PZC Politie moet verhoren vastleggen op band Wilders gaat aan de slag met mensen uit de praktijk PvdA wil zeulnorm voor schoolboeken Inburgeringsplan Verdonk afgekeurd Ministers willen fouten voorkomen Ontslagen bij Philipsfabriek in Roosendaal India vraagt opheldering over vliegtuigincident Gewond op grote hoogte zaterdag 26 augustus 2006 jom-Randra Donker DEN HAAG - De politie moet verhoren van verdachten van een ernstig misdrijf voortaan vastleggen op geluidsband. Het il om verhoren van verdach- van zedendelicten of delic- p waarbij een dode of ernstig gewonde is gevallen en verho ren in zaken waar twaalf jaar cel op staat. De ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Za ken) willen de controle op de ge sprekken vergroten, omdat ver dachten vaak beweren dat hun verklaringen onder grote druk zijn afgelegd. Ook hopen zij dat de kwaliteit van strafrechtelijke onderzoeken zo verbetert. De aanleiding tot de verscherp te controle zijn de grote fouten die werden gemaakt bij de Schiedammer parkmoord. Een verdachte in die zaak bekende de moord op een tienjarig meis je, terwijl hij achteraf onschul dig bleek. En het vriendje van het slachtof fer werd door de politie op zeer hardhandige wijze verhoord. Verhoren waarbij kinderen jon ger dan zestien jaar en verstan delijk gehandicapten betrokken zijn, moeten straks altijd wor den opgenomen, ongeacht de overtreding. Justitie wil hen be ter beschermen tegen verhoor- praktijken die niet door de beu gel kunnen. Op dit moment wor den de gesprekken alleen op band vastgelegd bij ernstige ze denzaken en als het gaat om jon ge slachtoffers van seksueel mis bruik. De Tweede Kamer, met name PvdA, WD en D66, drongen aan op een betere registratie van de verhoren. Donner komt niet tegemoet aan de wens van de Kamer en van de Orde van Advocaten om advocaten toe te laten bij de politieverhoren. Zij kunnen tijdens de rechtszitting altijd de banden laten terugluis teren, vinclt de CD A-bewinds man. Nederland wijkt daarmee af van de meeste EU-landen. In fases Vanwege de vergaande gevolgen voor de werkwijze van de poli tie, vindt cle invoering in fases plaats. Als de korpsen voldoen de ervaring hebben, dan worden ook verhoren in andere, minder ernstige zaken op band opgeno men. GPD doorSaskia Gaster en Tom van Meerten DEN HAAG - Schoolboeken mo gen voortaan niet zwaarder zijn dan zeshonderd gram per stuk. Dat stelde PvdA-Kamerlid Ha mer gisteren. Zij vindt die 'zeul norm' nodig, omdat middelbare scholieren veel te vaak zware tassen moeten dragen. De PvdA vindt dat uitgevers en scholen bewuster moeten om gaan met de boekenlast waar mee vooral leerlingen uit de eer ste drie klassen van de middel bare school worden geconfron teerd. Het is niet alleen slecht voor hun rug, het is ook gevaar lijk, zo bleek deze week toen een brugklasser in Groesbeek met een zware rugzak op de fiets over de kop ging en in het zie kenhuis belandde. Uitgeverij Wolters-Noordhoff heeft al normen ingesteld. Plet gewicht van studieboeken loopt daar op van zeshonderd gram per boek voor de brugklas tot ze venhonderd voor derdeklassers. Hamer vindt verder dat docen ten hun leerlingen beter moeten adviseren welke boeken ze thuis kunnen laten. Er moet een einde komen aan situaties waarin kin deren werkboeken mee moeten slepen om een pagina huiswerk te laten zien, stelt de politica. Gratis De Consumentenbond en ouder organisatie Ouders Coo wil len dat de scholen in het voortge zet onderwijs gratis boeken ver strekken, zoals ook in het basis onderwijs gebeurt. Beide organi saties zijn gisteren een actie be gonnen om via internet in twee weken tijd zoveel mogelijk hand tekeningen op te halen. Die wil len zij voor prinsjesdag aanbie den aan minister Van der Hoe ven van Onderwijs. ANP Nederlander niet blij met besteding AMSTERDAM - Bijna de helft van de Nederlanders is on tevreden over de manier waarop zij met geld omgaat. Vol gens hen gaat te veel geld op aan uitgaan en uiterlijke ver zorging. Ook aan de dagelijkse boodschappen en de auto besteden zij te veel. Dat bleek gisteren uit onderzoek on der 531 Nederlanders in opdracht van InterBank. Ruim een op de tien Nederlanders zegt achteraf vaak een aankoop te betreuren. Vrouwen (15 procent) hebben va ker spijt dan mannen (7 procent). Ook schamen vrouwen zich meer voor de manier waarop zij met geld omgaan (14 procent tegenover 8 procent). ANP Theaterstuk over Uruzgan AMSTERDAM - Theater Nomade brengt een voorstelling op de planken die gebaseerd is op Goethes Faust 1 en waarin een fictieve bomaanslag op de Nederlandse missie in Uruzgan het thema is. Dat heeft het gezelschap giste ren laten weten. In het stuit van Ab Gietelink bekritiseert de theatermaker de Nederlandse militaire missie. In de voorstelling zit ook een ontmoeting met Osama bin La den, de leider van het terroristennetwerk Al Qaeda. Het stuk is tussen eind deze maand en half november on der meer te zien in Utrecht, Breda en Rotterdam. ANP Botten blijken van Duitse militair TILBURG - De menselijke botten die in december wer den gevonden tijdens graafwerkzaamheden bij een boer derij aan de Oude Hilvarenbeekseweg in Tilburg, zijn van een onbekende Duitse militair. Dat heeft onderzoek door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) uitgewezen. Uit het onderzoek blijkt dat het gaat om een man van 18 of 19 jaar oud met een lengte van 1,71 meter. Omdat er geen identiteitsplaatje werd gevonden en de stoffelijke resten niet compleet waren, is de kans op persoonsidentifi catie van de Duitser nihil. ANP Hermans onderzoekt vierdaagse NIJMEGEN - Een commissie onder leiding van L. Her mans, voorzitter van werkgeversorganisatie MKB Neder land, doet onderzoek naar de dramatisch verlopen negen tigste Nijmeegse Vierdaagse. De commissie gaat na hoe de besluitvorming verliep op de fatale 17 en 18 juli verliep. Het onderzoeksrapport wordt begin oktober openbaar. Op de eerste Vierdaagse- dag stierven twee wandelaars, belandden tientallen deel nemers in het ziekenhuis en hadden honderden ter plekke hulp nodig. De Stichting De4Daagse, wijt dit aan de on verwachte hitte en luchtvochtigheid. GPD Taxi bestellen met sms'je TILBURG - Bij een taxibedrijf in Tilburg is het vanaf gis teren mogelijk een taxi te bestellen met een sms'je. Het is goedkoper, sneller en kan bovendien op plekken waar bel len niet altijd mogelijk is, zei bedrijfsleider Max Scholten gisteren. De klant stuurt de gewenste vertrektijd, de plaats waar hij zich bevindt en zijn naam naar een spe ciaal 06-nummer. Hij krijgt per sms een bevestiging. Voor zover Stationtaxi Tilburg kon nagaan, is het het eer ste taxibedrijf in Nederland dat sms als volwaardig com municatiemiddel inzet. ANP door Sander Kuypers DEN HAAG - De Nederlandse ambassadeur in India heeft bij de autoriteiten in Delhi tekst en uitleg moeten geven over het in cident woensdag met het naar Schiphol teruggekeerde North west Airlines-toestel. Twaalf In diase passagiers moesten twee dagen in de cel doorbrengen op verdenking van terrorisme. Het bleek loos alarm. De twaalf Indiërs werden woens dag op Schiphol van boord ge haald. Het toestel waarin zij za ten, was onderweg van Amster dam naar het Indiase Bombay. Het vliegtuig keerde kort na het opstijgen op verzoek van de ge zagvoerder terug naar de Neder landse luchthaven, omdat de twaalf zich opvallend en ver dacht gedroegen. Volgens het Openbaar Ministe rie is uit gesprekken met getui gen en de verhoren van de ver dachten gebleken dat de twaalf mannen niets hebben misdaan en ook niets van plan waren. De twaalf mannen zijn daarom vrij gelaten. Gistermiddag zijn zij alsnog naar India vertrokken. De Indiase onderminister van Buitenlandse Zaken Sharma noemde het incident 'niet slechts ongelukkig, maar het had nooit mogen plaatsvinden'. Zijn woordvoerder zei dat het hele incident niet past 'in de vriendschappelijke relaties die er tussen Nederland en India be staan'. Hij noemde de behande ling van zijn landgenoten 'laak baar'. Familieleden van de aan gehouden mannen en talrijke media in India zeggen een racis tisch motief te bespeuren; Nederland vindt dat het niet overdreven heeft gereageerd op het incident. ANP door Sandra Donker DEN HAAG - Minister Verdonk van integratie heeft opnieuw bakzeil gehaald met haar plan nen voor inburgering. Verdonk wilde niet-geïntegreerde allocht onen die een Nederlands pas poort hebben, verplicht naar Ne derlandse les sturen. Maar het is in strijd met het gelijkheidsbe ginsel om hen alsnog een inbur- geringsexamen te laten doen. De Raad van State heeft Ver- donks inburgeringswet, die op 1 januari moet ingaan, op dat be langrijke punt getorpedeerd, Verdonk kan de verplichte taal lessen alleen opleggen aan nieuwkomers die geen Neder- Uiltjes Blijdorp DEN HAAG - Vervolgonderzoe ken hebben niet kunnen vaststel len dat de twee sperweruiltjes in Diergaarde Blijdorp zijn ge storven aan de H5N1-variant van het vogelgriepvirus. Dat heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekendge maakt. De doodsoorzaak van de uiltjes blijft hierdoor onduide lijk. ANP landse of Europese pas hebben. De eis mag niet gelden voor drie specifieke groepen die zij op het oog had, namelijk werkloze 'oudkomers', moeders die min derjarige kinderen opvoeden en imams. Het kabinet zoekt nu naar ande re wegen om deze groep genatu raliseerde allochtonen die onvol doende Nederlands spreken, te benaderen. Plannen zijn er nog niet, maar er is 'een dringende maatschappelijke noodzaak' om de inburgeringsachterstanden weg te werken, aldus de minis terraad. De Tweede Kamer had al gecon cludeerd dat de plannen op het bewuste onderdeel in strijd zijn met het gelijkheidsbeginsel. On der druk van de Kamer heeft Verdonk het artikel alsnog dooi de Raad van State laten beoorde len. De rest van de wet is al wel door de Kamer besproken en goedgekeurd. Verdonk worstelt al drie jaar met de integratieplannen, die zij op verzoek van maatschappelij ke organisaties en de Tweede Kamer al op een aantal punten heeft aangepast. Het probleem is dat zij uit oogpunt van discri minatie geen specifieke eisen kan stellen aan mensen die vol gens de wet gelijk zijn. GPD ROOSENDAAL - Bij Philips Lighting in Roosendaal verdwij- nen 167 van de ruim vijftienhon derd arbeidsplaatsen. De assem blage-afdeling voor tl-buizen irordt opgeheven en overge plaatst naar Oost-Europa of het Verre Oosten waar de lonen veel De 167 medewerkers die via een uitzendbureau bij Philips werk- zijn, hebben vorige week te horen gekregen dat hun con tract niet verlengd wordt. Volgens Philips-woordvoerder van Doorn wordt de assem- ólageafdeling afgestoten omdat de mag naar tl-buizen is afge nomen. „Als die markt weer aan- zullen we de assemblage ■voortzetten, maar niet in Roosendaal. Dat zal in Oost-Eu- Het rommelt al veel langer bin- inen de lichtdivisie van Philips waartoe zeven fabrieken in Zee land en Brabant behoren. Het onderdeel van de multinational kampt al geruime tijd met tegen vallende resultaten. Dat leidde dit jaar bij andere lig'h- iing-fabrieken al tot de aankon- dat er honderden banen verloren gaan. GPD Bezoeker race stierf geen natuurlijke dood ROTTERDAM - De 26-jarige Rotterdammer die zondagavond onwel werd na een race-evene- mcnt in zijn woonplaats, is geen natuurlijke dood gestorven. Dat beeft sectie op het lichaam aan getoond. „Waarschijnlijk kwam tij door geweld om het leven", aldus het Openbaar Ministerie gisteren. DeRotterdammer overleed dins- ond in het ziekenhuis. De man was zondagavond in elkaar ':t nadat hij door beveili- van het terrein bij het rip-dorp van Bavaria City Ra- was verwijderd. Hij zou amok hebben gemaakt. Een 45-jarige medewerker van iel betreffende beveiligingsbe drijf zit vast in verband met het ael incident. Justitie verdenkt te man uit Sneek van dood op de Rotterdammer. Zes andere beveiligers, die eveneens wen aangehouden, zijn vrijge laten. Zij gelden echter nog als verdachte. ANP EINDHOVEN - Een 22-jarige man die gisterochtend gewond raakte bij werkzaamheden aan een hoogspanningskabel bij Eindhoven, heeft een half uur op zo'n 35 meter hoog te in een gondel gebungeld voordat hij kon worden bevrijd en naar het ziekenhuis werd gebracht. De man werkte in de gondel - die met wieltjes over de hoogspanningskabels rijdt - toen de rem van het voertuig losschoot. Met een flinke snelheid zoefde het bakje over de kabels. De man kon één dwarsligger tussen de elektriciteitskabels nog ontwij ken, maar raakte een tweede met zijn hoofd. foto Bert Jansen/GPD Omschakeling naar digitale tv DEN HAAG - Nederland 1, 2 en 3 en de regionale omroepen zul len in de nacht van 26 op 27 no vember niet langer analoog (met een antenne) te ontvangen zijn. Dan wordt overgestapt op digi tale ether. Dat hebben cle ministers Van der Hoeven en Wijn gisteren be kendgemaakt. De overstap komt een maand later dan was gepland. ANP PETER CiAAT CIS Ho kt O 5VftEk£M vr\nWAMT oirMTËA/- B\J UJ(J2E-VAN Wt HtRSEA/ GEER MOM D door Mark van Assen en Erwin Buter DEN HAAG - De Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders mengt zich in de verkiezings strijd met een lijst vol onbeken den. „Dat is niet omdat wij nie mand konden vinden", zegt woordvoerder Martin Bosma, zelf ook kandidaat. „Wij willen juist geen wereldberoemde na men, maar mensen uit de prak- tijk." De zeventien namen op de voor lopige lijst werden gistermiddag gepresenteerd in Amsterdam. De enige twee die zeker zijn van een plaats zijn Wilders op num mer één en Fleur Agema op twee. De definitieve volgorde wordt volgende maand bekend gemaakt. Wilders mikt op tien zetels. Agema is afkomstig van de LPF en vormt in haar eentje de Groep Agema in de Provinciale Staten van Noord-Holland. „Ik ben gevraagd vanwege een on derzoek dat ik heb gedaan naar subsidieverstrekkingen in Noord-Holland", zegt zij. De lijst bevat van alles wat; een fractielid van de partij van Mar co Pastors, Leefbaar Rotterdam (Barry Madlener), een bedrijfs kundig ingenieur (Teun van Dijck), een generaal buiten dienst (Peter Paul Sonnen- schein), een schoolleider (Ri chard de Mos), een televisiepro ducent (Geert Tomlow) en een inspecteur van politie (Hero Brinkman). Een opvallende naam is die van Raymond de Roon, advocaat-ge neraal van het gerechtshof van Amsterdam en voormalig offi cier van justitie. Hij is binnenge haald als justitiespecialist. Hij pleit onder meer voor 'meer eer lijkheid' in de strafmaat. „Crimi nelen komen nu vaak al na twee derde van hun straf op vrije voe ten. Schaf dat af, dat dient tot niks. Ook het gedogen van kof fieshops moet afgelopen zijn. En wij willen echt zware straffen voor zware criminelen." Belangrijke programmapunten van cle Partij voor de Vrijheid zijn: belastingverlaging, een 'on genadige' inkrimping van de overheid, Nederland uit de EU, invoering van tuchtscholen, asielstop en sluiting van radica le .moskeeën. Nawijn Een stop op de bouw van nieu we moskeeën, het afschaffen van islamitisch onderwijs en een verbod op hoofddoekjes voor ambtenaren. Het zijn enke le van de 25 punten die Kamer lid Plilbrand Nawijn met zijn Partij voor Nederland gisteren heeft gepresenteerd. Nawijn wil met zijn nieuwe par tij meedoen aan de verkiezingen van 22 november. In zijn 25-pun- tenplan zegt hij verder dat hij het tbs-verlof wil afschaffen. Ook zet hij in op gratis open baar vervoer, het afschaffen van de verpleeghuizen en een betere zorg in verzorgingshuizen. Daar naast moet het 'kwartje van Kok', een toeslag op de auto brandstof, terug naar de burger, vindt Nawijn. Zelf typeert Nawijn zijn punten, die hij nog moet onderbouwen in een uitgewerkt partijprogram ma, als 'sociaal-rechts'. Nawijn laat de hypotheekrenteaftrek in tact en wil ouderen niet laten meebetalen aan de AOW. GPD Wilders heeft de voorlopige lijst van zijn partij in Amsterdam gepresenteerd, foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3