PZC Gesjoemel op de Zeeuwse velden Ik ga mijn naam niet te grabbel gooien Eens maar nooit meer Het is niet goed, maar wel menselijk „edactie: 0113-315640 www.pzc.nl wnau.iouu-■-- Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; touws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 26 augustus 2006 Wim Broekhoven uit Mid delburg, scheidsrechter: „Ik ben in het verleden wel eens benaderd door een clubbestuur der, Of ik de kaarten maar even wilde intrekken. Hij kende me waarschijnlijk niet, want zo werkt het bij mij niet. Ik ga mijn naam niet te grabbel «ooien en de kans lopen dat ik «eschorst word." ||ét wereldje is zo klein in Zee land en de vijand slaapt nooit. Een dag later weet iedereen dat jij de kaarten hebt geseponeerd. Kijk, als ik een technische fout maak, wordt het verhaal anders, maar dan regel ik dat nooit ter plekke. Nee, dan gaat er een briefje naar de KNVB en laat ik ze weten dat ik een blunder heb gemaakt." „Zeker in het lagere voetbal is de mentaliteit: baat het niet, dan schaadt het niet. Onder dat mom proberen clubbestuurders altijd die kaarten weggewerkt te krijgen." „Het geeft immers een hoop en het kost de vere- Gewoon een pilsje De aangeschreven scheids rechters kregen ook de mo gelijkheid om de ingevulde en quête van commentaar te voor zien. Hieronder een verzameling ran de opmerkelijkste reacties. Bijlagere elftallen (geen stan- Awrd) wordt er zeker op het eind van de competitie wel het een en ander geregeld. Voor ons scheidsrechters zijn dit de minst hkewedstrijden omdat het er io dik bovenop ligt. Het mee la ten spelen van geschorste spe lers 'is mij ook een doorn in het oog. Gelukkig is er dan nu een spelerspas waarmee we een mid- Aelin handen hebben om dit te controleren." „Bij wedstrijden waar geen offi ciële scheidsrechter is aange steld, wordt veel geknoeid. „Als je duidelijk overkomt, zul len ze je dat zeker geen tweede „Wilt u een duidelijk beeld krij gen, dan lijkt mij dat de enquête eerder moet worden uitge- Wedstrijden worden wel eens geregeld als men gelijkspeelt en elk team heeft genoeg aan voor „Onder omkoping versta ik ook gratis drinken/eten na afloop van een wedstrijd waarbij de kaarten geschrapt worden. Gel delijke omkoping zal niet zo snel gebeuren in verband met de positie van de scheidsrechter." „Omkoping betekent dat er iets geboden wordt als tegenpresta tie voor bijvoorbeeld het intrek ken van kaarten. Dat is mijn in ziens niet het geval. Wel is het zeker dat een enkele keer kaar ten worden ingetrokken, maar daar blijft het dan bij. Dus geen tegenprestatie." „Eens maar nooit meer." „Ik ben benaderd om de uitslag van een wedstrijd te beïnvloe den in de nacompetitie van de vijfde klasse. Ik ben er niet op ingegaan. Scheidsrechters wor den bijna wekelijks benaderd om kaarten te schrappen, zeker in lagere klassen." Als een kat in het nauw zit, maakt hij heel rare sprongen. Bepaalde ploegen hard aanpak ken." „Een integere scheidsrechter werkt nooit aan dergelijke za ken mee." Rudy Boogert Jan Schaalje uit 's-Gravenpol- der, bestuurslid amateurvoet bal, meent dat het intrekken van kaarten na een wedstrijd van alle tijden is. „Het is niet goed, maar wel menselijk. In nujn tijd als voetballer maakten we ons er ook schuldig aan. Ik schrik niet van zo'n cijfer. Je Moet het iri een bepaalde catego rie plaatsen." "Hoe hoger het niveau is, hoe ho ger de controle is. Bij wedstrij den in de hoofdklasse is er vaak veel aandacht van de pers en worden er na afloop echt geen Kaarten ingetrokken hoor. Nee, bet gebeurt vooral in de lagere blassen en bij lagere elftallen." Binnen de KNVB weet men dat er gesjoemeld wordt met kaar- 'et „We proberen de scheids rechter zo goed mogelijk op te Wen en hem wegwijs te maken b'j de waarden en nonnen. Als wemerken dat hij de kaarten met noteert op het wedstrijdfor- Wier, krijgt hij eerst een waar schuwing. De tweede keer ne- raen we afscheid." «Het probleem is hoe we er als KNVB achter moeten komen, bang niet bij alle wedstrijden zijn natuurlijk rapporteurs of waarnemers. Een schèidsrechter o -zes a zeven rap porten in een seizoen, waarin 22 wedstrijden worden gespeeld. We hebben gewoon niet zoveel waarnemers en rapporteurs." Dat de Zeeuwse clubs zich be zondigen aan het regelen van uitslagen, kan Schaalje ook niet verontrusten. „Als ik nou hoor dat drie pro cent van de arbiters er wel eens gehoor aan heeft gegeven, zeg ik: wat stelt dat nu voor? Dat zijn dan drie scheidsrechters die ooit in hun lange loopbaan zich daaraan hebben bezondigd. Ach, vaak gaat het om een gein tje, bij een veteranenelftal of- zo." „Ook dat is niet goed voor de sport, maar het is zo ongrijp baar. Ik heb wel eens bij een kwalificatietoernooi zaalvoet bal gezeten en dan ging het ook om rekenwerk, zodat dat ene land de poule door kon komen. Als je dan als bestuurslid van de KNVB op de tribune zit, voel je je daar heel ongemakkelijk bij, maar je hebt er geen enkele in vloed op. Ook de scheidsrechter niet. Wat moet je eraan doen? Het is spelbederf, maar het staat niet echt goed in de regels omschreven wat daaraan te doen. Hoe laag mag het tempo tijdens de wedstrijd zijn? Weet jij het? Ik niet." Jan Dagevos extra weggeven in de bestuurs kamer. Het werkt heel simpel. Het is een bekend verschijnsel, ook bij de KNVB hoor. Het kan toch niet zo zijn dat in bepaalde klassen wel veel strafzaken zijn en in andere categorieën niet. Alsof daar allemaal wereldvoet ballers rondlopen en er nooit iets gebeurt." „Dat de clubs onderling wel eens de einduitslag regelen, ver baast me niet. Dat zien we op het topniveau ook. Het is alleen moeilijk aan te geven. Ga jij maar eens bewijzen dat iemand expres over een bal heen schopt. Waar ik wel van schrik is dat drie procent van mijn collega's wel eens heeft meegeholpen om de uitslag te beïnvloeden. Dan kan men wel zeggen dat het maar drie procent is, maar dat is dus drie procent te veel. Dege ne die zich daaraan bezondigen, zouden meteen aan de schand paal genageld moeten worden. Nee, aan mij heeft nog nooit ie mand gevraagd of ik expres een strafschop wilde geven." Jan Dagevos foto Willem Mieras Het doel heiligt de middelen. Ook in het amateurvoetbal. Wie kam pioen wil worden, de nacompetitie moet halen of degradatie tracht te ont lopen, laat geen mogelijkheid onbenut. Dat blijkt uit de anonieme enquête die de sportredactie van de PZC onder de Zeeuwse scheidsrechters hield. Het beïnvloeden van uitslagen, gesjoemel met rode en gele kaarten; het blijkt allemaal voor te komen in het Zeeuwse amateurvoet bal. Verder hebben de dienstdoende arbiters in grote meerderheid het idee dat bij tal van officiële wedstrijden de clubs onderling wel eens het eindresultaat regelen. De populairste vorm van bedrog blijkt het se poneren van kaarten na de wedstrijd te zijn. Maar liefst 92 procent van de geënquêteerde arbiters zegt wel eens benaderd te zijn om na afloop geen melding te maken van de kaar ten, die even daarvoor zijn uitgedeeld. Hier door blijven schorsingen uit en kan de betrok ken speler de week daarop gewoon weer mee doen. Bovendien blijft de club en speler een geldboete alsmede een hoop administratieve rompslomp bespaard. In veertien procent van de gevallen bezwijkt de arbiter voor de druk en zet hij de kaarten niet op het wedstrijdformulier. Wat niet weet, wat niet deert. Een ruime meerderheid (78 procent) geeft aan weliswaar benaderd te worden, maar nooit daarop in te gaan. Presteren In hun drang om te presteren gaan spelers, clubs en andere betrokkenen (clubsponsors bijvoorbeeld) nog wel eens verder, zo blijkt uit het onderzoek. Op de vraag of een arbiter voor de wedstrijd wel eens verzocht is om de wedstrijd (uitslag) té beïnvloeden geeft negen procent aan ooit wel eens benaderd te zijn. In drie procent van de gevallen werd daar nóg gehoor aan gege ven ook. Al deze ervaringen leiden ertoe dat eén meer derheid van de arbiters (57 procent) ervan overtuigd is dat beïnvloeding van uitslagen en het intrekken van kaarten voorkomt in het Zeeuwse amateurvoetbal. Dat lijkt haaks te staan op het eerdergenoemde percentage van veertien procent van arbiters die toegeven hieraan wel eens te hebben meegewerkt. Wellicht nog schokkender is dat 58 procent van de arbiters gelooft dat de Zeeuwse clubs onderling het eindresultaat van een wed strijd wel eens regelen. Het gaat daarbij om de bekende salonremises in de hoop degrada tie te ontlopen of bijvoorbeeld expres verlie zen, zodat die mooie, lucratieve, derby in stand blijft. De sportredactie schreef voor de enquête hon derd scheidsrechters aan. Van de honderd for mulieren werden er 65 geretourneerd. De en quête was anoniem. Jan Dage vos Anders 12 Bent u voor een wedstrijd wel eens di een club, speler of andere betrokkene benaderd om een wedstrijd(uitslag) t< beïnvloeden? Bent u na afloop van een wedstrijd wel eens benaderd om gele of rode kaart(en) te schrappen en bent u daarop ingegaan? IN DEZE BIJLAGE W2 Zet de website het clubblad buitenspel? Ambiti wil het spel bepalen in Middelburg W3 Stoppen kunnen ze bwin niet meer Schoenen zijn jeugd nooit bont genoeg W4 KNVB stort zich op project integratie Leo Westdorp draagt op zaterdag veel petten W5 Breskens moet weer Breskens worden Lenny en Cees zijn bezeten van voetbal foto's Dirk-Jan Gjeltema WE Tazelaar, een regelaar met oog voor detail Coppoolse is van het ruigere werk W7 Rouw is terug op het oude nest De Noormannen blijft van Minderhoud Trainer zijn kun je geen hobby noemen Deze sportbijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant. PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes, Telefoon: 0113-315640, Fax: 0113-315669, E-mail: sport@pzc.nl. Eindredactie: Barry van der Hooft Vormgeving: Kees Lammers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29