PZC Mooi dat het bespreekbaar is Kunst moet niet shockeren PZC Chinese boer is kind van de rekening I - SU. Sjoemelen 26 augustus 1956 Leven van Atatürk is niet te verfilmen zaterdag 26 augustus 2006 In Termuzen is deze week een foto van de Utrechtse fotografe Sa bina de Graaf verwijderd uit een tentoonstellingsruimte in het stadhuis. De opname van de vierjarige Ilias met zijn ontblote onderlijf (uit de reeks Iris en Ilias) zou aanstootgevend zijn. Het weg halen van de foto maakte in Temeuzen en daarbuiten de tongen los. Wat kaïi er wel en wat kan er niet door de beugel? door Raymond de Frel Ja, documentaire-fotografe Sabina de Graaf uit Utrecht is geschrokken van alle commo tie. Maar in zekere zin is ze ook blij, want haar serie van een alleenstaande moeder en haar zoontje heeft in elk geval een flinke discussie op gang ge bracht. Een ambtenaar van de gemeen te Temeuzen vond deze week dat de opname niet kon. Na een aantal bedenkingen van bezoe kers haalde hij de foto van een halfnaakt jongetje van de muur van het stadhuis. Zonder toe stemming, tot verontwaardi ging van De Graaf en de Wei'k- groep Tentoonstellingen Ter- neuzen, de inrichters van de ex positie Jonge Fotografen 2006. Op het internetforum van de PZC lopen de meningen sterk uiteen. De een vindt het portret onschuldig, de ander vindt het aanstootgevend. De Graaf (25) spreekt zelf van een intiem project, maar ter men als 'shockerend' en 'piemel foto'? Nee, die waren nog niet eerder bij haar opgekomen. „Ik vind de commotie best heftig, dat mensen zó verontwaardigd (zowel positief als negatief) rea geren. Doordat het verhaal van de serie naar de achtergrond is gedrukt, is deze foto totaal in een verkeerd contrast ge plaatst. Bij de foto op zich mag je vragen stellen, dat hoort bij de vrijheid van meningsuiting. Maar ik heb mij er vooral over verbaasd dat iemand de foto zo maar heeft weggehaald", zegt De Graaf. Maar wat wil De Graaf nu ei genlijk met haar veelbesproken fotoreeks bereiken? Het gaat om de serie Iris en Iliasdie eigenlijk uit negentien foto's bestaat. In Temeuzen hin gen negen foto's, nu nog acht. Iris is een jonge, alleenstaande moeder van 24 jaar, haar zoon Ilias is vier jaar oud. Samen wo nen ze in een identiteitsloze wijk in Utrecht, die groten deels bestaat uit torenhoge flats. Ze leiden een sociaal geï soleerd bestaan, zwevend bo ven de stad en hebben alleen de onvoorwaardelijke liefde voor elkaar. De vader van het kind heeft een ander geloof dan Iris. De ideeën over een mogelijk is lamitische opvoeding van Ilias vormen soms een worsteling in een vrij en zelfstandig bestaan. Sprookjeswereld De Graaf: „Ix-is probeert haar leven zo mooi mogelijk in te richten, zowel mentaal als ma terialistisch. De sprookjeswe- reld voor Ilias, het interieur en hoe moeder en zoon de wereld mooier maken dan hij in werke lijkheid misschien wel is, toont een groot contrast tussen reali teit en fantasie. Deze twee bij zondere, positief ingestelde mensen, lijken afgesloten te zijn van de buitenwereld. Door middel van gespx-ekken en ob servaties binnenshuis laat ik hun leefomgeving zien. Er zit dus allesbehalve een aanstoot gevende gedachte achter deze serie. Het is jammer hoe het is gegaan, maar in zekere zin vind ik het ook mooi dat dit on- dei*werp nu bespreekbaar is." Dick Oggel door René Hoonhorst Even vooropgesteld: persoon lijk heeft Dick Oggel niks tegen de foto van een jochie met alleen een T-shirtje aan. Maar hij is het helemaal eens met de Terneuzense burge meester Lonink, die donder dagavond tijdens een commis sievergadering liet weten dat burgers die het gemeentehuis binnenlopen niet ongewild mo gen worden geconfronteerd met een pox-tret dat hen shock eert. Axelaar Oggel is fractievoorzit ter van de Chx-istenUnie in Ter- neuzen. Hij is van huis uit gex-e- formeerd vrijgemaakt, maar heeft niets tegen functioneel naakt. Oggel heeft het nog niet nageke ken, maar in zijn familieal bums zitten ongetwijfeld plaat jes van drie blote dochtertjes toen die nog klein waren. En hij kan ook vertederd kijken naar een plaatje van zijn blote kleindochter, ook nog een dreu mes. „Zo is de foto van het jon getje ook best te waarderen als vertederend plaatje voor het fa miliealbum. Maar ik zou het bij voorbeeld niet in de wirxkel (Og gel heeft een zaak in kinderkle ding) of op mijn kantoor han- geii. Ook niet als reclame voor een bepaald truitje of shirt. Naakt en kinderen wordt door een aantal mensen toch vaak di rect gelieerd aan kinderporno of pedofilie." Voor Oggel -. en burgemeester Lonink verkon digde dezelfde visie - is er een verschil tussen een expositie in een galerie en een tentoonstel ling in het gemeentehuis. „Als je een kunsthandel binnengaat, weet je dat je kunst in allerlei uitingsvormen kunt zien. Maar als je het gemeentehuis binnen loopt om een paspoort of rijbe wijs te verlengen, moet je niet tegen afbeeldingen aankijken die je kunnen schokken." Voor Oggel is zijn geloofsover tuiging geen reden om tegen naakt in alle afbeeldingen te zijn. „Naakt is voor mij niet vies. God heeft de mens mooi geschapen, zoals in het bijbelse Hooglied ook op een schitte rende manier is beschreven. Sabina de Graaf Maar ik weet dat er ook men sen zijn, die daar anders tegen aan kijken. En die mensen, ook inwoners en burgers van Ter- neuzen, moet je niet in een voor andere doeleinden opgerichte openbare ruimte met voor hen shockex'ende werken confronte ren. In dit geval blijft er, vind ik, ook nog een mooi, intiem portret van de jongen en zijn moeder over zonder de ge wraakte foto." pagina 17 jonge fotografen tonen nieuwe visies Agrariërs lijden onder willekeur van ambtenarenleger en rechtbanken door Erwin Tuil De boer staat hoog in de Chi nese sociale pikorde. Geen meerjarenplan is volledig, zon der een ambitieus plan ter ver heffing van de boerenstand. De werkelijkheid is anders. De mil joenen veelal arme boeren zijn in feite rechtenloos, worden uit gebuit en zijn afhankelijk van de willekeur van lokale bestuur ders. In het dorp Luying, provincie Anhui is de naam Ding Zuo- ming een begrip geworden. Veer tien jaar geleden werd deze boer vermoord door een aantal poli tiemannen, omdat hij streed voor gerechtigheid. Lokale be stuurders probeerden het aan vankelijk met intimidatie, maar besloten uiteindelijk over te gaan tot geweld. Ding had namelijk ontdekt dat de lokale bestuurders van zijn dorp schandalig veel belastin gen en heffingen inden bij de boeren die maar bitter weinig verdienden. Hij eiste ophelde ring en wilde de boekhouding van het dorp inzien. Via kranten en de radio was hij erachter ge komen dat hij en zijn dorpsgeno ten minstens vier keer meer be lasting moesten betalen dan wat de communistische partij had vastgesteld. Het verhaal over Ding Zuoming is slechts een van de vele die worden aangehaald in het in China verboden boek Zal de boot het water doen zinken? van de Chinese journalisten Chen Guidi en Wu Chuntao. De titel verwijst naar een gezegde van keizer Taizong (600 - 645) die met boot de staat bedoelde en met water de boeren. Het was een waarschuwing dat de boe ren de staat konden laten zin ken als ze uitgebuit en onder- drukt zouden worden. Chen en Wu waai'schuwen dat de staat nu bezig is de boeren de nek om te draaien. De vi*aag is of die waarschu- .-V'V?: V, Boeren in China moeten vaak ploeteren tegen de verdrukking in. Overheidsbeleid om ze uit hun armoede te halen loopt geregeld stuk op lokale bestuurders die zo hun eigen belangen hebben. De boeren in beeld behoren tot de gelukkigen die meer dan 100 euro per jaar verdie nen. foto Erwin Tuil/GPD wing echt nodig is. Premier Wen Jiabao kondigde tenslotte tij dens het Volkscongi-es in maart een gi'oots plan aan om de boe ren van hun armoede te vexios- sen. Een van de voornemens was om de boeren minder belas ting te laten betalen. Maar de werkelijkheid is weerbarstiger. Procentueel betalen boeren nog altijd veel meer dan hun landge noten in de steden. Al sinds de vestiging van com munistisch China in 1949 heb ben de leiders plannen gelan ceerd om de boeren te helpen. Soms helpen ze. De afgelopen decennia hebben hondei'den mil joenen arme boeren het beter ge kregen. Maar van alle mooie plannen komt uiteindelijk meestal weinig terecht. Ieder jaar groeien de inkomens verschillen tussen de half mil jard Chinezen in de stedelijke gebieden en de achthonderdmil joen boeren. En aan het eind van ieder jaar moet weer gecon stateerd worden dat de maatre gelen om die ongelijkheid aan te pakken, weer niets hebben uitge haald. „Als een belasting wordt afge schaft, dan komt er een andere heffing voor terug. Je krijgt het geld gewoon niet", zei rijstboer Pan in de zuidelijke px-ovincie Guangxi, toen hem gevraagd werd naar het nieuwste beleids plan. De Chinese Academie voor Sociale Wetenschappen bereken de vorig jaar dat slechts 30 pro cent van iedere voor het platte land bestemde euro, daadwerke lijk op de plaats van bestem ming terechtkwam. Lokale be stuurders besteden de miljoenen eui'o's gemeenschapsgeld liever aan eigen huizen, etentjes, ho tels, hoeren en ander vei'tier dat niets met hun werk te maken heeft. Tegelijkertijd is het aan tal ambtenaren, die vooral werk zaam zijn op het platteland, sinds 1979 vervijfvoudigd, tot ruim 10 miljoen. Het geld voor dit alles wordt opgehoest dooi de boeren. Klagen Niet verwonderlijk dat de boe ren op een gegeven moment gaan klagen en in opstand ko men. Een groot aantal van de 84.000 rellen die de Communisti sche Partij vorig jaar telde, ont stonden op het platteland. De centrale regex-ing is van goede wil, zo vinden de meeste Chine se boeren. De oorzaak voor de el lende zijn lokale bestuurders,' rechtbanken, media en andere belanghebbenden. Die houden elkaar de hand boven het hoofd. Vrouwen die door bestuurdei-s zijn verkracht, krijgen de schuld voor hun ellende, veroor deelden met de juiste contacten kunnen doi-pshoofd worden en moorden door bestuurders wor den afgedaan als zelfverdedi ging. Tenzij er iemand als Ding opstaat. Na jaren drong in Pe king door dat hij niet het slacht offer was van zijn eigen agres sie, maar dat hij vermoord was omdat hij eiste dat de regels van de Partij werden nageleefd. De meeste gevallen van onderdruk king en mishandeling dringen echter nooit door tot de hoofd stad. GPD Er wordt nogal wat afgesjoemeld op de Zeeuwse voetbalvelden, zo blijkt uit een en quête die de sportredactie van de PZC heed gehouden onder 65 scheidsrechters. Niet alleen de clubs zijn daar bij betrokken door op zeker mo- ment een uitslag te bewerkstelligen die beide teams goed uitkomt. Ook de scheidsrechters gaan - al dan niet daartoe gedwongen - in de fout door gele en rode kaarten na afloop van de wedstrijd niet te noteren op het officiële wedstrijdformulier Liefst 92 procent van de scheidsrechters krijgt daartoe wel eens het verzoek van spelers en veer tien procent van de ondervraagden geeft toe wel eens voor de druk te bezwijken. Uit sportief oogpunt valt er alles voor te zeg^ dat arbiters zo nu en dan wat door de vingers zien Het gaat immers om amateursport en plezier m het spel moet de voornaamste drijfveer zijn voor zowel spelers als scheidsrechters. Maar over de ge le en rode kaarten moet niet zo luchtig worden heengestapt als de voetbalbond KNVB doet in een reactie op het PZC-onderzoek. Over het algemeen zijn scheidsrechters niet zo scheutig met het uitde len van kaarten, dus als dat wel gebeurt, is er wel degelijk sprake geweest van wangedrag. Niet voor niets heeft de bond zelf op een dergelijke sanctie ook nog eens een geldboete gezet voor zowel de speler als de club die hij vertegenwoordigt. Wangedrag hoort niet thuis op een voetbalveld waar het louter om de sportiviteit hoort te draaien. Alle betrokkenen moeten daarvan door drongen zijn, waarbij ook nog eens telt dat oudere sporters op dit vlak een voorbeeldfunctie hebb voor cle net beginnende pupillen. Het moet daarom uitgesloten zijn dat rode en ge kaarten na afloop van de wedstrijd opeens met meer blijken te bestaan. De KNVB heeft hierin een voortrekkersrol - en dat betekent dat de cijfers die uit de enquête naar voren zijn gekomen niet zo maar gebagatelliseerd mogen worden. Daarnaasl moeten de clubs zelf hun spelers instrueren dat al le regels moeten worden nageleefd. Na afloop van de wedstrijd moeten de scheidsrech ter en de beide aanvoerders het wedstrijdformu lier ondertekenen. Nu gebeurt dat vaak gemakshal ve alvast even snel voordat de partij wordt ge speeld. Als het amateurvoetbal zichzelf serieus wil nemen en wangedrag daadwerkelijk wil aan ken, dan moet dit ritueel in ere hersteld worden, zodat het wedstrijdformulier weer een eerlijke weergave wordt van wat zich zojuist op het veld heeft afgespeeld. Het maakt niet uit waar je op vakantie gaat in Tur kije. Eén persoon kom je overal tegen in het land: Mustafa Ke- mal Atatürk, de stichter en eer ste president van de Turkse re publiek. Atatürk oftewel 'vader der Turken'. In Turkije. Er wordt zó tegen hem opgekeken, dat filmmakers die zijn leven willen verfilmen niemand kun nen vinden die de vaderturk kan en mag spelen. En dat is niet zo onbegrijpelijk. Want hoezeer het voor de mees te Turken ook een grote eer is om hun nationale held te spelen op het witte doek, des te groter is de angst om die 'taak' te ver knallen. Zijn hele leven wordt een Turk met Atatürk geconfi-on- teerd als zijn grote voorbeeld. Zijn postei's, foto's en standbeel den zie je in alle overheidsgebou wen, kantoren en winkels. Bij el ke stap die je zet, is Atatürk je voor geweest.: In zwembaden zie je foto's van een zwemmende Atatürk, en op scholen een Atatürk die voor de klas staat. Ook op munten en bankbiljetten staat hij afgebeeld. Filmmaker Mehmet Soyarslan zoekt nu naarstig naar een per fecte Atatürk. Voor zijn film De laatste sultan zijn voor de be langrijke rollen al acteurs gevon den. Volgens Soyarslan is het erg moeilijk om iemand te vin den 'die praat als Atatürk'. „Hij sprak geen Istanboels-Turks, maar had zijn eigen dialect. Eer der deed de Britse filmmaker Tarquin Olivier met zijn vrouw Zelfa een poging om Atatürk op het witte doek te krijgen. De zoon van de wijlen Sir Laurence Olivier vroeg de beroemde ac teur Antonio Banderas om de rol van Atatürk op zich te ne men. Banderas trok zich later te rug uit het project. In een inter view met de Britse omroep BBC zei Olivier jr. daarover: „Ik vroeg mijn vader wie Atatürk nou het beste zou kunnen spe len, en hij riep: 'ik!'." GPD KAMPIOEN - De Nederlandse wielrenner Frans Mahn is in Kopenhagen wereldkampioen op de weg geworden bij de amateurs. Zijn landgenoot Jan Buis werd derde. Bij de profs is de Belg Rik van Steenbergen wereldkampioen geworden. De 40-jarige Nederlander Ger- rit Schulte won brons. WEG - Commissaris der konin gin De Casembroot heeft de nieuwe weg tussen Hulst en Kapellebrug geopend. Hij deed dat door op de grens van de gemeenten Hulst en Sint-Jansteen een lint door te knippen. BELFORT - Vanaf het restant van het oude raadhuis Sluis wappert sinds kort de Ne derlandse driekleur. Reden is dat van officiële zijde is vernomen dat een aanvang kan worden genomen met de algehele restauratie van hei monument. MIJNRAMP - In een kc mijn in Polen is brand uitge broken. Honderden mijnwer kers zitten ingesloten. Volgens reizigers uit Polen die in Ber lijn aiTiveerden, zou het red dingswerk zijn opgegeven maar de Poolse autoriteiten ontkennen dit. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes. Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Ie Zeeuwse Courai Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accoplgiio per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59.75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hst einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Allo bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd j overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vo^srs de Regelen voor het Advertentieweien. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 lot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintje'): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend got Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v iv.pzc.nl/service/advorKieii andordeel van het Wegen ,B,j«„er-concorn Oetóere j (ij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvooi'p- nemenjaaminisiraiie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten an de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door c n. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schi ce. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WeGeNeR olijk melden bij: PZC,h-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4