Rust aan het Reitdiep PZC W25 Langs de rivier ReisMoeken Apen en beren Drenthe effeweg.nl oe goedkoopste busreizen van deze krant! effeweg.nl zaterdag 26 augustus 2006 Groningen en het water, dat is een logische combinatie. De provincie ligt aan de Waddenzee, ze heeft meren als het Lauwersmeer en wordt doorsneden door kanalen. Maar Groningen en rivieren is een associatie die waarschijnlijk minder snel gemaakt wordt. Toch kent deze provincie onder meer het Reitdiep, bepaald meer dan een slootje. Eén van de ka rakteristieke, smalle straat jes van Garn- werd, met op de achtergrond de kerk. foto's Jan Zee man Hnor ROB DE VRIES Meestal denk je bij rivie ren aan iets dat ergens moet ontspringen. Maar het Reitdiep be gint gewoon in het hart van de stad Groningen, op de piekwaar het water uit de Noorderhaven en uit de Zuider haven samenstroomt. Noorder- en Zui derhaven maken deel uit van de Gro ninger 'grachtengordel', die hier Die- penring heet en het hele stadshart om sluit. Het Reitdiep is een rivier met historie; tot 1876 was het de enige verbinding van de stad Groningen met de zee. In dat jaar werd het Eemskanaal (Gronin- gen-Delfzijl) aangelegd, en bij Zout kamp, aan het eind van het Reitdiep werd een sluis gebouwd; daarna was het met de invloed van eb en vloed in de Groninger Diepenring uiteraard ook gebeurd. Maar de rivier, in oor sprong een samenloop, een 'fusiepro duct' van de Drentse rivieren de Hun- ze en de Drentsche Aa, is nog altijd zeer belangrijk voor de afwatering van een groot deel van de provincie en van de 'Kop van Drenthe'. Het is zeker de moeite waard om dat Reitdiep te gaan bekijken en beleven; je krijgt prachtige landschappen te zien, vaak indrukwekkende wolken luchten, de ruimte lijkt onmetelijk, je ontdekt leuke dorpjes waarvan je het bestaan niet wist, en overal heerst rust, rust, rust. Hoewel, overal- Woonboten Het Reitdiep-beginpunt ligt, zoals ge zegd, in Groningens centrum en daar kan het druk zijn. Maar Noorderha ven en Zuiderhaven zijn levendige 'diepen' met mooie huizen Op de ka- Wie in het hoogseizoen het Reitdiep vanaf het water wil beleven kan op bepaalde da- gen terecht bij Rondvaartbedrijf Kool in Gro ningen, tel.050-3128379, www.rondvaartbedriifkool.nl Meer info over het Reitdiep-gebied is verder te vinden op www.qroninqerlandschap.nl en www.wandelen-rond-groninqen.nl des, met karakteristieke zeilschepen en met vooral ook veel woonboten in het water. Bovendien ligt het begin van het Reitdiep vlak bij het Noorder plantsoen, dat noodt tot een lekker wandelingetje. Watje, als je méér Reitdiep wilt zien, al snel duidelijk wordt is dat de rivier, die een kleine 40 kilometer lang is, het best bekeken kan worden met de auto. En dan op interessante punten een stukje de benenwagen nemen of een fiets huren. Er loopt namelijk géén fiets- of wandelroute langs het hele Reitdieptraject, op sommige plek ken beschermen prikkeldraad-scher men de rivierdijkjes. Wat weer wel kan is zelf het water op gaan. Je leunt een kano huren in bij voorbeeld Garnwerd, vanuit de stad Groningen vaart op sommige dagen een rondvaarboot de hele route, mis schien heb je zelf wel een boot... En vanaf het water het Groninger land schap bekijken, oog in oog met de koeien op de kant, heeft iets extra at tractiefs. Over Garnwerd gesproken, dat is een geschikte eerste halteplaats langs het Reitdiep. Je komt er door vanaf Gro ningen richting Zuidhorn te rijden en buiten de stad direct de afslag Dorlc- werd te nemen. Dan rijd je langs de nieuwe stadswijk Reitdiep (wonen aan het water, soms met directe toe gang tot de rivier), en je passeert het schilderachtige Dorlcwerd. Bij de brug over het Van Starkenborgh-kanaal (verbindt het IJsselmeer met Delfzijl) naar rechts kijkend zie je waar het Reitdiep het kanaal kruist. Wierdedorp Garnwerd is een bijzonder fraai wier dedorp met een molen, een mooi kerkje, en smalle straatjes. En natuur lijk het uit 1867 daterende 'huiska mer-café' Hammingh aan het water bij de sluis, waar je bij mooi weer op het terras heerlijk leunt genieten van de zon die de Reitdiép-golfjes doet flonkeren, en van bootjes in alle vor men en maten, die voorbij glijden. In Garnwerd kun je fietsen en kano's hu ren. Daarna is het de moeite waard om via een smal weggetje Aduarder- zijl even aan te doen; ook daar kun je prima aan het Reitdiep verpozen. Vervolgens rijd je naar een volgend wierdedorp, Ezinge; onderweg leun je de dijk op om het Reitdiep in al z'n schoonheid te bekijken. Na Ezinge en via Oldehove met z'n twee molens, is de sluis bij het gemaal Electra weer een mooi plekje om halt te houden. Daarna nog even stoppen bij het char mante Theemuseum in Houwerzijl en dan naar Zoutkamp, een voormalig vissersdorp met knusse cafeetjes en eethuisjes, plus een Visserijmuseum. Daar houdt het Reitdiep op, héél breed.... APEN EN BE Johan Burgers richtte Burgers' Zoo op, Kees Ouwehand stond aan de wieg van Ouwehand's Die renpark en Willem Oosting? Be gon hij Oosting's dierentuin? Bijna goed. Hij - met z'n gefortu neerde familie op de achtergrond - is de geestelijk vader van het Noorder Dierenpark in Emmen, al leende hij z'n naam er niet aan. Open sinds 27 mei 1935 is het al jarenlang een topper onder de dierentuinen van ons land: Prima bestemming voor een dagbezoelc en dan lijkt het een leuk idee ook een boek aan het park te wijden - om thuis het gebodene nog eens rustig na te lezen. Dat boek is er, al vraag je je af voor wie 'Apen en beren op de Drentse (zonder 'h') hei' eigenlijk is bedoeld. Temeer daar er in 1995, tóen het park 60 jaar bestond, al een jubileum boek verscheen; 'Metamorfose'. Maar goed, liefhebbers van die rentuinen buiten de thuismarkt zijn er genoeg moet de uitgever gedacht hebben. En zo verscheen dit verhalenboek over het Noor der Dierenpark. Toegegeven, het bevat leuke en leerzame bijzon derheden en enkele anekdotes - waarvan wij overigens niet we ten of die niet ook al in het ju- biluemboek waren vermeld. Ech te verhalen, in de zin van opmer kelijke belevenissen en ervarin gen van bezoekers en personeel, staan er niet zo veel in. Het is toch vooral een opsomming van de ontwikkeling van het park door de jaren heen. Voor een hele echte liefhebber dus. Apen en beren op de Drentse hei, verhalen over Dierenpark Em men. Uitgave van Noordboelc, 143 blz., 19,50 euro, ISBN 90-330-1152-2, www.noord- boek.nl We blijven nog even in deze noordelijke provincie, die er in sommige reisgidsen ten onrech te wel eens wat bekaaid vanaf komt. Niet bij Kosmos, die in de Wat&Hoe-serie een lijvige gids aan Drenthe (met een 'h') heeft gewijd. Verdeeld over vijf regio's neemt auteur Ingeborg Schuite maker ons mee langs de diverse hoogte- en andere punten van Drent(h)e. Maar eerst vergast zij ons op en kele inleidende hoofdstukken, die ons meer inzicht geven in de (ontstaansge schiedenis van deze provincie. Bartje pas seert, de TT racet voorbij, de fietsvierdaag se komt langs, de hunebedden worden niet overgeslagen en allerhande nuttige praktische en toeris tische worden ons aan geboden. De vijf regio-hoofdstuk ken bieden elk een keur aan informatie voor dagbezoekjes of meerdaagse tripjes. In- fo-kadertjes, foto's en kaartjes complemente ren dit zeer informatie ve en handzame boek je, dat zeker de moeite van het meenemen waard is. Drenthe, door Ingeborg Schuitemaker. In de Wat&Hoe Reisgidsenserie van Kosmos. 206 blz.; 15 euro, ISBN 90-215-8372-0, www.watenhoe.nl GERARD CHEL 6 dagen Muziekreis Tiroler Alpenspektakel mammi Geniet van typische Tiroler "•wiek, een dagje culinair liiol, muziekaal cabaret en tie boe de boeren hun vee op feestelijke wijze uit de bergen "alen, onder begeleiding van Volksmuziek! Inclusief: 5 overnachtingen in Krichberg Ontbijt en diner in het hotel s muziekavonden Veivoer per luxe touringcar Vertrek: 19, 26 september 10 dagen Cöte d'Azur. Cannes Bezoek de mooiste en beroemdste plekken in de omgeving: St Tropez, Monaco, St Paul de Vence, Nice en Cannes. Laat u imponeren door het paleis van Prins Rainier, grote jachten, Bota nische tuinen en bezoek een parfumfabriek, een wijnkasteel en een bedevaartsoord! Inclusief: 9 hotelovernachtingen Ontbijt en diner in het hotel Vertrek: Vervoer per luxe touringcar 1, 29 september en 20 oktober ALL INCLUSIVE! 5 dagen Erzgebergte Dresden Maak kennis met de Duitse cultuur, bezoek een folkloris tische avond, maak een boot tocht over de Elbe met een klassiek stoomschip en bekijk de mooie stad Dresden onder begeleiding van een gidsl Inclusief: 4 hotelovernachtingen in Hotel Stephanshöhe Ontbijt, lunch of lunch pakket en diner Diverse dranken in het hotel Afscheidsdiner Vervoer per luxe touringcar 8 dagen Verona en Venetië Beleef prachtig Italië en bekijk in Verona de Scaligerbrug, de Romeinse Arena, een Romaanse kerk en het balkon van Romeo en Julia! Maak een rondrit om en e.v.t een boottocht over het Cardameer. Bekijk in Venetië de Rialtobrug, de San Marco basilieken het San Marco plein! Een unieke belevenis1 Inclusief: 7 hotelovemacht ':gen [S in een hotel aan hetGardameer) Ontbijt en diner Vertrek: Vervoer per luxe touringcar 8, 29 september en 13 oktober Nieuwe routekaart ANWB Er is de afgelopen tijd nogal wat gesleuteld aan het Nederlandse wegennet dus het uitbrengen van een geactualiseerde routekaart was geen overbodige luxe. Dat heeft de ANWB dan ook gedaan. De Routekaart 2006-2007 is helemaal up-to-date, ook wat het aangeven van restau rants, benzinestations, carpoolpleinen en P+R-haltes langs ons hoofdwegennet betreft. Tevens zijn er twee filekaarten in opgenomen, waarop de gemiddelde situatie bij ochtend- en avondspits op de grote autowegen is aangege ven. www.anwb.nl Havezaten-pad in gebruik Mensen die van pittige wandeltochten houden staat weer een nieuwe uitdaging te wachten: op donderdag 14 september wordt in de pro vincie Overijssel het nieuwe Havezaten-pad (LAW 12) in gebruik genomen; 300 kilometer lang en lopend van Oldenzaal in het Oosten naar Steenwij lc in het Westen van de provin cie. De route leidt door een groen en afwisse lend landschap'met historische stadjes en dor pen en niet minder dan 50 Havezaten, zeg maar 'versterkte huizen'. Er is een routegids van 208 pagina's, die onder meer verkrijgbaar is bij VVV- en ANWB-kantoren en het Nivon De prijs: 18,70 euro. www.nivon.nl Segway op de berg De Segway, een tweewielig elelctrokarretje, duikt in steeds meer steden op als ideaal ver voermiddel voor toeristen om ontspannen rond te neuzen. Opstappen, voorover leunen en rijden maar, makkelijker kan het niet. Nieuw is dat de Segway nu ook in de bergen op duikt. In het Oostenrijkse Serfaus-Fiss-Laudis om precies te zijn. Niemand hoeft daar nog moe te worden tijdens een bergwandeling want de all-terrain Segway rijdt moeiteloos naar boven. Testrijders op de steile berghellin gen zijn zeer enthousiast over het apparaat waarmee tochten van zo'n 20 km mogelijk zijn. www.serfaus-fiss-ladis.at Golfen in Egypte Een nieuwe manier van bergwandelen: met de Seg way. Corendon Golf, onderdeel van de Turkije-spe- cialist Corendon, verlegt zijn grenzen. In de nieuwe golfbrochure staan voor het eerst ook de nieuwe bestemmingen Egypte en Kreta. In Egypte gaat het om het El Gouna-gebied, 20 km ten noorden van de luchthaven Hurghada ..met .een een echte woestijnbaan. Met veel wind. En zand natuurlijk. Maar de hoofdmoot in de brochure is natuurlijk weggelegd voor de golfbanen in Turldje. Een land dat volgens de touroperator in rap tempo de achterstand op golflanden als Spanje en Portugal aan het inha len is. www.corendonqolf.nl Marionettenfestival in Frankrijk Een keer in de driejaar wordt in Charlevil- le-Mézières (Noord-Frankrijk) een groot inter nationaal marionettenfestival gehouden. The ma is dit keer de mediterranée. Het festival, dat duizenden bezoekers trekt, wordt gehou den van 15 tot en met 24 september. Het com plete programma is op internet te bekijken. Een gratis Frans/Engelstalige brochure over het festival is op te vragen bij het plaatselijke toeristenbureau. In die brochure staat meer over de geschiedenis van het festival, hoogte punten uit programma en praktische informa tie voor het verblijf in Charleville-Mézières. www.festival-marionnette.com SpongeBob gratis naar binnen Verkleed jezelf als een spons. Dat klinkt als een onmogelijke opdracht maar het wordt al iets makkelijker als die spons SpongeBob heet, de populaire tekenfilmster. Wie zich zo uit dost, kan op zaterdag 2 september gratis naar binnen in het attractiepark Movie Park Germa ny, net over de Nederlandse grens (Bottrop). In het park bevindt zich onder andere een 4-di- mensionale bioscoop met SpongeBob Square- pants in de hoofdrol. Dankzij de moderne tech niek lijkt het net of SpongeBob en zijn vrien den in hun waterwereld zo aangeraakt kun nen worden. De best verklede spons kan reke nen op een dvd-speler. www.moviepark.de Cordoba op de fiets Op de fiets door Cordoba en directe omgeving. Met dank aan het verhuurbedrijf Solo Bici is dat nu ook mogelijk. De traptoerist heeft keus uit een aantal routes in de stad, bijvoorbeeld met als-thema 'stadsmuren', 'pleinen' of'fon teinen'. In de omgeving is er keus uit een drie tal fietsroutes. Een dag fietshuur kost 15 euro (borg: 50 euro). Solo Bici zit in de buurtfvan de moskee/kathedraal Mezquita. www.solobici.net 4WM? Kijk voor meer informatie op effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67! Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) Genoemde prijzen zijn per persoon en excl. Reserveringskosten a €10, overige verzorging, entreegelden en overige toeslagen. S C R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53