sVN-macht Libanon krijgt vorm Bommen gooien is gewoon een baan Westen bereid tot overleg met Iran PZC 5 Verdachte aanslagen met kofferbom bekent deels Weduwe Milosevic heeft recht op staatspensioen Afslankplan maakt Australische kinderen minder dik Europese Unie levert helft van aantal vredestroepen zaterdag 26 augustus 2006 Franse troepen gaan aan land in de haven van het Zuid-Libanese Naqura. foto Mohamed Messara/EPA door Floor Liqtvoet KABOEL - Op het stoffige vlieg veld in de Afghaanse hoofdstad Kaboel hangen de vlaggen half stok. In het oorlogsgebied heeft onlangs weer een Navo-militair het leven verloren. Een Brit. De Engelse militairen, gelegerd in Helmand, een provincie ten zuid oosten van Uruzgan, hebben het zwaar. De laatste vier weken speelt de hevigste strijd met de Taliban zich in hun provincie af. Vanuit de basis in Kaboel springt de Nederlandse lucht macht geregeld bij. „Niet eerder werd er zo vaak en zo intensief een beroep op ons gedaan", aldus luitenant-kolo nel Bertil van Geel, comman dant van het F16-detachement. Ook deze week schoten zijn pilo ten met een boordkanon op de vijand. In één maand tijd lieten Nederlandse straaljagerpiloten acht keer een vijfhonderd pond zware bom vallen, hun zwaarste middel. Voor die tijd was van een Nederlandse bommenregen in Afghanistan geen sprake. Martin, een 33-jarige F16-vlie- ger uit Brabant, voorziet de En gelse grondtroepen regelmatig van luchtsteun. Waarschuwing „Met duizend kilometer per uur maak ik af en toe een duik", grijnst hij. „Gewoon ter waar schuwing. Om de Taliban goed bang te maken en de jongens (de Britten) op de grond te laten we ten dat we er zijn." Als het met de spierballen rollen niet het ge wenste effect heeft, kunnen - als de Britten erom vragen - ook wa pens worden ingezet. Martin kan vanaf vijf kilometer hoogte een bom afwerpen. Die valt hooguit drie meter naast het doel. De F16's zijn een effectief mid del tegen de 'prikacties' van de moslimfundamentalisten, ver telt Martin. „De Taliban moet je namelijk di rect aanpakken." Want met iede re geslaagde actie, hoe klein ook, hebben Talibanstrijders veel te winnen: „Steken ze een auto in de fik dan denkt de plaatselijke bevolking gelijk: zij hebben het hier nog wel voor het zeggen." De piloot beschrijft de vijand als slim en redelijk georgani seerd. Sommige Afghanen wor den al op negenjarige leeftijd ge ronseld voor een opleiding in één van de Pakistaanse vecht- kampen van de Taliban. Zij vor men de strijders die niet van hun doel zijn af te brengen: een staat onder streng religieus mos limbewind. „Onderschat ze dus niet." Even later sjokt de piloot in zijn kaki-uniform naar een militaire container pal naast de landings baan. Op de achtergrond is al leen de stoffige Afghaanse woes tenij zichtbaar. Martins laatste overnachting in Afghanistan brengt hij in zijn eentje door. Het wordt een nacht waarin hij voortdurend op scherp moet staan. Terwijl de andere piloten op de legerbasis slapen, doet hij hazenslaapjes op slechts een paar meter afstand van zijn toe stel. Dan, na zes weken en zeker 24 vluchten, mag hij naar huis. „Lekker. Naar mijn vrouw en mijn zoontje." Martin kijkt eigenlijk nooit ach terom. Niet na een vlucht en ook niet na een bombardement. Na het lossen van een bom moet je je als piloot zo snel mogelijk uit de voeten maken, zegt hij. „Dan zit je zelf ineens in de gevarenzo ne. Je hebt geen tijd om de ge wonden of doden te tellen." De grondtroepen moeten de schade ter plaatse maar opnemen. Ligt hij dan nooit wakker van een do delijke luchtaanval? „Het is maar gewoon een baan." GPD Negen haarden blauwtongziekte ontdekt in België BRUSSEL - Bij runderbedrij- ven in België zijn negen haar den van de blauwtongziekte ont dekt. Alle nieuwe haarden bevin den zich in de bestaande twin tig-kilometerzone. Daarmee is het totaal aantal ziektehaarden op 37 gekomen, zo deelde het Federaal Agent schap voor de Veiligheid van de Voedselketen gisteren mee. Door de ontdekking van de nieu we haarden wordt de zone van twintig kilometer waarbinnen dieren het bedrijf niet mogen verlaten, uitgebreid in de rich ting van het westen, voorname lijk in de provincie Luik. ANP/Belga door Akijn Visser KARLSRUHE - Een man die in Libanon door de politie wordt verhoord in verband met de mislukte kofferbom-aanslagen eind vorige maand in Duitsland, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Dat liet de Libanese minister van Binnenlandse Zaken, Fatfat, gisteren weten. „Wij hebben een verklaring van Jihad Ha mad dat hij de koffer de trein heeft binnen gedragen. Maar hij heeft gezegd dat hij niet wist wat er in de koffer zat", aldus Fatfat. De 20-jarige Libanees Jihad Ha mad meldde zich donderdag bij de politie, nadat de Duitse justitie een arrestatiebe vel tegen hem had uitgevaardigd. Bij het verhoor van de man, die vanuit Duitsland naar Libanon was gevlucht, zijn ook Duit se politiemannen aanwezig. In totaal zitten nu vier mensen vast vanwe ge de mislukte aanslagen, waarbij in twee treinen koffers met explosieven werden ge plaatst die door een mankement niet ont ploften. In Libanon werd gisteren ook een neef ver hoord van een andere Libanees die vorige week zaterdag in Kiel was opgepakt. Het is onduidelijk of de neef (24) van de 21-ja- rige Youssef al Hajdib een getuige of een verdachte is. In Konstanz in Duitsland werd gisteren een kennis van Hamad en Hajdib opge pakt, die zeker wel als verdachte wordt be schouwd in de poging bomaanslagen te plegen. Het zou gaan om een Syriër, Agen ten doorzochten ook het studentenhuis waar hij woont. ANP/DPA Seoul: Noord-Korea heeft kernbom SEOUL - Zuid-Korea is ervan overtuigd dat Noord-Ko rea een kernwapen heeft. Seoul denkt dat Pyongyang een of twee kernbommen heeft gemaakt, zei de Zuicl-Koreaan- se minister Yoon van Defensie gisteren. Yoon zei tijdens een parlementaire hoorzitting dat er on voldoende bewijs is dat het noorden binnenkort een kern wapen wil testen. Noord-Korea verklaarde in februari vo rig jaar dat het land kernwapens bezit. Volgens nieuwsbe richten zou het land een ondergrondse test met een kern wapen voorbereiden. ANP/RTR Grote groep bergbeklimmers gered CHAMONIX - Een grote groep bergbeklimmers is giste ren van de flanken van de Mont Blanc gered, nadat ze donderdagavond waren ingesloten door een storm. Vol gens reddingswerkers in de Franse stad Chamonix ging het om 21 klimmers in verscheidene groepen. Toen de klimmers donderdag' probeerden de hoogste berg van West-Europa te bedwingen, werden zij overvallen door mist en een plotseling opkomende storm. Zij vonden elkaar op een hoogte van 4200 meter, maar door sterke wind was het onmogelijk om de alpinisten per helikopter van de berghelling af te halen. ANP/DPA Reisbureaus China voeden klant op PEKING - Chinese reisbureaus zijn binnenkort verant woordelijk voor het gedrag van hun klanten in binnen- en buitenlandse toeristenoorden. Op last van het Chinese staatsbureau voor toerisme moeten zij de toeristen goedé manieren bijbrengen en hun uitleggen welk gedrag wel en welk niet door de beugel kan. De reden voor de maatregel is dat het aantal klachten over onbehouwen Chinese toeristen explosief toeneemt. Het zou klachten regenen over Chinese toeristen die on der meer spugen in hotels en het bedienend personeel overvragen. ANP/RTR Rus cel in voor racistische moord MOSKOU - Een Russische man is gisteren tot een gevan genisstraf van zestien jaar veroordeeld wegens de moord op een Peruaanse student vorig jaar oktober. De rechter oordeelde dat de dader gedreven werd door racisme. Voor de moord op de 18-jarige Enrique Angeles ITurtado staan nog dertien andere verdachten terecht. In Rusland is de afgelopen paar jaar het aantal aanvallen en moorden op buitenlanders explosief gestegen. De da ders zijn meestal skinheads. ANP/AFP Borstvergroting voor legervrouwen SYDNEY - Australische vrouwen die in het leger gaan, kunnen een facelift, liposuctie of borstvergroting krijgen. Een Australische plastisch chirurg onthulde dat gisteren tegen de zender ABC. De vrouwen zouden de ingreep vol ledig vergoed krijgen, omdat zij anders depressief zouden worden van hun uiterlijk. Minister Nelson van Defensie zegde gisteren meteen een onderzoek naar de praktijken toe. „Plet belangrijkste is dat we erg trots zijn op de mannen en vrouwen die dienen in de Australische defensiemacht. We doen alles om rede lijkerwijs aan hun behoeftes tegemoet te komen." ANP van onze redactie buitenland maar wil er wel 'serieus' over praten. Solana wil met name op- BRUSSEL - Het Westen gaat in heldering van Iran over een aan- op een aanbod van Iran om op- tal punten om vervolgens te be nieuw te praten over het nucleai- zien hoe er vooruitgang kan wor- re programma van dat land. Na- den geboekt, mens de Europese Unie zal bui- Met name de Verenigde Staten tenlandcoördinator Solana bin- houden vast aan de eis dat Iran nenkort met de Iraanse onder- uraniumverrijking staakt. Zo handelaar Larijani overleggen. niet dan zou de VN-Veiligheids- raad moeten praten over sanc- Iran liet dinsdag weten bereid ties tegen het land. Die lijn te zijn tot nieuwe gesprekken werd ook vastgelegd in een reso- over het omstreden atoompro- lutie die tevens gesteund werd gramma. Het Westen verdenkt door de vetomachten Groot-Brit- Iran ervan stiekem aan een tannië, Frankrijk, Rusland en atoomwapen te werken. Iran China, alsmede Duitsland, ontkent dat. Het Westen bood Rusland heeft sancties gisteren het land in juni omvangrijke nu- keihard afgewezen. Frankrijk cleaire-, technische- en economi- wil op dit moment geen conflict sche samenwerking aan als het met Iran. De Russische minister de nucleaire solotoer staakte, Ivanov van Defensie zei dat de met name de verrijking van ura- zaak nu niet serieus genoeg is nium. om sancties te overwegen. Verde- Dat laatste moest voor 31 augus- re diplomatieke stappen moeten tus. Iran weigert vooralsnog op de kwestie oplossen. China zit de westerse eisen in te gaan, op dezelfde lijn. GPD van onze redactie buitenland Mirjana Milosevic als weduwe van de oud-president recht op BELGRADO - Mirjana Milose- 75 procent van zijn pensioen, vic, de weduwe van de in maart Mirjana Milosevic woont in Mos- in de Scheveningse gevangenis kou. Zij weigert naar Servië te- overleden Slobodan Milosevic, rug te keren omdat zij daar zou heeft recht op zijn pensioen als worden opgepakt om te getui- oud-president van Servië en Joe- gen over politieke moorden goslavië. Zij kan het pensioen, waarbij haar man als staats- zo'n 1000 euro per maand, clai- hoofd mogelijk betrokken zou men. zijn geweest. Mirjana Milosevic kan het pen- Slobodan Milosevic heeft zelf in sioen ook via een advocaat clai- 2003 tijdens zijn gevangenschap men, zo bepaalt de wet. het pensioen aangevraagd. De De autoriteiten in de Servische Servische regering heeft nooit hoofdstad Belgrado hebben la- formeel op dat verzoek gerea- ten weten dat de zaak 'in behan- geerd. Op basis van de wet heeft deling' is. GPD Advertentie het alfabet van Zeeland ^wirAnna Ferschtman i C0LAC - Duizenden kinderen j„ het Australische stadje Colac zijn de afgelopen drie jaar dunner en actiever gewor den. Een gezondheidsproject dal onderzoekers bij wijze van proef in de stad doorvoerden, bleek een doorslaand succes. De kinderen in Colac, tussen 4 en 12 jaar oud, wegen na drie jaar gemiddeld circa 1 kilo gram lichter dan de norm die voor hun leeftijd geldt en heb ben daarnaast ook een aanzien lijk dunnere taille, een van de indicatoren voor een gezond ge wicht. De organisatoren van het project 'Wees actief, Eet goed' stimuleerden ouders om hun kinderen minder calorie rijk eten te geven, de tijd die ze achter de televisie of computer doorbrachten, te beperken en hen tot meer beweging aan te zetten. Daarnaast kregen de kinderen meer naschoolse acti viteiten aangeboden evenals een gezond lunchpakket. De lokale snackbars vervingen olie met dierlijke vetten door caloriearmere producten. Een deskundige aan de univer siteit van Melbourne noemde de uitkomsten in Colac zeer op merkelijk. Volgens professor Swinburn is het tot nu toe ner gens in de wereld voorgekomen dat een dergelijk project concre te resultaten opleverde voor het gemiddeld gewicht en taille- omvang van kinderen. Het programma kostte onge veer 400.000 Australische dol lar, bijna 238.000 euro, en werd gefinancierd door de regionale overheid. ANP Vliegtuig geeft d' trekvogel lift BRUSSEL - De landen van de Europese Unie leveren met tus sen de 5600 en 6900 militairen Je helft van de nieuwe vredes macht in Zuid-Libanon. Daar mee vormt Europa de 'ruggen- naat' van de nieuwe troepen macht, aldus VN-secretaris-ge- neraal Annan in Brussel. Vanaf februari zal Italië, met driedui zend manschappen, de leiding san de missie op zich nemen. De Verenigde Naties willen een troepenmacht van zo'n vijftien duizend militairen in Zuid-Liba- non, waar niet alleen Europese landen aan bijdragen maar ook moslimlanden een belangrijke rol in spelen. Italië, Frankrijk en Spanje leve ren het leeuwendeel van de troe pen uit Europa. België heeft gis teren zo'n vierhonderd militai ren toegezegd, voornamelijk mij- nenruimers en medische troe pen. Spanje is bereid met twaalf honderd militairen aan de mis sie bij te dragen. Donderdag liet president Chirac al weten dat Frankrijk bereid was in totaal tweeduizend militairen beschik baar te stellen. De Scandinavische landen over wegen samen achthonderd man schappen te sturen; Polen praat over vijfhonderd militairen. Fregat Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft Annan meegedeeld dat Nederland een fregat wil le veren voor patrouilles op zee, on der meer om te voorkomen dat Hezbollah nieuwe wapens krijgt. Dinsdag praat het kabi net daarover. „Wij willen wel in staat worden gesteld om te han delen als het nodig is. Kofi An nan heeft een krachtig mandaat toegezegd", aldus de minister. Er is al een VN-vredesmacht in Zuid-Libanon sinds 1978 (Uni- fil), maar die is klein (tweedui zend militairen) en heeft maar weinig bevoegdheden. In februa ri nemen de Italianen de leiding over van de Fransen. Volgens de Finse minister van Buitenlandse Zaken, Tuomioja, kunnen volgende week de eerste 'nieuwe' VN'ers afreizen naar Li banon. GPD BRUSSEL - De Vlaamse vogel- e bescherming zet dinsdag een ver- dwaalde trekvogel op een vlieg- re tuig naar het zuiden. De dieren- en liefhebbers willen de verzwakte vogel zo alvast een stukje op ,]e weghelpen. et De operatie betreft een hop. De ■n vogel was in Syrië in een vracht- schip vol Chevrolets gevlogen. 0- Een bemanningslid haalde de vo lst gel maandag in Antwerpen van Boord en bracht de hop naar een opvangcentrum. l .Omdat de hop in België al enke ledecennia als broed vogel is uit- u" gestorven, kan hij niet in ons land worden vrijgelaten. Boven- dien begint binnenkort de trek ifil naai' het zuiden, meestal |f. Zuid-Afrika", aldus de Vogelbe- !fl scheming Vlaanderen gisteren. Luchtvaartmaatschappij Virgin Express bood een ticket naar Ita- 'a lie aan voor de vogel en zijn be geleider. ANP Identiteit meisje Oostenrijk is bevestigd g MENEN - De identiteit van de e jonge Oostenrijkse vrouw die de- i ze week opdook na acht jaar ge leden te zijn ontvoerd, is door middel van een DNA-test met - zekerheid vastgesteld, zo meld- - de gisteren de Oostenrijkse poli- - lie, Het gaat inderdaad om Na- s lascha Kampusch, die in 1998 op 10-jarige leeftijd op weg naar school werd ontvoerd. i Gisteren kwamen steeds meer details naar buiten over het ver blijf van Natascha in het huis «Wolfgang Priklopil, naar al le waarschijnlijkheid de man I die haar ontvoerde en vervol- I jens acht jaar vasthield in een kleine onderaardse kamer onder zijn garage. Het meisje moest hem de eerste periode in gevangenschap 'mees- Ier' noemen en kreeg naarmate de jaren verstreken vaker toe stemming om haar kamer te ver laten en klusjes in huis voor Mar ontvoerder te doen. Onbe- iendis nog of zij seksueel is mis- bruikt. Demoeder van Natascha vertel de dat haar dochter er heel erg bleek en mager uitzag en nog maar 42 kilo woog. Dat is min der dan toen Natascha werd ont roerd, terwijl zij tijdens haar ge- rangenschap vijftien centimeter is gegroeid. Over haar hele lichaam zou zij vlekken hebben. Natascha bleef zich ervan be lust dat Priklopil een misdadi ger was. Dat zou haar ook de «acht hebben gegeven om te ontsnappen. Zij wist weg te ko men toen zij de auto van Priklo pil moest stofzuigen en hij even wegliep van de herrie om te tele foneren, Priklopil (44) pleegde Mensdag, op de vlucht voor de politie, zelfmoord door voor een hein te springen. De politie onderzoekt nog of Pri- «opilbij de ontvoering van Na- 'ascha een medeplichtige heeft gehad. ANP Vluchtelingen HOME - De stroom vluchtelin- I f!..uit Afrika die de kust van nalië probeert te bereiken, blijft aanhouden. Gisteren kwamen 250 mensen aan op het eiland Lampedusa. Dp Sicilië kwamen er 28 aan 1 ^en van de opvarenden die aai" aankwamen, was tijdens j a fas overleden. Volgens de au- onteiten zijn de opvangfacilitei- I ,en op Lampedusa volledig ver- li aaaigd .ANP/DPA F16-vlieger Martin in Kaboel maakt zich klaar voor een vlucht. foto Hennie Keeris/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5