Lidl komt In Sint-Maartensdijk PZC Net zo'n ramp, en toch ook weer niet Akkoord over reli-boulevard De plattelandsvrouw van nu zoekt vooral gezelligheid Gemeente Tholen beraadt zich over inrichting van de Markt ALTEN A ,13 jnnrComelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Su permarkt Lidl gaat zo goed als zeker een filiaal vestigen aan de Markt in Sint-Maartensdijk. De gemeente Tholen heeft de bouw vergunning voor het plan on langs verstrekt. De Spar-super- markt die nu aan de Korte Vest zil, wil ook verhuizen naar het dorpshart. Het pand aan de Markt waar Van Houte woninginrichting tot anderhalf jaar geleden huisde, wordt de nieuwe stek van de su permarkt. De Lidl, die gisteren geen reactie wilde geven over de vestiging van het nieuwe filiaal, 1 heeft al enkele jaren plannen om zich te vestigen in de Smal- J stad. Eerst was een locatie aan de Sportlaan, net buiten het dorp in beeld. De provincie stak daar een stokje voor, omdat die plannen niet strookten met het streekplan. Wethouder F. Goossen (WD) 1 van de gemeente Tholen is en- 1 thousia-st dat de Lidl zich nu ein delijk vestigt in de Sint-Maar- tensdijk. „Dit is een impuls voor het dorp. Natuurlijk kunnen er 1 bezwaren ingediend worden te gen de vergunning, maar we gaan ervan uit dat de Lidl er komt." Wanneer de supermarkt zijn intrek neemt in het pand van Van Houte, is nog niet be kend. Goossen: „Dat hangt er van af hoeveel er verbouwd 1 moet worden." Het nieuwe onderkomen van de Lidl heeft een oppervlakte van zestienhonderd vierkante meter. „Voor een supermarkt is het een grote ruimte", vindt voormalig eigenaar E. van Houte." „Wij wa ren er uit ons jasje gegroeid. We zijn vorig jaar februari naar Tholen verhuisd. Sindsdien heeft het pand leeg gestaan." Tegenover de Lidl, in het pand van Van Steenis Auto's, wil 1 supermarkt Spar ook een winkel openen. De super zit nu nog aan de Korte Vest. Goossen: „Die bouwvergunning is nog niet afgegeven. Ik verwacht dat dat eind dit jaar of begin volgend jaar rond is." Botsing in Goes GOES - Op de kruising Middel burgsestraat-Deltaweg in Goes i heeft zich gisteren om zeven uur i een botsing voorgedaan. Een achttienjarige Vlissingse au tomobilist kwam vanuit de rich ting Middelburg. Voor hem stop te een 26-jarige man uit de ge meente Schouwen-Duiveland, voor het rode licht. De Vlissin- ger remde af, maar door het nat te wegdek slipte hij. Het gevolg was een aanrijding waarbij bei de voertuigen beschadigd raak ten. (Advertentie) i (1 Den Dekker fflM^uziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Miekevan der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Eigenaar W. Luijk is blij met de Lidl als toekomstige overburen. „Ik zie de Lidl niet als een extra concurrent. Ik denk dat we el kaar juist goed aan kunnen vul len. De Markt wordt zo een pu bliekstrekker." Die laatste ontwikkeling vraagt door Cornelleke Blok GOES - De Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen, is dat niet voor boerinnen? Het is een veel gestelde vraag, maar nee, die tijd is al lang voorbij. De plattelandsvrouw is gewoon een vrouw van nu. „Wij gaan met on ze tijd mee en staan met beide benen op de grond", verzekert voorzitster Jannie Elema van de NBvP- afdeling in Goes. Vierde de landelijke NBvP vorig jaar al haar 75-jarig bestaan, dit seizoen is het de beurt aan de Goese afdeling. Voorzitster Jannie Elema (69) en secretaris Marian van der Scheer (66) heb ben een fiks aantal jaren van het bestaan van de bond meege maakt. „Er is veel veranderd in al die jaren hoor. Vroeger was het een bond voor boerinnen. Het was bedoeld om het platte land te promoten en de positie van vrouwen op het platteland te verbeteren. Er waren cursus sen over het huishouden. Op dinsdagmiddag ging de boeren naar de korenbeurs en de vrou wen hadden een eigen program ma. Ze namen hun breiwerkjes mee naar de bijeenkomsten. Want ja, ze moesten wel nuttig bezig blijven", blikt Van der Scheer terug. wel wat verkeerstechnische maatregelen. De parkeerplaat sen op de Markt zijn op dit mo ment vaak bezet door het perso neel van de gemeente Tholen en de Rabobank, die ook aan de Markt huizen. Goossen: „Het wordt inderdaad De bijeenkomsten zijn anno 2006 nog altijd op de dinsdag middag en de link met het platte land is niet verdwenen. Dat zijn dan ook de enige overeenkom sten met vroeger tijden. „Veel wouwen hebben nog steeds een agrarische achter grond. We spelen ook in op actu ele onderwerpen, zoals de ont- poldering. Maar: de vrouw van een beetje passen en meten, maar we zijn druk bezig met een plan voor de inrichting van de Markt. We willen in elk geval een convenant sluiten, waarin we vastleggen dat het personeel van de Rabobank en de gemeen te aan de haven gaan parkeren. het platteland is tegenwoordig niet anders meer dan een vrouw uit de stad. Die cursussen van vroeger zijn niet meer nodig. Daarom is onze naam vier jaar geleden ook veranderd in 'NBvP - Vrouwen van nu'", zegt Ele ma. Tijd voor gezelligheid, is tegen woordig het credo van de platte landsvrouwen. Dat was ook de Het voordeel is dat het autover keer voor de supermarkten over de hele dag verspreid is. Daar naast weten we dat de gemeente begin 2008 verhuist naar Tho len." Spar-eigenaar Van Luijk maakt zich helemaal geen zorgen over reden dat Van der Scheer en Ele ma, die oorspronkelijk uit Zwol le en Groningen komen, inder tijd lid werden van de NBvP. „Je wilt toch een beetje aanslui ting vinden. We doen vooral veel leuke dingen. Het is wel zin vol hoor, maar het accent ligt niet meer zo op leren. Alhoewel: we hebben computercursussen en interessante lezingen, maar een eventueel parkeerprobleem. „Nee hoor, de gemeente ver huist richting Tholen, dus dat le vert veel plaatsen op. Boven dien: op dit moment heb ik drie parkeerplaatsen. Zaterdags is het wildparkeren niet te over zien. Alles is beter dan dat." we doen ook veel excursies." In het 75e seizoen houdt de vrou wenclub een feestelijke avond om het jubileum te vieren. Van der Scheer: „Op 24 oktober heb ben we een jubileumavond met een cabaretvoorstelling van de toneelgroep van de Vrouwen van Nu uit Fijnaart. Ze schijnen erg goed te zijn." Op 26 septem ber is er een voorlichtingsavond van de vereniging Bartiméus en op 21 november komt er een spreker van de Raad voor de Kinderbescherming. „We heb ben ook drie leeskringen. We le zen allemaal hetzelfde boek en discussiëren er vervolgens 1 over.", vertelt Elema. Geïnteresseerde vrouwen kun nen vrijblijvend twee bijeenkom sten bijwonen. Zo probeert de Goese afdeling van de NBvP, die momenteel tachtig leden heeft, aan nieuwe aanwas te ko men. Van der Scheer: „Vooral vrouwen die net gestopt zijn met werken, worden lid. Dat is mooi, maar we willen ook graag jongere vrouwen aanspreken, want bijna alle leden zijn vijftig tot tachtig jaar." Kan de NBvP in Goes dan nog wel 75 jaar mee? „Tja, ik weet het niet", mij mert Van der Scheer, „het is las tig, want jongere wouwen heb ben vaak andere dingen te doen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Leger des Heils en de Turkse moskee gaan toch bouwen aan de Stromen- weg in Middelburg. De gemeen te is de kerkgenootschappen fi nancieel tegemoet gekomen. Drie weken geleden werd duide lijk dat zowel de moskee als het Leger des Heils de prijs die de gemeente vroeg voor de grond veel te hoog vonden. Wethouder H. Kool-Blokland speelde het hard. De organisaties konden in gaan op het aanbod, of bouwen op een andere plaats in de stad, stelde ze. Gisteren werd bekend dat de drie partijen het toch eens zijn geworden. De kerkgenootschap pen betalen nu aanzienlijk min der dan de oorspronkelijke prijs van 215 euro exclusief BTW. Dat komt voornamelijk omdat de twee organisaties niet volle dig hoeven te betalen voor de aanleg van een (openbare) par keerplaats op het terrein. „De gemeente investeert in de open bare ruimte", aldus Kool. „Het waren pittige onderhande lingen", zei ze. „Maar we zijn blij dat we eruit zijn. We den ken dat dit een goed invulling is voor de kavel aan de Stromen- weg." De moskee komt op de hoek met de Nieuwe Vlissingse weg,, het korpsgebouw van het Leger des Heils komt vlak naast de brandweerkazerne. Tussen de twee panden in is nog ruimte over. De onderhandelingen met de ge meente hebben twee jaar ge duurd, legde moskeevoorzitter B. Eken uit. Eerst stond de ge meente erop dat het ontwerp van de moskee werd aangepast. Omdat het gebouw aan de rand van de stad komt, moest het een bijzonder uiterlijk krijgen, vond de gemeente. Daarna begonnen de onderhandelingen over de grondprijs. Blij Eken zei blij te zijn dat er nu ein delijk overeenstemming is. Ook PI. van Vliet, directeur van het Leger des Heils was gelukkig. „Het was een lange weg, maar we zijn blij. Er is nu een con structie bedacht waarbij we al leen betalen voor wat we gebrui ken." Het Leger heeft tijdens de onderhandelingen samenge werkt met de moskee. „We wor den goede buren", aldus Van Vliet. De moskee krijgt een gebeds ruimte en een ruimte voor activi- teiten. Bovendien wordt in het j gebouw de woning voor de i imam onder gebracht. Bij de j moskee wordt bovendien een mi- naret gebouwd, de eerste in Zee- land. Die zal niet gebruikt wor- den om op te roepen tot gebed, liet Eken weten. Dat gebeurt in het huidige pand aan het Oost- 1 kerkplein ook niet. Het pand van het Leger des Heils wordt voornamelijk gebruikt voor bij eenkomsten. De oude panden van de twee organisaties wor den verkocht. De gebouwen van het Leger des Heils in Middel burg zijn al van eigenaar gewis seld. De gemeenteraad moet nog instemmen met de plannen en de verkoop van de grond. Daar na moet het bestemmingsplan worden aangepast. Colijnse muziek houdt actiedag COLIJNSPLAAT - Brassband j Wilhelmina uit Colijnsplaat houdt zaterdag 16 september een actiedag iu dorpshuis De Brug. Op de actiedag zijn verschillen de beurzen, onder meer van boe- ken, kinderkleding, cd's, dvd's en computerspelletjes. Wilhelmi na is nog op zoek naar spullen, j Wie mee wil doen, kan bellen naar 0113-695420 of 695023. Vrijdag 15 september kan het materiaal ingeleverd worden - van 19.00 tot 20.00 uur in De Brug. Van de opbrengst gaat eenderde naar de brassband. De actiedag is van 10.00 tot 16.00 uur. Advertentie GEKKE DOLLE DAGEN leolux-gelderland-pastoe-interlübke-montls-e.a. 24 aug. 20% korting op 25 aug. 30% alle showroom 26 aug. 40%modellen 1 INTERIEUR an DESIGN SCHELDESTR^^S-29^ VLISSINGEN^ zaterdag 26 augustus 2006 Tas gestolen in Goes Een familie beziet na de ramp voor het eerst de resten van hun huis. door Ali Pankow OUWERKERK - Een jaar nadat Katri- na, één van de zwaarste orkanen uit de geschiedenis van de Verenigde Staten, de staat Louisiana trof, ligt New Or leans nog steeds in puin en worden er lijken geborgen. Van de half miljoen in woners zijn er nog maar zestigduizend teruggekeerd. Piet Direke is vrijdagmid dag net terug uit het rampgebied en be vestigt die constatering van Kadir van Lohuizen, een van de makers van de fo totentoonstelling 'Katrina en de over stromingen in New Orleans', de tweede wisselexpositie dit seizoen in het waters noodmuseum in Ouwerkerk. De andere fotografen zijn Thomas Dworzak (Duits land), Stanley Greene (VS) en Paolo Pel- legrin (Italië) Museumvoorzitter Jaap Schoof heeft specifiek Direke uitgenodigd deze ten toonstelling te komen openen. Hij is di recteur Water van Arcadis, de organisa tie die voorheen als de Heidemaatschap pij een belangrijke rol speelde bij het herstel en de verdere ontwikkeling van Zuidwest-Nederland na de watersnood ramp van 1953. Arcadis is op dit mo ment, onder leiding van Direke, actief betrokken bij de projecten voor het her stel van de dijken rondom New Orleans. Er zijn meer overeenkomsten tussen 1953 hier en 2005 daar. De ontredde ring en het diepe, vaak onbespreekbare verdriet, evenals de menselijke machte loosheid tegenover de vernietigende krachten van de natuur. De beelden wekken vergelijkbare gevoelens op, on danks dat in artistiek en technisch op zicht de foto's van toen en nu veel ver- schillen. Ook in de kritiek op de overheid, die het soms op cruciale momenten laat af weten, zijn er overeenkomsten. „De zes tigduizend teruggekeerden in New Or leans zijn overwegend blank. Plet groot ste deel van de zwarte bevolking is niet meer welkom. Het is duidelijk dat pro jectontwikkelaars azen op de grond. Je zou kunnen spreken van een etnische zuivering." Dit commentaar van Van Lohuizen doet onwillekeurig denken aan de bevindingen van Kees Slager. Ook hij constateerde, dat de welgestel- den na de Ramp aan het langste eind trokken, zoals altijd. Direke heeft wel bewondering voor de 'Amerikaanse rijkswaterstaat'. „Zij heb ben het gestelde doel bereikt, om vóór 1 juni dit jaar de dijken weer op het ni veau van voor Katrina hersteld te heb ben. Historie is de rode draad in zijn openingsbetoog: historisch besef, mo ment en plek. Direke prijst het bestuur van het Watersnoodmuseum dat het juist nu deze wisselexpositie presen teert. Dinsdag 29 augustus is het één jaar geleden dat Katrina de dijken in New Orleans deed doorbreken. Talloze media hebben zich deze dagen daar ver zameld om te constateren hoe het er nu voorstaat. Volgens voorzitter Schoof heeft Katrina de gedachten hier over 'wat is veilig?' weer aangescherpt. „Als alles samen komt, is ook hier een ramp weer heel dichtbij. En we hebben ook gezien dat rampenplannen niet altijd zo eenvoudig foto Kadir van Lohuizen zijn uit te voeren, zelfs niet als je een or kaan achtenveertig uur van te voren ziet aankomen", zegt Schoof. Hij ver wijst daarbij ook naar het boekje 'Katri na in Nederland, storm over Europa', waarin auteur Eelco Dykstra een fictie ve situatie schetst waarin een dergelijk natuurgeweld de Hollandse kust treft. Ter omlijsting van de opening krijgen de - opvallend weinige - aanwezigen een samenvatting te zien van het IKON-programma 'Gospel in Paradiso', dat eind april in het Zwitserse Luzern een Gouden Roos heeft gewonnen. Het betreft een indringende reportage over het optreden van het Saint Peter Claver Kerkkoor uit New Orleans afgelopen jaar rond Kerstmis in het Amsterdamse Paradiso. Ook is er in te zien hoe de le den van dit koor onder de indruk raken tijdens hun bezoek aan het Watersnood museum in Ouwerkerk en bij het ge sprek met Nelleke Verboom-van Dienst, die als kind in 1953 de Ramp in het Duivelandse Capelle heeft over leefd. De fototentoonstelling in het Waters noodmuseum is tot en met 5 november te zien van dinsdag tot en met zondag tussen 13.00 en 17.00 uur. GOES - Op de parkeerplaats van een winkelpand aan de Beukenhof werd vrijdag omstreeks half twaalf de tas van een veertigjarige vrouw uit de gemeente Goes gestolen. De tas, met daarin persoonlijke papieren en enkele euro's, werd in een onbewaakt ogenblik weggenomen. Auto's beschadigd bij botsing GOES - Bij een aanrijding op de Deltaweg in Goes, giste ren om 17.25 uur, zijn twee auto's beschadigd geraakt. Een 82-jarige automobiliste uit de gemeente Noord-Beve- j land kon niet tijdig stoppen toen een voor haar rijdende 65-jarige man uit Zierikzee moest remmen. Beide auto's liepen bij de aanrijding schade op. Aanrijding in Zierikzee ZIERIKZEE - Op de Nieuwe Kooiweg zijn gistermiddag om vijf over vijl een personenauto en een bedrijfsauto met elkaar in botsing gekomen. Een 62-jarige, uit Hai- ger-Dillbrecht afkomstige Duitser reed op de rechter rijstrook, komende uit de richting van Goes. Bij de ver keerslichten wisselde hij van rijstrook en liet een bedrijfs auto, bestuurd door een 49-jarige man uit Brielle, niet voorgaan. Beide auto's raakten beschadigd. Poging tot diefstal verijdeld BRUINISSE - In de Grevelingenhout in Bruinisse is gister- ren omstreeks 11.40 uur, onder de ogen van de eigenaar, een aanhangwagen gestolen. De aanhangwagen stond op de oprit van een woning en de bewoner zag dat een auto achteruit de oprit opreed. De aanhanger werd door de be stuurder aan de auto gekoppeld. De bewoner tikte op het raam, waarna de auto, met de aanhangwagen, snel van de oprit wegreed in de richting van Sirjansland. De eigenaar belde de politie en snelde daarna naar buiten. Daar zag hij de aanhangwagen, afgekoppeld van de auto, aan het einde van de straat staan. Busje gekraakt in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - In de Burgemeester van Veenstraat in Nieuwerkerk is in de nacht van donderdag op vrijdag een bedrijfsbus opengebroken. Er werd (elektrisch) gereed schap ter waarde van enkele duizenden euro's gestolen. Diefstal in horecabedrijf Renesse RENESSE - In een horecabedrij f aan de ITogezoom in Re- nesse werd in de nacht van donderdag op vrijdag tussen in een onbewaakt moment de trui van een bezoeker gesto len. De trui, met in een zak enkele tientallen euro's, lag over een barkruk. Meisje steelt eyeliner MIDDELBURG - In een winkelpand in de Vrijlandstraat in Middelburg is gisteren om 16.45 uur een veertienjarige meisje uit die plaats aangehouden wegens winkeldiefstal. Zij had een eyeliner ter waarde van zes euro twintig weg genomen. Het meisje wordt doorverwezen naar HALT. Marian van der Scheer (links) en Jannie Elema. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59