Omroep Zeeland via de satelliet Plan voor extra spoednummer kankermedicijn Trekpaardenplezier in Veere Ziekenhuis is blij met fiat voor duur Waterspecialist pleit voor slimme dijken SP' - y Zeeuws Zorgloket met eigen alarmnummer moet patiënt beter sturen Schoonste strand van Nederland Trefpunt dicht door bouw winkelcentrum AU!1 IK 0&V 0Za>téoJS//G5L B&i/eutvp OFTE SCHT SWErtE&Z- Het duo Schot uit Koudekerke in actie tijdens de Power Horse Competition in Veere. door Selma Osman VEERE - Trekpaarden kunnen meer dan werken op het land en sjeesjes trek ken. Tijdens de Power Horse Competi tion wordt met de zwaargewichten net zo makkelijk dressuur gereden als een hindernisbaan afgelegd. Dat bleek giste ren in Veere op de eerste dag van het tweedaagse trekpaardenevenement. Met marathon wagentjes, oogstwagens en rijtuigen slalommen de deelnemers aan de tiende Power Horse Competition door het parcours. De hindernisrace op het Bastion is er één van uitersten: Adri Verhage uit Serooskerke doet bijna twee-en-half keer zo lang over de rit als de deelnemer die na hem start. Het gaat hem dan ook puur om het plezier. De Veerse Power Horse Competitie telt dit jaar 47 deelnemers. Zij hebben bijna een dubbel aantal paarden bij zich. Veere is één van de zes wedstrijdplaat sen in de Nederlands-Belgische competi tie. Vier wedstrijden tellen mee voor het klassement. „Maar de meeste deelnemers komen naar alle zes de wedstrijden", weet orga nisator Andrie de Buck. „Ze willen er bij zijn voor de gezelligheid. Ik ken men sen die nu al tien jaar hebben meege daan." Serooskerkenaar Adri Verhage heeft nog geen jaar overgeslagen. Maar aan de grote competitie doet hij niet mee. „Dat reizen kan ik niet betalen. Je hebt een auto nodig voor de koets en één voor de paarden. Als het in Veere is, stap ik gewoon met de paarden naar huis." Hij mag dan vrijdag niet de snelste tijd neerzetten; zijn rijtuig met de zwart-witte kap springt boven de ande re voertuigen uit. „Een Thoolse tilbury foto Ruben Oreel uit 1900", zegt hij trots. „Gerestaureerd door de Stichting Het Werkend Trek paard. Vroeger reden hier artsen en no tarissen in." Verhage zweert bij 'authentieke' rijtui gen. „Die moderne marathonwagentjes zijn perfect voor de snelheid, maar ze passen toch niet bij het trekpaard", merkt hij op als er een deelnemer met zo'n snelle kar voorbij sjeest. Vandaag begint de Power Horse Compe titie om half negen met een vaardig- heidsproef op het Bastion. Om vijf uur worden de prijswinnaars be kendgemaakt en is er een défilé. Ontvangst publieke omroepen in buitengebied zekergesteld Het wordt nu mogelijk om in de rest van Nederland en zelfs in het buitenland naar Omroep Zeeland te kijken. De omschakeling is een maand uitgesteld, naar de nacht van 26 op 27 november, om mensen in de gelegenheid te stellen zich langer te oriënteren op de be schikbare alternatieven. Gede- door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ziekenhuis Wal cheren is één van de paar Neder landse ziekenhuizen met een ver gunning voor toepassing van Re- valin. De Zorgautoriteit in op richting heeft het middel toege laten tot de lijst met bijzondere kostbare medicijnen die zieken huizen mogen inzetten voor ern stig zieke patiënten. Internist-oncoloog L. Kerkhofs is blij met de toelating. „Nu krij gen we van de verzekering 80 procent vergoed. Dat maakt het makkelijker." Het ziekenhuis paste Revalin al toe, maar voor eigen rekening. Ondanks waar schuwingen van de directies van ziekenhuizen dat er scherp geke ken zou worden naar de toepas sing van zulke kostbare midde len, houden specialisten het laat ste woord, stelt Kerkhofs. „Een patiënt kan behandeling afdwin gen bij de rechter. Daar zijn voorbeelden van." Maar nog niet in Zeeland, zegt hij. „De di rectie is hier coulant." Revalin is een radioactief medi cijn voor mensen met een vorm van kanker in het lymfeklierstel sel, non-Hodgkin-lymfoom. Het zoekt na injectie in het lichaam de kankercellen op en markeert ze om die gericht te bestralen. Dat leidt tot veel minder schade aan omliggende, gezonde cellen en weefsels dan bestraling van buitenaf het lichaam. Het mid del geeft, net als andere chemo- therapiën, zware bijwerkingen bij de patiënt, maar die malaise houdt korter aan en is minder heftig. Het krijgt de kanker be ter onder controle en houdt die langer weg. De Revalintherapie kost enkele tienduizenden euro's per behan deling, zegt Kerkhofs. Hij mag het medicijn pas als derde of vierde behandeling inzetten. MIDDELBURG - Jeugdhonk 't Trefpunt aan de Nassaulaan in Middelburg gaat dicht. Het staat in de weg. Pal naast het jeugdhonk wordt gebouwd. De bezoekers van het jeugdhonk moeten verkassen. Naar het wijkcentrum aan de Sportlaan, naar skatepark Meker of naar jongerencentrum Midgard in de binnenstad, 't Trefpunt is twee jaar geleden speciaal ingericht voor en door jongeren. Dat gebeurde na acties. Jonge ren in de buurt eisten een eigen plek op. Ze hingen, tot ergernis van de buurtbewoners, vaak rond in de Zacharias Jansen- straat. De jeugd uit de buurt zei zich niet thuis te voelen in jonge rencentrum Migard in de bin nenstad. Verder was er voor de groep, die toen voornamelijk be stond uit zestien- en zeventienja- rigen, niets te doen in de buurt zelf. Woningen Aan de Nassaulaan wordt een nieuw winkelcentrum gebouwd. Op en naast het centrum komen woningen, verder wordt er ook een nieuw jeugdhonk gebouwd. Omdat de keet waar nu 't Tref punt in zit in de weg staat, is be sloten de activiteiten daar te beëindigen. In het wijkcentrum aan de Sportlaan worden extra activi teiten georganiseerd voor jonge ren tot zestien jaar. Oudere jon geren, van zestien tot en met 21, kunnen terecht in Meker en Midgard. Verder worden er van af dit najaar extra sportactivitei ten in de buurt gehouden. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De problemen rond de overgang van analoge naar digitale televisie zijn opge lost. Het kabinet is tegemoet ge komen aan de bezwaren van de Tweede Kamer, waardoor televi siekijkers in het buitengebied niet op kosten worden gejaagd als ze Nederland 1, 2 en 3 en Om roep Zeeland willen ontvangen. De regionale omroepen zijn blij, want zij kunnen hun program ma's vanaf eind november ook via de satelliet uitzenden. In een brief aan de Kamer heeft het kabinet gisteren gedeeltelijk afstand genomen van het beleid van de voor de zomer afgetre den staatssecretaris Van der Laan (D66). Zij wilde in de nacht van 29 op 30 oktober de analoge etherzen ders van de landelijke en regio nale publieke omroepen uitscha kelen. Huishoudens zonder ka bel of schotel zouden Nederland 1, 2 en 3 en Omroep Zeeland dan digitaal via de ether kun nen ontvangen. Een meerderheid van de Tweede Kamer vreesde dat televisiekij kers in het buitengebied veel geld kwijt zouden zijn aan de aanschaf van een ontvanger, een decoder en een smartcard, als ze het signaal al zouden kunnen ontvangen. Bereik De decoder en de smartcard zijn nu van de baan en met een een voudige ontvanger van 30 tot 50 euro kan het digitale signaal worden binnengehaald. Het be reik van de landelijke publieke omroep blijft ten minste hetzelf de als nu en dat van de regiona le omroepen wordt zelfs beter. Daarbij komt het kabinet nog te gemoet aan de wens van de re gionale omroepen om ook via de satelliet uit te zenden. Van der Laan vond dat de provincies dat maar moesten betalen, maar mi nister Van der Hoeven (CDA), die de mediaportefeuille heeft overgenomen, wil daar de ko mende vier jaar 1,6 miljoen euro in steken. Daardoor kan Omroep Zeeland via de schotel worden ontvan gen. Dat biedt een alternatief aan mensen in het buitengebied en een uitbreiding van het televi sieaanbod van schotelbezitters. puteerde H. van Waveren is heel blij met de ommezwaai van het kabinet. „Voor de mensen in het buiten gebied is er nu zekei'heid dat al le publieke omroepen zijn te ont vangen." door Ali Pankow OUWERKERK - De ramp die or kaan Katrina heeft aangericht in New Orleans, laat zien dat Ne derland zich moet blijven rich ten op het voorkomen van grote overstromingen. Dat kan onder meer met 'slimme dijken'. Dat zegt directeur Water P. Dir- cke van Arcadis Nederland „On ze dijken moeten van binnenuit intelligenter worden gemaakt." Hij doelt op het inbouwen van apparatuur zodat zwakke plek ken digitaal en tijdig worden ge signaleerd. Verder benadrukt hij het belang van beheersing van de omvang voor een mogelij ke overstroming. „Met betere compartimentering kan voorko men worden dat de hele rand stad vier meter onder water komt te staan." Dircke zei dat gistermiddag bij het Nationaal Watersnood Mo nument in Ouwerkerk. Direct na zijn terugkomst uit New Or leans kwam hij gisteren naar Schouwen-Duiveland voor de opening van de fototentoonstel ling 'Katrina - en de overstro mingen in New Orleans' die tot en met 5 november te zien is in het Watersnoodmuseum. Dircke is nauw betrokken bij de projecten van Arcadis voor het herstel van de waterkeringen in New Orleans na Katrina. Een jaar na dato zijn de waterkerin gen in New Orleans weer op het zogeheten 'pre Katrina-niveau'. Dat wil zeggen een rampkans van eenmaal in de zestig a tach tig jaar. Onvoorstelbaar „Het is een onvoorstelbaar ver schil met Nederland met een vei ligheidsniveau van eens in de 10.000 jaar. Dat is in Amerika nooit haalbaar", zegt Dircke. In de adviesopdrachten aan Ar cadis en WL Delft Hydraulics voor de bouw van twee storm vloedkeringen bij New Orleans ziet hij ook goede mogelijkhe den voor innovatie bij de kust- werken in Nederland. I6?e.M*IJA£M COR DE JONGE Pk ineer' t niet iïxrt \uamm&£h cuefspmnen p&cmrik beo eeeoomft i tcof pf&resrmgsert of stiue tochteh f&f\£m0elje/nh£tLa/est outpojjk5tojjn6 nbALSOMEéA's utt&nm&i bu/t&jowp de&tp 2/jn m7 os/s ie fitted, kuhm toot n/67 /<htettlt]z£h ML -rnr» zaterdag 26 augustus 2006 15 GOES - De gemeenten Sluis, Vlissingen en Texel dingen naar de titel 'Schoonste strand van Nederland'. Ze zijn ge nomineerd door inspecteurs van de ANWB. Die bezoch ten deze zomer drie maal alle 92 Noordzeestranden in de 28 kustgemeenten. De feestelijke prijsuitreiking is vrijdag 8 september plaats in Amsterdam tijdens een minisymposium, aan vang 15.00 uur. Trendanaliste Justien Marseille geeft daar haar visie op trends op het gebied van stranden en strandtenten. De drie genomineerde gemeenten presente ren daar ook hun maatregelen bij de aanpak van zwerfaf val op stranden. Lichte straf voor duwen dochter MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof hield gisteren in de strafmaat rekening met de relatie problemen tussen een 58-jarige Middelburger en zijn dochter. De Middelburger werd voor een mishandeling veroor deeld tot een voorwaardelijke boete van 250 euro, omdat hij zijn 34-jarige dochter wat al te hardhandig had ge duwd, waardoor ze letsel had opgeiopen. De dochter woonde na een stukgelopen relatie in bij haar ouders. Ze kreeg het op een dag aan de stok met haar va der. „Ik werd door haar geslagen en geschopt. Ik heb me geweerd door haar stevig vast te pakken", zei hij. Officier van justitie J. Valente vond in elk geval bewezen dat de verdachte had getrokken en geduwd. Hij eiste 250 euro boete. Volgens raadsman E. Smit had zijn cliënt geen andere keus dan zich te verdedigen tegen zijn dochter. De man had tot gisteren een blanco strafblad. Beschadigen berg niet bewezen Z waakse Weel KWADENDAMME - In het na tuurgebied Zwaakse Weel bij Kwadendamme wordt vrijdaga vond 1 september de nacht van de vlinders gehouden. Verzamelpunt voor de zoek tocht naar nachtvlingers is om 21.30 uur de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk 5 bij Kwadendam me. Een natuurgids vertelt de deel nemers aan de tocht eerst iets over nachtvlinders, waarna de liefhebbers gewapend met lamp en laken of een vlinderval op pad mogen om nachtvlinders te vangen. De gevangen vlinders kunnen binnen nog eens goed bekeken worden. Aanmelden vooraf is noodzake lijk via het informatiecentrum van de Schaapskudde, 0113- 655268, of via de website van Natuurmonumenten, www.na- tuurmonumenten.nl. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Zaamslag werd verweten een beschermd monument te hebben be schadigd, maar de Middelburgse politierechter B. Duin hof sprak hem gisteren vrij. De man had vorig jaar op 3 april in Zaamslag met zijn motor op de Torenberg, dat een beschermd monument is, gecrosst. Volgens officier van justitie J. Valente kon bewezen worden dat de ver dachte schade had aangericht aan De Torenberg. De offi cier eiste 130 euro boete. De politierechter kon nergens uit opmaken dat er schade was. De Zaamslaggenaar werd zodoende vrijgesproken. De officier overweegt tegen de. uitspraak in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag. Boetes voor stelen en helen mobiel MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een twintigjarige vrouw uit Goes voor diefstal van een mobiele telefoon bij verstek tot 130 euro boete. Een 25-jarige vrouw uit Goes, die op 9 maart de gestolen gsm had aangenomen, kreeg voor heling 130 euro boete voorwaardelijk opgelegd. Zij vertelde dat haar kennis de gewoonte heeft om gemak kelijk iets weg te geven en dat zij pas later had geweten dat het mobieltje was gestolen. Officier van justitie J. Va lente eiste tegen de 25-jarige vrouw 130 euro boete. Raadsman D. Olie voerde verzachtende omstandigheden aan. De politierechter legde de boete voorwaardelijk op. Nacht van de vlinders in door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Eerst 113 bel len bij een medisch noodgeval en daarna pas 112. Een Zeeuws Zorgloket met een nieuw spoed nummer kan voorkomen dat mensen onterecht beslag leggen op ambulancezorg. Dat Zeeuw se Zorgloket kan beginnen in Zeeuws-Vlaanderen. Een loket voor de huisartsenpos ten (haps), ambulances en de spoedeisende hulp in ziekenhui zen maakt de patiënt duidelijk waar hij terecht moet, bevordert snelle hulp en bespaart de zorg geJd. Dat plan komt van R. Meppel- der, programmaleider voor bete re spoedeisende hulp in Zee land. Zorgsaam-ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en de huis artsenposten overwegen momen teel een gezamenlijke toegang voor medische hulp. De provin cie kan daarbij aanhaken, stelt Meppelder voor. Het Zeeuws Zorgloket kan naast de verwij sfunctie voor spoedzorg ook taken krijgen voor de Zeeuwse gemeenten, als wegwijzer bij vragen over zorg, wonen en welzijn. Meppelder werkt sinds twee jaar aan betere samenwerking tussen ambulances, meldka mers, huisartsen en ziekenhui zen in opdracht van het provin ciebestuur. Dat project loopt af. De provincie heeft de keuze om het een derde maal te verlengen of het over te geven aan de GHOR Zeeland, de dienst die de medische hulp bij rampen en grote ongevallen moet regelen. Meppelder, zelf inmiddels aan gesteld als vervanger voor de lei dersfunctie regionaal geneeskun dig functionaris bij de GHOR, raadt dat laatste aan. Bij de GHOR komen alle partners in de spoedzorg samen, stelt hij. De gezondheidsraad RVZ en de zorgverzekeraars pleitten eer der voor een nieuw spoednum mer 113. Een goede centralist vist uit of de beller een huisarts nodig heeft, naar de eerste hulp van een ziekenhuis moet of dat een ambulance nodig is. Eén op de vijf hap-patiënten en één op de tien mensen bij de spoedei sende eerste hulp meldt zich op de verkeerde plek, bleek uit on derzoek. Invoering van 113 mag niet bete kenen dat 112 pas later wordt in geschakeld als er echt nood aan de man is, tekent Meppelder aan. Tot het Zeeuws Zorgloket er staat wil patiëntenplatform Het Klaverblad met een spoedkaart de burger duidelijk maken waar hij in welke situaties terecht moet. De kaart kost, huis-aan- huis verspreid, 23.000 euro. Zorgverzekeraar CZ en de pro vincie zouden dat moeten beta len. Registratie Er moet een betere registratie komen van de spoedgevallen die de Zeeuwse ambulances en art sen te behandelen krijgen, stelt Meppelder. De Zeeuwse zieken huizen zijn aangemerkt als 'le vel drie', het laagste niveau bij traumazorg. Dat betekent dat ernstig gewonde Zeeuwen altijd de provincie uit moeten. Dat is niet goed voor de patiën ten en niet voor de ziekenhui zen, beaamt hij de conclusie van de regisseur voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg, prof. P. Vier hout. Om te bezien of een hoger zorgniveau kan worden bereikt, is nodig te weten wat er in Zee land omgaat. De partijen uit de spoedeisende medische hulp moeten beslissen of ze naar le vel twee willen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67