Terug op het oude nest PZC De Noormannen is en blijft club van Minderhoud ZEEUWS VOETBAL ONDER DE LOEP W7 Rouw is een jonge routinier bij DFS GPC opent sterk, Volharding zwak Als ze me maar niet scheef aankijken zaterdag 26 augustus 2006 ,i i 4- tëJ mi i DFS-doelman Leander Rouw: „Het plezier moet weer terugkomen en het is zaak dat de teugels wat aangehaald worden." mm foto Dirk-Jan Gjeltema Leander Rouw (22) is nog altijd ambitieus. Ooit zou de doelman nog eens hogerop willen, maar voorlopig voetbalt hij weer bij DFS. Na een leerzaam seizoen bij Noad'67 en een jaartje niksen bij SKNWK is hij in Burgh-Haamstede op de keper beschouwd te rug bij, at Aan de vooravond van het nieuwe seizoen wandelt de jonge routinier door de tijd: hij blikt terug en kijkt voor- Periode 1: 2000-2004. Leander Rouw is jong als hij de buteert in het eerste elftal van DFS. Op zestienjarige leeftijd. De doelverdediger groeit uit tot een vaste waarde. Eén jaargang (2000-2 001) brengt hij met zijn ploeg door in de derde klasse, maar daarin kan degradatie niet afgewend worden. Vervolgens is hij drie seizoenen actief in de oierde klasse. Rouw: „We speelden alweer een aantal seizoenen in de laagste klasse op zaterdag en ik kreeg steeds meer het gevoel dat ik wel een keer de stap omhoog kon maken. De wedstrijden wer den te makkelijk voor me. Ik bleef daardoor niet de volle ne gentig minuten geconcentreerd en ergerde me aan allerlei din gen." „Bi] de Schouwse selectie merk te ik dat ik het hogere niveau ook daadwerkelijk aankon. Bij dat team speelde ik samen met enkele jongens van Zierikzee en we troffen natuurlijk ook ster kere ploegen. Ik was er wel uit: met DFS kwamen we voorlopig niet uit die vierde klasse en dus was het beter dat ik daarom er gens anders heen ging." „Ik had het geluk dat een aantal clubs belangstelling voor me had. Het werd Noad'67, dat een goed team had staan. Ik zag het wel zitten." Periode 2: 2004-2005. Het elftal van Noad'67 eindigt stijf onderaan in de tweede klas se, met slechts vijf punten uit 22 wedstrijden. Het doelsaldo (17-108) zegt veel over de wor steling in Sint Philipsland. Een 7-O-nederlaag is voor de ploeg van Leander Rouw eerder regel dan uitzondering. Rouw: „Noad'67 had inderdaad een goede ploeg staan, maar in de zomer dat ik kwam vertrok ken er opeens een hoop ervaren spelers. Toen moesten er, uit nood, veel junioren ingepast worden." „Tja, dat ging natuurlijk hele maal niet goed. Het werd een drama-seizoen. We hadden een kleine selectie en de meeste spe lers hadden moeite om zich te motiveren." „Ik reed drie keer in de week van Burgh-Haamstede naar Sint Philipsland en tijdens die ritjes ging ik natuurlijk ook na denken. Al in de winterstop be sloot ik dat dit mijn enige sei zoen bij Noad zou zijn. Toen ik dat op een gegeven moment aan gaf, snapten ze het wel bij de club. De mensen snapten ook dat ik er meer van had ver- wacht. „Maar ik bleef me dat jaar wel vol inzetten voor de ploeg. Ik was nooit geblesseerd, speelde daardoor elke minuut en was dus zo'n beetje de enige constan te factor in de ploeg. Ik vond ook dat ik moest doorzetten voor Wim van de Burg, de keeperstrainer. Hij trainde vier uur in de week met mij en leer de me veel. Dan moet je niet on- dankbaar zijn en je kop laten hangen." Bij DFS had ik nog nooit een aparte keeperstrainer gehad. Toen Edwin Kriens er mijn trainer was, deed hij het er zelf bij." Periode 3: 2005-2006. Bij het maken van de elftalfoto is Leander Rouw nog wel aanwe zig, maar de doelman komt bij SKNWK niet aan spelen toe. De ploeg uit Nieuwerkerk, met Léon Quik onder de lat, wordt derde in de derde klasse. Ondertussen heerst er wanorde bij zijn oude club DFS. In Burgh-Haamstede lukt het trai ner Ronnie de Bruine niet om een hecht team te smeden. DFS eindigt de competitie met 34 punten uit 22 wedstrijden teleur stellend als zesde. Rouw: „Bij SKNWK ben ik niet aan spelen toegekomen. Ik had de tweejarige koksopleiding in Middelburg afgerond en kreeg een baan aangeboden bij een res taurant in Westenschouwen. Ik moest 's zaterdags om vier uur beginnen; voetballen om half drie ging dus niet meer. Al hal verwege het seizoen ben ik weer bij DFS gaan meetrainen. Dat was met m'n werk nog wel te re gelen." „In de zaal heb ik nog wel met Schouwse Boys wedstrijden ge speeld, maar op het veld ben ik er een vol jaar uit geweest. Ik moet dus nu ook echt wel weer even wennen." Periode 4: 2006-2007. DFS zal dit seizoen uitkomen in de vierde klasse van het zater dagvoetbal. Leander Rouw, on danks zijn jeugdige leeftijd al een ervaren kracht te noemen, keert terug op het oude nest, waar Wil Wijnands de nieuwe trainer is. Rouw: „Vorig seizoen keepte Stefan Smalheer hier. Maar hij zag de bui al hangen, toen ik weer bij DFS kwam trainen en duidelijk werd dat ik er ook weer ging spelen. Hij is naar ZSC'62 gegaan. Dat vind ik echt jammer; van concurrentie word je alleen maar beter. Nu ben ik hier de enige keeper." GPC Vlissingen wint al tien seizoenen op rij zijn openingswedstrijd van het voetbalseizoen. Geen enkele club in Zeeland heeft zo'n serie op zijn conto. Het laatste puntverlies van de Vlissingse club was een 4-3-nederlaag in 1995 tegen Wolfaartsdijk. De tegenhanger van GPC Vlissingen is zondagclub Volharding, dat de afgelopen twaalf seizoenen niet tot winst kwam in zijn openingswedstrijd. Ook dat is een record. De laatste zege dateert van 1993, toen de club uit Ovezande in de derde klasse van de afdeling met 4-3 won van Goes 3. De reeksen op een rij. Winnende reeks GPC Vlissingen j Zegeloze reeks Volharding TEGENSTANDER KLASSE UITSLAG SEIZOEN TEGENSTANDER KLASSE UITSLAG Tholense Boys 2E 1-0 2005/2006 Rimboe 5B 0-3 ZCS'62 3A 6-0 Kwadendamme 5B 0-2 Bruse Boys 3A 2-1 2003/2004 Lewedorpse Boys 5B 0-1 Yerseke 3A 3-1 Ouwerkerk n 5B I 1-1 Serooskerke 3A 5-0 2001/2002 Jong Ambon 5B 1-7 Bevelanders 3A 2-0 2000/2001 Dreischor 6A 3-5 Bevelanders 3A 3-0 1999/2000 Dreischor 6A 0-4 De Meeuwen 3A 4-3 1998/1999 Dreischor 6A 2-3 De Meeuwen 3A 4-2 1997/1998 Schoondijke 6A 1-1 Nieuwdorp 4A 4-1 Zeeland Sport 6A 0-6 Wolfaartsdijk afdf 3-4 1995/1996 Terhole 6A 0-4 1994/1995 Jong Ambon afd2 0-1 1993/1994 Goes 3 afd3 4-3 „In de hele voorbereiding is het zoeken geweest naar hoe we moeten spelen. In alle oefenwed strijden hadden we het moeilijk, omdat we nooit compleet wa ren. Verschillende jongens wa ren nog op vakantie of zaten moeilijk met hun werk. Wellicht hebben we daarom nog niet met de nieuwe trainer over een doel stelling voor het komende sei zoen gesproken. „Wat wel duidelijk is, is dat het plezier weer moet terugkomen en dat het zaak is dat de teugels aangehaald worden. Daarom denk ik dat Wijnands een goede trainer is. Hij zegt wat hij vindt en maakt harde afspraken met de ploeg. DFS - toch een moeilij ke club - heeft zo'n hoofdtrainer nodig. Het schortte de laatste ja ren nog wel eens aan de goede mentaliteit. Het zegt genoeg dat vorig jaar het tweede team bijna uit de competitie moest worden genomen. Er was nauwelijks dis cipline, de opkomst was slecht en dat werkte in de hele vereni ging door." „Ik geloof dat we er nu wel een leuk jaar van kunnen maken. Ik vind het zelf in elk geval goed om weer terug te zijn bij DFS. Maar dat wil niet zeggen dat ik de ambitie om hogerop te gaan kwijt ben. Ik heb zelfs nog van Zierikzee een aanbod gehad, waar mijn broer Mariko ook speelt, maar op dat moment had ik mijn jawoord al aan DFS ge geven. Misschien dat ik later nog een keer de kans krijg. Ik ben nog jong, hè. En keepers gaan nu eenmaal lang mee. Mark Minderhoud is niet over één nacht ijs gegaan. foto Ruben Oreel Roeland van Vliet 3 Kees Lammers/PZC - Bron: Rudy Boogert Het was even slikken voor Ad Min derhoud, voorzitter van De Noor mannen uit Westkapelle, toen zijn zoon Mark een paar maanden geleden vertelde dat hij. naar VC Vlissingen ging. De spits zelf had lang moeten wikken en wegen voor hij de knoop doorhakte. „Als ik het nu niet had ge daan, zou ik het nooit meer doen." Waar sommige amateurclubs tegen woordig doorgangshuizen lijken voor talentvolle voetballers, is De Noorman nen in Westkapelle lang een eiland van rust gebleven. De zondag-vierde klasser zag zelden spelers van buiten af komen en even sporadisch lieten de hondstrouwe spelers hun club in de steek. Dit jaar was echter een uitzonde ring op de regel, iets dat de secretaris ongewoon veel werk bezorgde in de overschrijvingsperiode. Het ongewoon hoge aantal van drie spelers vertrok na afloop van het seizoen bij De Noor mannen. Niek Minderhoud vroeg over schrijving aan naar De Meeuwen, Mat- thijs van Wageningen waagde de over stap naar Oostkapelle en Mark Minder houd ging naar Vlissingen. „Het is jammer", zegt voorzitter Ad Minderhoud mistroostig. „Ik probeer alle spelers voor De Noormannen te be houden. Voor ons is dit een fikse aderlating." De overstap van zijn 24-jarige zoon kwam ongetwijfeld het hardst aan bij de voormalige voorstopper uit Westka pelle. „Onverwachts was het niet. Hij is de laatste drie seizoenen benaderd, door verschil lende clubs." Ruud Pennings had ook al eens eerder gepro beerd om Mark Minderhoud naar Vlis singen te halen. De trainer - die in het verleden samen met Ad Minderhoud speelde bij De Noormannen - wist ook 1 toen al dat de zaken gevoelig lagen. Pennings benaderde destijds eerst zijn voormalige ploeggenoot, maar boekte geen succes. „Dit keer is hij ook naar me toe geko men", doelt Ad Minderhoud op de oe- fenmeester van de naar de tweede klas se gepromoveerde zondagclub. „Toen had Mark het al tegen me gezegd. Hij vroeg aan me wat ik er van vond. Ik heb gezegd dat ik er niet blij mee was, maar verder niets. We hebben er geen woorden over, hoor." Plussen en minnen Mark Minderhoud werd rond de win terstop benaderd. „Ik heb niet direct ja gezegd", vertelt hij in de kantine van zijn nieuwe, club. „Met die beslis sing ber. ik niet over één nacht ijs ge gaan. Ik heb er mei een aantal mensen over gesproken. Met mijn vriendin en met Lau Huibrcgtse, die vorig seizoen leider was bij het eerste. Hij was vroe ger jeugdtrainer en is altijd bij onze groep gebleven, met ons meegegroeid. Hij zei dat ik de beslissing zelf moest maken."- Mark Minderhoud zette allo plussen en minnen op een rijtje en besloot deze keer de overstap te maken. „Als ik het nu niet had gedaan, zou ik het waar schijnlijk nooit doen. Ik wilde altijd hogerop en als ik bij De Noormannen was gebleven, dan zou ik er later mis- schien spijt van krijgen." Eerder hield hij de boot af omdat hij nog niet klaar was met zijn opleiding in Breda en - zo als hij het zelf omschrijft - nog geen ze kerheid had. Inmiddels is hij klaar met zijn studie milieukunde, heeft hij een. baan bij de gemeente Veere als toe zichthouder en laat hij in Oost-Sou burg een huis bouwen waar hij vol gend jaar met zijn Vlissingse vriendin: intrekt. Nadat hij de knoop had doorgehakt, kwam het moeilijkste. Hij moest het thuis vertellen. „Mijn vader voelde het aankomen. Leuk vond hij het niet, maar hij begreep me wel. Ik mag geluk kig nog steeds thuis komen." Vriendengroep De selectie werd pas later ingelicht door de technisch begaafde en beweeg lijke aanvaller, die vorig seizoen veer tien keer trefzeker was. „We moesten op het laatst vechten om erin te blij ven. Ik heb het pas verteld toen we vei lig waren. Ik ben niet zo'n prater en voor een groep al helemaal niet. Ik vroeg me van tevoren af hoe ze zouden reageren, maar iedereen nam het goedr op. Gelukkig, want ik wil niet dat ze me scheef aankijken. Het is en zal al tijd mijn club blijven en als het kan, wil ik ze zien spelen. Ik heb er vanaf mijn vijfde gespeeld. Daarvoor ging ik mee met mijn va der. We waren een ech te vriendengroep. We kenden elkaar van kinds af aan. Iedereen had alles voor elkaar over." Wat de club zo speciaal maakt, kan hij niet zeggen. „Het is een echte dorpsclub, maar je kunt het niet om schrijven. Het is iets dat je moet erva ren." Het is in ieder geval een andere club dan zijn nieuwe. Qua clubcultuur, qua spelersmateriaal en zeker qua ambi ties. Waar De Noormannen blij is met handhaving in de vierde klasse, wil Vlissingen zo snel mogelijk opstomen naar de hoofdklasse. „Ruud Pennings heeft me dat tijdens een gesprek ver teld. Ik vind het mooi en hoop dat ik aan dat doel een steentje kan bijdra gen. Ik wil zo hoog mogelijk spelen. Dit is voor mij natuurlijk ook al een he le stap vooruit. Ik ga van de vierde naar de tweede klasse. De tegenstan ders zijn anders, het niveau, het is alle maal net een tandje hoger." Bij Vlissingen is Mark Minderhoud één van de vijf aanvallers voor de drie beschikbare spitsposities. „Ik hoop in ieder geval dat hij het eerste haalt, want ik zou het niets vinden als hij in het tweede van Vlissingen moet spe len", klinkt zijn vader angstig. Aartsrivaal De Westkapellenaar zelf is niet bang voor de concurrentie, waar onder ande re de van Domburg - de traditionele aartsrivaal van De Noormannen - af komstige Chiel Maranus toe behoort. „Ik zal er alles aan doen om in de basis te komen. Bij De Noormannen was het anders. Daar had je een selectie van veertien, vijftien man en als je geluk had, waren ze er allemaal aan het be gin van het seizoen. Eugène de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35