Bladerboek voor klussers Canna' s horen met de voeten in het water Schema Tentoonstelling van bijzondere stoelen Oliver Heath bundelt ideeën in woonboek ONDER DE PANNEN zaterdag 26 augustus 2006 Wil den hebben om te verhuizen. Niet iedereen treft dat geluk. De geluiden over de oplevering van Luminoso waren in het begin te optimistisch. Als het een beetje mee zit, zou het verhuizen in sep tember al kunnen beginnen; ok tober moest zeker geen pro bleem zijn. Toen. Het is een ma nier om mensen over de streep te trekken die nog twijfelen over de duur van de bouw. Hoe anders is het uitgepakt? Vol gens de laatste planning gaan half september de daken er op. Collega's die eerder met het bijl tje hebben gehakt, zeggen dat het dan nog een maand of drie duurt. Het huis lijkt aan de bui tenkant wel klaar, maar binnen moet. er nog veel worden gesleu teld. De mensen die dat 'hiep-hiep-hoera verhaal' is voorgehouden en geen clausule hebben (kunnen) afspreken zit ten met een probleem Die moe ten als het tegen zit hun huis uit, terwijl het nieuwe nog niet •klaar is. Het zijn die dingen die een verhuizing vervelend kun nen maken. Ons schema? Wij hopen of op no vember of januari. Daar tussen in viert het hele land sinterklaas en kerst en is het minder makke lijk om vloeren te laten leggen, keukens te laten bouwen, klus sen te plannen en te verhuizen. Lijkt ons, al horen we juist ook dat leveranciers juist in decem ber meer tijd hebben. Januari is druk. We kunnen niet anders dan afwachten. In elk geval zit ten we niet op een schopstoel. Het team van Eigen huis tuin: vlnr tuinman Lodewijk Hoekstra,"presentatrice Corine Boon en klusexpert Thomas Verhoef. foto Cees Zorn De bouw ligt nog altijd op schema. Zegt de aanne mer. Goed nieuws, al weten wé nog steeds niet over welk sche ma hij het heeft. Daarover houdt hij zich op de vlakte. We snappen het wel. Want zodra hij een datum noemt, gaat iedereen plannen. Stel dat hij het in zijn hoofd haalt om de datum niet te halen, krijgt hij de hele goege meente over zich heen. Toch is een datum van belang, zeker als je nog een huis te ver kopen hebt. Want nieuwe bewo ners willen graag weten wan neer ze er kunnen intrekken. De verkoopbrochure van Luminoso waarschuwde er al voor: 'neem in de koopakte een clausule op waarin de datum van leegko men variabel wordt gesteld'. Een wijze raad. De koper moet daaraan natuurlijk wel willen meewerken, anders houdt het op. Maar als het even kan, is het een manier om de bouw van een huis 'in alle rust' te beginnen. De makelaar heeft ons er keurig bij geholpen: Vier weken na het opleveren van de woning kun nen de nieuwe eigenaren in ons huidige huis. Datums zijn niet genoemd. En dat is maar goed ook. Want er hoeft maar even iets tegen te zitten en je zit met de gebakken peren. Dus of het huis in novejnber of januari wordt opgeleverd, maakt wat dat betreft niets uit. Een prettig gevoel, want mocht er vertra ging zijn, hoeven we de kerst niet door te brengen in een va kantiehuisje. Laat staan dat we alle dozen twee keer in onze han- Ondanks wisselende pre sentatoren is Eigen Huis Tuin al jarenlang het best bekeken woonpro- gramma op televisie. De praktische tips van klusser Thomas Verhoef en tuin man Lodewijk Hoekstra zijn er nu ook in boekvorm. Kaarsen in de badkamer vindt ze 'niet te missen' en behang doet haar denken aan lang vervlogen tijden. Het zijn dergelijke opmerkingen van voormalig soapster en presenta trice Corine Boon waarvoor we kelijks meer dan een miljoen Ne derlanders afstemmen op Eigen Huis Tuin. De praktische tips van klusser Thomas Verhoef en tuinman Lodewijk Hoekstra zijn er nu ook in boekvorm. In Inspiratie Binnen Buiten ko- men de voornaamste klussen van afgelopen seizoen nogmaals voorbij. Dat het boek er ligt, is geen ver rassing. Wel dat het er nu pas ligt, Want Eigen Huis Tuin is zonder overdrijven een feno meen. Zelfs na.zestien jaar - za terdag 2 september start op RTL4 alweer een nieuw seizoen - is het woonprogramma nog al tijd een hit. Aan de presentatoren ligt dat niet. Manon Thomas, Manuëla Kemp, Irene Moors, Myrna Goossen of Corine Boon: wie het programma ook presenteert, de teller blijft al jarenlang steken op wekelijks gemiddeld 1,2 mil joen kijkers. En zelfs toen in 2004 tuinman Rob Verlinden en klusser Nico Zwinkels het veld moesten ruimen voor de jonkies Lodewijk Hoekstra en Thomas Verhoef bleven de fans het pro gramma trouw. Aandacht Die populariteit hangt ongetwij feld samen met de onveranderde aandacht van de consument voor alles wat met huis en tuin te maken heeft. Want, eigenlijk loopt de geschiedenis van Eigen Huis Tuin daaraan parallel. Met soms maar liefst 1,5 miljoen kijkers beleefde het zwaar ge sponsorde programma eind ja ren negentig hoogtijdagen. Even als de woonbranche waar de bo men op dat moment tot de he mel reikten. Begin deze eeuw - gelijktijdig met het mindere economische klimaat - volgde een bescheiden dipje. Inmiddels is de economie weer aangetrokken. En na een grondige metamorfose is het suc ces van Eigen Huis Tuin weer als vanouds. Willem Herselman, die het programma voor produc tiebedrijf Tenfold bedacht, ver wacht dat het nog jaren mee- kan. „Nederlanders zullen zich altijd blijven bezighouden met hun huis en tuin. Omdat ze van ver andering en gezelligheid hou den", zei hij ooit. Met die woorden is ook de in houd van het programma ge schetst. De tips van Hoekstra en Verhoef zijn bovenal praktisch. Door te laten zien wat mogelijk is, willen zé de kijker inspire ren. Met presentatrice Corine Boon als belichaming van die kijker. Maar kan Boon nog een beroep doen op haar handige hulpjes, de kijker zal het helemaal zelf moeten doen. En daarin schuilt tevens het nadeel van het pro gramma. Hoe nuttig de tips van Hoekstra en Verhoef ook zijn, thuis is het aanzienlijk minder gemakkelijk waardoor het resul taat nog wel eens wil tegenval len. Manco Datzelfde manco kleeft aan de papierën versie van Eigen Huis Tuin. Het 140 pagina's tellen de boek dat is geschreven door Dagmar Jeurissen is onderver deeld in twintig hoofdstukken. Daarin worden verschillende klussen belicht. Net als op televi sie komen afwisselend huis en tuin aan bod. Door de beperkte ruimte en de vele afbeeldingen is de informatie nogal summier. Zo wordt bijvoorbeeld wel be schreven hoe de keuken kan worden ópgekn'apt, maar is de uitleg nogal mager. Bovendien ontbreken werktekeningen. Inspiratie Binnen Buiten is daardoor vooral een leuk blader boek met hier en daar een prak tische tip. Een enkeling zal er wellicht inspiratie uit putten, maar de informatie is te opper vlakkig om er daadwerkelijk mee uit de voeten te kunnen. In het beste geval kan het boek die nen als leidraad voor doorgewin terde klussers, maar doe-het-zel- vers met twee linkerhanden doen er verstandig aan het boek links te laten liggen. Paul Geerts Inspiratie Binnen Buiten is verschenen bij uitgeverij Unie boek. ISBN 978 90 2G9 2988 5. Prijs: 19,95 euro. Canna's in de vijver. Het is altijd handig te weten waar en hoe planten in het wild groeien. Want met die ken nis kun je het ze vaak ook in de tuin naar de zin maken. Neem de Agapanthus, de Kaap se lelie, onze populairste kuip- plant, met grote bollen van blau we bloemen. 'Hij wil niet bloeien' is de meestgehoorde klacht dit jaar en die onwil om te bloeien wordt dan toegeschre ven aan de hete julimaand die we hebben meegemaakt. Ik denk niet dat hitte er veel mee te maken heeft. We besef fen veel te weinig dat Zuid-Afri ka, waar de Agapanthus van daan komt, tamelijk koude win ters kent. We hebben de neiging te denken dat het in Afrika al tijd warm is. Veel planten heb ben een koudeprikkel nodig om goed te bloeien en als een Kaap se lelie het in de zomer vertikt dan ligt dat bijna altijd aan het feit dat hij 's winters veel te warm is bewaard. Wat dat be treft is de centrale verwarming een handicap. Moerassen En net zoals we onwetend zijn over het klimaat waaraan onze favoriete planten vaak gewend zijn, weten we al even weinig over hun standplaats. Veel bol gewassen groeien in Zuid-Afri- ka-in moerassen en ondiep wa ter. Juist die bollen en knollen als aronskelken, haaklelies en canna's die wij in de tuin zo warm en droog mogelijk zetten - vaak tegen een zuidmuur - staan in hun geboorteland met hun voeten in het water. In die tropische julimaand van dit jaar werd er ook veel ge klaagd over planten die on danks de hitte niet wilden groeien. Canna's bijvoorbeeld, waren niet omhoog te branden en dat terwijl ze het met die hit te toch naar hun zin zouden moe ten hebben, zo dacht men. Tja - hitte kan geen kwaad, maar wie de moeite neemt om na te gaan hoe en waar canna's in het wild groeien, komt er al snel achter dat het in hun heimat moeras- planten zijn. Hun groei werd ge remd door watergebrek. Nu is het zo dat het verkwisten van duur drinkwater om tuin planten aan de groei te houden op steeds meer maatschappelij ke weerstand begint te stuiten. Natuurlijk is dat lichtelijk hypo criet, want met de inhoud van een kinderbadje kun je een tuin een week lang nat houden. Om van echte zwembaden maar niet te spreken. Maar goed, voor wie liever niet sproeit, zijn er toch mogelijkhe den om het canna's naar de zin te maken. Zet ze in de vijver, de Nederlandse naam voor canna is niet voor niets 'bloemriet'. Koop.zo'n plastic mandje waar in waterlelies worden afgezon ken en plant daar uw canna's in. Zorg ervoor dat de wortels van de planten zo'n vijf centimeter onder de waterspiegel komen. De hele zomer kunt u dan van uw canna's genieten zonder wa ter te hoeven geven. Pas na de eerste nachtvorst hoeft u in ac tie te komen. U kunt de canna's dan uit het water hijsen en 's winters droog bewaren, maal ais u geen bewaarplaats heeft kunt u het mandje met planten ook tot op de bodem van de vij ver laten zakken. Als die diep genoeg is tenmin ste, zodat hij niet tot op de bo dem bevriest. Zelfs op een balkon zou u can na's in een houten kuip zonder gaten in de bodem kunnen kwe ken. Vul de kuip met grond, plant.de canna's, en voeg dan pas het wa ter toe zodat er een vruchtbare modder ontstaat. Houdt u van soppen en kliederen, dan kunt u ook de volgorde van deze hande lingen veranderen. En bedenk wel dat een kuip met water en grond loodzwaar is. Zet hem eerst op de beoogde plaats want een volle kuip is alleen met een vorkheftruck te verplaatsen. Da's lastig op het balkon. Romke van de Kaa Bouw een 'gewone' stoel om tot een uniek en persoonlijk meubel. Dat was de opdracht die 75 eer stejaars studenten Industrial De sign van de Technische Universi teit Eindhoven vorig studiejaar kregen. Stagiaires van bekende fotografen als Erwin Olav, Arie Versluys en Elli Uyttenbroek maakten vervolgens foto's van de ontwerpers en hun stoel. Een expositie van deze foto's is van 11 september tot en met 19 ja nuari te zien bij Eromes project inrichting, Nieuweweg 240 in Wijchen. Informatie: www.eromes.nl. De expositie 'Extreme Chair Make over' is georganiseerd in samen- werking met de Eindhovense ga-" lerie Yksi. l Oliver Heath is één van de drijvende krachten achter Changing Rooms, het populai re BBC televisieprogramma waarvan In Holland staat een huis het Nederlandse equivalent is. Zijn ideeën zijn gebundeld in Oliver Heath's Woonboek, waar van onlangs de Nederlandse edi tie verschenen is. In het boek zet de ontwerper onder meer de ba sisprincipes van het. inrichten uiteen. Daarnaast bevat het veel prakti- sche ontwerpideeën en handige I tips voor alle ruimtes in huis. Oliver Heath's Woonboek is ver schenen bij Kosmos Z&K. ISBN 90215 82953. Prijs: 19,95 euro. Bij het bouwen van een woning komt veel kijken, bi de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige, bewoner Jef frey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. RSPH i -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39