Zorgwoningen bij imkerij PZC PZC De kinderen hebben te veel steken gehad Bewoners villapark vertragen bouw nieuwe woningen Werkstraffen trio voor wapenbezit N atuuront wikkeling Braakman stokt Stichting Zuidwester mogelijk nieuwe eigenaar dagattractie Kleine havens door asfalt behouden agenda lezers schrijven Hulst heeft alsnog nieuw relatiegeschenk door Selma Osman woensdag 30 augustus 2006 w 13 door Raymond de Frel ilfipr Marmen van der Werf ELLEWOUTSDIJK - Veiligheid slaat voorop bij de dijkwerken |e sinds 1996 in Zeeland met naine langs de Westerschelde «orden uitgevoerd, maar dat ivilniet zeggen dat er geen aan dacht is voor de omgeving. „Wij leveren juist een forse inspan ning", aldus A. Beaufort van wa terschap Zeeuwse Eilanden, „om bijvoorbeeld het fort en het haventje bij Ellewoutsdijk te be houden." Wie het vernieuwde landbouw- baventje vlakbij Hoedekensker- ke en de toekomstplannen voor- bet watersporthaventje bij Elle woutsdijk heeft gezien, krijgt ioch niet de indruk dat er veel rekening is gehouden met het landschap. Een grote plak asfalt tekent het beeld van het haven- IjetójHoedekenskerke. Hetzelf de staat bij Ellewoutsdijk te ge beuren. Schrikken „Als mensen dat nu zien bij Hoe- dekenskerke, is het voorstelbaar dat ze ervan schrikken", onder kennen Beaufort en projectlei dertechniek S. Vereeke van pro jectbureau zeeweringen waarin Zeeuwse Eilanden en Rijkswa terstaat samenwerken. „Het is echter nog niet af. Een slijtlaag van steentjes moet nog over het asfalt worden aangebracht. Het krijgt dan net zo'n aangezicht als de onderhoudswegen op de dijken. Ga er over drie jaar nog eens kijken, dan ziet het er heel anders uit." Over het haventje van de water sportvereniging Ellewoutsdijk, dat volgend jaar op de schop gaat, is eenzelfde discussie ge voerd. Het projectbureau zeewe ringen hoeft zich er geien zorgen over te maken. Het haventje be vindt zich buiten de kering én ligt ook nog op een erg stormge- voelige plek. „Toch gaan we ook daar wat aan de veiligheid doen", meldt Beaufort, „zodat dit haventje behouden blijft voorde gemeenschap." Het 'zo maar' opruimen van oude haven tjes, zoals met dijkverhogingen in het kader van de Deltawer ken, is echt verleden tijd. STREEKACTIVITEITEN OOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Dorps kerk, 20,00 uur: Concert brassband Apol lo; MIDDELBURG Kinderboerderij, 13,30-15,30: appelmoes maken. VEERE-Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Hel Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos; Campveerse Toren, 14.00 uur: Vertrek KNNV-excursie op de Haringvreter; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 3.00 uur: Power yoga; ZOUTE LANDE -13.00-17.00 uur: Open stelling bunker; Catharinakerk, 11.00-15.00 uur: openstelling. Winkeldiefstal MIDDELBURG - In een winkel pand op de Mortiereboulevard werd gisteravond rond kwart over zeven een 43-jarige Vlissin- ger aangehouden wegens winkel diefstal. Hij had computerspul len en batterijen ter waarde van 28 euro 47 gestolen. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 È-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Madia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES fel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pze.nl INTERNET wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl POPPENDAMME - Imkerij Pop- pendamme wordt de komende jaren geleidelijk omgebouwd tot een woon-werkvoorziening" voor verstandelijk gehandicapten. Het echtpaar De Meester, eige naar van de Walcherse dagat tractie, is daarover in gesprek met de Zuid-Hollands/Zeeuwse zorgorganisatie Zuidwester. Over zeven jaar wil het echt paar stoppen met de zaak. Maar er is geen geschikte opvolger. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Yerseke is gisteren in Middelburg voor een arsenaal aan wapens veroordeeld tot 160 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Politierechter N. van Spronssen veroordeelde een 32-jarige man uit Wolphaartsdijk voor bezit van wapens tot 160 uur werkstraf en drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf. In de strafmaat werd ook nog een wietplantage (120 hen nepplanten) meegenomen. Omdat de Yersekenaar een baby kamer moest inrichten had hij de wapens zolang in bewaring gegeven bij zijn kompaan uit Wolphaartsdijk. Een derde verdachte, een 21-ja- rige man uit Vlissingen, kreeg voor medeplichtigheid zestig uur werkstraf opgelegd. De Vlis- singer had een wapenbezitter in contact gebracht met de 32-jari- ge verdachte uit Wolphaarts dijk. Officier van Justitie R. Rammeloo sloot niet uit dat de man uit Wolphaartsdijk zich De twee zonen willen het be drijf niet overnemen en aan een commerciële partij willen Piet en Toos de Meester hun levens werk niet overdoen. „We willen hier geen fastfood en een hoop drukte en gedoe", verklaart De Meester. „Imkerij Poppendam- me moet blijven zoals het nu is: een laagdrempelig recreatief be drijf met een educatieve onder toon. Je mag hier gratis naar bin nen." Een zorginstelling kan de be staande formule beter in stand houden, denkt De Meester. „Die bezig heeft gehouden met wa penhandel, maar hij kon het be wijs niet hard maken. „U heeft alle schijn tegen." De man was in een ver verleden ook al eens veroordeeld voor betrokkenheid bij wapens en munitie. Bij het doorzoeken van zijn woning vo rig jaar 10 augustus trof de poli tie een geweer (kalashnikov), een pistoolmitrailleur, een trek- kergroep van een oorlogswapen (een Duits machinegeweer), een dubbelloops jachtgeweer, een loop van een granaatwerper, een werpmes en 330 kogelpatro nen aan. De officier eiste 240 uur werk straf en vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf- De Yer sekenaar zei als hobby wapens te verzamelen. Alle drie de verdachten werden door de politierechter en de offi cier erop gewezen dat aan het bezit van wapens zwaar wordt getild, „Plier staan gevangenis straffen op", verzêkérde de offi cier. De verdachten hebben vo rig jaar een aantal dagen vastge zeten. „Wapens moeten niet cir culeren in de maatschappij. Dat kunnen we niet hebben", wees de politierechter op de gevaren. hoeven niet super-commercieel te werken." Hij wil zijn bedrijf verkopen aan Zuidwester. Die zorginstelling toonde eind 2004 al interesse in de imkerij. Een voorwaarde van Zuidwester is wel dat er een woonvoorziening bij komt voor twaalf tot veer tien cliënten. „Anders kunnen we het financieel niet trekken", geeft regiomanager Leeri van Westen aan. Zuidwester nam in 2000 Huize Den Berg in Goes over en probeert sindsdien over al in Zeeland kleine voorzienin gen op te zetten die een meer- Brug Als Middelburger van geboorte wil ik graag reageren op het arti kel in de PZC van 18 augustus over de oude voetgangersbrug over het spoor in Middelburg, de Hoge Brug die er inmiddels niet meer staat. Ik heb vanaf mijn geboorte jarenlang achter de Hoge Brug gewoond, en dui zend keren er overheen gelopen. Ik vind het ronduit schandelijk, dat de gemeente Middelburg niet op zijn belofte terugkomt de brug terug te plaatsen. Het was een van de gezichtbepalen- de monumenten van Middel burg. Het is niet te begrijpen dat men in Middelburg zo'n mo nument niet wil behouden. Een centenkwestie, dat is het. Mid delburg is heel veel geld kwijtge raakt, het merendeel onnodig, bijvoorbeeld de affaire-Spar van der Hoek, het veel meer kostende stadskantoor, om nog maar te zwijgen van de miljoe nen die zijn gestoken in de wa terput aan de Zuidsingel en de gevolgen ervan. Nu is het plan waarde hebben voor de omge ving. De imkerij aan de Poppen- damseweg past prima in dat kleine-kernenbeleid, vindt Van Westen. B en W van Veere staan positief tegenover de overname van de imkerij door Zuidwester. Ze vin den de boerderij met het nog on geschonden erf en de klassieke boerentuin een sieraad voor de omgeving. Om boerderij en erf te behouden, is het college be reid de bestemming van de schuur te wijzigen, zodat er wo ningen in kunnen komen. dat de brug naar de SGB in Goes gaat. De brug hoort in Mid delburg, maar ik gun de SGB de brug van harte, mensen met lief de voor alles wat met spoor te maken heeft. Dit veel beter dan te eindigen als oud ijzer, Geef de brug aan de SGB en een bedrag, dat is de gemeente aan de brug (oud mo nument) verplicht. Ik hoop dan ook dat de brug naar Goes komt. Als hij daar dan zal staan, zal ik er met gemengde gevoe lens naar kijken. T.B.J. Petiet Prinses Irenestraat 10 Kloetinge Veldzigt De PZC berichtte op 22 augus tus over de maatregelen tegen parkeeroverlast in de Middel burgse wijk Dauwendaele. Ik heb alle begrip voor de nering doenden in het winkelcentrum Dauwendaele en de forensen maar ook voor de Veldzigters die er wonen. Voor Veldzigt is Op het terrein van de imkerij werken overigens al mensen met een beperking via de stichting Plet Gors. Zij onderhouden de boerenhoftuin en runnen de vo rig jaar geopende kweekkas. Daarin hoeft volgens De Mees ter geen verandering te komen. „Het Gors krijgt een nieuwe huisbaas." De imkerij is in een eerder stadium ook aan Plet Gors aangeboden. Die instelling had volgens De Meester echter niet genoeg cliënten beschik baar om de zaak bijna volledig te kunnen runnen. als uitgangspunt gehanteerd dat wonen en werken er harmonieus met elkaar in evenwicht diende te zijn. Gaandeweg werd een en ander veranderd: meer kantoren en een ontsluitingsweg. Inmid dels is deze weg een gekende sluiproute voor mensen die uit de stad snel naar Zuid willen en niet voor het stoplicht bij Arne- ville willen staan; winst enkele tientallen seconden. Nu komt wethouder Streng met het idee om de langparkeerders hun au to's te laten stallen in overleg met de kantorengebruikers in kantorenpark Veldzigt. Ik kan Streng uit de droom helpen: de kantoorgebruikers hebben al moeite genoeg de eigen werkne mers te laten parkeren, laat staan dat zij mogelijkheden zou den zien om forensen aan. een langparkeerplek te helpen. Al leen AZZ beschikt over een der mate groot dienstwagenpark dat de werknemers en bezoekers in de wijk moeten parkeren. Om nu hieraan ook nog de groep fo rensen toe te voegen die niet op het parkeerterrein op de Mortie- re kunnen staan omdat het er te onveilig zou zijn, gaat mij een stap te ver. In overleg met poli tie en werkgevers moet er- toch een betere oplossing zijn. Een makkelijke: laat Veldzigt-bewo- ners parkeren op de Mortiere. Peter Belde Simon van Beaumontstraat 3 Middelburg SLUIS - De Vereniging van Ei genaren van villapark Groene- velt in Sluis belemmert geïnte resseerden om een huis op het terrein te kopen. Dat stelt de fa milie Osta, die vorig jaar septem ber een stuk grond in het park aanschafte. „Maar door steeds weer nieuwe bezwaren is de bouw van onze vrijstaande wo ning nog altijd niet gestart", zegt B. Osta. De vereniging ageerde vorige maand tegen het plan van een projectontwikkelaar om een aan tal eenvoudige woningen in het park te bouwen. Zij vreest dat daardoor de identiteit en filoso fie van het park (elke woning een eigen, karakteristieke vorm geving) in het geding komt. De gemeente Sluis ging daarop in overleg met de ontwikkelaar, die het plan aanpaste. Volgende maand komen de bouwaanvra- gen aan bod in de Sluise gemeen teraad. Hoge lasten Dan komt ook de aanvraag van de familie Osta aan bod. Zij kocht vorig jaar een stuk grond in Groenevelt om er een vrij staand huis op te laten bouwen. „Ons huis zou eigenlijk deze zo mer worden opgeleverd, maar voorlopig wonen we noodge dwongen nog een tijd in een huurhuis in het Belgische West- kapelle. Daardoor zitten wij op dit moment met ontzettend hoge maandlasten. Eén maand na de ondertekening van de koopakte begon het gedonder. In decem ber bleek onze vergunningsaan vraag nog niet gehonoreerd, om dat de belangenvereniging extra wensen had. De projectontwik kelaar hertekende de woning, waarna wij ervan overtuigd wa ren dat de vergunning nu wel zonder problemen zou worden gegeven. Niets was minder waar. Er kwam weer een nieuw bezwaar", vertelt B. Osta. Op de door de familie gekochte plek zou volgens het oorspronke- TERNEUZEN - In het gebied Braakman-Zuid is voorlopig geen zicht op realisering van de daar beoogde natuurontwikke ling. De verwerving van grond loopt minder voorspoedig dan verwacht. De gemeente Terneu- zen concludeert dat in het voor ontwerp bestemmingsplan Braakman, dat ter inzage ligt. Voor Braakman-Zuid wordt een vergelijkbare ontwikkeling voor gestaan als voor Braakman- Noord, namelijk natuur-, land- schaps- en bosontwikkeling, als onderdeel van de ecologische hoofdstructuur. De nieuwe na tuur moet aansluiten op de be staande Braakmanbossen-Zuid en gecombineerd worden met uitbreiding van de recreatieve gebruiksmogelijkheden in het gebied. De ontwikkeling van Braakman-Zuid is volgens de ge meente van belang om ervoor te zorgen dat de 'groene ontwikke ling' in de Kanaalzone gelijke tred houdt met de 'rode ontwik keling' (industrie). Vrijwillig Het project loopt op dit moment vast vanwege een moeizame grondverwerving. De natuuront wikkeling mag namelijk alleen op vrijwillige basis. De oor spronkelijk beoogde realisering •via het instrument landinrich ting is niet meer mogelijk. Door de Landinrichtingscommissie wordt gekeken naar andere mo gelijkheden om tot realisering te komen. Voorlopig blijft voor Braakman-Zuid de agrarische functie voorop staan. In het bestemmingsplan Braak man zijn ook de uitbreidings plannen voor het vakantie-ei land Braakman opgenomen. Het masterplan resulteert uiteinde lijk in een tachtig hectare groot vakantiepark met in totaal 1770 plaatsen. Op het bestaande ter rein neemt het aantal kampeer plaatsen af van 1350 naar 120 plaatsen, vanwege de verbre ding van de rijksweg 61. Er komt een nieuwe entree, een ont vangstgebouw en een dienstwo ning. De huidige Braakman kreek wordt doorgetrokken. Ook de plannen voor een twin tig hectare groot ruitersportdo mein in het noordelijk deel van de Koninginnepolder ten wes ten van de Oostzeedijk, maken deel uit van het nieuwe bestem- lijke plan immers een twee-on- j der-één-kapwoning worden ge bouwd. „De projectontwikkelaar steun- de ons in de eis dat het huis vrij staand moest blijven en diende in juni van dit jaar een nieuwe vergunningsaanvraag in. En nu is er weer het gedoe rond de bouw van rijtjeshuizen. Daar door kan het wel weer een hele tijd duren, voordat onze woning wordt gebouwd. Er wordt op de- ze manier geen rekening met on ze rechten gehouden. Wij voelen ons dan ook zwaar gediscrimi neerd. De wijze waarop de Vere- niging' van Eigenaren praat over rijtjeshuizen kan ons overigens niet aan de indruk onttrekken dat de huidige bewoners van Groenevelt er een elitaire woon wijk van willen maken. Elke keer is er weer een nieuw argu ment om de bouw van woningen te vertragen", aldus Osta. Voorzitter J. Mulder van de Ver- eniging van Eigenaren stelt dat er van discriminatie absoluut geen sprake is. „Wij proberen al leen dat te laten realiseren wat ons tijdens de koop van onze wo ningen is beloofd. Door economi sche omstandigheden heeft de projectontwikkelaar de bakens verzet door meer en wat eenvou^ digere huizen te bouwen. Daar op zijn wij in gesprek gegaan met de bouwer en de politiek. Ik begrijp de frustratie, ik vind het ook heel vervelend, maar het is veel te kort door de bocht om te j stellen dat wij schuld aan dit probleem hebben. Wij gaan al leen maar van de oorspronkelij ke plannen uit", alclus de voor zitter. Dure wiet MIDDELBURG - De politierech ter veroordeelde gisteren vier jonge Franse drugstoeristen bij verstek tot boetes van 120 euro. Bij de verdachten (19, 23, 25 en 26 jaar) werd op 10 juni wiet aangetroffen toen ze in de auto richting België reden. mingsplan. Het concept van het ruitersportdomein omvat de bouw van 50 luxe woningen, een accommodatie voor 60 paar den, horecavoorzieningen als een restaurant met bar en hotel suites en een beheersderswo- ning. Het nieuwe bestemmingsplan omvat de Braakmanpolder en het ten westen van de Braak man gelegen Terneuzense deel van de Koninginnepolder. Het Valueparlc valt er niet onder. De reconstructie van de N61 wordt geregeld in een afzonderlijke herziening van het bestemmings plan Buitengebied. Het voorontwerp bestemmings plan Braakman ligt tot en met 4 oktober ter inzage bij de ge meente en is ook te vinden op de gemeentelijke website. Er kan in die periode zowel schriftelijk als digitaal worden ingespro ken. Bovendien is dinsdag 5 sep tember nog een inspraakavond. Die begint om 19.30 uur in de presentatieruimte van het stads kantoor in Terneuzen. HULST - Na de geflopte relatie geschenkenwedstrijd vorig jaar heeft de gemeente Hulst nu toch een nieuw relatiegeschenk: een schematische landkaart, geïllus treerd met aquarellen van mooie plekjes in de gemeente. Vorig jaar juli schreef de ge meente een ontwerpwedstrijd uit voor een nieuw relatiege schenk. Iedereen met een creatie ve geest mocht meedoen. De win nende illustratie zou de twee huidige relatiegeschenken moe ten vervangen: de Reynaertlitho (portret van een vos in blauwtin ten die sinds 1997 wordt wegge ven) en de Vestingstadlitho (pen tekening van de binnenstad die in 1999 is gemaakt). Na de oproep vorig jaar kwa men bij de gemeente 27 ontwer pen binnen, variërend van wa terverfschilderijen en penteke ningen tot een linosnede en foto bewerkingen. Die jury besloot geen winnaar uit te roepen om dat geen van de ontwerpen ge schikt was om er een litho van temaken. Imker-echtpaar Piet en Toos de Meester. door Selma Osman POPPENDAMME - Bijenhouders ver grijzen. Piet de Meester uit Poppendam- me schat de gemiddelde leeftijd van de imker tegenwoordig op 58 jaar. Precies de leeftijd die hij zelf heeft. „Er zijn am per nog jonge mensen die bijen gaan houden. Het is een mooie, zinvolle hob by. Maar je verdient er niets aan. Er moet geld bij." Hij kan het zijn eigen kinderen niet kwalijk nemen dat ze hem niet willen opvolgen. Vroeger nam hij ze vaak mee, als hij naar de bijen ging. „Ze hebben te veel steken gehad", lacht hij. „Nee, dat heb ik niet goed aangepakt: ik heb mijn liefde voor de bijen wel overgebracht op de bezoekers van Imkerij Poppen- damme. Bij mijn eigen kinderen is me dat niet gelukt." De imkerij aan de Poppendamseweg vlakbij Grijpskerke beschouwt hij als zijn 'levenswerk'. Daarom moet het een kleine en fijne plek blijven, waar men sen helemaal gratis van alles kunnen le ren over de honingbij. De Meester be grijpt heel goed dat de jongere genera tie niet warm loopt voor overname van het bezoekerscentrum. „Het is ontzet tend veel uren maken en weinig verdie nen. Maar wij putten hieruit heel veel voldoening." Met 'wij' doelt hij op zijn vrouw Toos, waarmee hij in vijftien jaar een bedrijfje op wist te zetten dat uitgroeide tot een middelgrote dagat tractie met tachtig- tot honderdduizend bezoekers per jaar. „We bouwen er iede re winter iets bij." Vitaal Op zijn 65e wil Piet de Meester met pen sioen. „Om bijen te houden, moet je be hoorlijk vitaal zijn", legt hij uit. „Ik zie mijzelf als ik zeventig ben echt niet meer met zware bijenkasten in een krui wagen sjouwen door een natuurge bied." De bijenhouder peinst er niet over om zijn levenswerk te verkopen aan een commerciële uitbater. „Die zou binnen de kortste keren ook op zondag opengaan en dat wil ik niet." Niet dat hij zelf zo religieus is. Hij is overtuigd humanist. Nee, de zondagsrust hóórt bij het platteland, vindt De Meester. „We hebben ooit aan de burgemeester van Mariekerke beloofd om dat te respecte ren." De toekomstige koper wordt een zorgin stelling voor verstandelijk gehandicap ten. Als het aan de familie De Meester ligt, kan de verkoop van het bedrijf snel rond zijn. Het echtpaar De Meester wil wel de komende zeven jaar nog zelf de winkel huren en de traditionele kerst en lentefeesten blijven organiseren. Met een prijs die 'drie ton onder de taxatie waarde ligt' willen ze uitdrukken dat de imkerij niet van henzelf is. „We heb ben zelf hard gewerkt, maar ook enorm foto Ruben Oreel veel steun gehad van fondsen en overhe den én van de mensen die het hier leuk vinden", zegt Piet de Meester. Hij hoopt straks cliënten van Zuidwes ter te kunnen opleiden tot hulpimker. „In het bijenhouden zit veel werk. Ze kunnen de ongevaarlijke klusjes doen, zoals het onderhoud van de kasten en het slingeren, het oogsten van de ho ning." Wie De Meester over zijn bijen hoort vertellen, kan moeilijk geloven dat zijn passie uit 'stom toeval' is voortgeko men. Een kennis zette ooit een karton nen doos met bijen op de stoep. Net zo als mensen hem in het buitengebied ook eenzame pauwen en ganzen kwamen be zorgen. „Toen ben ik bij een oudere im ker in Oostkapelle een kast gaan le nen." Door zijn onervarenheid werd hij ontelbare keren gestoken. „De dokter wist het al, als ik daar weer kwam: 'Weer een bedrijfsongeval, Piet?' Hij gaf niet op en leert nog steeds bij. „Bij en zijn een fascinerend volkje. Ook al word je honderd, je zult ze nooit hon derd proeent begrijpen." door Aector Dooms Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Eugène Verstraeten f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13