Alleskunners voor de klusser PZC Strategygames winnen terrein De laars blijft het modebeeld beheersen zaterdag 26 augustus 2006 W17 Een modeverschijnsel dat na een tijdje weer verdwijnt. Zo kun je een hype het beste om schrijven. Van 2001 tot en met 2003 was de hype rond Lord of the Rings van schrijver J.R.R. Tolkien op zijn hoogtepunt. In december van die jaren ver scheen een deel van de trilogie rond Frodo en zijn gouden ring op het witte doek. Overal waren Lord of the Rings-spullen te koop. Boeken, cd's, bekers, agenda's, alles was zo'n beetje in Lord of the Rings stijl te verkrijgen. Nu dacht ik dat die hype al lang' en breed voorbij was, maar zie daar: Electronic Arts brengt The Battle for Middle Earth II voor de Xbox360 op de markt. Mijn eerste reactie: mosterd na de maaltijd, de tweede: hé, stra tegiegames kunnen dus ook op de consoles heel aardig zijn. Tot dusver was het real time strategie-genre (RTS) vooral voorbehouden aan de pc. De spaarzame dappere pogingen om dergelijke games op de con sole uit te brengen, liepen keer op keer op niets uit. Tot nu dus, want The Battle for Middle Earth II is dus wel de moeite waard. Zelf een leek op RTS-gebied krijgt de massale legers in de game al snel onder controle. Film Het verhaal is gebaseerd op de eerdere pc-versie, maar nog meer op de films. En dan niet zo zeer de barre tocht van Frodo en zijn gezelschap, maar de grote veldslagen die buiten zijn zicht worden uitgevochten. Aan jou de taak om als leider van het goede of van het kwade, die keu ze mag je zelf maken, de strijd om Rivendell en Lothlorién te winnen. Versla met de elven de woe dende losgeslagen meute ores, verover nieuwe stukken land, verdedig je fort. Maar denk vooral strategisch. Zet je troe pen op de juiste plekken in, want anders is Middle Earth ver loren. Het grote euvel van eerdere stra tegiegames op de consoles was vooral de besturing. Die kon zich nimmer meten met die van een muis en toetsenbord. De echte RTS-fans zullen bij het spelen van The Battle for Middle Earth vast uitroepen dat het nog altijd surrogaat is, maar EA slaagt erin om ook het spe len met een controller tot een ge not te maken. De verovering van de consoles door strategiegames is begon nen. Field Commander Strategisch inzicht is ook het toverwoord in Field Com mander voor de PSP. In deze zogenoemde turn based stra- tegiegame gaat het om moderne oorlogsvoeilng. Om beurten mag je handelingen verrichten. Nieuwe eenheden bouwen, je tegenstander platgooien met bommen of een hinderlaag leg gen. Als je maar slimmer bent en net even wat verder vooruit kunt denken dan je tegenstan der. Ubisoft heeft vooraf goed beke ken wat het spelcomputertje van Sony allemaal kan. De ga me is in 3D uitgevoerd, dus kun je ook in de bergen, of onder wa ter je eenheden verbergen. In dertig missies wordt het uiterste van je strategisch inzicht ge- De laarzen worden korter. Hoge suede laars met opvallende sleehak. Voor het fijnere slijp-, boor- en schuurwerk heeft een beetje klusser een Dremel op zijn werkbank liggen. Het alles-in-een-ap- paraat is met afstand markt leider bij de zogeheten multitools. Dremel ver breedt zijn werkterrein nu flink met drie nieuwe appa raten voor de hobbymarkt. En misschien wordt autoo tjes bouwen daardoor wel een nieuwe rage in Neder land. In Amerika - waar anders - is het al een grote hit. Pinewood Racing, oftewel van een blokje hout een.mooi autootje maken en dat van een helling laten rol len. Het snelste karretje wint, maar natuurlijk telt mooi ook mee. Dremel vindt het geweldig, want dat merk levert het ideale gereedschap voor al dat geprie gel en gefröbel met blokjes hout. De pinewood racers staan mo del voor de miljoenen knutse laars die Dremel op het oog heeft met zijn drie nieuwe appa raten. Bij elkaar is het een im mens leger van hobbyisten dat zich op honderden verschillende manieren uitleeft, van scrappen en droogbloemstukjes maken tot zelf een bootje figuurzagen en dat in elkaar lijmen. Volgens Dremel een enorme markt want onderzoek leert dat vier op de tien Europeanen het leuk vin den om met hun handen bezig te zijn. Vaak zijn dat ook de klas sieke doe-het-zelvers die na het zagen en boren in hun vrije tijd vrolijk verder gaan met het klei nere en fijnere werk. Dremel claimt daar al 74 jaar verstand van te hebben getuige hun mot to 'big on detail'. Multitools Tot dusver was Dremel in Neder land vooral bekend van de multi tools 300 en 400 met hun schier eindeloze arsenaal aan hulp- en opzetstukken. In september komt daar een nieuwe, nog klei nere alleskunner bij: de Dremel Stylus. Een draadloos apparaat- jè dat als een pistool in de hand' ligt en daarmee ideaal voor het fijnste slijp- of frees werk. Het apparaatje heeft oplaadbare li- thium-ion batterijen en een va riabele snelheid van 5000 tot 25.000 toeren per minuut. De Stylus kost 84,95 euro en wordt geleverd met een compacte op lader - tevens houder - en kit met vijftien accessoires (o.a. frees, slijpsteen, polijstschijf en snijwieltjes). Van totaal andere orde is Gluegun, het lijmpistool van Het strategiespel Field Commander. vraagd. Dat is weer eens wat an ders dan doelloos in de ruimte knallen, zoals in de meeste oor logsgames. Ik wist niet dat er zo veel komt kijken bij het voeren van oorlog. Het verhaal van Field Com mander is misschien wat opper vlakkig en de karakters in de ga me niet al te sterk. Maar ach, wat te zeuren moet er altijd zijn. En zo blijft er ook nog wat te verbeteren voor volgende edi ties van Field Commander, want dat die er komen staat wel vast Johan Stobbe Lord of the Rings: The Battle for Middle Earth II, Xbox360. Field Commander, PSP. foto's GPD stool kost in de winkel 29,95 eu ro. In oktober verschijnt het derde nieuwe apparaat. Voor de echte liefhebber want een elektrische figuurzaag van 349 euro zal/niet iedereen aanschaffen. Grappig is de ingebouwde schuurschijf waar ook nog een flexibele as op kan worden aangesloten. De fi guurzaag is variabel instelbaar van 500 tot 1500 slagen per mi nuut en heeft een kantelbaar zaagblad. Mini-autootjes Volgend jaar viert Dremel zijn 75-jarig bestaan. In Engeland gebeurt dat met de introductie van het Pinewood Racing. Als ook daar kleine en grote jonge tjes massaal met houten autoo tjes aan het racen slaan, wil Dre mel ook de rest van Europa aan de mini-autootjes krijgen. Tot die tijd houdt het merk het bij de heel grote auto's: de sponso ring van Formule 1-auto's van het team Midland met daarin ook de Nederlander Christijan Albers. Niet van hout, maar er komt af en toe wel een Dremel aan te pas. Hans van Alebeek Meer info: www.dxemel.com, over pinewood racing zijn via google talloze sites te vinden. Sneakerlaarzen zijn veel aanwezig in de collecties. foto's GPD Beeld uit Lord of the rings: The Battle for Middle Earth II. Het nieuwe lijmpistool is nog steeds niet draadloos. Dremel. Beter dan alles wat er nu op de markt is, pochen de ma kers. Zo heeft dit lijmpistool on der andere twee temperatuur- standen, een voetje om het ding tijdens het. knutselen makkelijk weg te zetten, een klein inge bouwd lampje en anti-leksys- teem. Helaas zit aan dit appa raat nog wel een snoer omdat draadloos volgens Dremel (nog) te duur en lastig is. Het lijmpi- De figuurzaag heeft een ingebouwde slijpschijf De laars is niet kapot te krij gen.-Voor het zoveelste sei zoen op rij, speelt de laars de hoofdrol in de schoenmode. Je kan geen schoenmodel beden ken of hij is er wel in een Jaars uitvoering. Ze zijn er met naaldhakken, slee- hakken, blokhakken en platte zolen. Was de laars de afgelopen seizoenen al populair, komende herfst en winter is er helemaal geen ontkomen meer aan. Wie mee wil tellen, dient zijn voeten, enkels en kuiten in laarzen te steken. De laars is de afgelopen jaren meegeëvolueerd met alle trends in de schoenmode. Van sneaker tot ballerina, en van romanti sche pump tot vierkante doordouwer, van elk schoenmo del is wel een uitvoering als laars verkrijgbaar. Het aantal verschijningsvormen is enorm, en het lijkt alsof alle schoenfabrikanten voor dit sei zoen hebben besloten ze ook al lemaal in hun collectie op te ne men. Een gevolg van de broeken mode, waarin de pijpen een te rugtrekkende beweging maken tot net onder of op de knie, wat zich aardig laat combi neren met laarzen in alle soorten en maten. Korter Dat betekent dat ook de grote fifties-revival in de schoenmode is terug te vinden in dé laarzen: ron de neuzen, plateauzolen, hoge hakken. Vaak als enkellaarsje, want dat is toch een beetje de ont wikkeling, ze worden korter. Kniehoog is er nog wel, het klassieke paardrijmodel blijft veel gevraagd, maar de ont wikkeling is dat de laars ergens halverwege (half hoog, in jargon) het scheenbeen stopt. Hetzelfde geldt voor de westernmodellen. Wie zoekt, zal ze ongetwijfeld vinden maar het aanbod op dat gebied is wel aan het minderen. En waar ze eerst zo rijk bewerkt wer den, met fleurige stiksels en zelfs stenen, daar is de trend nu wat soberder. Riempjes en gespjes, dat nog wel, en een voor die laarzen ty perende afgeronde schacht, maar al teveel frutsels hebben de cowboylaarzen niet meer. Opvallend is het gebruik van de sleehak, momenteel heel erg po pulair in de schoenmode. Het is een wat vreemd gezicht die hak, die je meer associeert met zomer se espadrilles, huiselijke slip pers en hippe catwalkschoenen dan met een winterse laars. Maar zoals alles in de mode heeft dat te maken met gewen ning. Sneakers Zoals inmiddels iedereen er ook aan gewend is dat sneakers en gympen kunnen worden doorge regen tot halverwege de knie. Flatterend is anders, en niet ie dereen wil er in gespot worden, maar ook aan die laarzen valt niet meer te ontkomen. Het draaggemak (platte, zachte zool) en het hippe uiterlijk (een mix van sneakers en rijgiaars- jes) hebben het een vaste plaats in het straatbeeld bezorgd. Wie dat toch al te nieuwerwets vindt, moet vooral vasthouden aan wat is. Hoewel al jaren ge roepen wordt dat puntlaarzen toch echt uit de mode zijn, vin den we ze weer terug in alle win tercollecties. En UGG's heetten, na een kortstondige hype, rijp voor de brandstapel, maar slui pen deze winter even zo vrolijk weer de winkelschappen in. Met laarzen kan het dus nauwe lijks fout gaan. Koos van Wees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45