt stoner- en speedrock, de Neder landse muzikanten van Spchlss spelen experimental rock en nu-metal. De Engelse band Les bian Bed Death zal zelfs metal- liefhebbers verbazen met gothic 1> sleazepunk, terwijl het Bel- gische K4B grindcore laat ho ren. Direct daarop volgt het Ne derlandse Nem-Q met een optre- den vol emorock en gooien de Belgen van Moker deathmetalll en heavymetalcore de zaal in. Iets na negen uur staat de Neder landse formatie Burial met old- school deathmetal op de bühne, waarna het Engelse Razorwire jg drie kwartier metalrapcore ten q, gehore brengt. De Belgische hea- n vymetalband Double Diamond sluit het festival laat in de 0' avond af. De deuren van Café U Jeffrey's zijn geopend vanaf' half twee, d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17