U hebt toch ook bij ons Wm Dronken worden zonder kater moet mogelijk zijn 25 UM o K&: ot /y y Niet bestaand fonds verzendt spooknota's SAF biedt advies aan slachtoffers van advertentiefraude zaterdag 26 augustus 2006 Vermeldingen in nepbladen. Reclameboodschappen op vage internetsites. Spooknota's voor nooit geleverde diensten. De advertentiemaffia klopt het bedrijfsleven en de overheid jaar lijks op slinkse wijze tenminste zo'n vierhonderd miljoen euro uit de zak. Maar het Steunpunt Acquisitiefraude in Hoenderloo vreest dat dit slechts het topje van de ijsberg is. „Het is een enorm probleem in Nederland." Ze bleven hem maar op de huid zit ten. Eerst had hij al zijn spaar geld opgenomen. Daarna nog eens een extra hypotheek afgesloten. Bij elkaar telde Sjaak zestig mille neer voor nep- advertenties. Geplaatst in in elkaar geflanste blaadjes waar niemand ooit van had gehoord als Speelkwartiertje, Fun for Kids, de Ontspanningsgids, Economisch Profiel en Zakenperspec- ti'éi En dan had de beginnende onderne mer ook nog een stapel rekeningen waarvan hij de enveloppen niet eens had durven open maken. Bij elkaar goed voor 19.000 euro aan facturen, In de afgelopen vakantieperiode zijn tenminste drie gevallen van massa le verzending van spooknota's bij het Steunpunt Acquisitiefraude gemeld. Eén ervan betreft het zogenaamde Structuur Fonds Regiostimulering Groningen. De tekst van de spooknota luidt aldus: 'Op 1 juli 2006 is het Structuur Fonds Regiostimulering in werking getreden en derhalve brengen wij u van deze re geling op de hoogte. De regeling SFR wordt uitgevoerd door het SION en on dersteunt regionale, innovatieve pro jecten op het gebied van ondernemer schap en educatie. Het Structuur Fonds Regiostimulering wordt deels gefinancierd door de Europese Unie en deels door de jaarlijkse bijdrage van ondernemers. De hoogte van deze jaarlijkse bijdrage is afhankelijk van de rechtsvorm, het aantal werknemers en de omvang van uw onderneming. Op basis van de gegevens uit onze ad ministratie is uw onderneming inge deeld in tariefgroep 3, de jaarbijdrage over 2006 bedraagt 46,90 euro. Wij verzoeken u de jaarbijdrage binnen tien dagen te voldoen.' Overigens bestaat het Structuur Fonds Regio stimulering alleen bij de gratie van de hersenspinsels van de fraudeurs, die een adres opgeven in Groningen. Het adres blijkt trouwens niet te bestaan. GPD herinneringen en aanmaningen voor - zogenaamd - geplaatste advertenties. Zijn pas begonnen eenmansbedrijfje op de grens van Overijssel en Drente wankelde onder de financiële druk. Bovendien kwam zijn huwelijk ook nog eens zwaar onder vuur te liggen. Dat laatste omdat hij zijn vrouw over al buiten had gelaten. Puur uit schaamte. Zo vergaat het velen. Ze praten er niet over omdat ze zich schamen slachtof fer te zijn geworden van lieden die list en bedrog als handelsmerk voeren. Bo vendien voelen ze zich vaak geïntimi deerd en bedreigd. Nepadvertenties voor een stevig be drag, het is big business geworden. Bij het in Hoenderloo gevestigde Steun punt Acquisitiefraude (SAF) weten ze daar alles van. Sinds de oprichting in oktober 2003 heeft het steunpunt meer dan 6750 meldingen van de één of andere vorm van advertentiefraude binnengekregen. Daarbij zijn zo'n vijf honderd malafide bureautjes betrok ken, die bij elkaar achthonderd qua- si-diensten en dito-producten aanbo den, Voorzichtige ramingen gaan uit van vierhonderd miljoen listig opgestre ken euro's. Jaarlijks. Maar volgens SAF-directeur Fleur van Eek is dat de absolute ondergrens. Het zou haar niet verbazen als het uiteindelijk om een miljard op jaarbasis zou gaan. Ook al omdat lang niet alle gedupeer den in de gaten hebben dat ze worden getild. „Ze zijn zich vaak niet,bewust van de oplichting die zich al jaren onder hun neus afspeelt. En dat geldt niet alleen voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, maar net zo goed voor (se- mi-)overheden en gesubsidieerde in stellingen. JPubliek geld dat in de zak ken van de oplichters verdwijnt." De trukendoos van de advertentiefrau deurs is groot om ondernemers en in stanties telefonisch te strikken voor vermeldingen in carrièregidsen, adres boeken, puzzelboekjes en andere pe riodieken van twijfelachtig allooi. Uit gaven die niets voorstellen, vaak met schaar en lijmpot in elkaar worden ge knutseld en doorgaans alleen bij de ad verteerder en collega-slachtoffers in de bus glijden. Zo worden bestaande, legale adverten ties misbruikt om zodoende te suggere ren dat er al een relatie is. Of er wor den zogenaamde correctieformulieren toegestuurd met daarop opzettelijk foutief vermelde bedrijfsgegevens. Verbeterd en ondertekend terugstu ren leidt tot een overeenkomst met een al dan niet repeterende verplich ting tot betalen. En in het verlengde daarvan gepeperde rekeningen, ge volgd door aanmaning op aanmaning. Want een contract is nu eenmaal een contract, hoe klein de 'kleine letter tjes' ook zijn. En een handtekening is en blijft een handtekening. Het direct versturen van een nota of aanmaning zonder dat er ooit een pres- tatie tegenover heeft gestaan, de zoge naamde spooknota, is ook zo'n be proefde instinker. Met als credo over bluffen en imponeren. Van Eek: „De gehanteerde methoden De advertentiemaffia rukt op. De gehanteerde methoden worden steeds sluwer en de oplichters steeds vasthoudender. Er zijn voox'beelden van malafide acquisitie bureaus die over eigen incassobureaus beschikken en bij niet betalen zelfs overgaan tot het dagvaarden van een bedrijf voor de kantonrechter. Niet zelden met succes. foto GPD Het Steunpunt Acquisitiefraude (SAF) is het landelijk meldpunt voor adveidentie- en acqui sitiefraude. Het steunpunt, onderdeel van de Stich ting Aanpak Financieel-Economische Criminaliteit in Nederland, biedt gespecialiseei'de juridische on dersteuning en geeft - preventieve - adviezen. Bo vendien signaleert het SAF malafide acties en waar schuwt het de aangesloten leden. Naast het Open baar Ministerie wordt ook intensief samengewerkt met de Bovenregionale Recherche, de Kamers van Koophandel, branchesponsors, VNO-NC.W en MKB-Nederland. Onderzoek naar de schade en om vang van advertentiefraude maakt ook deel uit van de werkzaamheden (www.fraudemeldpunt.nl). Verreweg de meeste oplichters die zich bezighouden met advertentiefraude, doen dit vanuit de Gronin gen en Drenthe. SAF-dii-ecteur Fleur van Eek spreekt in dit verband van een 'bacteriologische in fectie'. Een verklaring is hiervoor niet te geven. Bijna de helft van die malafide bureautjes zit in Groningen, een kwart in Drente en de rest verspreid in Nederland. Ook wordt geregeld vanuit het buiten land geopereerd. Malafide advertentiebureaus staan bijna allemaal keurig ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel, hebben een btw-nummer en dragen ook wel belasting af. Ze zijn echter nooit er kend door overkoepelende en zelfregulerende branche-organisaties, zoals het Nederlands Uitge versverbond (NUV) of Het Oplage Instituut (HOI). GPD worden steeds sluwer en de oplichters steeds vasthoudender. Er zijn voor beelden van malafide acquisitiebu reaus die over eigen incassobureaus beschikken en bij niet betalen zelfs overgaan tot het dagvaarden van een bedrijf voor de kantonrechter. Niet zelden met succes ook nog." Ondernemer Sjaak weet daar over mee te praten, maar dat doet hij niet. Hij laat dat over aan zijn zwager Henk. Die kwam pas in beeld toen de eenmanszaak financieel op de rand van de afgrond balanceerde en het hu welijk van Sjaak op breken stond. „Ik trof twee ordners met 150 facturen en nog eens 25 incasso's aan, die alle maal betrekking hadden op nepadver tenties. In lang niet alle gevallen had mijn zwager opdracht tot plaatsing ge geven, maar veel van die malafide bu reautjes zijn kennelijk gelieerd aan el kaar. Ook had Sjaak herinneringen ontvangen van facturen die er nooit waren geweest. En er waren aanschrij vingen van incassobureaus. Met op de enveloppe imponerende stempels als: 'Belangrijk document. Direct openen'. Ze dreigden hem zelfs met huisuitzet ting." Het oplichtersgilde had een willig slachtoffer aan Sjaak. Kort nadat hij zijn eigen bedrijfje was begonnen, kreeg hij een zwaar verkeersongeval. Na drie maanden ziekenhuis, waar van een maand in coma, volgde een lange periode van herstel. Daardoor heeft hij nog steeds last van een hape rend geheugen. Dat speelde de oplich ters ook in de kaart. Klem Henk: „Sjaak wist niet wat er alle maal op hem af kwam. Gemiddeld el ke drie dagen viel er wel een factuur in de bus. Financieel kwam hij hele maal klem te zitten. Hij heeft me wel eens verteld dat hij in die periode met zelfmoordgedachten heeft rond gelo pen. Was ik maar nooit uit die coma bijgekomen, vertrouwde hij me toe." Henk besloot in overleg met zijn zwa ger geen enkele factuur meer te beta len. Uiteindelijk heeft Sjaak nooit meer iets gehoord van zijn financiële belagers. Ook niet van de politie trou wens, nadat hij aangifte van oplich ting had gedaan. Die ex-varing deelt hij met de Zwolse ondernemer Frits. Hij begon een paar jaar geleden voor zichzelf en heeft in middels een prettig lopend bedrijf, in clusief enkele gemotiveerde werkne mers. Frits: „Het was, nu twee jaar geleden, vlak voor de vakantie, een drukke pe riode. Word ik gebeld over een adver tentietekst. Of ik die, aansluitend per fax opgestuurd, even wilde nakijken en - met eventuele correcties - voor ak koord getekend wilde retourneren. Er was haast bij geboden, want de druk ker wachtte...." Het vexwolg laat zich raden. Na een paar dagen ligt er een factuur in de bus, 199 euro. Frits be taalt. In ruil daarvoor ontvangt hij het toegezegde 'adressengidsje', waar in inderdaad zijn bedxijf met naam en toenaam prijkt. Het blijkt dus een prul van een blaadje. Van een gelever- de prestatie was geen sprake, hooguit van een wanprestatie. „Achteraf kan je zeggen: stom, dat je er zo bent ingetuind. Maar aan de an dere kant, elke ondernemer is altijd wel met een advertentie bezig. Dus zo raar is zo'n telefoontje nou ook weer niet." Frits besluit andere ondernemers te bellen die in het gidsje staan vexmeld. Om hun ervaringen te horen. Maar daannee trapt hij in de val. Want ach ter één van de naamsvex-meldingen gaat de acquisitiefraudeur schuil. „Niets vermoedend deelde ik mijn er gernis over de listige wijze van bena deren en over het wanproduct met de gene aan de andere kant van de lijn van wie ik toen nog meende dat hij ook tot de slachtoffers behoorde. Met een na het telefoongesprek werd ik te ruggebeld. Toen werd me duidelijk met wie ik in werkelijkheid had ge beld...." De Zwolse ondernemer wordt in klare taal te verstaan gegeven vooral geen actie tegen de fraudeurs te onderne men. Anders wisten ze hem wel te vin den en zouden ze zijn bedrijf onderuit halen. Bovendien dreigden ze hem fi nancieel helemaal kapot maken. „We hebben toch veel meer geld dan jij", lieten ze hem bij die gelegenheid na drukkelijk weten. Frits liet zich niet intimideren en stapte toch naar de po litie. Om aangifte te doen van oplich ting en bedreiging. Ze zouden nog con tact met hem opnemen, maar hij heeft er nooit meer iets van gehoord. Van zijn bedriegers/bedreigers overigens ook niet. Daar wringt dan ook meteen de schoen. Ook al omdat oplichting straf rechtelijk vaak moeilijk bewijsbaar is, worden veel ondenxemers met een kluitje in het xïet gestuurd als ze op eigen houtje aangifte willen doen. „Had je maar beter moeten opletten. Had je maar geen handtekening moe ten zetten. Ga maar civiel procede ren", wordt ze vaak te verstaan gege ven. Maar veel gedupeerden doen niet eens aangifte omdat ze zich schamen zo bij de neus te zijn genomen. Rob Hirdes Een avondje flink stappen eist zijn tol, zoals ie andere dag een kater. Regelmatige drin kers krijgen last van vergeetachtigheid en een zieke lever. Zou het niet mooi zijn als oeplezier kunnen hebben van een goed glas Üerofioijn, zonder de vervelende gevolgen. Wetenschappelijk gezien kan het, maar is kt ook wenselijk? Liefhebbers van Star Trek kennen Syn- thetol. Deze vervanger van alcohol geeft de gebruikers alle plezier van drank, zoals ontspanning en euforie, zonder de ka ter. „Dat is geen science-fiction meer. Er is geen enkele reden waarom we dat niet kun nen maken", zegt David Nutt, farmacoloog aan de mxiversiteit van Bristol. „We kun nen de calorieën uit ons voedsel halen en de zwangerschap uit de seks, waarom dan niet «eschadelijke bijwerkingen uit alcohol?" Hi] heeft zijn ideeën ontvouwd in het tijd schrift Journal of Psychophax'macology. Onbekend Hoe alcohol precies op ons gemoed werkt, is niet bekend. Wel weten we dat het de her- scnactiviteit beïnvloedt. Aan de ene kant noor bepaalde delen te onderdrukken en an- dere juist op te zwepen. De onderzoekers zijn het er in elk geval over eens dat het grootste effect van alcohol komt door aan- Sfljpen op de receptor GABA (gamma ami- I utyric acid), het voornaamste signaalmo lecuul in de hersenen. Er zijn verschillende ABA-subreceptoren, die voorkomen in di verse combinaties in de hersenen. Deze sub- .Vpes houden verband met verschillende al- conoleffecten. Zo is het alphal-type verant woordelijk voor het benevelde, dronken ge voel, terwijl alpha2 ons kalmeert en alpha5 a s te nvaken heeft met negatieve effecten zoals geheugenverlies, minder controle over onze beweging en de aandrang er nog een te nemen. Nutt en zijn collega's denken medicijnen te kunnen ontwikkelen die de ongewenste ef fecten onderdrukt zonder de leuke kanten weg te nemen. Wel de lusten maar niet de lasten. Zo is er een molecuul gevonden dat bindt aan alpha 5 en voorkomt dat we ons na een paar borrels onhandig gaan bewegen en suf worden. Mogelijk helpt dit molecuul tijdig te stoppen met drinken. Harry June van de School of Medicine in Baltimore heeft de verbinding met succes getest op rat ten. Hij heeft ook moleculen getest die het geluksgevoel wegnemen. Dat kan op den duur helpen alcoholisten nuchter te laten blijven (New Scientist, 15 juli). Nutt zelf is bezig met alphaö blokkers die het geheugen intact houden. Een middel dat is bedoeld voor vergeetachtige ouderen werkt ook bij dronken vrijwilligers. Wanneer straks de re ceptoren bekend zijn voor agressie, vérlies van beoordelingscapaciteit of verslaving, dan zijn we al een heel eind verder, aldus Nutt. Blokkeren is één manier, maar er wordt ook gewexkt aan vervanging van alcohol als roesmiddel. Het blijkt dat de GABA-recep- toren die binden met alcohol eveneens reage ren met drugs die bekend staan als benzo diazepines. Deze geneesmiddelen (zoals vali um) worden onder meer gebruikt tegen angstaanvallen en hebben veel dezelfde ei genschappen als alcohol, met name ontspan ning. Nutt zoekt naar een substituut voor alcohol dat geen chronische schade aanricht aan hart-, lever- en hersenfuncties. Hiervoor is volgens hem het benzodiazepinemolecuul een goed uitgangspunt. Sommige patiënten hebben dit al veertig jaar geslikt zonder noe menswaardige gevolgen voor hun organen. Dit middel is echter gevaarlijk in combina tie met alcohol. Daarom is een nieuwe klas se van dit molecuul ontwikkeld: dat heet PAs. Deze binden minder sterk dan GABA, hebben minder effect maar beschadigen het lichaam niet. Bovendien raakt men er niet aan verslaafd en zijn er geen afkickver schijnselen. Bij ratten en bavianen werkt het. Nuchter worden Kennis en inzicht in de relatie tussen alco hol en hersenen kunnen ook worden ge bruikt om een pil te maken waar je nuchter van wordt. Een team van Richard Olsen aan de universiteit van Californië in Los Ange les is erin geslaagd het benevelend effect weg te nemen door toediening van een mid del dat bindt met GABA receptor Delta. Het experimenteel middel R015-4513 brengt een ladderzatte x'at binnen twee minuten weer op de been. (Proceedings of the Natio nal Academy of Sciences, mei 2006). De techniek is dus blijkbaar geen struikel blok voor veiligere alcohol. Het zijn vooral sociale redenen die wondermiddelen, zoals de nuchterheidspil, tegen houden. „Er zijn te veel maatschappelijke nadelen verbon den aan drank die niet verdwijnen door een pil. Dronkenschap en agressie worden niet opgeheven. Je kunt nooit een schadeloos product maken van alcohol. Dat is en blijft een utopie. Het geeft bovendien een vrij brief voor alcoholisten om maar door te blij ven drinken. En dat wil niemand", zegt Wim van Dalen van de Stichting Alcohol Preventie (STAP). Peter de Jaeger Wetenschappelijk gezien kan het, plezier kunnen hebben van een goed glas bier of wijn, zonder de vervelende gevolgen: de kater. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25