Voetbal als hét bindmiddel PZC T oekomst lacht Waarde weer beetje toe KNVB stort zich op project integratie I ZEEUWS VOETBAL ONDER DE LOEP I Westdorp draagt op zaterdag veel petten zaterdag 26 augustus 2006 De KNVB zal de komen de jaren 250 voetbal- :lubs intensief begeleiden m dat moet er toe leiden dat in 2010, boven op de nor- nale groei, 25.000 allochto- le jongeren extra aan het voetballen zijn geslagen. De oond krijgt van 'de overheid daartoe financiële middelen .n het kader van het project Meedoen Allochtone Jeugd door Sport. „Dit voelt als ?en echte erkenning van sport in het algemeen en /oetbal in het bijzonder." jolf, zo zegt Ruud Bruijnis, is liet een van de sporten die door le ministeries van Vreemdelin genzaken en van VWS voorals- ïog is uitverkoren om deel. te ne- nen aan het project Meedoen Al- ochtone Jeugd door Sport. Net ;omin als korfbal. ,Ja", glimlacht de directeur imateurvoetbal van de KNVB. .dat zou nog eens een echt staal- :je van integratie zijn: als je de illochtone jeugd zover krijgt lat ze massaal aan een oer-Hol- andse sport als korfbal gaat ioen. Maar dat is wel een héél ;rg grote uitdaging hoor." 3emaximaliseerd Vooralsnog veel te groot, zo heb- leri minister Verdonk van Vreemdelingzaken, staatssecre- :aris Ross van VWS en hun amb- .enaren en adviseurs uit diverse lisciplines geconcludeerd. Sport wordt door hen beoor- leeld als uitstekend middel tot ntegratie, maar de kans op het velslagen van het project moet vel worden gemaximaliseerd. .En dan kom je in eerste instan ce uit bij sporten die al min of neer populair zijn bij de alloch- one jeugd", vertelt Ruud Bruij- ïis op een zonnige dag op het sportcentrum in de Zeister bos sen. „Daarom trekken honkbal, gymnastiek, de krachtsporten, lasketbal en voetbal de kar." Ruimhartig Sport, zo vinden de betrokken ninisteries, is het middel bij uit stek om verschillende culturen rij elkaar te brengen. Die visie s op zich niet nieuw, maar met iet project Meedoen Allochtone 'eugd door Sport - onderdeel 'an de nota Tijd voor Sport - vordt door de overheid pas voor iet eerst ruimhartig de porte- nonnee getrokken. ,Er zijn wel eerder projecten ge veest waarbij sport als middel ot integratie werd gebruikt", veet Ruud Bruijnis, die voor de nissie staat om in 2010 25.000 ■xtra allochtone jongeren aan iet voetballen te hebben gekre gen. „Maar dat waren altijd wat deinschaliger initiatieven, vaar je vaak na een tijdje ook ïiets meer van hoorde. Dit keer vordt het echter groots aange pakt." Dat voelt, zo geeft de directeur imateurvoetbal van de KNVB oe, als een erkenning voor het xelang van sport. „Veel mensen lebben altijd wel geweten dat :port op allerlei manieren heel xelangrijk is voor de maatschap- Maar zelden werd dat er- door middel van het vrij- van gelden. Met dit pro- ect wordt een serieus signaal i'fgegeven: sport in het alge en voetbal misschien wel het bijzonder, is heel erg be- dan moeten Ruud Bruijnis n zijn collega's van de andere De KNVB streeft naar meer jeugdteams van multiculturele samenstelling, foto KNVB/Jan de Koning betrokken bonden wel zorgen dat de doelstellingen worden ge haald. „Ik ben ervan overtuigd dat dit project een groot succes gaat worden", zegt de bevlogen bondsman. „Tot nu toe constate ren we ook een groot enthousias me bij de clubs." Kaderfuncties Al zijn er wel degelijk sceptici onder de verenigingen, zo er kent de directeur amateurvoet bal. „Natuurlijk krijg je ook ver halen te horen dat het gas al duurder is geworden, dat de huur van het clubhuis weer is verhoogd én dat de verenigin gen daarbij met zo'n project ook nog eens worden geacht de rot zooi van de maatschappij op te ruimen. En dat ze daar geen trek in hebben." „Of dat allochtonen nooit hun contributie betalen en dat al lochtone ouders niet te porren zijn om kaderfuncties te vervul len. Maar die geluiden zijn ge lukkig veruit in de minderheid." Cultuurverschillen Bovendien, zo stelt Ruud Bruij nis, ligt het er ook maar aan hoe de doelen gesteld worden. „Ik denk niet dat het bijvooi'beeld wijs is als je direct gaat probe ren om allochtone ouders in ka derfuncties te krijgen. Je hebt nu eenmaal met cultuurverschil len te maken en je hebt tijd no dig om die te overbruggen of om naar elkaar toe te laten groeien. Daarom beginnen wij bij de ba sis: de jeugd op wat voor manier dan ook aan het voetballen krij gen." Daartoe worden landelijk 250 clubs geselecteerd. Ruud Bruij nis: „Dat doen wij in overleg met gemeenten. Waarbij wij in houdelijk de regie hebben, maar de gemeenten wel een vetorecht hebben als ze bijvoorbeeld vin den dat een bepaalde vereniging niet in aanmerking komt voor deelname aan het project." De uitverkoren verenigingen krijgen allemaal een eigen, vas te coördinator toegewezen. „Dat betekent dus dat wij voor de taak staan om 250 mensen te werven, die dit werk allemaal een dag per week naast hun nor male baan gaan doen. In princi pe betreft het allemaal mensen die al in het voetbal, het onder wijs of het buurtwerk actief zijn. Die dus al een bepaalde des kundigheid op dit vlak hebben. Zij moeten de clubs begeleiden, waarna de verenigingen na 2010 op eigen benen verder moeten." Cruyff Foundation Daarbij beschikt de KNVB in het project over twee vooraan staande partners. De Cruyff Foundation zorgt voor aanleg van zogeheten Cruyff Courts en voor opleidingen en trainingen aan de Johan Cruijff Academy. En in de Stichting Meer dan Voetbal zijn de Nederlandse profvoetballers verenigd. „Het maakt nogal een verschil of Jean-Paul de Jong bij een club hier in de buurt zijn gezicht laat zien of ene Ruud Bruijnis." Vooralsnog loopt het project al leen in de gemeenten Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Nij megen, Dordrecht, Arnhem, Utrecht, Tilburg, Enschede, Eindhoven en Zaanstad. „In die steden is de problematiek sim pelweg het grootst", legt Ruud Bruijnis uit. „Maar dat wil niet zeggen dat de rest van Neder- land op voorhand is uitgesloten van deelname." Cadzand „Voor zover ik Zeeland een beet je ken, zou Vlissingen er op ter mijn wellicht voor in aanmer king kunnen komen." En dan, lachend: „Maar in Cadzand zie ik het niet zo snel gebeuren." De directeur amateurvoetbal van de KNVB is rotsvast over tuigd van het welslagen van het project, maar maakt zich grote zorgen over wat er na 2010 zal gebeuren. „We moeten straks weer naar de stembus hè. Ik houd tegenwoordig al angstval lig de vex-kiezingsprogramma's van de verschillende politieke partijen in de gaten. En op basis van wat ik tot dusver zie, houd ik mijn hart vast. We hebben voor dit project gelukkig een ga rantie voor vijf jaar, maar het is maar de vraag of dergelijke px-o- jecten straks nog hoog op de agenda staan." Bauke Boersma Leo Westdorp is secretaris en trainer tegelijk. foto Willem Mieras Leo Westdorp woont al twintig jaar niet meer op Waarde. De voetbal club uit zijn geboortedoip va ai-wel zeg gen, kan hij echter niet. Toen de Zuid-Bevelandse vereniging vier jaar geleden op stex-ven na dood was, zette hij met extra elan zijn schouders eron der. Nu is SC Waarde er wèer bovenop1 en keert het eerste elftal na zes jaar modderen tegen reserve-elftallen te--> rug in de vierde klasse van het zater- dagvoetbal. Maar dat betekent dus niet dat Leo Westdorp het wat rusti ger aan kan gaan doen. De 46-jarige in woner van Heinkenszand blijft secreta ris en trainer tegelijk. Veel is er de laatste jaren uit Waarde (bijna 1200 inwoners) vertrokken: de Rabobank, het postkantoor, enkele winkels. Zelfs de buurtbus dreigde te verdwijnen, maar dankzij de inzet van vrijwilligers doet die het dorp nog re gelmatig aan. De buurtbus vertrekt wel, maar komt ook weer terug. Ook de voetbalclub kreeg het voor zijn kiezen. Zes jaar geleden verdween het tweede elftal en werd het eerste elftal ingeschreven in de reserve derde klas se. Zelfs dat niveau was te hoog gegrepen. SC Waarde degradeerde naar het op een na laagste niveau dat in Zeeland bestaat, de reserve vier de klasse. „We hadden nog maar één seniorenteam, wei nig jeugd en weinig vrij willigers. En degenen die er nog waren, waren weinig gemotiveerd vertelt Leo Westdorp. „Ik heb me toen wel eens achter de oren ge krabd. Heeft het nog wel zin om door te gaan?" Leo Westdoip zette met een paar men sen door, en oogstte succes. De voetbal vereniging kreeg een wonderbaarlijke impuls. Eerst meldde zich spontaan een keeper die van Roosendaal naar Waar de verhuisd was. Hij had in de derde klasse van het zaterdagvoetbal ge keept en kon daarom mooi de oude doelman - inmiddels de vijftig al ge passeerd - vervangen. Competatief Daarna meldde zich spontaan een tien tal voetballers uit het nabijgelegen Ki'abbendijke aan. En dankzij de door- stroming van een aantal junioi'en kan de SC Waarde opeens een competatief eerste elftal op de been brengen. De club heeft nu tachtig leden, twee senio renelftallen, een B- en een C-junioren- elftal. De toekomst lacht Waarde weer een beetje toe. Met de nadruk op een beetje. Het blijft sappelen voor een doi'psclub waar een groot deel van de bevolking uit princi piële overwegingen ixiet wil voetbal len, ook niet op zaterdag. Bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen kreeg de SGP in Waarde 48,1 procent van de stemmen. Aanhangers van die partij bedrijven niet vaak sport in clubver band en als ze het doen is de zondag ze ker uit den boze. De hoge kosten moeten door weinig le den worden opgebracht. Begin dit sei zoen probeerde de club een trainer aan te trekken, een capabele man die niet veel geld mocht kosten. Er kwam één reactie, maar die kwam van ie mand die niet in aanmerking kwam. Westdorp ging daarom maar gewoon door. Naast de gewone uitgaven drukt ook de aflossing van de kantine op de be- groting. Die werd zestien jaar geleden gebouwd, maar is nog steeds niet afbe taald. En de contributies verhogen, kan het bestuur zich niet permitteren Dat kost leden. Als klap op de vuurpijl wilde de ge meente Reimerswaal kort geleden de veldhuur drastisch opschroeven. „Dat hebben we gelukkig binnen de perken kunnen houden", vertelt Leo West- dox'p. „Met hulp van de dorpsraad. Het had ons misschien de kop gekost en de voetbalclub vervult een belang rijke sociale functie in Waarde. Er is nog een tennisclub en dan houdt het hier op. De dorpsraad erkent het be lang van ons bestaan." Reclameborden Om het hoofd boven water te kunnen houden, scharrelt de club op tal van manieren geld bij elkaar. Aan het eind van het seizoen wordt een groot toer nooi georganiseerd. De kantine draait die dag overuren, sponsoren zorgen voor nog wat extra inkomsten. Verder is het veld om zoomd met reclamebor den. Het aantal midden standei's en onderne mers is in Waarde mis schien maar op de vin gers van twee handen te tellen, toch staan er vijf tig reclameborden de voetballers toe te la chen. Een club uit de grote stad zal er jaloers op zijn. En dan is er nog het ge brek aan kader bij de voetbalvereni ging uit Waarde. „Vorig jaar speelden we uit tegen Cortgene", herinnert Leo Westdoxp zich. „De kantinebaas trok om vijf voor half drie zijn scheidsrech- terspak aan, deed de kantine op slot en ging onze wedstrijd fluiten. Dat was geen onbekend verschijnsel. Bij ons staat op zaterdagmiddag de voor zitter regelmatig achter de bar en ik was als secretaris tijdens de wedstrijd soms trainer en sclieidsrechter tege lijk. Op zaterdagmiddag heb ik veel petten op." Dat laatste zal het komende seizoen wat minder voorkomen, nu Waarde weer in de vierde klasse van de KNVB speelt. Op het plaatselijke sportparkje zullen zich weer echte scheidsrechters melden. En Leo Westdorp kan zich he lemaal op zijn elftal concentreren. Als hij in zijn functie van secretaris ten minste geen brieven hoeft te schrijven. Moed erin houden De ambities zijn bescheiden. „Als we van de onderste drie plaatsen wegblij ven, ben ik heel tevreden. Ik heb twaalf volwaardige eerste-elftalspe- lers. Als we er een- paar moeten mis sen, hebben we een probleem. Ik hoop bijvoorbeeld dat de keeper steeds mee kan doen. Dat scheelt ons drie doel punten per wedstrijd. Het is vooral be langrijk dat we de moed erin houden als het wat minder gaat." Koen de Vries Trouwste trainers Ruud Pennings en Peter Groenewegen maakten allebei in 2001 hun debuut als trainer bij een eerste elftal. Pennings bij Vlissingen, Groenewegen bij Wolfaartsdijk. Vijf jaar later zit het duo nog altijd bij dezelfde club. Daarmee zijn ze momenteel de trouwste trainers in het Zeeuwse amateurvoetbal. Opvallend genoeg hebben ze exact hetzelfde aantal wedstrijden (competitie, nacompetitie en beker) op hun naam staan: 143 Peter Groenewegen - Wolfaartsdijk Ruud Pennings - Vlissingen RUUD PENNINGS Vlissingen augustus 2001 vierde klasse zondag tweede klasse zondag 143 90 1 (2004) 3 (promotie 2006) ...De grootste winst is de groei die de ploeg met name de laatste maanden heeft gemaakt. Niet alleen de spelers, maar ook de mensen rond het team... (juni 2006) CLUB TRAINER SINDS NIVEAU BIJ AANTREDEN NIVEAU SEIZOEN 06/07 AANTAL DUELS GEWONNEN GELIJK VERLOREN DOELSALDO KAMPIOENSCHAPPEN NACOMPETITIES CITAAT PETER GROENEWEGEN Wolfaartsdijk april 2001 vierde klasse zaterdag vierde klasse zaterdag 143 70 30 0 2 We zijn drie jaar geleden begonnen met een heel jong team, waarmee we geleidelijk aan door willen groeien naar een hoger plan... (december 2005)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32