Verzet tegen identificatie patiënt Kritiek op plan VVD om WW te halveren PZC Brand Dow snel onder controle Drie doden bij serie aanslagen in toeristisch Turkije Huisartsen vrezen dat door servicenummer illegalen en daklozen wegblijven Duits is in CDA wil meer geld voor kwetsbare gezinnen Glashandel MELIESTE i mm m lezen we zeeuws tor Ferdi Schrooten DEN HAAG - De Landelij ke Huisartsenvereniging |LHV) verzet zich tegen identificatie van alle patiën ten bij de invoering van het 'burger service nummer' (bsn). De LHV vreest dat on der anderen illegalen en daklozen de huisarts gaan mijden. Ook waarschuwt de belangenor- ranisatie dat de administratie 1 de identificatie ten koste van de zorg. De LHV spreekt haar zorgen uit ten week voordat de Tweede Ka rna' twee wetsvoorstellen behan delt over het nieuwe servicenum mer. Dat bestaat net als het hui dige sofinummer uit negen cij fers, dat vooral voor belasting en uitkeringszaken wordt ge bruikt. Het bsn, dat dit najaar wordt ingevoerd, krijgt een veel bredere werkingssfeer, onder meer voor contacten van bur gers met instanties in de zorg en bet onderwijs. Met drempelloos Ineen brief aan de Tweede Ka mer pleit de LHV voor uitstel van de invoering van het bsn voor huisartsen en om hen vrij lie stellen van de identificatie- [p(Ét. „Als patiënten zich s bij ieder huisartsenbe- moeten identificeren, dan js huisartsenzorg niet drempel- meer. Als daklozen, illegalen en onver- zekerden de huisartsen mijden NIJMEGEN - Duits studeren lijkt populair te worden. De aan melding van eerstejaars Duits op de Radboud Universiteit van Nijmegen en de Hogeschool Arn hem Nijmegen is sterk gestegen. Volgens prof. P. Sars van de Nij- ;e universiteit heeft het WK Voetbal van de afgelopen zomer in Duitsland een belang rijke impuls gegeven aan de po pulariteit van de studie. „De schijnwerpers waren duidelijk op het land gericht. Duitsland is ook weer in trek als vakantie land. Nederlanders ervaren dat Duitsers vriendelijk en beleefd zijn, het land is mooi en je kunt erlekker en goedkoop eten." Duitsland is in, denkt Sars. „Ne derlanders zijn de schaamte voorbij als het gaat om Duits land." GPD omdat zij niet geïdentificeerd willen worden, kan dat niet al leen voor henzelf medische risico's tot gevolg hebben. Zij kunnen onnodig lang met een ziekte rondlopen. Als die be smettelijk is, dan kan dat ook ge volgen hebben voor andere men sen. Een aantal morrende huisartsen heeft al gedreigd de identiteits controle per patiënt als een con sult a 9 euro in rekening te bren gen. De gemiddelde huisarts schiet er met een praktijk van zo'n 2500 patiënten anders be hoorlijk bij in, zegt LHV-woord- voerder P. van Dam, „Als je uit gaat van twintig minuten per klant ben je toch aan de hele operatie honderden uren kwijt." Als de overheid zo nodig de identiteit van patiënten wil controleren, dan moet een ande re instantie dat maar doen, schrijft de LHV. Die meent dat een huisarts nog wel kan wor den gevraagd bij twijfel de iden titeit van een patiënt te controle- liet bsn wordt onder meer inge voerd om identiteitsfraude te rug te dringen. Sommige patiën ten laten zich onder valse naam behandelen met een verzeke ringspasje van iemand anders. Dat zadelt zorgverzekeraars op met schade. Ook de eigenaar van het zorgpasje loopt een risi co. Kwalen van de fraudeur kun nen in zijn medisch dossier be landen. Dat kan riskant zijn bij volgende behandelingen. Het ministerie van Volksgezond heid reageert verbaasd op de protestbrief. „De identificatie plicht geldt ook al in ziekenhui zen en voor andere vormen van eerstelijnszorg", aldus een woordvoerster. GPD Een gewonde toeriste zit naast een man die hulp krijgt van omstanders in de Turkse kuststad Antalya. door Fidan Ekiz ANTALYA - In het centrum van de Turk se badplaats Autalya zijn gistermiddag drie mensen omgekomen bij een bomex plosie. Bijna veertig mensen raakten ge wond. Eerder in de nacht van zondag op maan dag vonden in de badplaats Marmaris en in de stad Istanboel vier bomaanslagen plaats. Daarbij vielen 27 gewonden, on der wie tien Britse toeristen. Vier van hen verkeren in kritieke toestand. Voor zover bekend zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers. De nachtelijke aanslagen zijn opgeëist door een afsplitsing van de Koerdische verzetsbeweging PKK, de Vrijheidsval ken van Koerdistan (TAK). Volgens een verklaring van de groep 'zal niets in Tur kije meer zijn zoals het was'. De aanslag in Antalya was gisteren niet opgeëist. Kort na de explosie in een drukke winkel straat in Antalya brak brand uit. De scha de was groot. De politie trof in de straat, waar ook veel restaurants zitten, drie ver koolde lichamen aan. Eén slachtoffer was een gebakverkoper; de identiteit van de andere doden is nog niet bekend. foto RTR In Marmaris vond de eerste explosie zon dagavond omstreeks middernacht plaats in een minibus. De bom was onder een zitting geplaatst van het voertuig dat vooral Britten aan boord had. Twintig minuten later gingen achthonderd meter verderop een tweede en derde bom af in een afvalcontainer. De explosie in Istan boel werd veroorzaakt door een bom die bij een school was geplaatst. GPD door Erwin Buter DEN HAAG - De linkse par tijen en de vakbonden laten geen spaan heel van het ont- weip-verkiezingsprogramma fan de VVD. Zo bekritiseren zij liet plan om de duur van de W-uitkering te halveren tot achttien maanden. Wel wil de partij van Rutte de werkloosheidsuitkering gedu- tericle de eerste drie maanden verhogen tot 80 procent van het laatstverdiende loon. De libera len willen zo veel mogelijk men sen aan het werk houden. Ook coalitiepartner CDA vindt dat het wat socialer mag. Veel van het WD-programma was al uitgelekt, maar de pro- gramcommissie onder leiding van British Telecom-topman Verwaayen had gisteren bij de officiële presentatie in Rotter dam naast de halvering van de duur van de WW nog een aantal verrassingen in petto. Zo wil de WD de luchthaven Schiphol "aar zee verhuizen. Reizigers checken dan nog wel op de hui dige locatie in, maar worden ver volgens met supersnelle verbin- togen binnen vijf minuten naai de nieuwe start- en landingsba nen vervoerd. De WD wil werken aan een cul- '-e tuuromslag in de samenleving, die 'meer ambitie' moet tonen. Daarvoor moet het onderwijs, 'de geboorteplek van ambitie', sterk worden verbeterd. Mensen onder de 27 jaar komen niet meer in de bijstand, maar moe ten werken of naar school. Ook willen de liberalen de eco nomie stimuleren door onder meer het ontslagrecht aan te pas sen. Tot slot zet de WD sterk in Roep om meer zebradrempels ROTTERDAM - GroenLinks wil meer zebradrempels in Rot terdam. De partij heeft wethou der J. Baljeu (Verkeer) daarover vragen gesteld naar aanleiding van de dood zondag van een echtpaar op een zebrapad. Het echtpaar werd aangereden in de wijk Slinge. Een 23-jarige autobestuurster werd aangehou den. Zij moet later voor de rech ter verschijnen. Verhoogde zebrapaden kunnen een uitkomst bieden, omdat au to's dan gedwongen worden af te remmen. Verkeersveiligheid- organisatie 3VO deelt de zorg over de veiligheid van de voet gangersoversteekplaatsen. ANP op veiligheid: zij wil één minis ter van Veiligheid voor politie, Openbaar Ministerie, terreureen- heden, rampenbestrijding en grensbewaking. Eerder was bekend geworden dat de WD minder regels en be stuurders wil, gratis kinderop vang voor werkenden, halvering van het erfrecht en een belas tingverlaging van 3 procent voor iedereen. Door dat laatste zou een modaal gezin er 1400 eu ro per jaar op vooruit gaan. Om de maatregelen te betalen wil de partij woningcorporaties voor taan net als particuliere ver huurders vermogensrenclements- heffing laten betalen. Dat levert 3,5 miljard euro op. Ook moet bezuinigd worden op het aantal rijksambtenaren, de zorgsector en de sociale zekerheid: teza men 8,2 miljard euro. CDA-leider Verhagen ziet bij zijn coalitiepartner veel dezelf de doelstellingen als het CDA, maar vindt wel dat de laagste in komens onevenredig veel moe ten bijdragen aan de ingrepen. Volgens PvdA-leider Bos profite ren alleen de topinkomens van de belastingvoorstellen. De vak centrale FNV vindt dat de WD zelfs door de 'fatsoensbodem' is gevallen. GPD pagina 4 commentaar door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een brand in een van de twee ethyleenbenzeenfabrieken van Dow bracht gister middag hulpdiensten in heel Zeeland in paraat heid. Uit een leiding was brandbaar gas ontsnapt, dat vlam vatte. Binnen een uur was de brand on der controle. Aan het begin van de avond werd de finitief het sein veilig gegeven. De eerste metingen wezen al uit dat er geen ge vaar voor de volksgezondheid was. Het productie^ proces in de overige fabrieken kon blijven draaien en het personeel werkte gewoon door. Kantoorpersoneel op het fabrieksterrein werd bij ontdekking van de brand om kwart voor één ge- evacueerd, maar mocht na korte tijd naar de werk- New Orleans nog immer spookstad liet door de orkaan Katri- na verwoeste New Orleans is een jaar na dato nog steeds niet hersteld. Inwo ners klagen steen en been over de bureaucratische overheid, die pas een paar weken geleden is begonnen met de uitkering van toege zegde miljar den dollars aan huiseigenaren. EU wil strenge luchtvaartregels Sinds de Britten eerder deze maand terreuraanslagen met behulp van vloeibare explosieven wisten te voorkomen, zet Groot-Brittannië alles op alles om de regels in de hele Europese Unie aangescherpt te krijgen. De EU-landen staan onder grote druk om de veiligheidseisen in de lucht op te voeren. Groot-Brittannië wil dat de lidsta ten strengere afspraken maken over wat er wel en niet aan boord van een vliegtuig mag. Van Aartsen niet op huizenjacht Juist op de dag dat Provinciale Staten praatten over de opvolging van commissaris van de koningin Van Gelder, was WD-Kamerlid Jozias van Aartsen in Zeeland. Daar uit mag volgens hem niet de conclusie getrokken worden dat hij in de voetsporen van zijn vader, die van 1965 tot 1975 commissaris in Middelburg was, wil tre den. Maar dat hij vanuit het Zeeuwse hierover rfj is benaderd vindt hij 'roerend en vererend'. HVV'24 schiet er op los De voetballers van HW'24 uit Hulst maakten gister avond in cle bekerwedstrijd tegen Dauwendaele korte metten met de tegenstan der. De Middelburgers, die worden getraind door Gérard de Nooijer, werden met 15-0 verne derd. HW be- 4 kert verder. I M Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22. door Mark van Assen NIJVERDAL - Het CDA wil ruim twee miljard euro extra 'in vesteren in mensen'. Het betreft onder meer een miljard voor 'ge richte ondersteuning aan de on derkant van de samenleving'. „Wij denken met name aan kwetsbare gezinnen", zei T. Riet kerk, lid van de programmacom missie van het CDA, gister avond tijdens een partijbijeen komst in Nijverdal. Ook wil het CDA dat er 200 mil joen euro beschikbaar komt voor het wegwerken van taalach terstanden bij met name alloch tonen. In Nijverdal werd giste ren de aftrap gegeven van een tournee langs de provincies over het concept-verkiezingspro gramma van het CDA: 'Vertrou wen in Nederland, vertrouwen in elkaar'. Voor een volle zaal, met ook bezoekers uit Fries land, Gelderland en Drenthe, bracht Rietkerk de belangrijk ste verkiezingspunten van de christen-democraten voor het voetlicht. Veel leden toonden zich tevreden, maar er werd wel wat meer aandacht voor regiona le kwesties gewaagd. Opmerkelijk waren enkele plei dooien voor een generaal par don voor asielzoekers. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer heeft zich hier in een eerder stadium tegen uitgesproken, „Gaat u maar eens in een asiel zoekerscentrum kijken", zei een afgevaardigde van de afdeling Gelderland. „Dan zult u zien dat die mensen daar kapot wor den gemaakt." GPD Advertentie i HRÖÜ BB ËL GLAS i Super isolerend! I Vakkundige montage Livingstoneweg 20, Goes. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl Advertentie Éigij is 11 plek terug. Mensen die van buiten kwamen, moes ten echter tot omstreeks half vier wachten alvo rens ze het terrein weer op mochten. Omdat het om een brand bij chemiereus Dow ging, werden ook gemeentelijke en provinciale hulpdiensten snel gewaarschuwd. De brandweer van Terneuzen was snel ter plaatse maar hoefde niet in actie te komen. De brandweer van Dow be streed het vulu' door het leidingsysteem leeg te pompen. Toen er geen brandstof meer in de pijp leidingen zat doofde het vuur. Hoe lang de ethy- leenbenzeenfabriek buiten bedrijf blijft, kon Dow-woordvoerder F. Neve gisteren niet vertel len. Hij kon en wilde ook nog geen schatting ma ken van de te verwachten schade. Dat het verlies minstens tientallen miljoenen euro's beloopt, staat wel vast. foto Wim Kooyman O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daaibij éénmalig toeslemming voor (post)bankrekeningnummer Kijk op www.pic.nl/abonneren, bel gratis 00 - 0231231 ol stuur deie bonnaar PZC, afdeling leiersservice Antwoordnummer 713, 4160 WB Goes rekeningnummer. Ik heb do laatste drie maandBn geen proefabonnement gehad, O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - O per maand met automatische incasso (C 20,55)". Cl per kwartaal met automatische incasso 59.751" C per (aar met automatische incasso 229,201". met gratis PZC-paraplu "711688"555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1