m Ter Reede timmert aan de weg Wil Alle bellen hebben een andere kling W oonzorgcentmm Vlissingen 0/j, pzc.nl ^maibsdact ibus 31,4460 AA Goes srfvertentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïïws-Vlaanderen: 0114-372770; 1:020-4562500. laterdag 26 augustus 2006 Bladerboek voor klussers tair moest met anderen gedeeld worden, maar voor die tijd was het een luxe. De verzorging werd op een autoritaire manier gegeven. Verzorgenden - van zelfsprekend in uniform; - wer den aangesproken met 'zuster' of 'broeder', maar hoe kan het ook anders in een samenleving die van A tot Z uit hiërarchische structuren bestond. De nadruk lag op het gemeenschappelijke. Tegelijk opstaan, samen aan ta fel en 's avonds met z'n allen weer op tijd in bed. Regelzucht „De grote omslag kwam eigen lijk pas begin de jaren negentig. Toen ging men langzamerhand over naar een vraaggestuurde manier van werken", vertelt De Graaf. De cliënten mochten ein delijk zelf hun stem laten horen. Ouderen veroverden stukje bij beetje hun zelfstandigheid. An no 2006 moeten ouderen zelfs over een flinke dosis regelzucht bezitten om de eigen zaakjes op orde te houden. Cliënten bepa len nu in overleg met de zorgver lener (die ze zelf kiezen) wan neer en waar ze geholpen willen worden. Zo krijgt iemand zorg die past bij de persoonlijke om standigheden en is men niet af hankelijk van zorginstellingen. Bovendien gaat het ene na het andere verpleeg- en verzorgings huis over op kleinschalige woon vormen. Ook Ter Reede wordt op het ogenblik ingrijpend ver nieuwd. Met de opening van ver pleeghuis Ter Reede aan de Von dellaan in februari 2003 werd de eerste fase van die vernieu wing afgerond. In de woonunits van het verpleeghuis wonen nu hooguit zes mensen bij elkaar, begeleid door een vast team van Het oude gebouw van Ter Reede. medewerkers. Gestreefd wordt naar een huiselijke situatie en daarbij hoort ook het zelf was draaien en eten klaarmaken. Voor een deel van het oude ver zorgingshuis zijn nu 124 huur woningen in de plaats gekomen. Plus 66 nieuwe koopapparte menten in het 18 etages tellende Residence Vredehof. In dit nieu we woonzorgcentrum kunnen bewoners 24 uur per dag zorg op afroep krijgen, maar niet ie dereen maakt daar gebruik van. Het complex wordt sinds janua ri bewoond. Door de verhuizing zijn de cliënten er ruim 60 m2 per persoon op vooruit gegaan. Tegenwoordig geldt 90 m2als standaard in de ouderenzorg. Elk appartement heeft een woonkamer, keuken, slaapka mer, douche met toilet, hal, tweede slaapkamer en een ber ging. Directeur Jan de Graaf heeft overigens nog wel een punt van kritiek op de nieuwe woonvorm. „Woonzorgcentra blijken niet te betalen voor men sen die alleen moeten rondko men van hun AOW. Die dreigen nu tussen wal en schip te raken. Dat is een punt voor de politie ke discussie. Eigenlijk zou het gat gedicht moeten worden door middel van subsidie." De Graaf benadrukt dat dit probleem niet alleen in Ter Reede zichtbaar wordt, maar overal in Neder land waar nieuwe woonzorgcen tra verrijzen. Sociale contacten Bewoners kopen een eigen ap partement of huren van woon- service l'Escaut. Stichting Werkt voor Ouderen levert de zorg, maar dat kan evengoed een andere zorgverlener zijn. Fi nancieel zijn de zaken van el kaar gescheiden, maar feitelijk liggen alle voorzieningen dicht bij elkaar. De bewoners bepalen zelf waar ze wel of geen gebruik van maken. Een voordeel van woonzorgcentra is de mogelijk heid tot sociale contacten. Bij kleine wooneenheden in de wijk blijkt de praktijk op dat gebied vaak weerbarstig. foto's Ruben Oreel De ouderenzorg heeft de afgelopen decennia in grijpende veranderingen on dergaan. Van slapen achter je eigen gordijn tot een pri- vévertrek van negentig vier kante meter, zoals het nu in het Vlissingse Ter Reede is. De mensen hadden een zeke re vrijheid, maar niet ver der dan de ketting lang was, ver telt Abraham Pierens in een in terview met Ad Tramper van het Vlissingse Gemeente Ar chief. Pierens doelt met zijn beeldspraak op het oude gast huis in de Hellebardierstraat waar hij vroeger geregeld over de vloer kwam. In een tijd dat mannen en vrouwen, al dan niet getrouwd, strikt van elkaar ge scheiden werden, lastige nieuwbouw van het gasthuis ge reed is. Een citaat uit het arti kel; 'Voor de bewoners van het oude gasthuis zal het een hele verandering zijn. Een verande ring ten goede echter, want een feller contrast dan tussen het ruime, frisse gebouw in de bui tenwijken van de stad en het oude gevangenisachtige gast huis in de binnenstad kan men zich moeilijk indenken'. Verder op in het artikel meldt de ver slaggever dat de bewoners hun uitzicht op het Bellamypark ze ker zullen missen, maar dat ze er in verzorging wel op vooruit zullen gaan. 'Het nieuwe tehuis beschikt over 96 eenpersoonska mers, 20 kleine en 3 grote twee persoonskamers', aldus de ver slaggever. Inderdaad een hele verbetering als je bedenkt dat de mensen tot die tijd bij elkaar op slaapzalen werden o'nderge- Cor deVoogd bezoekt gaarne het atrium. In het Atrium, het kloppend hart van het woonzorgcentrum, is een groot en luxe restaurant waar bewoners hun eigen maal tijd kunnen kopen. Een klein winkeltje doet dienst als buurt super en deze week werd ook een kapsalon geopend. Dage lijks worden activiteiten georga niseerd. „Daar doe ik bijna nooit aan mee", vertelt de 90-ja- rige Cor de Voogd. Hij bezoekt graag het Atrium, als er op vrij dagmorgen piano wordt ge speeld. „Dan zit ik daar gezellig met vrienden in het restaurant." Ook 's avonds is Cor in het res taurant te vinden. Dan boomt hij met zijn vrienden over bin nen- en buitenlandse politiek. De ontwikkelingen in de maat schappij volgt hij op de voet. Hoe kan het ook anders na een carrière in de journalistiek. „Ge lukkig heb ik hier vrienden ge maakt én ik krijg hier gewoon elke dag het NRC en de PZC, die zou ik niet kunnen missen." Achter de geraniums zitten is echt niet meer nodig in Ter Ree de. Al mag het natuurlijk nog wel. Cor: „Ik heb twee van die planten van mijn schoondochter gekregen, maar ik heb meteen gezegd dat ze niet moet denken dat ik daar veel achter ga zit ten." Anita Janse DE VOORDEUR foto's Mechteld Jansen Winkels zijn er niet meer op het dorp, dus als ze straks slecht ter been worden, is dat een pro bleem. „We hebben nog wel de SRV-wagen, maar dat is alles", vertelt Kitty Rijk (57) uit Hoedekenskerke. „Mijn naam is eigenlijk Catheline, maar die th kunnen ze hier niet uitspreken." De van oorsprong Engelse, af komstig uit Canterbury, is al decennia ingeburgerd in Zeeland. Ze heeft een prachtig taalgebruik; En gels-Zeeuws. Haar Nederlands met Engels accent wis selt ze af met Zeeuwse woorden. Hoedekenskerke bezit overigens nog wel het nostal gische snoepwinkeltje annex museum het Wienkeltje van Wullempje. Toch goed voor een groot aantal bezoe kers. 'Oedjeskerke' is immers het eindpunt van de stoomtram Goes-Borssele en de treinreizigers verpo zen zich gaarne in de dorpskern. Wullempje is dan een geliefde pleisterplaats. Het snoepgoed uit grootmoe ders tijd gaat er grif van de hand. Zeker de drop naar het schijnt. Maar het Wienkeltje is vrij klein, dus het volk dat buiten staat te wachten, wil nog wel eens de Kerkstraat oversteken en een blik slaan op de verzame ling bellen van Kitty. De bellen van Kitty? Inderdaad. Mrs Rijk, born Flagstaff, bezit namelijk een aanzienlijke collectie bronzen bellen. Niet zomaar bellen, neen, de meeste komen uit Engeland. „De vriend van mijn moeder nam ze altijd mee in de vracht wagen. Het was niet de bedoeling dat het er zoveel zou den worden, maar ja, ik kon geen nee zeggen." We zien voor op de vensterbank de 'vrouwtjes' staan, variërend van Mariafiguurtjes tot nostalgische model len in hoepelrokken. Daarachter de geboortebellen, de 'ganzeveerbellen' en diverse bellen met en zonder hand vat. Kortom een gevarieerde verzameling. Alle met een andere 'kling'. „Nee, ik bel nooit, maar mijn klein zoons willen nog wel eens tingelen," glimlacht Kitty. Eens per drie maanden gaan het hele spul uit de ven sterbank en wordt schoongemaakt. „Daar ben ik dan een dag of twee mee bezig." In de woonkamer staat nog meer. „Ik ben begonnen met die karren met paarden", wijst ze op een vitrine kast. Maar dan verder: koperen ketels, een doofpot met delftsblauwe knop, de koperen Engelse blievenbus, het asbakje in vlindervorm.... te veel om op te noemen. Ze heeft overigens veel en flink moeten poetsen. „De ketels waren helemaal zwart. Maar ik heb nu ander spul, dat smeer je erop en dan doet het zelf z'n werk. Een stuk makkelijker." „We gaan straks verhuizen. Naar 's-Gravenpolder, daar komt mijn man vandaan. We gaan wat kleiner wo nen, wat moderner. Ik wilde eigenlijk verbouwen. De keuken doorbreken en zo nog wat dingen. Maar mijn man houdt helemaal niet van klussen, dus werd het ver huizen. Echtgenoot Ko (Jacobus) Rijke (64) is, zoals her en der te zien in huis, een verdienstelijk biljarter. „Driebander, hij biljart nog iedere week." Het huis is ruim van binnen, maar er zit geen cv in. „Dat hebben we staks wel, toch lekker hoor. Och, ik zal het hier wel missen. Canterbury heb ik nooit ge mist. Het leven is hier langzamer. Daar was alles altijd vlug, vlug, erg druk en vol. Ik ben een beetje ouder wets, ik hou van rust en niet te modern. En dat is alle maal hier." En de verzameling, straks na de verhuizing? „Die gaat voorlopig in dozen naar zolder." Ter Reede wordt op dit moment ingrijpend vernieuwd. De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. Annemarie Zevenbergen bracht. Het was een hele stap voorwaarts op weg naar een ver antwoorde huisvesting van oude ren. Nu bijna vijftig jaar later is de ouderenhuisvesting in onze sa menleving nog steeds volop in ontwikkeling. Zoals directeur Jan de Graaf van Stichting Werkt voor Ouderen dat zegt; „Je doet je uiterste best om het goed te doen, maar dat deden ze vijftig jaar geleden ook." En dat is waar. De kamers in het oude Ter Reede waren klein en sani Iiet atrium is het kloppend hart van Ter Reede. 'oudjes' nog werden verbannen naar de isoleercel en bewoners op de dag des Heeren bijna wer- tten gedwongen om naar de kerk te gaan. Zo lang is dat overigens niet geleden, want wat is nou vijftig jaar? Dit jaar is het een halve eeuw geleden dat de eerste steen voor het Vlissingse verzorgingshuis Ter Reede aan de Vredehoflaan werd gelegd. Dat heette toen overigens nog steeds gasthuis. De krant van 2 november 1957 kopt met dikke letters dat de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37