Doorsteek Haringvliet in studie PZC PZC Net zo'n ramp, en toch ook weer niet <?rlN\Muziek V ocalistenconcours in Nieuwe Kerk Wielerfanaat Evertse koninklijk onderscheiden Ontpoldering op Flakkee biedt kansen voor pleziervaart ALTE1NA ,13 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ontwikkeling van vierhonderd hectare 'natte natuur' noordwestelijk van Dirksland brengt herstel van een open verbinding met het Ha ringvliet voor de pleziervaart binnen handbereik. De extra maatregel kost echter 8 tot 12 miljoen euro. Wethouder P. Ko ningswoud twijfelt aan het nut van zo'n grote doorsteek. Modeltreinbeurs RTM-Museum OUDDORP - Op zaterdag 2 sep tember staat de remise van het RTM-Museum in Ouddorp weer vol met kleine treintjes. Tijdens de modeltreinenbeurs kunnen oude en nieuwe model len gekocht of verkocht worden. De RTM rijdt tussen 11.00 en 16.00 uur een uurdienst met het bekende Sperwer-tramstel. De beurs is te bezoeken van 11.00 tot 17.00 uur. Het RTM-museum is te vinden aan de Brouwers- dam, afslag De Punt West. Op stappen bij het station op vakan tiedorp Port Zélande kan ook. (Advertentie) i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com (Advertentie) GEKKE DOLLE DAGEN leolux-gelderland-pastoe-interlilbke-montls-e.a. 24 aug. 20% korting op 25aug. 30% alle showroom 26 aug. 40%modellen I NT ER I E U_R_ mm E» ESICN Nacht van de vlinders KWADENDAMME - In het na tuurgebied Zwaakse Weel bij Kwadendamme wordt vrijdaga vond de nacht van de vlinders gehouden. Verzamelpunt voor de zoek tocht naar nachtvlinders is om 21.30 uur de werkschuur van Natuurmonumenten aan de Zwaaksedijk 5 bij Kwadendam me. Een natuurgids vertelt de deelnemers aan de tocht eerst iets over nachtvlinders, waarna de liefhebbers gewapend met lamp en laken of een vlinderval op pad mogen om nachtvlinders te vangen en eens goed te bekij ken. Aanmelden kan via het in focentrum van de Schaapskud de, 0113655268, of via de websi te van Natuurmonumenten, www.natuurmonumenten.nl. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Zuiderdieppolder tussen Dirksland en Stellendam is aan gewezen als één van de compen satielocaties voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Het boe renland wordt deels onder wa ter gezet. Lokale agrariërs heb ben zich nog niet bij de ontpol dering neergelegd, maar het ver zet is niet zo groot als dat in Zee land, aldus Koningswoud. „Het zeer zit hier voornamelijk in het feit dat het de jongste polder van Flakkee is met, naar ik me heb laten vertellen, de beste landbouwgrond." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wielrennen is zijn lust en zijn leven. Tholen, Bergen op Zoom en bovenal Zie- rikzee plukken tot op de dag van vandaag de vruchten van de bevlogenheid van Wim Evertse (59). Zijn enthousiasme voor deze tak van sport en vooral zijn drang om anderen daarvan deelgenoot te maken, leverde hem gisteren een benoeming tot lid in de Or de van Oranje-Nassau op. De koninklijke onderscheiding werd hem na afloop van de jaar lijkse Ronde van Zierikzee opge speld door burgemeester Assel- bergs. Evertse is sinds 1975 actief met de organisatie van wielerevene- menten, waarvan 25 jaar bij de Stichting Wielersport Zierikzee. Van 1978 tot 1983 was hij con- Naar de kansen en bedreigingen van het nieuwe natuurgebied wordt momenteel een milieuef- fectonderzoek uitgevoerd. Cen traal staat de vraag of er zout water wordt ingelaten, danwel dat het zoet door het achterland blijft stromen. De gemeente Dirksland heeft belang bij de uiteindelijke keuze, in relatie tot herontwikkelingsplannen van het eigen havengebied. Zo wel de Spuikolk centraal in het dorp als het jachthaventje lig gen er deplorabel bij, zegt de wethouder. sul van de Koninklijke Neder landse Wieier Unie (KNWU) in district Zuid-West en daarnaast twee jaar districtsbestuurder van de Zeeuwse bondsafdeling. In die periode tekende Evertse onder meer voor de oprichting en organisatie van de wielerron de in zijn voormalige woon plaats Tholen. Tegelijkertijd was hij als penningmeester ver bonden aan de wielervereniging De Zuid-Westhoek in Bergen op Zoom. In 1982 werd hij voorzit ter van de Stichting Wielersport Zierikzee en zorgde hij ook voor de komst van buitenlandse ren ners in Zierikzee. Gedurende zes jaar was Evertse tevens lid van de Werkgroep Sportverkie- zing. Daarnaast werd bij de op richting van een Zeeuwse moun tainbike-competitie voor de jeugd en de Ronde van Nieuwer- kerk dankbaar gebruik gemaakt van zijn ervaring. Verder wil de gemeente 'iets moois' doen met de voormalige locatie van levensmiddelenfa- briek Le Due Fine Food aan de Oosthavendijk. Het bedrijf is verhuisd naar Stellendam. De opknapbeurt van het centrumge bied moet Dirksland in die hoek weer nieuw elan geven. Gedacht wordt onder meer aan de bouw van landgoederen langs het ha venkanaal. De suggestie vanuit de gemeen teraad het kanaal te verbinden met het Haringvliet, gaat Ko ningswoud echter te ver. De vaarroute beperkt zich nu tot binnendijks en loopt dood bij Stellendam. Een doorsteek vergt volgens de wethouder 8 tot 12 miljoen euro bovenop het reeds miljoenen kostende na- tuurplan. Op de logische plek waar de verbinding tot stand kan worden gebracht, staat nu een gemaal, wat zou moeten ver huizen. De kans dat de project groep Delta Natuur (waarin on der meer het ministerie van LNV, de provincie Zuid-Hol land en het waterschap zijn ver tegenwoordigd) dat extra geld op tafel legt, acht Koningswoud klein. „Ik kan me ook niet voorstellen dat het leuk is voor waterspor ters. Je komt van het Haring vliet, moet vijf kilometer door een kanaal en waar kom je dan terecht?", zei de wethouder, hintend naar de veel betere jachthaven voorzieningen verder op in Herkingen. Hij stelt voor op dat het nieuwe natuurgebied een open karakter moet krijgen waar ook plaats is voor recrea tie in de vorm van watersport, wandelaars en fietsers. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Nieuwe Kerk in Zierikzee is zaterdag 2 sep tember het toneel van vocalisten concours Zierikzee Vocaal. Zo wel solisten als vocale ensem bles strijden om de hoogste eer. De eerste ronden worden 's mid dags gehouden, 's Avonds is de finale. In Zierikzee Vocaal is zowel pop muziek, gospel, klassiek als mu sical te horen en de begeleiding varieert van kerkorgel tot piano of gitaar. Sommige deelnemers zingen bij een orkestbegeleiding op cd. De deelnemers variëren van jong tot oud en ook het op leidingsniveau is uiteenlopend. De ervaring heeft geleerd dat het concours zeer verrassend kan zijn. Nieuwe talenten met weinig ervaring vallen soms Conflict tussen schippers leidt tot mishandeling MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 59-jarige inwoner van Zierikzee voor bedreiging tot 170 euro boe te. De Zierikzeeënaar werd op 8 fe bruari 2002 zodanig mishan deld, dat hij een ernstige hersen beschadiging opliep. De schade claim is nog altijd in behande ling. Op de achtergrond speelde een langdurig conflict. Volgens raadsvrouw J. Cabboort had dit te maken met het feit dat haar cliënt in 2001 niet meer met het slachtoffer in de zeilvloot De Zeeuwse Stromen wilde samen werken. „Dat heeft hij nooit kunnen accepteren." Volgens de strafpleitster heeft de man er al les aan gedaan om te bewerkstel ligen dat haar cliënt uit de ha ven van Zierikzee zou worden verwijderd. „Maar hij vaart al 23 jaar en heeft nog nooit proble men gehad met de havenmees ters." Offficier van justitie J. Va- lente vond de bedreiging bewe zen. De officier eiste 500 euro boete, waarvan 450 voorwaarde lijk. Het slachtoffer is inmiddels uit Zierikzee vertrokken en vaart nu op het IJsselmeer. meer op dan mensen die al jaren lang zangles volgen. Aan het ein de van de middag bepaalt de ju ry welke deelnemers doorgaai naar de finale (20.00 uur). Tus sen de groepen finalisten doo: geeft popkoor Fever uit Middel- harnis optredens. De deelne mers krijgen een puntenbeoorde- ling en een uitgebreid geschre ven rapport. Het duo Martirn Slangen en Els van Splunde: verdedigt de wisselbeker. De ju ry bestaat uit de directeur vai de Muziekschool in Zierikzee Ellengard Jense, zangpedago gen Titia Dijkstra, Jos Dinge- manse en Liesbeth Franken ei gospelzangeres Donna Oostdijk Achtste editie Boerenlanddag in Ouddorp OUDDORP - Voor de achtst. keer vindt de Boerenlanddaj plaats in Ouddorp. Zaterdag september staat het dorp aai zee de hele dag in het teken vai de agrarische sector. Behalve la-amen met verse pro ducten (van aardappels en sjalot ten tot kaas en fruit) zullen e; stands zijn met producten di< verwant zijn aan de landbouw sector. Ook wordt informatü over verschillende agrarische or ganisaties verstrekt. Op vaste tijden zijn demonstra ties te zien, zoals bijvoorbeek het dorsen met een oude machi ne. Er is een excursie te makei op een platte wagen die lang: verschillende landerijen trek en er zijn authentieke tractorei op de Ring te bewonderen. Ii het Raad- en Polderhuis geef Pau Heerschap voordrachten ii het Ouddorps dialect. Kinderer kunnen meedoen aan een heu: corso, door hun fietsen, steps skelters of ander voertuig te ver sieren met landbouwproducten Bijvoorbeed bloemen, kalebas sen, groenten, fruit en bolgewas sen. Voor het best versierde voer tuig is er een prijs. De Boerenlanddag begint on 9.00 uur en wordt om 10.00 uui officieel geopend. De avoncj voorafgaand aan het festijr wordt op het erf van de Smou- senhoek aan het Smalle Einde een trekkerbehendigheidswed- strijd georganiseerd. Deze op warmer begint om 19.0 0 uur. j Wim Evertse (achtergrond) kijkt toe bij de pr ij zenuitreiking van de Ronde van Zierikzee. Zelf werd hij gisteren benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. foto Dirk-Jan Gjeltema zaterdag 26 augustus 2006 OUWERKERK - Een jaar nadat Katri na, één van de zwaarste orkanen uit de geschiedenis van de Verenigde Staten, de staat Louisiana trof, ligt New Or leans nog steeds in puin en worden er lijken geborgen. Van de half miljoen in woners zijn er nog maar zestigduizend •teruggekeerd. Piet Dircke is vrijdagmid dag net terug uit het rampgebied en be vestigt die constatering van Kadir van Lohuizen, een van de makers van de fo totentoonstelling 'Katrina en de over stromingen in New Orleans', de tweede wisselexpositie dit seizoen in het waters noodmuseum in Ouwerkerk. De andere fotografen zijn Thomas Dworzak (Duits land), Stanley Greene (VS) en Paolo Pel- legrin (Italië) Museumvoorzitter Jaap Schoof heeft specifiek Dircke uitgenodigd deze ten toonstelling te komen openen. Hij is di recteur Water van Arcadis, de organisa tie die voorheen als de Heidemaatschap pij een belangrijke rol speelde bij het herstel en de verdere ontwikkeling van Zuidwest-Nederland na de watersnood ramp van 1953. Arcadis is op dit mo ment, onder leiding van Dircke, actief betrokken bij de projecten voor het her stel van de dijken rondom New Orleans. Er zijn meer overeenkomsten tussen 1953 hier en 2005 daar, De ontredde ring en het diepe, vaak onbespreekbare verdriet, evenals de menselijke machte loosheid tegenover de vernietigende laachten van de natuur. De beelden wekken vergelijkbare gevoelens op, on danks dat in artistiek en technisch op zicht de foto's van toen en nu veel ver schillen. Ook in de kritiek op de overheid, die het soms op cruciale momenten laat af weten, zijn er overeenkomsten. „De zes tigduizend teruggekeerden in New Or leans zijn overwegend blank. Het groot ste deel van de zwarte bevolking is niet meer welkom. Het is duidelijk dat pro jectontwikkelaars azen op de grond. Je zou kunnen spreken van een etnische zuivering." Dit commentaar van Van Lohuizen doet onwillekeurig denken aan de bevindingen van Kees Slager. Ook hij constateerde, dat de welgestel- den na de Ramp aan het langste eind trokken, zoals altijd. Dircke heeft wel bewondering voor de 'Amerikaanse rijkswaterstaat'. „Zij heb ben het gestelde doel bereikt, om vóór 1 juni dit jaar de dijken weer op het ni veau van voor Katrina hersteld te heb ben." Historie is de rode draad in zijn openingsbetoog: historisch besef, mo ment en plek. Dircke prijst het bestuur van het Watersnoodmuseum dat het juist nu deze wisselexpositie presen teert. Dinsdag 29 augustus is het één jaar geleden dat Katrina de dijken in New Orleans deed doorbreken. Talloze media hebben zich deze dagen daar ver zameld om te constateren hoe het er nu voorstaat. Volgens voorzitter Schoof heeft Katrina de gedachten hier over 'wat is veilig?' weer aangescherpt. „Als alles samen komt, is ook hier een ramp weer heel dichtbij. En we hebben ook gezien dat rampenplannen niet altijd zo eenvoudig zijn uit te voeren, zelfs niet als je een or kaan achtenveertig uur van te voren ziet aankomen", zegt Schoof. Hij ver wijst daarbij ook naar het boekje 'Katri na in Nederland, storm over Europa', waarin auteur Eelco Dykstra een fictie ve situatie schetst waarin een dergelijk natuurgeweld de Hollandse kust treft. Ter omlijsting van de opening krijgen de - opvallend weinige - aanwezigen een samenvatting te zien van het IKON-programma 'Gospel in Paradiso', dat eind april in het Zwitserse Luzern een Gouden Roos heeft gewonnen. Het betreft een indringende reportage over het optreden van het Saint Peter Claver Kerkkoor uit New Orleans afgelopen jaar rond Kerstmis in het Amsterdamse Paradiso. Ook is er in te zien hoe de le den van dit koor onder de indruk raken tijdens hun bezoek aan het Watersnood museum in Ouwerkerk en bij het ge sprek met Nelleke Verboom-van Dienst, die als kind in 1953 de Ramp in het Duivelandse Capelle heeft over leefd. De fototentoonstelling in het Waters noodmuseum is tot en met 5 november te zien van dinsdag tot en met zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. Busje gekraakt in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - In de Burgemeester van Veenstraat ir Nieuwerkerk is in de nacht van donderdag op vrijdag eer bedrijfsbus opengebroken. Er werd (elektrisch) gereed: schap ter waarde van enkele duizenden euro's gestolen. Diefstal in horecabedrijf Renesse RENESSE - In een horecabedrijf aan de Iiogezoom in Re- nesse werd in de nacht van donderdag op vrijdag tusser in een onbewaakt moment de trui van een bezoeker gesto len. De trui, met in een zak enkele tientallen euro's, lag over een barkruk. Aanrijding in Zierikzee ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg zijn gistermiddag om vijf over vijl een personenauto en een bedrijfsautc met elkaar in botsing gekomen. Een 62-jarige, uit Hai- ger-Dillbrecht afkomstige Duitser reed op de rechte") rijstrook, komende uit de richting van Goes. Bij de ver keerslichten wisselde hij van rijstrook en liet een bedrijfs auto, bestuurd door een 49-jarige man uit Brielle, nie' voorgaan. Beide auto's raakten beschadigd. Poging tot diefstal verijdeld B RUINISSE - In de Grevelingenhout in Bruinisse is giste ren omstreeks 11.40 uur, onder de ogen van de eigenaar een aanhangwagen gestolen. De aanhangwagen stond oj de oprit van een woning en de bewoner zag dat- een autc achteruit de oprit opreed. De aanhanger werd door de be stuurder aan de auto gekoppeld. De bewoner tikte op he' raam, waarna de auto, met de aanhangwagen, snel van dc oprit wegreed in de richting van Sirjansland. De eigenaai belde de politie en snelde daarna naar buiten. Daar za§ hij de aanhangwagen, afgekoppeld van de auto, aan he- einde van de straat staan. Verpauperde kerk blijft staan RILLAND - De verpauperde Bathsewegkerk in Rillanc blijft er nog een tijdje zo bij staan. Dat liet C. Rijk var bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszamd weten. Zijn onderne ming is samen met bouwbedrijf Flipse uit Koudekerke ei genaar- van het gebouw. Enkele jaren geleden leefde he; plan om de verouderde kerk te slopen voor appartemen ten, maar dat kon niet doorgaan vanwege de nabijheic van een boerderij. Milieucontouren staan de bouw van wo ningen in zo'n geval niet toe. Veel dorpsbewoners ergerer zich nu aan het feit dat de kerk staat te verpauperen. Di< situatie zal nog even voortduren. „Er zijn wel wat ontwik kelingen gaande", aldus Rijk. „Maar op korte termijn za er in elk geval niets gebeuren." Dronken rijden op scooter bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 52-jarige inwoner van Vlissingei voor dronken rijden op een scooter tot 110 euro boete ver oordeeld. De Vlissinger werd op 23 april in IJzendijke be trapt, toen hij dronken op zijn scooter reed. Uit de blaas- test kwam een score van 425 microgram: bijna twee kee; zoveel alcohol als is toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65