Staat het clubblad buitenspel? i PZC Ik wil er dit seizoen bovenuit steken Forum is stortplaats kritiek in grove taal I ZEEUWS VOETBAL ONDER DE LOEP I m m Wilco de Valk Ambiti wil het spel bepalen in Middelburg zaterdag 26 augustus 2006 Tien jaar geleden was een voetbalclub met een website een beziens waardigheid in het Zeeuw se voetbal. Tegenwoordig is een club zónder website een bijzonderheid. Is deze ont wikkeling ten koste gegaan van de traditionele nieuws- drager: het clubblad? „De clubbladen zullen waar schijnlijk niet verdwijnen, maar meer een verzameling worden van de interessant ste, eerder op de website ge publiceerde, artikelen." Internet verovert de laatste ja ren het amateurvoetbal. Clubs presenteren zichzelf op hun web site, er zijn elftallen met een ei gen site en inmiddels bestaan er ook sites over hele klasses. De bezoekersaantallen bevestigen over het algemeen de behoefte onder voetballiefhebbers aan dergelijke initiatieven. Internet is snel ('s middags ge speeld, 's avonds verslag met fo to), interactief (gastenboeken en forums) en vanuit vrijwel alle hoeken van de wereld te raadple gen. Dat zijn allemaal pre's die de traditionele spreekbuis van voetbalclubs - het clubblad - niet heeft. Wordt het clubblad door deze digitale versnelling buitenspel gezet? Drie betrokkenen van drie ver schillende clubs geven hun me ning vanuit een ander perspec tief. Eén club heeft immers al leen een website (Sluiskil), één club heeft alleen een clubblad (Volharding) en één club heeft beide (Zierikzee). Die laatste ca tegorie heeft in het Zeeuwse voetbal de overhand. Zierikzee Zondag-tweedeklasser Zierik zee heeft een clubblad (GOAL) en een website (Z-site) die nauw met elkaar verbonden zijn. „De site is een belangrijke bron voor het clubblad", verheldert Barry Hage, die voor beide organen schrijft. „De coverfoto van GOAL is bijvoorbeeld vaak een foto die door iemand op de site is geplaatst. Verder brengt de site je op ideeën voor GOAL en zorgt bovendien altijd voor een overvloed aan kopij." „Onze webmaster Hans van heeft de site dermate ge gemaakt dat eenvoudig teksten en foto's ge plaatst kunnen worden. Zo is ei iedereen redacteur. Of er of weinig van een bepaald op de site komt, hangt af het enthousiasme van de lei der en spelers van een team." de internetredactie richt meegekregen vanuit de dub? Zaken die wel of niet gepu mogen worden? Barry Hage: „Wat het bestuur alleen niet meer wil, is een fo rum op de site. Terecht. Dat is uniek voor Zierikzee. Bijna averal vormt een forum een vuil van anonieme, onge- ïuanceerde kritiek in grove :aal. We bekijken nu een soort /an tussenvorm: wel kunnen rea maar zo dat je e-mail- bekend is. Net iets minder 's uw indruk dat het clubblad dteindelijk zal verdwijnen en clubinformatie via internet e raadplegen zal zijn? Hage: „Voorlopig zie ik media naast elkaar be- ;taan. Dat hangt met name af Een voetbalclub zonder website is tegenwoordig een bijzonderheid. van de twee belangrijkste voor waarden: bereidheid van vrijwil ligers en voldoende advexieer- ders.' Schiet een daarvan tekort dan zal ongetwijfeld de keuze gemaakt worden om één van bei de de nek om te di-aaien. Dat is nu eenmaal eenvoudiger dan energie steken in een oplossing om wel adverteerders te berei ken en wel voldoende vrijwilli gers te interesseren." „Persoonlijk zie ik absoluut het belang van een clubblad. Het is iets fysieks. Je geeft je leden, do nateurs, sponsors, ouders van leden iets tastbaars in handen. In het voorwoord van de eerste GOAL vorig seizoen heb ik ge schreven: 'Ook lig je als vv Zie rikzee nog eens op de tafel bij een andere vereniging, de fysio therapeut of de friettent. Daar naast heeft niet iedereen inter net of maakt de virtuele tocht richting Z-site. Kortom: het clubblad blijft als aanvulling op de site, of andersom'." Zondag-vierdeklasser Sluiskil, vorig seizoen gepromoveerd via de nacompetitie, heeft al jaren geen clubblad meer. Alle com municatie verloopt via de websi te. „De Stip, zoals ons clubblad heette, is jaren geleden opgehou den met bestaan", vertelt inter- netredacteur Patrick van Me- gen. „Een paar jaar geleden is gepi'obeerd om met 'De Kleine Stip' een vervolg te geven aan ons clubblad, maar die versie heeft maar kort bestaan. Het ve le werk dat er in gaat zitten, is de doodsteek geworden van on ze clubkrant. Als er iemand weg valt, moet dat opgevangen wor- den en als dat niet gebeux-t, moe ten de overgebleven mensen steeds meer doen. Op den duur is dat niet meer op te brengen." Heeft de internetredactie richt lijnen meegekregen vanuit de club? Zaken die wel of niet mo gen? Voorzitter Bram van Houcke: „Het bestuur is van mening dat, een website voor een club niet weg te denken is, mits deze goed beheerd wordt en de informatie gebaseerd is op waarheden. Dit is mogelijk door het inzetten van een extern bedrijf - wat duur is en waarbij alle info aan geleverd moet worden - of door betrouwbare vrijwilligers, zoals bij ons het geval is. De website redactie heeft geen richtlijnen van het bestuur gekregen. We gaan uit van gezond verstand." Is uw indruk dat het clubblad uiteindelijk zal verdwijnen en alle clubinformatie via internet te raadplegen zal zijn? Patrick van Megen: „Het grote nadeel van websites is dat (nog) niet iedereen bij de informatie op het internet kan. Bij Sluiskil zijn er redelijk wat 'oudere' le den die geen internetaansluiting hebben en dus ook geen informa tie kunnen vergaren van onze website. Hoewel wij het bij Sluiskil nog niet doen, is het met een 'nieuwsbrief generator' redelijk simpel om van de artike len op de website een papieren versie te maken en zo iedereen van informatie te voorzien. De clubbladen zullen waarschijn- Wilco de Valk maakte vijftien jaar geleden als zestienjarig broekie zijn eerste 1 competitiedoelpunt'* voor SKNWK in de tweede klasse van de afdeling (tegen Dauwendaele 2). Inmiddels is de 31-jarige aanvaller uit Nieuwerkerk de productiefste hoofdklassespeler van het Zeeuwse amateurvoetbal. Zijn 166 doelpunten onder de loep Doelpunten per seizoen Seizoen Club Klasse Goals 1990/1991 SKNWK afd. 2 1993/1994 SKNWK 4A 13 1994/1995 SKNWK 4A 17 1995/1996 SKNWK 4A 28 1996/1997 SKNWK 3A 19 1997/1998 SKNWK 2E 12 1998/1999 SKNWK 2E 8 1999/2000 Kloetinge HB 4 2000/2001 Kloetinge HB 5 2001/2002 Kloetinge HB 10 2002/2003 Kloetinge HA 14 2003/2004 Kloetinge HA 13 2004/2005 Kloetinge 1C 18 2005/2006 Hoek HA 4 Totaal 166 foto Dirk-Jan Gjeltema lijk dan ook niet verdwijnen, maar meer een verzameling wor den van de interessantste, eer der op de website gepubliceer de, artikelen." Volharding Zondag-vijfdeklasser Volhar ding is één van de laatste Zeeuw se clubs die de digitale snelweg wil opdi'aaien. Vooralsnog is de nieuwsbrenger van de club uit Ovezande het clubblad. „Maar we zijn inmiddels druk bezig om een site op te zetten", vertelt Volharding-voorzitter Peter de Meij. „We willen een site die up-to-date is en die makkelijk te onderhouden is, maar dat vergt tijd om die te bouwen. Zo lang dat nog niet gedaan is, gaat die site nog niet de lucht in." De site moet een meeiwaarde vormen bovenop het clubblad. De organen hebben volgens De Meij ook een verschillende func tie. „Een clubblad ligt ergens. Bij sponsoren bijvoorbeeld, die hun advertentie daarin terug zien. Een website is meer be doeld om de club bekendheid te geven en om bijvoorbeeld ver trektijden van teams en aan vangstijden van wedstiïjden weer te geven." Rudy Boogert Clubs waartegen Wilco de Valk de meeste doelpunten maakte Bevelanders Dauwendaele, GPC Vlissingen Krabbendijke Kruiningen SSV'65 Terneuzense Boys Wemeldinge WIK'57 Zaamslag Rijnsburgse Boys Doelpunten per club Dovo Excelsior Maassluis Hoek Nieuw-Lekkerland Noad'67 Club Goals Thuis Uit* SKNWK 98 54 44 Kloetinge 64 38 26 Hoek 4 2 2 Totaal 166 94 72 Doelpunten op neutraal terrein toegevoegd aan de uitdoelpunten Aantal doelpunten per wedstrijd 1 keer gescoord 93 2 keer gescoord 24 3 keer gescoord 7 4 keer gescoord 1 Gaza Blaise Ambiti blaakt van zelfvertrouwen. foto Ruben Oreel Kees Lammers/PZC - Bron: Rudy Boogert Dit seizoen moet hij er staan, vindt hij zelf. Nu hij blessurevrij is en zijn zelfvertrouwen groot is, wil Gaza Blaise Ambiti zich gaan profileren bij Zeelandia Middelburg. Hij wil, zoals hij het zelf zegt, „er bovenuit steken". De aanvallende middenvelder, die zijn geldingsdrang dus niet onder stoelen of banken steekt, wil daarom ook spel- •j bepalend zijn bij de zondag-derdeklas- ser. „Dan kom je aan de bal." Gaza Blaise Ambiti - met zijn twee j: voornamen vernoemd naar zijn opa en g een vriend van zijn vader - werd bijna 27 jaar geleden geboren in Zaïre, het Midden-Afrikaanse land dat sinds 1997 de Democratische Republiek Con- c go heet. Op z'n elfde kwam hij naar Ne- j; deiiand, naar Middelburg. „Mijn ouders hebben me altijd verteld dat :j dat was om mij een betere toekomst te jj geven", vertelt hij. „Maar of dat ook ij de werkelijke reden was, weet ik niet eens." Die betere toekomst had zo- I maar in de voetbalsport kunnen lig- t; gen. Ambiti, die al vi-ij snel lid was ge il worden van het toen nog op zichzelf staande Middelburg, bleek namelijk een talentvolle spits. Tijdens zijn junio- rentijd werd hij ook daadwerkelijk 'ontdekt'. „Ik voetbalde op zaterdag in ij de Al en zondag in het eerste team", herinnert hij zich. „En met de junioren speel- f den we destijds in de eerste klasse landelijk, bijna alleen maar tegen j; A-teams van betaald- voetbalclubs. Op een ge- geven moment viel ik ;j op bij NAC. Ze zochten jj daar nog een spits. Ze tj vonden dat ik de goede 0 balaanname had en 1 over inzicht beschikte." jjj Ambiti deed het vervol- gens ook goed in Breda, waar hij bij ij NAC 2 in de aanval met onder anderen ;j Cristiano en Sergio speelde. Zijn leven stond in het teken van het spel met de lederen knikker enliij rook er aan het pi'ofbestaan. Ondanks een blessure in zijn eerste jaar mocht hij ook een twee de jaar blijven. „Gelukkig ging het daarin al een stuk beter." En ook een derde seizoen in Breda lag in het ver schiet. „Ze vroegen of ik wilde blij ven." Maar toen volgde de Middelbur ger de verkeerde raad op. Spelersmakelaar Aan het einde van zijn tweede seizoen l bij NAC 2 diende een spelersmakelaar ;j zich aan. Die zou ervoor zorgen dat Ambiti aan de slag zou kunnen bij een andere betaald voetbalclub, waar hij meer kans zou maken op een plek in ij de eerste selectie. „Maar die man jj bleek er totaal geen verstand van te jj hebben. Het ging helemaal mis. Hij I kreeg mij nergens ondergebracht, ter wijl ik al bedankt had bij NAC. Toen zat ik dus ineens zonder club." En daarmee viel een droom in 2000 ji aan diggelen? „Nou, eigenlijk niet", t; vertelt Ambiti. „Ik hoefde niet per se jj prof te worden. Die grote ambitie was jj er gewoon niet. Als ik verder kon ko- 'j men in het betaalde voetbal, dan was a dat mooi. Lukte het niet, dan ging ik gèwoon terug naar Zeeland. Een te leurstelling is het - hoe vreemd het Look klinkt - nooit geweest." Hij vond aanvankelijk onderdak in Hoek, waar hij een tijdje meetrainde met de hoofdldasser en zelfs in wat vriendschappelijke wedstrijden zijn ca paciteiten als aanvallende middenvel der toonde. Maar hij kon op dat mo ment niet voor Hoek uitkomen in de competitie, omdat de KNVB zijn over schrijving tegenhield, en belandde bij Eeklo. Ambiti: „Hoek had een connec tie met Eeklo en stalde me daar. Met het idee om mij een jaar later alsnog naar Hoek te laten komen. Dat het daar nooit van kwam, was omdat ik het in Eeklo het eerste seizoen wel naar mijn zin had." Knokvoetbal En dat terwijl het een hele omschake ling was van het technische voetbal in Breda naar het hotse-knotse-bego- nia-voetbal bij de Belgische eersteklas ser provinciaal. Maar Gaza Blaise Am biti kx-eeg de ploeg samen met Danny ter Steege (nu Vlissingen) behoorlijk op de rails, nadat het lange tijd slecht was gegaan. Dat gaf de Middelburger het nodige zelfvertrouwen. In het tweede seizoen in België ging het knokvoetbal hem echter wel tegen staan. „Ik ben een vrij technische voet baller, maar kwam daar niet uit de vex-f. Ik ging daardoor steeds slechter spelen. Zelfs zo slecht, dat ik begon te twijfelen of ik het ni veau wel aan kon. Ik wilde daar ixiet nog een jaar spelen." Maar wat volgde, was een nog minder ge slaagd seizoen bij zater dag-derdeklasser Vee- re. Ambiti: „Die club wilde allemaal goede voetballers bij elkaar brengen om eventueel een stap omhoog te kun nen. Maar het liep alle maal anders dan ik had verwacht. De trainer, Kees de Rooy, gaf me nauwe lijks speeltijd. Dat was echt een mis lukt, totaal weggegooid seizoen." En dus keerde Ambiti terug bij zijn eerste club, die inmiddels Zeelandia Middelburg heette. Maar niet met han gende pootjes, zoals na zo'n earrière- vexioop verwacht zou kunnen worden. „Ooit leefde ik compleet voor het voet bal, maar dat was toen al niet meer zo. Ik vond het prima om terug te zijn," Door knie- en enkelblessures - hij werd verscheidene keren geopereerd - kwam Ambiti in de afgelopen drie sei zoenen vaak niet aan voetballen toe. „Bij elkaar heb ik misschien maar an derhalf seizoen mee kunnen draaien Nu is de Middelburger echter geheel blessurevrij. „Dit moet dus weer mijn jaar worden." Zeelandia Middelburg, getraind door Kees van der Sluis, heeft zich deze zo mer versterkt met onder andere Wou ter Labxixjère, die jaren met Kloetinge in de hoofdklasse speelde. „Ik denk dat we nu een beter elftal hebben. We beschikken over meer kwaliteit en er is een betere balans tussen jong en oud." De rol die Ambiti voor zichzelf ziet weggelegd, is die van sturende, spelbe- palende middenvelder. Hij wil veel aan de bal zijn en 'er bovenuit steken. En dus min of meer nog laten zien dat hij niet voor niets ooit aan het profbe- staan mocht ruiken. Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30