Geen kwaad woord over grote roerganger Nairobi National Park verwordt tot dierentuin Mao Zedong populair bij Chinese jeugd Politiek Kenia doet niets zaterdag 26 augustus 2006 Dertig jaar na zijn overlijden lijkt Mao Zedong bijzonder populair bij de generatie die na zijn dood is opgegroeid in toene mende voorspoed. Drie studen ten over de Grote Roerganger, die in de westerse geschiedenis boeken naast Stalin en Hitier een plaats inneemt als een van de meest misdadige tirannen van de afgelopen eeuw. „Voor mij is Mao een spiritueel leider." Dertig jaar geleden, op 9 septem ber 1976, om tien minuten na middernacht, overleed de Chinese par tijleider Mao Zedong in gebouw 202 in Zhongnanhai, het Kremlin van Pe king. Het was het einde van een tijd perk en veel mensen vreesden het ein de van China. Want in dat jaar over leed niet alleen de Rode Keizer, maar ook premier Zhou Enlai en de roem ruchte militaire leider Zhu De. Vervol gens werd op 28 juli de stad Tangshan verwoest door een zware aardbeving. Volgens de officiële cijfers verloren een kwart miljoen mensen het leven, maar het werkelijke aantal wordt op het dubbele geschat. In keizerlijke tijden zou de (in dit ge val communistische) dynastie geval len zijn. De laatste keizer mocht vre zen voor zijn reputatie in de geschiede nisboeken die traditiegetrouw door zijn opvolgers geschreven werden. On danks grote spanningen viel de dynas tie niet en werd een genadig oordeel over het bewind van de Rode Keizer geveld. In 1981 kwam de Partij tot de conclusie dat Mao voor zeventig pro cent 'correct' was geweest en voor der tig procent 'incorrect'. Dat is wel bijzonder mild, oordelen biografen die hem verantwoordelijk hebben gesteld voor de dood van ze ventig miljoen Chinezen in vredestijd. Zijn ideeën over een communistisch China bleken in de praktijk desastreu ze gevolgen te hebben voor de bevol king. De zuiveringen in de jaren vijf tig, de Grote Sprong Voorwaarts die tot een economische ineenstorting leid de, drie jaren hongersnood en de Cul turele Revolutie - het zijn inktzwarte smetten op het toch al groezelige bla zoen van de Grote Roerganger. En dan was er natuurlijk nog de commu nistische terreur van voor de overwin ning in de Burgeroorlog in 1949 en de dubieuze verzetsrol van de Partij on der Mao tegen de Japanse bezetting van 1931 tot 1945. -■«. Bevrijd Oudere Chinezen kunnen putten uit hun eigen ervaringen met het bewind van Mao. Maar hoe is de visie van de mensen die na 1976 geboren zijn? Die niet de angst voor de ineenstorting hebben gevoeld, die niet aan den lijve hebben ondervonden hoe het is om als intellectueel aan de schandpaal te worden genageld en nooit honger en zuiveringen hebben meegemaakt? „Mao Zedong zorgde voor stabiliteit. Hij heeft ons bevrijd van buitenlandse invloed en uitbuiting. Mao gaf echt om zijn volk", zegt de 24-jarige Wang Maomi die zich de Engelse naam Mels heeft aangemeten. De schrander uit zijn ogen kijkende student aan de pres tigieuze Peking University legt het Dertig jaar na zijn-doodis'Mao Zedong nog alom aanwezig in China. foto Erwin Tuil/GPD werd het genoemd. Wij hebben Tibet juist bevrijd! Net zo moeilijk kan Voorzitter Mao begrepen worden door buitenstaanders." Plet klinkt niet als een verwijt. Eerder als een wat trieste constatering. Mausoleum Alledrie kennen het mausoleum op het Plein van de Plemelse Vrede van binnen. Anna is er zelfs al zeven keer geweest. En hoewel ze dan snel moet doorlopen, vindt ze het een bijna mys tieke ervaring. Mels komt uit de hoofd stad, maar Anna en Amanda komen van het platteland dat veel geleden heeft onder het bewind van Mao Ze- dong. Amanda komt uit een familie die na 1949 werd aangemerkt als grondbezitters en dus fout. „Maar voorzitter Mao heeft een nieuw China mogelijk gemaakt", zegt Amanda. „Zonder Mao geen Deng Xiaoping, zonder Deng geen economische hervor mingen, zonder economische hervor mingen geen welvaart en betere moge lijkheden voor ons. Ik wil maar zeg gen, zonder de Voorzitter was dit alle maal niet mogelijk geweest." Erwin Tuil graag uit. „Mels is een samenstelling van de initialen van Marx, Engels, Lenin en Stalin." „De M is niet voor Mao?" „Nee; maar het had gekund. Plet kwam nu eenmaal zo uit. Wel een M voor Mao, maar niet voor Marx was geen eerbetoon aan de vader van het communisme. Plet huidige China is het meest vrije wat er ooit is ge weest", zegt Mels op de campus van zijn universiteit, een paar honderd me ter van de plaats waar in 1966 de Cul turele Revolutie begon. De gevolgen daarvan zijn hem bekend. Ook dat het vooral intellectuelen waren die gena deloos zijn aangepakt door de fanatie ke Rode Gardisten. Vernedering, zelfmoord, moord, herop voedingskampen, marteling en vernie tiging van cultureel erfgoed kenmerk ten de Revolutie die pas met de dood van Mao tot een einde kwam. Deson danks toont Mels weinig begrip voor de soms felle kritiek op Mao Zedong. Van de vorig jaar gepubliceerde en in China verboden biografie Mao, het on bekende verhaal van de Chinese schrijfster Jung Chang en de Britse historicus Jon Halliday heeft hij ge hoord. „Ik weet dat er hoofdstultken in het Chinees op het internet te vin den zijn. Maar ik vind het niet goed als dit soort kritiek gepubliceerd wordt. Zeker niet als die critici buiten China zijn. Ze begrijpen het niet en ze hebben bovendien het recht niet om kwaad te spreken over Mao." Helemaal kritiekloos is Mels overi gens niet. „De kwestie-Taiwan heeft hij niet goed aangepakt. Dat eiland is Chinees en het moet weer onder be stuur van Peking komen. Bovendien draagt hij verantwoordelijkheid voor de Culturele Revolutie. Hij was ten slotte de leider." De 22-jarige studentes Anna Ma en Amanda zien dat iets anders. „Er wordt gezegd dat Mao verantwoorde lijk was voor de Culturele Revolutie. Ik geloof dat niet. Ik geloof niet dat Mao zo slecht was. Het was de kliek om hem heen die hem onwetend hield. Toen voorzitter Mao een brief kreeg van een slachtoffer van de Rode Gar disten, barstte hij in huilen uit", zegt Anna. Ze vindt daarom dat het niet meer dan terecht zou zijn als het oor deel van de Partij (zeventig procent goed, dertig procent fout) wordt bijge steld. „Hij was beter dan de Partij toen oordeelde. Voorzitter Mao heeft altijd het beste voorgehad met China. Plij was een groot dichter, misschien wel een van de grootsten ooit." Ze krijgt een blij gevoel van de gedachte aan de Grote Roerganger. „Je ziet steeds meer mensen weer met speldjes van Mao lopen." Opvallend is ook een goudkleurige hanger van Mao die in veel auto's aan de achteruitkijkspie gel hangt. „Automobilisten hopen zo een beetje extra geluk te krijgen. Mao beschermt", vertelt Anna. „Mao heeft een belangrijke rol ge speeld in onze geschiedenis", stelt Amanda. „Hij heeft een nieuwe ma nier van denken geïntroduceerd. Die heeft niet alleen invloed in China ge had. Zelfs aan de Amerikaanse militai re academie West Point worden zijn militaire strategieën bestudeerd." Zonder een spoor van twijfel en nip pend aan haar cappuccino bij een Starbucks in Peking zegt Anna: „Ik respecteer hem als een god." Ze laat even een stilte hangen en zegt dan: „Dat zal wel een beetje raar klinken voor iemand uit het Westen. Jullie heb ben toch een ander idee van een god dan wij hier in China. Voor mij is Mao een spiritueel leider." Pleeft ze ge hoord van de kritiek op Mao en zijn communisme? „Ja, maar buitenlan ders begrijpen het niet. Die begrijpen China niet. Toen ik in Nederland stu deerde moest ik bijvoorbeeld ook al tijd maar verdedigen waarom Tibet bij China hoort. Chinese bezetting, als de oevei's van de Mbgathi-rivier die door het park stroomt. Er leven zeker vierhon derd soox-ten vogels en het biedt een veilig heenkomen voor de bedreigde zwarte neus- hoox'n. „Een ideaal park voor zakenmensen die een paar dagen Nairobi aandoen en geen tijd hebben om naar één van de andere wildpar ken in het land te gaan. Zulke mensen heb ben vaak wel een middag over om even te genieten van de dieren en de natuur hier", zegt Evelyn Oroni van het KWS-manage- mentteam voor het park. Confrontaties Maar de laatste jaren neemt het aantal wilde dieren in het park af en zo ook het aantal be zoekers. Tien jaar geleden liepen er nog ruim zesduizend gnoes over de vlakten, nu nog maar 92. In dezelfde periode is het aan tal buffels van 250 naar 85 geslonken. Het is niet verwonderlijk dat er nog maar ze ventien leeuwen in het park leven want hun vleesvoorraad, waartoe gnoes en buffels be horen, is ernstig uitgedund. Toch zijn de dieren er wel, alleen niet in het park, verzekert Evelyn Oroni. „Kort geleden kregen we melding van een grote groep har- tebeesten in moestuinen buiten het park. Met wagens dreven we de dieren terug. In hun kielzog volgde een groep hongerige leeu wen. We doen er alles aan om conflicten tus sen mens en dier te voorkomen." Maar de confrontaties nemen desondanks toe. Nairo bi heeft een grote aantrekkingskracht op de schare werklozen uit heel Kenia die hopen er een baan te vinden. Sloppenwijken groeien uit hun voegen, nieuwe voorsteden breiden in razend tempo uit. Armoe is troef in veel huishoudens en de verleiding is groot om met wat stevig ijzerdraad een val te zet ten en een stuk wild op tafel te brengen. Vooral gazellen zoals impala's zijn daarvan het slachtoffer en hun aantallen zijn al flink geslonken. In de slagerijtjes in Ongata Ron- gai, een stadje aan de zuidwestelijke i-and van het park, hangen tussen de lappen rund en geitenvlees ook brokken wild. Vorig jaar werden zeven leeuwen gedood openen in het natuurgebied, zodat de ge meenschap een inkomen kan halen uit het toerisme. Bovendien betaalt KWS maande lijks mensen die hun land braak laten lig gen en hun omheiningen hebben neerge haald." Een andere belangrijke migx'atieroute was door wat nu Ongata Rongai is. Maar zelfs zonder het bestaan van het stadje was die corridor afgesloten voor de dieren. Kilome ters en kilometers langs de zuidwestelijke grens van het park staan hoge hekwex'ken waarachter de paleisachtige huizen schuil gaan van de superrijken. „Geen mensen die zin hebben in een gemeenschappelijk toeris tenproject. Hun veelal elektrische omheinin gen bieden een uitzicht op het park maar be- schermt ze in hun tuin waar ze van een di'ankje kunnen genieten met mooi uit zicht", merkt een KWS-ranger cynisch op. Een alternatief zou een hek rond het hele park kunnen zijn, zodat mensen buiten wor den gehouden en dieren binnen. „Maar dat is niet goed voor het wild. Je krijgt inteelt, omdat er geen vers bloed wordt aangevoerd waardoor de dieren zwakker worden. Het mooie van een wildpark is dat de natuur gro tendeels ongemoeid haar gang kan gaan. Omheinen betekent een dierentuin", meent Oroni. Grondgebrek Er gaan zelfs stemmen op om het Nairobi National Park helemaal op te doeken. Voor standers wijzen op de andere parken die Ke nia heeft en het grondgebrek rond de hoofd stad. Ox-oni stelt dat het wildpark juist een positief effect heeft op de menselijke bevol king erbuiten. „Wij hebben bomen geplant om het waterwingebied van de Mbgathi-ri vier te beschermen. Je kunt wel een stad bouwen op de plaats van het park, maar mensen moeten ook water hebben. Het re gent beduidend minder als de rivier is omge ven door beton. Bovendien onderzoeken we regelmatig de waterkwaliteit en adviseren industrieën langs het park over zuiverings systemen." Ilona Eveleexis :ij kKeniaanse hoofdstad Nairobi ligt het wildpark ter wereld dat uitzicht biedt fm skyline. Maar snelle uitbreiding van Jstad neemt het park steeds meer in een wggreep. Mensen en dieren in competitie iw beschikbare grond. zee staart met zijn lodderige ogen naar de luid blaffende honden voor -)['neus. Hij snuift diep en graast dan rus- ■perder. De twee herdershonden druipen i-Mzee is een bejaard en gehandicapt wttenzwijn dat is geboren en getogen in «Nairobi National Park, het enige wild- wk ter wereld van waaruit het silhouet "in een stad is te zien. Mzee heeft na een er- ®ng met stropers zijn geboortegrond in- Püildvoor een grote tuin aan de andere ■mt van het hekwerk dat langs een deel het park is neergezet. ■Opeen dag kwam hij de tuin in gestrom- rid. Rond een van zijn voorpoten zat een Nnklem diep in het vlees gesneden. Het nt van het bot was zichtbaar in de ernstig Stoken wond", herinnert zich de eigena- 8van de grote. tuin. Ze belde Kenya Wildli- ervice (KWS), een semi-overheidsor- pndat de wildparken in het land beheert. dierenarts kwam en verdoofde Mzee wahili voor 'oude man') met een pijltje zo- 131 de klem kon worden doorgezaagd en de behandeld. Mzee bleef wel mank. itn00.^ meer teruggegaan naar het «terwijl hij daarvoor alleen de weg ft over te steken. Misschien beseft hij f schijn van kans te hebben tegen lui- f den en leeuwen die wrattenzwijnen op f menu hebben staan. Ik voer hem een tje bij met fruitafval en hij heeft een Sn e voor hondenkoekjes ontwik- j?'JU vertelt de tuineigenares. '•dNairobi National Park werd in 1946 ge il f 's daarmee het oudste wildpark in P -Afrika. De 117 vierkante kilometer be- f nuit uitgestrekte savannen met wui- d gras met daar tussenin diepe, begroei- °ven. Sommige heuvels zijn bebost, net door woedende herders van het Maasai- volk. De leeuwen hadden een ware slach ting aangericht onder de kuddes van de her ders die zich buiten het park ophielden. Maasai eten geen wild en hebben eeuwen lang in harmonie met de natuur en de wilde beesten geleefd, maar ze accepteren niet dat hun vee, wat hun rijkdom is, wordt verslon den door leeuwen. Klachten bij Kenya Wild life Sexwices hadden weinig resultaat, waar op de herders hun speren oppakten en de leeuwen doodden. Evelyn Oroni geeft toe dat het beheer van het Nairobi National Park een grote uitda ging is. „De druk op land is enorm. Wij doen wat we kunnen, maar het ontbreekt aan politieke actie. Het zou goed zijn als di verse ministeries zich samen over het pro bleem zouden buigen." Keniaanse bewinds lieden zijn echter volledig opgeslokt door de strijd om de verkiezingen die eind volgend jaar plaatsvinden. Tijd voor beleid wordt ge bruikt voor politieke campagnes. Het Nairobi National Park kampt boven dien met het verdwijnen van historische mi gratieroutes. Op één na zijn ze allemaal afge sneden door bebouwing. Veel dieren die niet territoriaal zijn, trekken met de seizoe nen mee. In de regentijd dalen ze af naar la ger gelegen gebieden, terwijl ze tijdens droogten dichter naar de stad toe trekken. „We zijn in gesprek met bewoners van de Ki- tengela-vlakte ten zuiden van het park om een gemeenschapsnatuurgebied op te zet ten", legt Oroni uit. „Zij blijven de landeige naren, maar doen geen landbouw en laten de dieren uit het park ongemoeid op hun grond rondstruinen. Wij helpen met het op leiden van mensen tot gidsen. Verder zoe ken we naar investeerders die hotels willen Een cheetah met haar pups in het Nairobi National Park met op de achtergrond de skyline van de stad. foto Radu Sigheti/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27