fwijfel over nemen stap WCT zc Opstarten fabriek Yara geeft overlast krijgt van hof lagere straf Slechthorende maakt van luisteren beroep Goed onderhouden kanaalbruggen gaan nog vele jaren mee eel Provinciale Staten wil met besluit wachten tot alle rapporten er liggen 15 Ministerie verkt aan egeling toor vissers Doe-'t-zelf deurwaarder woensdag 30 augustus 2006 ^wRen Jansen DDELBURG - De Staten van jjlajid weifelen tussen spoed j lórgvuldigheid in het CT-dossier. Er bestaat aarze- 10Ver de vraag of volgende jjiid een nieuwe stap op weg w de aanleg van de Wester- ielde Container Terminal kan (Hlen gezet zonder dat alle toe legde rapporten beschikbaar V .deputeerde II. van Waveren 'öA. ruimtelijke ordening) be- stigdë gisteren dat het defitie- oordeel van het Centraal a Bureau (CPB) over de maat- sappelijke kosten-baten ana- «enog niet klaar is. D66-Sta- jlid J. van der Giessen, de orzittef van de gezamenlijke oimissievergadering die de be- mdeling van het WCT-dossier sirbereidt, vindt dat het dage- •Ss provinciebestuur maar jet tenigkomen als alle stuk orde zijn. u is Van Waveren kan het ;/\vel even duren voordat de ren en opmerkingen van het I zijn beantwoord. „Het is debat tussen deskundigen die wij hebben ingehuurd en die van het CPB. Dat kost tijd. Hoe veel is onduidelijk." De gedepu teerde zou graag zien dat de Sta ten zich in afwachting van de uitkomst van dat debat al over het milieueffectrapport voor de WCT zouden buigen. Dat kan volgens hem zonder bezwaar. „Het milieu-effectrappoi't vormt input voor de maatschap pelijke kosten-baten analyse en niet omgekeerd." Van der Giessen werpt tegen dat het dagelijks provinciebe stuur heeft toegezegd dat de Sta ten zich over complete pakket WCT-stukken kunnen buigen. Dus inclusief de bevindingen van het CPB, die de kosten-ba- tenanalyse zou moeten waarmer ken. „Als nu geen alles omvat tend oordeel mogelijk is, moeten we nog maar even wachten", vindt Van der Giessen. Ze komt met dit standpunt naar voren, omdat ze rneent dat ze als voor zitter van de gezamelijke com missievergadering die kwaliteit van de discussie moet bewaken. Ze heeft de leden van de commis sies Ruimte, Economie/ Mobili teit en Ecologie Water (samen goed voor 35 van de 47 Statenle den) gesuggereerd de behande ling uit te stellen. Telefoonrondje Een telefoonrondje langs een aantal fractiewoordvoerders le vert wisselende reacties op. I. Vogelaar (WD) ziet er geen bezwaar in het milieu-effectrap port los van de maatschappelij ke kosten-baten analyse te be handelen. W. Kolijn (SGP) waar schuwt voor een al te formele op steling. „Laten we er geen pres- tig'eslag van maken. Ik zou geen moeite hebben met een bespre king van die stukken in tweeën. Het lijkt me een onderwerp om in het presidium van de Staten aan de orde te stellen." B..Feijtel (CDA) wil liefst pas over de WCT praten als alle rap porten en onderzoeken beschik baar zijn. „Een maand vertra ging neem ik voor lief. Maar als het veel langer gaat duren, zie ik toch problemen. Die WCT moet er gewoon snel komen. P. Holtring (PvdA) beoordeelt het milieu-effectrapport als een technisch stuk en de kosten-ba ten analyse als een politiek docu ment. „Die zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden. We heb ben als Staten gekozen voor zorgvuldigheid. Dat betekent dat je die zaken niet los kunt knippen." GroenLinks nam gisteren een schot voor de boeg met de pre sentatie van een standpunt over de WCT. De fractie wijst de plannen voor de containerkade af en vindt dat ze inzet van de Statenverkiezingen volgend jaar maart moeten worden. leisje gewond iij ongeval KIJPSKERKE - Op de Jacob jlsweg raakte gistermiddag ind kwart voor vier een meisje de gemeente Veere bij een inrijding gewond. d meisje werd vermoedelijk raakt door een passerende au- met aanhanger, bestuurd ::reen 35-jarige man uit Hein- 1. Deze reed in de rich es van de Hondegemseweg en it meisje fietste met een 14-ja- i vriendin in dezelfde rich- j.Voor de man .hen passeerde sd hij geclaxoneerd. Toen hij lama in zijn spiegel keek, zag ij dat heide meisjes ten val wa rn gekomen. Het meisje, waar in de leeftijd (nog) onbekend werd met hoofdletsel naar ;iziekenhuis gebracht. Ernstjan Rozendaal ZMF mag eigen mening geven MIDDELBURG - In een democratische samenleving heeft iedere belangengroep het recht zijn standpunt naar voren te brengen. De Zeeuwse Milieu Federatie doet dat onder meer als het gaat om ontpolderen. Niks mis mee. Dit blijkt uit het antwoord van het dagelijks provinciebe stuur op vragen van Statenlid J. Hageman (Partij voor Zeeland). Die toonde zich uiterst verontwaardigd over de visie van de ZMF op het Natuurpakket Westerschelde (aanleg 600 hectare nieuwe getijdennatuur). Het dagelijks provinciebestuur deelt Hagemans boosheid geenszins, laat staan dat het college wil tornen aan de sub sidie van de milieufederatie. Opgemerkt wordt dat het om vormen van landbouwgrond langs de Westerschelde tot getijdennatuur raakt aan veel belangen. „De organisaties die deze belangen vertegenwoordigen, staat het vrij deze belangen naar voren te brengen in onze democratische samenleving", aldus het dagelijks provin ciebestuur. De ZMF publiceerde een toelichting op het 'ontpolderingsstandpunt' op de eigen website. De PZC besteedde daar aandacht aan. Anders clan Plage- man stelt het dagelijks provinciebestuur dat de pers hier in een eigen rol en verantwoordelijkheid heeft. „Het colle ge ziet geen reden daar een negatief oordeel over te heb ben." Bespreking Zeereservaat afgelast ZIERIKZEE - De bijeenkomst met minister Peijs van daag op de Brouwersdam, gaat niet door. De minister zou in strandpaviljoen De Kous overleg hebben met de ge meente Schouwen-Duiveland en andere belanghebben den over de aanleg van het zeereservaat voor de Schouw- se en Zuid-Hollandse kust. Vanuit de regio's is er be zwaar tegen dat plan, omdat wordt gevreesd voor het dwarsbomen van toekomstige ontwikkelingen op het ge bied van recreatie en visserij. Peijs is vandaag echter voor een debat over de NS naar de Tweede Kamer geroepen. Het streven is dat de bijeenkomst voor Prinsjesdag alsnog wordt gehouden. Een nieuwe datum is nog niet geprikt, al dus wethouder A. Verseput. Cel in voor rijden zonder rijbewijs MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een hardleerse man uit Bergen op Zoom bij verstek veroordeeld tot drie weken cel. Ver dachte werd vorig jaar 4 augustus in Vlissingen aangehou den toen hij in zijn auto zonder rijbewijs over de Nieuwe Vlissingseweg reed. De Brabander was strafbaar, omdat zijn rijbewijs was ingevorderd. De man had al eerder een vonnis van de rechter aan zijn laars gelapt. In de straf maat werd het strafblad van de Bergenaar met 21 pagi na's meegenomen. Enquête over straten Middelburg MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg kunnen hun grieven spuien over het wegenonderhoud in hun buurt. De gemeente houdt in september een enquête op de websi te. Mensen kunnen invullen wat ze vinden van de kwaliteit van de bestrating. Die informatie vormt mede de basis voor het nieuwe onderhoudsplan van de gemeente. Wie geen internet heeft, kan de vragenlijst op het stadskan toor of bij de wijkondersteuningspunten ophalen. •EN HAAG - Het ministerie in Landbouw, Natuur en Voed- ilkwaliteit werkt aan een ga- mlslellingsregeling voor de vis- irij, Minister Veerman (CDA) keft de Tweede Kamer gisteren ^clneven dat hij daarvoor de laijgt van een aantal ban- regeling wordt opengesteld oor de Nederlandse kottersec- sr en de garnalenvissers. Zij ebben het zwaar, vooral door gestegen brandstofprijzen, lort voor de zomer maakte 'eerman bekend dat hij de ko llende drie jaar 35 miljoen euro ril uittrekken, bovenop een be ing van 32 miljoen dat hij vo lg jaar beschikbaar stelde, om ''vissers te helpen, rider dit jaar stelde de Task- :®e Duurzame Noordzeevisse- 'J vast dat een bedrag van 300 /)t40Ö miljoen euro nodig is om skottervissers de komende ja- (11 te laten omschakelen naar todere visserijmethoden met moral een minder hoog oliever- bik, a de Tweede Kamer zei minis- riVeerman twee maanden gele- Sn: „Ik constateer dat het Rijk leeft geleverd, dat het bedrijfsle- •en zich inzet, nu moeten ook de •anken over de brug komen." 'al lijkt nu het geval. Woeling is dat zij de vissers jjdd lenen om vernieuwingen Wr te voeren. Het ministerie (laat borg, zodat de banken we len dat ze in ieder geval een deel |an het geld terugkrijgen, als Jissers hun schuld niet weten af 'ossen. r- details moeten nog worden Wgeld met de sector, meldt 'eerman. Ook moet de Europe se Unie toestemming verlenen hdat de garantstelling een jorni van staatssteun is, Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Visserijverenigingen aoemt het positief dat cle laatste faanden 'bewegingen worden gemaakt in de richting van een •plossing'. Meer wil hij niet Nt, omdat de sector nog met jeerman in gesprek gaat. Ook CDA-Kamerlid Buijs is blij oat de banken in beweging zijn gekomen. Hij wil de brief van •eerman nog wel toetsen aan eermans eerdere toezeggingen. door Eugène Verstraeten SLUISKIL - Opstartproblemen bij een ammoniakfabriek bij Ya- ra in Sluiskil hebben maandaga vond, -nacht en dinsdagochtend voor flink wat geluidsoverlast gezorgd voor de omgeving. Vanwege de windrichting had den vooral de inwoners van Axel last van het geluid. Bij de milieuklachtenlijn van de pro vincie kwam een tiental klach ten binnen. Ook de gemeente Terneuzen kreeg een aantal klachteh. De ammoniakfabriek viel als ge volg van een elektrische storing ongepland uit. Vervolgens ging er wat mis bij het. opnieuw op starten van de fabriek. Het ge luidsoverlast ontstond omdat, om het stoppen en starten veilig te kunnen laten gebeuren, grote hoeveelheden stoom en per slucht werden afgeblazen, hoe wel dat in overeenstemming met de milieuvergunning' via geluid dempers gebeurde was extra ge luid niet. te vermijden „Yara be treurt overigens dat bij deze be drijfsstoring overlast voor om wonenden is ontstaan", zegt het bedrijf in een verklaring. „Yara heeft het probleem netjes gerneld", aldus een woordvoer der van de provincie. „Het be drijf kon er ook verder niets aan doen. Om de fabriek op te kun nen starten moet die procedure nou eenmaal worden gevolgd." Volgens de woordvoerder is er overigens geen gevaar voor het milieu ontstaan. Er was enkel geluidsoverlast. Volgens de provinciewoordvoer der blijkt uit het aantal klach ten dat er sprake is geweest van flinke ernstige overlast. „Zeeuw en klagen niet vaak en als je meer dan vijf klachten binnen krijgt dan kun je er van uitgaan dat het terecht is. Dat was het ook, alleen was er niets aan te doen." In het verleden gaf het stoppen starten van de drie ammoniakin- stallaties ook al vaak aanleiding tot geluidsklachten. Een paar jaar geleden zijn bij twee fabrie ken de geluiddempers vervan gen door een moderner type. De ze fabrieken veroorzaken bij stoppen en starten dan ook geen klachten meer. Voor de fabriek die maandagnacht plat ging staat de vervanging van de ge luiddempers gepland voor de ko mende stop in september. De vervanging daar is niet eer der geraliseerd omdat dit vol gens Yara alleen mogelijk is tij dens een grote onderhoudsstop. Zo'n stop vindt vanwege de nor maal gesproken grote betrouw baarheid van de ammoniakfa- brieken eens in de vijf jaar plaats. Ter illustratie van die betrouw baarheid wijst Yara er op dat de maandagavond uitgevallen fa briek 966 dagen onafgebroken in bedrijf is geweest. Een van de andere febrieken draait op dit moment ruim 1050 dagen en heeft daarmee volgens Yara 'een absoluut wereldrecord voor am moniakfabriek en gevestigd'. luchtfoto Wim Kooyman door Claudia Sondervan WOLPIIAARTSDIJK - Jeanne Oerle mans (59) is zeer slechthorend maar maakt van luisteren haar nieuwe be roep. Vijf jaar geleden verloor zij haar gehoor. Sinds een maand is ze als zelf standig psychosociaal hulpverleenster gevestigd in Wolphaartsdijk. Zonder gehoorapparaat hoort ze niets. Maar met een richtmicrofoontje en on verdeelde aandacht voor de gespreks partner helpt en adviseert Oerlemans mensen met relatieproblemen, mensen die vastzitten in hun werk of dagelijks leven of mensen die moeite hebben met de gevolgen van een ziekte of handicap. Horende én niet-horende mensen, bena drukt zij. Frustratie is haar grote drijfveer. Die betreft enerzijds het onvermogen van de horende wereld om slechthorenden tegemoet te komen. „Artsen, psycholo gen, juist de mensen die zouden moeten weten wat doofheid met je doet, lijken er niet mee om te kunnen gaan", merkt zij. „Ik train naast mijn werk mensen uit de zorg in het omgaan met mensen met slecht gehoor. Je krijgt van de meest welwillende dienstverleners de raarste reacties. Mensen gaan snel be voogdend doen. Slechthorenden reage ren anders, dat brengt zelfs psychiaters in verwarring." Anderzijds was er de frustratie die'zij als maatschappelijk werkster opdeed. Oerlemans voerde de afgelopen vier jaar begingesprekken met nieuwe cliën ten van het maatschappelijk werk. Ze vond uit wat voor hulp de cliënt nodig had en verwees naar zorgaanbieders. „Ik hep tegen de geweldige wachtlijs ten aan. Dan had je een goed gesprek en dan moest je zeggen: kom over zoveel tijd maar terug. Mijn arbeidsp.lezi.er was weg." Toen was ze al vijf jaar slechthorend. Oerlemans werkte als coördinator voor mbo- en hbo-opleidin- gen tot ze haar gehoor verloor. „In mijn familie vererven we een gen waardoor de drager vijftig procent kans heeft rond zijn vijftigste slechthorend te wor den. Een soort supersnelle veroudering van het gehoor- en het evenwichts orgaan. Dat laatste heb ik leren compen seren. Veel sporten helpt ook." Blessure Het sporten, of liever de blessure die Oerlemans daarbij opliep, leidde tot het contact met fysiotherapiepraktijk Hase- voet in Wolphaax-tsdijk. Het moment dat de praktijk ging verbouwen en meer hulpverleners onderdak bood, pakte Oerlemans aan om zelf een kamer te ver overen voor haar eigen bedrijf. Met akoestische aanpassingen en colle ga's die eraan denken haar aan te kij ken als ze iets zeggen, gaat werken goed. „Alleen vergaderen met meer dan vier mensen gaat niet. Je kan niets in brengen. Als je snapt waar het over gaat, is de vergadering een onderwerp verder. Je moet heel erg afleren alles te willen weten. Je moet je continu inspan nen. Goed nadenken waar je energie in steekt. Het vluchtige is weg." Praktijk Hasevoet (ivwiv.hasevoet.nl), houdt zaterdag 30 september open dag van 10 tot 12 uur. Jeanne Oerlemans: „Artsen, psychologen, juist de mensen die zouden moeten we ten wat doofheid met je doet, lijken er niet mee om te kunnen gaan." foto Roland den Dekker door Niels Juist DEN HAAG- Het gerechtshof in Den Haag heeft een 59-jarige Amsterdammer die het recht in eigen hand nam en in Koudeker- ke zélf voor (agressieve) deur waarder speelde, veroordeeld tot vijftig uur voorwaardelijke werkstraf. De politierechter in Middelburg had de man eerder veroordeeld tot vijftig uur werkstraf waar van vijfentwintig uur voorwaar delijk. De man was in hoger be roep gegaan tegen dat eerste vonnis omdat hij meende dat hij onterecht was veroordeeld. Maar net als de politierechter was het Haagse gerechtshof van mening dat de man buiten zijn boekje was gegaan door zelf geld te gaan innen en daarbij het slachtoffer te bedreigen. Al leen meende het hof dat een ge heel voorwaardelijke straf vol doende was. De man had de rol van deur waarder op zich genomen om dat zijn voormalige zakenpart ner uit Koudekerke hem nog 13.000 euro schuldig zou zijn. Zodoende reisde hij op 2 januari vorig jaar af naar de woon plaats van het slachtoffer om hem te intimideren. Eenmaal in de woning, schold de man zijn voormalige zakenpartner de huid vol. Hij zei bij hem 'allebei zijn benen te breken' als hij het geld niet zou betalen. Daarop liet hij de Koudekerker en cüens echtgenote een papier ondertekenen waarop stond dat ze hem nog een geldbedrag schuldig waren. De Amsterdammer kreeg een voorschot van vijfhonderd euro. Omdat de rest van het geld, naar de mening van de man, te lang op zich liet wachten, keer de hij twee weken later terug. Op de huisdeur van zijn ex-za- kenpartner spoot hij het getal 1250, wat het bedrag was dat hij nog tegoed zou hebben. Tijdens de behandeling van het beroep twee weken geleden was honderd uur werkstraf waarvan vijftig uur voorwaardelijk geëist door het OM. door René Hoonhorst SLUISKIL - De brug bij Sluis kil kan nog vele jaren mee. Ook na de eventuele aanleg van een tunnel houdt de brug zijn func tie voor railvervoer en langzaam verkeer. De brug is ook zeker op die taak berekend, zegt assis tent-districtshoofd H. Adan van Rijkswaterstaat. Adan reageert op klachten van weggebruikers dat ze regelma tig moeten wachten, omdat de brug door een technische sto ring defect is. Maandagavond moesten verkeei'sdeelnemers ruim een half uur wachten of omrijden via Sas of Terneuzen, omdat er een storing in het com putersysteem optrad. Dik twee maanden terug trad ook al eens een storing in de avondspits op en in mei moest het scheepvaart verkeer een keer enkele uren wachten. De storingen liggen al verder uit elkaar dan mensen zich denken te herinneren en hadden boven dien niets met slijtage of ouder dom van onderdelen te maken, meldt Adan. „De bruggen over het Kanaal van Gent naar Ter neuzen worden juist uitstekend onderhouden en kunnen nog ja ren mee." Dat Rijkswaterstaat een strakke onderhoudsplanning aanhoudt, konden de regelmatige brugpas- santen gisteren zelf constateren. Op de brug bij Sluiskil stonden van 8.00 tot 11.30 uur verkeers lichten, die eenrichtingsverkeer afdwongen. Mopperende auto mobilisten die klaagden over al weer een storing hadden het mis, meldde een woordvoerder van Rijkswaterstaat. „De brug- delen zijn geïnspecteerd op roestvorming' en andere mogelij ke euvels. In de voormiddag is hetzelfde gebeurd op de brug bij Sas van Gent. De inspectie was juist bedoeld om te inventarise ren welke werkzaamheden in het op te stellen onderhouds- schema moeten komen,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15